mislukt Weer Zuidafrikaan dood in gevangenis In verband met grensgeschil Gematigde zwarte leider waarschuwt Rhodesië Overleg in Teheran Ecevit krijgt opdracht tot vorming nieuwe Turkse regering mentsverkiezingen van verleden jaar juni: 214 van de 450. Een minderheidsregering- Ecevit, die daarop steunde, werd afgelo pen zomer door de rechtse meerderheid zonder mankeren ten val gebracht. JA, NU ARIE! Tegenslag Aan vooravond overleg KLACHT Emir Koeweit overleden VUURWERK Wreedheden Voorlopige autonomie voor het Baskenland Student op Ambon doodgestoken BINNEN- EN BUITENLAND 3 19 7 8 JANUARI MAANDAG 2 2 door Nico Scheepmaker ;en itie keg cht Ier md tuis ina |ng ’Isa taid Welkom (Van onze redacteur in Grieken land, Frans van Hasselt) ISTANBOEL. Nadat op ou dejaarsdag de rechtse regerings coalitie onder Demirel volgens de verwachtingen met 228 tegen 218 stemmen ten val was ge bracht, werd gisteren oppositielei der Ecevit door president Koru- turk belast met de vorming van een nieuw kabinet. De grote vraag is: zal het hem lukken een parle mentaire meerderheid te vinden? SALISBURY (AP). Morgen wordt in Rhodesië het overleg hervat tussen de blanke minder heidsregering en de gematigde zwarte leiders over een interne regeling voor een meerderheids- bewind dat voor beide partijen aanvaardbaar moet zijn. Een van de deelnemers aan dat overleg, de voorzitter van de Afrikaanse Na tionale Raad bisschop Abel Moe- zorewa, waarschuwde in zijn nieuwjaarsboodschap echter, dat als „wij in 1978 geen vrede berei ken, er geen hoop is voor dit land”. BANGKOK (AP). De Cam bodjaanse regering heeft zater dag de diplomatieke betrekkin gen met het naburige Vietnam verbroken en haar vroegere bond genoot van „woeste en barbaarse agressie” beschuldigd. De regering waarschuwde dat de betrekkingen niet hersteld zul- slag hauf- len worden voor alle Vietnamese militaire eenheden van het Cam- bodjaans grondgebied zijn terug getrokken. (Van onze redactie buitenland) BEIROET. In Teheran heeft het afgelopen weekeinde de belang rijke ontmoeting tussen president Carter en de Jordaanse koning Hoessein plaats gehad. Carter is er niet in geslaagd koning Hoessein over te halen zich bij het vredesoverleg, zoals dat nu nog als een duidelijk Israelisch-Egyptisch onderonsje in Cairo plaats vindt, aan te sluiten. 1 asf 1 i i trijfël Carter krijgt Hoessein niet Cambodja verbreekt banden met Vietnam n ge in de ie de dijk. >vje> wan- tend- i4,25 te de r dat oor- i het iten- con- [ang iuk- rho- ir is >ers- c en >ven ven- leen igen nog is in mo- t uit n te Sint n de den zor- on- rna- zich ver- i de een De Amerikaanse diplomatieke druk op Jordanië is de laatste weken bijzonder groot geweest, maar zoals nu blijkt zonder resultaat. Koning Hoessein vindt het resul taat van de kerst-topontmoeting tussen president Sadat en de Israëlische premier Begin namelijk te mager, en Jordanië heeft de Israëlische autonomieplannen voor de westelijke Jordaanover als „bela chelijk” van de hand gewezen. Toch is juist Jordaanse medewerking vereist, willen de Israëlische plannen gera- liseerd kunnen worden. In het scenario van Begin krijgt Jordanië niet de westelij ke Jordaanoever terug, maar wel duidelij ke politieke en administratieve bevoegd heden, die niet zozeer gegeven worden om koning Hoessein een plezier te doen, maar veeteer bedoeld zijn als veiligheidsmaatre gelen om te voorkomen dat de Palestijnse provincie ooit naar een werkelijke soeve reine, onafhankelijke staat zou evolueren. Koning