Politie en brandweer verlenen assistentie K W Hf Over IJmuiden gesproken IR Herinneringen aan de Kanaalweg t de vissers die ’s morgens binnen kwamen mochten dan nog worden geholpen, maar uitsluitend door hun vaste barbier. Rare tijden. Toen de vrouw aan de beurt was vroeg ze om veters. Jansen gaf haa r die en liet haar meteen afrekenen want pofklanten had hij genoeg in zijn boekje staan. Hij schoof de tien halfjes die ze langzaam uittelde in de winkella. Op de avond van dezelfde zondag werd de lade geplunderd. DE ONTDEKKING van de diefstal was ’s maandagsmorgens belangrijker nieuws dan welk oorlogsnieuws dan ook voor het winkelierswereldje van de Ka naalweg in Velseroord in de december maand van het mobilisatiejaar 1915. Jan sen praatte er in afwachting van de poli tie over met Suk van drogisterij ’t Roode Kruis op no. 1, met kruidenier Ten Broe ke senior van no. 4, met groenteboer Leijenaar, vleeshouwer Lam, kruidenier Graaman en bakker Van den Brink. De im JU z IJmond-MTS winnaar schoolbasketbal- toernooi Haarlem f" Mwai 6 IJMOND 19 7 8 4 JANUARI WOENSDAG (Van onze redacteuren in de IJmond) Voorgevel Heemskerk JF JANSEN van de Kanaalweg ver trouwde de vrouw al meteen niet erg. Ze liep hem te veel in de winkel rond. Ordentelijke klan ten voegden zich bij de toonbank en wachtten tot ze aan de beurt waren. Lang wachten was er trouwens vandaag niet bij omdat er op zondagmorgen nooit zoveel klanten in de zaak komen de weeklonen waren immers allang op. Maar je moest je winkel geo pend houden, ook op zondag, omdat alle winkels nu eenmaal op zondag geopend waren. O z Snoepwinkels Op de klompen „Op vierjarige leeftijd w De Kikvorsch Scheepvaart IJMOND. De storm die gistermiddag met vernietigende kracht over ons land trok heeft ook in de IJmond zijn sporen duidelijk achtergelaten. Op tal van plaatsen werden antennes van daken gerukt, vlogen dakpannen in het rond en bezweken ramen onder het geweld van de wind waarvan op sommige plaatsen een snelheid werd gemeten van om en nabij 150 kilometer per uur. In Santpoort werd voor ettelijke tienduizenden guldens schade toegebracht aan het woonhuis van de familie Zwaan aan de Hagelingerweg nummer 285. Aan de achterzijde van deze woning werd de helft van een dak van een stenen schuur door een windhoos opgenomen en tegen de achterzijde van de op enkele tientallen meters afstand staande woning gesmakt. Bomen Revue t Eén van de ontwortelde bomen aan de Wüstelaan in Santpoort. ian van 55 Stormgeweld veroorzaakt veel schade en ongemak in IJmond Op de parkeerplaats nabij het Stadskantoor van Beverwijk kon een Citroén-bestelauto niet meer tegen het windgeweld op en kantelde. De Beverwijkse brandweer is de gehele dag bezig geweest met bet opruimen van de schade, die de storm veroorzaakte. Van de daken van enkele huizen in de Arendsweg, Boeweg en Hendrik Mande- weg kwamen televisie-antennes en tiental len dakpannen naar beneden. In de Tuin straat kwamen dakpannen terecht op het dak van een geparkeerde auto. Een paal van de feestverlichting in de Breestraat knapte als een rietje af en kwam boven op een auto van een inwoner van Heiloo te recht. Op de Plantage rukte de wind een deel van de voorgevel van de woning van mevrouw en het filiaal van de Melkinrichting Vel- sen. Tussen de zaak van Ten broeke en het filiaal liep een smalle poort met aan het einde twee huisjes. Vervolgens aan de Kanaalweg bakker Sluiters (later Klooster). Tussen de winkel van de mel kinrichting in de bakkerij van Sluiters bevond zich een brede poort met