politienieuws I mentaliteitsverandering De (IJ)mondige fietser pleit voor Abominabel kluchtwerk bij het Theater van de Lach Menselijk bot op strand gevonden Het Grote Geluk 1978 in bij School vakantieprogramma s in Heemskerkse buurthuizen begint morgen al om 9 uur IflSVENHOUEN ^^moet^wè^i^ijn!^ Rustige jaarwisseling Vuurpijl in gordijnen I Voor resterende vrije dagen Oplossing Brandje in speeltuingebouw aan Huiderlaan Slotmiddag Toezeggingen 7 BEVERWMK-HEEMSKERK 19 7 8 JANUARI MAANDAG 2 y 'IN DE KAST, OP DE KAST' /UODE^N BEVERWIJK. John Lantings ensemble „Het Theater van de Lach” is dit seizoen alwéér aan zijn zesde levensjaar begonnen en omdat het gezelschap in de zogenoemde „vrije sector” opereert, betekent dit voortbestaan dat er al die tijd voldoende volle zalen zijn getrokken om deze onderneming met succes in stand te kunnen houden. Dit impliceert dat er nog altijd vele duizenden theaterbezoe kers zijn die hoogst gecharmeerd blijken van een genre, waar door elk zich enigszins respecterend toneelgezelschap met een zekere minach ting op wordt neergezien. Met de door John Lanting gespeelde stukken valt immers geen enkel artistiek succes te behalen. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK/HEEMSKERK. In februari van het vorig jaar verscheen het rapport „De (IJmondige fietser”, samenge- steld door de kerngroep IJmond van de Vereniging Milieudefensie. Daarin werd een aantal proble men van de fietser in het alge meen opgesomd als zeer kwetsba re verkeersdeelnemer, maar op basis van een onder fietsers ge houden enquête zijn daarin ook zeer gedocumenteerd een aantal voor de fietser zeer gevaarlijke punten in Beverwijk en Heems kerk omschreven met aanbevelin gen voor verbeteringen. Dit rapport is onder meer aan geboden aan de gemeenteraden van Heemskerk en Beverwijk en wij vroegen de heer Ad Corten van de ENWB (Eerste Enige Echte Nederlandse Wielrijders Bond) die bij de samenstelling van het rapport nauw samenwerkte met de kerngroep IJmond, of er sinds dien resultaten zijn geboekt. Wat Beverwijk betreft was hij blij met concrete maatregelen. Daar heeft de verkeerscommissie intensief aandacht besteed aan verschillende voor de fietsers moeilijke punten. In Heemskerk kreeg het rap port wel aandacht, maar die heeft nog niet veel opgeleverd. lï oversteek die zelfs lopend met de fiets aan de hand nauwelijks te overzien is. Fietser steeds meer in ’t gedrang als kwetsbare verkeersdeelnemer lg JAN VAN DAM Een tekening van dezelfe T-kruising als op de bij dit artikel gepubliceerde foto. De dikke pijlen staan voor het autoverkeer. Met een (Van een onzer verslaggevers) (ADVERTENTIE) haarlem - kleverpark/van ostadestraat 4/(023) 251937 (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. De Heemskerkse buurthuizen De Werf, d’Evelaer, De Schuilhoek en De Zandkraai hebben voor de resterende schoolvakantiedagen een speciaal pro gramma samengesteld. ke situatie en men studeert op oplossingen voor het gehele kruispunt, maar de groep heeft uit de vergadering met de verkeers- commissie de indruk overgehouden dat het fietsverkeer daarbij zeker aandacht zal krijgen en dat lijkt de laatste jaren bij aanleg en reconstructie van kruispunten maar al te vaak vergeten. De verkeerscommissie zal bekijken of er ruimte voldoende aanwezig is om tussen de twee zich naast elkaar voortbewegende rijen auto’s een vluchtheuveltje voor de fietser te creëren, opdat deze tenminste veilig kan staan wachten tussen de rijen auto’s