ANDERE PLAATSBEPALING OM TIJD TE WINNEN Schoutshuits in Velsen herbouwd als in historisch jasje Juwelen gestolen burgerlijke stand Veelzijdig UVV-programma voor bewoners Velserhooft moderne woning bejaardentehuis ook door buitenwereld te benutten9 1 5 kort ijmonclnieuws 1 o i GEJUS VAN DER VEEN ZOU NIET MEER W£G WILLEN Ds. R. Kok beroepen Gespreksavonden in Santpoort F1 5 VELSEN-IJMUIDEN 19 7 8 JANUARI 4 WOENSDAG Tegenslagen y Velsen (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. B. en W. van Velsen zien na gerezen bezwaren af van het open terrein aan de IJmuidense Willebrordstraat als bouwlocatie voor een nieuwe school voor Voortgezet Buitengewoon Onderwijs (school voor Praktische Vorming). De Dienst Openbare Werken kreeg kort voor de jaarwisseling opdracht naar bouwmogelijkheid elders in IJmuiden uit te zien. De directe nabijheid van de Velser pont en de bereikbaarheid over de weg, per bus en per trein golden als pluspunten voor de Willebrordstraat. Dit blijven voorwaarden bij de speurtocht naar een ander bouwterrein. In eerste instantie wordt gedacht aan een terrein aan de zuidkant van de De Noostraat tussen het politiebureau en de plek aan de zuidkant hiervan waar een sporthal gebouwd gaat worden. Tijdwinst is het belangrijkste motief om van de oorspronkelij ke terreinkeuze af te wijken. ■tof fc. 1 Terrein Tiberiusplein voor (Van een onzer verslaggevers) r VBO bruikbaar alternatief j De gemeente ondervond bij de voorbe reiding van die nieuwbouw nogal wat te genslagen: .Begin 1976 werd het oude ter rein van de gemeentereiniging aan de Vel- VELSEN. Door de Christelijk Gere formeerde kerken in IJmuiden is beroe pen dominee R Kok uit Eemdijk heeft Gejus niet te klagen. „Op 22 oktober zijn we hier gaan wonen en we hebben vrij snel zo’n beetje alle buren op bezoek ge had. We zijn door de dorpsbewoners echt gastvrij verwelkomd. Er is hier een heel andere sfeer dan in een nieuwbouwwijk en we voelen ons hier nu al echt op onze plaats.” Gejus vertelt, dat de eerste die bij hem op de stoep van het nieuwe Schouts- huis stond oud-wethouder C. Ockeloen was. De huidige burgemeester van Ter- neuzen was toevallig dat oktoberweekend in Velsen. Zaterdags was Gejus verhuisd en zondag stond Ockeloen voor de deur. „Voor Ockeloen is het Schoutshuis ook de afronding van een levenswerk in Velsen”, zegt Gejus. „Hij was de grote man van de opbouw van het oude dorp en het Schouts huis is het teken, dat die opbouw er echt gekomen is.” SANTPOORT. De ontspanningscommissie van de UW heeft voor de komende maanden een gevarieerd programma samengesteld ten behoeve van de bewoners van Velserhooft en hun leeftijdgenoten elders in Santpoort-Noord. Begonnen wordt op 4 januari met een toneelavond door de vereniging ’t Voetlicht die het blijspel „Pechvo gels" zal opvoeren. OVERLEDEN: A. Arendshorst, 45 j., echtgenote van W. de Vente, IJmuiden; G. de Haan, 79 j., weduwe van C. W. H. Tielrooij, IJmuiden. VELSEN. Zowel vanaf de Stations weg als vanaf het'Noordzeekanaal wordt het dorpsbeeld van Velsen sinds enige tijd bepaald door twee gebouwen, waar omheen de andere huisjes gehurkt zitten. De oude Engelmunduskerk, teken van kerkelijk gezag heeft er concurrentie bij gekregen van het nieuwgebouwde oude Schoutshuis, teken van burgerlijk gezag. Met de herbouw van het Schoutshuis is in zekere zin de restauratie van het oude dorpje Velsen afgerond. Het Schoutshuis hoorde bij het dorp Velsen, zoals ook de kerk niet weg te denken zou zijn. Bij de afbraak van het pand in 1969 had men dit erkend en dankzij de zorgen toen voor opslag van het afbraakmateriaal en voor het maken van gedetailleerde bouwteke ningen, staat het Schoutshuis nu weer overeind. li js m e- tn »r- fs- m ïls en er id er »s ■m >n- en fe- ei- ig- ip- un an se ni- iki cs- ta, an td ek 'e- an is- er »r- en sn, en 'ig in- en ns >u- 5 jn im de VELSEN-ZUID. Bij een inbraak in een woning aan het Krommeland werden dinsdag gouden en zilveren sieraden en een antiek horloge buitgemaakt. De juwe len zaten in een bijouteriedoosje dat uit een slaapkamerkast werd meegenomen. Het ongewenste bezoek drong de woning binnen door forcering