Uiterst onderhoudende voorstelling bij Haagse Comedie Levensangst in De Bultenaar van Slawomir Mrozek Bluesfestival in Alkmaar Rosenhart stijlvol op klavecimbel i Amerika bant Sex Pistols Alphenaar stoutenbeek luoontentrum Mysterie trekvogels nog niet ontraadseld De professor en zijn tuin i Planten en bloemen in kleur behoorlijk wat informatie over groei, bloei en kweekmethode. "ïi“rï Kom til tl - CARAVANS SP? Helder naslagwerk 151 Wistudatwij gratis V uw gordijnen op maat maken, ook velours. Elpee ten bate van restauratiefonds Waalse Kerk £1 interieurarchitektuur Boek met aanklacht tegen wangedrag mensen ROODENBERG BV Droogbloemen 11 11 deze week nou eens luisteren naar de nieuwste ontwikkelingen op luidsprekergebied. KUNST DECEMBER 19 7 7 15 3 0 VRIJDAG t revolutie angstverwekkers tè kust en te keur. i- --3 K- ^^LGULDEN EXCLUSIEF IN VERLICHTING Oude Groenmarkt 4 Haarlem accessoires reparatie inruil 9 Voor echte Perzen naar^k ^Stoutenbeek. Daar vindt u een grote en prachtige F kollektie (waaronder de 1 meest exklusieve). Industriestaat 50 IJmuiden - 02550-14441 Kt De vogeltrek is nog één van de grote mysteries in het na tuurgebeuren. Dat heeft de mens geprikkeld. Hij wil graag precies en wetenschappelijk uitzoeken hoe het komt dat vo gels elk jaar weer duizenden kilometers ver vliegen. Geluk kig zou je bijna geneigd zijn te zeggen hebben wij dat geheim zinnig verschijnsel nog niet exact kunnen verklaren. Het motortje, dat een jonge koe koek zonder dat hij zijn ou ders heeft gekend van hier naar Afrika drijft of dat een tjiftjaf elk jaar weer vanuit een klein tuintje in Holland naar Zuid-Spanje heen en weer diri geert, is niet tastbaar terug te vinden in het vogellijf. 7 KNAUS EIFELLAND WOLF r K DEN HAAG. De Poolse toneelschrijver Slawomir Mrozek schrijft in gelijkenissen. Ook in „De Bultenaar” tekent hij de maatschappij in een parabel: de gelijkenis van de zomergasten en de hotelhouder- bultenaar. De bultenaar is de katalysator van de handeling: zonder er feitelijk aan deel te nemen zet hij de handeling in gang, al dan niet doelbewust gebruikt door de personages. De bultenaar staat voor wat indertijd modieus existentiële angst is genoemd, een levensgevoel dat kan worden ingevuld met objecten als „gekleurd ras”, de buitenlandse vijand, de wederkerige relatie van man en vrouw, establishment en '■f Jü bibliotheek" 5 (ADVERTENTIE) 3 (ADVERTENTIE) Haarlems Gonliinenhu’ j- wagenweg 1 /hoek houtplein/haarlem/(023) 312172 k n e e n n (ADVERTENTIE) 1 r 1 (ADVERTENTIES) i 1 1 1 1 1 1 J 1 ALKMAAR. De immer actieve Alc- mar Blues Society gaat op Nieuwjaarsdag onder de titel „Blues at 78” een blues en boogie woogie festival houden dat om 14 uur begint in zaal Het Wapen van Heems kerk en dat non-stop zal doorgaan tot ver in de nachtelijke uren. Onder de veertig deelnemers bevinden zich bekende pianisten als Rob Hoeke, Jaap Dekker, André Valkering, Henk Pep ping en Mark en Ruud Jansen. Daarnaast zijn vocale bijdragen te verwachten van onder andere Shirley Zwerus, Oscar Ben ton en Daniel O’Connors. De Harry Muskee Band, de Haarlemse reggae-groep Cake en de Double Drum Company geven voorts acte de présence. De toegang tot het evenement bedraagt 15 gulden. De zaal bevindt zich in de Breed- straat 13 te Alkmaar. Mrozek laat zijn beide echtparen, een student en tenslotte een vertegenwoordi ger van de overheid een paradijselijk lan delijk hotel betreden. Zij brengen er de wereld binnen: twee huwelijken die van het eerste moment af al de kiem van de Rosenhart citeert in de programmatoe lichting hierbij een gedichtje van Georg Philipp Telemann, die als componist op