films in de ijmond arbeidsplaatsen opgeheven EEN HEER VAN ^kwispd- IF door Schaatsen op „de pispot” „Hoogovens heeft al duizend GOEDE HUIZE 99 OLIEBOLLEN BESCHULDIGING VAN INDUSTRIEBONDEN NVV/NKV I IJMUIDEN Luxor City Theater a Stadsschouwburg BEVERWIJK Kennemer Theater OUEBOLLEN- KRAAM //AX I IJMOND DONDERDAG DECEMBER 19 7 7 2 9 L' 1 'ft f Reacties op deze rubriek via telefoonnummer 02510 - 26546 I W. e naast de winkel door onze banketbakkers vers voor u gebakken wor den zaterdag verkocht in onze Al meer dan 40 jaar een begrip voor u LANGE NIEUWSTRAAT s ik I (Van een onzer verslaggevers) I. f (ADVERTENTIE) i I i dan moet men niet vreemd opkijken, dat dit harde reacties oproept”, zo luidt de waarschuwing in het pamflet. Tegenwoordig zouden we dat de „sociale funktie” van een broodventer noemen. Wist die knaap op de foto véél. Van een „sociale funktie” zal hij wel nooit ge hoord hebben, maar hij zal z’n smoesje altijd wel bij de hand hebben gehad en de nieuwtjes tegelijk met de broodjes heb ben thuis bezorgd. IJMUIDEN. Ondanks de hardnekkige ontkenning van de directie van Hoog ovens in IJmuiden, blijven de Indu striebonden van NVV en NKV staande houden dat bij het staalbedrijf sinds sep tember 1977 1076 arbeidsplaatsen verlo ren zijn gegaan. In een circulaire aan de leden schrijven de bonden dat Hoogovens zich heeft voorgenomen in totaal 3000 arbeidsplaatsen op te heffen in plaats van 2250, zoals de leiding van het bedrijf op 19 december heeft meegedeeld. Volgens de berekening van de vakbonden zijn er bij Hoogovens momenteel nog maar 19.878 mensen werkzaam. Daarbij zijn diegenen die officieel nog in dienst zijn maar een uitkering genieten krachtens de WAO, buiten beschouwing gelaten. In de circulaire aan de personeelsleden van Hoogovens noemen de Industriebon den NW/NKV het schaamteloos dat de directie al hun voorstellen om ontslagen te vermijden tot nog toe niet in bespreking neemt, „maar precies doet wat ze zich al maanden heeft voorgenomen, namelijk een vermindering-van het aantal arbeids plaatsen met 3000”. Bij de bonden bestaat de indruk dat de Hoogovensdirectie over hun gedachten heen walst. „Die tactiek zal ertoe leiden dat de bonden anders tegen- De bonden tellen nu de 1836 arbeids plaatsen van de ondersteunende afdelin gen op bij de 1086 (686 400) plaatsen in de fabrieken. De som is 2922 arbeidsplaat sen, die door de herstructurering van het bedrijf, verloren gaan. De beide bonden wensen de personeels leden van Hoogovens veel sterkte toe in het nieuwe jaar. „We willen uw feestdagen niet vergallen. Maar we vinden het onjuist om - zoals Hoogovens doet - de ellende, die het bedrijf voor u in voorraad heeft, te verdoezelen. Tot nog toe heeft de weg die de Industriebonden NW en NKV bij Hoogovens hebben bewandeld, niet tot het gewenste doel geleid. Hoogovens wil ken nelijk een andere, hardere manier van onderhandelen. Ze kan krijgen, wat ze hebben wil”, aldus enkele onheilspellende zinsneden uit het vlugschrift. WIE WEET ER iets meer te vertellen over de Cornells Amsestraat, vroegen wij vorige week in deze rubriek en prompt stapte de heer W. J. Kleijn bin nen, de zoon van de bekende heer Kleijn van de Harmonie Kapel. Hij heeft er gewoond en weet zich uit zijn jeugd nog heel wat te herinneren. De Cornells Amsestraat was het eerste gedeelte van de Hendrik Mandeweg van af de Schans tot ongeveer waar nu de Zweedselaan begint, schreven we, maar dat is niet juist volgens de heer Kleijn, die vertelt dat de Cornells Amsestraat doodliep bij de Visserstraat, want daar stroomde een beekje langs naar de Spor- singel. Dat beekje kwam uit het duinge bied onder de Alkmaarseweg door en liep dan achter de Hoflanderweg om. Enkele huizen, zoals die op de gepubli ceerde foto voorkomen zijn