Colombiaanse Bemiddelingspoging van Gligoric KORTSNOI AANVAARDT COMPROMISVOORSTEL J VITAS GERULAITIS TITEL AUSTRALIË toto-lotto van moord X X Treytel ziet af van WK 1 sportpunïicj surprise in Sylvesterloop 1 X X I Merckx zelf sponsor r Bokser Lyle verdacht I I I Keegan: „rood” Lb.v> Buitenlands* vrtaitfos voot gohndtcspten bijna 1 miljoen aan prijzen 1 19 7 8 JANUARI SPORT 13 MAANDAG 2 12 1 2 3 I reet Vitas Gerulaitis NOTTINGHAM ONBEDREIGD i Birmingham-Chelsea Bristol C-Nottingham F Everton-Arsenal Newcastle U-Liverpool (ADVERTENTIE) (Van onze sportredactie) 1 angt en 1 23 nds /Coventry City- Manchester U. Ipswich Town- Derby County Manschester C - Aston Villa Middlesbrough- Norwich C. Tottenham H.- Blackburn R. De meest opvallende prestaties werd ge leverd door Tommy Langley en zijn Chel sea, dat bij Birmingham City met 5A won. Langley scoorde drie keer en mede daar door kwam Birmingham City, gecoached door sir Alf Ramsey op eigen veld met 2-5 achter. Francis en Hibbitt brachten de spanning terug, maar konden niet voorko men dat Birmingham verder weggleed in de richting van de fatale plaatsen. Nottingham besloot het succesrijke jaar met eén overwinning van 3-1 bij Bristol City. Het gat tussen Everton, dat tweede bleef door een overwinning op Arsenal dat die positie met de ploeg uit Liverpool deel de, is nog onverminderd vijf punten. Li verpool, 2-0 bij Newcastle, passeerde Arse nal op de ranglijst en vond aansluiting bij stadgenoot Everton. Uitslagen: Birmingham City-Chelsea 4- 5, Bristol City-Nottingham Forest 1-3, Co ventry City-Manchester United 3-0, Ever ton-Arsenal 2-0, Ipswich Town-Derby County 1-2, Manchester City-Aston Villa 2- 0, Middlesbrough-Norwich City 2-2, New castle United-Liverpool 0-2, Queen’s Park Rangers-Wolverhampton Wanderers 1-3, West Bromwich Albion-Leeds United 1-0, West Ham United-Leicester City 3-2. De stand in de top van de Engelse league is na de 23ste „ronde”: 1 Nottingham Fo rest 36 pnt., 2 Everton 31 pnt., 3 Liverpool 30 pnt., 4 Arsenal 29 pnt., 5 Manchester City 28 pnt. Real Madrid en Barcelona hebben giste ren, op de vijftiende speeldag van de Spaanse voetbalcompetitie, hun wedstrij den gewonnen. Real, dat een voorsprong onderhandelingen dienden te creëren, een suggestie waarop Gligoric heeft gerea geerd tnet zijn compromisvoorstel. De wedstrijdleiding, die bepaalde onderdelen in dit voorstel zaterdagavond als eis van Kortsnoi nog heeft afgewezen, stelt zich nu op het standpunt dat er een anders luiden de beslissing kan worden genomen als die door beide spelers zal worden onder schreven. Gerulaitis heeft zijn plaatsing als num mer één recht gedaan. In de finale leek hij op weg naar een snelle beslissing. Hij schreef de eerste twee sets op zijn naam. Maar Lloyd kwam terug. Met gedurfd aan vallend spel pakte hij de derde set. Halver- MELBOURNE (Reuter) Vitas Gerula- tis heeft in Melbourne de Australische tennistitel veroverd en kan 28.000 dollar op zijn banksaldo bijschrijven. In een marathonpartij van drie uur en tien mi nuten versloeg de Amerikaan in de finale in vijf sets (6-3, 7-6, 5-7, 3-6 en 6-2) zijn trainingspartner John Lloyd, de eerste Brit die er na 43 jaar in slaagde de finale in Australië te bereiken. ROTTERDAM. Eddy Treytel, doel man van Feyenoord, tekende eind vorig jaar een nieuw contract van een jaar voor de Rotterdamse eredivisieclub. Gelijktij dig liet hij de KNVB via Jan Huijbrengts weten dat hij definitief van de wereld kampioenschappen voetbal afziet. Treytel (31) behoorde tot de 40 spelers, die vlak voor Kerstmis schriftelijk door de KNVB werden verzocht om een bereid- heidsverklaring voor Argentinië op te stu ren. Treytel: „Ik zou hooguit als reserve zijn meegegaan. Ik voel er weinig voor om enkele weken op de bank te zitten”. wege de vierde set