het groen Kleur tussen n 4 1 Behangen met textiel is niet zo eenvoudig i1 kil Natuurlijk gewriemel iiö Rl Informatie Tempex brandgevaarlijk Ekologische oliebollen Wastafel ontstoppen .4 Il I r P 3 I r J 1 Cyclaam Snijbloem i 4 Pas op met Tempex Houdt kerstster vast i It I wat wetenswaardigs. De cyclaam, bijna een wegwerpartikel. H. R. ;n e in ■3 sn II ib.v. I )50 worden ze opgepot in een voeding rijke potgrond. Óm de plant in bloei te krijgen moet hij ongeveer acht a tien weken veertien uur per dag in absoluut donker staan en tien uur in daglicht. Dit ritme moet aangehou den worden anders kan de plant geen knoppen vormen. Het is aan te bevelen de temperatuur gelijkmatig te houden. De lucht mag niet al te droog zijn. centrale verwarming thuis heeft van deze plant bijna een wegwerpartikel gemaakt. Overhouden wordt steeds moeilijker, al zal het plantenliefheb bers met „groene vingers” nog wel lukken. De cyclaam hoeft niet ge sproeid te worden. Heeft men geen centrale verwarming, dan kan men volstaan door de plant ongeveer drie keer per week in een schotel lauw water te zetten en na een half uur het resterende water weg te gooien. Men mag de plant nooit met de voe ten in het water laten staan, dat veroorzaakt rotting. Bij centrale verwarming verdient het aanbeveling de plant dagelijks De Kerstster is een van de meest geliefde kleurrijke kamerplanten (rechts) saffloerolie. Nog king over de olieën, die in deze tijd weer volop gebruikt worden, Q.a. met frituren. Het regelmatig eten van lang verhit vet veroor- zaakt bij proefdieren aanzienlij- De cyclaam is een plant die tijdens de feestdagen ook in weinig huiska mers ontbreekt. De manier waarop ze in kassen gekweekt worden en de ral ni- 1 en e- of r De kerstroos is een plant die begin december op de markt wordt ge bracht. Maar ze zijn schaars. Het is ook moeilijk deze tuinplant te kwe ken. Het duurt tot drie jaar voordat die voor het eerst bloeit. Het is eigen lijk de misleidende naam die er toe verleidt de viant met kerst in de huiskamer te halen. De bloem doet meer aan een boterbloem dan aan een roos danken. Na kerst moet hij direct de tuin in, wil men er het jaar daarop weer bloemen aan hebben. Als snijbloem wordt hij sporadisch aangeboden. Het gewas is vatbaar voor ziekte. Kwekers vinden deze teelt dan ook riskant. - Sparretakken en hulst sieren elke woning in de laatste dagen van de cember. Maar kerst is evenzeer de tijd voor bloeiende midwinter-ka- merplanten. Cyclamen, kerststerren en - een enkele keer - een kerstroos, geven kleur aan al dat groen. En bij een goede behandeling kan men er tot ver in het voorjaar plezier van hebben. De kerstster (Euphorbia poinset tia) is een van de meest geliefde. De langbloeiende plant met zijn vuurro de, witte of rose schutbladeren vraagt geen ingewikkelde verzor ging. De eigenlijke bloem bestaat uit een krans van geel-groene bolletjes in het hart van de gekleurde rozet. De bloempjes vallen na een paar weken af maar dat doet weinig af breuk aan de schoonheid van de plant. Bij een temperatuur van 18 tot 20 graden voelt deze uit Mexico afkomstige plant zich het best thuis. Is het warmer in de kamer dan zal het nodig zijn extra water te geven. Juist met de feestdagen hebben onze planten trouwens ook veel aandacht nodig. Door de warmte, sigaretten rook en brandende kaarsen ontstaat een ander „klimaat” in de kamer. Sproeien mag men deze plant wel, maar dat moet voorzichtig gebeu ren. Want waterspatjes op de rode bladen doen witte vlekken ontstaan, die niet meer verdwijnen. Als de kerstster is uitgebloeid weinig water geven. In de zomer kan hij in de tuin om daar op een schaduwrijk plekje een rustperiode door te maken. In juli-augustus kan men hem stekken. De wonden die ontstaan afdekken met sigare-as, houtskoolpoeder of Wit zand. De stekjes direct even in lauw water dompelen, om het uitlo pen