Hoge prijs maakte jaar voor vissers goed F Noordierse kinderen rond de losplank J a Feest voor een honderdjarige agenda KIC huldigde twee trouwe en nog actieve sporters mogelijk in Hoofddorp Damiate Pers ACCU'DIENST r IJmuider Courant Pol Sie na FME wil ir. Ter Hart van Nautamix tot voorzitter benoemen Fleurop voor iï IJMOND 4 19 7 8 JANUARI MAANDAG 2 M A 1* Velsen-IJmuiden Heemskerk J. Ramakers 50 en S. de Vries 45 jaar lid In en om Haarlem F/ Velsen-Noord (Van een medewerker) WE ZIJN WEER GEKOMEN aan het laatste gedeelte van het jaar, waarin we een overzichtje geven van de werkzaamheden rond de IJmuider vishallen en enkele opmerkingen over het hele visserijbe drijf. Allereerst moet worden opgemerkt dat de aanvoer deze laatste week van het jaar is uitgegaan als een nachtkaars. Aan de maandag- markt was er nog wel enige aanvoer, doordat de schepen hun vangsten van de vorige week aan de markt brachten. Toen al werd voorgesteld om in de week tussen de Kerst en de jaarwisseling maar binnen te blijven. Men zag het niet meer zitten om deze week nog intensief te gaan vissen. Bovendien hebben meerdere schepen de gelegenheid aangegrepen om de nodige voorzieningen aan te laten brengen, zodat men straks in het nieuwe jaar met frisse moed kan beginnen. Beverwijk Wijk aan Zee wie zidfn rotje is geschrokken F STARTPROBLEMEN? M f U BELT V WIJ KOMEN L BEL 023 372013 15 Tg 1 - „mll ra Koninginnegracht 135, Den Haag.:' VEEL HEIL EN ZEGEN. (ADVERTENTIE) 0,70 145,- (ADVERTENTIE) vloot het nog niet zo erg beroerd heeft gehad. De grootste vriesschepen hebben zeker niet te klagen gehad, want naast de partijen makreel, hebben deze schepen ook wel hun portie haring buit kunnen maken, ondanks allerlei aanvechtingen van onze buitenlandse „vrienden”. Het heeft er zelfs even de schijn van gehad dat men de tijden van Michiel Adriaanszoon de Ruyter weer zou gaan beleven. Nu is het wel zo dat er heel weinig verschil is met de situatie destijds, maar de sterke man die voor een oplossing zou moeten zorgen, is reeds lang verdwenen. Alleen is wel duide lijk geworden, dat wanneer de daartoe bevoegde instanties iets zouden willen on dernemen, er wel solidariteit van de reders verwacht kan worden, waarbij de beman ningsleden zich ook niet onbetuigd zullen laten. Dat heeft het opbrengen van tien van de grootste eenheden wel duidelijk gemaakt. De opvarenden zagen goed in dat wil men nog aan een goede verdienste komen er toch zeker een hoeveelheid ha ring buit gemaakt moet worden. Het is nog niet in de vishandel voorgekomen dat een visje zo in waarde is gestegen als de ha ring. Want het was wel de gestegen haring- prijs die het haringvangen lonend heeft gemaakt. Enkele grotere eenheden hebben het af gelopen jaar menig reisje op de verse vis J. Ramakers was reeds op zijn veertiende levensjaar actief in Kinheim, waar hij later gedurende een groot aantal jaren in het eerste elftal'speelde en er de vele ups en downs meemaakte. Hij voetbalt nog steeds en heeft zelfs onlangs nog een hattrick gescoord. S. de Vries heeft een al bijna even goede staat van dienst. Tussen 1938 en 1956 heeft hij in het eerste van Kinheim gespeeld, waarbij hij op de fiets van Haarlem naar Velsen-Noord kwam, weer of geen weer. Beide jubilarissen kregen als blijk van waardering de fraaie gouden KIC-speld op de revers gespeld en voor hun echtgenotes waren er bloemen. C. Berrevoets wenste