Wachten is nu Bijzondere woonbestemming voor op goedkeuring rijksoverheid burgerlijke stand banketbakkerij j.p.ha Zen berg Lange Nieuw^traat 439 IJmuiden Huize Voets Contact Milieubescherming vindt Voorhaven ongewenst en onnodig hcivcn- berichKn t.' kort IjmondniGuws I - GERINGE BEGELEIDING BIJ WIJZE VAN EXPERIMENT Brievenbussen dicht in Oudejaarsnacht Dame slachtoffer van tasjesdief -I’ I I I I BRIEF MET BEZWAREN NAAR RAAD VAN DE WATERSTAAT 4 VELSEN-IJMUIDEN DECEMBER 19 7 7 3 0 VRIJDAG VELSEN Slibprobleem I (Van een onzer verslaggevers) I I I I Overheerlijke Oudejaarsavond lekkernijen zoals al deze lekkernijen zijn te zien in onze etalage APPELBOLLEN APPELBEIGNETS APPELFLAPPEN ANANAS BEIGNETS OLIEBOLLEN SAUCIJZENBROODJES EN PIZZA’S SNEEUWBALLEN HUZARENSALADES ZALMSALADES RUSSISCH El HORS D’OEUVRES OUDEJAARSAVOND SCHOTELS I I I I I I L I I I I I I I I I I I I I I I GEBOORTE? VERLOVING? HUWELIJK? BETER DRUKWERK BESTELLEN? t Verbetering VELSEN. In het pand Kanaalstraat 236 - voorheen „Huize Voets” - startte op 1 december een huisvestingsproject dat door de initiatiefne mers als experiment wordt aangeduid. De in Uit geest gevestigde Stichting Bijzondere Woonvoor zieningen heeft dit voormalige pension op die datum in gebruik genomen als woongemeenschap voor jongeren tussen twintig en dertig jaar. De Stichting is een onderdeel van het Katholieke Instituut voor Maatschappelijke Dienstverlening aan Geestelijk Gehandicapten (KIMBGG) dat Mid- den-Noord-Holland en Zuid-Kennemerland als werkgebied heeft. VELSEN-NOORD. De Papierfabriek van Van Gelder in Velsen- Noord is klaar om zijn afvalwater te zuiveren. De mogelijkheden van zuivering, de benodigde grootte van een installatie en de plaats waar die installatie kan komen zijn in principe bepaald. Het wachten is nu op de rijksoverheid. Zodra Rijkswaterstaat met de opzet akkoord gaat en er een rijksbijdrage voor de bouw van een zuiveringsinstallatie be schikbaar komt, kunnen de plannen uitgewerkt worden en kan men de installatie gaan maken. De directie van Van Gelder verwacht, dat die rijksbijdrage in 1980 kan afkomen Telefoon. 02650-16479 VOOR AL UW ELEKTRAWERK Veilig, door goede kwaliteit. Bedrijfszeker, door deskundig ontwerp. „BRANDENBURG” WHn VAN RIXEL wHEzon ^ru^^®r ;1 (AD VER TENTIES) (ADVERTENTIE) >1 ■k Ge- ige- >val •bo- Het voorbereidend werk is voor de papierfabriek in Velsen-Noord inmiddels afgerond. Er is gekeken in hoeverre maat regelen binnen het bedrijf minder vuil water op kunnen leveren, hoeveel vuil in een zuivering opgevangen kan worden en wat er uiteindelijk nog wordt af gevoerd Als plaats voor een zuiveringsinstallatie heeft men gekozen voor het gebied tussen de Pontweg, het Noordzeekanaal en de bebouwing van Van Gelder, dus op het punt waar de pont afmeert Het moet een forse installatie worden, die praktisch schoon water op het Noordzeekanaal zal afvoeren De bouw van de waterzuivering zal zeker zo’n vijftien miljoen gulden vergen Wat betreft de milieuaspecten merkt de provinciale milieufederatie op, dat de mensen, die in een Voorhaven zullen gaan werken, in de regio IJmond zullen moeten wonen. Dit gebied is echter al volgebouwd Bij het hele zuiveringsplan voor de fa briek in Velsen-Noord is een punt nog niet geregeld. In de zuiveringsinstallatie wordt het zwevende vuil opgevangen en het an dere vuil door bacteriën bestreden. Dat levert een grote hoeveelheid afval op, naar Het pand aan de Kanaalstraat bevat tien kamers die alle bezet zijn door jonge mensen uit Velsen, Beverwijk, Heems kerk en Castricum die allemaal voor het eerst zelfstandig wonen. Ze kwamen in IJmuiden terecht door bemiddeling van de instellingen voor maatschappelijk