Georganiseerd vuurtje stoken X Kerk Land- en tuinbouw willen niet uit het PBO stappen en kunst Verzet tegen \ontpachting in i recreatiegebied j en. up VERVANGING ARMATUREN I I <t j 11 IJMOND 19 7 8 JANUARI 5 fw r| D O N D E R D A G K1 Reacties op deze rubriek via telefoonnummer 02510 - 26546 (Van een onzer verslaggevers) SPAARNWOUDE. De Land- en Tuinbouw Bond, afdeling Haar lem (LTB) heeft de hoop nog niet opgegeven dat in het deelplan Dijkland van het recreatiegebied Spaarnwoude een aantal boeren voor eigen rekening hun bedrijf kan voortzetten. Het deelplan omvat het gebied in de driehoek die wordt gevormd door de Veerpolder ten 1 oosten van het Haarlemse industrieterrein, het dorp Spaarnwoude en Halfweg* In dit gebied oefenen op dit moment nog ongeveer vijftig boeren (gedeeltelijk part-time) hun vak uit van wie een-vijfde geen schadeloosstellingsovereenkomst voor pachtontbinding wenst. De grond in het gebied is al wel voor ruim negentig procent in handen van de Stichting Beheer Landbouwgronden (SBL). v 'Ml T BEVERWIJK. De armaturen van de openbare verlichting in de wijken Waran de en Arendsweg-zuid zijn dringend aan vervanging toe. De kosten van het vervangen van de 210 armaturen en bijbehorende aansluitsnoe- ren wordt geraamd op ƒ48.300,- voor welk bedrag de raad een krediet beschik baar dient te stellen DE KERSTBOOMBRANDEN loeiden woensdagmiddag in Beverwijk en Heemskerk weer hoog op. Vele kinderen kwamen op een vijftal plaatsen in Heemskerk en Beverwijk de bomen inleverpn en kregen als tegenprestatie een versnapering. Om vijf Niet gering, het kunstbezit in deze kerk. Op de foto een deze week gemaakte foto van het huidige interieur. OP HET W/SSUtë GEZICHT AAN HET UITERLIJK van de Goede Raad-kerk is sinds de bouw met zoveel veranderd. Daarom willen we graag aan dacht besteden aan het interieur dat in de loop der tijden met enige fraaie kunst werken is verrijkt. Het is vooral pastodr L. Oudejans, die op 1 november 1940 als vierde pastoor van de parochie zijn intrede deed, ge weest, die de inwendige versiering ter hand nam. In een in 1960 uitgegeven parochiegieds, nog in het bezit van het „Prentenkabinet” in Wijk aan Zee, lezen we daarover het volgende. „De devotiekapel van O.L.Vrouw van Goede Raad kreeg tot vreugde van de parochianen het eerst een beurt en werd tevens verhoogd tot doopkapel. Karei Krol uit Den Haag plaatste er een bron zen doopvont, dat door de kunstenaar Arnolds met fijne emailles werd ver sierd. Later zou H. Schoonbrood drie toepasselijke glas-in-loodraampjes aan brengen en Charles Eijck voegde er later een sprekend patronale aan toe van O.L- Vrouw van Goede Raad, in klei uitge voerd door de firma Russel-Tiglia uit Tegelen. Han Bijvoet werkte rustig door aan de kruiswegstaties die in opdracht werden uitgevoerd naar aanleiding van het 25- jarige parochiefeest (1915-1940)”. Voor de viering van dat zilveren paro chiefeest lag een uitgebreid programma klaar, maar door de inval van de Duit sers is er niets van uitgevoerd In de parochiegids lezen we dan verder dat in oktober 1941 de parochie weer een belangrijk kunstwerk rijker werd. „Toen arriveerde het grote polyptiek van Char les Eijck dat in zeven grote panelen ach ter het altaar prijkt en op slag de kerk een ander aanzicht gaf”. Pastoor Oudejans schreef daarover la ter: „Wel heeft het enige tijd geduurd voordat de parochianen aan deze kunst uiting gewend waren, maar langzamer hand heeft ook dit kunstwerk, zoals alle goede kunst, het pleit gewonnen" We citeren nog even de parochiegids uit 1960: „De rustige en belangstellende bezoeker zal dan aan de epistelzijde van de kerk geboeid worden door het spre kende mozaïek van Nico Witteman boven i UTRECHT. De vakgroepen land- en tuinbouw en siergewassen van de voe dingsbonden FNV voelen er niets voor om uit de diverse publiekrechtelijke organisa ties (PBO) te stappen. Algemeen is welis waar de onvrede over het functioneren van de huidige produkt- en bedrijfschap pen maar desondanks meent men dat de vertegenwoordigers van de voedingsbon den in deze organen naar middelen