het weer 600.000 treinkaartjes minder verkocht dan in'76 Ploeg geen kandidaat meer voor Defensie Vragen over uitwijzing van Agee VN-troepen in oosten van Sinaï BONT& Lams- VACHT CaftQuchep Werkgelegenheid onderwerp symposium Industriebonden RJRIJPMA MORRIS Carter pleit voor ’democratische agenda’ aantal pagina's vandaag: 22 VA IJmuider Courant het woord is aan... il/n Aanrijding CARROSSERIE REPARATIE BEDRIJF Tijdens bezoek aan Frankrijk Brandweerauto Politiek op zijn zondags te water: één man verdronken Nog steeds geen tweede staatssecretaris Voorstel Israel: Bakkerij KLOOSTER V rouwenemancipatie agenda pagina 7 Oplopende temperaturen Zwaar bewolkt met vannacht plaatselijk sneeuw overgaand in regen en hier en daar mist. Overd ag overwegend droog. Meest mati ge wind tussen zuid en west. Tem peraturen oplopend tot circa 7 graden. I KLEUREN-T.V.’s VA Adviseurs in verzekeringen en financieringen. Lid N. V.A. before you buy 1/ ‘ftpeldoorn&Zn DONDERDAG 5 JANUARI 1978 (ADVERTENTIE) WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN 68ste jaargang no. 54 2 0016 ■H3 Economie Beurs Sport Het lekkerste brood en het fijnste gebak Lange Nieuwstraat 779 IJmuiden - Telef. 15189 suède en nappa (ook grote maten) Plautus: (Van onze redactie buitenland) PARIJS. De Amerikaanse president Carter heeft tijdens zijn bezoek aan Frankrijk gepleit voor een „nieuwe agenda voor de de mocratie”, met het doel zich te weer te stellen tegen degenen die deze democratie bedreigen. Hij deed dit tijdens een gisteravond gehouden rede in het Parijse Pa lais des Congrès. DAMESMODE PLEIN 1945 - 48 IJmuiden - Tel. 16369 Weerrapporten Binnen- en buitenland 2,3,4 „nut vakkundig bereid met de beste grondstoffen komt van (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De problemen rond de bezetting van het tweede staatssecretariaat van Defensie zijn ook gisteren niet opgelost. De kandidatuur van de WD’er A. Ploeg is volgens minister Kruisinga van Defensie definitief van de baan, nu hij en Ploeg geen overeenstemming konden bereiken over de taakverdeling. Haarlem: Barteljorisstraat 20 (bij de Grote Markt) teL (023) 312655 Amsterdam: Leidsestraat 9 (bij Koningsplein) teL (020) 223596 UTRECHT. De Nederlandse Spoorwegen heeft in 1977 19.000.000 minder ontvangen dan het bedrijf had geraamd, als gevolg van de tweede treinka ping in mei. koop't maar bij yL metzelaar ALLE VERZEKERINGEN FINANCIERINGEN IN ÉÉN HAND. Neem eens kontakt met ons op. Het maakt u altijd wijzer. ►7 de gehele^kollektie se© Plaatselijk nieuws 5,7,9,11 Kunst13 Radio en televisie/Strips 15 17 16 19,21 ■JF HAARLEM ^^IsTEPHENSONSTRAAT 8-23 MUZlJ TEL. 023 - 244827 IJmuider Courant Schrik na tweede treinkaping kostte spoorwegen 19 miljoen llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli Ten aanzien van de militaire samenwer- (ADVERTENTIES) Moraal: dat zou een nieuw spreekwoord kunnen zijn. „Een .goede koopman doet alleen ’s zondags aan moraal”. Of ’s zater dags, om volledig te zijn, maar in ieder geval zes dagen in de week liever niet. (Van onze redactie binnenland) Volgens de politie bleek het achteraf slechts om IJMOND. Met inleidingen van Es- tel-topman J. D. Hooglandt, FNV-voor- zitter W. Kok en ex-regeringsleider J. M. den Uyl wordt op 18 januari in de Nieuwe Slof te Beverwijk een symposi um gehouden over het onderwerp „As pecten van de werkgelegenheid”. Ploeg had de minister gezegd dat hij alleen staatssecretaris wilde worden als hij het materieelbeleid onder zijn beheer king binnen het Atlantisch bondgenoot schap vond Carter dat de veiligheid van het Westen veiliggesteld diende te blijven. Dit veiligheidsstreven zou zonder ontspan ning tot conflicten leiden, maar ontspan ning was alleen mogelijk dank zij de mili-, taire verbondenheid en de steun van de landen die in het westelijk bondgenoot schap verenigd zijn. zou krijgen. Maar dat wil Kruisinga zelf doen. De Federatie van Verenigingen van Ne derlandse Officieren heeft in een verkla ring haar verontrusting uitgesproken over de handelwijze van de nieuwe minister. De FVNO vindt dat zaken als tucht- en straf recht thuishoren bij de staatssecretaris voor personeel, de CDA-er Van Lent. De mens is voor de mens een wolf. