boeken Film Foto Nieuws uit Japan: Charade Foto’s van vuurwerk Open huis van Close-Up *3 knelpunten e- [zeepost I Diaporama in Bloemendaal q 023-313645 KEUKENS op wegen Zijn bestuurders boven de 65 nog bekwaam om te rijden? weg en wiel puzzel van de week Expositie over i I waddengebied I ONDER qE TITEL ..Poëzie van het I wad” houden de dichter David Hart- sema en de fotograaf Henk Bruyns in I I A B a rfl Uw officiële Volvo-dealer CLUBAGENDA Nieuws in ’t kort 3 VOLVO Alarm tegen autodiefstal Hulpplan bij aanschaf auto EEN VRACHTAUTO HUREN? 5 O Souwens Autoverhuur u o A I i Bl stel pi. IBB UB Wife*- 16 VRIJDAG VARIA lllllllill f Onder redactie van J.P. Bos HllllllHI y y Mercedes 406D Kampervest 23, Haarlem, tel. 312638 Automobielbedrijf I. P. Kooijman B.V rederodestraat 8-10; andvoort, tel. 02507-324S lem déviesenzoonbv turfmarkt 6 haarlem «rational.» DE ALMAAR GROEIENDE belangstel ling voor fotograferen en filmen leidt tot een wisselwerking met de voorlichting en instructie, waarin uitgevers veel brood zien. Want al die boeken op dit gebied intensiveren op hun beurt weer de interes se bij het publiek dat zich met deze hob by’s bezig houdt of gaat bezig houden. Je vraagt je af wanneer er nu eens een eind komt aan de boekenstroom die al jaren vloeit en zijn hoogtepunt krijgt in de eind periode van het jaar met haar serie feest dagen. Kennelijk is het verzadigingspunt nog niet bereikt, want ook deze keer is het aantal uitgaven dat op ons bureau beland de, groot. Onbetwiste koploper is hierbij Focus Elsevier in Amsterdam en van haar is het boek dat we als eerste van een hele reeks in deze en volgende rubrieken be spreken. KLEIN RIJBEWIJS VOLDOENDE!! inhoud 16 m3 I O-j o»® V.' 3 gen van 9 tot 17 uur. (ADVERTENTIE) 5 6 7 2 3 1 9 8 12 10 11 15 14 13 |Ï9 U 16 [23 20 71 122 25 24 [27 26 (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) 7. U hebt nu twee stukjes vuurwerk opge nomen die, door elkaar heen, als het een beetje lukt een erg leuk effect geven. DEN HAAG (ANP). Het wekelijks overzicht op de Nederlandse auto(snel)we- gen voor de week van 31 december 1977 tot en met 6 januari 1978: 4. Wacht, tot om twaalf uur de eerste licht flitsen komen en hou uw hand voor of een zwart kartonnetje tegen de lens. Druk de ontspanknop in. Het best gaat dat met een draadontspanner. De lens staat nu open en blijft open staan. 6. Herhaal dat als er weer vuurwerk zichtbaar is. Sluit nu de lens. Einde opname. De Stichting Amateurfotografie en Ci nematografie geeft de vólgende tips om goede foto’s en natuurlijk ook dia’s van het vuurwerk op Oudejaarsavond te maken. 1. De mooiste opnamen krijgt u met kleu renfoto’s. Het beste is een film van ten minste 20 DIN. 5. Zodra er echt een mooi stukje vuurwerk zichtbaar is, haalt u het karton weg tot het vuurwerk gedoofd is. Schuif het daarna weer voor de lens, maar hou de ontspanknop ingedrukt. Overzicht van de werkzaamheden op de overige Nederlandse wegen: Utrecht-Nièuwegein: Verkeer moet tus sen Utrecht en Nieuwegein op de taludweg ter hoogte van de Jutphaasbrug rekening houden met werkzaamheden en een rij- baariversmalling. 2. Zet uw toestel op een statief of venster bank en richt de lens op dat deel van de hemel, waar u ’t meeste vuurwerk ver wacht. Het gaat hier om een onderling evene ment waarbij geen jury aanwezig is en geen prijzen ter beschikking worden ge steld. Aan de deelneming zijn geen andere voorwaarden verbonden dan dat de series de tijdsduur van tien minuten niet mogen overschrijden. De Fotoclub PEN beschikt over een met de hand gestuurd projec- tiesysteem, waarmee projectie van klank- diareeksen in overvloeitechniek, gepulst op diastuurapparaten, vertoond kunnen worden. Het meebrengen van eigen appa ratuur is toegestaan. Opgave voor deelneming (zo spoedig mogelijk) en nadere inlichtingen bij de secretaris: P. C. Nierse, Kastanjestraat 28 in Haarlem. Telefoon 262495. AMFI’66, dinsdag 3 januari 20 uur, Sal- vatori Lisse Amfi-groep NOVA-program- ma de ten best van 1975. Gebouw Noord-Holland (J. J. Hame- linkstraat 4-6, Haarlem) een tentoon- van de Waddenzee. De tentoonstelling is te