moe ten blijven zoeken om de werknemerswen- sen, zoals meer daadwerkelijk medezeg genschap bij investeringen, te verwezen- lij ken klokken geplaatst. De oude waren tij dens de bezetting geroofd. Bij de herden king van het veertigjarig bestaan, op 10 mei 1955, werd de kerk verrijkt met glas- in-loodramen boven de biechtstoelen, een nieuwe verlichting, een nieuwe ge luidsinstallatie, een altaarbel en een troonhemel op het altaar. Met Kerstmis 1954 heeft de kerk een nieuwe kerstkrib be gekregen met aangeklede beelden van de kunstenaar H._ Beekman uit Bever wijk. Het altaar kreeg lopers en een tapijt van de Koninklijke Tapijtknoperij „Kin- heim” uit Beverwijk. In 1958 zijn muur schilderingen in de doopkapel aange bracht en in augustus 1959 begon het werk aan de verfraaiing van de triomf boog boven het priesterkoor. het Mana-altaar. Daarnaast, bij de sa- cristiedeur, wordt men gegrepen door een bemoedigende Joseph van Charles Vos. de kunstzinnige Limburger, die ook het H. Hartbeeld verzorgde in de kerk De jaarwisseling 1944-1945 bracht weer nieuwe, werken van H. Schoonbrood, de Limburger die vooral in het glas naam heeft gemaakt. Naast de beide zij-altaren werden de ramen vergroot en gebrand glas van Schoonbrood, voorstellende de H. Maagd, werd er in gezet; de gekroonde Maagd en de biddende en arbeidende jeugd” Pastoor Oudejans overleed in het na jaar van 1945. maar zijn opvolger pastoor P. C. Vollebregt kon op dezelfde wijze de luister van de kerk blijven vergroten. De glazenier Schoonbrood kreeg een grote opdracht Doordat de ramen aan de evangeliezijde er slecht aan toe waren en restauratie hard nodig was, werd toe- kapitaalverlies op. Dat voorkom je als je boeren voor eigen risico laat zitten Boven dien kunnen die dan pachtsommen beta len en dat verlicht de lasten van de stich ting weer. Vorig jaar heeft de SBL de ongeveer twintig pachters die, er nu nog zitten de pacht opgezegd maar daarbij is zij juri disch in de fout gegaan naar onze mening. Kijk, voor degenen die toch willen stoppen is dat geen probleem maar voor de ande ren die niet aan ontbinding willen is het een houvast. Volgens ons had de SBL voor 1 oktober met een nieuwe brief moeten komen. Dat heeft zij niet gedaan. Wij vin den daarom dat die pachters een nieuw recht op pacht voor zes jaar hebben ge kregen." De LTB wijst in zijn schriftelijke reactie aan het gemeentebestuur van Haarlem- merliede en Spaarnwoude nog op het plan voor uitbreiding van „Mooie Nel”. Die moet naar mening van de boerenorganisa tie niet ten oosten van de huidige plas worden aangelegd maar in de Veerpolder. langs de spoorlijn tussen de Haarlemse industrie en het water van de Binnen Liede. Verkeer zal dan aan de buitenkant van het recreatiegebied blijven De aanleg van autowegen rond het dorp Haarlem- merliede en langs de Kerkweg zal dan niet nodig zijn, meent de LTB Ook in het kader van de inspraakprocedure bij het deelplan Mooie Nel is veel verzet gebleken tegen de aanleg van autowegen in het gebied stemming gevraagd en verkregen om de ze te vervangen door glas-in-loodramen en in de parochiegids van 1960 wordt daarover bijna juichend verteld: „Schoonbrood heeft zijn beste kunnen gegeven en zo staan nu aan de evange liezijde de schitterende ramen die stuk voor stuk een uitbeelding zijn van de Glorievolle Geheimen”. Pastoor Volle bregt voegde daar toen aan toe: „En het blijft een vrome wens van de tegenwoor dige herder, dat hij ook aan de andere zijde de Blijde Geheimen zal kunnen plaatsen, waarvan een drietal ramen al in 1955 zijn ingezet. Als het geheel zal zijn voltooid, zal nog meer tot uitdrukking komen, dat onze kerk een Maria-kerk is. Dit blijkt ook ten zeerste uit de achttien kleine raampjes in het midden der kerk. Zij stellen voor de Koninginne-aanroe- pingen uit de Maria-litanie”. In 1949 werden in de toren drie nieuwe uur ging de fik in de stapels bomen. De brandweerkorpsen van Beverwijk en Heemskerk hielden een oogje in het zeil, zoals hier op het terrein achter de Animalfarm in het Willem Alexander- plantsoen te Beverwijk. Een en