VEEL AFVALLERS POLITIE MOET FOUTEN SCHRLFTELIJKE CURSUSSEN HA VO EN MA VO p PTT denkt aan invoeren ’doe- ONZEKERHEID OVER ULTRA CENTRIFUGE DUURT VOORT t en dan dit nog Actie tegen vloeken in Hoogeveen 4 si Koninklijk paar naar Suriname het-zelf-pakket’ RUITERLIJK ERKENNEN’ |!l ii ■ri i i Publiek r achter glas Urenco-partners overleggen nog over brief aan Brazilië BURGEMEESTER POLAK AMSTERDAM: Fietsers botsen op over de weg gespannen draden 19 7 8 JANUARI BINNEN- EN BUITENLAND 2 5 DONDERDAG D C V] V] o Doodgeschoten Oorlogsschepen Brand in dierentuin Blindenorganisaties Minder leerlingen Rookvrij Woningen geïsoleerd Weer kettingbotsing z J gin ree ner doe Kledingdiefstal Oeganda: censuur-vooraf Bruggenbouwer Ontslagen in Pakistan DEN HAAG (ANP). De gemeenten Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Groningen en Leiden gaan profiteren van de „beschik king geldelijke steun stadsvernieuwing 1977”, ofwel de interim- saldoregeling. Minister Beelaerts van Blokland van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening heeft aan de zes gemeenten een voorschot van 35 miljoen verleend op het totale bedrag dat het rijk voor zijn rekening neemt. Dit heeft het ministerie gistermiddag bekend gemaakt. ,S i De burgemeester zei, dat als er fouten worden gemaakt - en dat gebeurt 1 Rijk geeft zes gemeenten 35 mln voorschot voor stadsvernieuwing het \x/eer WEERRAPPORTEN Weer in binnen- en buitenland 1 bew. 18 0.6 1 0 Na 20 maanden had slechts 7 procent van de cursisten de studie voltooid. Het betrof hier meestal mensen die een repeti- tiecursus volgden (om hun vakkenpakket te verbeteren) of in het dagonderwijs reeds een deel van de opleiding hadden gevolgd. Bij de andere opleidingen in het schrifte lijk onderwijs is de uitval over het alge meen geringer. Volgens de heer Goorhuis kan dit verklaard worden uit de kortere duur van die opleidingen en het duidelij ker beeld dat die cursussen hebben: ze zijn meestal gericht op de beroepsuitoefening. Van de mensen die schriftelijk havo of mavo doen, heeft 45 procent nooit alge meen voortgezet onderwijs gevolgd (mees tal lager beroepsonderwijs). Voor 40 pro cent is het langer dan tien jaar geleden dat men in het dagonderwijs zat; voor 20 pro cent is het zelfs langer dan 15 jaar geleden. De cursisten zijn meestal ouder dan avondscholieren en hebben vaker een ge zin. Volgens cijfers van het Centraal Bu reau voor de Statistiek studeerden in 1970 ongeveer 200.000 mensen bij de erkende schriftelijke instellingen. De meeste cursisten volgen een volledige cursus. Dit betekent dat ze geacht worden 16 maanden (mavo-3) tot 36 maanden (havo) bezig te zijn. Na ongeveer 20 maanden was 68 procent van de cursisten ermee gestopt. Van de kant van het Kohnstamm-insti- tuut werd meegedeeld dat dat percentage inmiddels al tot boven de 70 is gestegen en dat een uiteindelijke uitval van zo’n 75 procent mogelijk is. 7 21 1 16 12 5 2 14 6 13 10 0 7 0 0 4 0.4 22 0 13 2 4 1 2 1 2 3 1 1 2 1 0 0 0 2 1 1 5 0.1 6 0 0 0 0 0 (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. Vertegenwoordigers van West-Duitsland, Nederland en Groot- Brittannië voeren nog overleg over de brief die de drie landen, deelnemers in het ultracentrifugeproject Urenco, aan de Braziliaanse regering zullen schrijven. In deze brief zullen de Urenco-partners hun voorwaarden opsommen voor de levering van door ultracentrifuge verkregen ver rijkt uranium aan Brazilië. De