van een deurslot aan de achterzijde. De inbraak moet plaatsgehad hebben rond het middaguur toen de bewoners afwezig waren. B. en W. willen eerder bouwen en kijken daarom uit naar een bouwlocatie waar voor de bestemmingsprocedure vooraf minder tijd in beslag neemt. Het terrein bij het politiebureau (Tiberiusplein) biedt de ze snellere oplossing. Hiervoor is geen be stemmingsplan van kracht. Wie de bouw van een school op die plaats wil tegenhou den kan dat alleen na afgifte van een bouwvergunning door de gemeente krach tens de wet AROB. In de directe omgeving staat echter geen woonbebouwing. Protes ten van omwonenden, zoals aan de Wille- brordstraat, zijn daarom niet te verwach ten. B. en W. van Velsen zijn voor snelle bouw om onderwijskundige redenen. De school voor Voortgezet Buitengewoon On derwijs maakt momenteel gebruik van het schoolgebouw aan de Houtmanstraat dat niet meer voldoet aan de onderwijseisen van dit moment. Dit gebouw staat op de nominatie voor sloop. Voor Openbare Werken is de oude school „in theorie geen sta-in-de-weg” voor de bouw van het nieuwe W. F. Visserhuis. De heer Elders, die in de bouwcommissie zitting heeft, denkt daar duidelijk anders over. Het nieuwe bejaardentehuis, bere kend zijn de op 150 bewoners tegen het bestaande gebouw aan de Rijnstraat 82 bewoners, komt op de hoek van de Hout manstraat en de J. P Coenstraat met de woonkamers aan de J. P. Coenstraat en voor een deel aan de Houtmanstraat, waar de afgekeurde school nu nog op vervan ging wacht. VELSEN. „Een bejaardenhuis moet meer bieden dan alleen een adequate ver zorging. Het moet een schakel zijn in een keten van voorzieningen die optimale ontplooiing van de bejaarde tot doel heb ben. Wat het tehuis in dit opzicht te bieden heeft moet ook binnen bereik ko men voor de niet-inwonende bejaarden. De wijk krijgt daarmee meer binding met het tehuis en andersom.” Directeur J. W. Elders van het IJmuidense W. F. Visser huis zei dit dinsdag tijdens een nieuwjaarsbijeenkomst voor de bewo ners. kelijk of historisch verantwoord is. Ik heb geprobeerd het praktische te combineren met het artistieke. Je moet in zo’n huis kunnen leven ook; het moet geen museum zijn. Ik heb ook aan mijn vrouw gedacht en er een moderne woning van gemaakt. Of het nu allemaal precies historisch juist is, vind ik niet zo belangrijk. Het is een prachtig huis geworden”. Wat dat laatste betreft, heeft hij zonder meer gelijk. Aan de buitenzijde is een voornaam en deftig huis met houten lui ken voor de grote ramen met sierlijke kozijnen tot stand gekomen, maar van binnen is een modern en leefbaar' huis ontstaan, dat het gezin Van der Veen, vader, moeder en vier dochters, een echt thuis heeft gegeven. Op de benedenver dieping is één grote ruimte gemaakt voor het woongedeelte en de keuken, waarbij de houten balken in het plafond en de stenen plavuizen op de vloer de intimiteit van voorbije jaren scheppen. Met veel oo_g voor details heeft Gejus zijn huis ingericht. Schilder Bresser had vroeger een deur van geëtst glas en Gejus is ook aan het etsen geslagen Zo ontstonden de prachtige et sen in de bovenlichten van de ramen, waar nu oude middeleeuwse prenten over han del en scheepvaart de plaats van het vroe gere schilderswapen hebben ingenomen. Een ouderwetse trap in het midden van het huis geeft toegang tot de eerste ver dieping. Daar waan je je het meest in een huis uit het verleden. Prachtige houten deuren in de oude stijl geven vanaf een smalle hoge gang toegang tot zolderslaap- kamers met een houten planken vloer en een dakkapelletje. Het bed in de slaapka- \ner van het echtpaar Van der Veen is een beetje het pronkstuk van Gejus. Het is een oud Biedermeier bed, dat door collega- decorateur Dirk van der Moolen beschil derd is met een prent van het buiten „Velserbeek” en met een dorpsgezicht van het dorpje Velsen. Ook in allerlei details is het gevoel voor styling van Gejus terug te vinden. De im mense spiegel in het trapportaal, een de kenkist met veel houtsnijwerk, een bont beschilderd kabinet of een enkele water kan aan de muur. „Ik heb geprobeerd er in de eerste plaats een leefbaar huis van te maken, een