tegen „Der Spiegel I partij gezet In Chili geen politieke gevangenen Pinochet: Chirac voelt zich gepasseerd ECEVIT MOET FORS BETALEN VOOR STEUN TURKSE ONAFHANKELIJKEN Arrestaties in Oostduitse maatregel Demonstratie Baskenland Ex-premier Gandhi uit r Vietnamese invasietroepen moeilijkheden’ 99 Gevolg van publiceren manifest ik in er POT EN KETEL al Gruwelen BIJ BEZOEK CARTER AAN PARIJS: uk Amerikaanse jurist: regering Paraguay AANTAL MINISTERIES ZAL WORDEN UITGEBREID is schuldig aan volkerenmoord >fd ten ge >g ng ste den sen au- >nd w DE VLIEG Opheldering •w BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 8 JANUARI 4 WOENSDAG “Is OPNIEUW MUNITIE EN SPRINGSTOF IN m 99 STAMMHEIM-CELLEN AANGETROFFEN iel De woordvoerder gaf geen specifieke informatie over de gevechts handelingen in de omstreden zone, waar Cambodja als een „papegaai enbek” diep in Vietnam uitspringt. Ig ANKARA (Reuter/UPI). For mateur Bulent Ecevit van de (so- ciaal-democratische) Republi keinse Volkspartij zal het Turkse staatshoofd binnen 48 uur een nieuwe regering voorstellen die, zei de aanstaande premier giste ren, „de nationale problemen voortvarend zal aanpakken”. PEKING/HONGKONG/SINGAPORE (Reuter/UPI). Cambod jaanse legereenheden zijn een fel tegenoffensief begonnen, waarbij zij de Vietnamese „invasietroepen” in grote moeilijkheden hebben ge bracht, zo maakte gisteren in Peking een zegsman van de Cambodjaan se ambassade bekend. door Nico Scheepmaker Cambodja maakt melding van fel tegenoffensief I Een woordvoerder van het ministe rie van Justitie van de deelstaat Ba den-Württemberg zei dat in de cel waarin wijlen Andreas Baader heeft gezeten, vier patronen voor een 9 mm- pistool werden aangetroffen. De politie had al munitie en spring stof in gevangeniscellen in Stamm- heim gevonden, kort nadat Baader, Jan-Carl Raspe en Gudrun Ensslin in oktober dood in hun cellen werden aangetroffen. „Een Joegoslavische krant heeft zich de moeite getroost te tellen hoe vaak de naam „Stalin” voorkomt op de eerste bladzijde van de Pravda. Hij werd 91 maal herhaald en wel in de volgende bewoordingen: Josef Vissarionovitsj Stalin: 35 maal. Partijgenoot Stalin: 33 maal. Grote Leider: 10 maal. Onze geliefde Stalin: 7 maal. De Grote Stalin: 6 maal. Andere benamingen door het blad gesig naleerd waren: De grote leider der mens heid; Het grote opperhoofd der arbeiders; Voorvechter van onze zege, en Trouwe voorvechter voor het behoud van de vrede”. else afd. on gen aer- ota ren rtig ien val en- :sië jen mi- oe- LONDEN (AFP). De Amerikaanse jurist Richard Arens, die hoogleraar is in het volkerenrecht aan de Temple-univer- siteit te Philadelphia heeft de regering van Paraguay verweten dat zij bezig is de Indianen van de stam der Guyaki uit te roeien. De beschuldiging staat in een rapport, dat gisteren is gepubliceerd door de orga nisatie „Survival International” die in Londen is gevestigd. Professor Arens zegt in het rapport dat de Paraguayaanse regering stilzwijgend een campagne steunt die op korte termijn kan leiden tot volledige uitroeiing van de Guyaki. Arens die in augustus van het vorig jaar verscheidene Indianenreserva ten in Paraguay heeft bezocht, noemt de omstandigheden waarin de Guyaki moe ten leven, onmenselijk. Een groot deel van deze Indianen leeft in slavernij. Professor Arens is van mening dat de VS medeplich tig zijn aan deze „massamoord" op de Guyaki omdat zij het bewind van presi dent Alfredo Stroessner militair en econo misch steunen. (mogelijk Amerikaanse) satellietfoto’s le ken te beroepen was het gisteren, enkele lichte schermutselingen daargelaten, vrij rustig in het Vietnamees-Cambodjaanse grensgebied. Hoe dit bericht te rijmen valt met het door Cambodja gemelde „tegenof fensief” is niet duidelijk. Verder meldde de Amerikaanse omroe porganisatie ABC dat Cambodja te velde actief wordt bijgestaan door een grote groep Chinese adviseurs. Op gezag van Vietnamese functionaris sen meldde ABC-correspondent Russell Spurr, dat Vietnamese soldaten enkele