interim-saldoregeling is een tijdelij ke regeling voor het verlenen van finan ciële steun van het rijk ten behoeve van de stadsvernieuwing. Zij loopt vooruit op de Wet op de Stadsvernieuwing. Deze leverantie, die in 1981 zou moeten beginnen, zou plaatsvinden in het kader van een tussen West-Duitsland en Brazilië gesloten contract dat de levering inhoudt van een volledige splijtstofcyclus (kern centrales, verrijkt uranium, wellicht een verrijkingsfabriek en een opwerkingsfa briek voor de zuivering van afgewerkte reactorbrandstof). Hoewel premier Van Agt vorige week vrijdag, tijdens zijn persconferentie na af loop van het wekelijkse kabinetsberaad, Voor de gemeenten betekent dit, dat het rijk in de vernieuwingsgebieden het ver schil zal vergoeden tussen de kosten van voorbereiding en uitvoering van zoge naamde verbeterings- en herindelings- plannen en de opbrengsten die daaruit worden verkregen. Het daarmee gemoeide subsidiebedrag wordt in totaal geraamd op ruim driehon derd miljoen gulden. In Amsterdam is de Kinkerbuurt aange- lië, na overeenstemming tussen Neder land, West-Duitsland en Groot-Brittannië al geheel rond was, bleek gisteren in Den Haag dat er tussen de drie landen alleen overeenstemming in pfincipe bestaat over de leveringsvoorwaarden. Deze voorwaarden hebben betrekking op maatregelen om te voorkomen dat Bra zilië (of een ander land) het door Urenco geleverde uranium, met name het in de opwerkingsfabriek beschikbaar komende plutonium, gaat gebruiken voor de ver vaardiging van kernwapens. Ook wanneer de drie Urenco-partners het snel eens worden over de formulering van de brief aan de Braziliaanse regering, is het nog mogelijk dat de Brazilianen de voorwaarden niet volledig accepteren, zo dat nieuwe onderhandelingen nodig zijn. Noch premier Van Agt, noch het minis terie van Buitenlandse Zaken, dat nauw betrokken is bij de onderhandelingen met de Urenco-partners en met Brazilië, wil wezen tot vernieuwingsgebied. Het pro gramma strekt zich uit over 15 jaar. Bij de goedkeuring is het belang onderstreept van een beleid in dit gebied, dat is gericht op behoud en herstel van de bestaande bebouwing. De minister betreurt het daar om, dat de delen van de Kinkerbuurt die voor verbetering in aanmerking komen, pas later worden aangepakt. De minister mist in het aanwijzingsbe sluit van de gemeente een aanduiding wel ke delen van de Kinkerbuurt in elk geval zullen worden verbeterd op basis, waar van in concrete gevallen tot sloop dan wel verbetering zal worden besloten. Het nadelige saldo, dat het rijk zal ver goeden, is geraamd op ongeveer 60 mil joen. De bewindsman heeft thans een voorschot verleend van 4.900.000. De gebieden waar het in Rotterdam om gaat zijn: Crooswijk, Feijenoord-Noorder- ten van de leveringsvoorwaarden nog on duidelijkheid, respectievelijk onenigheid bestaat. De levering van verrijkt uranium aan Brazilië is volgens deskundigen een abso lute voorwaarde om te kunnen overgaan tot uitbreiding van de UC-fabriek in In vijf gevallen werd de politie met vuurwapens bedreigd. Daarnaast deed zich vijfmaal een vuurgevecht tussen politiemannen en verdachten voor. Hierbij raakten vijf agenten gewond. Sanders riep de Amsterdammers op mee te werken aan de oplossing van de problemen rond verdovende middelen, criminaliteit, terreur, vandalisme en verkeer. De directeur van de veiligsheidsdienst van de Fiat-fabrieken Carmine de Rosa is gisterochtend doodgeschoten. De