Groen van Prinstererschool onder de slopershamer Politie staat machteloos tegenover luistervinken Zeskamp groot succes t bruna fi H I i NOG MEER KAALSLAG IN OUD-IJMUIDEN PUBLIEK BEOEFENT NIEUW TIJDVERDRIJF 1 Onaanvaardbaar Haveloos Po BThBiI VELSEN-IJMUIDEN 19 7 8 JANUARI DONDERDAG DE PlAYBoy V yooR MAMMA EN STORY VOOR 2 PAPPA EN OUDERS' .VAN NU VOOR OPA, OF HOE WAS HET l OOK ALWEER? 1 (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Het was tijdens de jaarwisseling, twee jaar geleden, dat de dienstdoende wachtcommandant van de Velser gemeentepo litie via de mobilofoon alle luisteraars een voorspoedige tijd toewen- ste. Daarop werd het politiebureau overstelpt met telefoontjes van particulieren die de commandant eveneens de beste wensen aanbo den. De enorme respons bevestigde bij de politie het vermoeden dat de mobilofoongesprekken op grote schaal door nieuwsgierige bur gers worden afgeluisterd. Een nieuw soort tijdverdrijf dat zich in de IJmond heeft ontwikkeld tot een ware rage. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. In Oud-IJmuiden is deze week een begin gemaakt met de sloop van de voormalige Groen van Prinstererschool aan het Koningsplein. Werknemers van het Haarlemse sloopbedrijf Bottelier begonnen woensdag met het voorbereidende werk: de ver wijdering van nog bruikbaar houtwerk uit de klaslokalen die sinds september 1976 leegstaan. De sloopfirma laat hierna zwaar materieel aanrukken voor het grove werk. In de loop van febru ari ligt alles plat en zal niets meer herinneren aan de onder wijshis torie die voor de Groen van Prin stererschool een periode van ruim zestig jaar beslaat. Een gevelsteen aan de straatkant vermeldt het stichtingsjaar: 1912. Elze Okko Huizing legde er op 24 april van dat jaar de eerste steen. r-|TUDSCHRI WR\|[SS ^IF Boeken-Tijdschriften-Papeterie IJMUIDEN: Bruna Lange Nieuwstraat 495 I I j lip 1 o- f - I Beeld van het sloopwerk dat half februari voltooid zal zijn. Het sloopbedrijf Bottelier heeft deze week vier man ingeschakeld voor het inleidende werk. t l t I l 1 r het schoolbestuur over voor nieuwbouw. Voor het zover is moet echter eerst de aangrenzende bebouwing nabij de Presi dent Steynstraat tegen de vlakte. Adjudant A. van Onselen, chef van de afdeling Bijzondere Wetten van de Vel- ser gemeentepolitie, verzucht: „We kun nen er niets tegen uitrichten. Volgens de bepalingen in de wet is alleen het mis bruik van de informatie, die men dankzij de scanner verkrijgt, strafbaar. Het mee luisteren wordt dus eigenlijk toege staan.” Doch het is niet zozeer de op sensatie beluste burgerij die de politie de meeste zorgen baart, maar veeleer de beroepsmisdadigers. Want veel onderwe- reldfiguren hebben hun auto, waarmee zij op dievenpad gaan, uitgerust met een professionele ontvanger. En het is dan ook meermalen gebeurd dat het geboefte op die manier de politie ontglipte. Om zich tegen die afluisterpraktijken te beschermen, is overwogen over te gaan op andere kanalen. Maar het effect van die maatregel zou slechts van korte duur zijn. De „tegenpartij” beschikt na melijk over dermate veel technisch ver nuft dat de geheime frequentie al snel kan worden vastgesteld. De daarvoor benodigde kristallen zijn dan binnen mum van tijd in de handel gebracht. Ook het gebruik van de portofoon, de welbe kende walky-talky, biedt geen uitkomst. Immers, van deze draagbare zendappa ratuur is de frequentie eveneens bekend. Het omvormen van zenders en ontvan gers is ook zinloos. In de kortste keren De conversaties via de ether kunnen worden opgevangen met behulp van een gewoon radio-ontvangsttoestel of met een zogenoemde scanner. Dit speciale apparaatje tast niet alleen de frequentie van de politie af, maar ook van bijvoor beeld de brandweer, de ongevallen dienst, Scheveningen Radio en de Kust wacht. Zo’n scanner is verkrijgbaar in allerlei technische zaken. Het bezit ervan is niet strafbaar. De politie lijkt voorals nog machteloos te staan tegenover het toenemend aantal luistervinken. Hoofdagent A. Hartman bij een hoe veelheid in beslaggenomen zendappara tuur. De school werd gesticht als „School voor lager- en meer uitgebreid onderwijs op gereformeerde grondslag”. Daarmee werd vooruitgelopen op het MULO-onderwijs dat pas later een aparte status kreeg. ü- De vooroorlogse situatie aan het Koningsplein waar in de loop derjaren alleen door sloop verandering is gekomen. De Groen van Prinstererschool (midden) gaat half achter de bomen schuil. Na