bezichtigen Filmgroep Close-Up”, aangesloten bij de NOVA (Nederlandse Organisatie van Amateurfilmers) houdt op dinsdag 3 janu ari Open Huis voor belangstellenden uit Haarlem en omgeving. De avond wordt gehouden in het clublokaal aan de Ramp- laan 108 te Haarlem/Overveen. Aanvang 20 uur. De toegang is gratis. Dit is de Charade'van Daihatsu: een opmerkelijke Japanse wagen die naar verwachting in februari in ons land op de markt komt, tegen een prijs van circa twaalf mille. De Charade bezit voorwielaandrijving, de motor is dwars voorin geplaatst en is een viertakt drie cilinder krachtbron met een inhoud van 993 cc. Dit is echter voldoende voor een vermogen van 55 pk, waarmee deze wagen goede motorische prestaties levert en tevens zuinig is. De Charade heeft kleine buitenafmetingen, maar bezit volgens de fabriek, voldoende ruimte om vier personen een plaats te bieden. Daarop is niet met zekerheid een ant- woorde te geven, eenvoudig omdat op is in Het staat echter vast, dat de oudere automobilist zich moet afvragen of de medicijnen die hij wellicht gebruikt, een nadelige invloed op het besturen van een auto kunnen hebben. Boven dien zal hij er natuurlijk verstandig aan doen, zich regelmatig medisch te laten onderzoeken. En als de arts zijn twijfels heeft of autorijden nog langer verant woord is, dan zal de oudere bestuurder niet moeten aarzelen afscheid te nemen van zijn auto. Hoeveel pijn dit hem ook doet. dit moment voldoende studie ontbreekt om dit antwoord te formuleren. Een Rotterdamse firma heeft een groothoek-achteruitkijkspiegel op de markt gebracht, die 160 graden zich naar achteren geeft. Deze spiegel, de Supascope, bestaat uit vijf vlakken die een onvervormd beeld geven. Verblin ding door achterop komend verkeer is onmogelijk door een polarisatie-effect. Fiat is met een nieuwe versie geko men van de „127”; het is de 900 L die wordt geleverd met twee of met drie deuren. Tot de standaarduitrusting be hoort onder meer een voorruit van ge laagd glas. De prijzen variëren van 9000,- tot f 10.666,-. In Duitsland wil men voor september volgend jaar met een nieuw systeem van kentekenplaten komen. Men wil daarmee vervalsing, diefstal van de au to en verwisseling van kentekens voor komen. Ook zullen de nieuwe kente kenplaten het opsporen van auto-eige- naars makkelijker maken. De aanlei ding voor deze beslissing vormt de toe neming van de misdaad in Duitsland. De computer bewijst nu ook diensten bij de verkoop van gebruikte auto’s. In Engeland werkt sinds kort een elektro nische rekenmachine, die exact de voorraad van leverbare en verkochte occasion-wagens bijhoudt. Bij bestel lingen zoekt de computer de adressen op, waar de gevraagde wagens in voor raad zijn. Men wil het systeem uitbrei den voor bestelauto’s en caravans. Intussen kan men in het algemeen wel enkele feiten vaststellen. Het eerste feit is, dat een toenemend aantal oude re mensen volop gebruik blijven maken van het rijbewijs, dat zij in vroegere tijden hebben behaald. Zij beleven daaraan nog veel plezier. Het rijbewijs verhoogt hun mobiliteit, het contact met hun omgeving blijft gehandhaafd en in sociaal opzicht betekent de moge lijkheid om van de auto gebruik te maken, dat zij zich voorlopig nog kun nen onttrekken aan het isolement, dat vele oudere mensen bedreigt. Een ander feit is, dat met het klim men der jaren de bekwaamheid om een auto te besturem natuurlijk afneemt. Zij kunnen zich slechter aanpassen aan het duister, het gehoor en het gezicht vermogen verminderen, de reactiesnel heid loopt terug en zo zijn er nog enkele zaken te nomen. Daar staat echter te genover, dat de bejaarde automobilist bewust en onbewustzich niet meer overgeeft aan de snelheidsroes, een ja gend tempo en bravoure op de weg. Dat zijn zaken die terecht achter hem lig gen. Bovendien zal hij in het algemeen drukke stadscentra mijden en zich niet snel wagen aan lange tochten, die voor een deel iri het donker worden afge legd. Kortom: hij heeft voor zichzelf een soort veiligheidsgrens geschapen. Is dit echter voldoende? over haar rug, echt; 2. Paul dronk het sap alleen voor de toejuichingen; 