Haagse Comedie onderhoudend in nieuw stuk van Eric Schneider Breekbare menselijkheid in Tweelicht Veel talent bij Nederlandse Operastichting Geanimeerd Nieuwjaarsfeestje in Stadsschouwburg glinsterend cabaret Tekstpierement Autovaria Beverwijkse Courant Regisseur Renato Capecchi zorgt voor kostelijke avond De schaduwzijde van het Duo Triplex Haarlems Dagblad IJmuider Courant Bi Weinig werk voor filmkeuring NIEUW PROGRAMMA VAN GEMENGDE KWALITEIT 11 lil KL •9 KUNST 19 7 8 JANUARI 2 MAANDAG |j|| E/ke dag bij meer dan 75.000 gezinnen op tafel Nieuws over auto's vindt u natuurlijk in uw lijfblad. DEN HAAG. Vier mensen, twee vrouwen en twee mannen, i I die elkaar weer ontmoeten op een schoolreünie, besluiten een week je door te brengen in een luxueus appartement in San Remo. De twee echtparen verschillen nogal van milieu-oorsprong en dat is in de twintig jaren van huwelijk en levensopbouw altijd zo gebleven. Ben en Suzan, het echtpaar uit de beter gesitueerde kringen; Bert en Dora allebei uit een burgerlijk mi lieu en veel lager op de maat schappelijke ladder. De uitnodi ging tot het weekje samen herin neringen van vroeger ophalen is van eerstgenoemd paar gekomen. Voor alle vier die mensen wordt het een geforceerd samenzijn. De maatschappelijke kloof tussen de echtparen is te groot, maar het is vooral veel oud zeer waardoor de vakantie waarop zij zich allen ver heugden, op een schrijnende mis lukking uitloopt. i K f i w, rlP 1 C-w -1 Mkx' i m - I Wigbolt Kruijver en Bert Bunschoten in een van de betere onderdelen van „Terwijl de schaduwen breken”, (foto Dick Haster). KO VAN LEEUWEN Scène uit Tweelicht. VI.nr. J. H. MOOLENIJZER (ADVERTENTIE) d CEES STRAUS Schneiders nieuwste toneelstuk het vijfde dat hij schreef gaat in feite over vier erg eenzame mensen. Twee huwelij- volgen en leiden kan - ook hij behóórt tot de jonge krachten, die het nog leren moe ten, maar die het eigenlijk al kunnen. De Nederlandse Operastichting heeft’ het oudejaar goed afgesloten en bewezen dat zij genoeg krachten in huis heeft om overeind te blijven. Natuurlijk heeft Rena to Capecchi er het zijne toe bijgedragen - als zanger en vooral als regisseur, maar het talent is aanwezig. Het jaar 1977 was niet om te lachen - zeker niet voor de Nederlandse Operastichting, - want het lijkt wel of de plannen voor een nieuwe opera voor goed zijn opgeborgen. Maar wie weet, 1978 kan de oplossing brengen: Capecchi aan het hoofd van de artistieke leiding - Kees Bakels in de bak, en de zakelijke leider Han de Roo zal het'wel rooien! tuurlijk was het er niet al leen voor hun, want zowel de zaal als de dansvloer was behoorlijk bezet. Maar het gebrek aan een beetje glans, een vleugje glinste ring en glitter deed zich vrij pijnlijk gelden. Tweelicht heeft van Hans Christiaart een fraai luxe decor gekregen en Wim Hubel verdient lof voor zijn fragiel verlopende belichting. De onderdelen ervan schakelen op ver schillende manier in elkaar. Er is getracht een bepalende lijn in het programma te brengen waarin de begrippen leven en dood telkens zijn terug te vinden. Ook het op weg zijn naar de dood (de bejaarde verzetsstrijder die als gemummificeerd na de. presentatie van Bert Bunschoten aan wezig blijft in een prachtige pop van Pieter Zwaanswijk) en rpinder serieuze zaken die naar deze thema’s verwijzen (Detective story door Bert Bunschoten en de absur distisch getinte „lezing” door Wigbolt, Kruijver) doemen telkens op. Soms is het