mi litaire adviseurs uit de Volksrepubliek krijgsgevangen hebben gemaakt. Verder zouden de Chinezen een deel van het Cam bodjaanse luchtafweergeschut bemannen. BRUSSEL (AFP). De Chileense presi dent Augusto Pinochet heeft gisteren in een interview met de Brusselse krant „L’echo de la Bourse” verklaard dat er in zijn land geen politieke gevangenen zijn. „Door traditie en diepe overtuiging eer biedigt ons land de mens. De gevaren van een burgeroorlog leidden ertoe dat enkele PARIJS (Reuter). De Franse Gaullistenieider Jacques Chi rac heeft gisteren verontwaardigd geprotesteerd tegen het feit dat president Jimmy Carter van de Verenigde Staten, die van daag voor een driedaags bezoek arriveert, hem niet komt bezoe ken in zijn kwaliteit als burgemeester van Parijs. Volgens politieke waarnemers in Anka ra geschiedt dat niet zozeer om redenen van doelmatigheid, alswel omdat Ecevit flink moet betalen voor de onontbeerlijke steun van elf onafhankelijken in het Huis van Afgevaardigden. Tien leden van die groep drosten uit Demirels Rechtvaardig- heidspartij waarmee ze in feite de cen- trum-rechtse coalitie om zeep hielpen. Naar verluidt komen de tien „overlo pers” allemaal als minister in de nieuwe regering-Ecevit. Ecevits regering zal ver der worden gedragen door de republikein se Vertrouwenspartij en de Democrati sche Partij, die in het Huis van Afgevaar digden respectievelijk twee zetels en één zetel hebben. Naar verluidt hebben die splinterpartijtjes voor hun drie zetels ech ter evenveel ministersposten geëist en ook gekregen. chael Kohl, vandaag ontvangen zou worden door minister van Staat Hans- Jürgen Wischnewski. De Chileense president zei dat Chili zich momenteel bevond in een periode van her structurering, die in 1980 haar beslag krijgt. Gedurende deze periode blijft de macht in handen van de strijdkrachten. burgerrechten zijn afgeschaft. Zij zullen worden ingevoerd zodra de situatie in het land het ons toestaat”, aldus Pinochet. Trekt men de dertien „vreemde” porte feuilles af van de 29, dan zouden er voor Ecevits eigen partij zestien ministeries zijn overgeschoten op maar liefst 214 Kamer zetels. Naar verluidt vond de RVP dit wel een erg scheve verhouding worden, waar op Ecevit toen maar besloot een of meer nieuwe ministeries te creëren. Ecevit zal zijn ploeg vandaag of uiterlijk morgen voorstellen aan president Fahri Koroturk. Tot deze zijn fiat heeft gegeven, neemt Demirel de lopende zaken nog waar als demissionair premier. Het heeft er echter alle schijn van dat de burgemeester Chirac zich minder gepikeerd voelt dan de Gaullistenleider Chirac. Carters programma voorziet namelijk wel in een onderhoud met socialistenleider Francois Mitterrand, die zeker is van het pre mierschap wanneer links in maart de verkiezingen wint. Chirac was premier onder Giscard, tot hij in augustus 1976 na een conflict met de president het veld ruimde. De Gaullisten, die zich sinds medio vorig jaar aandienen als het „Rassemblement du Peuple Francais”, doen het tot dusver goed in de opiniepeilingen, in tegenstelling tot Giscards Republikeinen en de andere coali tiepartner. Daarna zal de burgerij in de macht delen met een slechts voor een deel gekozen parlement, „want na het herstel van de normale verhoudingen zal de macht recht streeks worden uitgeoefend door de bur gers en zullen de strijdkrachten en de politie krachtens de grondwet zorgdragen voor de bescherming van de staatsinstel lingen en de nationale veiligheid”. De maatregel bracht Turkije in conflict met Griekenland en de Verenigde Staten en zorgde ervoor dat de zuidoostflank van de NAVO ernstig is verzwakt. De afwikke ling van dit complexe probleem, dat zowel nationaal als internationaal moeilijk ligt, is een van de hoofdtaken van een nieuwe regering-Ecevit. De kandidaat-premier zei gisteren, dat zijn nieuwe kabinet een hechtere samen hang zal kennen dan eerdere regeringen, omdat de partners van tevoren afspraken hebben gemaakt over de hoofdlijnen van het beleid. In 1974 was hij acht