Tientallen Sigaren duurder KOFFIE 67 CENT GOEDKOPER botsingen in noodweer Drie jeugdige relschoppers gearresteerd Burgemeester van Winschoten maakt goede kans in Velsen OllIOsElIl: 3.98 het woord is oen... aantal pagina's vandaag: lö Ecevit verzekert: spoedig nieuwe Turkse regering het weer Umuider Courant Vakbondsplannen kunnen herstel bij Hoogovens in de weg staan' r - 1 r 7 1 WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN F Commissie adviseert over benoeming Oostduitse oppositie? Drs. J. D. Hooglandt: Dak van schuur Wanhoopskreet minder agenda pagina 7 Daken af gewaaid, glasschade, bomen om Geleidelijk wind. HARMENJANSBUUR T brMdjM OSHOUHN turn EXTRA VOORDEEL! STROET VIVO iVIVO ROOMMRK KOFFIE Boom op auto’s Kunsthandel Jos de Graaff DINSDAG 3 JANUARI 1978 (ADVERTENTIE) Cor de Jonge: 68ste jaargang no^2j Sar (Van onze stadsredactie) (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Hevige rukwin den, die gepaard gingen met dich te hagelbuien hebben rond twaalf uur vanmiddag in een ommezien alom enorme schade aangericht. Bomen begaven het, daken waai den van huizen en ruiten sneuvel den in tientallen woningen in Haarlem en wijde omgeving. Teleffoonbeantwoorders HAARLEM. De politie heeft in de loop van maandag drie jon gelui aangehouden, die betrokken zijn geweest bij de onlusten tij dens oudejaarsnacht in de Har- menjansbuurt. Twee zestienjarige jongens werden thuis opgehaald, een negentienjarige knaap werd naar het politiebureau overge bracht, nadat hij betrokken was geweest bij een aanrijding op de Nijverheidsweg. IJmuider Courant I Rukwinden geselen Kennemerland iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinii (Zie verder pagina 4) 2 2, 3, 4 Plaatselijk nieuws llllllllllllllllllllllllll »K Economie Beurs Sport Als Oostduitse dissidente communisten nu weer met dit idee op de proppen ko men, maken zij twee grote fouten: ten eerste hadden zij niet „Der Spiegel” als spreektrompet moeten kiezen en ten twee de hadden zij iets beters, iets reëlers moe ten bedenken. Mocht het document inder daad vals zijn, dan werden diezelfde fou ten gemaakt door de Westduitse regering. Want een Oostduitse oppositie die niets beter bedenken kan dan dit, zal voor de greep van Moskou op Oost-Duitsland wei nig gevaar opleveren. (Van onze redactie economie) AMSTERDAM. Een pak koffie van 250 gram wordt donderdag gemiddeld 67 cent goedkoper. Een pot poederkoffie van 50 gram zal 23 cent minder gaan kosten. Dit heeft de Vereniging van Nederlandse Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond. Weerrapporten Binnen- en buitenland ri- De Haarlemse brandweer had de han den vol aan de stormschade. Op de foto worden noodvoorzieningen getroffen in flats aan de Slauerhoffstraat in Haarlem- Noord. Van een schuur aan de Ringvaart in Halfweg stortte het dak in. Binnen stonden elf koeien, waarvan er drie ‘min of meer ernstig gewond werden. In Bennebroek verloor een automobilist door het noodweer de macht over het stuur en botste hij tegen een lichtmast. Hij kwam met de schrik vrij. Zijn auto werd zwaar beschadigd. In Hillegom waaide een boom op de Oosteindelaan om. Het gevaarte kwam op een huis terecht, waarna het dak los raakte en in de Ringvaart terecht kwam. Van een groot aantal personenauto’s knapte de voorruit onder druk van de grote hagelstenen. Het bedreigde strandpaviljoen Pamas- sia in Bloemendaal aan Zee ondervond geen schade van de rukwind. Onlangs zijn nog wel enkele meters zand weggeslagen onder het paviljoen. Volgens de exploitant van Parnassia blijft de situatie wel hache lijk. In Santpoort waaide het dak van een schuur af. De restanten werden vervol gens tegen de achterzijde van een woon huis geslingerd dat onlangs eigendom is geworden van de Ajacied Ruud Geels. Ooggetuigen zagen een grote witte wolk bovenop de schuur ploffen. In dezelfde buurt werden talloze dakpannen van de daken afgerukt. gram of doosje van 20 theezakjes. Volgens Ahold NV (Simon, Albert Heyn, Miro) zal de prijs van een pak koffie dit jaar nog wel verder dalen als zich geen nieuwe calamiteiten voordoen. In het Ahold-personeelsblad Flitsen werd voor dit jaar een daling van de koffieprijs met totaal één gulden voorspeld. Overigens verwacht Ahold niet dat de