3. Je vindt ons beslist terug in Brabant; 4. Maak het holster een el korter, dan past het in het adelaarsnest; 5. O, naar voor hem, maar hij leefde heel lang geleden; 6. Het Frans goud bij het individueel voortgezet onder wijs in het kort, toch een zeer kostbare stof; 7. Men rost 'r stevig op los. Dat ondier?; 9. Om tamme te vinden van dat soort, moet men ver teruggaan naar de oertijd; 11. Wat een mal ei, het lijkt wel brandVerf; 14. Als Ares wat meer pit had, was hij een vreemde munt; 15. Deze serie komt uit Ierland; 16. Eer Lia ’t wist had zij een betrekking; 18. Is die vogel maar een vierde el?; 19. Geel tin kan ook zo korzelig zijn; 21. De doktorandus sprong in de Ee, dat is al; 22. In Ate vind je een heel volk; 23. Als u Gert ziet, stuur hem dan weerom; 25. De eik lijkt wel helemaal versteend. Oplossingen, uitsluitend per briefkaart, dienen uiterlijk woensdag a.s. in ons bezit te zijn. Indien per post wordt ingezonden als volgt adresseren: „DAMIATE PERS BV.”, POSTBUS 18, IJMUIDEN. Verdere informaties worden gaarne ver strekt door de secretaris: H.A. Pelt, Dr. Jac. P. Thijsselaan 3, Bloemendaal, tel. 257289. vloeren vloerbedekkingen gramto van die i «1 mm- dat ver ft de n of ioge- irom p de lum- rten- brief i uw DE FOTOCLUB PEN houdt op donder dag 5 januari in het hoofdgebouw van het PEN aan de Ign. Bispincklaan in Bloemen daal een diaporamafèstival ten behoeve van de bij de BNAFV aangesloten foto clubs in de regio Kennemerland. Argentinië ms „Alhena” 5 jan. 1978; Australië ms „Remuera Bay” 3 jan. 1978; Brazilië ms „Alhena” 5 jan. 1978; Indone sië ms „Holsatia” 2 jan. 1978; Israël ms „Ini Showen Head” 2 jan. 1978; Kenya, Oeganda, Tanzania ms „Alhambra” 4 jan. 1978; Ver. Staten van Amerika ms „Atlan tic Cognac” 4 jan. 1978; Zuid Afrika (Rep) ms „Stellenbosch” 4 jan.^1978. 3. Kies de grootste lensopening en zet de tijd op B (dat is tijdopname). Als dat op uw camera niet mogelijk is, dan kunnen er helaas geen vuurwerkfoto's mee gemaakt worden. Met de volgende schepen kan zeepost naar de daarvoor vermelde landen worden verzonden. De data, waarop de correspon dentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld Na het prachtigp Grote boek der natuur fotografie (voor macro en micro) is ge noemde uitgeverij opnieuw met twee Fransen in zee gegaan. Op fotojacht in de natuur is de vertaling, eveneens door Daan Helfferich, van een werk van Jean- Marie Baufle en Jean Philippe Varin. Nu kun je een boek als dit hanteren op twee manieren: als kijkboek en als instruc tieboek. Maar hoe mooi het als kijkboek ook is en het is mooi! het is zijn vijfenvijftig gulden pas ten volle waard wanneer je er mee in het veld gaat werken. Al of niet met schuill}ut. Werkmethoden, apparatuur en technieken worden door de deskundige auteur^ duidelijk en uitvoerig aan de orde gesteld. Alleen is het nu maar te hopen dat degenen die zich hierdoor laten inspireren om natuurfotografie te gaan beoefenen, dit zullen doen met res pect voor het dier, vooral in de broedtijd. Het onlangs opgerichte Natuurfotografen- gilde heeft hiervoor regels opgesteld. Die zouden we de erecode voor de natuurfoto graaf willen noemen. Van primair belang is het en hiermee onderschrijven wij wat hierover in de verantwoording van dit boek staat dat de fotoliefhebber van de natuur houdt en zich op de hoogte stelt van het gedrag van de dieren die hij wil foto graferen. Er worden films vertoond van le- den/amateurfilmers, teneinde belangstel lenden kennis te laten maken met de acti viteiten van de vereniging en hen op te wekken hieraan deel te nemen. PUZZEL NUMMER 51 Horizontaal: 1. Toen de slang iri de war raakte kon men het schijnsel duidelijk waarnemen; 4. Als Bram u hier ontmoet zit hij met zijn kollektie gedroogde planten; 8. Zijn ’r apen die iets van de grond pakken?; 9. Om ’n moor om te vormen tot heilige der laatste dagen; 10. Die ratel is zeer verward, toch zeer bijdehand; 12. Slaakte jij die term Ina, toen je die Mos- keetoren zag?; 13. Is dat jouw tas Co? Wat maak jij daar een drama van; 14. Wat een troep in de ruif van deze profijttrekker; 16. Deze maatregel