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ Nieuws Gracht 11 - Haarlem. Tel. 023- 317609. Na 18.00 uur 023-262774. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. Het PvdA-Tweede-Ka- merlid Van den Bergh wil dat minister De Ruiter van Justitie zijn beslissing om ex- CIA-agent Philip Agee uit Nederland uit te wijzen, uitstelt tot de Amerikaan gelegen heid heeft gehad tot in de hoogste instantie beroep aan te tekenen tegen die uitwijzing. Van den Bergh zegt dit in vragen aan minister De Ruiter van Justitie en minister Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken. Van den Bergh is het niet eens met de gronden waarop Agee nu wordt uitgewe zen. Hem was bij zijn aankomst te kennen gegeven dat hij zich moest onthouden van activiteiten die schadelijk zijn voor de bui tenlandse betrekkingen van Nederland. De uitwijzing wordt echter gebaseerd op een artikel dat Agee in een Engels blad heeft geschreven. BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19 00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitstuitend tetetoon 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 De Amerikaanse president was zijn be zoek gisteren begonnen met het leggen van een krans op het graf van de Onbekende Soldaat. Vervolgens wandelde hij met pre sident Giscard d’Estaing naar het presi dentiële paleis. Beide staatslieden spraken daar met elkaar over wereldproblemen. Toen mejuffrouw Carol Bellamy in functie trad als eerste vrouwelij ke voorzitter van de gemeenteraad van New York, ervoer ze dat het toilet bij haar kantoorsuite in het historische gemeentehuis van New York City, alleen op heren gere kend had. Er werd een bordje aan de deur gehangen met het opschrift: „Dit toilet wordt vanaf vandaag ge bruikt door mannen en vrouwen. Vergewis u alstublieft of het vrij is alvorens u binnengaat. Dank u”. Niet iedereen had zich klaarblijke lijk eerst vergewist, want later hing er nog een bordje, omkeer baar, met de tekst, „vrij” of „bezet”. Vandaag bezoekt Carter de landingsvel- den van de Geallieerden in Normandië en zal hij een tweede onderhoud met de Fran se president hebben. Morgen ontmoet de Amerikaanse president de socialistische leider Mitterand en de centrum-politicus Lecanuet. De burgemeester van Parijs, Chirac, heeft geweigerd Carter te ontmoe ten. Hij is geïrriteerd over de weigering van de president om een bezoek te brengen aan het Parijse raadhuis. JERUZALEM (AP). Israel heeft Egypte voorgesteld bet oostelijk deel van de Sinaï door troepen van de Verenigde Naties te laten bezetten zodra de Israëli sche troepen als onderdeel van een vre desregeling daaruit worden teruggetrok ken, zo luidde gisteren een bericht van de Israëlische televisie. Zo groot was bij het publiek de angst zelf het slachtoffer van een treinkaping te wor den, dat in totaal 150 miljoen passagierski- lometers minder werden afgelegd dan waarop was gerekend; een schatting die tot eind mei correct bleek te zijn. Omgere kend in treinreizen, verkocht de NS er in 1977 600.000 minder dan in 1976, terwijl een stijging van vier miljoen treinreizen was voorzien. Sinds 1974 had de trein zich in een groeiende belangstelling mogen ver heugen, al was de compensatie uit de schatkist telkenjare mee omhoog gegaan. In de eerste vijf maanden van vorig jaar (tot eind mei) was het vervoer zelfs even omvangrijk als in het jaar daarvoor, on danks de tariefsverhoging van september 1976. Deze was 8,5 procent, terwijl over dezelfde periode de stijging aan inkomsten 8 procent bedroeg. De grootste klap kreeg het vakantievervoer: in 