werd de Amerikaan overvallen door kramp in het linkerbeen. ker (GBr), 6. Billie Jean King (VS), 7. Wendy Turnbull (Aus), 8. Rosemary Ca sals (VS), 9. Kerry Reid (Aus), 10. Mima Jausovec (Joe). maar verbeet de pijn om de partij op eigen service uit te maken: 6-2, Bij de dames had Evonne Cawley in de halve finale geen last van haar landgenote en titelhoudster Kerry Reid. In twee sets (6-1 en 6-3) ging zij over naar de eindstrijd. Haar naamgenote, geen familie, Helen Cawley had het tegen de Engelse Sue Barker moeilijker. Met 7-5 en 6-4 werd de finale Cawley tegen Cawley een uniek feit. Betty Stöve is vierde geplaatst op de top tien ranglijst van 1977 van de tenniswe reld. Tennis Magazine die de ranglijst pu bliceerde, liet Bjorn Borg bij de heren en Chris Evert bij de dames de topposities bezetten. De ranglijst bij de heren ziet er als volgt uit: 1. Björn Borg (Zwe), 2. Guil lermo Vilas (Arg), 3. Brian Connors (VS), 4. Brian Gottfried (SV), 5. Vitas Gerulaitis (VS), 6. Manuel orantes (Spa), 7. Raul Ra mirez (Mex), 8. Dick Stockton (VS), 9. Eddie Dibbs (VS), 10. Hie Nastase (Roem. Bij de dames: 1 Chris Evert (VS); 2. Virginia Wade (GBr), 3. Martina Navratilo- LUBECK (ANP). Kevin Keegan van Hamburger SV heeft zijn laatste wed strijd van het jaar niet voltooid. Hij speel de slechts vijf minuten in de vriendschap pelijke wedstrijd van Hamburger SV bij VFB Lübeck. Toen toonde scheidsrechter Fritz Tiede hem al de rode kaart. Keegan had zijn tegenstander Preuss tegen de grond gesla gen. HSV won ook met tien man met 2-1. Zaterdagavond heeft de wedstrijdlei ding, voorgezeten door scheidsrechter Ka- zic uit Joegoslavië, een ultimatum van Kortsnoi van de hand gewezen, waarin de statenloze ex-Rus eiste dat in de speelzaal slechts die zaken en personen aanwezig zouden zijn, die de FIDE voorschrijft: een schaakbord, een tafel, twee stoelen, een schaakklok en een of twee scheidsrech ters. Kazic wil de eerste acht rijen stoelen uit de zaal laten verwijderen en is boven dien bereid de cellen zo te plaatsen dat de speler aan de speeltafel oogcontact met zijn tegenstander, wanneer die zich heeft teruggetrokken, kan onderhouden. Het de monstratiebord diende echter gehand haafd te blijven en er moet eveneens in de gebruikelijke zaal gespeeld worden. De secretaresse van Kortsnoi, mevrouw Petra Leeuwerik, liet zaterdag weten dat wat Kortsnoi betrof de tweekamp was afgelopen, nadat de wedstrijdleiding het ultimatum van Kortsnoi had afgewezen. Zij zei zelfs dat Kortsnoi en zijn begelei ders zondag reeds naar Zürich zouden vertrekken én daar op het vliegveld een persconferentie zouden geven. Zo ver is het echter niet gekomen. Kortsnoi, die sinds donderdag in Novi-Sad verblijft, liet zich door Zwitserse schaakautoriteiten vermurwen van een dergelijke handeling af te zien. De onderhandelingen met Korts noi, die telefonisch tot diep in de nacht duurden, hadden tot resultaat dat de schaakautoriteiten Kortsnoi een bepaalde bescherming aanboden, die er toe geleid zou hebben dat Krotsnoi besloot wel aan te treden voor de veertiende partij. Kortsnoi leidt de tweekamp met 7,5 punt tegen 5,5 punt. Uit Belgrado daarentegen meldde het Nottingham Forest is in Bristol feitelijk geen moment in gevaar geweest. De nieuw gecontracteerde Dave Needham scoorde al na twaalf minuten en door Woodcock en O'Neill liep Nottingham door tot 3-0. De 32.000 toeschouwers, de tribunes bij Bris tol waren tot de laatste plaats bezet, zagen pas daarna het tegendoelpunt van invaller Mabbutt. Nog voor de Oostenrijkse voetballer Franz Hasil een keer heeft gespeeld in de Nederlandse competitie zijn FC Vlaardin- gen en Hasil al uit elkaar. Hasil zou zich uiterlijk op 27 december in Vlaardingen melden. Volgens mevrouw Hasil is haar man „onvindbaar”. Op grond van haar