Iran boycot handel met Denemarken Bols versterkt positie in het buitenland Wat doet Pa met Oud en Nieuw? Wat doet Pa? Nederlandse obligaties trek waren sterk in 3 Economische structuur verandert in wisselend tempo Veneta vraagt surséance aan Wegens soepele behandeling van demonstranten NAAR INDONESIË PER KLIi v.a.2100.- Huurgrens verhoogd KLM Thuis in de lucht. 1777; KEUKENS ZAT... maar wie de betaalbaarste én de beste wil koopt een BOSCH-keuken bij'n BOSCH OVERNAME CYNAR AFGEROND Pa pakt PARADE, de zachtere vieux OOK BIJ AANDELEN WAS OMZET GROTER Valse pandbrieven in omloop ES OPEIGEN GELEGENHEID. NAAR BANGKOK EN SINGAPORE COMPLEET VER ZORGDE RONDREIS L ECONOMIE 19 7 7 DECEMBER VRIJDAG 3 0 bijna 1 miljoen aan prijzen s specialist, bij ons dus. In mineur buiten kijf lekker Uiteenlopend „Georiënteerde economie'’ LEN ER (Van onze redactie economie) UTRECHT. Bij de jaarwis seling vraagt men zich allereerst af wat het nieuwe jaar zal bren gen, vooral in het persoonlijk leven. Toch verwijlen de gedach ten vaak meteen verder: hoe zal de wereld er over vijf, tien of twintig jaar uitzien, of in 2000? Hoe zullen onze kinderen en kleinkinderen dan leven en wer ken? In het economische deel van het leven betekent de vraag wat 1978 zal brengen vooral: hoe zal de conjunctuur zich ont wikkelen? 9 I 3 29 J49- Komplete maaltijden „Moord" I va- I 3125s f achtergrond KOPENHAGEN (AP, Reuter) De Iraan se ambassade in Kopenhagen heeft gisteren bekend gemaakt dat Iran beperkingen heeft opgelegd aan de handel met Denemarken wegens de soepele behandeling die Iraanse demonstranten in Denemarken hebben gekre gen nadat zij hadden gedemonstreerd voor de ambassade van Iran. NIEUW-VENNEP (ANP). NV Koninklijke Distilleerderijen Er ven Lucan Bols in Nieuw-Vennep heeft met de Zwitserse eigenaren overeenstemming bereikt over de overneming van een groep onderne mingen, die in Italië een aperatief onder het merk „Biancosarti” en enkele andere soorten alcoholische dranken produceert en verkoopt. Deze groep heeft ongeveer 75 werknemers in dienst en een jaarlijkse omzet van circa 50 mln, zo heeft Lucas Bols bekendgemaakt. tJ).v. Buitenlandse vakanties voor gehandicapten koop't maar bij A metzelaarl t 1 (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) 541 +wmrd«l+voortichtine+kwTekr service 06/008 r- r- Manoetchehr Farhang, verbonden aan de Iraanse am bassade in Kopenhagen, heeft meegedeeld dat door de toegevendheid van de Deense autoriteiten „Iran zich niet Het koersverloop was naar beursru briek overigens uiteenlopend. Aanzienlij ke verbeteringen gaven de indices voor het bankwezen (van 204.2 naar 225.7) en het verzekeringswezen (van 106.6 naar 130.9) te zien. Dit ais gevolg van de goede gang van zaken in deze sectoren en het defensieve karakter van beleggingen in financiële waarden. Zeer sterke koersstij gingen waren weggelegd voor ondermeer de Nederlandse Middenstandsbank en de Westland-Utrecht Hypotheekbank. Eveneens in mineui- waren tapijt, en papieraandelen. De scheepsbouw was ver deeld met een aanzienlijke koersverbete- ring voor Van der Giessen-de Noord, die een grote order voor mijnenjagers binnen haalde. langer verplicht voelt om zijn betrekkingen met Denemar ken op dezelfde voet voort te zetten als in het verleden". Het Deense ministerie van Buitenlandse Zaken heeft zijn ambassadeur Troels Munk in Iran opdracht gegeven om de toestand met spoed te onderzoeken. Fahrhang liet weten dat hij nog maar net geïnformeerd was over de maatregelen van zijn regering en dat hij de Deense regering nog niet op de hoogte had gebracht. Op de vraag of de maatregelen tijdelijk of voor langere tijd van kracht zijn wilde hij niet ingaan. Vertegenwoordigers van de Deense organisatie van boeren en van de raad voor de industrie