aan het einde vier huizen onder één kap; ze kwa men, toen de Zoutmanstraat werd aange legd, met de achterzijde aan deze straat te liggen. In de poort: twee grote schuren met veel ramen, dit in verband met de mandenmakerij die hier was gevestigd. De mandenmakers zaten bij hun werk met hun rug tegen het licht; ieder van hen had een- houten vlonder voor zo’n raam als vaste plaats. Op het erf bevon den zich stenen bakken waarin de „te nen” te weken werden gelegd om dit materiaal hanteerbaar te doen zijn bij het maken van de manden. Toen de vis van IJmuiden niet langer in manden 'maar in kisten werd vervoerd verdween deze bedrijvigheid bij de Kanaalweg. De tegen de jachthaven aangedrukt te wor den. Met assistentie van vijf sleepboten is het schip met de grootste moeite door de wind heen gedraaid en terug naar Amster dam gevaren. Vanmorgen vroeg heeft de Hual Traveller alsnog zee gekozen. De TOR Scandinavia wist dinsdagavond rond zes uur zonder veel problemen bin nen te lopen. In de Amsterdamse haven veroorzaakten de windstoten 's middags rond drie uur veel schade. Van een aantal binnenvaartschepen sloegen de luiken weg. Schepen van de havendienst en de rijkspolitie te water hadden de grootste moeite om in de felle wind bijstand te verlenen. In de buurt van de Plesmanweg, nabij het Stadskantoor, bereikten de windvla gen snelheden van soms 150 kilometer per uur. De Citroën-bestelwagen van een Bever wijkse vrouw hield zich in dit geweld niet meer staande en werd op het parkeerter rein van de Stadskantoorflat door de wind opgetild en omver geblazen. De 64-jarige mevrouw Winters uit Heemskerk kon zich in het geweld niet meer staande houden en werd vlakbij het Stadskantoor door de wind tegen de grond gesmakt. Zij brak hierbij haar arm. Een bejaarde man om klemde minutenlang met beide armen een boom en werd tenslotte door een juist passerende vrouw geholpen om ongedeerd de ingang van het Stadskantoor tebe reiken. In Heemskerk viel de stormschade erg mee. Een welbekende auto in het Velseroord van kort na de Eerste Wereldoorlog: de Overland van de aan Zeeweg no 12 ge vestigde Dirk van Rooijen. Op de foto van links naar rechts: Dirk van Rooijen, Everdina van Rooijen en het echtpaar Visser van de Willebrordstraat; de heer Visser was werkzaam in het raadhuis. Geheel rechts bij de auto: Arie van Rooi jen. (Foto beschikbaar gesteld door de heer J. van Rooijen te Beverwijk). echter niet. De schade bleef dan ook tot enkele honderden guldens beperkt. Per soonlijke ongevallen deden zich in Heems kerk helemaal niet voor. (Van onze basketbalmedewerker) HAARLEM/IJMOND Een record-be- langstelling van vijftienhonderd toeschou wers heeft dinsdagavond bijgedragen aan een geslaagde afsluiting van het jaarlijkse schoolbasketbaltoernooi. Het enige wat de toeschouwers op deze slotavond node mis ten was de spanning. Sfeer en spektakel wafe er overigens vooral bij de duels waar- dat in feite niet verwacht werd. De titels gingen uiteindelijk naar de IJmond-MTS. Don Helder Camara en het Triniteitsly- ceum. In het niet hoogstaande duel bij de oud ste jongens tussen de IJmond-MTS en het Haarlemmermeerlyceum uit Badhoeve- dorp had het er de volle veertig minuten alle schijn van dat de favoriete IJmond- MTS niet tot het uiterste wilde gaan. Veel balverlies lijdend werd het Haarlemmer meerlyceum alle kans gegeven steeds maar weer terug te komen. Te veel kansen bleven echter onbenut en po er gescoord werd was het louter een zaak van één man. Met achtendertig punten kon de Badhoe- vedorpse