in. Nadat de fietser dit knelpunt is gepas seerd, moet hij na enkele honderden me ters oversteken naar de overzijde van de weg om het fietspad langs de Spoorsingel te bereiken. Deze oversteek ligt op het punt waar auto’s uit de richting Viaduct- weg al weer lekker vaart hebben gezet en niet meer bedacht zijn op overstekende fietsers. Ook uit de andere richting komt het autoverkeer met een flinke vaart aan rijden. In het rapport wordt aanbevolen in het midden van de weg een vluchtheuvel aan te brengen, zodat de fietser de straat in twee etappes kan oversteken. Met zo’n vluchtheuvel is de situatie op het kruis- Het vuur ontstond toen een door buren afgeschoten vuurpijl door het openstaan de raam tegen de gordijnen kwam en daarin bleef hangen. De brandweer hoef de nauwelijks op te treden, want de be woners hadden de vuurpijl al uit de gor dijnen gehaald. Volgens een opgave door de bewoners aan de politie bedraagt de schade aan de gordijnen ongeveer 3500. Aan de Ingenhouszstraat vernielden onverlaten een brievenbus van de PTT. De post werd door een Heemskerker uit de bus gehaald en naar het politiebureau gebracht. Voorts zijn tijdens de jaarwis seling enkele brievenbussen van particu lieren vernield. Op de hoek H. Mandeweg/Zweedselaan verloor de joy-rider de macht over het stuur en botste tegen een boom. De knaap, die de auto liet staan om zelf een goed heenkomen te zoeken, kon al spoedig door de politie worden achterhaald. IK BEN ER dan ook van overtuigd in Kennemerland minstens vijf of zes ama- teurtoneelverenigingen te kunnen aanwij zen, waar men pertinent zou weigeren de donateurs met een dergelijk abominabel kluchtwerk te confronteren. Maar bij „Het Theater van de Lach” is men kennelijk nog niet zover. Het meisje nam haar vondst achter op haar fiets mee naar huis. Op aanra den van een kennis ging zij naar dokter Bakker, die tot de conclusie kwam dat het hier om een bot van een mens ging. Het bot is naar het bureau van de Beverwijkse politie gebracht. ar- ns- zen we be- s te Botsing. Een 18-jarige scholier uit Be verwijk zal zich de eerste uren van *78 nog lang heugen. Onder invloed van alcohol „leende” de jongen, die niet in het bezit is van een rijbewijs, de auto van zijn broer. an ?r- in is- id- an ?n ?n n- ►r id li- ge n- en ,ot is- ro >n- ;e- g - it P n it ri- m ig ri jn n d jr f- s- ie ik I- n. Ie of ie De voetganger heeft z’n trottoirs, het autoverkeer neemt de weg in beslag en de fietser moet vaak maar zien hoe hij dik wijls om langs het trottoir geparkeerde auto’s heen rijdend zijn weggetje vindt tussen alle verkeersstromen door. Een duidelijk voorbeeld van een voor fietsers bijzonder moeilijke situatie doet zich voor bij de Viaductweg. De fietser die uit de richting van het station komt en naar de Spoorsingel wil moet zich eerst dopr de verkeersstroom heen wurmen van de auto’s die uit dezelfde richting komend rechtsaf de tunnel onder de spoorlijn in rijden. Dan komt de fietser op een smal vluchtheuveltje, waarlangs vaak een rij auto’s stil staat om zich linksaf richting station te kunnen begeven, maar voorrang moet verlenen aan het uit de richting Heemskerk komende verkeer. Met de fiets is er dan met enig wachten wel een gaatje te vinden door die stilstaande rij auto’s heen, maar het gevaarlijke en onoverzich telijke is, dat men dan veelal terecht komt in een tweede stroom auto’s op hetzelfde weggedeelte, die wel doorrijdt, omdat deze voorrang heeft op het uit de richting stati on komende