de jubilarissen namens de KNVB afdeling Haarlem geluk en bood hen een enveloppe met inhoud aan. Veteranenleider G. Mol noemde de beide oudgedienden een voorbeeld voor de jeugd. Namens de vereniging kregen beiden een fraaie sigarendoos met inscriptie. W. van der Star sprak de jubilarissen namens de supporters toe en onderstreepte zijn waardering met bloemen. C. Luttik, die jarenlang secreraris van het vroegere Kinheim is geweest, haalde heel wat oude herinneringen op. Namens alle oud-voetballers bood ook hij een attentie aan. Na de huldiging werd de nieuwjaarsreceptie voortgezet, ’s avonds gevolgd door een klinkende feestavond met muziek en dans. kotters die zich steeds op de platvisvangst hebben bewogen, waren in een wel wat bevoorrechte positie tegenover hun colle ga’s die zich onledig moesten houden met vissen naar rondvis. Deze „bordenvissers” konden zich niet op de platvis Legeven omdat het hun toegestane kwantum van dien aard was dat er geen netten voor aangeschaft konden worden. De „bokken vissers” daarentegen konden overschake len wanneer zij dit wilden, omdat rondvis nog niet zo aan kwantums gebonden was als de platvis. Enkele reders hebben nu het Nu zullen de tongen, al zitten ze vol met kuit, niet doordraaien, maar de schol die zijn kuit juist kwijt is heeft voor de filets- makers bijna geen waarde om de eenvou dige reden dat er bijna geen vis vanaf te snijden valt. Voor de bomenvissers is een vangstop helemaal geen probleem, want men gaat die twee weken rustig omzien naar rondvis. Ze zullen daarbij flinke con currentie geven aan de schepen die het gehele jaar naar rondvis vissen. Nu hoeft men met de rondvisschepen niet zo erg veel medelijden te hebben, want deze sche pen hebben het afgelopen jaar de wind wel in de zeilen gehad. Met de regelmaat van de klok kon men binnenlopen op het week einde en maandag weer vertrekken. De laatste tijd echter, nu er voor de levende vis een aanmerkelijk hogere prijs werd betaald dan voor de vis welke de gehele week of een gedeelte daarvan reeds in het ijs hadden vertoefd, kwam het voor dat deze schepen naast de allerkleinste eenhe den, welke al of niet in span visten, iedere dag aan de markt kwamen. De laatste dagen, nu Engeland en ook Denemarken deze rondvis, al of niet uit het ijs, wel konden gebruiken, ging men weer op de week vissen, omdat men geen tijd van uit en thuisvaart wilde verspelen om te kun nen vissen. voorstel op de vergadering gedaan om de laatste week van februari en de eerste week van maart in het komende jaar de platvisserij stil te leggen. Daar is wel wat voor te zeggen, want de schol is broodma ger en de tong gaat goed kuitziek worden. Omdat de visserij tussen kerst en oud-en-nieuw praktisch stilligt, is er weer een bijna ongekende drukte in de IJmuider visserijhavens. Zowel de trawler- als de kottervloot ligt nu tegen de kant. DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr. H. C. van der Mije Dt le er sion sen omv gem WANNEER WE EEN TERUGBLIK wer pen op de verrichtingen van de schepen die regelmatig de IJmuider haven bezoe ken dan mogen we constateren dat de altijd actieve leden gehuldigd. Het waren J. Ramakers uit IJmuiden die al 50 jaar lid van de inmiddels gefuseerde vereniging is en S. de Vries, die de 45 jaar heeft volgemaakt. Beide veteranen spelen nog altijd in het dertiende elftal. Voorzitter J. E. van Dongen schetste in het