koffieprijs nog in de buurt zal komen van het lage niveau van juli 1975, toen de reeks forse prijsstijgingen (tot 400 procent) begon. (ADVERTENTIES) IJMUIDEN. De voorzitter van de Ra- deh van Bestuur van Estel en Hoogovens, drs. J. D. Hooglandt, heeft vanmiddag tijdens zijn nieuwjaarstoespraak tot het personeel gezegd dat in de invoering van een zogenoemde arbeidsplaatsenovereen komst, zoals de vakbonden wensen, het herstel van het staalbedrijf in de weg kan staan. „Een bedrijf dat reeds in grote moeilijkheden verkeert is in ieder geval niet het meest geschikte proefkonijn. Het herstel kan worden belemmerd door zulk soort extra condities”, aldus de waarschu wende woorden van drs. Hooglandt. ANKARA (Reuter). Bulent Ecevit die zondag opdracht kreeg van de Turkse pre sident Fahri Koroturk om een nieuw kabi-' net te vormen, heeft gisteren verklaard dat hij daar op zeer korte termijn in zal slagen. Hij zei dat de voorstellen over een ar beidsplaatsenovereenkomst en een vijf ploegendienst in nationaal verband een zorgvuldige discussie vereisen. Hij doelde op een aantal daaraan verbonden aspec ten zoals de kosten en het onomkeerbare karakter van deze sociale experimenten. Volgens Hooglandt zou de toevoeging van een contract over het aantal arbeidsplaat sen deze wanverhouding nog vergroten. Hij pleitte voor maatregelen die leiden tot een betere afstemming van de arbeids markt. Als voorbeeld noemde hij verho ging van de mobiliteit, „met het effect dat de mensen doorstromen naar plaatsen waar ze broodnodig zijn”. staat bekend als een vastberaden, har de werker. Volgens zijn naaste mede werkers op het stadhuis is hij vriende lijk in de omgang. Zijn optreden dwingt bij zijn omgeving respect af. Burgemeester Te Loo leidt in Win schoten een college van vier wethou ders, waarvan twee lid zijn van de PvdA, een van het CDA en een van de CPN. De VVD vervult in de raad een oppositierol. De vraag van de kip en het ei is eenvoudig te beantwoorden: een ei kan niet broeden. Wisselend bewolkt met regen-, hagel- of sneeuwbuien. Geleidelijk tot krachtig of matig afnemende noordwestelijke wind. Minimum temperaturen omstreeks 2 graden, maxima ongeveer 4 graden. 5, 6, 7, 9 15 14 16,17 KOOP vanaf 495,- HUUR vanaf 20,- p.m. NATEBO-AMSTELVEEN, tel. 020-456456 Gen. Cronjéstraat 31 - Tel. 253830 - HAARLEM De verdachten die door de politie tijdens de onlusten werden opgepakt, hebben ver klaard dat zij de Molotov-cocktails met een vooropgezet doel hebben vervaardigd. Zij beoogden met het gebruik ervan politie en brandweer op een afstand te houden tij dens hun „werkzaamheden”. Een 17-jarige jongen heeft zich maandag bij de politie gemeld, omdat hij tijdens de rellen is mishandeld. Hij was op bezoek geweest bij zijn moeder in de Harmenjans- buurt en ging om ongeveer kwart over elf weg. Enkele jongelui sleurden hem van de bromfiets en gaven hem vuistslagen in het gezicht. De jongen vluchtte naar het huis van zijn moeder, zijn bromfiets, ter waar de van duizend gulden, liet hij achter. Deze werd kapotgereden en is tot op heden nog spoorloos. Koffiebranders en Theepakkers gisteren meegedeeld. De prijsdaling is een gevolg van de daling van de koffieprijzen op de wereldmarkt. Ook de theeprijzen gaan donderdag om laag en wel met 5 cent per pakje van 100 De PvdA-kandidaat Te Loo, die door de vertrouwenscommissie naar voren is geschoven, is sinds 1972 burgemees ter van Winschoten. Hij maakte zich de laatste jaren sterk voor het behoud van de werkgelegenheid in het stadje, dat 21.000 inwoners telt. Het was mede zijn verdienste dat de Noord Nederlandse Machinefabriek voor sluiting werd be hoed. De redding betekende behoud van werk voor ruim honderd man. Ook was het aan zijn persoonlijke inspan ning te danken dat zich een papierfa briek in Winschoten vestigde. Te Loon BEZORGKLACHTEN: Vm vrijdag van 18.30-19.00 uur TfntagB van 11.30-12.30 uur UMuMnd Metoon: 02550-10519 voor Saa^xxxt: 023 - 31 90 53 (ADVERTENTIE) (Van onze redactie economie) EINDHOVEN. De produkten van de Nederlandse sigarenindustrie zullen op 30 januari duurder worden. De prijsverho ging is, aldus de Nederlandse Vereniging voor de Sigarenindustrie, nodig omdat grondstoffen, verpakkingsmiddelen en vervoer in prijs zijn