ander is dinsdag duidelijk gewor den op een gecombineerde vergadering van de beide vakgroepen in Utrecht. Een kleine meerderheid van de vergadering nam een motie aan, waarin duidelijk „ja” werd gezegd tegen de PBO en waarin werd gepleit voor een „volwassener" PBO, v. Deze week in de rubriek „Op het tweede gezicht twee oude prentbriefkaarten van de Goede Raad Kerk aan de Arendswegzn Beverwijk en een recente interieurfoto. De kerk stond toen nog tamelijk vrij in de ruimte met veel omringend land. De grote uitbreiding van Beverwijk zou pas later tot stand komen. Toch was het katholieke volksdeel al zo groot, dat er een tweede parochiekerk moest worden gebouwd, omdat de kerk aan de Peperstraat veel te klein was geworden. Ook na de bouw van de Goede Raadkerk, die in 1915 gereed kwam, bleef de kerk aan de Peperstraat te klein en is deze negen jaar later vervangen door de St. Agathakerk aan de Breestraat. De kerk aan de Arendsweg is dus ouder dan de koepelkerk aan de Breestraat. volledig gehandhaafd kan worden. Zelf standige veehouderij is zeer zeker met die plannen te combineren." De gewijzigde opzet voor Dijkland kwam midden 1977 uit de handen van de ontwerpers vandaan. Daaruit en uit de discussie in het stichtingsbestuur onder leiding van gedeputeerde Van der Knoop is duidelijk naar voren gekomen dat boe ren voor eigen risico in de toekomst uitge sloten zou zijn. Het hele gebied van 650 hectare wordt in vijf beheerseenheden op gedeeld en wellicht dat een gelijk aantal boeren in dienst van de stichting kan ko men om het land te bewerken. Volgens de ontwerpers en het bestuur zal van hun deskundigheid gebruik kunnen worden gemaakt, niet om intensieve veeteelt te bedrijven maar wel voor extensieve land bouw. Het melken van koeien zou niet meer worden (jan een bezienswaardigheid. De boer wordt daarmee een soort park wachter.', In het deelplangebied zöu de beplanting met bomen en struiken van 1,6 van de huidige oppervlakte moeten worden ver groot tot 10,5%. De boerenorganisatie vindt dat het beplantingsplan tot vijf pro cent zou moeten worden teruggebracht. Voor de vijftien boeren de de LTB zelf standig wil laten blijven werken (als pach ters van de SBL-grond) zou niet meer dan eenvijfde van „hun" land aan beperkende bepalingen1 moeten zijn gebonden wat het gebruik betreft. Zo’n regeling bestaat nu ook al en houdt bijvoorbeeld in dat het land niet voor 1 juli gemaaid mag worden. Die twintig procent heeft dan de bestem ming van natuurgebied ten behoeve van flora en fauna. LTB-secretaris Joh. W. Nelis „De afwis seling in het gebied kan beter door zelf standige boeren in stand worden gehou den dan door een ambtenaar met mede werkers. Het is bovendien goedkoper. Je hoeft dan namelijk geen pachtcmtbin- dings-schadeloosstelling te betalen. Bo vendien zal „Spaarnwoude" andere ge bouwen nodig hebben dan er nu staan als zij haar plannen doorzet. De huidige boe renbedrijfspanden zijn dan te klein en er moet nieuw gebouwd worden. Dat leverj. Op 12 december 1913 kreeg kapelaan H. Haver uit Den Haag opdracht naar de Peperstraat te verhuizen om vandaar uit de plannen te verwezenlijken die moesten leiden tot de stichting van een nieuwe parochie en een nieuwe kerk in het zich uitbreidende Beverwijk en die nieuwe kerk moest komen te staan in het gedeelte Wijk aan Duin. A. Kropholler werd de architect en op 2 juni kon een begin worden gemaakt met de bouw. Dat was in de mobilisatietijd en in de eerste maanden van de eerste wereldoorlog moest de bouw enige tijd worden onderbroken, maar toch kon op 10 mei 1915 de kerk door monseigneur A. J. Callier worden geconsacreerd. Deze was toen pas voor de helft afgebouwd. De geheel voltooide kerk kon pas op 13 november 1927, tegelijk met het koperen feest van de parochie, feestelijk in gebruik worden genomen. Het kerkorgel werd in 1925 geplaatst. waarin ook de vakbonden hun gewicht meer dan voorheen kunnen laten gelden. Dit was tegen de zin van de vakgroepbe sturen, die bij monde van voorzitter C. Soeterbroek lieten weten dat ze het aanne men van de motie „strategisch” zeer