Werkloosheid nu onder 200.000 Illegaal vuurwerk A Man vermoord in Zaanstad Al honderden Dijkbewaking door vuurwerk Geleidehonden overstuur 1978 overtijd het weer LJmuider Courant Bejaarde man bij oversteken op slag gedood HVB af gelast L -Voorspoedig 1978 Muys Caransa duizendjes” ingeleverd U het woord is aan... aantal pagina's vandaag: 2Ö R ■hm "/paarbank DE LEEUW SOETEMAN bv MAKELAARS Ministerssalarissen (nog) niet lager I VAN DER VOOREN Ministerie van Sociale Zaken: Paul van Vliet n agenda pagina 7 VANDAAG IN ig ie Minder wind Molukkers 24 ZATERDAG 31 DECEMBER 1977 (ADVERTENTIE) Sophocles: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN 68ste jaargang no. 50 Folklore ng V. i iU in de maand Eet nu zemelen molenbrood! Van der Vooren bakt ’t iiiiiihiiiiiiii imi m 11 iiiniii iini mu imill limn mi11mi m mil n Gelukwens (Van onze redacteur in Israel, Jaap van Wesel) JERUZALEM. De Israëli sche minister van Buitenlandse Zaken Dajan heeft in een televi- sie-interview de verwachting uit gesproken dat Egypte tegenvoor stellen zal doen ten aanzien van het Israëlische plan voor autono mie van de westelijke Jordaanoe- ver en de Gazastrook. Israel ver wacht die voorstellen bij het be gin van het werk van de politieke commissie die op 15 januari in Jeruzalem bijeen zal komen. Weerrapporten2 Binnen- en buitenland ...2, 3 Achtergrond3 Plaatselijk nieuws 4, 5, 7, 9 Radio en televisie/Strips 11 Sport13 Kerkdiensten4 Uw salaris, pensioen of A.O.W. komt binnen op een spaargirorekening, ook te gebruiken voor al uw betalingen (kosteloos). -vuart ncdcdond spaarspecialisten sinds 1817 W'm.wra Nieuw sportoverleg van k. Tel. (Van onze redaktie binnenland) (Van onze parlementsredactie) opend (AD VER TENTIES) n. Tel. GED OUDE GRACHT 103 HAARLEM TELEFOON 023-3246 50 "X Orde op DO uur I het van t *t Oude Beckershuy* Dajan rekent op vredesvoorstel Egypte inzake vredesplan In deze laatste krant van het jaar analy ses van zwaarwichtige problemen vermij dend, past het de redactie een optimisti sche gelukwens te richten aan allen die min of meer dadelijks, mm of meer inten sief kennisnemen van wat de krant aan nieuws en meningen voortdurend ten bes te geeft de fo- n bor- handel erlaan ijvoor- H'lem. onds. rems, IJm. 'hilips eems stede. lobby Pér- n van sinds ar de „De krant is er om de mensten te helpen” aldus het onvergankelijke citaat waarop deze krant in beginsel steunt en dat werd uitgesproken door een van de pioniers in de moderne Nederlandse dagbladjourna listiek, Robert Peereboom, eertijds hoofd redacteur van dit blad. „Mensen helpen” klinkt intussen voor onze tijd misschien weer wat te charitatief, maar „de mensen helpen zichzelf te helpen” ligt logisch in het verlengde van datgene wat Peereboom zei. in die geest werkt de krant voort, ook in 1978, met vallen en opstaan, zoals dat met alle mensenwerk het geval pleegt te zijn. De wens, dat onze lezers ook in het nieuwe jaar in een overvloed van informa tie altijd weer zichzelf verrijkt zullen te rugvinden, mag bij dit afscheid van 1977 de oprechte bedoeling van ons, hier achter de schermen, vertolken. Dajan liet uitkomen dat Israels autono- mieplan niet het laatste woord is, en dat Israel Egyptische tegenvoorstellen zal be studeren. Dajan probeerde duidelijk wat terug te komen van de harde toon die hij tot schrik van velen woensdag in de Knes set heeft aangeslagen, toen hij met ingrij pen van het Israëlische leger dreigde, als de Palestijnse Arabieren zich in het kader van het autonomieplan niet netjes zouden gedragen Weersverwachting KNMI tot vanavond Bob den Uyl heeft voor onze krant een boeiend kort verhaal geschreven onder de titel: „Bestaat Nederland wel echt?” Bert Brevoord zocht de schrijver op en ontlokte hem een aantal interes sante uitspraken. „Af en toe moet iets helemaal uit je tenen komen, zeker als je een rubriek voor een krant schrijft”. Egypte, los van de Palestijnse kwestie Dajan verzekerde dat Egypte het voorstel ten aanzien van de Sinai