Voortaan geen verkiezingen meer in Chili Horeca uit AMSTERDAM IRRITEERT NS Prins Bernhard a IJmuider Courant Export bleef achter; tempo prijsstijging lager BEDRIJFSINVESTERINGEN GESTEGEN Doden bij branden voedingsbonden van FNV W. Bruynzeel overleden Behoud bij KSH werkgelegenheid naar Zuidpool Tot 3,5 jaar voor verdrinken van man Damiate Pers Buma wil dat disc-jockey’s commerciële banden verbreken Sabotage mogelijk oorzaak van vliegramp Bombay Oneigenlijk gebruik van auteursrechten" F Eindpunt Schiphol lijn Werkgevers in bouw reageren negatief op Heemsteedse APO HILVERSUM KRIJGT NS- FIETSKLUIZEN KAMERLEDEN: Geschaad NS vergrijst O BINNEN- EN BUITENLAND 4 DONDERDAG 5 JANUARI 19 7 8 D C (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De bedrijfsin vesteringen zijn het afgelopen jaar met naar schatting 10 pro cent gestegen en er is een aan zienlijke vertraging opgetreden in het tempo van de prijsstijging. Jos Neve bv vraagt voor de laatste schakel tussen kleurfotografie/scanner en de klant een lithograaf, die deelkleumegatieven en -positieven kan corrigeren. Jos Neve bv biedt goede vaklieden voor minstens 8 uren per dag een goed loon, gratificaties, reiskosten vergoeding etc. Belangstellenden kunnen kontakt opnemen met Personeeizaken Jos Neve bv, grafische reproduktie- ondememing, postbus 479, Amsterdam, tel. 020-924866. SANTIAGO (AP). Het mini sterie van Binnenlandse Zaken van Chili heeft meegedeeld dat 75 percent van de Chileense kiezers „ja” heeft gezegd op de vraag of de militaire junta de wettige rege ring van het land is. 20,4 percent van de 5,3 miljoen kiezers stemde „nee”, en 4,6 percent blanco. Het aantal kiezers was anderhalf maal zo groot als verwacht werd. L Een ernstig minpunt was het af gelopen jaar dat onze export ach terbleef bij de traag verlopende wereldhandel. Dit zijn enkele conclusies van de secretaris-ge neraal van het ministerie van Economische Zaken, prof, dr. F. W. Rutten, in het blad Eco- nomisch-Statistische Berichten. hi Referendum succes voor junta Bee (ADVERTENTIES) Jos Neve bv. I (Van onze redactie binnenland) I I 0,70 145,- HILVERSUM. De Nederlandse Spoorwegen zullen het station Hilver sum binnenkort voorzien van een aantal fietskluizen. Fiets of brommer kan dan in een afsluitbare kast wor den gestald en de eigenaar neemt de sleutel mee. Er is wel toezicht in de fietskluizenstalling, maar er zijn dan niet meer permanent drie mensen voor nodig. Volgens Willemsen ontvangt zijn organi satie regelmatig klachten van auteurs en artiesten, die door bepaalde disc-jockey’s muziekuitgeverijen en platenmaatschap pijen geweerd worden als zij „er niets tegenover stellen”. Alleen als zij „er wat voor afstaan”, zoals Willemsen het uit drukt, zien sommige artiesten, componis ten en tekstschrijvers kans via de ether ten gehore te worden gebracht. Nadat de uitslag bekend was gemaakt verscheen de Chileense president voor duizenden aanhangers die hem luid toe juichten. „U hebt ja gezegd tegen Chili en uw steun gegeven aan de regering opdat wij de VN uit de grond van ons hart kunnen desavoueren”, sprak het hoofd van de militaire junta. Hij werd onderbro ken door gescandeerde leuzen als: „VN, hahaha” en „sterke man, Pinochet”. Pinochet werd op het ereplatform gezel schap gehouden door zijn vrouw en twee andere leden van de junta: admiraal José Merino en generaal Cesar Mendoza, hoofd van de oproerpolitie. Pinochet vertelde zijn aanhang voor het regeringsgebouw in Santiago dat de junta „samen met u door zal gaan, zonder pro blemen .Er zullen geen verkiezingen meer worden gehouden, noch stemmingen noch overleg”. De generaal had het referendum betiteld als „nationaal overleg”. Verder zei de dictator dat hij secretaris generaal