Directeur van VVV in moeilijkheden Advocaten hekelen Utrechtse politie gemeenten Brzezinski kritisch over nieuwe Russische raket Meubelfabriek Oisterwijk Damiate Pers Meer politie voor ’Zuidmolukse c Arrestatiebevel verlaten Congresleden VS bezoeken Cuba tegen RAF -leden in Guatemala Duitse predikant moet Zuid-Afrika Verkeersongeluk in Spanje eist 22 mensenlevens Geloogd Massief Europees Eiken van de Meubelfabriek Oisterwijk op maar 10 plaatsen te koop IJmuider Courant. IN ROTTERDAM Inzake Chileense muurschildering van kinderen met rugaf wij king in Meer aanleiding tot zorg dan neutronenbom Van Agt bepaalde nieuws het meest Nieuwe burgemeester in Benthuizen „Slechte behandeling *'Op Z KLÖP^ WvW Britse ziekenhuizen” „Herindeling maakt overleg rechtspositie ambtenaar noodzaak” 4 BINNEN- EN BUITENLAND DECEMBER 19 7 7 VRIJDAG 3 O V V La Amsterdam, Berkel (ZH), Beverwijk, Ede, Heerenveen, Hengelo (O), Oisterwijk, Utrecht, Valkenburg (L) en Zuidlaren. N( zu di< de er sc in: rij Industrieterrein,Tel. (075) 287252*. Bij station u Krommenie spoorlijn over, 1e weg links, j^l A m2 toonruimte, alle dagen Hl ES Hl E Itffl geopend, zaterdag tot 4 uur WW 111 vrij entree prijzen incl. B.T.W. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De Sanctiewet, die tot doel heeft economische maatregelen te kunnen nemen tegen ondemocratische regimes, heeft nauwelijks kans ongewijzigd door de Eerste Kamer te worden aange nomen. CDA en VVD hebben ernstige bezwaren tegen het wetsont werp, dat nog in de periode-Den Uyl is ingediend. Volgens de woord voerder van het CDA, prof. Van Hulst, zijn de bezwaren van de christen-democraten niet gericht tegen de strekking van de wet. „Onze bezwaren zijn van wetstechnische aard”, zei Van Hulst desgevraagd. Eerste Kamer kritisch over Sanctiewet tegen dictaturen I Gl zesduizend gulden zou (ADVERTENTIE) TOS Beverwijk, Parallelweg 100, tel. 02510-26923 ma t/m za 9-18 uur I (ADVERTENTIE) 0,70 145,- l HAVANNA (Reuter). Tien Ameri kaanse Congresleden, de grootste offi ciële Amerikaanse delegatie die sinds 18 jaar een bezoek heeft gebracht aan Cuba, is in Havanna aangekomen voor een ver blijf van vier dagen, ter bespreking van eventuele handels- en financiële betrek kingen. De Amerikaanse delegatie telt acht le den van de Congrescommissie voor bank en financiële zaken en staat onder leiding van de voorzitter van de commissie, Henry Reuss. Reuss zei gisteravond, dat de Amerika nen zijn gekomen om de mogelijkheid te bespreken van handels- en financiële be trekkingen met Cuba als de V.S. het econo mische embargo voor Cuba eenmaal heb ben opgeheven. „Wij willen ook weten of Cuba belang stelling heeft voor het onderhouden van betrekkingen met internationale organisa ties als de Wereldbank en het Internationa le Monetaire Fonds”, aldus Reuss. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Minister Wiegel (Bin nenlandse Zaken) heeft zeven gemeenten met grote Zuidmolukse woonwijken toe stemming gegeven hun politiekorpsen uit te breiden. In totaal gaat het om 75 man. De uitbreiding kost drie a vier miljoen gulden. (Van onze RTV-redactie) HILVERSUM. De Nederlandse tv-kij- kers hebben premier Dries van Agt geko zen als „Nieuwsmaker van het jaar”. In het jaaroverzicht dat de NOS gisteren onder de titel „Geen Commentaar” uitzond is dat bekend geworden. Uit het in opdracht van het NOS-journaal gehouden onderzoek bleek verder dat de „Molukse gijzelingen” de meeste indruk op de tv-kijker hadden gemaakt. Joop den Uyl eindigde als tweede met 26,4 procent (Van Agt kreeg 32,5 procent), terwijl Hans Wiegel een derde plaats be haalde met 3,5 percent. Den Uyl en Van Agt sloegen duidelijk een grote kloof. Jo han Cruijff kwam als vierde uit de bus, terwijl de koningin en Maurits Caransa een gedeelde vijfde plaats behaalden. Na de „Molukse gijzelingen” maakte de reis van Sadat naar Israel