Hoessein - en dat is een tegenslag voor de Amerikaanse diplomatie - wil hier, op dit moment althans, niet aan meedoen. Er valt voor de Jordaniërs te weinig te haten onder de huidige politieke omstan digheden, en bovendien zou Hoesseins gang naar Cairo een breuk met bondge noot Syrië inhouden. De Cambodjaanse regering beschuldig de de Vietnamezen ervan dat zij haar grondgebied met enkele divisies, honder- De radiouitzending vormde de eerste officiële bekendmaking over de grensoor- log tussen beide landen, waarvan al eerder melding was gemaakt door goed ingelichte kringen in Washington en Bangkok. tevoren moet zijn verlost van wat zij noe men de „junta van Demirel”. Zij verwijten Demirel dat hij de roem ruchte GP aan de leiband heeft laten lopen van twee kleinere, extreem-rechtse partij en, de mohammedaanse Partij van Natio naal Behoud onder Erbakan en de fascis- tisch-georiënteerde Partij van Nationalis tische Actie onder Turkesj. Deze partijen, die over niet meer dan 14 prpcent van het electoraat beschikken, De weifelende houding van Navarra om zich bij de drie andere Baskische provin cies aan te sluiten had de goedkeuring van de regering van de overeenkomst van vori ge maand tussen de regering en Baskische vertegenwoordigers opgehouden. Voor de provincies Guipuzcoa, Vizcaya en Alava zal nu een „Algemene Raad van het Baskenland” komen. Navarra, dat half Baskisch is, is zeer verdeeld over de kwes tie van zelfbestuur. De ETA, een organisatie die met geweld dadige methodes de volledige onafhanke lijkheid van het Baskenland probeert te bewerkstelligen, heeft verklaard dat de Basken niets met Spanje te maken hebben en door zullen vechten tot zij volledig onafhankelijk zijn MADRID (Reuter). De Spaanse regering heeft zaterdagochtend vroeg, na langduri ge kabinetsberaad, voorlopige autonomie verleend aan Baskenland, maar de pro vincie Navarra krijgt de mogelijkheid tot het houden van een referendum daarover. hebben jarenlang het leven in Turkije be hekst, zo zeggen de dissidenten, die echter daarmee nog geen aanhangers zijn gewor den van Ecevit. Zulten de „twaalf” nu hun voorkeur voor een grote coalitie zover laten reiken, dat zij een nieuwe poging van Ecevit tot een RVP-kabinet andermaal zulten laten mislukken? Wellicht zouden zij tot andere gedachten komen als Ecevit hun een flink De Vietnamese regering heeft gisteren verklaard dat Cambodja de agressor in de grensoorlog tussen beide landen is. Vol gens Hanoi hebben Cambodjaanse inval len en wreedheden tussen de burgerbevol king Vietnam gedwongen zich tegen zijn communistische buur te verdedigen. I hadden platgebrand, vrouwen hadden ver kracht en met hun gevechtsvliegtuigen burgers hadden beschoten. De „twaalf” nemen al met al momenteel in het parlement de sleutelpositie in, die tot nu toe werd bekleed door de mohamme daanse Partij van Nationaal Behoud, een partij die ook kon kiezen tussen een coali tie met de GP en de RVP. Het enige ver schil is, dat de „twaalf” niet meer terug kunnen naar Demirel. De door hen voorge stane coalitie zou onder een partijloze pre mier moeten komen, waarbij het grote vraagteken blijft, welke positie de twee onverzoenlijken, Ecevit en Demirel, erin zouden moeten innemen. aantal ministerportefeuilles in zijn nieuwe kabinet zou aanbieden, maar dat zóu geen fraaie start betekenen en bovendien kan Ecevit dan in moeilijkheden komen met de linkervleugel in zijn partij. maand de laatste internationale discussie over Namibië zou zijn, omdat