werk in deze gemeenten. Op deze luchtfoto van het bedrijf van Van Gelder Papier in Velsen-Noord is de uitstroming van het afvalwater goed te zien. Op het hoekje bij de afvoerpijpen naast de aanlegplaats van de pont, zou de SANTPOORT.Een 65-jarige inwoon ster van Santpoort werd donderdagmid dag aan de Van Dalenlaan in haar woon plaats beroofd van haar handtas inhou dende een beurs met een geldbedrag van circa tweehonderd gulden en waardepa pieren. >y’ss sen ade ror- r Wat er aan met her te gebruiken stof overbhjft. moet met andere watervervui lingen in de zuiveringsinstallatie opgevan gen en verwijderd worden. Op het ogen blik loost Van Gelder in Velsen-Noord 1'25.000 inujoner-equivalenten. hetgeen in houdt ongeveer evenveel als 125.000 men sen aan vuil produceren. Als alle maatre gelen genomen zijn en de zuivering draait, zullen dat nog maar 6000 inwoner-equiva- lenten zijn, dus nog geen vijf percent van wat er nu in het kanaalwater verdwijnt Alles is gericht op vergroting van ieders zelfstandigheid. „Op kamers wonen moet worden aangeleerd. Dat geldt voor elke jongere” vat mejuffrouw Polman samen. Aan de Kanaalstraat wordt daar sinds begin deze maand iets aan gedaan door een kookcursus op dinsdag wat een inbreuk betekent op het gebruikelijke leefpatroon. Normaal is dat ieder zijn eigen potje kookt Alleen op de wekelijkse cursusavond eet iedereen het zelfde In de forse keuken van het pand bieden tien gas- comforen en koelkasten de gelegenheid om ook wat het eten betreft een eigen leven te leiden. Om financieel sluitend te draaien is de maandelijkse huur op 1295,- vastgesteld. Via de sociale dienst van de oorspron kelijke woongemeente wordt de bewoner in de toch wei hoge huurkosten tegemoet gekomen. Maar ook daarmee blijft het in financieel opzicht krabbelen en bijten. De praktijk moet uitwijzen of de hoge huur voor de bewoners opweegt tegen de pluspunten van het wonen onder één dak met leeftijdgenoten. Zij werd bij het wandelen achteropgere den door een bromfietser. Bij het passeren griste een duopassagier de tas onder haar linkerarm vandaan. De beroofde dame kan de politie geen bruikbaar signalement verstrekken. Daardoor is niet duidelijk of verband bestaat met soortgelijke berovin gen die eerder in IJmuiden plaatsvonden. s 0 1 GEBOREN L. Th. M. Maas-Handgraaf, d„ IJmuiden, M. Reurink-Thijssen, d., Santpoort. C. van Zomeren-Groen, d„ Driehuis. ONDERTROUWD G. E. F. Been en Y Rademajcers. IJmui den, W M Wellenberg, Raalte en J de Jonge, Velsen-Noord, J. A. H. Oldenburg en E. H. J. Carbaat, Velsen-Noord, P W M Post, Drunen en Y. Veldhuizen. Santpoort. A. F. M. Bos, IJmuiden en M. D. J. Vriend, Zaanstad, J. W. H. Klaassen en G. M. van Bakel IJmuiden, H. Vreenegoor. Heems kerk en P. W. Moerkerk, IJmuiden. GETROUWD J. A F M. de Rooij-S. van der Sar. Amsterdam, C. van der Velden-T C.. M Smakman, Santpoort, J. P Riedeman-M Vrolijk, IJmuiden, C F. van IJzendoorn-J E Boer, IJmuiden, N. J M. Schumacher- M. A. Ooms, Santpoort, A. C. Krab-C. Wielart. IJmuiden, J M Bakker-L. Don kersloot. IJmuiden, J. J. A. M Aris-J. Schaap, IJmuiden, J. Hovenkamp-G. Dek ker, IJmuiden, N Streefland-Y. I. Meine- ma, IJmuiden OVERLEDEN M. E. Koudenburg, 37 jr., echtgenote van: T. L. Bolland, Driehuis, J. Schavema- ker, 84 echtgenoot van: G. Rijks, IJ muiden. s k :t e e ■j e n I. ba- ;ge- een de t en ode zen en t ing an, ing ren Het woonexperiment in IJmuiden is zonder een cent rijks- suhsidie opgezet. De beherende stichting huurt het pand voor 55.000 gulden per jaar van de gemeente die het in 1967 in eigendom kreeg. Na aankoop werd het nog zes jaar geëxploi teerd als „Huize Voets” waar hoofdzakelijk bejaarden gehuis