Nederland wil Tealtronic Smith houdt Rechtszaak over schending van 4 weken lang: 2 halen 1 betalen ruggespraak met achterban uitlevering van ex-directeur Geen straf voor moord Illegale stokerij ontdekt Damiate Pers staatsveiligheid uitgesteld Deze week 2pakken Volkoren van 3.00 voor 1.5Q J JAM IN Chileens muurschilderij onherstelbaar beschadigd Twijfel over akkoord Kamer met uitbreiding Al Vier maanden cel ’n Ei hoort erbij IJmuider Courant Carter krijgt geen duidelijke steun geëist voor in water duwen man „Raad van State moet gedrag Van der Feltz toetsen” ’n Avondje uit! j< D Van Saoedi-Arabië Bij brand Zaak-Kalma Man beschikte over foto's van BVD-personeel Verwerking afval de bokkedoorns in het Wethouder van Gelukpark ZEEWEG 53 - OVERVEEN 4 WOENSDAG W O RESTAURANT I I Ve M I Ml Maximaal 6 halen, 3 betalen per klant per keer. Op is op. Aanbieding geldt van 4 t/m 11 januari. ROTTERDAM (ANP). Een dertigtal wetenschappelijk mede werkers van de Erasmusuniversi- teit heeft burgemeester André van der Louw van Rotterdam een methode aan de hand gedaan om voorlopig geen beslissing te hoe ven nemen over de voorgestelde vervanging van hoofdinspecteur Kalma. Die methode is het laten toetsen door de Raad van State van het gedrag van procureur- generaal W. van der Feltz. v: een dins een len een Het bini aan pla; toei VE het c voor (schc kort IJmt bere: voor naar terre en d' wore ke t« SALISBURY (UPI). Premier Ian Smith heeft gisteren de gema tigde zwarte Rhodesische leiders om een korte pauze in het overleg over de invoering van een zwart meerderheidsbewind gevraagd, omdat hij ruggespraak wil hou den met zijn achterban. Dit is in conferentiekringen vernomen. Niet duur-wel heerlijk. BINNEN- EN BUITENLAND Weer Kamervragen over UC-fabriek in Almelo (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) 0,70 145,- VI De medewerkers, die werkzaam zijn op het gebied van staatsrecht, strafrecht en privaatrecht, menen dat het bindend ad vies van de PG aan Van der Louw om Kalma van zijn functie te ontheffen, niet voldoende gefundeerd is. Zij wijzen er op dat Van der Feltz vrijwel onmiddellijk na het deelnemen van Kalma aan de demon stratie bij de Westduitse ambassade (naar aanleiding van de dood van drie leden van de Rote Armee Fraktion) tot de conclusie kwam dat de hoofdinspecteur moest ver dwijnen. Dat getuigt volgens hen van onre delijk gedrag. Ook bij het onderzoek dat de PG later instelde, zetten de medewerkers vraagte kens. Zij vragen zich af, waarom er niet aan de mensen die te maken hebben (ge had) met de zeden- en kinderpolitie, ge vraagd is hoe zij over Kalma denken. Ver der zijn de medewerkers van mening dat de PG alleen de vervanging van een poli tieambtenaar kan verlangen, als deze zijn werk niet goed doet. Aangezien nooit is gebleken, dat Kalma daarin tekort is ge schoten, had Van der Feltz, aldus de mede werkers, in het geheel geen recht de ver vanging van de hoofdinspecteur te eisen. De leider van het blanke minderheidsre- gime wil overleg plegen met leden van de fractie van zijn Rhodesische Frontpartij, leden van het kabinet en leidinggevende personen uit het bedrijfsleven. Hij wil na gaan of er een compromis mogelijk is over de kwestie van het aantal blanken in het parlement onder een zwart bewind. Vrij dag worden de onderhandelingen, die eert maand geleden begonnen, voortgezet. In kringen van de zwarte nationalisten in Salisbury hoopt men dat Smith zijn tot dusver ingenomen standpunt zal opgeven, dat een derde van de parlementszetels moet worden bezet door blanken, gekozen door blanke kiezers, die overwegend con servatief zijn. De onderhandelingen zijn op dit punt vastgelopen. DEN HAAG. Het PPR-Tweede-Ka- merlid Jansen heeft de minister van Eco nomische Zaken opnieuw een serie vra gen gesteld over het ultracentrifugepro ject in Almelo. Jansen wil weten hoe het verrijkt uranium voor Urenco kan wor den afgenomen en op welke wijze het