PLO: uitlatingen Carter oppervlakkig en vaag METRO-SCHUTTING Vertegenwoordiger PLO gedood Met het oog op slotverklaring toetsingsconferentie Belgrado: WESTELIJKE LANDEN VAN PLAN HUN GELOOFWAARDIGHEID TE BEHOUDEN DDR waarschuwt Westduitse tv-journalist Portugal: nieuwe linkse partij Bompaketten nieuw aspect in Britse brandweerstaking 1 f# I SMALLEGANGE VARA-rubriek: Nederlandse regering leverde Chileen uit n DRIE GEDICHTEN af al VOORJAAR BIJ AANSLAG IN LONDEN: ies DE HAVEN DE BALKEN erd Recht voorbehouden >tan wer Geisel zou opvolger hebben aangwezen VIETNAM: CAMBODJA VERBRAK GEHEIME ONDERHANDELINGEN Oppervlakkig Tweede bijeenkomst rij ?ing eten >tart bij en g 3 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 8 JANUARI 5 DONDERDAG door Nico Scheepmaker i 1 (Van onze redactie buitenland) 1 DEN HAAG (ANP) De weste lijke landen zijn niet van zins, de bijeenkomst over Europese veilig heid en samenwerking die mid den deze maand in Belgrado wordt hervat, af te sluiten met een verklaring waaruit niet blijkt dat scherpe kritiek is uitgeoefend op de manier waarop een aantal pun ten van de slotakte van Helsinki in de praktijk is gebracht. JERUZALEM/BEIROET. De Israëlische premier Menachem Be gin heeft gisteren opnieuw een harde verklaring afgelegd, waarin hij recht op zelfbeschikking en een onafhankelijke, staat voor de Palestij nen van de hand wees. „Wij blijven het oneens met voorstellen die een dodelijk gevaar voor Israel betekenen”, aldus Begin. 1 Opnieuw harde verklaring Begin inzake Palestijnen Voor de ingang van het grootste Parijse metrostation, Chatelet-les-Halles, is Bevroren is de stilte die om de masten staat, geen schipper in de kilte meer aan zijn roerpen staat. wordt echter dat ook dit voorstel zal worden afgewezen. De haven toegevroren, geen schip kan in of uit. Geen wind. Geen enkele hoorn blaast zijn verlangen uit. De wimpels zijn versteven, geen vleugel maakt geruis, er is geen ander leven dan rook uit een kombuis. Tot aan de grenzen hadden wij gesproken, tot geen van beiden meer om uitleg vroeg, de liefde had het onbegrip gewroken: eikaars nabijheid was ons ruim genoeg. De avond zweeg en onze stemmen zwegen de balken droomden in het late licht en elke pijn die toen nog werd verzwegen verloor in ’t donker haar fataal gewicht. :eren 'eede le in- mlei- irbei- I ten leven De Israëlische premier herhaalde zijn plan voor beperkte autonomie voor de Jordaanse westoever met een blijvende militaire aanwezigheid van Israel in dit gebied. Begin werd gisteren door presi dent Carter vanuit diens vliegtuig op weg naar Parijs op de hoogte gesteld van het gesprek dat de Amerikaanse presi dent gistermorgen in Assoean voerde met zijn Egyptische ambtgenoot Sadat. Over het onderhoud met Carter zei Sadat dat de „volmaakte overeenstemming” die hij met de Amerikaanse president had bereikt, later zal worden gevolgd door het open baar maken van „bepaalde dingen die ik nu nog niet wil onthullen”. PEKING (AFP/Reuter). De eerste se cretaris van de Vietnamese ambassade in Peking heeft gisteren verkaard, dat een tussen Vietnam en Cambodja gesloten overeenkomst ter regeling van de grens geschillen tussen beide landen door „ge heime onderhandelingen” door Cambodja geschonden is. LONDEN. Drie stakende brand weermannen in Yorkshire hebben bom- pakketten per post gekregen. Twee ex plodeerden er zonder schade aan te rich ten, de derde werd onderschept en op het politiebureau onschadelijk gemaakt. De ze nieuwe ontwikkeling in de nu al acht weken durende staking schijnt een toes pitsing