Zuid-Afrika dit jaar bepaald heeft als het doel voor het bereiken van onafhankelijkheid van het gebied. Zuid-Afrika zal van dat doel niet afwijken. In een verklaring die door het officiële Vietnamese radiostation werd uitgezon den, zei de regering dat duizenden Vietna mezen zijn gedood of gewond bij aanval len in het grensgebied. De beschuldigingen aan het adres van de Cambodjaanse regering waren min of meer dezelfde als door het bewind in Phnom Penh tegen Vietnam waren geuit, toen Cambodja zaterdag de diplomatieke betrekkingen met Hanoi verbrak. Radio- Hanoi maakte overigens ook bekend dat het op korte termijn met Cambodja wil onderhandelen over oplossing van het grensgeschil. Eigenlijk houd ik niet zo van dat soort woordspelingen, tenzij ze een goed doel dienen, zoals „ja, nu Ariel” Maar bijvoor beeld „Kortsjnoi’s complaint", de variatie op de titel van het befaamde boek „Port noy’s complaint” (Portnoy’s klacht), zou ik nooit in deze rubriek hebben opgenomen, als ik niet toevallig gehoord had hoe prof, dr. Karei van het Reve deze woordspeling aan dr. Hugo Brandt Corstius overreikte met het verzoek haar aan de redactie van Vrij Nederland te doen toekomen voor „de zetter”. Ik ken Hugo, ik weet hoe vergeet achtig hij is; het teek me daarom het veiligst om het ideetje even via deze ru briek aan Vrij Nederland door te speten, dan weten we tenminste zeker dat het de redactie nog bijtijds bereikt. ;r uit niolo hoge leuw men zakt. In heel de Arabische wereld, ook door het overgrote deel van de lokale leiders op de westelijke Jordaanoever en de Gaza- strook, is het Begin-vredesplan verwor pen. In Arabische ogen is het een kwasi- autonomie, die op de buitenwereld als een geweldige concessie aan de Palestijnen wordt gebracht, maar in werkelijkheid blijvende Israëlische dominantie in de be zette gebieden inhoudt. Functionarissen in' het gevolg van de Amerikaanse president, die nu in India is, zeggen dat de belangrijkste reden voor Carters bezoek aan Saoedi-Arabië mor gen, het overreden zal zijn van de Saoedi- Arabische leiders om op een of andere manier ook deel te gaan nemen aan het vredesoverleg. De Amerikanen zien de kans op stagnatie van het Israelisch-Egyp- tisch vredesoverleg en daardoor de groei ende isolatie van Sadat in de Arabische wereld toenemen, en zij proberen dit pro ces tegen te gaan door gematigde Arabie ren, zoals de Jordaniërs, gematigde Pales- tijnen en de Saoedi’s, erbij te betrekken. De Amerikaanse president Carter is gis teren bij zijn aankomst in New Delhi, de hoofdstad van India, door duizenden men in een uitzending van radio Phnom Penh werd gezegd dat de luchtverbindingen tus sen beide landen tijdelijk gestaakt zijn en dat de Vietnamese diplomaten bevel heb ben gekregen voor 7 januari uit Cambodja te vertrekken. Toen Orwell zijn boek in 1948 schreef, léék het niet alleen, maar was het in werke lijkheid ook nog ver weg. Hij was toen 45 jaar, zal niet geweten hebben dat hij al één jaar na het verschijnen van zijn beroemd ste boek (in 1949) zou overlijden, maar misschien had hij toch al het gevoel dat hij geen 81 zou worden en het jaartal 1984 in ieder geval niet een jaar lang zou hoeven doormaken. Maar de meesten van ons zul ten 1984 zeker haten! Een jaar lang zullen wij onze bankcheques en brieven dateren met dat wereldberoemde jaartal, en dan zal het voorgoed voorbij zijn. 1985 Dat is natuurlijk helemaal niks, dat is niet eens het jaar vóór 1984! Geen mens ter wereld heeft dan nog het