komt terug in een reeks van herhalingen; 17. Met het anker kan je treffen; 20. Toen Nel in de grot dook, zette zij haar knijpbril op; 23. Als het ei uit de materie treedt blijven er maar twee punt jes naast elkaar staan; 24. Ha, etter. Wat heeft dat nu met een schouwburg te ma ken; 25. ’t Leek wel een keukenattribuut; 26. Koos en Greet hebben beiden last van dat pijnlijk ongemak; 27. Als de slinger de oudere verliest blijft de zoom over; Vertikaal: 1Het praatje ging in omloop De vraag of oudere mensen boven de 65 jaar wel of niet thuishoren achter het stuur, kan niet onmiddellijk met „ja” of „nee” worden beantwoord. Al kan men om te beginnen, vaststellen dat men afwijzend moet staan tegenover de kreet, dat oudere mensen sowieso niet meer een auto behoren te besturen. Zo’n opmerking mist elke grond. Ook op dit gebied zal men elk „geval” op zich moeten beoordelen, om tot welke uitspraak dan ook te komen. Haarlem-Alkmaar: Werkzaamheden in de Velsertunnel. Afwisselend wordt het verkeer door één van de tunnelbuizen geleid. Afsluitdijk-Heerenveen-Drachten: Rij- baanversmallingen ter hoogte van Den Oe ver en tussen Heerenveen en Drachten. Breda-Gorinchem: Het verkeer heeft bij de brug Keizersveer in beide richtingen één rijstrook ter beschikking. Breda-Rotterdam: In verband met lang durige werkzaamheden kunnen tussen Ze venbergen en Ridderkerk beperkende maatregelen zijn ingesteld. Ook een foto die in deze donkere dagen is te schieten: een kind draait een staafje met afbrandsterretjes in het rond. Toestel op tijd zetten. Peugeot heeft voor de kopers van zijn nieuwe auto’s een nieuwe service ont wikkeld: bij aanschaf van een nieuwe Peugeot na 1 november wordt de klant ook het zogenoemde 3 x P-plan aange boden. Dit is een hulpplan bij pech onderweg en het garandeert hulp als de automobilist door een mechanisch de fect onderweg niet verder kan rijden. Het plan biedt dan de mogelijkheid de auto en de inzittenden naar een garage of naar een op te geven adres te bren gen. Enige voorwaarde is, dat de auto gedurende de drie jaar, dat dit hulp plan geldig blijft, volgens de fa- brieksvoorschriften wordt onderhou den. Peugeot heeft om dit plan te kun nen uitvoeren een overeenkomst geslo ten met een particuliere alarmdienst in Apeldoorn. Vorig jaar werden in heel Europa zeven miljoen wagens gestolen, waar van de helft nooit werd teruggevonden. Maar niet alleen diefstallen van auto’s zijn aan de orde van de dat, ook diefstallen uit auto’s. Een Duitse firma heeft nu een alarm-installatie vervaar digd, die ds auto op vijf punten bevei ligt. Deye beveiliging komt tot stand via contactschakelaars in de deuren en on der motorkap en kofferdeksel. Het alarm treedt in werking als onbevoeg den de ontsteking op gang brengen, als de kabels van de alarminstallatie wor den losgebroken en als de autoradio wordt verwijderd. Bovendien is er ui teraard een startbeveiliging inge bouwd, die niet alleen het alarm in werking stelt, maar ook direct de ont steking of starter blokkeert. De automobilist kan het systeem al leen in of uitschakelen buiten de auto. Voor dit doel is aan de auto éen speciale waterbestendige schakelaar met veilig heidsslot gemonteerd. De nieuwe elek tronische alarmin stallatie is geschikt voor alle wagens die met een 12 volts-sccu zijn uit gerust. De installatie verkrijgbaar een compleet pak ket, onder meer voorzien van mon- tagemateriaal, een waarschuwings sticker voor de voorruit en een duidelijke handlei ding. Een handige doe-het-zelver kan er best een mid dagje aan beste den om het geheep te monteren. De prijs van de alar minstallatie ligt rond de 275.-. linkstraat 4-6, Haarlem) een tentoon- stelling waarbij de sfeer van het wad- k dengebied in woord en beeld wordt J gebracht s I De expositie, bestaande uit 24 kleu- I renfoto's elk voorzien van een ge- f De tentoonstelling is te bezichtigen j I van 3 tot en met 31 januari op werkda- I gen van 9 tot 17 uur. renföto’s elk voorzien van een ge- I J dicht, is in bruikleen afgestaan door j de Landelijke Vereniging tot Behoud I K’

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 17