Kurt Waldheim van de Verenigde Naties zal meedelen dat VN-commissies die een onderzoek naar de mensenrechten in Chili willen instellen, voortaan niet wel kom zullen zijn. Het controversiële referendum heeft, na de gedwongen rust die de militaire junta aan het land had opgelegd nadat de rugge- graat van het ondergrondse verzet was gebroken, voor het eerst voor enige beroe ring gezorgd. De afgelopen week hebben Chilenen gedemonstreerd, gevochten in de straten en werden weer opposanten van het bewind gearresteerd. Verscheidene politici hebben zich uitge sproken tegen het verbod op politieke akti- viteiten. Een van hen was de voormalige christendemocratische president Frei, die duidelijk heeft gesteld dat „ja” stemmen betekent dat de bestaande noodtoestand, die gepaard gaat met ingrijpende beper kingen van de individuele vrijheid, wordt bestendigd. De 25 bisschoppen van Chili hadden verzocht om het referendum op te schor ten of uit te stellen „in het algemeen be lang”. Enkele bisschoppen hebben zich echter van deze uitspraak gedistantieerd. DEN HAAG. De voorzitter van de werkgeversvereniging in het bouwbedrijf (AVBB), de heer J. van Eijkelenburg, heeft gisteren verklaard dat de afgesloten over eenkomst tussen de bouwbonden en de directie van Kats Bouwgroep NV geen echte arbeidsplaatsenovereenkomst (APO) is. „Het is slechts een afspraak die gemaakt is bij de overname van een be drijf”, merkte de werkgeversvoorzitter op. Desgevraagd deelde hij ook nog mee te verwachten dat de Heemsteedse overeen komst geen enkele invloed zal hebben op het zesde overleg over de bouwcao dat vandaag met de vakbonden wordt ge houden. De voorzitter van de bouw- en houtbon den van het FNV, Bram Buis, verklaarde gisteravond in de nieuwsuitzending van de NOS er wèl van uit te gaan dat, wat hij als een APO beschouwde, een rol zou spelen bij de onderhandelingen, waar ook over arbeidsplaatsenovereenkomsten wordt ge discussieerd. In het door de NBHP gewraakte artikel in Bondig werd hotel Krasnapolsky in Amsterdam een „zwartwerkersnest” ge noemd. De Voedingsbonden FNV riepen op tot een boycot van Krasnapolsky en zij besloten zelf in Krasnapolski geen verga deringen meer te houden. De Voedings bonden FNV stelden dat de directie van Krasnapolsky de „goedgelovige NBHP met leugenachtige verklaringen om de tuin zou hebben geleid”. Volgens Mul is daarvan geen sprake. De directie van het bedrijf heeft de NBHP destijds meegedeeld dat er inderdaad (bui ten medeweten van de directie) zwartwer kers aan de slag waren gegaan, maar dat die zaak alsnog is rechtgezet. De vakgroep horeca van de Voedings bonden FNV betreurt de stap van de NBHP. De vakgroep zegt niet te begrijpen wat nu precies de bezwaren van de NBHP zijn tegen de publicatie in het bondsblad. (Van onze redactie binnenland) ZAANDAM. De heer Willem Bruyn zeel, oud-directeur van de Bruynzeel fa brieken in Zaandam, is gisteren op 76- jarige leeftijd overleden. De heer Bruyn zeel heeft een groot deel van zijn leven besteed aan de uitbouw van het door zijn vader in Rotterdam opgerichte bedrijf. Ook buiten de onderneming was hij actief in de werkgeversorganisatie, de Kamer van Koophandel. Hij was commissaris van verschillende bedrijven. Prof. Rutten meent, dat een terugkeer naar de normale afzetmogelijkheden in Europa voor de verlichting van de nationa le problemen van vitaal belang is. Bij de politiek van bijsturen om de nationale economie weer in de juiste baan te krijgen, zal de nadruk moeten liggen op de moeiza me en lange weg van geleidelijke beper- BOMBAY (AFP). Een groep terro risten. nauw gelieerd met de fanatieke Hindoesekte Anand Marg”, heeft mo gelijk de Boeing 747 van de Indische luchtvaartmaatschappij „Air India” op 