hebben meege deeld dat sinds maandag Iraanse banken zonder opgave van redenen hebben geweigerd om kredietbrieven af te geven en om officiële invoervergunningen voor Deense goederen te verstrekken. Svend Aage Nielsen, een funktionaris van het Deense ministerie van Buitenlandse Zaken, heeft meegedeeld dat de Iraanse autoriteiten officieel nog niets hebben laten weten over de handelsbeperkingen. Anderzijds hebben wij zoveel eensluidende berichten van die strekking bin- De Bank voor Nederlandsche Gemeen ten kwam met vijf leningen waarop in totaal 800 mln werd toegewezen. Evenals in 1976 deed de minister van Financiën dit jaar zevenmaal een beroep op de markt. Hij leende in totaal bijna 2-,5 miljard tegen bijna 2,6 miljard in 1976. Uit het buitenland deed Denemarken en Oostenrijk ieder voor 75 mln een beroep op de Nederlandse markt. In februari dreigde een Iraanse consumentenbond met een soortgelijke actie tegen Nederlandse produkten we gens het deelnemen van Iraanse dissidenten aan een door Amnesty International georganiseerde bijeenkomst in ons land. Denemarken voert evenals Nederland veel zuivelpro- dukten uit naar Iran. Van de totale Deense uitvoer naar Iran van rond 230 miljoen gulden per jaar nemen de landbouwprodukten ongeveer de helft voor hun rekening. De andere helft komt voor rekening van industriepro- dukten nengekregen dat er geen twijfel aan kan bestaan dat er stappen zijn ondernomen tegen de invoer uit Denemar ken, aldus Nielsen. Over de noodzaak van dit verband kan men twisten, maar het is ook een feit dat in de praktijk het stelsel van de centraal geleide economie onderdeel is van een politiek en maatschappelijk systeem dat de mens volstrekt ondergeschikt maakt aan de Staat en dus van zijn vrijheid zijn hoogste goed geen spaan heel laat. Dit is voldoende reden om met arg waan te kijken naar een ontwikkeling die in de richting gaat van een steeds grotere overheidsinvloed maar men overdrijve niet. In de westerse wereld streeft geen land naar een werkelijk centraal geleide economie, ook Nederland niet. Er zijn wel staatburgers die daar naar streven en dat is op zich hun goed recht in een democratie. niet meer, zij heeft trouwens in absolute zin nooit bestaan. Sinds de jaren dertig en dankzij de Britse econoom Keynes weten we dat globaal ingrijpen van de overheid zijn nut heeft. Sedertdien heb ben allerlei zaken zich zo ontwikkeld dat we nu moeten spreken van een „geo riënteerde economie”, waarin de feilen van de volledig vrije economie zijn ge corrigeerd. Dit ook in het kader van een gewijzigd maatschappelijk stelsel. Bij huurwoningen wordt de grens ver hoogd van 470 tot 510 gulden per maand; bij koopwoningen van 160.000 tot 200.000 gulden. Beneden deze grenzen van respectieve lijk 510 gulden en 200.000 gulden moet bij de gemeente altijd vergunning worden aangevraagd voor het betrekken van een woning. Voor woningen die buiten deze categorie van de zogenaamde „schaarste- sector” vallen, is geen vergunning nodig. De overneming is ter afronding van de midden 1977 tot stand gekomen overne ming van de Zwitsers-Italiaanse Cynar- groep. De produkten van de ondernemin gen worden in Italië reeds vele jaren in nauwe samenwerking met de Cynar-groep op de markt gebracht. De resultaten ondernemingen behaald in de laatste jaren en de verkopen in de eerste negen maanden van 1977 in aanmer king nemende, verwacht Bols dat de over neming een positief effect op de winst per aandeel van Bols zal hebben. De resultaten zullen voor de eerste maal in de resultaten van Bols over 1978 worden opgenomen. De activiteiten van de ondernemingen zullen onder de bestaande leiding onver anderd worden voortgezet. De overneming zal geen gevolg hebben voor de werkgele genheid bij Bols (bijna 2.000) of bij de