aanvalsleider zijn ploeg echter niet voor een nederlaag behoeden. Ver diend zegevierde de meest complete ploeg de IJmond-MTS met 60-49, en passant het toernooi naar de geschiedenis verwij zend. mderij'; i-Leur. Reacties op deze ru briek: schriftelijk aan het bureau van dit blad met vermelding „IJmui den wat vertel je me nou?", telefonisch 023- 378601. aan- ibel il >etref- »en geeft erug. lat 2 WW MS daar weinig uitrichten en liet het karwei aan het personeel van de gemeente over. Van een huis aan de Arendsweg en de Schans stortte de schoorsteen in. De brandweer zorgde ervoor dat wat de wind van de schoorsteen had overgelaten, vak kundig werd gesloopt. De laatste melding waarvoor leden van het vrijwillige brand- de Hagelingerweg terecht kwamen. Het mag een wonder heten dat zich hierbij geen persoonlijke ongelukken hebben voorgedaan. Op het moment dat de wo ning van de familie Zwaan werd getorpe deerd was er niemand thuis. In de woon- en slaapkamer, in de keuken en op zolder werd eveneens door rondvliegende brok ken steen de nodige schade aangericht. Vrijwel de gehele achterzijde van het huis zal moeten worden vernieuwd. De brandweer die snel ter plaatse was belastte zich met het opruimen van de grootste chaos. Personeel van de dienst Openbare Werken bracht tegen de achter gevel een houten stut aan om mogelijke instorting te voorkomen. De schuur waar van het dak werd gehalveerd is eigendom van de gemeente en werd voor opslag gebruikt door een plaatselijke bollenkwe ker. De schade wordt door verzekering gedekt. politie kwam vlug. Ze vroeg Jansen hoe veel geld hij uit de la miste en of er verder nog iets uit zijn Noord-Bra- bantséh Schoen en Laarzenmagazijn was verdwenen. Jansen wist het precies: twee paar schoenen, een paar kinder- laarzen en een paar pantoffels. Of Jan sen een vermoeden had wie de ladelicht- ster was? Hij noemde de naam van zijn verdachte. De politie zocht haar thuis op vond daar al het gestolene en kreeg een volledige bekentenis. Het kwam allemaal uitvoerig in de krant. DE JEUGD van nu heeft de Kanaalweg waar dit vooraal zich afspeelde niet meer gekend. De Duitse bezetters hadden bij al hun vrees voor een invasie veel ruimte nodig voor de schoten die nooit zouden worden gelost en lieten daarom alles afbreken wat in de weg kon staan. Alleen een stukje van de Van der Zwaagstraat herinnert nog aan dit nijvere deel van Velseroord. De Kanaalweg liep van de Stationsweg tot aan het Klaphekje waar men gelegenheid kreeg de spoorrails op eigen risico over te steken. Met lezer Piet Luit, zesentachtig jaar, in 1916 naar Velseroord gekomen waar hij in 1922 een filiaal van de Melkinrichting Velsen be trok, wandelen we in gedachten nog eens langs deze weg. De heer Luit herinnert zich, van de Stationsweg komend, rechts de kruidenierszaak van Verhoog, dan slager Winkel (die vleeshouwer Lam op volgde) en vervolgens de eerder genoem de kruidenierszaak van Ten Broeke later de boekhandel van Raadman, daarna van Biersma; het was een voor die tijd groot pand met bovenwoningen waar o.a. tante Reintje woonde. Dan een filiaal van C. Jamin dat in bovenbedoeld schoenenmagazijn van Jansen was geko men, de kleermakerij van de gebroeders Van Eek (hoek Lagersstraat) in die tijd een huis, later verbouwd tot de ga- lanteriezaak van K. Kossen, weer later de kruidenierszaak van Overstegen. Daar na: de kappwrszaak van Van Doorn. Voorbij de Lagersstraat tot de hoek van de Willebrordstraat stonden woningen van werkmeesters en bewakers van de aan de Zeeweg gevestigde