van het sap tegen te gaan. Dat wolfsmelksap van deze plant is gif tig. Pas dan ook op bij wondjes aan de handen. De stekjes in potjes met turfmolm en scherp zand zetten, af dekken met een plastic zakje en dan kunnen ze gaan wortelen. Daarna Vorige week wijdden wij aandacht aan de isolering van de zolder. Een brandweerfunctionaris maakt er ons terecht op attent, dat men beter niet met tempex-platen kan werken. Alleen als men boven en onder de tempex niet-branbare platen aanbrengt zou het nog kunnen. Tempex (polyeste- reen) is brandgevaarlijk. Het vat snel vlam. Als het in brand staat gaat het druipen, hetgeen afschuwelijke brandwonden kan veroorzaken. Boven dien geeft het dan een vette zwarte rook, die verstikkend werkt. Kortom, men kan beter tempee afvoeren als isolatiemateriaal in huis. In een kristallen vaas met een tak je groen doen cyclaambloemen het heel goed. Heeft men zelf een rijk bloeiende plant, dan kan daar zon der bezwaar een aantal bloemen van gebruikt worden. Neem daar pas uitgekomen knoppen voor. Die kun nen als snijbloemen zeker veertien dagen de huiskamer versieren. Ook de bladeren kan men in een stukje verwerken. Door hun mooie vorm en de vaak zilverachtige tekening zullen ze in een kerststukje goed op hun plaats zijn. verwijderd. Restanten kunnen ook weer rotting veroorzaken. Is de plant nog in de groei, dan mag men iedere week mesten, maar zoals hij in dp winkel gekocht kan worden is het genoeg eenmaal per veertien dagen kamerplantenmest toe te dienen. Wie de plant wil overhouden moet de bol na de bloei verpotten en op een lauwwarme plaats zetten. De overgebleven bladeren niet wegne men. Deze worden pas verwijderd zodra de nieuwe bladeren zich aan kondigen. Eind mei mag de cyclaam naar buiten tot september. Daarna langzaam weer aan de temperatuur in de huiskamer laten wennen. even te controleren of de potgrond te droog is. Liever geen water aan de bovenkant geven want dan gaan bol en knoppen rotten. Het beste gedijt een cyclaam uit de zon bij een tem peratuur van 16 tot 18 graden. Een plaatsje op het noorden of oosten zal de plant waarderen. Net als bij de kerstster kunnen ook de bloemen van de cyclamen verkleuren bij ge brek aan pigment. Dit kan ontstaan door warmte in huis, brandende kaarsen en sigarettenrook. Papier op de muur heeft ieder een. Velours aan de wand is ook al geen unicum. Maar de grote mode van dit moment is jute of een ander grof weefsel. Wand- weefsels komen in elke behang- collectie voor en de keus is al zo groot dat voor wie naar een meer exclusieve stoffering van de wan den uitkijkt, het geheel eigenlijk niet te overzien is. In het alge meen zijn wandweefsels overal toe te passen. Maar de kans op verkleuring onder invloed van zonlicht is groter dan bij pa- pierbehang. Bij de kostenbegroting moet ook rekening worden gehouden met duurdere lijmsoorten. Het gewone behangersplakmeel is absoluut on- Hij weet ook welke voorbehandeling geschikt voor dit doel. Uiteraard zijn er prijsverschillen in textielbehang. Men kent in de hogere prijsklasse zelfs honderd procent scheerwollen wandbekle ding. In het algemeen is linnen, ge maakt van zuivere vlasvezels, de grondstof. Doorgaans kan men voor tussen de 8,20'en 30 per vierkan te meter wandweefsel kopen. Vlam- werende kwaliteiten, die uiteraard de brandveiligheid wat verhogen, zijn duurder. Er is ook verschil in breedten. Jute weefsels worden op 90 cm geleverd, linnen op 95 centimeter. In een enkel geval is de breedte slechts 70 centi meter. Alle rollen zijn op een papie ren onderlaag aangebracht en door de fabrikant afgerand. De muren die men ermee wil ver fraaien moeten droog, stofvrij en glad zijn. Oud behang en schake- Geel geworden bladeren en uitge bloeide bloemen moeten om bescha diging van de bol te voorkomen met een draaiende beweging worden zamelde voor en tijdens het schrijven. Ook