verkeer. Tegen de tijd dat de fietser een gaatje ziet in die tweede stroom auto’s, gaat de eerste weer optrekken. Fietsend bereik je de overkant zelden, maar ook met de fiets aan de hand lopend oversteken is in de spitsuren vaak een waagstukje. spelinstuif. Vrijdag is er van 10 uur af een handenarbeidinstuif voor de leeftijds groep van 10 tot 13 jaar en zaterdag 7 januari wordt er om 11 uur een film ver toond voor de kinderen van zes jaar en ouder. In „De Zandkraai” is er maandag 2 januari een doe-middag voor de 6- tot 13- jarigen, dinsdag en woensdag een kleuter- programma en woensdag tevens levend ganzenbord voor de 6- tot 13-jarigen. Don derdag is er van half twee af film voor deze leeftijdsgroep. Met uitzondering van de filmvoorstellingen begijnen alle activitei ten ’s middags om 2 uur en de kosten bedragen een gulden. In ,,d’ Evelaer” wordt donderdag 5 janu ari om 10 uur een film vertoond. traat en van een groentenzaak aan de Plantage. Van de auto van een bewoner van de Uiverhof, die eerder diezelfde oudejaarsavond ruzie met rotjeswerpen- de jongelui had gehad, werden de vier banden lek gestoken. WELNU, DEZE bezoekers hebben waar voor hun geld gekregen, want bijna drie uur lang konden zij schaterlachen om een reeks dolle situaties, welke als kolder dient te worden samengevat. Ónmogelijk flau we kolder dan altijd, want de auteur heeft voor deze klucht nu letterlijk alle cliché’s verzameld, die in de loop der jaren bij het schrijven van een dergelijk stuk zijn toege past. Met als centrale figuren een als zede- lijkheidsdictator fungerende minister van binnenlandse zaken en zijn staatssecreta ris, die geen van beiden voor een sexueel pretje op zij willen gaan. Maar wel in het verborgene natuurlijk, zodat de flat van de minister het toneel wordt van allerlei schichtig opkomende en weer verdwijnen de figuren, die al of niet gekleed in en onder het bed en „in de kast, op de kast” een goed heenkomen moeten zoeken. Een trieste bedoening in feite voor een gezel schap dat verleden jaar met „Inpakken en wegwezen” overtuigend heeft aangetoond ook een beter genre aan te kunnen. Want de nu gespeelde klucht maakte het voor de spelers noodzakelijk hun toevlucht tot de regelrechte „schmiere” te nemen, een stijl, die nu toch gelijk met het „kermistoneel” verdwenen had moeten zijn. Ingesloten. Een 40-jarige Beverwijker is zondagnacht ter ontnuchtering ingesle ten, nadat hij eerst thuis en later op de Beijneslaan vechtpartijen had veroor zaakt. De brandweer van Heemskerk moest om half één uitrukken voor het begin van een brand in een flat aan de Bizet- straat. HEEMSKERK/BEVERWIJK. Een meisje uit Heemskerk, dat op nieuwjaarsdag op het strand van Wijk aan Zee wandelde, vond in het zand bij de noorderpier een bot, dat na onder zoek door dokter Bakker te Heemskerk het rechterbovenarmbot van een mens bleek te zijn. punt Spoorsingel/Laan der Nederlanden ook aanzienlijk verbeterd. Dit zijn maar enkele knelpunten in het fietsverkeer. In het rapport worden nog vele andere genoemd, met de aanbevelin gen ter verbetering, zoals de Alkmaarse- weg, het kruispunt Breestraat/Schans, de Wijk aan Duinerweg en, het kruispunt Laan der Nederlanden/Büllerlaan. De groep verwacht niet, dat al die fietsproblemen op korte termijn kunnen worden opgelost. Men heeft wel de indruk gekregen dat de verkeerscommissie zeer serieus het rapport heeft behandeld en dat ook de mentaliteit aanwezig is om het „fietsklimaat” te willen verbeteren. In