maanden premier. Op zijn last bezetten Turkse invasietroe- pen toen een deel van Cyprus om daar de Turkse minderheid te beschermen tegen een stropop van de toenmalige Griekse kolonels. In die „Wereldspiegel” van 1951 stond het volgende: „De Joegoslavische radio maakt zich graag vrolijk over Stalin en de Komin- form-staten. Een commentator uit Belgra do gaf dit bericht weer: „De Pravda-Moskou schreef dat in het Stalin-commissariaat in de Stalin-Allee vlak bij het Stalin-station van de Moskou- se ondergrondse, brand was uitgebroken. De Stalin-brandweer rukte onmiddellijk uit om het vuur te blussen. Vorige week meldde ik dat in de Borba („Strijd”, de Joegoslavische krant die nog het best met de Russische „Pravda” te vergelijken is) van maandag 19 december 1977 de naam van Tito in totaal 124 keer genoemd werd, in 31 artikelen minstens één keer voorkwam en in 22 koppen of onderkoppen werd genoemd. Naar aanleiding daarvan kreeg ik van de heer W. A. Selders uit Zwanenburg de fotokopie van een bladzijde uit „Wereld spiegel” (oktober 1951, zesde jaargang, nummer één) opgestuurd. Hij voegt daar aan toe dat „Wereldspiegel” volgens het opschrift „een onafhankelijk maandblad voor Nederland en Vlaanderen was”, on der redactie van Jan Vrijman. Dat is een wondervolle prestatie en een gevolg van de Stalinische discipline en van de Stalinische brandspuiten uit de Stalini sche Brandspuitfabriek. Alleen onder de wijze leiding van de geniale Stalin is het mogelijk zo’n brandspuit te vervaardigen. De grote Stalin wijst ons de weg van het vuur naar het vuur”. een ;ar- akt Za- Ige- den ;en- STUTTGART (UPI/AFP). Poli tiemannen met honden hebben in de cellen in de Stammheim-gevangenis van Stuttgart die ooit werden be woond door leiders van de Baader- Meinhofbeweging, weer springstof fen en munitie gevonden, zo heeft de justitie gisteren bekendgemaakt. nis- .974 van me- mee :er- dle :ijn oor rali- tan- vol- and De lua- ge- ber jo- no- iar eld 'ol- id- ers len rk: >en re. ?es De ee- len jen m- lei- lid rf- or- tie de rs. en de ng Ecevit, formateur sinds de centrum rechtse regering-Demirel zaterdag sneu velde op een motie van wantrouwen, maakte nog geen bijzonderheden bekend over de samenstelling van het nieuwe ka binet. Hij deelde wel mee, dat het aantal ministeries, momenteel 29, zal worden uit gebreid. en en ra- ?ze ‘er ?e- sa- en eft ise en ng er- •is- ag ;ti- en Jonge tegenstanders van het regime van de Chileense president Pinochet betogen in Santiago, de hoofdstad van het land, dat „nee” stemmen bij het referendum over Pinochet het beste is. Gisteren de monstreerden meer groepen nee-stem- mers in de stad, maar ook aanhangers van de generaal waren op de been. Op de Plaza de Armas raakten ja- en nee-stem- mers slaags, maar de politie wist ze te scheiden voor er gewonden vielen. Als gevolg hiervan zal de accreditatie in Oost-Berlijn van Spiegel-correspon- dent Karl-Heinz Vater van 25 oktober 1977 tot 1 januari 1978 „tot nader be richt” niet worden verlengd. Een en ander is de Spiegel-redactie in Hamburg gisteren per telex door het Oostduitse ministerie meegedeeld. In het bericht wordt „Der Spiegel” ervan beschuldigd dat het blad laatste lijk door vrijelijk ingewonnen informatie de DDR en haar bondgenoten „op boos aardige wijze lastert”. „Der Spiegel” zou hierin samenwerken met de Bundesna- chrichtendienst (BND) in Pullach bij München. Het gevolg hiervan is, volgens het Oost duitse ministerie, dat de verder normali sering van de betrekkingen tussen beide Duitse staten gehinderd en het proces van ontspanning in de wielen gereden wordt. „Der Spiegel” heeft meegedeeld dat de nieuwe correspondent in Oost-Berlijn, Vater, zijn werk op 9 januari hervat. Bonn heeft op het bericht van de DDR Hebt u die foto gezien van de Ameri kaanse president Jimmy Carter, zittend naast de Indiase premier Morarji Desai, met achter hem een kaalhoofdige be diende van Desai, die met gefronst voor hoofd en strakke blik een vliegemepper omhoog tilt waarmee hij blijkbaar op