BTW-affaire kan uitkomst weigeren Nieuwe vuilniswagens voor vervoer over grotere afstand o Werkgroep gaat iets doen aan bedreiging van weidevogels r bibliotheek Ruim 2 miljoen subsidie voor n IH kost vier ton WEM opgeheven Restauratie kerk Evangelisch- Lutherse Gemeente Wijk aan Zee protesteert op receptie Commissaris met 700 handtekeningen 1 wil Tekorten [1. Parkeerverbod in Sweelinckstraat bij verhuizing ziekenhuis GOEDKOPE HONDJES IN BEVERWIJK den. Overschrijding as j 9 BEVERWIJK-HEEMSKERK DONDERDAG 5 JANUARI 19 7 8 AANVULLENDE WONINGBOUW IN DE MEER EN DE DIE I A (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Nu de be bouwing van het zogenoemde Noorderveld tussen Heemskerk en zijn is de bebouwing van de strook langs de Maerelaan in het plan-Neksloot weer actueel ge worden. n le bij Fde jor □e- (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Ontmoetingscentrum „De Nieuwe Slof” is bijna zes ton duurder geworden dan was begroot. Werd in oktober ’74 nog rekening gehouden met een bouwprijs van om en nabij de 4,2 miljoen gulden: uit de nu met enig voorbehoud door b. en w. gepresenteerde eindcijfers blijkt, dat de bouw- en inrichtingskosten van het vorig jaar no vember geopende centrum voorlopig kunnen wor den vastgesteld op iets minder dan 4,8 miljoen gulden. 4 r ff i. ss s .s Vervanging noodwinkels aan Maerelaan ü- De noodwinkels aan de Maerelaan. ZES TON DUURDER 1152 a /Utrecht) lie- dil (Van een onzer verslaggeefsters( HEEMSKERK. Op 6, 7, 8 en 9 februa ri gaat het St. Jozefziekenhuis verhuizen naar het nieuwe gebouw aan de Mozart- straat. De verhuizing van patiënten en inboedel wordt uiteraard een gigantische operatie, die men wil laten verlopen via de Sweelinckstraat. Deze straat dient die dagen daarom vrij vrij te zijn van andere voertuigen en daar om zal er een tijdelijk parkeerverbod wor den ingesteld. De bewoners langs de route krijgen tijdig persoonlijk bericht en daar bij wordt uiteraard een beroep gedaan op medewerking. De verhuizing wordt geleid door de gemeentepolitie. Commissaris De Wit beloofde de dorps- raadvoorzitter, dat de petitie aan GS zou worden overhandigd. „Persoonlijk ben ik niet zo somber. De kustlijn wordt minder ver verlegd, dan in het voorstel van de commissie Boersma wordt gesuggereerd” De vraag of Beverwijk van die meerkosten veel armer zal worden heeft, evenals het feit dat bijna anderhalf jaar na de opening van het kapitale bouwwerk aan de Kerkstraat nog steeds niet over definitieve bedragen kan worden gesproken, alles te maken met de zogenoemde BTW-affaire, die vorig jaar zomer de gemoederen in Beverwijk danig in beroering bracht. Het CDA-raadslid Klaas Reimes zorgde toen voor een regel rechte stunt door dwars tegen het scepticisme van de financiële portefeuillehouder F. Kaebisch jr. in, als accountant van de Stichting Ontmoetingscentrum „De Nieuwe Slof” voor in totaal 555.000 aan BTW op de inkoopfacturen van het centrum terug te vorderen. Hangende een definitieve uitspraak over het al dan niet BTW-verschuldigd zijn van de Stichting, heeft de belasting dienst tot dusverre bijna vier ton op de rekening van het ontmoetingscentrum teruggestort. Mag de Stichting dit geld houden, dan kan daarmee het financieringstekort van ruim een half miljoen tot redelijke proporties worden teruggebracht. Mocht de fiscus het gelijk aan zijn kant krijgen, dan heeft de Stichting in elk geval flink wat rente-voordeel van de omstreden BTW-tonnen getrokken. De uiteindelijke beslissing kan overigens nog wel een jaar op zich laten wachten. De nieuwjaarsreceptie van commissaris was zeer druk bezocht. Het was een komen en gaan van vertegenwoordigers van ge meentebestuurders uit de gehele provin- Aangezien de openingsmanifestaties van het ontmoetingscen trum waarvoor de gemeente indertijd een subsidiebedrag van 31.000 beschikbaar Stelde precies achthonderd gulden en zeven cent méér hebben gevergd dan begroot, wordt de raad tevens verzocht, in dat tekort te voorzien. Tenslotte blijft er, wat