Orwell-jaar 1984 te goed, en de magie die van het boek en zijn titel tientallen jaren lang is uitgegaan, zal dan verbroken zijn, waardoor het boek nauwelijks meer verkocht zal worden of niet meer verkocht zal mógen worden. Nog zes jaartjes slapen en het is 1984, het juk onder de jaartallen dat we nog zes jaar moeten meeslepen, voordat we zulten weten of George Orwell gelijk had toen hij, met dit jaar als titel van zijn befaamde toekomstroman, het tijdstip aangaf waar op we onder een geoliede dictatuur zouden teven. Amalrik heeft jaren later dit jaartal nog wat extra gewicht gegeven door zijn essay over de ondergang van de Sovjet unie „Haalt de Sovjet-Unie 1984” te noe men, met het gevolg dat het jaar 1984 nu al vele jaren voor mij, maar voor mij niet alleen, een even magische betekenis heeft als 1600, 1648, 1914-1918 en 1940-1945. Gol- Pge- Idus zou uit ster- iken eide nor- toen den. los- •ries t uit sg Ik heb weinig geschoten in mijn teven, en dan nog bitter weinig raak. In de twee jaar dat ik in dienst zat, heb ik, doordat ik op een gelukkige plaats terecht kwam, maar een paar keer hoeven schieten. Maar ik heb er nooit aardigheid in gehad. Zo’n zwaar geweer, en dan dat rijzende en da lende vizier alsof het continu eb en vloed was Ik dacht al gauw: zodra die punt van mijn vizier die roos in de verte pas seert, trek ik aan de trekker en dan zien we wel! Ze kunnen me hooguit ontslaan! Het effect was, dat ik als enige op een snel bewegend voorwerp moest schieten en daardoor mèestal mis schoot. Wel schrok ik steeds weer van de knal, en van het gezwaai in de verte waarmee aangegeven werd dat mijn kogel spoorloos verdwenen en waarschijnlijk gedeserteerd was. Waar om nooit eens toevallig erin, en altijd toe vallig ernaast, dacht ik dan. Ik heb ook nooit in een schiettent op de kermis ge schoten, en nooit een vuurpijl of een rotje afgestoken. Een lamp aansteken vind ik wel zo mooi: geen lawaai, en hij brandt veel langer! Ik denk wel eens: als al die mensen nu eens geen vuurwerk afstaken, dan zouden al die bespaarde miljoenen naar Hongkong gestuurd kunnen worden als werkloosheidsuitkering aan de door ons werkloos geworden vuurwerkmakers aldaar uitse I ge- ame- zitei- Met •sbu- 1 ge- ubli- iden- par- ngen com- lifest JDR, e in- inis- iter- »k is ieri- isch o.a. - om n in n na CKK ex- zich inke Jordanië heeft wel te kennen gegeven aan het vredesoverleg deel te zullen ne men, wanneer Israel bereid is een „princi- peverklaring over de Palestijnse rechten en terugtrekking van de westelijke Jor daanoever” af te leggen. Hoessein wil de westoever terug, welke tot 1967 onder Jor daans gezag stond, maar dan wel via vrije keuze van de lokale bevolking (verkiezin gen dus), en niet onder de geweerloop van het Israëlische leger en zonder inmenging van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO en Jordanië zelf, en in ieder geval eerder dan de vijf jaar die de Israëli’s voorstellen. DJAKARTA (AFP). Een Indonesi sche student is tijdens een geschil met een politieman op Ambon doodgestoken, zo is zaterdag in Djakarta vernomen. Het is deze week onrustig geweest in veel Indone sische universiteitssteden. Het blad „Merdeka” schreef zaterdag dat honderden studenten van de universi- teit van Ambon na de dood van de student bij het militair gezag in de stad hebben geprotesteerd. In Oejoengpandang op Zuid-Celebes heeft de politie veertig aanplakbiljetten verwijderd die door studenten op het uni versiteitsterrein waren aangebracht en