huis waar we in wonen kunnen en waar we ons echt thuis voelen. „Dat is blijkbaar aardig gelukt, want vanuit de woonkamer wordt regelmatig een blik op het Noordzeekanaal geworpen en schepen, die vaak heen en weer gaan, zijn al geen verrassing meer. En over belangstelling voor zijn woning De af gekeurde school aan de Houtman straat. Een lastig object voor de bouwers van het nieuwe F. W. Visserhuis die daar om tijdige ontruiming voorstaan. Het Schoutshuis ontleent zijn naam aan schout Jacobus van Kalker, die het als zijn woning heeft gehad. Het oude huis dateer de uit het eind van de zeventiende eeuw. Maar in 1968 moest dit voorname pand van het dorp ruimte maken voor de scheepvaart bij de verbreding van het Noordzeekanaal. Het Schoutshuis was in die jaren zetel en woning van schilder Bresser. Het Schoutshuis nu is de riante woning van decorateur G. J. van der Veen De heer Van der Veen, in de omgang Gejus, was een van de gegadigden, die wel 'wat voor herbouw van hpt huis voelde en hij was het tenslotte, die in februari het startsein voor de herbouw kon geven. Ne gen maanden later was het oude huis her boren en kon de decorateur zijn nieuwe woning betrekken. Moet het oude Schoutshuis in vroeger eeuwen als zetel van het burgerlijk gezag of als woning van den notaris een deftige behuizing geweest zijn. Gejus heeft er nu weer het puikje van woongenot van ge maakt. Hij geeft zelf wel toe, dat de inde ling van het huis misschien niet oorspron- Een tweede punt dat meespeelt is de nieuwbouw van het W. F. Visserhuis. De voorbereiding daarvan is nu zover gevor derd dat 1 juli 1979 voor de start richtda- tum is. Niet-tijdige ontruiming van de school aan de Houtmanstraat kan opont houd geven want de school staat voor de nieuwbouw in de weg. Ook directeur El ders van het W. F. Visserhuis ziet daarom reikhalzend uit naar snelle bouw van de nieuwe school waarmee het verouderde gebouw nabij de watertoren kan worden vrijgemaakt. Dat het nieuwe Schoutshuis ook binnen de oude sfeer ademt, toont deze foto van het trapportaal met de grote spiegel en een oude kast heel duidelijk. Jeugddienst. In De Hoeksteen te Santpoort-Zuid wordt zondag 8 januari om 19 uur een jeugddienst gehouden waar in ds. J. Rijks het onderwerp „Moede loosheid” zal behandelen. Medewerking verleent Paul Marselje, zang met gitaarbe- geleiding. Huisvrouwen. De afdeling Santpoort van de Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen begint haar activiteiten in het nieuwe jaar met een koffiemorgen voor s degenen die in 1977 lid zijn geworden. De bijeenkomst heeft op donderdag 5 januari plaats in het restaurant Brederode. Op vrijdag 6 januari volgt voor de leden een nieuwjaarslunch in het Noordersluisres- taurant te IJmuiden. De grond aan de Willebrordstraat heeft een recreatieve bestemming waarvan viq een zogenoemde artikel 19-procedure af geweken kan worden. Tijdens een in no vember 1977 gehouden hoorzitting rezen bij omwonenden zoveel bezwaren tegen scholenbouw op die plek dat bij de voor bereiding een regen van bezwaarschriften verwacht mag worden. In die situatie zou de nieuwbouw op z’n vroegst in de tweede helft van 1978 van start kunnen gaan. De heer Elders noemde verregaande in tegratie van het tehuis en zijn bewoners in het wijkgebeuren een logische consequen tie van de huidige opvattingen op het punt van de bejaardenzorg. Hij greep in zijn nieuwjaarstoespraak terug op de situatie direct na Wereldoorlog II toen de dagelijk se routine van de verzorging bij de bejaar denhuisvesting voorop stond. Er werd in gespeeld op de behoefte aan speciale huis vesting voor de 65-plussers. Na 1960 kwam het accent meer op de materiële en licha melijke verzorging te liggen. Van meer recente datum is de opvatting dat het persoonlijk welzijn van de bejaarde voor op dient te staan. Er werd zekerheid en geborgenheid geboden. De bejaarde gaf daarbij graag taken uit handen. Alles werd gedaan, kwam op andermans schou ders neer waarmee een belangrijk stuk zelfstandigheid verloren ging. De heer El ders noemde afhankelijkheid, machteloos heid en een duidelijk isolement als de grote nadelen van zo’n situatie, die