het punt staat om tussen de hoofden van Car ter en Desai door een lastige vlieg dood te meppen? Carter kijkt met een glimlach naar de plek waar die vlieg ronddribbelt, Desai houdt de blik afgewend, de bediende is blijkbaar linkshandig. Terwijl ik die foto bekeek kreeg ik opeens een visioen. Wie het science-fiction- verhaal schreef, en hoe het heette, weet ik niet meer, maar het ging over een ruimte vaartuig dat van de een of andere planeet de aarde naderde. Met de beste bedoelin gen overigens. De enige inzittende had voortdurend radio-contact met iemand op aarde, aan wie hij dus ook kon melden dat hij op de aangegeven plaats, vlak in de buurt van zijn aardse vriend, geland was. De aardbewoner ging onmiddellijk op zoek, maar hoe hij ook zocht, hij zag de vreemdeling en zijn ruimtevaartuig ner gens. Toch moest hij blijkens het radiocon tact dicht in de buurt zijn, maar waar was dan het grote meer waarin de ruimtebewo- ner blijkens zijn hulpkreten dreigde te verdrinken? Wanhopig keek de aardbewo ner om zich heen, maar hij zag niets dan een lege vlakte met wat regenplassen. Opeens dringt de verschrikkelijke waar heid tot hem door! De ruimtebewoner was niet groter dan een vlieg! En hij verdronk in een van de plassen! Daar moest ik dus aan denken toen ik die foto zag van Carter en Desai, met tussen hen in die bediende die op het punt staat die vlieg dood te slaan. Die vlieg is God, die in deze onopvallende Gedaante alle vredesbesprekingen pleegt bij te wo nen, om een Oogje in het zeil te houden. Is God nu dood, zult u vragen? Nee. Dankzij het flitslicht van de fotograaf werd De Vlieg bijtijds gewaarschuwd en kon hij nog tijdig wegduiken. Het besluit van de leiding van India’s oudste politieke partij werd als onver mijdelijk beschouwd sedert aanhan gers van mevrouw Gandhi maandag op een afzonderlijke conventie besloten dat zij de ware vertegenwoordigers van de partij waren en mevrouw Gandhi als hun voorzitter kozen. Het besluit luidde dat „die congresle den die zich hebben aangesloten bij de nieuwe partij die doof mevrouw Gand hi is gevormd, zijn uit het Indiase Nati onale Congres (partij) gezet”. Hiervan verwacht Bonn „nadere op heldering”. Het gesprek vindt plaats op verzoek van Kohl, die er gisteren om had gevraagd, nog voor „Der Spiegel” de telex uit Oost-Berlijn kreeg. De Westduitse minister voor de betrek kingen tussen de twee Duitslanden, Egon Franke, heeft gisteren twijfel uitgespro ken over berichten over een georgani seerde oppositie op grote schaal binnen de DDR. Franke zei in een vraaggesprek in Bonn, dat er ook in autoritaire en dictatoriale staten oppositie bestaat, maar hij gelooft niet aan een oppostie in de omvang zoals die waarvan „Der Spiegel” gewaagt. „Ik geloof niet aan een georganiseerde oppositie in de DDR in die mate, dat zij op de ontwikkeling veel invloed kan heb ben”, aldus de Westduitse minister. De 52-jarige Ecevit, behalve als staats man ook bekend als de literator die o.m. het werk van T. S. Eliott in het Turks vertaalde, heeft al een kortstondige en vorig jaar juni een geheel abortieve rege ringsperiode achter de rug. Beide partijen herhaalden gisteren hun standpunten en lijken nu, na maandenlang als het graf over hun voortwoekerende conflict te hebben gezwegen, ook in een communiqué-oorlog te zijn verwikkeld. Vietnam bood opnieuw aan het grens conflict aan de conferentietafel uit te pra ten. Cambodja deelde andermaal mee dat er niet zal worden onderhandeld voordat alle Vietnamese soldaten Cambodja heb ben verlaten. Over de huidige omvang van de ge vechtshandelingen bestaat geen enkele ze kerheid. Volgens Thailandse zegslieden die zich met een ingewikkelde formule op aan „Der Spiegel” gereageerd met te zeggen dat de maatregel „ongerechtvaar digd en schadelijk” is. Regeringswoordvoerder Armin Grü newald zei gisteren dat de regering de stap van Oost-Berlijn betreurt en over de vrijheid en bewegingsvrijheid van de journalistieke arbeid andere opvattingen heeft dan de regering van de DDR. Grünewald