de heer Van Popta, het eerste school hoofd, kreeg de heer S. de Jong de leiding van de school. Tot de fusie in 1968 waren zijn opvolgers: H. A. de Meyer (1956 tot 1967) en in het laatste jaar de heer W. Visser. j 3 r e r De „Groen van Prinsterer” werd na gro te financiële inspanningen van een relatief kleine groep gereformeerden gebouwd naar ontwerp van de architect P. J. de Ruiter. Een gebouw met typische stijlken merken van kort na de eeuwwisseling. In het bestek voor de aannemer zat de school met acht lokalen en het naastliggende „schoolhuis” (woning voor het school hoofd) dat in oktober van het vorig jaar al onder de slopershamer kwam. Totale bouwkosten: dertigduizend gulden. De school kon nog tot de architectonisch waardevolle objecten worden gerekend toen zij twee jaar geleden werd ontruimd. Daarna trad het verval snel in. Het pand werd doelwit voor de baldadige jeugd. Het wijkcomité Oud-IJmuiden trok hierover bij de gemeente aan de bel en sprak van een onaanvaardbare situatie waarvoor de eigenaars (de algemene christelijke scho lengemeenschap in Velsen) dè verant woordelijkheid niet meer wenste te dra gen. Kort voor de jaarwisseling kwam eindelijk de gemeentelijke sloopvergun ning af waarop zo vaak vergeefs was aan gedrongen. Het bedrijf Bottelier kreeg de sloopopdracht ep is daarbij niet aan tijd gebonden. Met de afbraak komt een ter rein van 381 vierkante meter vrij. De gemeente Velsen neemt deze grond van 5 e n e n st i- d Q De Groen van Prinstererschool staat er haveloos bij nu het interieur van vloer- planken en kozijnhout wordt ontdaan. Aan de straatzijde een uitgesleten hardste nen stoep die herinnert aan de horden schoolkinderen die daar jarenlang in en uit zijn gegaan. Op schoenen, laarzen of klompen. Binnen herinneren rondslinge rende leerboeken en schriften nog aan de jaren direct voor de ontruiming toen aan het Koningsplein nog uitsluitend MAVO- onderwijs werd gegeven. Al in 1959 ver trokken de lagere schoolkinderen naar de nieuwe Calvijnschool aan de IJmuidense Eenhoomstraat. Een plan voor een nieuw te bouwen MAVO-school voor de Groen van Prinsterer en de hervormde Creutz- berg-MAVO samen werd in 1968 door kruist door het van kracht worden van de Mammoetwet. Beide scholen fuseerden in dat jaar met het Prins Bemhardcollege. Dat fusieprodukt ging in 1972 weer op in a ia V* su aa 4 88 as 8 w 88 4. 88 25 (ADVERTENTIE) TIJDSCHRIFTEN het Ichthus College. Intussen werd aan het Koningsplein nog steeds MAVO-onderwijs gegeven; zo goed en zo kwaad als dat ging. Van de acht lokalen waren er doorlopend enkele wegens bouwvalligheid buiten gebruik. Wat in 1962 bij het vijftigjarig bestaan al werd opgemerkt openbaarde zich toen in versterkte mate: Het gebouw voldeed niet meer aan de eisen die door het moderne onderwijs gesteld worden en de excentri sche ligging werd als een nadeel ervaren. Bij de opening op 31 augustus 1912 waren er 176 leerlingen. Er was veel toeloop van leerplichtigen die op de hervormde Comi- téschool - destijds de tweede lagere school in Oud-IJmuiden - niet meer terecht kon den. Deze school werd te klein waardoor gereformeerde kinderen bij inschrijving als eersten werden afgewezen. Die situatie was de directe aanleiding voor de nieuwbouw. 3! 88 20 2 W iy 24 «1 4 $8 IK 28. *2 10 2» >2 20 r* -r zijn de scanners hieraan aangepast. Van daar dat de politie met de gedachte heeft gespeeld een systeem van codes, zoals in de Verenigde Staten wordt toegepast, in te voeren. De mededelingen worden dan in een geheimtaal doorgegeven. De ver wachtingen hiervan zijn echter niet hoog gespannen omdat gewiekste luisteraars na verloop van tijd toch wel begrijpen wat er aan de hand is. In geval van vertrouwelijke aangelegenheden behelpt de politie zich daarom voorlopig met de telefoon. Als het niet erg dringend is, worden de bemanningen van de surveil lancewagens naar het bureau geroepen voor het ontvangen van de opdracht. Beroemd is in politiekringen het ver haal van opa Meijer uit IJmuiden, die zich om de tijd te doden een scanner aanschafte. Elk uur van de dag zat de oude baas gekluisterd aan het toestel, tot grote ergernis van zijn schoondochter bij wie hij inwoonde. Toen het haar te gortig werd, belde zij de politie met de vraag of die er iets tegen kon doen. En waarach tig, om half elf ’s avonds schalde uit het apparaat een stem die sprak: „Opa Meij er, hier spreekt de politie, u hebt uw dag goed besteed, maar nu is het welletjes.” Waarop de man