waarop de corruptie in het land aan de kaak werd gesteld. KOEWEIT (AP). De heerser van het oliestaatje Koeweit, sjeik Sabah Salem Al- Sabah, is zaterdagochtend op 65-jarige leeftijd aan een hartaanval overleden. Kroonprins sjeik Jaber Ahmad Al-Sabah is tot nieuwe emir benoemd. De overleden emir kwam in 1965, na de dood van zijn broer, aan de macht. In 1976 stuurde hij de vijftig leden tellende Natio nale Vergadering naar huis, waarna hij zijn land bij decreet bestuurde. President Carter en koning Hoessein schudden elkaar de hand in de Iraanse hoofdstad Teheran. Zij hielden daar be sprekingen over het Midden-Oosten. JOHANNESBURG (AP). Een Zuidaf rikaan van Indische afkomst is op eerste kerstdag enkele uren na zijn inhechtenis- name in een politiecel overleden, zo is gisteren door de Sunday Times in Johan nesburg bekendgemaakt. Verwanten van de overledene, de hande laar Moonsamy Pillay, hebben tegenover de krant meegedeeld dat hij op kerstavond in de woning van een oom en later op de avond in een arrestantenwagen, door de politie was mishandeld. Pillay, die in de Indische woongemeenschap Lenasia bij Johannesburg leefde, is voor zover bekend de 23ste persoon sinds maart 1976 die in hechtenis is overleden. De meeste slachtof fers, alten negers, kleurlingen of Aziaten, waren zonder aanklacht krachtens de vei- ligheidswetgeving opgepakt. De Zuidafrikaanse hoofdredacteur Do nald Woods, aan wie onder meer bewe- gingsbeperkingen waren opgelegd, is erin geslaagd naar Lesotho te vluchten en heeft van de Britse autoriteiten asiel gekregen. Woods, hoofdredacteur van de in East London verschijnende Daily Dispatch en scherp criticus van de Zuidafrikaanse ras senpolitiek, mocht East London niet uit en mocht maar één persoon tegelijk ontmoe ten. Bovendien was hem sedert 19 oktober de leiding over zijn blad ontzegd. Wat Zuid-Afrika betreft is er geen pro bleem inzake de toekomst van Zuidwest- Afrika (Namibië), zo heeft de Zuidafri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Botha, zaterdagavond in een televi- sievraaggesprek meegedeeld. Botha zei dat hij een uitnodiging had aanvaard voor een bezoek aan New York voor besprekingen over de toekomst van het gebied „om te zien wat een oplossing voor Zuidwest-Afrika zo moeilijk en on mogelijk zou maken”. Hij zei dat de besprekingen later deze Het zetelaantal van Ecevits links-geo- riënteerde Republikeinse Volkspartij is nog even groot als na de succesvolle parle- sen verwelkomd. In zijn toespraak sprak het Amerikaanse staatshoofd van de hech' te banden van de vriendschap tussen zijn land en India en over de gemeenschappe lijke doelen die de twee landen nastreven op het gebeid van de wereldvrede, de de mocratie en de menselijke rechten. Carter arriveerde in New Delhi uit Teheran, in het kader van zijn wereldreis die hem langs een groot aantal landen voert. In Teheran sloten president Carter en de sjah van Iran zaterdag een principeak- koord over de aankoop in de VS van zes tot acht kernreactoren. Amerikaanse functio narissen die dit zaterdag bekend maakten, wezen erop dat dit akkoord pas geratifi ceerd kan worden na goedkeuring door het Amerikaanse Congres. Iran, zo zeiden zij, zal alle internationale controlebepalin- gen moeten naleven die ervoor moeten zorgen dat het kernafval van de reactoren niet voor militaire doeleinden wordt ge bruikt. „Wij zijn alten verdoemd en het lot van de blanken zal een stuk erger zijn dan de huidige vooruitzichten bieden”, zei hij. Gisteren