1 januari bij Bombay in de lucht laten vliegen. Bij dit ongeluk kwamen 213 mensen om. In de Verenigde Staten, Engeland en West-Duitsland zijn al vele jaren geleden in dit opzicht maatregelen genomen, waar door vermenging van belangen in de ether niet meer kan voorkomen. Drs. Willemsen: „Er is in ons land sprake van een vrije programma-samenstelling. Het moet dus onmogelijk worden gemaakt dat er platen worden gedraaid, waar een commercieel gebonden presentator of wie dan ook fi nancieel belang bij heeft”. De NOS verbaast zich hogelijk over de wensen van de auteursrechtenorganisa tie. Zo is tussen de omroep en Buma- Stemra tot nu toe geen sprake geweest van een gedachtenwisseling over het pro bleem. Trouwens, volgens de statuten van de auteursrechtenorganisatie is het ook in het geheel niet mogelijk vanuit Buma- Stemra iets aan de omroeporganisaties op te leggen of anderszins tegen de omroep op te treden. Regelmatig vind er overleg plaats over de „niet onaanzienlijke bedra gen" die jaarlijks door de omroep aan de auteursrechtenorganisatie worden betaald. per maand per kwartaal per post per jaar per post DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr. H. C. vanderMije Een intern probleem is het oplopende ziektecijfer. „Zorgwekkend” noemde De Bruin het dat dit percentage nu is gestegen tot 9,6 procent, waarbij het aantal ziekte gevallen gelijk blijft. Oorzaak is dat de ziekteduur toeneemt, als gevolg van de vergrijzing van het NS-personeel. Voorts ondervindt NS grote problemen bij het aantrekken van nieuw personeel, voorna melijk om de vacatures wegens pensione ring aan te vullen. In de komende tijd ontstaan er meer dan 1000 vacatures per jaar, aldus De Bruin. HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Konmg DEN HAAG. (ANP) Prins Bernhard is vanochtend vertrokken naar de Zuid pool. De prins zal ook een bezoek brengen aan de Galapagos-eilanden. De reis is vol gens de Rijksvoorlichtingsdienst een initi atief van het World Wild Life Fund Inter national. Volgende week gaat de prins naar Ar gentinië waar hij twintig dagen zal blijven. Dit heeft het persbureau Noticias Argenti nes meegedeeld. Volgens Noticias gaat het om een strikte privézaak. De prins zou de gast zijn van eigenaren van een groot boerenbedrijf in Tierre del Fuego, in het zuiden van Argentinië bij Kaap Hoorn. Om welke boerderij het gaat is niet duide lijk. Noticias kon geen commentaar krij gen van de Nederlandse ambassade in Argentinië Het Spaans persbureau EFE meldde vanochtend dat de prins zondag eerst een bezoek brengt aan Paraguay. Volgens het ministerie van Buitenlandse Zaken van Paraguay zal de prins een kort onderhoud hebben met de minister van Buitenlandse Zaken. In aansluiting op deze reis van de prins volgt het staatsbezoek van 9 tot en met 15 februari aan Suriname. LONDEN (DPA, UPI). Twee Britse militairen die waren ingezet om stakende brandweerlieden te vervangen, zijn van morgen bij Manchester omgekomen bij een ongeluk met hun brandweerwagen. De militairen waren uitgerukt na een brand alarm, dat overigens vals bleek te zijn. Op weg naar de plek des onheils sloeg de wagen over de kop. 1 wc ge' eei ap vai bei die wa all is no. toe dc lit sti PE de de ge IJ AMSTERDAM. De rechtbank in Am sterdam heeft vanochtend gevangenis straffen tot drieënenhalf jaar opgelegd aan de vijf jongens die op 9 september van het vorig jaar de heer Ibrahim Uysal heb ben laten verdrinken nadat zij hem „voor de grap” in een gracht hadden gegooid. De man liet in Turkije een vrouw en vier kinderen achter. Een van de twee hoofddaders kreeg 3,5 jaar gevangenisstraf, de ander kreeg twee jaar. Twee anderen kregen twee maanden en een twee weken voorwaardelijk. De vijfde werd