overgenomen ondernemingen. De overneming wordt grotendeels gerea liseerd door de uitgifte van certificaten van gewoon aandeel Lucas Bols, rechtheb bende op het dividend over 1978. Er zijn maatregelen genomen om een mogelijke koersdruk van de certificaten van gewoon aandeel Lucas Bols te vermijden. Het ge wone aandelenkapitaal van Bols zal als onderdeel van deze transactie stijgen van ƒ35,08 mln tot ƒ37,06 mln. Voor het in contanten te betalen bedrag- zullen geen vreemde middelen behoeven te worden aangetrokken, aldus Bols. >rt. L5 de lage-lonenlanden verdwijnt. Het laat ste telt zwaarder dan een ander symp toom van in wezen dezelfde ontwikke ling: de kansen die bouwers en bagge raars elders in de wereld krijgen. We zien verder de beperkingen in de economische groei, die we ons zelf overi gens ook bewust opleggen. We willen de kwaliteit van ons bestaan handhaven en daarom het milieu niet bederven. Sinds de Club van Rome weten we bovendien dat de natuurlijke voorraden eindig zijn. De vraag die rijst is in hoeverre de veranderingen ons economisch stelsel, dat van de ondernemingsgewijze pro- duktie, aantasten. Ons stelsel heet het kapitalistische en dat is een beladen woord. Het kenmerkende ervan is even wel niet de bezitsverhoudingen, maar dat per onderneming wordt bepaald hoe de produktiefactoren kapitaal en arbeid zullen worden aangewend. Tegenover dit stelsel staat het systeem van de cen traal geleide economie, waar de overheid bepaalt hoe de produktiefactoren zullen worden aangewend. Het is verleidelijk, maar gevaarlijk zonder meer de resultaten van beide stel sels te vergelijken. Het is overigens wel een feit dat de welvaart voor brede lagen van de bevolking in de zogenoemde kapi talistische wereld groter is dan die in de landen met een centraal geleid economi sche stelsel, de communistische wereld. Knabbel brokjes en 'n diner voor de hond en 'n vismenu voor de kat Bijzonder lekker en nog licht verteerbaar ook De demonstranten hebben gezegd dat zij hun inbraak hebben willen protesteren tegen de „moord” op demon stranten in Iran zelf. Maar de Iraanse autoriteiten heb ben herhaaldelijk ontkend dat tijdens demonstraties personen zijn vermoord. AMSTERDAM (ANP). De politie in Nijmegen heeft onlangs valse spaarpand- brieven van de Westland-Utrecht Hypo theekbank in handen gekregen. Volgens een woordvoerder van de bank in Amster dam gaat het om slecht nagemaakte spaarpandbrieven van de tien percentse- rie 1976 per 1982 a duizend gulden per stuk. De brieven zijn niet eerder dan 20 maart 1982 te verzilveren. 9l. 023. AMSTERDAM. (ANP) Obligaties hebben dit jaar op de Amsterdamse effec tenbeurs sterk in de belangstelling van beleggers gestaan. Dit werd duidelijk weerspiegeld in de omzet, die met 16,3 miljard in de eerste elf maanden al 3,4 miljard hoger was dan voor geheel 1976 12,9 miljard). De belangstelling voor pandbrieven in het bijzonder nam zeer aanzienlijk toe. De omzet in de eerste elf maanden 2.621 mln) was meer dan vijf maal zo groot als in dezelfde periode van 1976 502 mln). De ontwikkeling van de rente op de kapitaalmarkt en de aanvankelijk zeer sterke gulden waren debet aan de groeien de interesse van beleggers, met name uit het buitenland, voor Nederlandse obliga ties. Tegen het einde van het jaar echter kwam de obligatiesector, waar sinds het midden van het jaar de omzet die van de aandelenmarkt had overtroffen, wat on der druk te staan van een zwakkere stem ming voor de gulden tegenover de Duitse mark, waarmee de buitenlandse belang stelling verdween, en een daarmee ge paard gaande stijging van de geldmarkt- tarieven. Ook in de aandelensector was de omzet hoger. Voor de eerste elf rfiaanden kwam deze uit op 17,0 miljard tegen 16,0 mil jard voor geheel 1976. De totale effectieve