werden in Salisbury in kranten nieuwjaarsboodschappen van premier lan Smith, Moezorewa en twee andere gema tigde nationalistische leiders afgedrukt. Smith, die tot de onderhandelingen had opgeroepen nadat hij voor het eerst in beginsel had ingestemd met kiesrecht voor alle volwassenen, verklaarde in zijn nieuwjaarsrede te geloven dat „ondanks het feit dat wij ons uiteindelijke doel niet hebben bereikt alle delegaties ermee in stemmen en dat wij aanzienlijke vooruit gang hebben geboekt”. Als voorwaarde voor het verlenen van algemeen kiesrecht verlangt Smith garan ties voor de toekomst van de 268.000 leden tellende blanke minderheid onder een me rendeels zwart bewind. Hij wil dat wijzi gingen in de toekomstige grondwet slechts met instemming van beide bevolkings groepen worden doorgevoerd. „Ik ben ver heugd u te kunnen meedelen dat de huidi ge besprekingen goed verlopen”, zei hij. Dominee Ndabaningi Sithole, die even eens aan de onderhandelingen deelneemt, zei te hopen dat 1978 een echte oplossing zal brengen voor alle groepen van de sa menleving. Ik geloof niet dat de problemen onoplosbaar zijn". De derde gematigde zwarte leider, het traditionele stamhoofd Jeremiah Chirau, voorzag ^en zeer duidelijke regeling van de enkele resterende punten die nog tus sen ons staan en een spoedige terugkeer naar vrede en welvaart”. Vergeleken met 1984 is ons huidige jaartal natuurlijk een jaartal zonder kraak of smaak. Des te moeilijker zal het zijn om van het automatisme van 1977 af te komen en voortaan met 1978 te dateren. Mijn ervaring is, dat je daar ongeveer een maand voor nodig hebt, de maand januari dus. 7 januari 197 Ha, bijna weer een 7 gezet in plaats van die 8! Ik zal u helpen er bijtijds aan te denken. Iedere keer (en luister en lees nu goed, lees het desnoods nog een paar keer over), dus iedere keer als u „januari” schrijft, „januari” dus, „januari”, dan moet u bedenken dat daar eigenlijk „ja, nu Arie!” staat. Arie Groene- velt, die nu, in 1978, met het kabinet-Van Agt, de kans krijgt van zich te doen spre ken. JA, NU ARIE! Ik weet nu al dat u er niet meer onderuit zult komen steeds even aan Arie Groenevelt te denken als u „janu- aii” in uw datering schrijft, meteen zekere irritatie bovendien, óf omdat u geen liefhebber van vakbonden bent, óf omdat u zich stoort aan Ari zonder die in „januari”. In ieder geval legt u de komen de maand steeds even een verband. En op hetzelfde moment zult u weten waaróm u dat doet. Dat was immers dat maffe ezels bruggetje, waarmee u bijtijds gewaar schuwd moest worden om niet langer 1977 maar 1978 te schrijven! En zie, u vergist zich nooit meer! Ja, nu Arie! den tanks en vliegtuigen waren binnenge vallen. De Cambodjaanse president, Khieu Samphan, hield een 46 minuten durende toespraak voor radio Phnom Penh, waarin hij Vietnam er verder van betichtte dat het een staatsgreep tegen de Cambodjaanse leiding beraamde ten einde „het strategi sche verlangen in vervulling te doen gaan om Cambodja lid te maken van een door Vietnam overheerste Unie van Indo china". De president deelde mee dat de invasie van Cambodja in september was begon nen. Hij zei dat de Vietnamezen dorpen naar vredesoverleg in Cairo De elf afgevaardigden die in december uit de rechtse Gerechtigheidspartij van Demirel zijn gestapt, plus een twaalfde onafhankelijke, hebben zich uitdrukkelijk voorstanders betoond van de zgn. grote coalitie tussen de RVP en de GP, die van W

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3