1977 verkocht de NS 130.000 kaartjes minder (dan in 1976) voor vakantiedagtochten, tienertoers en achtdaagse abonnementen. De president-directeur van de Spoorwe gen, mr. M. G. de Bruin, heeft dit vanmid dag bekendgemaakt bij een terugblik op 1977. Hij merkte daarbij op dat, anders dan na de eerste treinkaping eind 1975, het effect van De Punt het hele resterende jaar heeft „doorgedreund”. Ook na „Beilen” werd de NS geconfron teerd met vermindering van inkomsten: 2.000.000. Deze inzinking duurde echter maar één maand. Diverse met kaping ver band houdende voorvallen in 1977 extra bewaking en fouillering op stations, mari niers in treinen, helikopters erboven en nog onlangs de bekendmaking dat een derde kaping op til zou zijn hebben vele honderdduizenden ervan weerhouden de trein te nemen. Het verschil wordt nog groter tegen de achtergrond van* de even eens in mei geopende Zoetermeerlijn, waarmee juist nieuwe reizigers werden aangetrokken. Door de vermindering van inkomsten, wordt de compensatie met belastinggeld over 1977 groter dan ooit tevoren en bo vendien voor het eerst omvangrijker dan de inkomsten van de NS zelf. Ontving het spoorwegbedrijf in 1976 651 miljoen gul den van treinreizigers en 626 miljoen van alle Nederlanders, over 1977 moet op NS’ eigen inkomsten van 675 miljoen een be lastinggeld van 700 miljoen worden toege legd. Daarnaast onving het bedrijf 150 miljoen compensatie voor zijn onrendabe le goederenvervoer. In totaal inde de NS in 1977 op deze manier 1,875 miljard gulden, terwijl de uitgaven 1,89 miljard bedroegen. Defini tief zijn al deze cijfers nog niet. Ze zijn gebasseerd op die van januari tot en met september, met uitzondering van de „rijks- bijdragen”. (zie verder pagina 4) Naar aanleiding van de mededeling van de minister van Defensie dat Ploeg niet meer in aanmerking kwam, heeft de frac tievoorzitter van de VVD in de Tweede Kamer gezegd dat daarmee de kous niet af is. Vandaag zou over de kwestie nader worden overlegd met de minister-presi dent en met de CDA-fractie. Kruisinga zou vandaag met de WD-fractie willen praten over een andere kandidaat voor de post van staatssecretaris. De liberale fractie heeft hem al laten weten dat zijn geen vrouwelijke kandidaat ter beschikking heeft. Kruisinga had laten weten dat hij graag een vrouw als staatssecretaris zou hebben. In dat verband werd de naam van mw. T. Faber genoemd. Als eerste punt van zijn betoog stelde Carter dat de democratische regeringen zich verantwoordelijker tegenover en dichter bij hun burgers zouden moeten opstellen. Vervolgens vond de Amerikaan se president dat meer aandacht diende te worden besteed aan de individuele rechten en karakters van ieder land, zonder dat uit het oog werd verloren dat de eisen van de wereldeconomie nu eenmaal waren dat men zich over de hele wereld nauwer aan eensloot, waardoor de samenwerking in de wereld zou toenemen. De minister van Defensie is van mening dat die vrouwelijke staatssecretaris zich zou moeten gaan bezighouden met zaken als straf- en tuchtrecht en de vermaat schappelijking van de krijgsmacht. Het symposium is voorbereid door de besturen van de afdelingen Alkmaar, Beverwijk, Heemskerk, Velsen-Noord en IJmuiden van de Industriebond-NVV. Het symposium be gint om 20 uur. Als gespreksleider treedt op de Volkskrant-joumalist Harry Loc- kefeer. een roodgloeiende ka chel te gaan. De uitbreiding van de fabriek voor ver- I rijkt uranium in Almelo zal uit econo misch en werkgelegenheidsooogpunt zeer zeker verantwoord zijn, terwijl de ver standhouding tussen West-Duitsland, Ne derland en Engeland op het gebied van het energiebeleid er ongetwijfeld dóór zal worden verstevigd. Dat alles echter bete kent geenszins, dat er niet bedenkelijke gevaren schuilen in de levering van het produkt aan het buitenland, omdat het „afvalprodukt” plutonium de mogelijk heid en de verleiding vergroot