Tuchtschool; later kwamen neringdoenden in deze huizen: de bakkerij van Voorma, de fijn strijkerij van Schuit en de schoenmake rij van Van der Duin. Op de hoek: een zaak in tweedehands meubelen van J. Steen (vroeger een fiétsenzaak) en de kapperszaak van Van Telgen. Aan de overkant, waar de melk- en kruide nierszaak van Mooy zou komen, was voorheen een filiaal van de Melkinrich ting Velsen daarvóór eèn mattenzaak van Scheer en een kruidenierswinkel van de Coöper atie. NA TE ZIJN teruggewandeld naar dé Stationsweg neemt lezer Luit ons nu mee langs de linkerkant van de Kanaalweg. Op de hoek: café Van den Boogaard, dan drogisterij Suk, het sigarenmagazijn van Kraak (voorheen de horlogezaak van Jansen), de ijzerwinkel van Ter Broeke Een toevallig passerende politie-pa- trouillewagen ontdekte de ravage omdat bij het ongeval dakpannen en brokstuk ken steen tientallen meters in het rond vlogen en onder meer op het. wegdek van JANSEN had het nooit anders meege maakt en was dan ook zeer verbaasd dat de kappers van IJmuiden van plan wa ren voortaan op zondag te sluiten; alleen de kop van de sluis, die daardoor enige duizenden guldens schade opliep. Boven dien dreigde het schip door de windstoten sloopt. Van het cellengebouw van de poli tie werd een glazen lichtkap de lucht inge blazen. jarensinds november 1915 —de fami lie G. J. Smeenk een herenmodezaak annex wolwinkel had en waar later een tassenzaak kwam. Achter het huis dat voor de ingang van de Willebrordstraat stond bevonden zich nog drie woningen onder één kap. Deze zijn vervangen door twee winkelpanden (sigarenmagazijn De Drie Kruisjes en een fietsen- en kinder wagenzaak) alsmede een garage (Be- rendsen). Ging men verder de Tromp straat in dan zag men daar nog twee huizen. Tussen deze woningen en de ga rage liep een poort met aan het eind een oud wit huisje waar de familie Groen woonde. Vader en zoons waren bekende Velseroorders doordat ze met gedroogde vis door de straten ventten. Ze stonden er ook mee bij de boten van de Alkmaar Packet wanneer deze op een stralende dag naar IJmuiden kwamen met zoveel Amsterdammers dat hele straten in de hoofdstad een uitgestorven indruk maakten en het strand tussen de pieren op elke vierkante meter bezoek had. de bomen bij de parkeer ruimte in de buurt van het Marktplein, aan de kant van de Oosterduin- weg, afkomstig zijn van de plaats waar vroeger de eerder in deze rubriek genoemde boerderij van Braam heeft gestaan, dwars voor de Kenne- merlaan”. (P. C. A. de Jong, IJmuiden). „Als ik aan het voor oorlogse IJmuiden te rugdenk, wat waren er toch veel snoepwinkelt jes. Je was er met een cent de koning te rijk. Alleen vraag ik me bij het ouder worden steeds meer af hoe de mensen die er zo’n snoepwinkel tje op nahielden van de geringe opbrengst van de cent-van-het-blad konden bestaan". (J. Vis ser, IJmuiden). „In Velseroord hadden we De Kikvorsch. Daar - laten we zeggen tussen het VSV-terrein en school H - bevond zich de begraafplaats van Bo- reel. Wij als jongens kwamen overal in maar juist daar niet. Er waren namelijk stevige, hoge hekken. Wat de mobili satietijd 1914-’18 in IJ muiden betreft, sommi gen plakten briefjes van vijfentwintig op het be hang; we moeten nog zien of we terugkomen, was de slogan”. (A. Dou- ma, Haarlem). intensief zaagwerk was de doorgang weer vrij. In Velsen-Noord werden bij de spoor wegovergang op de Velser traverse de zogenoemde Ahobs door de windkracht zo ver omlaag gedrukt dat het rode-belsig- naai in werking trad en enige tijd stagnatie in