en de kabinets formatie de meeste indruk op de kijkers. „erg onverstandig”. Manusama: „Er zitten grote gevaren in. Bovendien spreekt er wantrouwen uit. Men stelt wel dat de ge beurtenissen van het afgelopen jaar zo’n beslissing wettigen, maar aan de andere kant zijn er toch ook positieve ontwikke lingen in 1977 geweest”. „Elkaar vertrou wen zou een betere basis zijn. Nederland heeft voldoende politionele en militaire macht om Zuidmolukkers in toom te hou den”, aldus Manusama. De bezwaren van de CDA-fractie in de Eerste Kamer, die volgens Van Hulst over igens grotendeels door de WD-fractie worden gedeeld, gelden de afwezigheid van een regeling die vergoedingen aan De Tweede Kamer is twee maanden ge leden met veel moeite akkoord gegaan met het sanctiewetsontwerp. „De Tweede Ka mer heeft een veel meer politieke taak, de Eerste Kamer moet meer naar de techniek van de wet kijken”, aldus senator Van Hulst, die opmerkte dat het wetsontwerp „rammelt”. Hij kon niet zeggen hoe het uiteindelijke oordeel van de CDA-fractie over de wet zal luiden. Dat hangt hoofdza kelijk af van de wijze waarop minister Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken de wet gaat wijzigen. Overigens zullen deze wijzigingen weer eerst door de Tweede Kamer moeten worden behandeld. HEERLEN (ANP). Nu de meest om vangrijke gemeentelijke herindeling uit de Nederlandse geschiedenis in de regio Zuid-Limburg op stapel staat, zou in een zo vroeg mogelijk stadium het overleg moeten beginnen over de rechtspositie van de ambtenaren. Hij deed dit tegenover journalisten die het Amerikaanse staatshoofd gisteren vergezel den op zijn reis naar Warschau, de eerste halteplaats Op een rondreis langs zes landen. Brzezinski doelde op de SS-20, een raket met een normalë reikwijdte van 5.000 km. die van mobiele lanceerplaatsen kan worden afgeschoten. Volgens Amerikaanse defen siespecialisten kan dit wapen een nadelig effect op het strategisch machtsevenwicht hebben, doordat de reikwijdte door toevoeging van een derde trap kan worden vergroot tot 8.850 km. Dit kan zelfs de Verenigde Staten tot doelwit van de raket maken. Een woordvoerder van het ministerie van Defensie in Washington verklaarde dinsdag, dat de SS-20, die drie kernladingen kan vervoeren, in de afgelopen weken operationeel is geworden. Hij wilde echter niet zeggen om hoeveel raketten het ging en waar zij waren geplaatst. WARSCHAU (Reuter). De Sovjet-Unie heeft een nieuwe raket met kernlading in het veld gebracht, die meer reden tot bezorgdheid zou moeten geven dan de voorgeno men Amerikaanse neutronenbom, die door de Russen is gekenmerkt als een onmense lijk wapen. Dit heeft de voornaamste adviseur op het gebied van de nationale veiligheid van president Carter, Zbigniev Brzezinski, verklaard. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Met ingang van 16 ja nuari is de ARP’er A. Verbree uit St. Philipsland benoemd tot burgemeester van Benthuizen. De heer Verbree is sinds 1 november 1973 secretaris van de ge meente St. Philipsland. Benthuizen heeft sinds begin dit jaar te kampen met bestuurlijke moeilijkheden. Burgemeester I. J. P. Keijzer stapte op nadat twee wethouders ®n een aantal amb tenaren waren gearresteerd, verdacht van heling van ambtelijke stukken. De officier van Justitie gaf later toe dat deze arrestaties voorbarig waren geweest. Keijzer bleef wel burgemeester van Moer- kapelle. verplaatsing kosten. Van Heezik zijn werk, met name het propageren van de stad naar buiten, zo slecht doet, dat zij geen bijdrage meer willen geven. De positie van de directeur is ook ge schaad door het feit dat hij in gebreke is gebleven bij de terugbetaling van 30.000 gulden die hij uit de kas van de WV had opgenomen. Mocht het bestuur besluiten Van Heez-- ik te ontslaan, hij krijgt eerst de kans zich schriftelijk en waarschijnlijk ook mondeling te verdedigen, dan