dit recital van barokmuziek is vertegenwoor digd mét een ouverture. De klavecinist laat Telemann op niet mis te verstane wijze zeggen waarom deze grammofoonplaat in de eerste plaats is uitgebracht: „Die grös- ste Kunst ist Geld zu machen, aufs Geld kommt endlich alles an. Wer dieses Hand werk nicht verstehet, und mit der Weisheit betteln gehet, Der ist wahrhaftig schlimm daran”. Maar Rosenhart, die technisch beheerst en met muzikaal inzicht te werk gaat, licht de achtergrond van zijn muziekmaken zelf ook nog toe: „Al ruim een tiental jaren worden er in de Waalse Kerk te Haarlem concerten gegeven ten bate van de restau ratie van het kerkgebouw. Meestal klinkt er bij die gelegenheid oude muziek. In de combinatie oude muziek-oud kerkgebouw ligt in dit geval voor mij een symboliek. Enerzijds is er de muziek die enige eeuwen geleden gevonden is en opgeschreven, die vaak voor een zeer select publiek werd gespeeld en Waarachter een visie ligt die in onze tijd niet meer vanzelfsprekend is. Als vertolker van die muziek moet je veel historisch speurwerk verrichten om de ei genheid ervan terug te vinden. Daarbij moet je ook voldoende fantasie en kritiek investeren om deze muziek aan je auditori um uit onze tijd levendig te presenteren”. „Wat met de muziek al gebeurd is, wan neer ze in dit gebouw klinkt, is een vooraf beelding van wat er met dit bouwwerk zelf nog moet gebeuren. De verantwoord ge- HAARLEM. Zojuist verscheen de tweede grammofoonplaat waarvan de ver koopopbrengsten ten gunste komen van het restauratiefonds van de Waalse Kerk aan het Haarlemse Begijnhof. Evenals de vorige, in dit kader uitgebrachte elpee, die opnamen van het in het betreffende kerk gebouw aanwezige Friederichs-orgel uit 1808 te horen gaf, is ook nu de Haarlemse musicus Kees Rosenhart voor de instru mentale en artistieke kwaliteit ervan ver- antïvoordelijk. Op de nieuwe plaat laat deze „organiste titulaire” van de Waalse of Begijnenkerk zich echter als klaveci nist kennen. Scène uit De Bultenaar. Sacco van der Made als de bultenaar, op de schommel Francien Dreesen en Anne Marie Hey li gers. Kees Rosenhart: „In de combinatie ou de muziek- oud kerkgebouw ligt voor mij een symboliek.”(Foto Ronald van Caem). Vingerhoedskruid dat nog overal in ons werelddeel in het wild voorkomt, lijkt nog slechts weinig op de verfijnde cultuurvariëteiten die te zien zijn op de bloemententoonstelling in het Lon- dense Chelsea. Daar werden in het be gin van de jaren ’60 ook de vinger- hoeds-hybriden, variëteit „Excelsior” geïntroduceerd, In de toevloed aan plantenboeken is de Time-Life-uitgave „Vaste Planten” lang de slechtste niet. De besproken planten staan allemaal in kleur afge- beeld (waterverfschilderingen van Alli- anora Rosse, die af en toe wat aan de vage, lichte kant zijn), zodat je al bla derend snel kunt zien, welke plant er in je eigen tuin of die van de buren groeit. Daarna vind je naast de afbeelding e t. 0 5 0 I- 1 S t 1 restaureerde muziek blijkt iets te beteke nen voor de hedendaagse muziekliefheb ber. Voor een verantwoord gerestaureerd kerkgebouw kan hetzelfde gelden. Ook daarvoor is historisch speurwerk nodig en ook daar moet kritiek en fantasie geïnves teerd worden, zodat dit gebouw iets gaat betekenen voor een hedendaags publiek dat verscheidener is dan ooit”. En om Kees Rosenhart ook maar zelf aan het woord te laten ten aanzien van het pp deze ook qua geluidstechniek geslaagde grammofoonplaat uitgevoerde programma: „Op het terrein van de oude muziek verschijnen veel platen met wat ik een documenterend karakter zou willen noemen. Complete werken van deze en gene componist voor