prestaties in de superliga-wedstrijden en in de Zweedse titelstrijd is Bettine Vrieskoop doorge drongen tot de top-twaalf (tafeltennis) van Europa. Zij bezet de elfde plaats. Hierdoor verkijgt zij het recht deel te nemen aan de traditionele driedaagse top twaalf-wed- strijden, die eind januari in Praag worden gehouden. BELGRADO (ANP) De vraag of de schaaktweekamp in de finale van het kan didatentoernooi, tussen Boris Spasski en Viktor Kortsnoi vandaag in Belgrado met de veertiende partij zal worden voortge zet, kan pas in de loop van vandaag wor den beantwoord. Dan namelijk keert Bo ris Spasski van een verblijf in de provin cie terug naar de Joegoslavische hoofd stad en zal hij mogelijk zijn goedkeuring kunnen hechten aan een compromisvoor stel van de Joegoslavische grootmeester Svetozar Gligoric, dat de bedoeling heeft de vastgelopen tweekamp weer op gang te brengen. De suggestie van Gligoric, die door Kortsnoi reeds „aanvaardbaar” is genoemd, houdt in dat de tweekamp in een afgesloten, kleinere ruimte van „het huis van de vakbeweging” zonder publiek zal worden voortgezet. Het demonstra tiebord en de twee cellen, waarin de spe lers zich kunnen terugtrekken, dienen volgens Gligoric gehandhaafd te blijven. Britse persbureau „Reuter” dat de secon dant van Kortsnoi, Raymond Keene, het bericht van de Zwitserse schaakbond als „onwaar” bestempelde. Michael Stean, de andere Britse secondant van Kortsnoi, verklaarde in de Joegoslavische hoof stad tegenover vertegenwoordigers van de pers eveneens dat „er geen volgende partij zal zijn, indien niet tegemoet zal worden geko men aan het ultimatum van Kortsnoi”. Sten suggereerde dat de Joegoslavische organisatoren maar een nieuwe basis voor Merckx heeft de laatste weken tever- (ADVERTENTIE) Manchester United, dat in het begin van de week Everton met 6-2 afstrafte, was weer helemaal op het voor dit seizoen gebruikelijke niveau terug en dat was niet best. Coventry City won met 3-0. SAO PAULO (ANP). De Columbiaan Domingo Tibaduiza heeft in de 53ste Syl vesterloop in Sao Paulo een zwaar be vochten overwinning behaald. De om standigheden waren rond het Braziliaan se middernachtelijk uur, ondanks een temperatuur van 23 graden ceisius, verre van ideaal. Bij de start, die volgens tradi tie gepaard ging met veel vuurwerk, wer den de 500 deelnemers al doorweekt door een tropische regenbui. 1 en s in op Tel Dr. Max Euwe, de voorzitter van de wereldschaakbond (FIDE), die eveneens enige dagen in Belgrado heeft onderhan deld, verklaarde zaterdagavond nog, na het vermeende vertrek van Kortsnoi en de zijnen, dat hij „niet zag hoe Kortsnoi en Spasski tot overeenstemming zouden kun nen komen”. Euwe zei verder dat het hier „twee volwassenen betreft, die zich als kleine kinderen gedragen. Alleen een openhartig gesprek tussen de beide spe lers zal een eind kunnen maken aan de problemen. Maar ze kijken elkaar niet eens aan. Een uitwisseling van gedachten lijkt mij dan ook onmogelijk”. QP Rangers- Wolverhampton W. Hij vertraagde het spel aanzienlijk en bleef noodgedwongen op de baseline han gen. Lloyd had geen moeite de stand yia 6- 3 setwinst gelijk te trekken. De vijfde en beslissende rondgang was „dramatisch". Gerulaitis bewoog nauwelijks, maar speel de het tóch klaar om vanaf de baseline zijn service te winnen. Lloyd was overver moeid, viel tijdens de wisseling van speel- helften uitgebreid op zijn stoel neer en was - Va (Tsj), 5. Betty Stöve (Ned.) en Sue Bar- vrijwel niet in staat een bal behoorlijk te retourneren. Gerulaitis, die eerder beslag legde op de Italiaanse titel, nam een voor sprong van 5-1ging nog kreupeler lopen, LONDEN (ANP). Nottingham Forest is tot de laatste dag van het jaar de opvallendste ploeg in de Engelse league gebleven. In 1977 werd Nottingham van een kansloos