Heemskerk zijn als voornaamste knelpunten genoemd de Tolweg-Hoogdor- perweg, de Maerten van Heemskerck- straat, het kruispunt Deutzstraat/Kerk- plein, de Hoflaan en de Mafquettelaan. Een fietspad langs de Tolweg tot het kruispunt met de G. van Assendelftstraat is al lang toegezegd door de provincie en op uitvoering is door de gemeente al ver schillende malen aangedrongen, maar tot nu toe is er concreet nog niet veel gebeurd, maar dat is geen gemeentelijke aangele genheid. De nota „De (IJ)mondige fietser” is in deze gemeente wel door de verkeerscom missie behandeld, maar voor de betreffen de vergadering hebben de samenstellers van het rapport geen uitnodiging ontvan gen, zoals in Beverwijk. Wat de groep daarna uit de openbare vergadering heeft vernomen heeft de in druk nagelaten, dat in Heemskerk veel verkeerszaken worden weggeschoven, waarbij dan als reden wordt opgegeven de onzekerheid over het al of niet aanleggen van de verlengde Coentunnelweg en de daarmee samenhangende onzekerheid o- ver de totale wegenstructuur, de voor- rangsringen, en dergelijke. De groep heeft de indruk dat daarmee ook wel zaken worden weggeschoven die daar weinig verband mee houden, zoals kleine verbete ringen ten behoeve van de fietser. „Iets voor de kwetsbare en in het verkeer vaak vergeten fietser doen is vooral een kwestie van mentaliteit”, aldus een uitspraak van de groep die zich voor deze grote groep verkeersdeelnemers van zeer jong tot heel oud inspant. Fietsen is gezond, fietsen brengt de men sen in beweging, allerwege wordt gepropa geerd om meer te gaan fietsen. „Dan is het toch uitermate jammer, dat veel wat oudere mensen niet durven fietsen en men de kinderen vaak met onge rustheid op de fiets de straat op stuurt omdat in het verkeer veel te weinig reke ning is en wordt gehouden met de fietser”, aldus de woordvoerder van de Wielrijders Bond, die hoopt dat de mentaliteit zodanig veranderdt dat er meer aandacht komt voor de belangen van de fietser in het verkeer. I Vrijdag 6 januari treedt voor alle buurt huizen gezamenlijk het Haags Marionetten Theater op met „De gouden schelp”. Deze voorstelling, die om twee uur begint, wordt gegeven in het buurtcentrum „De Schuil hoek” aan de Van Bronckhorststraat 1. Kaarten zijn vooraf verkrijgbaar bij alle buurthuizen in Heemskerk. Voor de politie en brandweer van Be verwijk zette de oudejaarsviering zater dagmiddag rond één uur in met een illegale kerstboomverbranding op het Boothuisplein in Wijk aan Zee. De brand weer had het vuur, aangestoken door de jeugd, snel onder controle. Een klein uur voor middernacht brak in het houten speeltuingebouwtje van „Kindervreugd” een uitslaande brand uit. Het vuur ontstond in de oppasruimte en vrat zich vandaaruit een weg door het keukentje en de dakplaten. De brand weer was het vuur snel meester, maar kon niet verhinderen dat de helft van het gebouwtje in de as werd gelegd. Toen het nieuwe jaar nog slechts lutte le minuten jong was, werden in totaal drieëndertig ruiten van de technische school Sint Eloy aan de Brink in Bever wijk vernield. De glasschade loopt in de duizenden guldens. Voorts werden ruiten vernield van een woning aan de Brees- (Van onze stadsredactie) BEVERWIJK-HEEMSKERK. De jaarwisseling is in de IJmond-Noord ui termate rustig verlopen. Behalve met een brandje in het speeltuingebouwtje aan de Huiderlaan en de (zo langzamer hand gebruikelijke) serie vernielingen werden de politie- en brandweerkorpsen van Beverwijk en