vest waren. In 1973 verviel die functie. Het pand voldeed niet langer aan de geldende normen voor de bejaardenhuisvesting en kwam leegt te staan. Het werd in de twintiger jaren in opdracht van de IJmuidense reder Polderman gebouwd. Na overname door de gemeente werd er voor vele tonnen aan verbouwd. De staat van onderhoud en de indeling is ook na drie jaar leegstand dusdanig dat het begin deze maand zonder meer betrokken kon worden. Een opknapbeurt kon beperkt blijven tot een streekje verf en een nieuw behangetje. Op de kamers namen de nieuwe bewoners dat voor hun rekening. De heer Bakker zegt „Het terugwinnen van vezels is voor het bedrijf economisch ook aantrekkelijk, als het rendabel te ma ken is. Hoever je daarmee kan gaan, is een kwestie van economie Je moet investeren in allerlei apparatuur, filters, leidingen enzovoort. En daartegenover staat dan minder verlies van grondstoffen voor de papierproductie." Er is bij het bedrijf al een programma om op de kritieke punten het stofverlies tot een minimum te beper ken. Door betere apparatuur wordt het overlopen van kuipen voorkomen, worden pompen en leidingen beter dicht gemaakt en is er zoveel mogelijk een gesloten sy steem, waarbij vezelhoudend afvalwater hergebruikt wordt bij de papierproduktie. In het verleden is de hoeveelheid „verlo ren” papiervezel zeker 60 tot 80 percent hoger geweest dan nu. Het verbeterings- programma werpt dus al duidelijk vruch ten af. „Het is de bedoeling om het verlies, dat we nu hebben, nog verder te bestrij- „We juichen een goed milieubeleid toe," zegt de heer Bakker. „Maar als je op de bedrijfstoer denkt, dan moet je proberen het bedrijf in stand te houden om niet alleen het milieu te beschermen, maar om ook de werkgelegenheid te kunnen blijven verzekeren.” Hij vindt daarom dat de mi lieubescherming Europees aangepakt zou moeten worden om concurrentieverval sing door hogere milieu-eisen in net ene land ten opzichte van het andere land te voorkomen Geen spreekuur. Op de eerste werkdag van het nieuwe jaar, maandag 2 januari houden de wethouders Th. C. Witte van sociale zaken, H. v.d. Werff van financiën en J. W. Meijer van openbare werken van Velsen geen spreekuur. Wethouder H. Scheeper van onderwijs houdt woensdag 4 januari ook geen spreekuur. ger werd dit slib wel gebruikt voor bemes ting van landbouwgronden, maar doordat er telkens nieuwe zuiveringsinstallaties komen, komt er veel meer slib vrij dan er Van Gelder Papier heeft plannen voor afvalwaterzuivering rond schatting zo'n honderd kubieke meter per dag. Voor dit „droge" vuil moet nog een bestemming gevonden worden. Het be drijf moet het ergens kwijt kunnen. Vroe- en nieuwe bouwplaatsen zijn er onge wenst. Pendel naar verderaf gelegen woonplaatsen wijst de federatie uit mi lieuoverwegingen ook af. Bovendien brengt een Voorhaven nieuwe wegen en wegaansluitingen met zich mee, evenals een toenemend vracht verkeer op de bestaande wegen. Deze voorzieningen zullen ook weer op de al schaarse ruimte beslag leggen, waaronder op natuurgebieden, hetgeen een te zware Op hun nieuwe woonadres zijn alleen de eetkamer en de recreatieruimte gemeenschappelijk Veel kamerbewoners brengen aan de Kanaalstraat hun vrije tijd door „Wie het weekeinde of de vrije avond bij familie wil doorbrengen is daar echter vrij in”, zegt mejuffrouw Polman. Ze ziet het wooncen- trum als doorgangshuis, maar of dat eruit komt moet de tijd leren. „Jongeren moeten voor een woongelegenheid elders worden klaargestoomd”. Als iemand hier langer blijft wonen moet dat echter ook kunnen. den. zodat we op een halvering daarvan uitkomenaldus de heer Rathman De heer Bakker voegt eraan toe. dat een com plete „recycling", waarbij al het afvalwa ter hergebruikt blijft worden, met moge lijk is. omdat er dan te grote kans op verstoppingen van leidingen en machine- storingen ontstaan Adjunct-directeur Th J Bakker en mi lieudeskundige dr H Rathman van Van Gelder Papier zijn het er zonder meer over eens. dat er iets aan waterzuivering ge daan moet worden Toch kunnen zp de papierfabriek niet als een gevaarlijke ver vuiler zien. Er is wel veel vervuiling en soms zelfs duidelijk zichtbaar in het water van het kanaal, maar het gaat om prak tisch allemaal afbreekbare stoffen ..We zijn geen bedrijf dat gevaarlijke gifstoffen in het water afvoert. Onze kleurstoffen zijn allemaal gifvrij en bevatten geen ge vaarlijke zware metalen als cadmium of chroom”, zegt de heer Rathman. Het grootste deel van de vervuiling van de papierfabriek komt van de vezelstof fen, die met het afvalwater verdwijnen. Dat het daarbij om forse hoeveelheden gaat blijkt wel uit de cijfers. Onge veer 1,2 percent van de produktie van houtstof gaat in het afvalwater verloren, zo’n 20 tot 25 ton per week. Een van de eerste maatregelen, die het bedrijf al neemt, is het terugdringen van deze ver liezen aan bruikbaar materiaal. olierampen Verder schrijft de milieufederatie in haar bezwaar, dat de aanleg van een Voor haven ongeveer 100 hectare natuur- en recreatiegebied zou kosten, waaronder 50 hectare van het landgoed Duin- en Kruid- berg. Gezien de vermindering van het aian- tal natuurgebieden in ons land en de steeds grotere recreatieve belasting van de resterende gebieden vindt men dat ook onverantwoord. Bovendien zou d<_ bedrij- Mejuffrouw A. M. Polman is als maatschappelijk werkster aan het KIMBGG verbonden. Met haar collega G van Weijst is zij dagelijks hooguit een paar uur op Kanaalstraat 236 te vinden. Met deze geringe begeleiding houdt de directe bemoeie nis van de Stichting Bijzondere Woonvoorzieningen op Op 13 januari van het volgend jaar is de officiële opening van het pand als „alternatieve woonvoorziening”. Alternatief èn expe rimenteel omdat de bewoners op heel veel punten aan zichzelf worden overgelaten. De nadruk ligf op hun zelfstandigheid. De verhouding meisjes-jongens is fifty-fifty. De naamsaanduiding bij de voordeur wijst al een beetje op de leefsituatie binnen Tien naambordjes met drukbel. Voor de start op 1 december heeft de Stichting Bijzondere Woonvoorzieningen de uitgangs punten voor dit project in een rapport als volgt geformuleerd: „In daartoe in te richten wooncentra dient huisvesting en begeleiding te worden geboden aan personen die daar uit hoofde van hun geestelijke gesteldheid voor Ai aanmerking komen”. Het gebouw aan de Kanaalstraat is een eerste stap in die richting IJMOND. De provinciale, milieufe deratie Contact Milieubescherming Noord-Holland heeft zich in een brief aan de Raad van de Waterstaat uitgesproken tegen de aanleg van een Voorhaven bij IJmuiden. Volgens de federatie is een Voorhaven allerminst noodzakelijk voor een economische ontwikkeling van Am sterdam. Er zijn andere mogelijkheden, die beter zijn en veel minder zware mi lieu-eisen stellen. De gevolgen, die een Voorhaven voor natuur en milieu heeft, zijn volgens het Contact Milieubescher ming te zwaar, terwijl een Voorhaven in feite niets oplost. Daarom is een Voorha ven ongewenst en onnodig. vigheid van de nieuwe haven, de toename van het railvervoer en wegverkeer de rust en stilte in hef overblijvende natuur- en recreatiegebied onmogelijk maken. Contact Milieubescherming noemt nog drie bezwaren tegen een Voorhaven. De aanleg zou een zo groot stuk strand ver gen, dat ongeveer zes procent van de strandbezoekers langs de Noordhollandse kust