nog maar weinig veranderd. Volgens de heer Kleijn heeft aan dit gedeelte van de Cornells Amsestraat, nu dus de Hendrik Mandeweg, ook het enige houten huis van Beverwijk gestaan, te genover het voormalige sportveld van De Kennemers, het terrein waarop later de technische school is gebouwd. Gedéélte lijk doet het weiland dat op de foto te zien was nog dienst als sportterrein ten be hoeve van deze school. De heer Kleijn weet zich nog goed te herinneren dat de kinderen uit deze buurt ’s winters gingen schaatsenrijden op wat toen „de pispot” werd genoemd. Dat was een laag gelegen stuk terrein aan het einde van de hoge dijk dat snel onder water kwam te staan, ongeveef op de plaats waar nu het Beijnescomplex van Hoogovens zich bevindt. Volgens de heer Kleijn woonden in die Cornelis Amsestraat nogal wat sigaren makers. En dan deze week een fraaie foto uit het Wijk aan Zeeër Prentenkabinet van de voor ons althans vrijwel onherkenba- KWISPELdoor schrijft over honden die in het Kerbertasiel aan de Heeren- duinweg 8 op een nieuwe eigenaar zit ten te wachten. Behalve op woensdag en zon- en feestdagen is het asiel dagelijks geopend van 9 tot 12 en van 3 tot 6 uur. ’s Zaterdags van 9 tot 1 uur. Het IJmuidense City Theater houdt de film „Twee door ’t dolle heen” ook voor de komende week op het programma. Het is het verhaal van de avonturiers Wilbur Walsh (Bud Spencer) en Mat Kirby (Teren ce Hill) die na een mislukte roofoverval plompverloren bij de recherche belanden. Na enkele geslaagde opdrachten wordt hen de oplossing van een roofmoord toege schoven. Dit zaakje brengt het duo op het spoor van een wijdvertakt drugssmokkel- complot.. De bende zet twee vrouwelijke Tot en met woensdag in dit theater de vrolijke film „De avonturen van Rabbi Jacob” met in de hoofdrol Louis de Funés, die als de rijke industrieel Victor Pivert op weg is van Normandië naar Parijs waar zijn dochter in het huwelijk zal treden. Onderweg raakt zijn auto in het water. Op NAAM: Cherry LEEFTIJD: 5W jaar RAS: Poedel SOORT: Heer PRIJS: ƒ60,- INLICHTINGEN: 02550-15744 le la tr bi s< ki le di k i i I De cijfers over het verloop van de afge lopen drie maanden zijn gebaseerd op het reorganisatieplan dat is aangeboden aan vakbonden en ondernemingsraad. De di rectie kondigt daarin aan dat in de fa brieken 400 arbeidsplaatsen dienen te ver dwijnen. Maar volgens de bonden zijn er tussen september en december reeds 686 arbeidsplaatsen in de produktieve sfeer opgeheven, voornamelijk door natuurlijke afvloeiing. Het totaal aan verloren plaat sen zou zodoende boven de duizend uit stijgen. Daarmee is het aantal werknemers op de produktie-afdelingen teruggelopen tot 11.598. as vi ec W Pi b< v< ee oi gi di v< zc Zc bi gi n B E k k g s; v VI h d v k OP HET W/SSI-të GEZICHT d g' VI A 2' d B spionnen op hun pad. Kirby en Walsh ontmaskeren het charmante duo nog net op tijd als bikkelharde tegenstanders. Na een etentje met veel drank sukkelen de verraderlijke dames in slaap. De kolde rieke recherchèurs vervolgen het onder zoek dat uiteindelijk toch met het oprollen van de smokkelbende eindigt. En nog is het niet genoeg. Ze springen bij als via de mobilofoon een gijzeling gemeld wordt. Dit karwei Wordt het succesvolle slot van hun bestaan als politieman tegen wil en dank. Op zondagmiddag (nieuwjaarsdag) draait in City „20.000 Mijlen onder zee”. Ook in de IJmuidense Stadsschouwburg deze week een prolongatie. „Soldaat van Oranje”, een film die eerder vijf weken achtereen in City draaide en vorige week in de Stadsschouwburg een geslaagde co me-back beleefde. De inhoud zal inmid dels genoegzaam bekend zijn. De film voor zondagmiddag (nieuwjaarsdag) heet in de Stadsschouwburg „Peter en de vliegende autobus” ook al een prolongatie. Welke oudere