kort de voetbalcarrière van beide leden. echter geen sprake. Wanneer er door de reders, die zich geruggesteund weten door een haringhandel, van haringvangst werd vernomen, dan werden met bekwame spoed de tonnen aan boord genomen en stoof men weer op de haring af. Dat was ook wel te begrijpen. Had men het geluk om wat van haring te vangen dan was succes verzkerd. WAT DE KLEINE VAART betreft, met kotters met een motorvermogen van meer dan duizend paardekrachten, moet wor den opgemerkt dat er goed tot best is gevaren, alhoewel men hier ook rekening moest houden met sterk gestegen onkos ten van materialen en lonen. De grote DIVERSEN Openbare bibliotheek, Dorpsduinen 6. Ma. al le leeftijden 14.30-17.30 uur. Di. van 14.30-17.30 uur. HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning 1JM gemet veel g dag O' aemei gen. 1 dagm aan d van h naai. lieten zo het ten n om n< surpii sen, 1 betrel clubh kant wat d prese: doen I Openbare bibliotheek, Wijkerstraatweg. Di. alle leeftijden 19-21.30 uur. De Schouw, maand. 17.30 uur kerstfeest voor bejaarden georg door het Leger des Heils. (Van onze stadsredactie) HAARLEM/DEN HAAG. Het alge meen bestuur van de FME, Federatie voor de Metaal- en Elektrotechnische industrie, heeft ir. W. J. ter Hart voorgedragen als betaald voorzitter. De heer Ter Hart werkt bij het Haarlemse bedrijf Nautamix in de Waarderpolder. De benoeming moet nog worden bekrachtigd door de ledenverga dering en gaat uiterlijk op 1 januari 1979 in. De heer Hart zal hiermee de heer A. Prins opvolgen. Ir. Ter Hart is 54 jaar. Hij heeft diverse functies in industriële ondernemingen ver vuld en tot november van dit jaar was hij voorzitter van de raad van bestuur van Vicon NV in Nieuw-Vennep. Tot septem ber 1978 zal hij de werkzaamheden bij Nautamix in Haarlem voortzetten. per maand per kwartaal per post per jaar per post IJ1 bew< een j wem door de a hort sier: De langst „IJm< het cl ter d' BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19 00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel 023 - 31 90 53 gemaakt en zijn daartoe in de noordelijke Noordzee aan het opereren geslagen. Hoe wel de vangst voor het grootste deel uit kleine koolvis bestond, zijn hier erg leuke resultaten geboekt. Men mag gerust stellen dat wanneer de weersomstandigheden maar iets wilden meewerken, er een rede lijk resultaat gemaakt kon worden. De éne keer was het de bijzonder grote lading die het geheel lonend maakte en de ander keer waren het de sterk gestegen prijzen die voor een succesvol afsluiten van deze rei zen zorgden. Van enige regelmaat was VELSEN-NOORD. Tijdens de nieuwjaarsreceptie in de kantine van de voetbalver eniging KIC op sportpark Rooswijk in Velsen-Noord, heeft KIC twee trouwe en nog BIOSCOPEN Kennemer Theater, Zeestraat. Ma 20 uur „Blue Movie”, 19.30 uur Watch out, we’re mad”. Luxor Theater, Breestraat. Ma. 19 en 21.15 uur „De jungle breekt los”. DE KUSTVAART heeft het dit jaar ook niet slecht gedaan want deze mensen heb ben naar hartelust kunnen vissen en kre gen, speciaal van de exporteurs naar Frankrijk, de hoogste prijzen voor hun aangeboden waar. Bekend is dat verschil lende van deze eenheden de boodschap meekregen om de wijting die zij zouden kunnen vangen, ongestript binnen te bren gen. Aan dergelijke verzoeken werd prompt voldaan, want er werd dan ook meer betaald voor de ongestripte dan ge stripte