Fiat-fa brieken zijn herhaalde malen het doelwit geweest van acties van extremistische groeperingen. De chef-staf van de Indonesische mari ne, admiraal Waloejo Soegito, heeft giste ren in Djakarta meegedeeld dat Indonesië drie oorlogsschepen van Nederland heeft gekocht. De admiraal deelde dit mee in zijn verslag over het bezoek dat hij on langs aan Nederland bracht. Hij verwacht te dat de schepen volgend jaar afgeleverd zullen worden. In de nacht van dinsdag op woensdag zijn bij een brand in de dierentuin van de Westduitse stad Osnabrück 25 apen om het leven gekomen. Volgens de directeur van de dierentuin zijn onder de verloren dieren zeer zeldzame exemplaren. Behalve de apen zouden ook vele vogels, reptielen en zee-aquaria verloren zijn gegaan. De scha de zou anderhalf miljoen mark zijn. In Den Haag is de Nederlandse vereni ging van blinden en slechtzienden (NVBS) opgericht. Deze nationale organisatie is gevormd teneinde de toenemende en inge wikkelder wordende vraagstukken van blinden en slechtzienden beter te kunnen behartigen. Het aantal leerlingen dat toegelaten is bij het voortgezet onderwijs (VWO, HAVO en MAVO) is vorig jaar voor het eerst gedaald, aldus het centraal bureau voor de statistiek. Volgens het CBS daalde het aantal toegelatenen van 162.250 in 1976 tot 161.750 in het afgelopen jaar. De terug gang wordt toegeschreven aan de daling van het aantal geboorten. Het aantal scho len voor voortgezet onderwijs bedroeg in 1977 1527. Het totaal leerlingen lag op ongeveer 812.000. De Nederlandse niet-rokers vereniging (CAN) vindt dat kinderen rookvrij moeten kunnen opgroeien. De vereniging start daarom een actie: „Roken nooit bij kinderen”. De CAN heeft ongeveer 1000 leden en komt op voor de belangen van de niet-roker voor zover deze gedwongen wordt tabaksrook van anderen in te ade men. Dé CAN neemt geen stelling tegen het roken op zich. De bewoners van een aantal woningen langs de nieuwe rijksweg 50 tussen Apel doorn en Hattum mogen van de directie Gelderland in totaal een miljoen gulden uitgeven voor geluidsisolatie van hun wo ningen. De verkeersgeluidshinder over schrijdt de grenzen van het toelaatbare. Met de maatregel wordt vooruitgelopen op een nog niet van kracht zijnde wet op de geluidshinder. -9 -6 10 Vijf mensen hebben gisteren het leven verloren bij een grote kettingbotsing op de autoweg Milaan-Venetië. Bij de botsing, die in dichte mist plaatsvond, waren enke le honderden auto’s betrokken. Ook dins dag deed zich een grote kettingbotsing voor op deze weg, eveneens bij dichte mist. Daarbij waren 800 auto’s betrokken. Ne gen mensen verloren het leven. 1 1 l 1 z 1 zw w z zzo zzo zzo nno zzw windst. n nnw ono o nno windst. nw ozo nw w ono o ozo n nno nw windst. w o windst. windst. windst. n wnw nnw w nno windst. zzo w 17 1 15 -5 4 15 10 -4 5 -8 -2 -9 1 -3 ve té gi: la w; rii si1 I va. ho vo be de oo Ca ri va he mi he mi lei ha dii D plai Jon mili geb den wei van den zijn het „vo de late baa nu or SI g< ac „c g( bi al V zi g< 5 4 2 4 4 6 5 3 6 4 2 15 12 3 12 5 5 6 -15 Q is c zelf blij Ooi hek het di-i tiat var ter rini OV€ zijr I ere Pe tus OVI ges hei gei 7 4 -5 7 2 -2 -6 -16 -2 -3 0 10 0 -3 6 -14 -2 6 2 -9 -2 Door vermoedelijk vier mannen is gisternacht ingebroken in een kledingzaak aan de Rijksstraatweg in Wilp (gemeente Voorst, bij Apeldoorn). Er werd voor onge veer 80.000 gulden weggehaald aan voor namelijk lederen en suède kleding, aldus