het wegverkeer veroorzaakte. Het scheepvaartverkeer in de haven mond van IJmuiden heeft ook nogal wat last gehad van de rukwinden. Het Japanse autotransportschip „Hual Traveller” moest dinsdagmorgen naar Amsterdam terugkeren, omdat het door de zware windstormen niet in de Noordersluis ge manoeuvreerd kon worden. Het hoog op gebouwde schip was ’s morgens vroeg uit Amsterdam vertrokken. Bij de Noorder sluis aangekomen wist men het schip niet in de sluis te krijgen. Het verwaaide tegen weerkorps uitrukten, was van de familie Weel aan de Alkmaarseweg. Ook hier had de wind de schoorsteen gedeeltelijk ge- schuren werden verhuurd, zoals aan het taxibedrijf van Teune. DE WEG VERVOLGEND ziet lezer Luit in gedachten weer de brede toegang naar de verhuurderij van handkarren van E. Veldman. Er werd een druk gebruik van de wagens gemaakt, ook voor verhuizin gen. Op deze plaats loopt nu de De Ruy- terstraat uit in de Van der Zwaagstraat. In de brede ingang stonden nog twee huisjes. Op de hoek: een viswinkel, een kruidenierszaakje van de weduwe Oder- kerk (maar dat is heel wat jaren geleden) en de sigarenzaak van Vlegels; de tuin bij laatstbedoeld pandje strekte zich uit tot aan de Zoutmanstraat die nu door dezelf de tuin loopt. Daarna de winkel van bakker Van den Brink, waarnaast vroe ger een café heeft gestaan. En vervolgens voor de Willebrordstraat een woonhuis van de familie Hoogerwerf. Dit stond vlak voor de straat zodat men met een boog de Trompstraat in moest rijden. Hoe de situatie was is nog te zien aan het hoekhuis aan de rechterkant waar in die In de Jan Ligthartstraat en omgeving hield de wind het ergste huis. Verder dan de gebruikelijke opsomming van geknakte antennes, afgewaaide dakpannen en om hoog gevoerde golfplaten reiken de noti- Schaap weg. De brandweer kon ties in het rapportenboek van de politie Aan de Wüstelaan in Santpoort werden drie woudreuzen ontworteld door het stormgeweld. Een van de bomen versper de de doorgang van het verkeer dat door de politie werd omgeleid. Na één uur ging ik naar de bewaar school bij de zusters in de Kerkstraat. In 1914 brak de mobilisatie uit die tot 1918 duurde. De kinderen kwamen voor al in die tijd op klompen naar school want schoe nen waren een weelde artikel. Het eten en drin ken was in de mobilisa tietijd slecht en duur. Toen ik elf jaar was kre gen we een nieuwe jon gensschool op het Tas- manplein. Wij woonden aanvankelijk in de Breesaapstraat maar verhuisden in februari 1920 naar Velseroord. Er was toen maar één straatweg van IJmuiden naar Velseroord; dat was de IJmuiderstraat- weg. Wij gingen echter liever via het Zwarte Pad dat door de duinen liep, aan weerskanten van de Watertoren. Ik weet nog goed dat wij in de Planciusstraat kwa men te wonen, een „ne derzetting” tussen de IJ- muiderstraatweg en Vel seroord. We waren er de eerste bewoners (num mer 56). In die omgeving waren wel straten maar nog geen trottoirs”. (M. P. Kocx, Santpoort). „Ik heb zo’n idee dat „Ik heb goede herinne ringen aan de groots op gezette Schakels-revue die vroeger, toen de ra dio er nog niet was of pas in haar kinderschoe nen stond, jaarlijks uit Amsterdam naar het IJ- muider Thalia kwam. Het waren echte uitgaansavonden. Hoe wel er - meen ik - steeds drie of vier achter elkaar werden gegeven moest je voor kaartjes in de rij staan want de voorstel lingen waren altijd zeer spoedig uitverkocht”. (C. Bakker, Amsterdam. oud-IJmuidenaar). ijmuiden^fi wat vertel je me nou? fa -

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 7