moet dat worden goedgekeurd door het college van B. eh W. De gemeente heeft enige zeggenschap over de WV, omdat zij deze organisatie zwaar subsidieert. De totale bijdrage van het bedrijfsleven wordt door de gemeente verdubbeld. Volgens secretaris Bakker zal het be stuur aftreden, als B. en W. een eventueel ontslagbesluit zouden afkeuren. LONDEN (AFP). In de Britse zieken huizen laat men elk jaar ongeveer vijf honderd baby's die met een rugafwijking geboren worden, opzettelijk doodgaan, verklaarde gisteren de Britse vereniging voor de bescherming van het ongeboren leven. Volgens de vereniging krijgen de baby’sj met „spina-bifida” („open rugje”) een drugsbehandeling of worden onvoldoende gevoed, waardoor de levenskansen wor den weggenomen. Een arts heeft gezegd dat aan deze ba by's viermaal zoveel chloral wordt toege diend als normaliter aan kinderen van een jaar wordt gegeveb. Het effect is dat de baby door de drugs alle eetlust verliest en ter dood wordt veroordeeld. De methode zou in een vijftiental Britse ziekenhuizen worden toegepast. Een zegsman van het ministerie van Ge zondheid heeft de beschuldiging tegenge sproken en gezegd dat geen enkel geval van euthanasie onder baby’s met aangebo ren rugmalformatie bekend is. per maand per kwartaal per post per jaar per post DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr. H. C. van der Mije GUATEMALA-STAD (AFP). De jus titie in Guatemala heeft arrestatiebeve len uitgevaardigd tegen negentien West- duitse terroristen van de „Rote Armee Fraktion”, die onlangs als toeristen het land zouden zijn binnengekomen. HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning I zui wa Str be< lat Oo bit aai hei 1 i M. Zc O1 Ai Sr Vi E M W kt S< kt m O n C E C b 4 P I I f c c 1 1 1 Vc k< m vi hi s< ei V S j£ de Jo en Pc A. Zt B< ke Gl pa atf ref ws eei ws Al he de be pu foi scl af’ za ve BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 ROTTERDAM (ANP). Directeur F. van Heezik van de VVV in Rotterdam heeft ernstige moeilijkheden met zijn bestuur. De ontevredenheid over zijn functioneren is zo groot, dat men overw eegt hem te ontslaan. Van Heezik werd ongeveer twee jaar geleden in zijn huidi ge functie benoemd, nadat hij was afge treden als gecommitteerde (voor econo mische aangelegenheden) van het Open baar Lichaam Rijnmond. Daarvoor was hij lid van de gemeenteraad van Rot terdam. De bezwaren tegen Van Heezik heb ben, aldus secretaris mr. O. J. R. Bakker van het bestuur, in de eerste plaats be trekking op het feit, dat het imago van de WV bij het plaatselijke bedrijfsleven aanzienlijk is verslechterd. De WV in Rotterdam is een stichting, die allereerst afhankelijk is van donaties van het be drijfsleven. Sommige firma’s vinden dat gedupeerde bedrijven mogelijk maakt. Verder meent het CDA dat het niet past in het Nederlandse strafrecht dat een Neder lander, die in het buitenland bepalingen van de Sanctiewet overtreedt, in Neder land voor de rechter kan worden gehaald. Ten derde meent het CDA, evenals de WD, dat sanctiemaatregelen altijd getrof fen moeten worden in overleg met de EEG- partners en niet zelfstandig. Van Hulst wijst erop dat ons land met de acht overige lidstaten een handelsverdrag heeft. Eenzij dige sancties zijn volgens hem in strijd met dit verdrag. Als zij gepakt worden zullen ze worden vervolgd wegens het vervalsen van offi ciële documenten, zp verklaarde gisteren een politiewoordvoerder in Guatemala- Stad. West-Duitsland heeft de autoriteiten in Guatemala foto’s gestuurd van 48'ieden van de RAF. Deze zijn inmiddels door het hele land verspreid. De nieuwe maatregel in Guatemala bete kent een wijziging in de houding van de autoriteiten, die woensdag nog verklaar den dat „de terroristen niets behoeven te vrezen, zolang zij de wetten van het land eerbiedigen”. PONFERRADA (AFP). Bij Ponferra- da, 380 km ten