Heemskerk niet met echte excessen geconfronteerd. In „De Schuilhoek” begint dat maandag 2 januari om 10 uur met een programma voor de kleuters. Van 2 tot 4 uur wordt er, met de kinderen van 6 tot 13 jaar een levend ganzenbord gespeeld. Dinsdag is er in dit buurthuis van 2 uur af een instuif voor de tieners van 12 tot 17 jaar met onder meer competities tafeltennis en biljarten. Woensdag 4 januari wordt er van 2 uur af een lachfilm vertoond voor de jeugd van 6 tot 13 jaar Donderdagmorgen is er van 10 uur af een spelletjesochtend voor de kleuters en op de donderdagmiddag wordt er een doe- middag voor de 6- tot 13-jarigen gehouden. Zij kunnen dan eventueel ook zelf een verjaardagkalender maken. Vrijdag 6 ja nuari is er van twee uur af een programma voor de 6- tot 13-jarigen. De kosten per dagdeel bedragen een gulden. Het buurthuis „De Werf” begint dinsdag 3 januari met een toneeldag. Voor woens dag 4 januari staat er een spelinstuif op het programma voor jongens en meisjes van 10 tot en met 12 jaar en die begint om 10 uur. Van twee uur af is er die dag in het buurthuis een handenarbeidinstuif voor de 6- tot 11-jarigen. Voor die groep is er op donderdag 5 januari van 10 tot 12 een Diefstal. Van het erf van een woning aan de De Witstraat in Beverwijk zijn zaterdag drie kratten met lege bierflessen ontvreemd. Aanrijding. Zaterdagmiddag tegen half zes veroorzaakte een 35-jarige auto mobilist uit Heemskerk op de kruising Bachstraat-Diepenbrockstraat een aanrij ding. De man verleende geen voorrang aan een auto, bestuurd door een 47-jarige dorpsgenoot. De automobilist, die geen voorrang verleende, reed door. Later meldde hij zich telefonisch bij de politie. VOOR DIT speelseizoen heeft hij Mi chael Pertwee’s dolle klucht „In de kast, op de kast” op het repertoire genomen en met dit stuk kwam het ensemble vrijdag avond in „De Nieuwe Slof” in Beverwijk op bezoek. Ook hier werden John Lanting en zijn spelers door een volle zaal opge wacht, waarbij het publiek louter uit sup porters bleek te bestaan. Ten bewijze hier van werd Lanting bij zijn eerste opkomst met een enthousiast „open doekje” begroet. stippellijn is het fietsverkeer aangeduid. De fietser die van het station komt moet door drie verschillende autoverkeersstromen heen. sie eert uitnodiging ontving om het rapport tijdens een vergadering toe te lichten. Op het programma staat de algehele recon structie van het kruispunt Vondellaan- Halve Maan-Velserweg. Aan de groep is gebleken dat daar nu voor de fietsers een veel .betere regeling komt. Toegezegd werd dat bekeken zal worden wat er voor de fietser nog kan worden gedaan aan het eveneens voor de fietser zeer gevaarlijke punt aan het begin van de Breestraat op het kruispunt met Stationsplein en Ko ningstraat. De groep heeft gevraagd om een beter gemarkeerde fietsstrook, liefst met een afwijkende bestrating, want nu is het vaak zo dat automobilisten de door gang voor de fietsers, die van Breestraat naar Velserweg en omgekeerd voorrang hebben, niet vrij laten doordat men met de auto half op de weg gaat staan. Ook voor het autoverkeer is het daar een onmogelij- ■Cr De T-kruising bij de Viaductweg is voor de fietser, die van het station naar de Spoorsingel wil, op spitsuren een levensgevaarlijke De groep die zich inspant voor de fietsers heeft het zeer gewaardeerd dat men van de Beverwijkse verkeerscommis- II I) t I- SPOORSINGEL VIADUCTWEG o c o m X o u z

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 7