geachte nummer vier in de tweede divisie de nauwelijks te stoppen lijstaanvoerder van de hoogste klasse. heeft van vier punten op Barcelona, ver sloeg op eigen terrein Santander met 2-0, Salamanca verloor de aansluiting met Barcelona door in Bilbao met 1-3 te ver liezen van Athletico de Bilbao. De uitslagen zijn: Valencia-Real So- ciedad 0-1, Rayo Vallecano-Betis Sevilla 4- 2, Elche-Barcelona 1-3, Gijon-Atletico Ma drid 3-2, Burgos-Cadiz 2-1, Real Madrid- Santander 2-0, Espanol-Hercules Alicante 2-1, Sevilla-Las Palmas 1-0, Athletic de Bilbao-Salamanca 3-1. De stand aan kop is: 1 Real Madrid, 24 punten; 2 Barcelona, 20; 3 Salamanca, 18; 4/5 Rayo Vallecano en Sevilla, 17. De eerste vijf van de Sylvesterloop. V.l.n.r. Greg Mayer (4), Karl Fleshen (2), Domingo Tibaduiza (1), Detlev Uhlemann (3) en Jairo Cubillas (5). West Bromwich A- Leeds U, West Ham U.- Leicester C Southampton-Stoke City De Russische schaakfederatie heeft zich nu openlijk in het strijdgewoel gemengd rondom de tweekamp Spasski-Kortsnoi. In een artikel in het blad Sovetski Sport nam de Sovjet-schaafede ratie zaterdag Kortsnoi onder vuur. De „landver rader” wordt toegevo^gd, dat hij eens moet op houden met „ongegronde voorwaarden” te stel len en zich vooral moet onthouden van „onwaar schijnlijke, politieke verzinsels”. „In het verle den”, vervolgt Sovetski Sport, „bediende Korts noi zich ook van dergelijke tactieken. Maar de laatste tijd gaan zijn uitspraken immer gepaard met politieke insinuaties”. Het artikel eindigt met de verklaring van officials van de schaakfe deratie, dat de eisen van Kortsnoi verworpen moeten worden. BRUSSEL (ANP). Eddy Merckx heeft de knoop doorgehakt. Hij zal in het nieuwe jaar zelf de sponsor zijn van de wielerploeg, waarin hij als kopman rijdt. De groep zal reclame maken voor de fietsen, die onder de naam van Merckx aan de man worden gebracht. geefs geprobeerd met twee Spaanse be drijven tot overeenstemming te komen, nadat begin december het gesprek met een fabrikant van scheerapparaten definitief was vastgelopen. Jos Huysmans zal ploeg leider zijn van de nieuwe formatie, waar voor het afgelopen weekeinde in het huis van Merckx te Kraainem de contracten werden getekend. Ten einde enigszins uit de kosten te komen heeft Merckx een aantal kleine sponsorcontracten afgesloten, waardoor de ploeg gratis de ploegleiders- en verzor- gingsauto’s ter beschikking krijgt. Hij heeft een zelfde regeling kunnen treffen voor kleding- en reiskosten. De atleten moesten de 8900 meter afleg gen, terwijl ze tot hun enkels in het water liepen. De anders zo schitterende confet- tieregen verstikte in de tropische bui. Er was ook weinig publiek. Slechts 1000 toe schouwers tegenover de tienduizenden en thousiastelingen in andere jaren onder aanzienlijk betere weersomstandigheden. De latere winnaar Domingo Tibaduiza verkeerde bij de start in grote ademha lingsmoeilijkheden. Aanvankelijk kwam hij in het stuk ook niet voor. De Westduit- ser Karl Fleshen nam onmiddellijk de lei ding en leek die niet meer af te staan. Hij liep erg regelmatig. Half koers kwam de 17- jarige Tibaduiza opzetten. Hij was over zijn vroegere inzinking heen en passeerde in een ruk ook de leidende Duitser Fles hen, die intussen al het gezelschap had gekregen van zijn landgenoot Uhlemann. Fleshen reageerde wel op de aanval. Lang had Tibaduiza slechts een „gaatje” van tien meter. Fleshen kon echter niet dich terbij komen en zag de Pan-Amerikaanse kampioen op de 5000 meter een voor sprong van 40 meter nemen en de 53ste Sylvesterloop winnen. De donkere atleet, 1.68 meter lang en slechts 53 kilo zwaar, deinde even later op de schouders van de tientallen Columbiaanse supporters, die de laatste jaren dikwijls reden tot feestvie ren hadden. Tibaduiza zorgde immers al voor