Jumbo na explosie neergestort Carter biedt India samenwerking aan India: 213 doden Grote winst in 1977 Heroïne-smokkel Umuider Courant Man gewond bij steekpartij Trudeau dreigt met noodtoestand naar Engeland zeer toegenomen Vliegramp in •Mevrouw Del 1 Ruiter stapt •uit de CHU aantal pagina's vandaag: 16 het weer het woord is aan... deer werklozen gewenst agenda pagina 4 I I Raad Ameland moet inkrimoen I I ”Uit I I MAANDAG 2 JANUARI 1978 (ADVERTENTIE) WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN J 68ste jaargang no. 51 illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIlllllllllllllllllllll 2 2,3 Enige tijd regen W eerrapporten Binnen- en buitenland Plaatselijk nieuws Kunst Radio en televisie/Strips Beurs Sport 11 10 13,15 4,5,6,7 9 X JUWELEN Bertrand Russel: I bl (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. De PTT verwacht dat de posttarieven dit jaar niet verhoogd behoeven te worden. Aangezien de postdienst in 1977 een winst heeft gemaakt van 27 miljoen gulden en het totale PTT-bedrijf ■v789 miljoen gulden (181 miljoen meer dan in 1976), gelooft de PTT dat het postbedrijf in de loop van dit jaar niet in de rode cijfers zal komen. Directeur-generaal drs. P. Leenman van de PTT heeft dit vanochtend in Den Haag bekendgemaakt. V IJmuider Courant (Zie verder pagina 3) posttarieven Straatterreur in Harmenjansbuurt (Van een onzer verslaggevers) (AD VER TEN TIE) PTT: geen stijging van de (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Het bestuurslid van de Verenigde Staten heeft India, Tekenend in dit verband is Chili. De aandacht voor deze dictatuur is de laatste maanden nogal verzwakt, ofschoon de wij ze waarop daar de tirannie op de troon kwam een van de aangrijpendste lessen in de geschiedenis vormt. Des te tragischer was de ondergang van de Chileense demo cratie, omdat enkele grote politieke groe peringen die nu ach en wee klagen en tot ondergrondse activiteit gedoemd zijn, des tijds gretig meewerkten om de democratie ten val te brengen. Ondanks alle lovende woorden was Carter blijkbaar zeer ontevreden over het standpunt van premier Desai met betrekking tot de Amerikaanse voor waarden voor de levering van kern- brandstof. Een groep journalisten hoor de, zonder dat zulks blijkbaar de bedoe ling was, Carter tot minister van Buiten landse Zaken Vance zeggen: „Ik denk dat wij, als wij terug zijn, hem (Desai) een koele en zeer korte brief moeten schrij ven. Hij is nogal onvermurwbaar over die kernbrandstofkwestie.” Carter zal na zijn gezoek aan India naar Saoedi-Arabië gaan. Hij reist ver volgens woensdag door naar Assoean in Egypte, om met president Sadat overleg te plegen over een vredesregeling voor het Midden-Oosten. De, Amerikaanse president wil met Sadat nagaan hoe ge matigde Arabische krachten bij het door Egypte en Israel op gang gebrachte vre desproces kunnen worden ingeschakeld. De leider van de Palestijnse bevrij dingsbeweging, Yasser Arafat, verklaar- (Van een onzer verslaggevers) Over het algemeen veel bewolking met hoofdzakelijk overdag enige tijd regen. Tot matig of krachtig toenemende wind uit zuidwest tot west. Minimumtemperaturen om streeks 3 graden, maxima onge veer 6 graden. Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: de gisteren ten overstaan van naar schat ting 8000 Palestijnse en linksgezinde Li- banezen in een stadion in Beiroet, dat zijn volk zich vastberaden en gewapen derhand zal verzetten tegen de door Egypte en Israel gevolgde vredeskoers. De bijeenkomst in het stadion was de eerste openbare manifestatie van de her eniging van de Palestijnse groeperingen sinds deze tot stand kwam tijdens een conferentie van radikale Arabische lan den in het Libische Tripoli, eind vorig jaar. BOMBAY. Alle 190 passagiers en 23 bemanningsleden van een Boeing 747 van Air India zijn gisteren om het leven gekomen toen het vliegtuig kort na het vertrek van het vliegveld van Bombay boven de Arabische Zee ontplofte en neerstortte. Behalve drie stoffelijke overschotten die kort na de ramp op een strand ten noorden van Bombay aan spoelden is van de inzittenden niets ge vonden. Het vliegtuig, de Emperor Ashoka, was om kwart over acht gisteravond (plaatse lijke tijd) met een vertraging van bijna een uur opgestegen voor een vlucht naar Dubai aan de Perzische Golf. Meteen na de start raakte het contact tussen de cockpit en de verkeerstoren verbroken De eerste melding van een hevige ex plosie kwam van de kapitein van een Indiaas marineschip, die het ongeluk had zien gebeuren. Zes ^marineschepen, en drie helikopters werden meteen ingezet bij het zoeken naar mogelijke overleven den. De wrakstukken van de jumbo-jet werden gevonden op een plaats waar de Dit is de hardste waarschuwing van Tru deau tot nog toe aan het adres van de premier van Quebec, René Levesque, die na zijn verkiezingsoverwinning van 15 no vember 1976 verklaarde de overheersend franstalige provincie naar onafhankelijk heid van het engelstalige deel van Canada te zullen leiden. LONDEN (AP). De Britse douane heeft vandaag meegedeeld dat de heroïne smokkel naar Groot-Brittanië enorm is toegenomen. In 1977 werd 25,05 kilogram heroïne onderschept, met een geschatte waarde van 5,37 miljoen pond. Nederland speelt hierin een grote rol. De meeste heroïne werd volgens de Britse douane verscheept van Groot-Brittanië naar Nederland of ging vanuit Nederland via Groot-Brittanië naar de V.S. worden opgemaakt dat de explosie in het vliegtuig enorm moet zijn geweest. Men- sen die in een hotel aan de kust aan het kaarten waren, vertelden dat hun tafels wankelden bij de klap. Volgens sommige ooggetuigen was er meer dan één explo sie te horen. Naar de oorzaak van de ramp, de grootste in de Indiase luchtvaartge schiedenis, zal een onderzoek worden ingesteld. begint daar aardig in de buurt te komen: nu zijn er 77 aansluitingen per 100 gezin nen. Er is nog een wachtlijst van 170.000 - met een wachttijd van gemiddeld twee maanden - maar die zal in de loop van dit jaar teruglopen tot 130.000, zo voorspelt de PTT. De PTT verwacht dat er een sterke groei van het aantal telefonische vergade ringen zal optreden. Ten opzichte van 1976 is het aantal telefonische vergaderingen met 40 procent gestegen tot 3300. In 1978 zal het alarmnummer 0011, dat tot dusver alleen in zuidwest-Brabant in gebruik was, worden uitgebreid met Fries land, Twente en zuidoost-Brabant. Automatisch telefoneren vanuit auto’s naar nummers in Nederland, West-Duits- land, Oostenrijk en Luxemburg zal dit jaar mogelijk worden. Ook de semafoon- faciliteiten zullen worden uitgebreid. Zie ook pagina 2. De middeleeuwse pestepidemie ën ontstonden doordat men bij- -voor HAARLEM. Bij een steekpartij in de Zijlstraat is een 30-jarige man uit Over- veen oudejaarsnacht ernstig gewond ge raakt. De man is met steekwonden in de buikstreek naar het ziekenhuis De Deo vervoerd. i Spekstraat 10 Haarlem Tel. 023-320274 AMELAND. (ANP). Op de eerste dag van het nieuwe jaar is komen vast te staan dat de ge meenteraad van Ameland bij de komende verkiezingen moet wor den teruggebracht van elf naar zeven zetels. Volgens artikel 4 van de Gemeentewet moet het aantal inwoners van Ameland per 1 janu ari ’78 drieduizend of meer bedra gen om voor elf raadszetels in aan merking te komen. Nu staat al vast dat dit aantal niet is gehaald: Ame land heeft momenteel 2986 inwo ners, Vier jaar geleden bedroeg het aantal