wijting. Dat dit wel eens wat wrevel bij de collega’s, die van dit gebeuren niet op de hoogte waren, wekte laat zich wel indenken. Van buitenlandse schepen heeft de vloot niet veel te duchten gehad. Wel kwamen er een paar kotters uit Oostende en ook een enkele Deen aan de markt, maar heel veel heeft dit op het geheel niet te betekenen gehad. Wat ook niet veel te betekenen had was de opheffing van de vislosregeling. Alle schepen zijn op tijd gelost kunnen worden. Alleen, er werd wel eens heel vroeg in de avond begonnen om aan alle wensen van de aanvoerders fe voldoen. Het was wel eens help man, help vrouw, help kinderen, maar met een mini mum aantal mensen is een maximale hoe veelheid vis gelost. Vastgesteld moet wor den dat dit alles in een voorbeeldige eens gezindheid tot een eind is gebracht. Dit heeft in het verleden wel eens wat te wen sen overgelaten. Aan al de lezers van deze wekelijkse rubriek wensen wij een hele fijne jaarwisseling toe en voor het komend jaar: De Zandkraai, Handelstraat. Ma. 19.30 uur klaverjassen; di. 20 uur kerststukjes maken; ma. vanaf 20 uur Vrouwencafé. de Vrijburcht, Vrijburglaan. Di. 13.30 uur kerstmiddag Nld. Vereniging van Huisvrouwen. HAARLEMMERMEER. De opvang van Noordierse kinderen, die tot nu toe georganiseerd werd in Nieuw-Vennep, zal het komende jaar waarschijnlijk in Hoofddorp geschieden. Daartoe houdt het zo juist opgerichte Comité Hoofddorp een eêrste vergadering in de Cebecoboerderij in Pax, op donderdag 5 januari om 20 uur. Iedereen die zich voor dit werk wil inzet ten, is die avond welkom. De groep Noordierse kinderen die afge lopen zomer drie weken in Nieuw Vennep verbleef, beleefde onlangs een follow-up weekend in het Noord-Ierse kustplaatsje Newcastle, 30 kilometer ten zuiden van Belfast. De groep kwam hier bijeen om te praten over de ervaringen van de afgelo pen zomer in Nederland. Een dergelijke follow-up is volgens de organisatoren be langrijk omdat dp katholieke en protes tantse kinderen in Noord-Ierland vaak niet de gelegenheid hebben om elkaar op eigen houtje op te zoeken. In de jeugdherberg van Newcastle was die gelegenheid volop aanwezig en werd er druk gebruik van gemaakt. Dat de kinde ren de mensen uit Nederland, met name hun gastgezinnen, nog lang niet vergeten zijn, bleek duidelijk toen ze de enige aan wezige Nederlandse leidster overstelpten met vragen over hun Nederlandse „pleeg ouders”. Velen van hen onderhouden nog contact met Nederland. Sommige gastouders schijnen zelfs het voornemen te hebben om volgend jaar zelf naar Belfast te reizen om te zien hoe het met „hun” kinderen gaat. De week voor de kerstdagen moet maar erg snel vergeten worden, want er is bijna net zoveel vis, vooral op de buitenhavens, doorgedraaid als dat er is verkocht. De koel- en vrieshuizen hebben met veel kunst en vliegwerk alles op moeten vangen, maar het is toch allemaal wel gelukt. De vrieshuizen in ons dierbare vaderlandje zijn allemaal praktisch vol, omdat er geen sprake van geweest is dat er nog iets de laatste twee maanden afgevoerd kon wor den naar de grootste afnemer: Nigeria. De opzet die hiervoor gemaakt is, is, om nog niet zo maar te verklaren redenen, gestag neerd. Voor velen is het te wensen dat er snel weer afvoer van deze, in hoofdzaak kleine, makreel komt. De grote makreel en de sardien voor de rokerij en ook de sprot voor de inleggerij zullen straks hun weg wel