gestegen. Voor de prijsverhoging is toestemming gekregen van het ministerie van Economische Zaken. Sigaren van de types bolknak en como- na worden twee cent per stuk duurder, senorita’s één cent en sprietjes een halve cent. Dit kabinet was zaterdag ten onder ge gaan toen de vertrouwenskwestie werd gesteld en 228 afgevaardigden tegen de regering stemden en 218 voor. Samen met de ene stem van de Demo cratische Partij en nog een stem van een onafhankelijke afgevaardigde moet de so- ciaal-democratische Republikeinse Volks partij van Ecevit met zijn 214 stemmen in het parlement op een voldoende meerder- I heid kunnen rekenen. Een auto is, door de hagel op de Westelij ke Randweg in Bloemendaal, geslipt. De wagen vloog door de middenberm en kwam aan de andere kant van de weg in een sloot terecht. Er werd niemand gewond. Het bekende Duitse weekblad „Der Spiegel” heeft onlangs een merkwaardig document gepubliceerd, dat afkomstig heette te zijn van Oostduitse dissidente communisten en waarin Westduitse steun werd gevraagd voor de gedachte, Duits land als grootste middeleuropese natie te herenigen en te neutraliseren. In Oost-Duitsland hebben de autorteiten de verdachtmaking gelanceerd, dat het een vals document zou zijn, opgesteld in samenwerking tussen „Der Spiegel” en de Westduitse regering, bedoeld om het be staan van een Oostduitse oppositie van aanzienlijke betekenis te suggereren. „Der Spiegel”, een blad dat nooit wars is geweest van sensatieberichtgeving en bo vendien geen gelegenheid voorbij laat gaan tegen het communisme te fulmine ren, houdt vol dat het document echt is. Helaas kan de redactie dat niet bewijzen en zij kan ook geen namen noemen van opstellers of ondertekenaars van het mani fest, omdat zij, volgens hoofdredacteur Erich Böhme, daardoor de veiligheid van de betrokkenen in groot gevaar zou brengen. Overigens zouhet geen mirakel zijn, wanneer het manifest inderdaad van figu ren uit de Oostduitse communistische par tij afkomstig zou zijn, omdat het bestaan van een zwijgende oppositie in Oost-Duits land geen ongeloofwaardige zaak is. Aan gezien in de Sovjet-Unie en andere Oosteu- ropese landen de laatste tijd het verschijn sel „dissidentie” veelvuldig aan de dag is getreden, zou het eerder verwondering moeten wekken als in Oost-Duitsland geen dissidenten zouden zijn. Het idee dat zij in het manifest zouden hebben geopperd, komt neer op een heel oud Pools plannetje dat nog een schijn van kans leek te maken in 1946 toen de oorlogs toestand in Duitsland moest worden opge heven en een eventueel vredesverdrag tus sen de geallieerden en de regering-Ade- nauer aan de orde kwam. Duitsland moest worden herenigd nadat de zóne-indeling zou zijn afgeschaft en de wereldveiligheid moest worden gegarandeerd door de tota le ontwapening van het Duitse gebied, inclusief de terugtrekking van alle buiten landse troepen. Voor een hereniging is in West-Duitsland indertijd ook ijverig gepleit, maar ontwa pening was minder naar Duitse zin en bovendien strookte dat niet met de plan nen van de Sovjet-Unie en de westelijke geallieerden, die elkander na de gezamen lijke overwinning op Hitler voor geen hal ve cent vertrouwden. De aansluiting van West-Duitsland bij het Westen, gevolgd door de deling van Berlijn en de verrijze nis van de bertfchte Muur, maakte defini tief een eind aan de illusie die tijdens de oorlog opgeld deed: „Nooit meer een ge weer in Duitse handen.” „Onderschatting hiervan kan zeer ingrij pende gevolgen hebben. Wij hebben lang zamerhand al een systeem van inkomens zekerheid voor individuele werknemers en garantieregelingen die in schril contrast staan tot de grote onzekerheden waarmee de ondernemingen zoals ook blijkt uit ons lot in de afgelopen jaren op de wereldmarkt worden geconfronteerd”. Dit komt doordat hij de steun heeft gekregen van tien leden in het 450 man tellende Turkse parlement die kortgeleden de Gerechtigheidspartij de rug toekeerden en daardoor de val bewerkstelligden van het rechtse kabinet van Suleyman Demirel. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De vertrouwenscom missie uit de Velser gemeenteraad, die de commissaris van de koningin advi seert over de burgemeestersbenoe ming, heeft twee kandidaten voor deze functie aanbevolen. Het zijn mr. G. J. te Loo, burgemeester van Winschoten, en het Tweede-Kamerlid H. de Boer, tevens fractievoorzitter van het CDA in de raad van Velsen. De commissie heeft geen voorkeur voor één van bei den uitgesproken. Naar verluidt heeft drs. R. J. de Wit, commissaris van de koningin in de provincie Noord-Hol- land, de aanbeveling overgenomen en een voordracht gedaan aan de minister van Binnenlandse Zaken. De officiële benoeming door de Kroon van één der kandidaten, wordt medio februari ver wacht. Volgens het KNMI in De Bilt was er een windkracht van negen a tien, terwijl er een windstoot werd gemeten met een snelheid van 115 kilometer per uur. De Haarlemse glashandelaar Krug Ker- rebijn werd op vele plaatsen te hulp geroe pen. „Ik moet klanten naar andere firma’s verwijzen. We kunnen het werk nauwe lijks aan. Hoeveel „klandizie” deze rukwinden in totaal opleveren, kan ik nog niet zeggen”. De brandweer was in Haar lem, de bollenstreek, de IJmond en de kuststreek druk in de weer om te trachten de ergste nood te lenigen. De Nederlandse Spoorwegen hebben, voorzover vanmid dag bekend was, geen schade geleden door de wind en hagel. Tientallen ruiten sneuvelden vanoch tend van flats in Haarlem-Noord. Vooral woningen in de Pleiadenstraat, de P.C. Boutensstraat en de Slauerhoffstraat moesten het ontgelden. De brandweer heeft de gaten met hardboard gedicht. Ook een verkeersinstallatie aan de Schalkwijkerweg is omgewaaid in de ha gelstorm. Een kas van het Heemsteedse tuinbouw bedrijf Van Empelen en Van Dijk aan de Zandvoortselaan sneuvelde vanochtend, terwijl het dak van een schuur van het bedrijf afwaaide. De schade wordt door de firma geschat op 15.000 gulden. Een boom is omgevallen op de Heem steedse Dreef. Gloednieuwe auto’s van de daar gevestigde Dreefgarage liepen daar door enorme schade op. Op de Adriaen Pauwlaan in Heemstede viel een boom, terwijl een populier op het Rhodonden- dronplein omwaaide en op de voorkant van een auto terecht kwam. Pikant detail is dat bewoners de boom allang weg wil den hebben. Van een schoolgebouw!je aan het Rem- brandtplein in Lisse waaide een groot ge deelte van de voorgevel uit het pand. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Het schooltje was in verband met de kerstvakantie niet in gebruik. Op de Kruisweg in de Haarlemmermeer verloor een vrachtwagen het dekzeil van zijn oplegger, waaronder honderden krat ten bier stonden. De wind kreeg vat op de drank, die over de weg ging en voor een verkeerschaos zorgde. „Deborah, laat mij niet al leen....”. Deze wanhopige kreet van liefde hangt sinds gistermor gen boven Jeruzalem, neerge schreven op een luchtschip van acht en een halve meter. Een fabri kant van vliegtuigmodellen, Mit chell Williams, probeert op deze manier zijn geliefde ervan te over tuigen dat er in het land dat zij verlaten wil, wel degelijk iemand is die van haar houdt. De christelijke Deborah wil eind deze week haar geboorteland de rug toekeren en toetreden tot een protestantse gemeenschap in Zwitserland, aldus Williams op een persconferentie. Om dit tegen te houden heeft hij zich bediend van alle technische mogelijkheden die tot zijn beschikking stonden. Het luchtschip heeft Williams 5000 gulden gekost. ri- Aan de Hagelingerweg sloeg de ru kwind een schuurdak af en wierp dit tegen de achterzijde van een woonhuis. Relatiegeschenken Gierstraat 47-53 - Telefoon 31 28 01 Showrooms: Breestraat 30 en 24 Snelfiltermaling, vacuum verpakt 250 gram (maximaal 3 pakken per klant) Llange Nieuwstr. 9, Pega- susstr. 56 UTRECHT (ANP). Bij de algemene verkeersdienst van de rijkspolitie in Driebergen zijn ten gevolge van het nood weer rond het middaguur tientallen mel dingen binngengekomen van ongevallen op de Nederlandse autosnelwegen. De Rijkspolitie had grote moeilijkheden met het coördineren van de hulpverlening om dat een blikseminslag in de hoofdzender- mast het mobilofoonverkeer vrijwel on mogelijk heeft gemaakt. De Utrechtse brandweer is rond het mid daguur met twee spuitwagens en een lad derwagen uitgerukt omdat de bliksem was ingeslagen in de Domtoren. De inslag is echter vermoedelijk via de bliksemafleid- der weggevloeid.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 1