in te luiden van de publieke opinie tegen de stakers. Alle drie de bommen waren verborgen in identieke, uitgeholde agenda’s, waarin king uit de bezette gebieden en erkenning van de Palestijnse rechten. De Palestijnse verzetsorganisatie PLO heeft gisteren Carters uitlatingen over „een noodzakelijke oplossing van het Pa lestijnse probleem, die de legitieme rech ten van dit volk verzekert”, een opper vlakkige en vage beschrijving genoemd. De voorgaande maanden hebben afge vaardigden van de 35 deelnemende landen (alle Europese staten behalve Albanië, plus de Verenigde Staten en Canada) on geveer honderd voorstellen ingediend, om de uitvoering van de slotakte van Helsinki te vergemakkelijken of om het proces van veiligheid en ontspanning te versterken. In Den Haag worden de meeste voorstellen als niet erg interessant beschouwd. Ver wacht wordt, dat er ten hoogste twintig de instemming van alle deelnemers zullen krijgen. De bijeenkomst die ten doel heeft na te gaan in hoeverre de aanbevelingen van de conferentie over Europese veiligheid en samenwerking (CEVS) in augustus 1975 te Helsinki, zijn uitgevoerd, werd door Kerst en Nieuwjaar onderbroken. Zelfs indien in Belgrado geen overeen stemming kan worden bereikt over een slotverklaring en men zal moeten beslui ten tot een communiqué dat zegt dat men bijeen is geweest en over de slotakte heeft gesproken, heeft Belgrado volgens de Ne derlandse regering toch zijn nut gehad. Al is het dan niet tot de werkelijke dialoog gekomen die de westelijke landen graag hadden willen voeren, Oost en West heb ben elkaar duidelijk laten weten waar zij staan. De westelijke landen menen, dat zij af breuk zouden doen aan hun eigen geloof waardigheid als zij zouden instemmen met een in vriendelijke bewoordingen gestelde slotverklaring, waarin hun kritiek op de manier waarop in sommige Oosteuropese landen de rechten van de mens worden nageleefd wordt verdoezeld. De slotakte van Helsinki noemt als een van de beginselen die de betrekkingen van de deelnemende staten leiden, eerbiedi ging van de rechten van de mens en de fundamentele vrijheden, met inbegrip van denken, geweten, godsdienst en overtui ging. Zij erkennen de universele betekenis van de mensenrechten en fundamentele vrijheden, „waarvan de eerbiediging een essentiële factor is voor de vrede, de ge rechtigheid van vriendschappelijke be trekkingen en van samenwerking zowel onderling als tussen alle staten te verzeke ren”. Het individu heeft het recht „te han delen overeenkomstig zijn rechten en plichten” op het gebied van deze rechten en vrijheden. Op grond hiervan hebben de westelijke landen voorgesteld, in de slotverklaring De 40-jarige Hammani was hoofdwoordvoerder van de PLO voor West-Europa. Hij gold als een der weinige gematigden op een invloedrijke post in de PLO en hij had zich bij herhaling uitge sproken tegen terreur. De laatste tijd was hij door collega’s in het Midden-Oosten berispt vanwege zijn liberale houding. De moordenaar, een jongeman, is ontkomen. Hij moet volgens Londense kringen gezocht worden in de gelederen van het Arabi- LONDEN (DPA) Een leidinggevende, gematigde vertegen woordiger van het Palestijnse Bevrijdingsfront (PLO) in Lon den, Said Hammani, is gisteren slachtoffer geworden van een aanslag. Een onbekende Arabier schoot hem in zijn kantoor in het gebouw van de Londense vertegenwoordiging van de Arabi sche Liga aan zijn bureau dood. dities. Hoewel details daarover nog ont breken, zouden op dit punt vorderingen zijn gemaakt. Wel is bekendgemaakt dat gezocht