de rijkspolitie. Het vorige kabinet eiste van de Brazili aanse regering, dat die zou instemmen met internationaal beheer (door het IAEA in Wenen) van de opwerkingsfabriek en het daarin te produceren plutonium. Het mi nisterie van Buitenlandse Zaken ver wacht, dat binnen enkele dagen het ant woord van de regering zal worden gegeven op de schriftelijke vragen die de kamerled den Brinkhorst (D‘66) en Jansen (PPR) hebben gesteld over de recente ontwikke lingen inzake de ultracentrifuge. Dat ant woord moet echter op zich laten wachten totdat de Braziliaanse regering heeft ge antwoord op de brief van de Urenco-part ners. Nieuws en bekendmakingen in Oeganda zullen, alvorens zij aan de media worden doorgegeven, worden gecensureerd, zo heeft een Oegandese regeringswoordvoer der gisteren bekendgemaakt. Hoogge plaatste rijksambtenaren zijn belast met het nalopen van alle nieuws en bekendma kingen om vast te stellen of zij conform zijn aan de regeringspolitiek. zo onbew. verander! onbew. veranderl. onbew. mist onbew onbew. mist h. bew. onbew. regen zw. bew. onbew. onbew. zw bew. onbew. onbew. onbew. sneeuw sneeuwbui onbew. onbew. onbew. onbew. zw. bew. onbew. onbew. geh. bew. onbew. sneeuw onbew. zw. bew. zw. bew. geh. bew. 1. bew. onbew. sneeuw zw. bew mist onbew. zw. bew. 1. bew. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. Van de mensen die een schriftelijke cursus havo of mavo volgen, valt ruim 70 procent af. Hiermee bevindt deze onderwijsvorm zich qua rendement ongeveer op het peil van het avondonderwijs, dat een uitvalspercentage van ongeveer 70 vertoont. Vooruitzichten voor zaterdag: Af en toe regen. Hogere temperaturen. Aantal uren zon: 1 tot 4. Minimumtemperaturen: omstreeks 3 graden. Maximumtemperaturen: omstreeks 7 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor vrijdag een marge van 2 graden en voor zaterdag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. AMSTERDAM (ANP). Burgemeester W. Polak van Amsterdam heeft gisteren in een toespraak op de nieuwjaarsbijeenkomst van de Amster damse politie aandacht geschonken aan de kritiek, die het afgelopen jaar op het korps is uitgeoefend. Polak vond, dat een deel daarvan zonder meer als onjuist kan worden bestempeld. Niettemin had hij met voldoening geconstateerd, dat „de politie in het algemeen op verheugend volwassen I wijze op de kritiek had gereageerd”. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Inqsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split a Stockholm Wenen Zürich Istanboel Las Palmas Tel Aviv Tunis AMSTERDAM (ANP). Twee fietsers zijn dinsdagavond in Amsterdam tegen over de weg gespannen staaldraden gere den. Omstreeks half negen reed een 45- jarige man tegen een draad, die op ge zichtshoogte over het fietspad in de burge meester Roëllstraat in West hing. De man kwam te vallen, maar werd niet gewond. Later op de avond kwam een 49-jarige opzichter van de Nederlandse Spoorwe gen in aanraking met een staaldraad, ge spannen over een fietspad op de Prins Hendrikkade in het centrum. De opzichter kon de draad door te bukken gedeeltelijk ontwijken. Volgens de politie schampte de draad slechts langs zijn hoofd. HOOGEVEEN. (ANP). Een werk groep in Hoogeveen gaat actie voeren te gen het vloeken. Zondag wordt ’s ochtends in alle Hoogeveense kerken een preek ge houden over het misbruik van Gods naam als stopwoord. Prof. dr. W.H. Velema uit Apeldoorn, voorzitter van de landelijke