als eerj zeer reéle basis voor de onderhanÜelingen had be schouwd Koning Hoessein van Jordanië is giste ren in Teheran aangekomen voor bespre kingen met de sjah van Iran over de vre desvoorstellen inzake het Midden-Oosten Hij zal zondagochtend een ontmoeting hebben met de Amerikaanse president Carter, voor deze naar India doorreist Het eerste geheime gesprek bleef „be perkt tot het vredesplan voor het Midden- Oosten”, zo is door een Jordaanse woord voerder meegedeeld Er wordt geen forme le verklaring verwacht over de aard en mhoud van de besprekingeri (Zie verder pagina 3) Bij een controle in twee winkels heeft de Utrechtse politie gisteren in totaal zeventienhonderd kilo illegtial vuurwerk aangetroffen en in beslag genomen. Vol gens een woordvoerder van de politie is het de grootste hoeveelheid illegaal vuur werk die de laatste tijd is gevonden. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Op de Alkmaarseweg nabij de Büllerlaan in Beverwijk is vrij dagmiddag tegen zes uur de 88-jarige Beverwijker A. de Graaf uit het St. Josef rustoord aan de Peperstraat door een pas serende auto aangereden en op slag ge dood. De bestuurder van de auto, een 42- jarige inwoner van Heemskerk, verklaar de tegenover de politie, dat hij de plotse ling overstekende man niet meer had kun nen ontwijken. DEN HAAG. De salarissen van de ministers zullen voorlopig niet extra ver laagd worden. Minister Wiegel van Bin nenlandse Zaken had zijn collega’s voor gesteld om de salarissen met ongeveer 7000 gulden te verlagen, maar het kabinet oordeelde zo'n incidentele ingreep niet juist. De verlaging van de inkomens van ministers zal aan de orde dienen te komen in het algemene beleid tot matiging van de top-inkomens in Nederland. Een verstaïidig man beoordeelt het nieuwe naar het oude t voor maan- 023- anheid IACHI- I. 023- uw ei- is van docu- nedia, i. Tel. AAG- ilips 1 023- ag 9, 1079. Informatie bij de meldkamer, van de rijkspolitie in de kustprovincies heeft uit gewezen dat de storm langs de kust, wei nig schade heeft aangericht. Op Ameland is wat duinafslag gemeld. ietsel- DDIEL it. Tel. we en zeer rsport 80 i wij u Vaca- eigen >rden, 45 j heb- ■ull en elbos, 10484 e Ja- meer ntrum 023- 8EZORGKLACHTEN maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 laarom lat wil le rzor- .00 en 09 arsta- Van Agt zei dat de matiging zal moeten passen in het beleid tot verlaging van alle hoge inkomens. Wat de ambtelijke salaris sen betreft, zal minister Wiegel binnenkort in de Raad voor de Rijksdienst voorlopige voorstellen in die richting doen. In dat kader komen bijvoorbeeld ook de salaris sen van commissarissen van de koningin en de burgemeesters van de vijf grote steden aan bod. Zij verdienen stuk voor stuk al meer dan een minister. ciaal- V. D. aat 9, Ook Dajan verzekerde dat zo een ingtijpen alleen zou plaatsvinden als de Palestijnen binnen en buiten de bezette gebieden na het sluiten van de overeenkomst die over eenkomst zouden schenden Hij nodigde verder opnieuw Jordanië uit om aan de onderhandelingen mee te doen en liet doorschemeren dat er voor Jordanië een belangrijker functie is weggelegd dan uit het autonomieplan op het eerste gezicht blijkt „Aangezien de bevolking voor Jordaans staatsburgerschap kan kiezen en daarom voor het Jordaanse parlement kan stem men, moeten wij met Jordanië bespreken in hoeverre het Jordaanse parlement ten aanzien van de westelijke Jordaanoever besluiten kan nemen", aldus Dajan. daar mee knipogend naar een zekere mate van Jordaanse soevereiniteit in de bezette ge bieden. Dajan liet eveneens doorschemeren dat het volgende probleem dat opgelost dient te worden de vertegenwoordiging van de Palestijnen bij de vredesbesprekingen is In dat verband noemde hij Jordanië en de Palestijnse Arabieren uit de Westoever en de Gazastrook Minder problematisch zag Dajan de betrekkingen tussen Israel en den steeds gestegen. Ook in december was dat het geval met 8800 tot 216.000, zodat nu tussen het trendcijfer en het absolute getal een kloof van 20.000 zit. De praktijk leert dat de feitelijke cijfers aan zware (seizoen)schommel(ngen door het jaar on derhevig zijn, de gecorrigeerde minder. De daling van het gecorrigeerde.cijfer in december betrof 6700 mannen en 800 vrouwen, op het feitelijke getal was een stijging met 10.600 mannen en een daling met 1800 vrouwen van invloed. De geregi streerde openstaande vraag naar perso neel daalde, voor seizoensinvloeden gecor rigeerd. met 1800 tot 37.200. VANS carry- v.a. ir v.a. orper- 12907- 1 12.