wordt naar een formule, waarbij brand weerlieden over een periode van twee jaar in loon gelijkgeschakeld zouden worden met geschoolde arbeiders in de Britse industrie. Het bestuur van de vak bond van brandweerbrigades zou over wegen op basis hiervan een ledenverga dering bijeen te roepen om het op een stemming aan te laten komen. Gevreesd vast te leggen dat groepen van individuen het recht mogen hebben, na te gaan in hoeverre hun regeringen zich aan de aan bevelingen van Helsinki houden. Gezien het optreden van de Russische autoriteiten tegen groepen Russen die het gedrag van hun regering aan de slotakte willen toet sen, is het hoogst onwaarschijnlijk dat de Oosteuropese landen met dit voorstel zul len instemmen. Nederland heeft, met drie andere weste lijke landen, in Belgrado voorgesteld de „vertrouwenwekkende maatregelen” uit te breiden. Zo zouden militaire oefeningen waaraan meer dan 10.000 man deelnemen, van te voren moeten worden aangekon- digd (thans is de limiet 25.000 man), zouden vaker waarnemers uit meer landen bij deze oefeningen worden uitgenodigd en zou hun taak moeten worden vergemakke lijkt en zouden de deelnemende landen ook troepenverplaatsingen van 25.000 man of meer kunnen aankondigen. Het is nog Vóór het Kerstreces stelden de Oosteu ropese landen voor, het gesprek over de uitvoering van de slotakte te beëindigen en zich na de hervatting uitsluitend bezig te houden met het opstellen van de slot verklaring. De westelijke landen hebben zich echter het recht voorbehouden ook tijdens het opstellen van de verklaring terug te komen op de uitvoering van de aanbevelingen. sche „Afwijzingsfront”, dat tegen elke toenadering tot Israel is. De man had om een afspraak met Hammani gevraagd en deze had het niet nodig gevonden veiligheidsmaatregelen te nemen. Scotland Yard sluit niet uit dat er verband bestaat tussen deze moord en die op twee Syriërs in Londen, zaterdagavond. Het dagelijks bestuur van de PLO in Beiroet heeft gisteren wraak gezworen tegen de „huurmoordenaars” van Hammani. Een PLO-zegsman in Londen zei dat de organisatie de Britse regering verantwoordelijk stelde voor de moord, totdat de identi teit van de moordenaar(s) bekend is. Groot-Brittannië erkent de PLO niet. Maar een zegsman van het ministerie van Buitenlandse Zaken zei: „Niettemin betreuren wij deze tragische gebeurtenis op het humanitaire vlak ten zeerste”. Toch begint hier en daar het stakings- front af te brokkelen. De brandweerman nen van East Sussex besloten weer aan het werk te gaan. Elders meldden vrou welijke leden van het brandweerkorps zich weer aan om hun communicatiepos- ten te bezetten, hoewel de telefoondienst nog weigert de afgesloten centrales in werking te stellen. LISSABON (Reuter). Portugal krijgt •eind deze maand een nieuwe links-socialis- tische partij onder leiding van Antonio Lopes Cardoso, de vroegere Landbouwmi nister die indertijd brak met de regering en de partij van Mario Soares. DEN HAAG (ANP). De Nederlandse regering heeft begin deze week een Chi leen uitgeleverd aan Santiago. Dit heeft de VARA-actualiteitenrubriek „Dingen van de Dag” gisteravond gemeld. Volgens de VARA werd de man door twee Nederland se marechaussees op het vliegveld van Santiago overgedragen aan de Chileense autoriteiten. Volgens „Dingen van de Dag” is de zaak aan het licht gekomen, omdat de Chileen in hetzelfde vliegtuig is vervoerd als waar mee buitenland-secretaris drs. W. Bogaard van de PvdA naar Chili reisde. Deze ver klaarde voor de radio dat hij bij terugkeer in Nederland navraag