bond tegen het vloeken, heeft in samen werking met de werkgroep hier een stu- dieschets over geschreven voor de predi kanten. Na de kerkdienst krijgt iedere bezoeker een sticker met het thema van de preek. Ongerust over het toenemende gevloek, hoopt de werkgroep dat dit initiatief in overig Nederland navolging krijgt. D op» sch< bre< tiek de, aldi van De Britse architect Sir Gilbert Roberts, bekend door de vele grote bruggen die hij bouwde waaronder die over de Bospo rus is gisteren op 78-jarige leeftijd in een Londens ziekenhuis overleden. Ro berts verrichtte tevens pioniersarbeid bij de ontwikkeling van methoden van bou wen, nieuwe toepassingen van staal en booglassen. De Pakistaanse regering heeft gisteren een hoge politieambtenaar en de tweede man in het burgerlijk bestuur van de in dustriestad Moeltan ontslagen naar aanlei ding van protestdemonstraties van arbei ders in deze stad, maandag, waarbij ten minste vijf personen om het leven kwamen. eiland, oude noorden en oude westen. Het voorschot bedraagt tien miljoen gulden. De raming van het totale nadelige saldo bedraagt ongeveer 96 miljoen. De goedkeuring van de aanwijzing van het gebied Delfshaven wil de minister aan houden tot in het overleg tussen het rijk, de provincie Zuid-Holland en de gemeente Rotterdam meer inzicht is verkregen in de merites en de financiële gevolgen van het plan. In Den Haag is een deel van de schil derswijk tot vernieuwingsgebied aange wezen. Het nadelige saldo, dat voor reke ning van het rijk komt, wordt geschat op ongeveer 58 miljoen. Het voorschot dat nu is verleend bedraagt acht miljoen gulden. In Utrecht zijn als vemieuwingsge- bieden aangewezen: Springweg-Oost, Nieuwegracht-Oost, Bokkenbuurt en Oud- wijk. Het nadelige saldo dat het rijk zal ovememen wordt geschat op ongeveer 22 miljoen en het voorschot is daarop 4,7 miljoen. De gemeenteraad had ook de Kaatstraat aangewezen als vernieuwings gebied. Deze aanwijzing heeft de minister niet goedgekeurd. De gemeenteraad van Groningen heeft het gebied binnenstad-Oost aangewezen tot vernieuwingsgebied. De minister stemt in met deze keuze en heeft een voorschot verleend van 4,8 miljoen gulden. Het na delige saldo wordt geschat op ongeveer 38 miljoen. In Leiden zijn twee gebieden aangewe zen: De Kooi/Noorderkwartier en Mare- dorp. Het nadelig saldo van ongeveer 23 miljoen zal geheel ten laste van het rijk worden gebracht. Het voorschot bedraagt 2,6 miljoen gulden. De gemeenteraden van de genoemde ste den hadden op uitnodiging van de toenma lige staatssecretaris vernieuwingsge bieden aangewezen, die voor deze finan ciële regeling in aanmerking zouden komen. DEN HAAG. (ANP). Koningin Julia na en prins Bernhard zullen van 9 tot 15 februari een staatsbezoek aan Surina me brengen, aldus is gisteravond officieel in Den Haag meegedeeld. Zij beantwoor den hiermee het staatsbezoek dat de pre sident van Suriname en mevrouw Ferrier in september aan Nederland hebben ge- Het afgelopen jaar werden 228 klachten over het optreden van de politie ingediend, waarvan er volgens Sanders 33 „min of meer” gerechtvaardigd bleken. Tegen de betrokkenen zijn maatregelen genomen, die varieerden van ontslag tot een ernstig onderhoud. Sanders noemde het vorig jaar begonnen onderzoek naar mogelijke corruptie bij de Amsterdamse politie een „zwarte bladzijde”. „Het deed me pijn te moeten ervaren, dat zo veel politiemensen voor dit onderzoek in aanmerking kwamen”. De