afval kan worden opgeborgen en opge werkt. De vragensteller verwijst de mi nister naar de problemen bij de enige opwerkfabriek in Europa in La Haque in Frankrijk. In dit bedrijf is in de tien jaar van het bestaan ternauwernood gewerkt en nog maar 15 ton afval verwerkt. (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM. De rechtbank in Rot terdam heeft gisteren een 31-jarige Rotter dammer, die vorig jaar de ex-vriend van de vrouw met wie hij samenwoonde had gedood, ontslagen van rechtsvervolging. Volgens het vonnis had de man zijn daad gepleegd onder druk van psychische over macht. Zijn 25-jarige vriendin, die hem had geholpen bij de (voorbereidingen van) de moord, kreeg een straf van achttien maanden met aftrek van voorarrest. De Officier van Justitie had tegen beiden vier jaar geëist. De man en zijn vriendin hadden de 27- jarige ex-vriend van de vrouw om het leven gebracht omdat ze geen andere uit weg zagen uit hun ellende. De vrouw was door het slachtoffer, met wie zij zes jaar had samengewoond, gedwongen tot prosti tutie, en ze werd door hem mishandeld. Toen de vrouw bij de 31-jarige man introk, was haar ex-vriend begonnen ook zijn „opvolger” te treiteren en te bedreigen. In een serie van twaalf vragen aan de minister van Economische Zaken richt Jansen de aandacht op de problematiek van de verwerking van afval. Welke con sequenties, zo vraagt hij, heeft het ontbre ken van verdere mogelijkheden op korte en middellange termijn voor het opber gen en opwerken van afval in Duitsland en in Frankrijk voor het Duitse bouwpro gramma voor kerncentrales en daarmee voor afname van verrijkt uranium van Urenco. mische en finanaciële kanten van het pro ject. Verder wil hij weten hoe de premier erbij komt dat de Kamer zich al zou heb ben verenigd met het geheel van het ex portbeleid ten opzichte van Brazilië. Jansen wijst er verder op dat de opslag capaciteit van 230 ton bij de fabriek in La Hague al vrijwel geheel gebruikt is, waar door binnenkort geen nieuw afval meer kan worden ingenomen. Hij informeert ARNHEM (ANP). De rechtbank in Arnhem heeft gevangenneming bevolen van de in Engeland verblijvende Anthony Rodgers, ex-directeur van het voormalige Singerbedrijf Tealtronic in Nijmegen. De Arnhemse Officier van Justitie verdenkt hem van verduistering in dienstverband van ongeveer 1,5 miljoen gulden. Het mi nisterie van Justitie zal langs diploma tieke weg om uitlevering verzoeken, zo heeft de Arnhemse officier, mr M. de Haas, gisteren meegedeeld. welke gevolgen daaruit voortvloeien voor de afvoer van afval vart Nederlandse kern energiecentrales. Hij informeert welke ge volgen daaruit voortvloeien voor de afvoer van afval uit Nederlandse kernenergiecen trales. Hij informeert er verder naar of het juist is dat bij de Franse fabriek zoveel lekken zijn opgetreden dat alleen al in 1975 453 gevallen van radioactieve verontreini ging in het afvalwater van de fabriek naar de Noordzee zijn vastgesteld. Op welke punten ze de dagvaarding aanvecht, wil mw. Becking niet zeggen. „Dat is niet in het belang van mijn cliënt”. Ze wilde wel zeggen dat het ging om onderdelen van de telastelegging die „lichtvaardig verwijzen naar zaken als terrorisme en staatsveilig heid”. Een nieuw feit dat de Rotterdammer te laste wordt gelegd is namelijk dat hij beschikte over een archief met 170 foto’s en negatieven van BVD-personeel. Hem wordt daarom schending van art. 98c van het Wetboek van Strafrecht te laste gelegd. Dat gaat over het in gevaar brengen van de staatsveiligheid. Verder zou de man zich schuldig hebben gemaakt aan het verbergen van gestolen goederen en overtreding van de Vuurwa- Hij informeert de beide ministers of de consequentie van die Noordzeeverontrei- niging voor de regering aanvaardbaar is en of het juist is dat de maatschappij Cogema, die de afvalopwerkfabriek be heert, aan de Westduitse kernenergiecen trales voorschotten heeft gevraagd voor nieuwe investeringen. Jansen acht het niet uitgesloten dat een dergelijk verzoek ook aan Nederlandse producenten van kernaf val is gericht. Ten slotte vraagt Jansen een inzicht van de gevolgen van de ontwikke lingen in het Franse bedrijf voor de kos- tenverwerking van Nederlands kernafval. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. De Chileense muurschildering op de muur rond het Utrechtse hoofdbu reau van politie is gisternacht zo ernstig beklad met witte verf, dat herstel in de oorspronkelijke staat onmogelijk wordt geacht. Dit heeft een woordvoerster van de gemeente Utrecht gisteren bekendgemaakt. De schildering die met toestemming van de gemeente door de Chileense kunstenaars groep El Frente werd aangebracht, kwam kort voor Kerstmis in het nieuws toen de politie het gemeentebestuur verzocht de schildering te verwijderen. „Een tekening met een zo duidelijk politiek aspect hoort niet op een openbaar gebouw”, aldus de politie. De tekening beeldt het verzet in Chili tegen de militaire dictatuur uit. Tegelijk met de Rotterdammer zijn nog drie anderen aangehou den bij de garagebox in Capelle a.d. IJssel, waar de spullen waren opgeslagen. De drie anderen zijn inmiddels uit voorlopige hechte nis ontslagen. Bij de arrestatie zijn aanwijzingen gevonden dat de huurders van de garagebox plannen hadden voor aanslagen op bekende Nederlanders, voornamelijk uit werkgeverskringen. Ze zouden ook drie bomaanslagen hebben gepleegd. De plannen voor de aanslagen en de bomaanslagen zijn de 36-jarige man niet telaste- gelegd omdat voor zijn deelname daaraan geen overtuigend bewijs kon worden gevonden. Met name in politiekringen is indertijd kritiek geleverd op de arrestaties in Capelle. Daar geloofde men dat via verder schadu wen van de verdachten meer concrete zaken aan het licht konden worden gebracht. Bij de arrestatie zijn ook enkele personen ontkomen. Later zijn geen arrestaties meer verricht. penwet. Hij beschikte over vuurwapens, politie-uniformen, ran- gonderscheidingstekens, video-apparatuur, injectienaalden en verdovende vloeistoffen. De gesprekken die Carter gisteren had in Riad, de hoofdstad van Saoedi-Arabië, waren volgens de berichten wat minder positief verlopen. Carter had vruchteloos geprobeerd koning Khaled ertoe te bewe gen meer steun te geven aan de vredesini tiatieven van president Sadat. Anderzijds weigerde Carter in te gaan op pressie om de Israëlische regering-Begin ertoe te be wegen in te stemmen met de stichting van een Palestijnse staat en met ontruiming van de bezette gebieden. Ook koning Hoessein van Jordanië had al laten weten, dat hij tijdens een gesprek met Carter in dq Perzische hoofdstad Te heran gezegd had, dat nu de beurt aan Israel is om de patstelling in het vredes overleg te doorbreken. Na het kabinetsberaad in Jeruzalem toonde Begin zich gisteravond echter on verzoenlijk. Hij herhaalde zijn voorstellen militairen dan ook niet uit de bezette ge bieden terugtrekken. Inmiddels zijn radicale Arabische lei ders gisteren in de Iraakse hoofdstad Bag dad bijeengekomen om een gemeenschap pelijke strategie uit te stippelen voor hun verzet tegen Sadats vredesinitiatief. Aan de vergadering nemen deel de Algerijnse president Boumedienne, de Libische mi nister van Buitenlandse Zaken Al Tureiki en de leider van het marxistische Volks front voor de Bevrijding van Palestina, George Habasj en president Al Bakr van Irak. DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr. H. C. van der Mije B. e daaro voor mindi het pi ze sn< stemr van e den 1 bouw tens c staat ten vi brord ten. I bouw schoc derw: schoc niet r van c nomii Eei nieut voorl derd turn schoi houd nieui ders reikt nieui gebo vrijg Vo scho de b De h zittir over kenc best, bewi man wool voor de a ging D« reid gens rein per maand per kwartaal per post per jaar per post HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning De een r< een zi gewei vemb