ernst die alleen maar aan een bepaald nummer ten grondslag ligt, een andere maal ligt het onderwerp leven/dood in alle openheid voor je. Zo is die verzetsstrijder in dat bejaardentehuis tegelijk van bijna navrante ernst en uiterst relativerende humor. Maar het is bij Duo Triplex vooral de schaduw van het succes van weleer die nu als een gevaarlijke schim in het program ma aanwezig is. Zelf vindt Duo Triplex de tijd van de schuifdeurenromantiek voor bij. In het programma van vorig jaar was die opvatting al merkbaar en werd al ge streefd naar een meer professionele aan pak. Uitbreiding van de muzikale begelei ding vormde daarvan een onmiskenbaar onderdeel. Wat zich nu in „Terwijl de schaduwen breken” aftekent is dat het groepje enerzijds nog niet helemaal bij macht is zichzelf serieus te presenteren. Om niet in mineur te eindigen, er valt beslist veel af te lachen, ondanks de vele manko’s en er zijn weer knappe vondsten die raak vertolkt worden (ik denk aan de dirigent die te gronde gaat aan de muziek waaraan hij richting geeft). De muzikale begeleiding is in voortreffelijke handen bij Cees West, Henk Hofland en nieuwkomer Willem Dijkstra. Maar zoals gezegd: de tijd van de schuifdeurenlol is voorbij voor het Duo Triplex en dat brengt harde verplich tingen met zich mee. De schaduwzijde tekent zich meedogenloos af. KO VAN LEEUWEN Aan de andere kant werkt het in dit op zicht nadelig dat in elk geval het Haarlem se publiek het Duo Triplex niet los van de kolderieke sfeer wil zien. Wat buiten de humoristische onderdelen van het pro gramma overblijft zijn slechts ijdele scha duwen die de werkelijke kracht missen van wat zij moeten voorstellen. In het kort samengevat is bovenstaande de inhoud van het toneelspel Tweelicht dat acteur/auteur Eric Schneider geschreven heeft. Vrijdag ging het in première bij De Haagse Comedie en onder regie van Paul Steenbergen kreeg het stuk een alleszins ohderhoudende opvoering in de Koninklij ke Schouwburg. Steenbergen is een man die het psychologische toneel sterk aan voelt en zijn regie daarop gedegen maar voorzichtig afstemt. Maar hij is ook een liefhebber van toneelesthetica en dat bete kent dat de spelers waarmee hij werkt zich binnen de scène vooral mooi moeten bewe gen; elke stap, elk gebaar moet naar uiter lijk schoon verantwoord zijn. Dat brengt nogal eens nodeloos geloop of een niet zo natuurlijke houding van een acteur of ac trice met zich mee. Een houding, omdat het over toneel gaat in plaats van tekston- dersteuning. Een avondje Duo Triplex, dat betekent voor mij toch nog steeds onderhoudende pret, al worden de momenten dat ik niet zou hoeven op te letten omdat er toch niets bijzonders gebeurt, veelvuldiger. „Terwijl de schaduwen breken” is een wat romme lig, maar niet onappetijtelijk programma. AMSTERDAM. Echte komische ope ra’s zijn zeldzaam en meestal vallen zij als een baksteen bij gebrek aan regisseurs met gevoel voor humor. De twee eenakters „Livietta e Tracollo” van Pergolesi en „La Camtjiale di matrimonio” van Rossini, die aan het eind van de vorige week bij de Nederlandse Operastichting in première gingen, zijn eigenlijk te onbelangrijk om als opera’s te worden aangemerkt, maar het komische element is in ruime mate aanwezig. Daarom was er een regisseur nodig met kennis van zaken en gevoel voor humor en die werd gevonden in de persoon van Renato Capecchi. Zonder hem zou de voorstelling in de Amsterdam se Stadsschouwburg het aankijken