de vijfde Columbiaanse zege. Zijn tijd van 23 minuten en 56 seconden was door het slechte weer niet best en 51 secon den langzamer dan het record van zijn landgenoot Victor Mora in 1973. Zijn zege was wel zeer verrassend. Algemeen werd de wereldrecordhouder op de 10.000 me ter, de Keniaan Samson Kimombwa, als de grote favoriet beschouwd. Kimombwa stelde zwaar teleur. Hij werd slechts 28ste. Aan de 53ste Sylversterloop namen 500 atleten uit 25 landen en vier continenten deel. Er waren geen Nederlanders bij. Gerard Tebroke had wel ingeschreven, maar hij moest met een achillespeesbles sure thuisblijven. De uitslag: 1. Domingo Tibaduiza (Col.) 8900 meter in 23 min. en 56 sec., 2. Karl Fleshen (Wdl.) 24 min. en 3 sec., 3. Detlev Uhlemann (Wdl.) 24 min. en 12 sec., 4. Greg Mayer (Vst.) 24 min. en 14 sec., 5. Jairo Cubillas (Col.) 24 min. en 17 sec. Het aantal deelnemers aan toto nummer 53 was 145.378. Zij zorgden voor een inleggeld van 432.899 gulden Prijzenbedrag: 205.627 gulden; eerste prijs: 82.251 gulden; tweede prijs: 51.407 gulden; derde prijs: 71.969 gulden. De winnende getallen van lotto nummer 53 van Nieuwjaarsdag waren: 1-5-6-16-35-41. Reservegetal: 32 Aantal deelnemers: 832.230; inleg: 3.474.835 gulden; prijzenbedrag: 1.737.120; eerste prijs, inclusief jackpot: 664.265 gulden; tweede prijs: 165.055 gulden; derde prijs: 247.582 gulden; vierde en vijfde prijs: 330.109 gulden De winnende getallen in de loterij Spiel 77 luiden: 7 7 0 3 5 5 9 De winnende getallen in de Duitse lotto zijn: 4 14 15 18 29 44. Reservegetal: 8. Na tien ronden bezet de Bulgaar Geor- giev met 7.5 punt de eerste plaats tijdens het Europese jeugdkampioenschap scha ken in Groningen. De Rus Dolmatov is met 7 punten en een afgebroken partij tweede. De Oostduitser Jochen Danneberg heeft gisteren met grote overmacht in Gar- misch Partenkirchen de traditionele wed strijden skispringen gewonnen. Voor 1,50 kunt u reeds meedoen met deze nationale puzzelactie t.b.v. de Stichting Buitenlandse Vakanties voor Gehandicapten en een van de prachtige finaleprijzen winnen, waaronder de Singer Future. De eerste naaimachine met ’n electronlsch brein. Winkel waarde/ 1846.-. En bent u geen prijswinnaar dan heeft u nog geen pech want er is al een electrische Singer zig-zag machine voor 399.-. LAKEWOOD (ANP). De 34-jarige Amerikaanse zwaargewichtbokster Ron Lyle is gisteren in Lakewood bij Denver door de politie gearresteerd. Hij wordt verdacht van moord. Tijdens de oude jaarsavond werd tijdens een oudejaars- viering een man om het leven gebracht. Naast de bokster Ron Lyle, die al eens in de ring stond tegen Muhammad Ali, wer den nog drie minderjarigen in hechtenis genomen. Volgens de politie, die Lyle arresteerde, heeft de bokser de man in zijn huis met een enkel pistoolschot in het hoofd gedood. Het gebeurde in het huis van Lyle. Het slachtoffer kon nog niet geïdentificeerd worden. Bij de boksbonden WBA en WBC stond Ron Lyle respectievelijk als derde en vierde gerangschikt op de lijst van uitda gers van wereldkampioen Muhammad Ali. Lyle heeft al zeven en een half jaar in de gevangenis doorgebracht wegens schuld aan een verkeersongeluk met dodelijke afloop. Doelman Mark Wallington van Leicester City brengt in de modder redding na een schot van Bryan Robson (links) van West Ham United. West Ham won het duel overigens met 3-2. i gasfornuis nr. 640, ter waarde van 995,- "E Pelgrim a p/in S leverbaar in de kleur bruin, compleet met grote s X ovenruit en binnenverlich- .2. hng, een dubbel geïsoleer- tg de oven met een royale lade voor bakblikken en dergelijke Voorzien van g twee-delig pannenrooster (gemakkelijk voor het schoonmaken), elektrische - vonkontsteking en nooit- vergissen schakelpaneel

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 13