mevrouw in Beverwijk heeft toevallig nog zo’n boodschappen lijstje of -boekje bewaard uit de jaren ver voor de tweede wereldoorlog? Of wie weet zich nog te herinneren wat toen de wekelijkse boodschappen waren van een gemiddeld gezin? Misschien leeft er ook nog iemand die Daardoor bijzonder geschikt voor grap pen en grollen in de circuspiste. Maar met even veel gemak troont het krullerige beest in de duurste limousine van de filmdiva. De witte slee met rode bekleding vraagt om de kakineuse blaf fer in hagelwit ornaat. Goed, Cherry is niet hagelwit. Zelfs niet eens gitzwart. Cherry is stekelharig. Dat wil zeggen dat de overwegend zwarte pels is bezaaid met witte haren. Dat geeft het effect van een wat „stoffige” hond. Maar niets is minder waar. Cherry is een pienter geval. Een gedis tingeerde verschijning die meteen al het nodige ontzag inboezemt. Al was het al leen al de enigszins arrogante blik uit de heldere bruine kijkers. Maar Cherry is niet arrogant. Zelfs niet pedant. Cherry is wat je noemt een „gein” van een hond. Kort asielverblijf heeft hem wat onrus tig gemaakt. Tijdens de wandeling blijkt dat bijvoorbeeld uit het feit dat er nog al eens gestopt moet worden voor een plas je of een bolusje. Netjes op een wat gereserveerd plekje achter een boom stam of een beetje schuil achter een verdorde pol gras. Dat deze hond over een zeer fijne neus beschikt heeft hem gemaakt tot een zeer gewilde jachthond. Cherry kuiert voortdurend met de natte neus tegen de grond. Lijkt van alles en nog wat te ruiken. Onder de wollige pelsjas verbergt zich de snelle taaie atleet. Cherry kan hollen en rennen als geen andere soortgenoot. Op verzoek (bevel is niet nodig) komt hij terug en schaart zich heel parmantig aan de voeten van KWISPELdoor. Laat zich aanhalen en beloont woorden van waar dering met een blik van verstandhou ding. Cherry is een beetje tegen wil en dank in het asiel terecht gekomen. Baas en bazin hielden echt veel van het beest en hopen dan ook van harte dat het nieuwe tehuis weer een goed tehuis wordt. Saartje, de bastaard-herder van verle den week vond nog voor de Kerst (hoera) een nieuw tehuis in IJmuiden. zoek naar een takelwagen belandt hij in een kauwgomfabriek, waar in een soort tribunaal de doodstraf wordt uitgespro ken over ene Slimane. De Funés raakt verwikkelt in een serie grappen en grollen, verkleedt zich als rabbi, komt de politie tegen, hoort dat Slimane tot president van een nieuw land is uitgeroepen, ziet zijn dochter Antoinette met de nieuwe presi dent er vandoor gaan en viert met een joodse familie de Bar-Mitzwah. In Kennemer Theater II de kolderieke lotgevallen van Jack Lemmon, Tony Cur tis, Natalie Wood en Peter Falk in „The great race”. In de nachtvoorstelling „En zij genoten van de liefde” en zondagmid dag een fijne film voor de jeugd: Donald Duck in het Wilde Westen”. Deze week een oude en een nieuwe foto van de Boeweg, die bijna onherkenbaar is geworden. Wat zag dat gedeelte van Beverwijk er vroeger gemoedelijk uit; Van veel recenter, datum is de foto van het St. Aagtendorp, gebouwd na de eerste wereldoorlog. Oppervlakkig gezien is aan dat huizencomplex nog niet zoveel veranderd. In een in 1924 verschenen boekje over Beverwijk lezen we dat in „de na-oorlogse” jaren en daarmee worden dan bedoeld de jaren 1914-1918 met regeringssteun tot stand kwamen zo’n vijftig woningen van „Goed Wonen” aan de Assumburgstraat en een complex van 146 woningen van de St. Agatha-Vereeniging. Dit complex wordt begrensd door Romerkerkweg en Boeweg. In het boekje uit 1924 lezen we dan verder: „Door particulieren werd de aanbouw en het in eigendom krijgen van een goede woning van en door arbeiders bevorderd en van woningnood kan op dit ogenblik in Beverwijk niet worden gesproken”. Zal