niet waard geweest zijn, maar met hem en door hem hebben wij een kostelijke avond gehad. HAARLEM. Was het de naam van het in vroege re dagen in de Bavostad niet onbesproken Tekst pierement, het gegeven van cabaretvermaak of de con currentie van de Toneel schuur dat cultureel en no tabel Haarlem het gistera vond liet afweten op het Nieuwjaarspartijtje in de Stadsschouwburg? Hoe ge animeerd het allemaal ook was, de culturele incrowd, de mensen die komen om zich te laten bekijken ont braken op dit feest. Na- De voorstelling van nieuwjaarsdag heeft duidelijk aangetoond dat een fikse dosis zelfkritiek bij het geselschap noodzakelijk is, wil een voortbestaan van het Duo Tri plex in artistiek opzicht gerechtvaardigd zijn. De humor van de groep, die vaak erg aanstekelijk werkt, dient op zijn werkelij ke waarde te worden getoetst. Het huidige programma schreeuwt om coupures, om een kundig regisseur en om een choreogra fie die de handelingen op het toneel krach tig ondersteunt. Aanleg en talent zijn er voor aanwezig; nonchalance nog aan vaardbaar tussen de schuifdeuren is nu niet langer te handhaven. HAARLEM. Het Haarlemse klein kunstgezelschap Duo Triplex sinds vo rig jaar inclusief de musici een groepje van vijf personen heeft het publiek in de Toneelschuur niet onaangenaam bezig gehouden met het nieuwe programma „Terwijl de schaduwen breken”. Dat pu bliek had zichzelf gezien vroegere ervarin gen met Triplex een feestelijk avondje beloofd en liet zich niet van de wijs bren gen als het hier en daar aan werkelijke humor ontbrak. Het slotapplaus was aan houdend geestdriftig, maar kan helaas geen weerspiegeling zijn van de artistieke kwaliteit van het programma, want wat dat betreft zijn er nogal wat schaduwzij den. In elk geval blijven de brekende scha duwen van het Duo Triplex vaagheden die bij monde van het gezelschap (nog) niet duidelijk worden. Risselada (nooit van gehoord), hij hoeft geen noot te zingen - zijn enige tekst is het wvoord „pauze” - maar hij speelt zijn stom me rol als een volleerde clown in de klasse van Grock en Buziau. Ans van Opstal is zijn aangeefster „Fulvia” - zij biedt hem alles aan op een presenteerblaadje. Ook zij hoeft geen noot te zingen, maar wat zij aanbiedt is hoogst verleidelijk. Het inter mezzo „Livietta e Tracolla” heeft niet veel om het lijf, ondanks al het overtollige geschrijf over de geniale Pergolesi, het is een „farsa” en meer niet... Maar Renato Capecchi maakt het en, wat meer is - hij regisseert en inspireert zijn medespelers tot een toverspel waar je stil van wordt. Hetzelfde geldt voor „La cambiale di matrimonio”, de komische eersteling van Rossini (een herhaling uit 1974). De geniali teit van Rossini blijkt voornamelijk uit de onvergelijkelijke ouverture - met een hoor- solo, die niet voor Mozart onderdoet, (prachtig gespeeld door de helaas onge noemde hoornist van het Utrechts Symfo nie Orkest). Hoogstaande muziek komt er niet in voor - wel de nodige hoogstandjes voor de talentvolle sopraan Roberta Alexander, die zonder moeite in evenwicht blijft. Mary Willems verblufte ons met een vir tuoze coloratuur-aria, die er niet om loog. Tom Haenen, met zijn vlekkeloze schortje en zijn witte kousebenen, loopt over alle moeilijkheden heen en Wouter Goedhart doet zijn naam eer aan door de goedheid zijns harten. Het pijpenduel tussen Renato Capecchi en Willem Laakman is een scho ne scherts, maar nog schoner is de schijn in de generale repetitie van