zal doen naar de eventuele uitlevering. Een woordvoerder van het ministerie van Justitie kon gisteravond weinig zeg gen over de vermeende uitlevering. Hij acht het niet onmogelijk dat het gaat om een criminele zaak. In Belgrado is reeds in beginsel over eengekomen, dat er een tweede toetsings- bijeenkomst moet komen, maar waar en wanneer dat moet gebeuren is nog niet bekend. De nieuwe partij gaat de „unie van Soci alistisch en Democratisch Links” (UESD) heten en zal op 28 en 29 januari tijdens een nationale conventie ten doop worden gehouden. Cardoso brak indertijd met Soares en trad af omdat hij zich niet kon verenigen met diens nieuwe landbouwpolitiek, waar bij de revolutionaire landbezettingen gro tendeels ongedaan werden gemaakt. „Tja, moet je horen”, zei ik, „die Gerrit Smallegange is 92 jaar, als Bloem en Nij- hoff nog geleefd zouden hebben, zouden ze nu 90 en 83 jaar geweest zijn. Ik zie er een gedicht bij dat in 1945 gedateerd is, geen wonder dus dat die man dichtte zoals zijn generatie dichtte. Maar ik vind het in al hun eenvoud hele mooie gedichten. En stel dat Clara Eggink in een oude schoenen doos op zolder nog de onuitgegeven, nooit eerder gepubliceerde dichtbundel „Sin tels” (uit 1945) van J. C. Bloem zou vinden, zou je dan zeggen: „Ik aarzel een beetje om ze uit te geven, er zit toch veel Bloem in vind ik, en die is nu al jaren dood!?”. Ik geef toe, dit argument was niet hele maal zuiver, gedichten van Bloem waar veel Bloem in zit hebben in principe een andere waarde dan gedichten van Smalle gange waar veel Bloem in zit. Maar zit er wel zoveel Bloem in? Zouden we niet zeg gen: ze zijn mooi, maar er zit wel veel Smallegange in, als Gerrit Smallegange de goede gewoonte had gehad zijn halve le ven niet alleen te dichten, maar eens in de zoveel jaar ook een uitgever op te zoeken? Maar kom, genoeg geredeneerd, laat ik gewoon even een paar gedichten van Ger rit Smallegange citeren!. Zacht glom de avond in mijn grijze ruiten de balken droomden in het late licht er liep geen mens meer in de schemer buiten. Ik sloot mijn venster heel behoedzaam dicht. De krant meldt verder dat Geisel de burgerkandidaat voor het presidentschap, Magalhaes Pinto, in een persoonlijk ge sprek ertoe heeft kunnen brengen af te zien van de kandidatuur. t e Een vrouw hangt wasgoed aan de lijn, zij heft haar armen in gebed naar boven; hoe zou die vrouw ook niet intens geloven en niet voluit gelukkig zijn nu ’t voorjaar komt? De ruime wind speelt dartel in de hemden en de broeken en vrijt luidruchtig met een wapperend lint. O welk geluk, geluk nooit ver te zoeken, wijl men ’t reeds aan een waslijn vindt. s- g t. t s BONN/OOST-BERLIJN (DPA). De vertegenwoordiger van het tweede Duitse televisienet (ZDF) in Oost-Berlijn heeft gisteren van het ministerie van Buiten landse Zaken van de DDR een officiële waarschuwing gekregen wegens zijn be richtgeving over het zogenoemde „oppo- sitie-manifest’ Enkele uren eerder had in Bonn een onderhoud plaats tussen minister van Staat Wischnewski en de vertegenwoordi ger van de DDR, Michael Kohl, over de accreditering van de correspondent van „der Spiegel” in Oost-Berlijn. De Bondsre gering verwacht nu dat tussen belangheb benden een oplossing wordt gevonden. Zo als gemeld had de DDR de correspondent, Vater, accreditering geweigerd, nadat in zijn blad de tekst van het manifest was gepubliceerd. RIO DE JANEIRO (AFP). De Brazili aanse president Geisel heeft de leiding van de regeringspartij .Arena” officieel mee gedeeld dat hij besloten heeft generaal Joao Baptista Figueiredo als zijn opvolger te benoemen. Dit meldt het dagblad „O Oblo”, dat goede contacten onderhoudt met deze partij. Het blad citeert „een hoge leider van de Arena” die verklaard zou hebben dat Geisel zijn besluit maandag aan de voorzitter van de partij, Francelino Pereira, heeft meegedeeld. Joao Baptista Figueiredo is hoofd van de Braziliaanse inlichtingendienst. 