deelde mee dat de verte genwoordiger van de DDR in Bonn, Mi- Spurr, die in Hongkong gestationeerd is, heeft van de Vietnamese zegslieden voorts vernomen dat dit luchtafweergeschut de afgelopen weken verscheidene Vietname se Mig-jagers heeft neergehaald. De Vietnamezen, zegt Spurr, willen hun be schuldiging echter niet zelf uitspreken om de steeds breder wordende kloof met Chi na niet extra te accentueren. Overigens heeft Cambodja al laten we ten dat de Vietnamezen militair worden bijgestaan door „Europese adviseurs”, waarmee Phnom Penh alleen maar Rus sen kan bedoelen. Het is niet de eerste keer dat Chirac zich gepasseerd voelt. Bij het jongste bezoek van de Russische leider Leonid Breznjev was er voor hem evenmin een plaats op het programma ingeruimd, maar na driftig aan de bei te hebben getrokken kreeg Chirac alsnog zijn zin. Chirac, zo deelden zijn assistenten gisteren mee, heeft de Amerikaanse ambassadeur Arthur Hartmann met „verbazing en teleurstelling” attent gemaakt op de omissie. De burgemeester hoopt dat er nog iets aan kan worden gedaan. In een verklaring heet het dat „de burgemeester van Parijs met enige verbazing heeft moeten constateren dat president Carter niet heeft overwogen de Parijse bevolking te komen begroeten via haar burgemeester en gekozen vertegenwoordigers”. BILBAO (AFP). De politie in de Spaanse provincies Biscaye en Guipuzcoa heeft gisteren vijftien personen, bij wie voormalige ballingen, aangehouden in ver band met de vele diefstallen van vorige week van explosieven in Baskenland, zo is uit goede bron in Madrid vernomen. Op de wegen naar Frankrijk zijn weg versperringen opgeworpen. Vermoed wordt dat de Baskische afscheidingsbewe ging ETA achter de diefstallen van meer dan een ton explosieven zit. HAMBURG/BONN (DPA). Het Oostduitse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de hoofdredactie van het Westduitse nieuwsmagazine „Der Spiegel” in Hamburg, „bronnenvergifti ging tussen twee soevereine staten die onafhankelijk van elkaar zijn” verwe ten, naar aanleiding van publicatie in het blad van een „oppositiemanifest van overheidsfunctionarissen in de DDR”. Aangezien Carters programma natuurlijk niet alleen door de Amerikanen wordt uitgedokterd, maar ook door het Elysée van president Giscard d’Estaing, is het passeren van Chirac een nieuw teken dat wijst op frictie tussen de huidige coalitiepartners. Na al het geharrewar in eigen kring zal links zich daarover zo vlak voor de verkiezingen waarschijnlijk alsnog verkneukelen. NEW DELHI (Reuter). Oud-pre- mier Indira Gandhi is gisteren uit de Indiase Congrespartij gezet, die zij heeft geleid tot de verkiezingsneder laag van vorig jaar maart. Dit besluit is genomen op een vergadering van het zogenoemde congres-werkcomité, het partijbestuur. De strijdende partijen bleven elkaar gisteren beschuldigen van agressie en daarbij bedreven gruwelen. Volgens ra- dio-Hanoi hebben de Cambodjanen in de loop van enkele maanden „duizenden Vietnamese burgers” gedood. Dat zou zijn gebeurd tijdens „zinloze aanvallen waarbij verscheidene Cambod jaanse divisies, gesteund door artillerie, vrijwel elk gebied langs de gemeenschap pelijke grens hebben bestookt”. Cambodja daarentegen beweert dat Vietnamese troepen nog steeds de „pape gaaienbek” bezet houden, het gebied dat de toenmalige noordelijken nog kennen als schuilplaats tijdens hun oorlog tegen de Amerikanen en Saigon. Cambodja maakte zaterdag bekend dat het zijn diplomatieke betrekkingen met Vietnam „tijdelijk” had verbroken. De Cambodjaanse ambassadeur in Hanoi, Sok Kheang, arriveerde gisteren in Pe king. Het was niet duidelijk of hij daar kwam voor besprekingen met Chinese functionarissen. De mogelijkheid is ook aanwezig dat de gemakkelijkste route naar Phnom Penh voor Kheang in dit geval over Peking liep. De politiehonden speurden verder 20 gram aan explosieven op onder de vloer van de cellen waarin de Baader- Meinhofleiders hun advocaten spraken.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3