commissaris wees erop, dat iedere Amsterdamse politieman voor zijn individueel functioneren primair zijn eigen verant woordelijkheid draagt. Hij kent de grens van het toelaatbare zeer goed en hij kan zich bij twijfel steeds tot een hogere in rang wenden. „Wie de grens van het toelaatbare overschrijdt, moet daarvan allereerst zelf de gevolgen dragen. Verwijzen naar anderen gaat dan in beginsel met op”, aldus de korpschef. Vorig jaar maakten Amsterdamse politiemannen 27 maal gebruik van hun vuurwapen. In een zelfde aantal gevallen werden politiefunctionaris sen bedreigd met messen, stokken of met slaan en schoppen. Hierbij werden 22 politiemensen gewond. DEN BOSCH (ANP). Bij de PTT bestaan gedachten om een „doe-het-zelf- pakket” in te voeren. Daarmee zouden mensen die al een telefoonaansluiting heb ben in hun woning zelf een tweede of derde toestel kunnen aansluiten. De ka bels zouden dan door de abonnees gelegd moeten worden. Dat heeft ing. J. de Jong, adjunct-directeur in het district Den Bosch, desgevraagd gezegd in een toelich ting op het jaarverslag 1977. De PTT blijft de hoogste prioriteit toe kennen aan de aansluiting van nieuwe telefoonabonnees. Het doe-het-zelf-pakket zou een tegemoetkoming kunnen zijn voor mensen die een uitbreiding willen van de bestaande aansluiting en daar niet te lang op willen wachten. t »3’ o o. VRIJDAG 6 JANUARI Zon- en maanstanden Zon op 8.48 uur onder 16.44 uur Maan op 5.19 uur onder 14.32 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 0.34 uur en 13.02 uur I onvermijdelijk in elk grote organisatie - die dan ruiterlijk moeten worden erkend, zoals vorig jaar ook enkele malen was gebeurd. „Alleen dan kan immers de noodzakelijke vertrouwensband, die moet bestaan tussen burge rij en politie, worden versterkt”, aldus Polak. Hij hield het korps voor zich niet door soms wat ongenuanceerde uitlatingen van de wijs te laten brengen. Juist de stijging van de criminaliteit en de grote problemen op het gebied van de openbare orde doen bij grote tijdschrift Volwasseneneducatie publiceerde onderzoeker W. I delen van de burgerij het besef toenemen, dat een goede, efficiënt werkende Houtkoop een tussentijds verslag. j pOHtie voor het functioneren van Amsterdam van bijzondere betekenis is, zei de burgemeester. „Zorg dat uw gedrag de toets van de kritiek kan doorstaan. Wees daarom kritisch op uzelf”. Dit advies gaf hoofdcommissaris Th. Sanders tijdens de •nieuwjaarsbijeenkomst van het Amsterdamse politiekorps. Hij zei, dat de politieman in zijn dagelijks werk een vrij grote mate van zelfstandigheid heeft in het nemen van beslissingen. „Die bevoegheid vertrouw ik u gaarne toe. Maar dat betekent wel, dat u primair ook de verantwoording voor die beslissingen draagt”, aldtte de hoofdcommissaris. o. o d. t.: frs es si- De Haagse rechtbank zal op 12 januari het uit leveringsverzoek behandelen voor de RAF-leden Wackemagel en Schneider. Daar voor wordt mo menteel het ge rechtsgebouw in orde gemaakt Op de foto staat de in aanbouw zijnde publieke tribune. Deze zal met ko gelvrij glas wor den afgeschermd. Dit blijkt uit een onderzoek dat het Kohnstamm-instituut in Amsterdam sinds 1976 verricht bij twee instellingen voor schrifte lijk onderwijs: Leidse Onderwijs Instellingen en PBNA. In het i fi-irl coLviff UnhirqccononnHi lonfio niihlipnordo nnHorynplrpr W Houtkoop een tussentijds verslag.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 2