beursomzet (aande len en obligaties) in de periode januari tot en met november lag overigens met 33,3 miljard al ver boven het vorig jaar geregi streerde record van 28,9 miljard. De algemene ANP-CBS aandelenindex (1970 is 100) gaf over geheel 1977 een lichte daling te zien: van 87.6 eind 1976 tot 86.7 op de laatste beursdag van dit jaar. Drie factoren drukten een duidelijk stempel op het verloop van de aandelen koersen: de stakingen aan het begin van het jaar, de verkiezingen gevolgd door een uitzonderlijk lange formatieperiode en de valuta-onrust, waarbij de dollar op een nieuw na-oorlogs dieptepunt kwam. Aan het begin van het jaar waren beurs kringen nog voorzichtig optimistisch en de in november vorig jaar begonnen koers stijging zette zich aanvankelijk voort. Begin mei bereikte de algemene index op 99.5 het hoogste punt van het jaar, maar bleef niettemin ruim zes punten onder het hoogste peil van 1976 (105.6). Later brok kelden de koersen geleidelijk af met op 29 september 86.3 als dieptepunt voor 1977. v.a. 4 We nemen allereerst waar dat de pro- duktie en handelspatronen wereldwijd aan het verschuiven zijn. De Derde We reld komt op, al gaat het (te) langzaam. Soms merken we het heel pijnlijk, bij voorbeeld als onze textielindustrie naar AMSTERDAM (ANP). Veneta-tapijt heeft bij de Amsterdamse rechtbank een verzoek om uitstel van betaling inge diend. De rechtbank zal de zaak begin januari in behandeling nemen. Volgens interim-directeur.W. Dotsch zal inwilliging van het verzoek een belangrij ke verlichting geven voor het in financiële moeilijkheden verkerende bedrijf. „Onze bank, de Amrobank, heeft ons dringend aangeraden deze maatregel te nemen. Wanneer bovendien de ontslagaanvraag voor 140 werknemers van de hoofdvesti- ging in Hilversum snel wordt gehonoreerd is er voor het afgeslankte Veneta nog een goede kans het hoofd boven water te hou den”, aldus de heer Dotsch. Op 14 december hebben zestien Iraanse studenten ingebroken in de ambassade van hun land in Denemar ken en hebben daar portretten van de sjah naar beneden getrokken. Zij werden veroordeeld tot drie weken gevan genisstraf, maar twee dagen later waren zij volgens de Deense politie al weer teruggestuurd naar de landen waar zij vandaan kwamen: Zweden, West-Duitsland, Frankrijk en Oostenrijk. Bedrijfsperikelen bezorgden daarente gen zware koersdalingen voor KSH (van 24,20 naar 4,90), Meneba (van 80,50 naar 52,30) en Vmf-Stork 73 naar 46,50). Pakhoed gleed ƒ28,50 af naar 44,50. Het verloop in de topleiding van dit concern en het niet kunnen geven van een prognose van de resultaten over 1977 werd door de beurs negatief beoordeeld. De correcties betreffen met name de positie van de sociaal zwakkeren met als consequenties daarvan een groot beslag van de collectieve sector op het nationaal inkomen. De arbeidsverhoudingen zijn verbeterd, waarmee niet gezegd is dat ze nu (al) goed zijn. Er is een wetgeving die het ondernemingsgebeuren inbedt in wat maatschappelijk aanvaardbaar en-of wenselijk is. Er is inspraak, daargelaten of de vorm ervan al volmaakt is en de mate waarin voldoende. Om maar dicht bij huis te blijven, of „ons systeem” het in Nederland zal red den zal in 1978 vooral ervan afhangen of de sociale partners plus de nieuwe rege ring tot redelijk overleg weten te komen, over wat er conjunctureel en structureel moet geschieden. Daarbij mag niet zo zeer naar het moment worden gekeken. Regeren, zaken doen en oriënteren is vooruitzien. D« toekomst hoeft nooit ho peloos te zijn, het ligt aan ons, mensen. (ADVERTENTIE) 'n Indonesie-reis is een vakantie om nooit te vergeten. De KLM en Garuda vliegen u er snel en comfortabel heen. En voor de prijs hoeft u’t ook niet meer te laten. Op langer zicht gaat het om de struc turele