- Wim Neijdam en de IKON-show (Van onze redactie enonomie) DEN HAAG. De werkloosheid in ons land is voor het eerst sedert eind mei 1977 weer onder de 200.000 gezakt. Hierbij gaat het om het voor het seizoen gecorrigeerde cijfer, dat de ontwikkeling aangeeft. Dat staat nu op 196.800 en onderging in de maand december een daling met 7500. Dit toonaangevende cijfer is sedert begin najaar, toen bijna weer het record van 220.000 (najaar 1976) werd bereikt, voortdurend gedaald. Sedert januari was het voortdurend gestegen. SINDS 1918 Wisselend bewolkt met plaatse lijk regen- of hagelbuien. Krachti ge tot matige noordwestelijke wind. Maximumtemperaturen on geveer 6 graden Paul van Vliet is van avond op de TV te zien in een samenvatting van zijn laatste show. In Erbij gaat deze cabaretier in op zijn werk. „Qua publiek zit ik aan de top. Wat mijn werk betreft nog niet. Ik kan de diepte nog in. Misschien wordt mijn volgende pro gramma wat ernstiger”. Ondanks privémoeilijkhe- den is Van Vliet gelukkig. AMSTERDAM (ANP). In Europa zijn tot nu toe enkele honderden „Caran- sa-duizendjes" opgespoord, waarvan veertien in Nederland. De Amsterdamse politie heeft dat desgevraagd meege deeld. (VAN- iog le- eciale Mid- 1. Tel. AMSTERDAM (ANP) De stichting Koninklijk Nederlands Geleidehonden fonds heeft de afgelopen week uitzonder lijk veel klachten gekregen van blinden die niet met hun geleidehond naar buiten dur ven omdat de dieren overstuur raken door knallend vuurwerk „De honden kunnen daardoor onbruikbaar worden”, aldus de directrice van de stichting, mevrouw Groen-Korthof. De stichting traint de ge leidehonden. Mevrouw Groen-Korthof vreest dat een aantal honden ook op lange re termijn onbruikbaar zal blijven, moge lijk voor altijd. „We krijgen elk jaar om deze tijd veel klachten van blinden, maar dit jaar zijn het er veel meer dan in andere jaren", zegt de directrice. m München in ontvangst had genomen Ook deze vrouw heeft niets met de ont voerders van de Amsterdamse zaken man te maken. Dat geldt ook voor een Nederlandse koopman, die afgelopen week tegoedertrouw vijf Caransa-dui zendjes in Den Bosch heeft aangeboden aldus de politie. Het meeste Caransa-losgeld is tot nu toe opgespoord in het buitenland. Eind november is door de politie in Rome een grote slag geslagen met de aanhouding van twee Italianen, die 202 Caransa-dui- zendjes in hun bezit bleken te hebben. Beide Italianen worden nog vastgehou den, hoewel zij zeggen niet te weten, hoe zij aan het geld zijn gekomen. Alle tot nu toe opgespoorde Caransa- duizendjes ten spijt, zegt de Amsterdam se politie nog steeds geen enkel spoor te hebben van de ontvoerders van Caransa. 1978 zal één seconde te laat be ginnen. Krachtens een internatio nale overeenkomst zullen officiële tijdmeldingsinstanties 61 secon den na 23 uur 59 minuten 31 de cember op 1 januari het sein nul uur, nul minuten en nul seconden geven Het oponthoud van een se conde wordt op gezette tijden doorgevoerd om de officiële tijd seinen „gelijk" te zetten n.et de op 31 december 1971 ingevoerde atoomtijd, die op een duizendste seconde nauwkeurig is Deze tijd wonjt bepaald door instrumenten die deling van cesium-atomen meten HAARLEM. De afdeling Haarlem van de KNVB heeft voor vandaag alle voetbalwedstrijden afgelast. Dit in ver band met de slechte gesteldheid van de terreinen. Het optimisme van die gelukwens is voornamelijk gelegen in de overtuiging, dat