vinden. Hier is een ieder die er mee te maken heeft het over eens. Vastgesteld moet worden dat naast de import van makreel, ook de aanvoer van de vriessche pen een zeer grote rol heeft gespeeld in de bevoorrading van de rokerijen, waardoor deze tak van het bedrijf zich op een zeer redelijk peil heeft kunnen voortzetten, al hoewel er reeds verschillende rokerijen van goede naam van het toneel zijn ver dwenen. Dat was mede door het ontbreken van haring die voorheen naast de makreel een groot deel van de werkzaamheden in de rokerijen innamen. Nu wordt er nog wel wat haring gerookt, maar in vergelijk met vroegere cijfers mag dit bijna geen naam meer hebben. Het stomen van geïm porteerde haringlappen heeft wel een gro te plaats kunnen veroveren, maar is de laatste tijd weer sterk teruggelopen door de fors gestegen prijzen. Vooral van de overkant van de Oceaan is er nogal eens een kustvaarder binnengelopen met diepgevroren haring, welke eveneens een plaatsje vroeg in de koelhuizen. Deze ha ring is nog lang niet verwerkt, dus is het wel begrijpelijk dat de vrieshuizen nog lang niet leeg zullen komen en er nog wel voor enige weken werk, voor rokers en inleggers voorhanden is. Doet 'n mens goed: een bloemengroet. Vandaag besteld bij uw Fleuropbloemist, morgen waar ook ter wereld bezorgd. Fleurop Interflora staat er voor in. Toen mevrouw Van Sprang-Waginen honderd jaar geleden in het toenmalig Nederlands Indiè geboren werd, was de persoonsregistratie nog een luxe. Het ge volg is, dat deze honderdjarige niet pre cies weet op welke dag ze geboren is. De verjaardag wordt daarom maar op 31 de cember gevierd. En zo vierde mevrouw Van Sprang op de laatste dag van het oude jaar in paviljoen Velserduin te IJmuiden haar eeuwfeest. Zij is daarmee de vierde leven zijnde ingezetene van de gemeente Velsen, die de honderd jaar is gepasseerd en werd daarvoor van harte gefeliciteerd door loco-burgemeester Th. C. Witte, die namens de gemeente een bloemstuk aan bood. Ook geneesheer-directëur A. J. Schilstra van het Zeewegziekenhuis bood zijn gelukwensen aan en uit de bakkerij van het ziekenhuis kwam een hele grote taart met honderd kaarsjes. Mevrouw Van Sprang werd geboren op Midden-Java. Het grootste gedeelte van haar leven heeft zij in het huidige Indonesië gewoond, waar ze trouwde en een gezin met zes kinderen opvoedde. Eenmaal volwassen zijn de kin deren naar Nederland gekomen en zeven tien jaar geleden besloot ook mevrouw Van Sprang naar Nederland te emigreren, waar ze een goed onderkomen vond bij haar dochter en later bij haarkleindochter R. Kerkhof. Vorig jaar verhuisde ze in verband met haar gezondheid naar pavil joen Velserduin, waar ze het echt naar haar zin heeft. Daar is zaterdagmorgen ook het eeuwfeest gevierd. BIOSCOPEN City, maandag en dinsdag 20.00 uur: „Carrie”. TENTOONSTELLINGEN EN MUSEA Museum Beeckestijn, Rijksweg Velsen, 17e eeuwse stijlkamers, di. t.m. za. van 10-12 en 14-17 uur. Bedrijfsmuseum Hoogovens, Bessemerstraat Velsen-Noord, dinsdag en donderdag 10.00-16.00 uur. Op aanvraag tel. 02510-91022 en 93088. Stadhuis: Bezichtiging op werkdagen van 10- 12 uur. DIVERSEN Alarmnummers: Politie 19033, Ongevallen dienst 15400. Hoogovens 02510-96000. Brandweer Santpoort 370750, voor Velsen-Noord en IJmui den 20750. Buurthuis De Brulboei: maandag 19-20.30 u. bromfietsclub. Buurthuis De Planeet: maandag 19.00-20.15 