veranderingen, waarnaast en waarbinnen de conjuncturele golfbewe ging plaats vindt. De structuur van de economie is voortdurend aan het veran deren, zoals die van de totale samenle ving. Alleen, het gaat in wisselend tem po: nu versneld, dan vertraagd. De handel in incourante fondsen heeft in 1977 een gevoelige veer moeten laten. Niet minder dan 19 fondsen verdwenen, hetzij door notering op de courante markt of onderneming. Hieronder waren Am- sterdam-Hilton Hotel Maatschappij, Bloksma Radiateurenfabriek, Woning- maatschappij Amsterdam en Edicom. Wat belangrijker is, het werkelijke kapitalistische stelsel, dat wil zeggen de volstrekt ongecontroleerde onderne mingsgewijze produktie bestaat allang (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Als gevolg van een wij ziging in de ministeriële beschikking zul len met ingang van het nieuwe jaar ande re grenzen gaan gelden voor huur- en koopwoningen, waarop gemeentelijke huisvestingsregels van toepassing zijn. Hoewel de vervalsingen van slechte kwaliteit zijn, is een aantal toch verkocht in Nijmegen en omgeving. De politie heeft geen idee hoeveel valse spaarpandbrieven van de Westland-Utrecht-Hypotheekbank in omloop zijn. Van de valse brieven is het papier slecht, ontbreekt het watermerk, ontbreekt ook de naam van de bank in het droogstempel. Tenslotte is er op de valse pandbrieven ook geen figuratieve ondergrond aange bracht. Akzo, die 1977 afsloot op 23,20, verloor 3,70. Unilever daarentegen won 2.80 op 122,80. Koninklijke Olie en Philips waren op respectievelijk 127,50 en 26,70 enige dubbeltjes hoger. Voor industrie en handel was het koers verloop verdeeld. In de bouwsector be haalden de aannemersbedrijven, die mam- moetorders in het Midden-Oosten ver wierven, enorme koersstijgingen. Zo steeg Bailast-Nedam 64,30 naar 130,80, HBG ƒ29,50 naar 103,50, OGEM 10,10 naar 32,10 en Stevin 58,50 naar 148,20. De uitgeverijsector deed het op de fraai ste resultaten ook bijzonder goed dit jaar. Audet ging bijvoorbeeld ƒ117,20 vooruit naar 397 en de NDU 78 naar 256. Aanzienlijke koerswinsten behaalden voorts Drukkerij De Boer, De Telegraaf en VNU. Voor 1,50 kunt u reeds meedoen met deze nationale puzzelactie t.b.v. de Stichting Buitenlandse Vakanties voor Gehandicapten en een van de prachtige finaleprijzen winnen, waaronder de Singer Futura. De eerste naaimachine met 'n electronlsch brein. Winkel waarde 1799-. En bent u geen prijswinnaar dan heeft u nog geen pech want er is al een electrische SingeY zig-zag machine voor 399.-. Scherp achteruit ging daarentegen het indexcijfer voor de scheep- en luchtvaart (van 112,3 naar 97,1). KLM echter steeg, mede op de aanhoudende verbetering van de beladingsgraad, 20,20 naar 114,50. Bij de internationals, waarvoor iex lichtelijk daalde van 75,9 tot 74/., «vas het koersverloop verdeeld. De twee verliezers waren Hoogovens en Akzo, de eerste met een val van 7,70 naar 25,80 de grootste. HAARLEM-PR BERNHARDLAAN 2-TEL 319005 I ALKMAAR-Bestevaerstr. 77 JQ maandags gesloten Een bezoek meer dan waard, bijv.24 da gen in combinatie met een Indonesië-réis. De KLM heeft een gratis brochure voor uDie kunt u halen bij uw reisbureau, KLM-kantoor of aanvragen bij: KLM Nederland, Afd.SPL/UC, Postbus 7700, Schiphol. De meest makkelijke en comfortabele manier om de gordel van smaragd te zien. U reist per luxe touringcar. U verblijft in le klas hotels. Alles is voor u geregeld. Ook te combineren met een cruise. De aangewezen weg als u Indonesië goed kent of er familie of vrienden hebt. Verblijf en vervoer ter plaatse regelfu dan zelf. Als u minstens 21 en hoogstens 180 dagen wegblijft kost een retour Ja karta 2100,; Het jongeren tarief is 1777,; (AD VER TENTIES) ■-

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 21