noordwesten van Madrid, zijn vannacht 22 mensen om het leven gekomen en 21 gewond bij een botsing tussen een bus met militairen en een vrachtwagen. Volgens het Spaanse persbureau Cifra vervoerde de bus 60 verlofgangers, die van kerstverlof terugkeerden naar de marine basis El Ferrol. Van deze verlofgangers verloren er 21 het leven. De zeven gemeenten zijn: Assen, Smilde, Epe, Vught, Leerdam, Krimpen aan den IJssel en Capelle aan den IJssel. De nieuwe politiemensen komen in de plaats van de mobiele eenheden die de korpsen van de diverse gemeenten tijdelijk bij stand hebben verleend. In Epe en Assen is al een begin gemaakt met de uitbreiding. Ir. Manusama, president van de RMS, noemt de beslissing van minister Wiegel UTRECHT (ANP). De Utrechtse poli tie heeft een duidelijk politieke keus ge maakt door te verlangen dat de Chileense muurschildering op de schutting aan de achterzijde van het hoofdbureau wordt verwijderd. De keus om te zwijgen als het gaat om het vernietigen van een democra tische orde. Dit hebben veertien advocaten, van wie de meeste verbonden zijn aan advocaten collectieven, gisteren geschreven in een brief aan hoofdcommissaris C. S. van Doesburg van de Utrechtse politie. Het Utrechtse korps heeft kortgeleden be zwaar gemaakt tegen het politieke karak ter van de schildering. Hoofdcommissaris van Doesburg heeft verklaard dat de strikte neutraliteit die de politie in acht moet nemen bij haar taakuitoefening niet toestaat dat een der- gelijkemuurschildering op haar gebouw zichtbaar blijft. De muurschildering is in september door een Chileense kunstenaarsgroep aan de bevolking van Utrecht aangeboden en stelt de strijd van het Chileense volk tegen de sinds 1973 in Chili gevestigde dictatuur voor. De schildering is met toestemming van het gemeentebestuur aangebracht. Er is nog geen beslissing genomen over verwijdering van het meterslange kunst werk. Inmiddels is al wel vastgesteld dat De omstreden muurschildering op het hoofdbureau van politie in Utrecht. Dit is het oordeel van de Nederlandse bond van gemeente-ambtenaren, aange sloten bij het ambtenarencentrum, dat gis teren op. een persconferentie in Heerlen werd vertolkt door een specialist op het gebied van de gemeentelijke herindeling, de heer K. van Giffen. Bij de door hem als gigantische operatie betitelde gemeentelijke herindeling zijn 58 gemeenten betrokken en circa 10.000 ambtenaren. Liefst reeds nu, of in elk geval meteen nadat de minister van Bin nenlandse Zaken zijn standpunt ten aan zien van het door Gedeputeerde Staten van Limburg ingediende herindelings- voorstel heeft bekendgemaakt, behoort met dit overleg gestart te worden. Mogelijk voor alle betrokken gemeenten via een regionale commissie of met groepen van gemeenten die vermoedelijk samenge voegd gaan worden. BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, IJmuiden tel. redactie: 02550 -15389 na kantoortijd: 02208 - 3577 tel. adm. en adr.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - :f 14,35 41,30 55,- 162,50 f 215,- losse nummers buitenland per kwartaal k. KLOOSTER MEUBELEN assendelft JOHANNESBURG (DPA). De Zuid- afrikaanse regering heeft zonder opgaaf van redenen twee Westduitse medewer kers van de multiraciale „Evangelisch-Lu- therse Kerk in Zuid-Afrika” (ELCSA) ver dere activiteit in Zuid-Afrika verboden en hun verblijfsvergunning niet verlengd. De persdienst van de Zuidafrikaanse kerkenraad heeft vandaag in Johannes burg gemeld, dat predikant W. Lauer en zijn vrouw, alsmede de kerkelijke mede werkster Elisabeth Frei, tegen de jaarwis seling Zuid-Afrika verlaten moeten hebben. De zwarte secretaris-generaal van de kerk, i.g. Khoetsane, heeft over de uitwij zing van de Duitsers gezegd, dat zijn kerk „de willekeurige maatregel van de Zuid afrikaanse regering” zeer betreurt.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 4