de tekenaars, die hij inscbakeld» Vrocron allerlei vereist is. Wie de banen niet goed recht opbrengt zal, meer dan bij papierbehang, sterk zichtbare na den overhouden. Ook hierover kan de Verkoper in een goede speciaal zaak of doe-het-zelf-winkel raad geven. De werkwijze met wandweefsel is ook anders dan bij de gebruikelijke behangsoorten. Men bestrijkt name lijk niet de achterkant van de rollen met lijm, maar de muren. De pasta moet onverdund worden aange bracht, liefst met een lamsroller om dat daarmee gelijkmatig en dun kan worden uitgestreken. Langs plinten en plafonds kan een kwast worden gebruikt. Steeds moet een deel van de muur, ter breedte van één baan plus vijf centimeter worden voorbe handeld. Wie even met het werken ophoudt moet tien centimeter min der inlijmen. Bij hervatting kan men dit afwerken. De banen worden met dat de olie schoon is. Bij op nieuw gebruiken liever eerst fil treren. Bewaren in gesloten fles op een donkere plaats. De verhit ting niet boven de 150 °C laten komen. (In vrijwel alle snackbars is de temperatuur continu tussen de 150 °C en 200 °C). En dan nu een oliebollenre cept: Bij een ekologisah verant woorde oliebol moet men reke ning houden met de volgende punten: als meel gebruiken we uiteraard volkorenbloem, b.v. het zgn. lemairemeel. De rozij nen worden i.v.m. stof en chemi sche bestrijdingsmiddel met ko kend water afgespoeld. Wanneer men ze dan een tijdje in het water laat wellen, is water weer goed te gebruiken om het deeg mee te kneden, de olie is dan natuurlijk één van bovenge noemde soorten. Verder‘is alles gelijk. Op een gezond nieuwjaar.' E. KO LOOG De gemiddelde Nederlander eet te vet en te veel. Teveel vet eten wordt in verband gebracht met een hele reeks kwalen, waar van hart- en vaatziekten wel de meest dreigende zijn. Maar on danks de slechte naam die de vetten tegenwoordig hebben, zouden we niet zonder kunnen. Men heeft berekend dat 25% van het totale aantal calorieën moet worden geleverd in de vorm van vet. Op het ogenblik is dat ge middeld ruim 40% (aan het begin van deze eeuw overigens maar 20%). Waarom is vet zo noodza kelijk in de voeding? Een paar punten: vet levert relatief veel calorieën, is dus een belangrijke energiebron. Er zijn vitamines die alleen in vet opgelost kunnen worden om zo door het lichaam vervoerd moeten worden. Door dat vet opgeslagen kan worden (voor velen helaas zichtbaar on der de huid) is er een reserve voor de energielevéring. Hoe kunnen we nu besparen op de vetcon- sunïptie Het meest voor de hand liggende is minder margarine (80% vet) of boter op het brood smeren, minder vet bakken of braden. Sommige vleessoorten zijn veel vetter dan andere. Ver gelijk b.v. rookvlees 6% en ont bijtspek 85%. Een relatief hoog vetgehalte hebben chocola 30%, pindakaas 47%, chips 40%, echte mayonaise 78% en frites 35%. Daarnaast is het goed rekening te houden met het verschil tus sen verzadigde en onverzadigde vetzuren, de bouwstenen van de vetten. We prefereren nu de meervoudig onverzadigde vetzu ren, liefst van plantaardige af komst. Hierdoor wordt vooral het cholesterolgehalte in het bloed verlaagd, de stof die zo berucht is bij de „aderverkal king”. De meervoudig onverza digde vetzuren vinden we o.a. in maïs-, zonnebloem-, sesam- en Een verstopte wastafel kan men doorgaans zelf ontstoppen. Hier bij kan men gebruik maken van een halfronde rubberkogel met steel. Deze zet men op de afvoeropening. Dan wordt enkele malen achtereen gepompt. De overloopopening sluit men dan even af met een doekje om te voorkomen dat de pomp lucht aanzuigt. Heeft deze behandeling geen resultaat dan zal waarschijnlijk de stankafsluiter onder de wastafel dichtgeslibt zijn. Zet een emmer onder de buis en draai de sifon los. Nu kan men obstakels die het water beletten door te stromen verwijderen. Daarna goed doorspoelen. Bij het in elkaar