inwoners 3011, wat recht gaf op elf zetels. De verde ling in de raad is nu als volgt: belangencombinatie Ameland 5 zetels, Algemeen Belang 2 zetels, AR 1 zetel, CHU 1 zetel, PVDA 2 zetels. Men verwacht op het eiland een felle verkiezingsstrijd. De politie heeft een 34-jarige Turk uit Duitsland aangehouden, die bij de steek partij betrokken zou zijn. Deze man was aanvankelijk slachtoffer van een vecht partij in een café aan het Spaarne. De Overvener wilde de gewonde Turk behulp zaam zijn en liep vervolgens enkele mes steken op. De telecommunicatie blijft de PTT meer dan de helft van de exploitatiewinsten opleveren. Voor 1977 was dat 456 miljoen (in 1976: 342 miljoen). De winst van de postgiro was in 1977 22 miljoen gulden lager dan in 1976 en bedraagt nu 47 mil joen. Reserves brachten de PTT nog eens 259 miljoen op. Daarnaast is er een winst van rond 300 miljoen gulden voor de Rijks- postspaarbank, waarvan 100 miljoen aan „toevallige baten”. Bedraagt het aantal tv-toestellen op het ogenblik 84 per 100 gezinnen, de telefoon zee slechts een tiental meters diep is. De jumbo-jet is na de explosie kennelijk over de kop geslagen. In de,zee drijven veel wrakstukken, reddingsvesten en kledingstukken. Over de nationaliteit van de slachtof fers is nog nauwelijks iets bekend. Vol gens een woordvoerder van Air India waren de meeste passagiers Indiërs die op weg waren naar hun werk in Dubai. Uit meldingen van ooggetuigen kan De mobiele eenheid van de politie voerde in de wijk drie keer harde charges uit met schilden en wapen stokken. Drie jongeren in de leeftijd van 16 tot 18 jaar werden aangehouden. Er zullen vermoedelijk nog meer arrestaties volgen. De ongeregeldheden be liepen enkele woningen schade op en werden tientallen ruiten van een PTT-gebouw vernield. Hoe gevoelig de Chileense dictatuur voor de afkeer van uit het buitenland is, blijkt uit de kronkelingen van tiran Pino chet met zijn referendum. De Chileense junta heeft er onderling ruzie over. Een eerlijke volksraadpleging zou weinig goeds voor de militaire terroristen, die Chili regeren, kunnen voortbrengen, maar er zijn middelen om zo’n uitslag naar eigen hand te zetten. Toch wagen de collega’s van Pinochet dit hoge spel liever niet. Zij vrezen het drijfzand van een eenmaal ont ketende contra-revolutie, die al smeult sinds de dag waarop Allende werd ver moord. Ook de dictatuur heeft haar zwak heden. Chili heeft de democratie gekend en dit vrijheidsbloed kruipt waar het niet gaan kan. Pinochet wenst meer dan een dictator kan wensen: de steun van een meerderheid wier bloed nog aan zijn han den kleeft. Er zijn méér van die figuren op de wereld. Moge een groot aantal in 1978 werkloos worden. Pe afschaffing van dictaturen is een aspirerend algemeen doel voor 1978, waaraan de gelukkigen die onder een be- loorlijke mate van zelfbeschikking wor- len geregeerd, naar vermogen zullen moe- en bijdragen. Amnesty International, No belprijswinnaar van 1977, geeft het goede ’oorbeeld door het signaleren van onder drukkende regimes en het onthullen van iet onaanvaardbare instituut van poli- ieke gevangenschap, dat door regeringen lie geen oppositie dulden wel móet wor- len gebruikt om op de been te blijven. OTTAWA. (AP). In een zaterdag vrij gegeven vraaggesprek met de televi siemaatschappij CTV heeft de Canadese premier Elliot Trudeau gezegd de noodtoe stand te zullen afkondigen wanneer de provincie Quebec zich op illegale wijze probeert af te scheiden van de confedera tie. BEZORGKLACHTEN maanttag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur Mtwdags van 11.30-12.30 uur UMuMand tatatoon: 02550-10519 voor San^xxxt: 023 - 31 90 53 HAARLEM. De Har- menjanswijk in