om atoom wapens te fabriceren. Het spel dat door de regering-Van Agt wordt opgevoerd om de Nederlandse pu blieke opinie te verzoenen met die leveran ties met name aan Brazilië, is een voortzet ting van het spel dat door de regering-Den Uyl is begonnen. Het is een spel, hoe cy nisch dat ook klinken mag. Want .op de man af gevraagd zal elke eerlijke West- europese politicus (onder de roos) moeten toegeven, dat een toezegging van elke niet I volledig door een parlementaire waak hond in toom gehouden regering in dit opzicht volkomen waardeloos is. Dat is geen discriminatie ten opzichte van Brazi lië. Het geldt voor iedere regering die van de ene dag op de andere op ongecontro leerde en eigenmachtige manier van beleid kan veranderen. Daar komt nog bij - en geen enkele eerlijke Westeuropese politi cus kan onkundig zijn van dat feit - dat bij onverhoedse regeringswisselingen in Zuidamerikaanse landen iedere nieuwe „junta” alle vodjes papier verscheurt, die zij in de laden van de weggejaagde macht- bbers vindt, behalve die waarmee zij kan aantonen dat de oude machthebbers met recht zijn weggejaagd. Een toezegging van de Braziliaanse rege ring dat zij geen atoomwapens zal maken, zal de drie Westeuropese landen die om export van hun verrijkt uranium zitten te springen, een alibi verschaffen. Maar laat die drie regeringen dan niet proberen de actiegroepen en verontrusten in het parle ment ervan te overtuigen dat het van Bra zilië verlangde velletje papier te eeuwigen dage zal verhinderen, dat hun uranium zijn vreedzame doel mist. Dit spel wordt met veel ernst en vertoon gespeeld, misschien terecht omdat „Alme lo” een wezenlijke welvaartsfactor in ons land is die zonder uitbreiding aan econo mische betekenis inboet. AMSTERDAM. Een Amsterdamse brand weerman is vannacht om het leven gekomen toen de brandweerwagen waarin hij zat bij het Centraal Station door de gladheid uit de bocht vloog en in het water van de Westertoegang te rechtkwam. De overige zeven brandweerlieden en een politieman die in het wa ter was gesprongen om hulp te bieden, werden ter observatie in een ziekenhuis opgenomen. Zij hadden allemaal te veel water binnengekre gen. Enkelen van hen zijn vanochtend al weer naar huis teruggekeerd. De brandweerwagen was op weg naar een brand in de Jordaan. In een bericht met nieuwe bijzonder heden over een vredesvoorstel van Israel aangaande de Sinaï, zei het televisiestation dat de Israëlische nederzettingen in het gebied rond Rafa, juist ten zuiden van de strook van Gaza, weliswaar op soeverein 'Egyptisch gebied zouden liggen, maar be hoorden tot de zóne die door de Verenigde Naties werd bezet. De Israëlische president Begin heeft het voorstel aan de Egyptische president Sa dat gedaan tijdens de besprekingen van 25 december in Ismailia. Volgens de Israeli’s heeft Sadat het plan als uitgangspunt voor de onderhandelingen geaccepteerd. (Zie verder pagina 3). HAARLEM-PRJBERNHARDLAAN 2-TEL 319006^ ü- Duikers bij het wrak van de brandweerwagen. Het wekt slechts verwondering dat in de politiek altijd weer met de formele drogre den wordt gewerkt, waar openhartigheid evenzeer mogelijk zou zijn geweest. Een openhartigheid die in dit geval zou moeten neerkomen op de erkenning, dat men in I zo’n geval de economische belangen moet afwegen tegen de ethische gevaren en dan moet zien welke het zwaarste wegen. Dat af wegen zou zelfs vrij gemakkelijk een parlementaire procedure kunnen zijn. Met tamelijk gemak echter onttrekken regerin gen zich in dergelijke situaties aan het parlementaire vonnis, waarmee zij feite lijk grove afbreuk doen aan de reële bete kenis van een volksvertegenwoordiging. Er is een dooddoener die van alle kanten graag gebruikt wordt om een discussie als deze af te kappen: „Als wij Brazilië geen verrijkt uranium leveren, doen anderen dat toch”.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 1