vrijgesproken omdat in zijn dagvaarding niet de juiste plaats van het misdrijf was genoemd. Lithograaf. BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 king van de stijging van arbeidskosten en collectieve lasten, waardoor de ruimte ont staat voor acties, gericht op de versterking van de concurrentiekracht van de bedrij ven en van de werkgelegenheid. J afc sei nei bej bn de lui sta ser me bei rel zij pr< ooi op te ga; vai dui me nu: kaï bei mu het kei lm rat E ger KOOG A/D ZAAN (ANP). Op een vergadering gisteravond in Koog a/d Zaan, die door enkele honderden mensen werd bijgewoond, hebben leden van de Tweede Kamer aangedrongen op behoud van de werkgelegenheid bij de Verenigde Zet- meelfabrieken „De Bijenkorf” in deze Zaanse plaats. De vergadering was geor ganiseerd door het comité „Behoud Werk gelegenheid Bijenkorf”. Volgens dit comi té wordt de arbeidsplaats van de 550 werk nemers van de fabriek, onderdeel van het Koninklijke Scholte-Honig concern, be dreigd. Bovendien vrezen zij voor de ar beidsplaatsen van nog eens 300 mensen die bij een andere KSH-fabriek in Koog a/d Zaan werken. In een telegram aan de regering drong de vergadering aan op be houd van de werkgelegenheid bij de Vere nigde Zetmeelbedrijven. Directe aanleiding voor de acties van het comité was de plotselinge bekendmaking vorige maand dat de KSH-directie de ex clusieve licentierechten voor de vervaardi ging van maissuiker eind oktober terug gaf aan het Amerikaanse Reynolds-con- cern. Deze suiker is één van de produkten van „De Bijenkorf”. Volgens een woord voerder van het comité heeft een gedele geerd commissaris bij het KSH-concern F. van Heusden, de werknemers van de fa briek in Koog a/d Zaan misleid. De secretaris-generaal merkt op dat het geen zin heeft om te discussiëren in termen van cijfers achter de komma. „Die consta tering en de aansporing om meer over grote lijnen en over globale tendenties te spreken, zijn op zichzelf echter weinig effectief. Mijn ervaring is dat ook degenen die bij uitstek doordrongen zijn van de onzekerheden van de prognoses, in de da gelijkse praktijk gaan meedraaien in de mallemolen van gemillimeter binnen de foutenmarge van de voorspellingen”. Prof. Rutten zegt dat de tendentie van de afgelo pen jaren is, dat steeds meer over cijfer- De sleutels van de fietskluizen zijn verkrijgbaar door geldinworp in een automaat. Wanneer de tweewieler wordt weggehaald, wordt de sleutel in het slot geblokkeerd. Een ander type fietskluizen heeft een sleutel die niet wordt geblokkeerd. Die zijn bestemd voor maandabonnementen. De groep, die zich de „Revolutionaire Volksorganisatie voor de Universele Waarheid” noemt en die beschouwd wordt als het „uitvoerend orgaan" van de fanatieke Hindoesekte „Anand Marg", blijkt het Londense bureau van „Air India” op 28 december een dreig brief te hebben gestuurd. De groep liet daarin weten van plan te zijn een van de toestellen van de luchtvaartmaat schappij in de lucht te laten vliegen. De directie van het vliegveld van Bombay. die gisteren het bestaan van deze brief onthulde, heeft direct na ontvangst van de boocfschap strenge voorzorgsmaat regelen genomen. Zo werd het veronge lukte vliegtuig grondig doorzocht, waardoor het vertrek moest worden uitgesteld. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. De auteursrechtenorga nisatie Buma-Stemra wil dat de omroe pen er bij de presentatoren van program ma's (disc-jockey's) op aandringen hun commerciële banden met muziekuitge verijen en grammofoonplatenmaatschap pijen te verbreken. De omroeporganisa ties moeten er veel strenger de hand aan houden dat in de ether gemeenschappelij ke, in de Omroepwet vastgelegde belan gen niet worden vermengd met privé- belangen. BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, Umuiden tel. redactie: 02550 -15389 na kantoortijd: 02208 - 3577 tel. adm. en adr.