Beverwijk nog ooit het moment beleven waarop in een boekje kan worden geschreven: „Van woningnood geen sprake”. ■A Terence Hill (links) en Bud Spencer, als het vrijgevochten duo in de film „Twee door ’t dolle heen”. re Boeweg, met ook hier weer op de achtergrond de Wijkertoren, want Bever wijk was vroeger maar zo klein, dat op welke plaats je ook een foto maakte, die toren bijna altijd wel in beeld te krijgen was. De Boeweg, nu aan beide zijden be bouwd ziet er op deze oude foto uit als een brink in een Drents dorp, met daar omheen wat kleine huisjes en wellicht een enkele boerderij. We vragen maar weer aan oude Bever- wijkers er iets meer over te vertellen, want dat blijkt een goede methode. In de boeken over de historie van Beverwijk is vaak weinig materiaal te vinden, want zo belangrijk waren vele straten niet dat deze apart in de boeken vermeld moesten worden. Toch heeft elke straat z’n eigen historie die vaak alleen maar verteld kan worden aan de mensen die er vroeger woonden. vroeger met zo’n hengselmand bood schappen rond bracht? Was dat ook een „boodschapper” van de nieuwtjes uit de buurt of moest je juist erg voorzichtig zijn met het doorvertellen van „roddel- tjes”, ook al hoorde en zag zo’n knaap natuurlijk alles. Tegenwoordig krijgen we via de televisie het nieuws wel thuis bezorgd uit alle werelddelen waar ramp spoed tot wereldnieuws leidt. Maar een oude journalistieke wet leert dat het „nieuws divhtbij huis” toch altijd min stens even interessant wordt gevonden. Schrijver Peter Blenchy borduurde voort op zijn wereldsucces „Jaws” en schreef het boek „The Deep”, dat, eenmaal verfilmd, net zo’n kassucces dreigt te wor den als de haaienfilm. Luxor prolongeerde de film, waarin een mensenverslindende Murene-aal voor de nodige paniek zorgt. Op nieuwjaarsdag om kwart over twee „Tarzans grootste gevecht”. In de zogenoemde ondersteunende afde lingen, die niet-direct bij de produktie be trokken zijn, is eveneens sprake van een personeelsverloop. Aanvankelijk was voorzien dat in deze sectoren een uitdun ning moest plaatsvinden met 2000 man, welk getal later werd bijgesteld tot 1836. Daarvan zijn er inmiddels 390 verdwenen. Het personeelsbestand op deze afdelingen is onder aftrek van die teruggang gedaald tot 8280 De fotograaf hoefde in elk geval niet te wachten op voorbij schietend verkeer om deze overzichtsfoto te kunnen ma ken. Op straat zien we alleen de bakkers of slagersjongen met zijn mand, die de boodschappen rond bracht. De hondekar kwam pas later. De loopjongen met de hengselmand was toen het transportmid del bij uitstek. Het „pakket” aan bood schappen zal toen ook nog niet zo groot geweest zijn in vergelijking met wat een gezin nu zo wekelijks inkoopt via de supermarkt. Laten we maar meteen met de deur in huis vallen. „Over smaak valt niet te twisten”. Dat gaat in nieer dan één op zicht op voor het poedelbeest. Deze krul- lijfige rakker die om zijn toilet van „hau te coiffure” vaak het middelpunt is van schampere opmerkingen, beschikt over een ijzersterk karakter. De Duitsers zeg gen dat het beest van Germaanse origine is. De Fransen weten het beter en zien het dier als een afstammeling van de puur Franse Barbet. De Engelsen doen dan ook nog een duit in de zak om de origine le herkomst. Zelfs de Italianen schijnen zich er druk om te maken. Zo’n hond moet een bijzondere hond zijn. Wel dat is hij. Het meest interessante aan deze hond is dat hij over een grote mate van intelligentie beschikt. Heeft er een soort gewoonte van gemaakt om al les wat grote mensen doen na te doen. w* f VBS •N .-ft. De Boeweg nu... 7”’® 7 over de directie zullen optreden. Als Hoog ovens niet naar het personeel wil luisteren, ShL

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 6