dit of dat instrument of ensemble. Deze plaat echter bedoelt een concert te geven. Afwisseling is daarbij een noodzaak. Zo hoort men op de eerste kant een speelse Telemann, een diep ge-, roerde Froberger, het bijna kosmisch evenwicht van de oude Bach en de hoffelij ke luchtigheid van Francois Couperin. Op kant twee treft men de galante Fransen Dandrieu en Duphly, de Spaanse Italiaan Scarlatti en de door het Sentiment gegre pen Berlijnse Bach (Carl Philipp Emanu el; JVK)”. Speciaalzaak in gordijnen en vitragës Kleine Houtstraat 42 Haarlem. Tel 023-323925 's Maandags gesloten n a. 5 3 KRUISWEG 45-49. HAARLEM. 023-320244. WIJ BETALEN UW PARKEERGARAGE. Breestraat 82-84-Beverwijk-Tel (02510) 2 9033 terstal n- n. il. !0 )0 o- o- 0- e. e. 10 e. m te »r ïr t B- ie n. 5- Ook de andere schakels in uw ge luidsinstallatie zijn natuurlijk be langrijk, maar de allerbelangrijkste vinden wij toch de luidspreker. Want daaruit komt tenslotte het geluid dat u hoort, het geluid dat u aanspreekt of dat u onnatuurlijk vindt. Op basis daarvan beoordeelt u de kwaliteit van uw hele installatie Geen wonder dat er zoveel fabri kanten zijn die zich uitsluitend met de ontwikkeling van luidsprekers bezig houden. En geen wonder dus dat er steeds betere uitgebracht worden. Kom een van deze weken nou eens vrijblijvend luisteren naar die nieuw ste ontwikkelingen. Alle merken zijn present: o.a. Elipson, Quad, Spendor, B W, IMF, Yamaha, Bose, Interaudio, KEF, etc. Misschien ontdekt ook u wel, dat u alleen al met andere luidsprekers de kwaliteit van uw installatie kunt verveelvoudigen! I Tandberg- Garrard- Stanton- Luxman Yamaha- Ortofon -Nakamichi - Shure Fisher-B&W- Akai lnteraudio-Quad Bose Dual AR-Technics Thorens KEF-Lenco-Sansui-Elipson-Spendor Aldus Rosenhart. En gezegd moet wor den dat de liefhebbers van klavecimbel- muziek in deze plaat een waardevolle aan vulling van stijlvol uitgevoerde 18de- eeuwse literatuur waar het hier om gaat voor hun discotheek zullen vinden. Met de warm aanbevolen aanschaf ervan dient de koper dan een dubbel doel. Want, zoals reeds vermeld, is de (netto)-opbrengst van dezé mooie elpee bestemd voor het restau ratiefonds van de uit de middeleeuwen daterende Waalse of Begijnenkerk te Haarlem. Bestellingen: door overmaking of storting van 18,75 op postgiro 2845818 ten name van „Adm. Seen Res- tauratie-concerten Waalse Kerk Haarlem” met vermelding van „bestelling vol. 2”. Ook is het mogelijk platen af te halen bij de Waalse Kerk. Ook vol. 1 (de orgelplaat) is op dezelfde wijze en onder gelijke condi ties verkrijgbaar. JOHAN VAN KEMPEN Professor Alan Gemmell (biologie aan de universitéit van Keele) spit zelf graag in zijn tuintje. Theoretisch en practisch is hij dus op de hoogte van het groeiend gewas. Hij vond het dan ook in 1975 tijd worden om een en ander aan goede raad op het gebied van tuinieren vast te leggen in een boek. De uitgeverij Hollandia schakelde Dieneke van Raalte in om Basic Gardening om te werken tot „Hollandia Tuin ABC, alles over uw tuin”. Zoals in zovele tuinboeken, die reeds uitgekomen zijn, treft men ook hier de grondbeginselen van het tuinieren aan en vervolgens hoe je het groen tot wasdom brengt. Aan het slot van het boek vind je ook gebruikelijk een tuinkalender, zodat je nog eens na kunt gaan of je niets vergeten bent. De prijs is 22,50. Met de 19e druk van „Het nieuwe kamerplantenboek” heeft uitgeverij Zomer Keuning een totaaloplage van een miljoen exemplaren bereikt. Uniek in de vaderlandse boekenwereld. Op het eerste gezicht lijkt het om een tame lijk traditioneel naslagwerk te gaan waar tweehonderd kleurenfoto’s van