1000 n de igen ade- ;gen i is VO erst rde het i tot 'Ug- ling ;ho- g in op da en zo er- ïe- let ia- rm n e l is iak rite ge- or- lus ?ni- 3S) is ge- zan len 5 t 1 igen Lpel- ectie Iden i wo- )ver- 3are. jn op p de ig ie et m jn ie jn a- v 1 Éi trijfël „Laat meneer Carter ons vertellen waar hij deze rechten gerealiseerd wil zien, op de maan of de aarde. Wij zullen het recht op een zelfstandige, onafhankelijke staat nooit opgeven en zijn niet bereid tot com promissen. Carter en zijn regering moeten maar duidelijk maken wat zij werkelijk voor ogen hebben met het Palestijnse volk”, aldus PLO-woordvoerder Mach- moed Labadi in Beiroet. Koning Hoessein van Jordanië heeft gis teren laten doorschemeren dat hij het niet eens is met president Carters standpunt over het Midden-Oosten en dat de Israëli sche vredesvoorstellen volkomen onaan vaardbaar zijn. Hoessein zei na een kabinetsvergadering dat hij op het overleg in Teheran tussen hem, Carter en de sjah van Perzië, „volle dig had ingestemd” met het standpunt van de sjah. Het gesprek met de Amerikaanse presi dent was volgens hem „openhartig en dui delijk” geweest, en taal die volgens diplo matieke kringen weerspiegelt dat hij en Carter verschil van mening hadden over premier Menachem Begins recente voor stellen inzake het Midden-Oosten. De Jordaanse koning, die opnieuw pleit te voor beëindiging van de Arabische ver bale oorlog over de vredesinitiatieven van president Sadat van Egypte, zei dat zijn land „geen positieve punten” ziet in Begins voorstellen. Hoessein herhaalde de Jordaanse eis dat „het Palestijnse volk” in vrijheid zijn eigen beslissingen zal kunnen nemen. Hoessein heeft gisteren een boodschap van Sadat gekregen waarin hij hem op de hoogte bracht van de jongste ontwikke lingen in het Midden-Oosten. Toen ik onlangs even bij uitgever Geert van Oorschot langs ging zag ik op zijn bureau de indrukwekkende foto liggen van een oude man met baard en pet op. Een Rus, zoals ik automatisch veronder stelde, want Van Oorschot gaat na de voltooiing van zijn Russische Bibliotheek nu immers de Russische Miniaturen uitge ven. Maar het bleek geen Rus te zijn, maar de 92-jarige Gerrit Smallegange, een Zeeuw die geheel uit het niets een dertigtal gedichten aan Van Oorschot had toege stuurd. Wat die ervan vond? Ik vind ze mooi, maar ik aarzel, zei Geert van Oor schot, en hij pakte de vellen met gedichten en liet ze me lezen. Ik las het eerste, ik las het tweede, ik las het derde, ik las het vierde, en ik zei: „Dat zijn prachtige ge dichten. Die moet je onmiddellijk uitge ven, voordat die man dood is!” „Maar zit er niet veel Bloem, Nijhoff en Vasalis in? Hebben deze verzen wel vol doende eigen kracht en authenticiteit, staan ze niet op „geleende” benen?” zei Van Oorschot aarzelend. voor een loonsverhoging. De brandweer lieden hadden om een verhoging van 30 procent gevraagd. In de onderhandelingen stelde de vak bond voor de kortere werkweek, die in november van kracht zou zijn geworden, op te schorten in ruil voor een verhoging van meer dan tien procent. Dat werd door de regering van de hand gewezen. Vervolgens spraken vakbondsvertegen- woordigers met