u. handwerkclub. PEN-centrum: „Aqua Rama", 20 u. ledena vond aquariumvereniging „Velsen”. Dienstencentrum Zee- en Duinwijk, Zeewijk- plein 62, 10.00-12.00 en 14.00-17.00 u. recrea tieruimte open. Stichting Dienstverlening Bejaarden: Cen traal Bureau, Abelenstraat 1, IJmuiden van 9-10 uur, tel. 12464 of 18445. Gezinsverzorging, hulp aan bejaardenen lang durige zieken: Velserduinweg 52, IJmuiden, ma. tm vrij. 9-10 u. Tel 02550-18830 en 22169. Spreekuur Santpoort: ma. en do. 9-10 u Her vormd Wijkcentrum, Burgemeester Enschedé- laan 67. Sociaal Advies Bureau: woensdag 9-10 u. Wit- Gele Kruis, Zeeweg 20; 11-12 u. Bureau Petra- kerk, Spaarnestraat 8, tevens IJmuiden Algemene Hulpdienst: Iedere werkdag van 9- 11 uur, tel. 02550-18888. Velserbad: dinsdag gemengd zwemmen 7-8, 12.10-13.10, 16.00-17.15 en 20-21.30 uur, damesles 8.50-9.20 uur, bejaarden 9.20-10.05 u. Instructiebad Zeewijk, dinsdag dames 9-9.30 uur. Speeltuin „In Veilige Haven”. Open: alleen woensdagmiddag en zaterdag de gehele dag Buurtcentrum Zeewijk: dinsdag 8.45-11.30 u. koffiesoos, 9.15-11.15 en 19.30-22.00 u. naailes. BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, Umuiden tel. redactie: 02550 - 15389 na kantoortijd: 02208 - 3577 tel. adm. en adr.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: r telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - 14,35 41,30 55,- 162,50 :/215,- losse nummers buitenland per kwartaal SCHOUWBURG Stadsschouwburg (Wilsonsplein) Vandaag en morgen 20.15 u.: Fons Jansen met „Vijf”. Toneelschuur I (Smedestr. 23). Vandaag en morgen 20.30 u.: Duo Triplex met „Terwijl de schaduwen breken”. MUZIEK Concertgebouw (L. Begijnestr.) 20.15 u.: Tuin zaal. Open Podium Avond voor amateurmusici. BIOSCOPEN Cinema Palace (Gr. Houtstr.) 15.30, 19 en 21.30 u.: „The spy who loved me”, 12 j. Dag. 13.30 u.: „De fluit met de zes smurfeii”, a.l. Frans Hals (Frans Halsplein) 19 en 21.15 u.: „Zweedse slipjes in Tirol”, 16 j. Lido (Houtplein) 14, 19 en 21.30 u.: >rAbba”, a.l. Luxor (Gr. Houtstr.) 14, 16.15 en 19.30 u.: „De reddertjes”, a.l. Roxy (KI. Houtstr.) 14.30 en 20 |1.: „Soldaat van Oranje”, 12 j. Studio (Gr. Markt) 19 en 21.15 u.: „Charlie Chaplin, the great dictator”, 12 j. Dag. 14 u.: „Sjors en Sjimmie en het zwaard van Krijn”, a.l. City Theater (Hoofdstraat 94, Hillegom). Van daag en morgen 20 u.: „Soldaat van Oranje”, 12 j. Vandaag en morgen 23.15 u.: „Pop-festival”, a.l. TENTOONSTELLINGEN Openbare bibliotheek, Kerkstraat. Gehele maand december expositie Chileense kunste naars, geopend tijdens gebruikelijke openings tijden bibliotheek. De Nieuwe Slof, Kerkstraat. Expositie Bever- wijkse kunstenaars, geopend t/m 22 dec. DIVERSEN Openbare bibliotheek, Kerkstraat ma. volw. en jeugd 19-21 uur; di. volw. en jeugd 14-17.30 uur. Alarmnummers: politie 25555, brandweer 22922, milieuklachten 96000. BIOSCOPEN Cinema Marquette, Ruysdaelstraat. Ma. 20 uur „Bridge on the River Quai”. TENTOONSTELLINGEN Bibliotheek, Beneluxlaan. Gehele maand de cember foto-expositie Nelly Poppen onder het motto „Zandschap”. DIVERSEN Openbare bibliotheek, Kerkweg. Ma. alle leef tijden 19-21 uur, di. jeugd 15.30-17.30 uur. Bene luxlaan: ma. volwassenen en jeugd 19-21 uur; di. volwassenen 14-15.30 u. en 19-21 u. Jeugd 15.30- 17.30 en 19-21 u. Alarmnummers: politie 39111, brandweer 32121, milieuklachten 96000. ■K.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 4