evenzoveel plantensoorten in zijn opge nomen. De kracht van het standaard werk schuilt echter in de helderheid van de begeleidende tekst. De verzor- gingsadviezen zijn duidelijk en goed leesbaar geschreven. De 19e druk is helemaal bijgewerkt: het plantenassortiment is bijgewerkt, de algemene informatie werd herschre ven en de verzorgingsadviezen zijn waar nodig uitgebreid of gewijzigd. (Zomer en Keuning, 16,90) Wij kunnen raketten met naviga tiesystemen de ruimte insturen, maar we weten niet hoe het navigatie- en oriëntatiesysteem van vogels werkt. Verbazingwekkend is ook de kracht en het uithoudingsvermogen. Met een kruissnelheid van 45 km per uur maak te een sneeuwgans (volgens waarne mingen) een nonstopvlucht van 2700 km in minder dan zestig uur. Een kleine koperwiek had voor de 2500 km van Ijsland naar de Franse Gironde vier dagen nodig en bereikte dus een dagge- middelde van ruim 600 km. Ringonderzoek heeft aangetoond, dat vogels soms tot ver buiten hun broed en gebruikelijke overwinteringsgebied komen. Kokmeeuwen uit Duitsland werden gesignaleerd in Mexico en een De Nederlandse bewerkers (de uitga ve is van Amerikaanse afkomst) noe men bij de platen eerst de Nederlandse naam, hetgeen een plezierige zaak mag heten. Voorafgaande aan deze encyclope dische lijst van vaste en tweejarige planten, treft men in het boek hoofd stukken aan over het begrip vaste plan ten, keuze, aanleg van borders enz., het poten en verzorgen van planten, het zelf kweken van nieuwe aanwinsten. Kennelijk om het boek wat Europees te maken is er speciaal een hoofdstuk ingelast over de bloemententoonstel ling in Chelsea. Het Nederlandse tintje (we hebben hier toch ook grote exposi ties) blijft achterwege. Prijs 34,50. Een aantrekkelijk ogend boek, dat zich speciaal bezig houdt met kweken en bewaren van droobloemen, is „Droogbloemen in kleur”, dat door Cantecleer is uitgegeven 17,50). Het houden en hebben van droogbloemen is erg in. De liefhebbers komen hier behoorlijk aan hun trekken. Niet alleen gaat het over de bloemen zelf, maar ook over allerlei soorten verwerkingen, als ze hun vocht zijn kwijtgeraakt. Ritsen tekeningen en meerkleurige illustraties maken er een fleurig geheel van. H.R. Nederlandse kokmeeuw vloog even over de oceaan naar Labrador in Oost- Canada. Een stern uit Denemarken overbrugde vliegend de afstand naar Barbados in West-Indië. Een boeiend boek over vogeltrek, dat vol staat met vaak waarlijk schitteren de foto’s (die van een groenling op rozebottels is zo mooi en poëtisch, dat je haar bijna uit het boek haalt en aan de wand hangt), is „Trekvogels”, ge schreven door Jaap Taapken en Dick van den Hoorn. Wanneer je al die won derlijke zaken over de vogeltrek leest en je komt dan aan de hoofdstukken over het moordend ingrijpen van de mens tijdens die vogeltrek dan ga je mentaal wel even steigeren. De auteurs hebben zelf hun ogen de kost gegeven in de zuidelijke landen waar miljoenen vogels worden geschoten of gevangen en om hals ge bracht. De foto’s bij die tekst laten ook niets aan de verbeelding over. De acti viteiten van de Stichting Nederlands Comité Bescherming Trekvogels te Zeist en van de Stichting Mondiaal Al ternatief te Zandvoort (oprichter Ernst Bartels vindt men in dit boek als beel denaar op een bronzen plaquette in Italië terug) worden terecht breeduit genoemd. Er komt wat meer hoop, dat het de goede kant uitgaat. Ip België en zopas ook in Italië om enkele landen te noemen, waar vele vogels in weitas en braadpan eindigen zijn de jachtwet ten strenger geworden. Maar als men ziet, zoals de beide schrijvers ook in dit boek benadrukken, hoe men