bij oi scholi bereii verwi de nit helft (Vervolg van pagina 1) GET B. Huij rien can- IJm IJm OV A de wee V fori per (Van onze redactie binnenland) MAASBRACHT. Door een brand na een explosie heeft de politie gisteren in de buurtschap Brachterzijde in Sint Joos (gem. Maasbracht) een vrij omvangrijke illegale jeneverstokerij ontdekt. De stokerij is door de explosie geheel vernield. De illegale stokerij was ondergebracht in een schuur van een dertigjarige inwoner van de buurtschap. Deze was op het moment van de ontploffing niet thuis. Later werd hij aangehouden. Nadat de brand was geblust werden bij onderzoek resten gevonden van twee ketels en veertien gistbakken. De capaciteit van de stokerij moet ongeveer vierduizend lieter per week hebben bedragen. De waarde van de installatie en de aanwezige grondstoffen wordt geschat op ruim een ton. BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 Reserveren: 023-263600 s Maandags gesloten. Hij verwacht dat de vroegere directeur over enkele weken in Arnhem kan zijn om zich voor de rechtbank aldaar te verant woorden. Na eerdere bezoeken die ambte naren van de Economische Controledienst aan Rodgers brachten, heeft de Neder landse justitie niets meer van hem verno men. Pogingen om opnieuw met hem in contact te komen liepen steeds op niets uit. Daarom besloot mr De Haas de vervolging door te zetten. Eerder al werd in Neder land een arrestatiebevel uitgevaardigd. Mede door de manipulaties van Rodgers zou het Nijmeegse kantoorcomputerbe- drijf Tealtronic ten onder zijn gegaan. Bij het aan het licht komen van de moeilijkhe den begin 1977 werd het bedrijf bezet en later failliet verklaard. AMSTERDAM (ANP). De Officier van Justitie bij de rechtbank in Amster dam, mr. R. Manschot, heeft gisteren een gevangenisstraf van twaalf maanden, waarvan acht voorwaardelijk, geëist tegen twee 20-jarige Amsterdammers die vorig jaar uit baldadigheid een man in de Prin sengracht hadden gegooid. Samen met een 18-jarige Amsterdammer die wegens zijn jeugdige leeftijd achter gesloten deu ren wordt berecht beroofden zij op 5 februari j.l. de heer W. Koeman van zijn portefeuille met 13 gulden en duwden hem in het water. Voorbijgangers wisten de man op het droge te krijgen. Rechtbankpresident mr. S. Slagter, her innerde de verdachte aan de verdrinkings dood van een man die in september j.l. in het Singel was gegooid. Twee inmiddels voor deze daad berechte jongeren, hielpen ook bij de „tewaterlating” van de heer Koeman. BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, IJmuiden tel. redactie: 02550 - 15389 na kantoortijd: 02208 - 3577 tel. adm. en adr.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - 14,35 41,30 55,- f 162,50 215,- iosse nummers buitenland per kwartaal (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM. De rechtszaak tegen een 36-jarige Rotter dammer die in oktober met drie anderen was gearresteerd op verdenking van het beramen van terroristische daden, is uitge steld omdat zijn advocaat, mw. mr. A. Becking Nouhuys, van ochtend een bezwaarschrift heeft ingediend tegen de telasteleg ging. Jansen heeft ook de minister-president nieuwe vragen gesteld over de uitbrei dingsplannen van het Almelose ultracen trifugeproject. Hij wil weten hoe de minis ter aan de veronderstelling komt dat de Kamer al akkoord zou gaan met het ultra centrifugeproject indien bevredigende voorwaarden voor de leverantie van ver rijkt uranium aan Brazilië bedongen zou den worden. Jansen wil weten hoe de minister-president er bij komt dat de Ka mer zou hebben ingestemd met de econo- Ofwelhoe verrassend-gezellig u kunt dineren in De Bokkedoorns. Denk in deze tijd daar eens vaker aan: flonkerend kaarslicht, zachte muziek, hoffelijke bediening en -last but not I east- wildspecialiteiten Enfin, reden genoeg om vandaag of morgen ons restaurant te bezoeken. BonAppetit!

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 4