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - f 14,35 41,30 55,- 162,50 215,- losse nummers buitenland per kwartaal de mogelijkheid van een verdere infla- tievermindering als een van de schaarse lichtpunten. „Hiervan moet de betekenis echter niet worden onderschat”, aldus prof. Rutten, die ook opmerkt dat ons aardgas en de koers van de gulden niet kunnen worden aangemerkt als oorzaak van de verschoven verhoudingen tussen buitenlandse leveranciers en concurren ten. Op de middellange termijn behoeft dit niet te betekenen, dat er een verslechtering van de werkgelegenheid ontstaat, zo meent prof. Rutten. (Vervolg van voorpagina) De NS ergert zich aan de weerstand die Amsterdam biedt aan de bouw van de ondergrondse Schipholspoorweg tot aan het Museumplein. Dit laatste stuk, aldus De Bruin, is „helaas meer een discus siepunt dan een eindpunt”, waarbij allerlei „niet steekhoudende planologische gru welverhalen” de omstreden tunnel met zijn eindstation „in diskrediet” brengen. „Dat onder meer Kamer van Koophan del, het comité Amsterdam City en de vakbeweging - let op de combinatie! - de doortrek van de spoorlijn steunen, zou vragen moeten oproepen bij de met het metro-trauma belaste strijdgroepen, die met grote bekwaamheid het volkomen on bedreigde Museumplein verdedigen”, vindt NS. Hoe ook het verder verloop zal zijn, voorlopig zal de Schiphollijn in Am sterdam eindigen aan de Minervalaan in Zuid, bovenop de Ringspoorbaan, via wel ke de lijn over een ander traject kan wor den aangesloten op het Centraal Station. matige details wordt gesproken. „Op den duur kan de geloofwaardigheid van het landsbestuur daardoor ernstig worden ge schaad”, zo meent hij. Spectaculaire resultaten van het over heidsbeleid ter verbetering van onze natio nale economie worden door prof. Rutten niet verwacht. „Bij het overheidsbeleid is het passen en meten. Dit geldt ook met name voor de soms verleidelijk lijkende weg van te sterke vergroting van overheidstekorten. Een overmatig over heidstekort zou het betalingsbalanssaldo doen dalen en de bedrijfsinvesteringen uit de markt kunnen drukken”, zo meent hij. Bovendien zou een overmatig overheidste kort kunnen drukken op de wisselkoersen, waardoor op de middellange termijn in hoofdzaak extra inflatie is te verwachten. „Voor het structurele begrotingstekort zul len nauwe grenzen in acht moeten worden genomen”, aldus prof. Rutten. UTRECHT (ANP). De bij dé FNV aangesloten Nederlandse Bond van Hore- ca-personeel (NBHP) wil niet meer sa menwerken met de Voedingsbonden FNV. Het boterde allang niet zo best tussen deze beide vakbondsorganisaties, maar een artikel in het blad Bondig van de Voedingsbonden FNV waarin de NBHP werd verweten dat hij zich door de werkgevers om de tuin had laten leiden, was de druppel die de emmer deed overlo pen, aldus secretaris-penningmeester J. S. Mul van de NBHP. De Buma-Stemra komt op voor de be langen en rechten van artiesten, musici, componisten en tekstschrijvers. Doordat vele programma-presentatoren recht streekse banden hebben met commerciële bedrijven, komen deze algemene belangen nogal eens op de tocht te staan. De direc teur van Buma-Stemra, drs. G. Willemsen, spreekt desgevraagd zelfs over „een vorm van vervalsing” en „oneigenlijk gebruik van auteursrechten”. t Voor wat 1978 betreft ziet prof. Rutten ïl- Een groep in Rome wonende Chilenen die hun land niet meer binnen mogen of durven heeft gisteren gedemonstreerd tegen het referendum dat Pinochet, de huidige president, heeft georganiseerd. f M

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 4