zetten moet er op gelet worden dat de pakkingen precies op hun plaats komen. Dat voorkomt lekkage. Ook het doorspoelen met een soda- of een ioogoplossing of met speciale schoonmaakchemicaliën kan uitkomst bieden. Trek bij gebruik van ontstoppingspreparaten altijd huishoudhandschoenen aan. Die middelen zijn schadelijk voor de huid. En houdt ze vooral ook buiten het gebruik van kinderen. I laars worden verwijderd. Witkalk moet worden afgewassen en verfla gen met een slechte hechting kan men eerst afschuren. Spleten en na den worden opgevuld en gepla muurd. Spaanplaat, asbest en gips platen die sterk vocht absorberen moeten worden voorgelijmd met twee delen water op één deel plak sel. Bij dit soort platen zullen spij kers e.d goed moeten worden weg gewerkt. Wie voor lichte weefselsoorten kiest dient de wand egaal van kleur te houden. Vlekken zijn namelijk door een dunne wandbekleding zichtbaar. Ook te veel vocht bij het opplakken kan blijvend vlekken aan de zichtzijde veroorzaken. Men heeft dan helaas de verkeerde lijm soort gekozen. Vraag daarom terde ge advies aan de vakmanbehanger. Wandtextiel kan zowel in een klas siek als in moderne interieurs wor den toegepast. De kleuren lenen zich hier goed voor en er zijn ook dessins die een fraaie achtergrond aan meu belen en stoffering geven. Desge wenst kan men, om een nieuw effect aan de misschien dan al wat ver schoten kamer te geven, de muren na enkele jaren met latex-verf be schilderen. 1 ke schade. Voorwaarde is altijd behulp van een Stanleymes met recht lemmet haaks afgesneden met vijf centimeter overlengte. Geef de banen aan de rugzijde een nummer met gewoon potlood. De eerste baan wordt langs een uitge zette loodlijn aangebracht en met een spatel of rubber roller vastgezet. Dat moet vanuit het midden gebeu ren en men werkt het weefsel op de muur naar boven en beneden. Dus niet bij het plafond beginnen. De tweede en volgende banen tegen el kaar plaatsen zonder al te veel aan te drukken. Gebruik geen nadenrollertje, maar druk zachtjes met de hand langs de kanten. Bij plinten en het plafond wordt het weefsel scherp aangezet met een plamuurmes. Dan knipt men het overtollige materiaal weg, zo mogelijk tussen de weefsel- draden door. Steeds zal men na het aanbrengen van enkele banen de naden nog even voorzichtig moeten aandrukken. Lijmresten moeten di rect worden verwijderd met een vochtige spons. Blijken na twee of drie banen toch gebreken voor te komen dan moet het werk direct worden gestaakt. Wie eerst de hele kamer behangt en dan pas klaagt bij de leverancier heeft geen verhaal meer. een Elsevier geeft regelmatig na- tuurgidsen uit. De nieuwste: „El- seviers gids van planten en die ren in de tuin” is wel een van de aardigste. Misschien komt dat, omdat je tenminste de planten en dieren, die in het boek beschre ven staan, ook regelmatig tegen komt of plotseling onder stenen of planten ontdekt. Je wilt bij ontdekking van dat gewriemel van duizend- of zelfs miljoenen poten wel eens weten hoe dat allemaal zit met al die poten en waar die dieren zich mee bezig houden. Dit boek is ook in ple zierig beschrijvende trant ge maakt door de Brit Michael Chi- nery, die allerlei kruipend of beestjes toegespeeld om ze levensecht op papier te kunnen neerzetten. Britten zijn gek op tuinieren. Soms heb je het idee als je wat van die tuinen ziet dat ze een verbod voor gedierte hebben uitgevaardigd. Michael Chinery is niet zo’n man. Hij wil wel eens mijmeren over wat nu schadelijke of nuttige beesten zijn. Maar daar kom je practisch niet uit. Wie zijn wij trouwens, dat wij uitmaken wat in de na tuur wel of niet zou mogen leven. Het boek, dat 35 kost, is voor zien van een aantal kleuren- en zwartwittekeningen. Wie meer wil weten wat er in het klein rondom en in het huis (in de L. F ■X-.- -

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 19