de behoefte aan communicatie niet lijdt onder welke malaise ook, doch van jaar tot jaar in duidelijke cijfers blijkt te groeien. De krant is een dagelijkse behoef te voor nagenoeg ieder gezin geworden, de Nederlandse dagbladpers wint voortdu rend abonnees en lezers, de honger naar informatie houdt gelijke tred met de dorst naar maatschappelijk contact tussen de mensen De opvatting dat een krant slechts dan kan worden gelezen, wanneer zij in alle opzichten de meningen en over tuigingen verkondigt die des lezers zijn en zorgzaam zwijgt over datgene wat hem onaangenaam zou kunnen wezen, is over wonnen. Hier en daar, in sterk geïsoleerde en eenzijdig gerichte gemeenschappen, kunnen op die regel nog uitzonderingen worden waargenomen, maar in de regio die ons blad bestrijkt en in het brandpunt van Nederlands vertier, de Randstad, be grijpen de meeste mensen elkaar uitste kend: zij weten dat niet zij en ook niet anderen en ook niet de krant, de wijsheid' in pacht hebben, maar dat het zaak is van elkander te weten te komen hoe men denkt En dat noch religieuze, noch poli tieke scheidslijnen het algemene, menselij ke samenleven mogen verhinderen Zoals op alle terreinen van maatschap pelijke ontwikkeling heeft zich ook in de journalistiek een vernieuwing voltrokken, die weliswaar onvoltooid doorgaat maar toch op dit ogenblik zeker kan worden gekenmerkt: de dagbladjournalistiek heeft zich ontworsteld aan ongewenste bindingen en zich in dienst gesteld van de volledige informatie, uit welke hoek die ook komt Natuurlijk blijven journalisten subjec tief ingestelde mensen. Zij zijn echter geen geloofsverkondigers of politieke dwepers, maar proberen uit hoofde van hun waar neming en kennis hun lezers aan materiaal te helpen voor een zo goed mogelijke oriëntatie op dat vreemde, turbulente, in gewikkelde leventje dat zich rondom hen afspeelt en op welks stroomversnellingen zij worden meegevoerd (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM De 58-jarige M E. van der Nieuwenhoff is gistermiddag ver moord gevonden in zijn woning in Zaan stad. Volgens een mededeling van de poli tie hebben een of meer onbekenden hem gisternacht met een zware vaas de schedel ingeslagen, waarna hij werd gewurgd. In het huis trof de door een buurvrouw gealarmeerde politie een chaos aan; laden en kasten waren overhoop gehaald. Of er iets uit het huis gestolen is, kon de politie nog niet zeggen Daarentegen zijn de feitelijke werkloos heidscijfers (dus het aantal op de arbeids bureaus geregistreerden) de laatste maan- In Nederland blijken de eerste zeven duizendguldenbiljetten, afkomstig tan de tien miljoen gulden losgeld voor de zakenman Caransa. al veertien dagen geleden in Zwolle te zijn aangeboden door een Griekse koopman. De man had de Caransa-duizendjes met andere dui- zendguldenbiljetten van een bank in Zu rich gekregen. Tussen de Griekse koop- mhn en de ontvoerders van Caransa be staat geen enkele band. Vorige week zijn in Amsterdam twee Caransaduizendjes aangeboden door een buitenlandse vrouw, die de biljetten AMSTERDAM - De bijzonder hoge wa terstand, die de afgelopen nacht mede door de storm werd veroorzaakt, is voorbijge gaan zonder dat - voorzover vanmorgen vroeg bekend - grote moeilijkheden zijn ontstaan. Tegen vier uur was in de sectoren het advies „uitgebreide dijkbewaking” op geheven. De ongeveer 800 door de defen- sieleiding paraat gehouden militairen kon den na het vervallen van de stormwaar- schuwingen naar huis. muider Courant PARKLAAN 14a HAARLEM TEL. 023 317950 De serie verhalen over het bezoek van Noes So- lissa en Theo Thenu aan Ambon, het land van hun vaderen, wordt voortgezet door Bob Mantiri (met foto’s van Roland de Bruin). De Molukkers in Indonesië zitten met een mentale erfenis van de koloniale periode. Ze zijn niet ge wend om zelf allerlei werkzaamheden aan te pakken. En zo blijkt er valt op alle terreinen veel te doen. geldzaken

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 1