moet uitwijken naar een ander, nu met strandweer al overbelast, gedeelte van het strand En het recreatiegenot van het aanliggende strand zou door het zicht op de nieuwe haven aardig bedorven zijn. Ook zou er een aanzienlijke daling van het grondwaterpeil kunnen optreden, die de natuurgebieden verder zou doen uitdro gen en ernstige gevolgen voor de drinkwa tervoorziening kan hebben. En tot slot is de luchtverontreiniging en stofoverlast in de IJmond al zo groot, dat toename niet meer kan. Een van de grote zorgen van de directie is. wat de zo noodzakelijke zuivering voor de papierprijs betekent. Het V’an Gelder- concern ondervindt nu al veel concurren tie van met name de Scandinavische pa pierfabrieken, waar de grondstoffen naast de deur te halen zijn, waardoor ze al goedkoper kunnen werken. In die landen zijn de eisen op het gebied van afvalwater veel en veel minder streng. In Velsen- Noord gaat de zuivering jaarlijks bijna drie miljoen gulden kosten en ook dat bedrag zal op de papierprijs drukken. De concurrentiepositie zal daardoor nog moeilijker worden. Rijkswaterstaat heeft een heel zuiveringsplan voor Nederland opgesteld, waarbij ook een tijdsindeling is gemaakt. Streek voor streek worden gemeenten en bedrijven verplicht om zuiveringsinstal laties te bouwen, beginnend in Zuid- en Oost-Nederland. Het Noordzeekanaalge- bied komt als een van de laatste gebieden aan de beurt en Van Gelder verwacht, dat het rond 1980 zo ver zal zijn. Donderdag aangekomen: Tor Brittan- nia, Gothenburg; Titan Service, IJmuiden, Cont Plat; Nette Coast, Aarhus; George S Embircos, La Pallice; Magdalena Vinneze, Caen; Ingrid Gorthon, Gefle; Mosbrook, Mosrovia; Steinbjorn, Bergen, Smit Lloyd 48, IJmuiden, Cont Plat; Altmark, Letre- port. Donderdag vertrokken: Balticborg, Delfzijl; Gerda Marie, Ostende; Stirling Brigg, IJmuiden, Cont Plat; Stuart Enter prise, Vlissingen; AntarticaJ Rotterdam; Sunburgh Head, Ipswich; Bison, IJmui den, Cont Plat; Tarring, Londen; Velsk, Bremen; Bosnovets, Hamburg; Kupishkis, Hamburg, Tor Britannia, Gothenburg; Gloriosa, Plymouth; Rijnborg. Zaandam, Delfzijl; Slesvig, Rotterdam; Phrontis, Antwerpen. Badenstein, Antwerpen; Raamgracht, Lagos. Vrijdag aangekomen: Mercurius, Rot terdam; Tod Read, Tilbury; TS. 41 Rough, Cont Plat; Boreas. Antwerpen: Jupiter, Aberdeen, IJmuiden; Vrijdag vertrokken: Nedlloyd Niger, Duinkerken. Snelle service. Landelijk erkend installateur Oosterduinweg 20 - IJmuiden Telefoon 02550-13405 behoefte aan is. Waar men met het slib heen moet, weet men nog niet. Een ver brandingsinstallatie zou nog eens zo’n 2'A- miljoen gulden extra vergen. belasting voor het leefmilieu betekent. Vrachtverkeer met olieproducten en ande re stoffen, alsmede pijpleidingen door na tuurgebieden, waaronder eën waterwinge bied brengen een te groot gevaar voor calamiteiten met zich mee Daarbij zou onherstelbare schade aan de natuur kun nen worden toegebracht, terwijl ook de waterwinning in gevaar zou komen Ook de toename vah het aantal olietankers voor onze kust verhoogt het/ risico van Oosterduinweg 29 I tel. 14768 IJmuiden VELSEN. De posterijen sluiten gedu rende de jaarwisseling de straatbrieven- bussen in de gemeente Velsen af om het verloren gaan van poststukken te voorko men. De bussen worden zaterdagmiddag afgesloten na een laatste lichting tussen drie en vier uur. Zondagochtend kan ieder zijn poseer weer in kwijt. De PTT sluit de straatbussen na slechte ervaringen in de afgelopen jaren toen veel post met vuur werk in brand werd gestoken. De maatre gel is landelijk en levert geen vertraging op bij de bezorging van de poststukken

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 5