in Italië de hand licht met wetsbepalingen, dan mag men alleen maar hoop koesteren dat het beter zal worden, meer niet. Het boek, dat ook het enorme belang van de Waddenzee voor het wereldvo- gelbestand nog eens uit de doeken doet, werd samengesteld met medewerking van een groot aantal natuurminnende instanties en organisaties. De prijs is zo laag mogelijk gehouden om zoveel mo gelijk mensen te bereiken: 14,50 „Trekvogels” is te verkrijgen in kruide nierszaken en warenhuizen dan wel bij het Wereld Natuur Fonds, dé Vereni ging tot bescherming van vogels en de Vereniging tot Behoud van Natuurmo numenten. Jan Strijbos, kersverse be zitter van de Heimans en Thijsse-prijs, schreef een gedreven voorwoord. HANS ROMBOUTS ondergang in zich dragen, ook de student blijkt die kern van de ondergang te heb ben, zelfs de minister, die de student zal willen arresteren, is onzeker. De enige zekeren zijn de baron en zijn vrouw: zij manipuleren genadeloos hun (omgeving, zij zullen als de wereld buiten het hotel ineenstort even genadeloos overleven. Mrozek giet zijn parabel in ironische en symbolische vormen. Hij breekt de hande ling, die vier dagen duurt, in korte stukken op, korte notities, waarin telkens een hele wereld is gevangen. Door die verkorting wordt tragedie tot klucht. Mrozek zet de handeling heel helder en overzichtelijk door de afstand worden ook de details onzichtbaar op het to neel, en hij voegt de onuitgesproken detail lering toe door stiltes en simpele gebaren. Carl van der Plas heeft dat als regisseur even duidelijk en helder uitgewerkt: het is er een klare, snelle en uiterst onderhou dende voorstelling door geworden. Het HOT, waar De Bultenaar gister avond door de Haagse Comedie in premiè re werd gespeeld, leent zich uitstekend voor een stuk als dit met zijn royale op- en afgangmogelijkheden. In een fin de siècle- verwelkend decor van Harry Wich speelt een voortreffelijke bezetting: Gaston van Erven, Francine Dreessen, Bas ten Baten burg (voortreffelijk), Anne-Marie Heyli- gers, Reinier Heidemann, Sacco van der Made en Leo de Hartogh. JAAP JOPPE. Dagelijks geopend van 10.00 tot 17.00 uur 's Maandags gesloten LONDEN. Het Amerikaanse poppu bliek zal het voorlopig zonder optredens van de vermaarde, zo men wil beruchte Engelse punkgroep The Sexpistols moe ten stellen. Een toemee die oorspronke lijk 19 dagen door de Verenigde Staten zou duren, kan geen doorgang vinden om dat de Amerikaanse ambassade in de En gelse hoofdstad geweigerd heeft een vi sum te verstrekken aan zanger Johnny Rotten, Sid Vicious en andere leden van de groep. Een woordvoerder van de am bassade gaf geen commentaar op vragen naar het hoe en waarom van de weigering. Mogelijk zullen de Sex Pistols via hun agent beroep aantekenen tegen het besluit bij de immigratie-autoriteiten in Washing ton. Ze weigeren het besluit als een defini tief „nee” te aanvaarden. In Engeland komen de Pistols steeds slechter aan de slag. Hun opvallende ge drag leidt ertoe dat eigenaren van theaters en andere zalen de groep liever niet meer willen zien optreden. Ook de BBC en ande re Britse radiostations weigeren hun luis teraars te confronteren met de vervloekin gen en verwensingen die de groepsleden regelmatig uitstoten. De overigens goed verkochte elpee van de Pistols is dan ook niet op de radio te beluisteren. In grote zwermen strijken in de zo mer de spreeuwen op de bomen neer. Dit is de zogenaamde slaaptrek die niet verward moet worden met de voor- en najaarstrek waarbij deze vogels vele duizenden kilometers afleggen (ADVERTENTIE) i 4 A Ai

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 15