onder meer door een grotere openheid bijge stuurd kan worden. „Het verzorgingste huis moet meer zijn dan een toeleverin gsbedrijf van zorg. De oudere moet wor den bijgestaan in die zaken die hijzelf niet meer behartigen kan. Daaruit volgt dat de mogelijkheden die de bejaarde nog in zich hééft tot het uiterste benut moeten wor den.” De heer Elders noemde goed functio neren van een bejaardenhuis alleen moge lijk in relatie met voorzieningen buiten de deur en directe betrokkenheid bij de leef situatie van nog zelfstandig wonende 65- plussers. Hij vroeg zich vervolgens af waarom ruimten, activiteiten en het dienstbetoon in het W. F. Visserhuis alleen voor de inwoners beschikbaar zouden moeten blijven. Voor het W. F. Vissershuis is aan de noordkant van de Lange Nieuwstraat nieuwbouw in voorbereiding. De heer Elders wil zijn opvattingen over de bejaardenzorg hier in praktijk gaan brengen. serdumweg als bouwterrein genoemd. Na een principebesluit voor de bouw zag een voorbereidingscommissie later van die plek afi vanwege „een slechte bezonning”. Gedeputeerde Staten en het Rijk werkten tegen door aan het bouwbesluit van het gemeentebestuur de vereiste „verklaring van geen bezwaar” te onthouden. Pas in augustus van het vorig jaar ging het licht op groen na een beroep van de gemeente Velsen tegen deze afwijzing. Velsen werd in het gelijkgesteld. Het ministerie van volkshuisvesting ging met het bouwpro ject akkoord en Gedeputeerde Staten slo ten zich daarbij van harte aan. Als bouwlo catie Was toen al voor het terrein aan de Houtmanstraat gekozen. Daarbij moest dan wel de school voor Voortgezet Buiten gewoon Onderwijs het huidige gebouw, het voormalige PTT-kantoor, verlaten. En daarbij dreigen dqs nu weer problemen te rijzen Op 24 januari verzorgt het echtpaar Ten Cate een voordrachtavond waarop’dia’s van de gemeente Velsen worden getoond. Hieraan is tevens een quis verbonden. Een gezamenlijke erwtensoepmaaltijd volgt op 3 februari. Veertien dagen later is er een culturele filmavond met medewerking van A. Schutte. Een modeshow heeft plaats in de middaguren van 1 maart. Op 8 maart is er wederom een toneelavond, nu met medewerking van de bejaardentoneelgroep die „Onder één dak" zal presenteren. Voor 22 maart is een gezellige avond in voorbereiding waarbij het zangkoor Velserhooft onder leiding van mevrouw A. Mulder zich zal laten horen. Een tweede modeshow wordt gehouden op 5 april ’s middags. Een avond met volksdans onder leiding van mevrouw J. Waanders is er op 14 april. Op 28 april wordt de aandacht gevraagd voor een voordrachtavond met medewerking van Ru Kaebisch uit Nieuwe Niedorp. Veel aandacht wordt weer aan het clubwerk besteed: op dinsdagmorgen volksdansen, dinsdagmiddag handwerken, woensdagmorgen kreaterwerk, donderdagmiddag kaar ten en sjoelen, vrijdagmorgen gymnastiek voor bejaarden en vrijdagmiddag zingen bij het koor Velserhooft. Bovendien worden voor de bewoners van Velserhooft koffieuurtjes georganiseerd, te beginnen op dinsdag 10 januari om acht uur ’s avonds; daarbij zal de heer Schutte dia’s van het tienjarig bestaan van Velserhooft tonen. De volgende koffieuurtjes zijn ’s mor gens half elf op 4 februari, 4 maart, 1 april en 6 mei. Het herbouwde Schutshuis is pittoresk gelegen aan de rand van het oude dorpje Velsen, waarvan het met de Engelmundus kerk het silhouet beheerst. GEBOREN B. Gürsoy-Atar, z. Velsen-Noord; J. Huijbertsen-Widjaja, d., IJmuiden; F. Bar- rientos-Castillejos, d., Amsterdam; P. Oz- can-Yeter, z. IJmuiden; M. C. Kok-Olthof, IJmuiden; I. W Bakkernes-de Haan, d., IJmuiden. SANTPOORT. De samenwerkende kerken van Santpoort organiseren op de vrijdagen 6, 13 en 20 januari gespreksa vonden in het gebouw De Haven aan de Schipbroekenweg met als thema: „Wat zeggen jullie ervan?” Het is de bedoeling jongeren en ouderen van gedachten te laten wisselen over onderwerpen als „Wat beluisteren wij via platen?”, „Wat zien wij op film en tv?” en „Wat lezen wij voor school?” Cursusleider is W. E. Westerman. Mede werking verleent L. J. W. Danckaarts, schoolpastor in Heerhugowaard. - >7

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5