afgevaardigden van plaatselijke autoriteiten, die hun eigenlij ke werkgevers zijn, over de arbeidscon- De Vietnamees zei dit tegen een adviseur van de Japanse ambassade in de Chinese hoofdstad. De Vietnamese diplomaat voegde eraan toe, dat zijn land geen enkele bemiddeling zal aanvaarden van een der de land. De eerste ambassadesecretaris zei ook, dat de Vietnamese diplomaten in de Cambodjaanse hoofdstad daar tot 7 janua ri zullen blijven. Dit was het het laatst vastgestelde tijdstip door Cambodja voor het vertrek uit Cambodja van de Vietna mese vertegenwoordigers. Premier Pham Van Dong van Vietnam heeft gisteren tegengesproken, dat Vietna mese troepen Cambodja zijn binnengeval len. Hij riep op tot onmiddellijke onder handelingen om het grensgeschil te beëin digen. niet duidelijk of deze voorstellen zullen worden aanvaard. Ook in het kader van de onderhandelin gen over wederzijdse en evenwichtige troepenvermindering in Centraal Europa (MB FR) is wel eens gesproken over om vang van militaire manoeuvres en troe penverplaatsingen, waardoor een overeen gekomen plafond van de troepensterkte van Oost en West zou kunnen worden veranderd. In Den Haag wijst men erop dat aan de MBFR-onderhandelingen slechts NAVO- en Warschau Pactlanden deelnemen aan de CEVS ook niet-ge- bonden statenen dat een MBFR-ak- koord volkenrechtelijke verplichtingen zou inhouden, terwijl de slotakte van Hel sinki niet-afdwingbare beloftes omvat. In Den Haag wordt gedacht aan een periode van twee a drie jaar, „een „redelij ke pauze” om uit te voeren wat in Belgrado is besloten zonder dat afbreuk wordt ge daan aan de dynamiek van het veiligheids- en samenwerkingsproces. Als steden wor den Madrid, Wenen en Warschau genoemd. Voor de ingang van het grootste Parijse metrostation, Chatelet-les-Halles, is een schutting geplaatst. Het station is gebouwd onder de grond waarop vroeger de beroemde Parijse Hallen stonden. Het zicht wordt nu door deze schutting, ontworpen door de Engelse tekenaar Thierry Kresman, weggenomen. Ook na het gesprek van Carter en Sadat is duidelijk, dat het Palestijnse recht op zelfbeschikking het voornaamste obstakel blijft op de weg naar vrede in het Midden- Oosten. Amerikaanse functionarissen hebben zich zeer politief uitgelaten over het resultaat van Carters poging om Saoe- di-Arabië op één lijn met Sadats vredesini tiatief te brengen. De Saoedische minister van Buitenlandse Zaken Feisal deelde ech ter mee dat de standpunten van zijn rege ring niet met die van de Amerikaanse overeenkomen. Saoedi-Arabië blijft bij zijn eis tot volledige Israëlische terugtrek- aerts, ie hij ospo- ijd in Ro- id bij bou- al en De Egyptische staatsradio is, na bijna 30 jaar, opgehouden met het uitzenden van anti-Israeli- sche propaganda-uitzendingen in het He breeuws. Radio-Egypte levert weliswaar nog kri tiek op Israel, maar dat gebeurt nu op „gematig de, elegante en dikwijls zelfs vriendelijke toon”, aldus kringen in Jeruzalem die de uitzendingen van de Egyptische radio volgen. „brandweerschoften” geschreven was. De explosies bleven beperkt tot een licht flits en een knal, die in het ergste geval de wenkbrauwen schroeide van degeen die het pakket opende. Na dinsdag zeven uren vergaderd te hebben, kwamen de onderhandelaars gisteren opnieuw bijeen op het ministerie van Binnenlandse Zaken. De groep be staat uit regeringsafgevaardigden, plaat selijke autoriteiten en de vakbond van brandweerbrigades. De regering blijft erbij dat tien procent het maximum is

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3