de schermutse ling door Willem Laakman alleen. Hij wordt op de voet gevolgd door dirigent Kees Bakels, die bewezen heeft dat hij Een gevoel dat wordt verhevigd door het besef dat ze al op of over de helft van dat leven zijn. Toch geeft Schneider aan het slot nieuwe hoop voor de tweede levens helft, althans voor Ben en Suzan. Voor elkaar lijken ze tot klaarheid te zijn geko- Een scène uit het nieuwe programma Deusjevoo van Tekstpierement waarin van links naar rechts Frank Sanders, Lucie de Lange en Jos Brink zijn te zien. gestelde wordt in de hoofdrol. Een gedeel- volledig teniet te waarin Jos Brink als een dronken mannetje tot op zeer grote hoogte kan ko men; zijn acteerkwaliteiten voor dit soort typetjes zijn van een hoog gehalte. De groep heeft vroeger in Guuske Kotte en Sytha geschreven die het pro gramma op een behoorlijk niveau brengen. Tekst pierement voldoet daar mee opnieuw aan de vraag naar kwalitatief volwaar dig ensemblewerk. Waar in ons land de goede groepen steeds schaarser worden, in tegenstelling tot de ..vele „eenlingen” is dat des te verheugender. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. De Nederlandse filmkeuring heeft in het tijdvak van 5 juli tot en met 30 november 77 film gekeurd. Daarbij waren grote films (27), journaals (21), kleine films (11) en voorfilms (18). In totaal moesten acht coupures worden aangebracht. In 58 gevallen luidde de uitspraak van de keuring: alle leeftijden; in 16 gevallen: boven de leeftijd van 12 jaar; in drie gevallen boven 16 jaar. In één geval werd de film („Seconds in live”) op „alle leeftijden” gekeurd als er één coupure in werd aangebracht, en op „boven 12 jaar” zonder coupures. men en de kans om samen verder te kun nen wordt gesuggereerd als zij hand in hand, de ochtendzon zien opkomen. Een breekbaar moment. Paul Steenbergen laat ze dan met de rug naar het publiek staan en dat is voortreffelijk gezien. Lies Franken eh Guido de Moor geven elk knap overwogen gestalte aan Suzan en Ben, met elk hun eigen momenten van ingehouden ontroering. Wim van den Heu vel is de wat bot-burgerlijke Bert, vol verbazing over alles wat zich normaliter buiten zijn gezichtsveld afspeelt, maar zich terdege bewust van zijn eigen nimmer op te heffen beperkingen. Anne-Wil Blan- kers moet de moeilijkste opdracht vervul len. Wat milieuplaatsing betreft lijkt haar Dora te staan tussen Ben en Suzan ener zijds en haar echtgenoot Bert anderzijds. Een karakter met enigszins schizofrene eigenschappen, dat daardoor het sterkst aan de titel van Schneiders stuk verwant is. Krachten buiten haarzelf zouden haar uit haar oorspronkelijke milieu kunnen trekken, maar alléén lukt haar dat niet. Het lijkt mij de moeilijkste rol om te spelen en ik heb bewondering voor wat Anne-Wil Blankers daarvan duidelijkt maakt. De Nederlandse filmkeuring ging aan de slag op 5 juli jongstleden, de datum waarop de wet op de filmverto ningen van kracht werd. De filmkeu ring voor volwassenen werd daarmee afgeschaft. Sindsdien worden films al leen beoordeeld op hun toelaatbaar heid voor jeugdige personen. De leef tijdsgrenzen waar de keuring zich op richt, zijn 12 en 16 jaar. Het probleem waar de filmkeuring mee kampt, is dat zij alleen films kan keuren die haar worden aangeboden. Als de importeur of exploitant de'film bij voorbaat alleen toegankelijk'maakt voor personen boven 16 jaar, hoeft de film niet ter keuring te worden aange boden. Het blijkt dat van deze moge