verbouwereerd opstond en naar bed ging. Van dergelijke onschuldige luistervin ken ondervindt niemand natuurlijk eni ge last, behalve dan de geërgerde schoon dochter. Kwalijk begint het te worden als men zich brutaalweg met de etherge- sprekken gaat bemoeien. Vooral scheep- vaartinstanties worden herhaaldelijk door wildvreemden gebeld over kwesties die via de mobilofoon worden bespro ken. Ongevraagd worden adviezen gege ven of aanwijzingen hoe het allemaal beter kan. Echt hinderlijk kunnen diegenen zijn die niet alleen over ontvangst- maar ook over zendapparatuur beschikken. Zij zijn in staat het officiële mobilofoonver keer te belemmeren of zelfs geheel onmo gelijk te maken. Een reddingsoperatie op zee is eens bemoeilijkt door een illegale FM-zender die de marifoon van de Kust wacht van IJmuiden stoorde. Veel storin gen op de televisie worden veroorzaakt door zulke zenders. Onwaarachtig klinkt het relaas van een dertienjarig meisje dat tijdens het bespelen van een elektrisch orgel opeens een stem door de speakers hoorde spreken. Geheel overstuur vertel de zij aan haar ouders dat het orgel betoverd was. Toen haar vader en moe der de wonderlijke stem ook hadden vernomen, werd de winkelier die het orgel had geleverd, ingelicht. Deze be greep er helemaal niets van. Tenslotte stelde de fabrikant vast dat een clandes tiene zender de onrust op zijn geweten had. Hoofdagent A. Hartman van het Velser korps is samen met zijn collega F. C. van de Reep belast met het opsporen van deze zendamateurs. Hun speurwerk wordt gedaan in nauwe samenwerking met PTT-ambtenaren van de radiocon- troledienst. Met behulp van een onopval lende personenauto waarin verfijnde technische snufjes zijn ongesteld, tracht -de politie de zender te localiseren, waar na in het betreffende woonhuis een inval wordt gedaan. Tegen de „ethervervui- ler”, die overigens geen overtreding be gaat, doch een misdrijf, wordt proces verbaal opgemaakt. Dit leidt tot een for se boete. De zender, waarvan de waarde kan oplopen tot twee mille, wordt direct in beslag genomen en later verbeurd verklaard. De politie dringt er bij alle zendama teurs die onrechtmatig gebruik maken van de FM-band of de 27 Mc-band, en waarvoor geen vergunning kon worden verkregen, op aan hun activiteiten te staken. Geadviseerd wordt een speciale cursus te volgen. Het getuigschrift daar van geeft recht op een machtiging die twee jaar geldig is. Dat betekent dat men een kanaal toegewezen kan krijgen op de tweemeter-band. Na enige ervaring op gedaan te hebben, kan men dan in het bezit komen van een definitieve, zoge noemde C-machtiging. De „eerste steen” en een gedenkplaat voor het in 1945 omgekomen schoolhoofd Taeke van Popta vormen binnenkort nog de enige tastbare herinneringen aan een school waar de bijbel, uitgelegd naar de letter, basis was van het onderwijs. De gevelsteen wordt als curiositeit „apart gehouden”. De herinneringssteen voor bo venmeester Van Popta is ingemetseld in een schoolgebouw aan de Doornberglaan waarheen de MAVO-afdeling in 1976 ver huisde. I F Zo’n 450 kinderen hebben zich dinsdag en woensdag weer eens mans van de Velser Sportstichting de prijzen uit. Er deden vele helemaal kunnen uitleven tijdens de zeskamp, die werd georgani- teams mee, met soms zeer originele namen, waarvan er hier seerd door de Velser Sport Stichting, in samenwerking met de enkele volgen: SC Gehaktbal, Smurfen, Beremootjes, Wervel gemeentelijke dienst voor sport en recreatie. De heren Van der wind, Supertijgers. De poedelprijs werd gewonnen door het team Linden en Beentjes hadden een groot aantal spelletjes bedacht, van de mini-Karolientjès. De eerste prijs (444 punten) ging naar die door de variatie erg bij de kinderen aansloegen. Het enthousi- Biafra Super Speciaal, met als aanvoerder Wilfred de Waal, asme was zowel bij de kinderen als bij de vele medewerkers erg Tweede werd Wervelwind (428), aanvoerder W. Sanders en derde groot. Gisteren was de finaledag. Na afloop van de spelen werd er Suomi (420), aanvoerster Irene Straatsburg. De heer Timmermans door leden van sportschool Plenckers een demonstratie judo en werd bij de prijsuitreiking bijgestaan door Jos Kops, assistent karate gegeven. De aandacht was erg groot en dat was weer te leraar bij sportschool Plenckers. Op de foto het winnende team merken aan de stilte in de zaal. Hierna reikte voorzitter Timmer- van de Biafra Super Speciaal. i 1ST»

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5