Haarlem was oudejaarsnacht cen trum van straatterreur en politiecharges. Een groep jongeren uit die wijk gooi de met molotovcocktails en stenen naar automobi listen, politie en brand weer. Vier agenten liepen lichte verwondingen op. Zeven politiewagens wer den beschadigd. Verder gonnen omstreeks kwart o- ver twaalf toen een viertal gemaskerde jongeren ste nen en molotovcocktails gooide naar politieauto’s en brandweerwagens. Op het kruispunt Oude Weg- Harmenjansweg werden drie sloopauto’s in brand gestoken, waardoor het verkeer voor de Gedempte Oostersingelgracht en de Prinsenbrug moest worden omgeleid. De balans die nu en dan wordt opge naakt over de toestand van onvrijheid in ie wereld, geeft geen enkele reden tot jptimisme. Het lijkt wel alsof steeds min- ier regeringen het risico durven lopen hun jeleid tot inzet van hun voortbestaan te naken. De democratische regel dat een volksvertegenwoordiging het recht moet lebben een regering naar huis te zenden, lie niet de instemming van de parlemen- .aire meerderheid heeft, kan door vele nachthebbers maar moeilijk worden ge slikt. Dat slechts aan de geest van deze •egel wordt voldaan indien die parlemen- ;aire meerderheid ruim genoeg is om re presentatief te zijn, is in de democratische praktijk een afgesleten beginsel gewor den. Eén stem meer of minder is formeel □eslissend en op dit punt openbaart zich jen van de zwakheden van de parlemen- .aire democratie, waarmee nu eenmaal noet worden gewerkt en geleefd. Autocra- ;ische'r‘Tnachthebbers gebruiken deze wakheid als argument oin het gehele stel sel van volksvertegenwoordiging als „for- ■nalistisch” en „willekeurig” af te wijzen. Maar men behoeft slechts naar de angstige »n bloedige avonturen te kijken van vol ken, die een zwakke democratie voor een sterke autocratie hebben geruild, om te zien dat het verschil de moeite waard is om er véél voor over te hebben. een kwam om te bidden vrijwaring van de pest. In een toespraak tot het parlement in New Delhi noemde de Amerikaanse pre sident India voorts „verdediger van de democratie en evenals Amerika, verdedi ger van de vrijheid van pers, godsdienst en meningsuiting.” NEW DELHI. President Carter van waar hij gisteren arriveerde, vandaag samen werking aangeboden op gebieden als de landbouw, bevloeiingsprojecten in Oost-India, kern- en zonne-energie en satellietverbindingen. j lijke machtsoverwegingen,” aldus me- vrouw De Ruiter. Mevrouw De Ruiter, architect en ste- I debouwkundige, was sinds 1947 lid van I de CHU. In 1972 werd zij lid van de j I Tweede Kamer. Na de val van het kabi- I net-Biesheuvel keerde zij niet terug in het parlement wegens verschil van me- J ning met groeperingen in de CHU over haar (liberale) abortusstandpunt. Me- vrouw De Ruiter was sinds 1971 lid van Provinciale Staten van Zuid-Holland I en was ook enige tijd wethouder van de Zuidhollandse plaats Voorschoten. de CHU en oud-kamerlid mevrouw ir. Nellien de Ruiter heeft haar partijlid- j maatschappij opgezegd, uit onvrede I met de politieke koers van de CHU. Mevrouw De Ruiter heeft ook grote i bezwaren tegen het nieuwe CDA-VVD-kabinet en tegen de per- I soon van Van Agt als minister-presi- dent. j Mevrouw De Ruiter vindt dat het I CDA-VVD-kabinet niet in overeen- stemming is met de verkiezingsuitslag, J en dat het regeerakkoord niet strookt I I met het CDA-program. Ook heeft zij ernstige bedenkingen tegen Van Agt, j J vooral wegens diens houding in de ab- J I ortuskwestie. Ze verwijst daarbij naar Van Agts aanblijven als minister van Justitie teneinde de Abortuswet van J PvdA en VVD te kunnen blokkeren. I „Dat deed Van Agt uit louter persoon- r.4

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 1