lijkheid, waardoor naar alle waar schijnlijkheid grote groepen jongeren goede films worden onthouden, veel vuldig gebruik wordt gemaakt. In de periode waarover de filmkeuring ver slag heeft uitgebracht, zijn naar schat ting bijna 200 nieuwe films gaan roule ren in de Nederlandse bioscopen. Van dit aantal zijn er dus slechts 77 door de, commissie gekeurd. Het is moeilijk om opera-publiek aan het lachen te krijgen, maar Capecchi weet daar wel raad op - hij zet e^i platte kar op het toneel, hangt een paar oude lakens op en het toneel is klaar. Kleedkamers zijn niet nodig - dat kan wel op het toneel, bovendien heeft het publiek dan iets om naar te kijken voordat het spel gaat be ginnen. Zangers met komisch talent zijn er ge noeg bij de Nederlandse Operastichting. Er lopen jonge krachten rond, die zoge naamd het vak nog moeten leren, maar die (eigenlijk al klaar zijn voor het grote werk. Neem bijvoorbeeld Angela Bello, die de rol van Livietta zong - zij zou heel goed Suzanne kunnen zingen in de Figaro, maar zij krijgt de kans (nog) niet. Als tegenspeelster van de grote Renato Capecchi, die zelf Tracollo zingt, blijft zij hem gemakkelijk de baas. En dan Tjerk Na afloop van de voorstelling was er in de bovenzaal van de Haarlemse schouwburg gelegenheid om een dansje te maken. eel in Amstelveen gaat. Tekstpierement is een ca baretgezelschap dat ge knipt is voor dit soort fees ten al zal niet iedereen dat als zodanig begrepen heb ben. Het is nog een van de weinige gezelschappen die de glamour in het theater laten voortleven. Kos tuums, belichting, timing, aardige grappen en grol len, kortom alles wat een avondje uit aantrekkelijk kan maken, is bij deze groep in goede handen. vertrek is Lucie de Lange aangetrokken, maar haar rol is in dit nieuwe pro gramma naar verhouding veel kleiner. Ze toonde zich gisteravond nog vrij onze ker, iets dat waarschijnlijk aan de aard van Re proef- voorstellingen moet wor den toegeschreven. Deusjevoo kan in de ko mende weken tot aan de première zeker nog aan kracht groeien. Brink heeft enkele ijzersterke teksten Anne-Wil Blankers, Guido de Moor en Wim van den Heuvel, (foto Pan Sok). ken, die nauwelijks méér betekenen dan dagelijks gezelschap voor elkaar. Het weekje San Remo werkt als een sombere spiegel die teleurstellende beelden reflec teert. Bij elk van de vier personages is er teleurstelling over hun plaats in het leven. Aan Tekstpierement lag het niet. Jos Brink, Frank Sanders, Lucie de Lange en pianist Henk Bokkinga brachten met veel schwung een try-out van hun nieuwe programma Deusjevoo dat op vrijdag 27 januari offici- Tekstpierement heeft in het verleden niet al te diepzinnige programma’s gemaakt. Nu is daar meer aandacht voor. Niet altijd hoeft een scherpe pointe te worden gehanteerd, er is veel ruimte om zelf in te vullen. Soms blijkt het hin derlijk dat een goede, ern stige tekst nog net tot be sluit een relativerende het scheppingsverhaal met draai moet krijgen. De een als travestiet zeer fraai overtuigingskracht van het uitgedoste Frank Sanders eerder gestelde wordt daarmee gedaan. De pauze bij Deusjevoo vormt een duidelijke afba kening van twee uiteenlo pende programma-gedeel- ten: voor de pauze afwisse lend sketches, conferences en liedjes zonder veel on- Bolt een gelijk waardige in- derlinge samenhang, daar- breng van vrouwelijk caba na een eigentijdse visie op rettalent gehad. Na hun

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 9