on verstandig vonden. Soeterbroek zei dat de vakbonden bij de onderhandelingen in een zwakke positie komen te verkeren als de werkgevers nu al weten, dat de bonden niet uit de diverse produkt- en bedrijf schappen zullen treden. Met dat uittreden dreigde de federa- tieraad van de voedingsbonden FNV eind '76 in brieyen aan de werkgeversorganisa ties die zitting hebben in de diverse schap pen. De voedingsbonden riepen 1977 uit tot het jaar van de waarheid voor de PBO in Nederland. In dat jaar zouden de werkge vers zich principieel moeten uitspreken voor meer daadwerkelijke invloed van de werknemers -op de besluitvorming binnen de schappen, anders zouden de voedings bonden zich terugtrekken. Op 23 januari zal de federatieraad van de voedingsbonden FNV de reacties van de werkgeversorganisaties op zijn ultima ta toetsen en zal hij eventueel beslissen of men schappen de rug zal toekeren en zo ja welke. Vooruitlopend op deze definitieve beoordeling mogen de diverse vakgroepen van de voedingsbonden hun adviezen ge ven. De vakgroepen vlees en pluimvee hebben dat eind vorige week al gedaan. Zij zijn tegen het functioneren in de PBO’s. In een advies aan de federatie noemden zij het medewerken zinloos. De schappen waarmee de vakgroepen land- en tuinbouw en siergewassen hebben te maken zijn ondermeer de produkt- schappen akkerbouw, granen, zaden en peulvruchten, groenten en fruit en de be- drijfsschappen landbouwschap en bos schap. Bestuurder H. Ligtenberg van de voedingsbonden zei, dat de werkgevers in die schappen over het algemeen negatief of zelfs helemaal niet hebben gereageerd op de brief van de federatieraad. Sommige werkgevers verwezen naar de Sociaal Eco nomische Raad (SER, het toporgaan van de PBO), die op verzoek van de voormalige minister van sociale zaken, Boersma, bezig is met het opstellen van een advies over de PBO. Boeren hebben nog hoop \op zelfstandig bedrijf De stichting werft voor het recreatiege bied Spaarnwoude (2750 ha. groot) de ter reinen aan in opdracht van de ministeries van Volkshuisvesting en CRM. Het deel plan Dijkland omvat 650 hectare, bijna een kwart van „Spaarnwoude”. Het stich tingsbestuur heeft de zes participanten om hun mening gevraagd over het ont werp voor Dijkland. De gemeente Haar- lemmerliede en Spaartiwoude is één van die zes en organiseert op 10 januari een hoorzitting over Dijkland. Negen dagen later stelt het gemeentebestuur zijn opi nie vast en Verstuurt die naar „Spaarn- woude”. De stichting wil haast maken met uitvoe ring van het deelplan dat in ontwikkeling wordt gebracht na de 'gebieden Ooster- broek, Buitenhuizen, Westhof en Houtrak De laatste tijd heeft vooral het deelplan Mooie Nel in de belangstelling gestaan wegens de inspraakavonden in omliggen- de gemeenten. Kritiek van de gemeente Haarlemmerliede en anderen is geweest dat voor Dijkland een dergelijke inspraak- procedure nooit is gehouden. Vandaar dat de bewuste gemeente dat nu, zij het op het nippertje, heeft geregeld. Op het nippertje, want de tijd dringt. In de tweede helft van dit jaar wil de stichting al een aantal werken in Dijkland uitvoeren. In de meer- jarenbegrotmg is daarvoor een bedrag van ruim één miljoen voor 1978 opgenomen. Q De LTB herinnert in zijn schriftelijke JU- reactie aan het adres van B en W van Haarlemmerliede o.a. aan het feit dat zij al in 1975 haar wensen aan de stichting recre- _J -atiegebied heeft duidelijk gemaakt. De Haarlemse afdeling van de boerenorgani satie zegt toen voor het eerst te zijn gecon fronteerd met andere plannen voor Dijk land. Ging het aanvankelijk om een recre- atiegebied met de nadruk op verblijf, het nieuwe plan legt meer accent op de spor- tieve bewegingsrecreatie. Dat betekende i in eerste aanleg een meer parkachtig land- I schap, nu moet het dichter bij het open weidegebied blijven dat Dijkland nu al is. „Destijds,” aldus de LTB, „wees het stich- tings bestuur onze voorstellen af. Nu met de uitgewerkte plannen op tafel menen wij dat onze stelling van twee jaar geleden

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 11