de financiering van „De Nieuwe Slof” betreft, nog het hoofdstuk exploitatiekosten over. Bij de exploi tatiekosten over ’76 tekent het college aan, dat de cijfers (gezien het feit dat het centrum in november pas officieel ging draaien) een wat vertekend beeld opleveren. Aan inkomsten inclusief ruim 26 mille rente over de tot nu toe door de belastingdienst teruggestort BTW-gelden ontving het centrum in ’76 bijna 93.000: aan uitgaven in met name de personele sfeer stond daar een bedrag van dik twee ton tegenover. Het exploitatietekort van ruim 126.000 wil het college dekken met een „normale” gemeentelijke subsidie van bijna 60.000, met daarnaast nog eens een extra subsidie van 66.800. Met het verzoek van het Stichtingsbestuur, om een ten behoeve van de verbetering van de akoestiek in de grote zaal van het ontmoetingscentrum af te sluiten geldlening van 65.000 te garan deren, hebben b. en w. geen moeite. ten, constructiekosten, inrichtingskosten en de aanleg van aller hande deels onvoorziene technische voorzieningen, zorgden er gezamenlijk voor, dat het ontmoetingscentrum zo’n zes ton duurder uitviel. Aan financieringsmiddelen stond de Stichting alles met alles genomen ruim 4,1 miljoen gulden ter beschikking. Uitgaande van een bouwprijs (inclusief BTW) van bijna 4,8 miljoen gulden betekent dit een financieringstekort van 6,8 ton. Ontwikkelt de BTW-aangelegenheid zich voor „De Nieuwe Slof” in gunstige zin, dan kan 555.000 aan niet-verschuldigde BTW van de bouwkos ten worden afgetrokken, waardoor het financieringstekort in dat geval nog maar 1,2 ton zou bedragen. Gezien de nog lopende procedure achten b. en w. het echter reëel, wat de BTW-kwestie betreft uit te gaan van de tot nu toe door de fiscus teruggestorte gelden ten bedrage van een kleine 4 ton. Het college komt dan aan een voorlopige financieringstekort van ruim 3 ton, welk tekort men met een boetevrij vervroegd af te lossen lening ter grootte van dat bedrag wil dekken. De raad wordt voorgesteld, de tijdige betaling van rente en aflossing van deze lening te garanderen. cie, vertegenwoordigers van tal van orga nisaties en instanties. Ook geüniformeerde functionarissen van het militair apparaat en de politie ontbraken niet op het appèl. De geanimeerde receptie werd opgeluis terd met dranken en hapjes en een strijkje verzorgde vrolijke muziek. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Binnenkort zal door B en W aan de raad een voorstel worden gedaan voor het aanschaffen van een grote vuilnisafvoerwagen, een zogenoemde spoorloper. Meer dergelijke voorstellen zijn in de komende tijd te verwachten, want het ligt in de bedoeling successievelijk het wagenpark van de reinigingsdienst te vernieuwen met het oog op het vervoer van het huisvuil over een grotere afstand. (Van de streekredactie) HAARLEM. Op initiatief van het pro vinciaal bestuur wordt een commissie in het leven geroepen die bedreiging van de weidevogelstand in Noord-Holland gaat bestuderen. Het permanente overleg, waar deskundigen uit zeer uiteenlopende orga nisatie aan deelnemen, moet leiden tot maatregelen die het verdwijnen van be dreigde vogelsoorten uit het Noord-Hol- landse landschap voorkomt. BEVERWIJK. De verf- en behangwin- kel van WEM in de Breestraat is 1 januari opgeheven. Twee jaar geleden stichtte WEM de winkel, die werd opgenomen in een keten van verf- en behangzaken in ons land. WEM heeft tot opheffing van de Beverwijkse winkel besloten toen bleek, dat de omzet niet tot een aanvaardbaar niveau bleek te kunnen worden opgetild. In de grote huurwinkel tegenover het win kelcentrum De Bever komt straks een ves tiging van radio- en tv-handel De Blok. De discussie over het teruglopende vo- gelbestand is op gang gebracht door het Contact Natuurbescherming Noord-Hol- land. Deze vereniging stuurde in maart vorig jaar brandbrieven naar de regering en de provincie om te waarschuwen voor het verdwijnen van drie milieu-kritische vogelsoorten, namelijk de kemphaan, de watersnip en de tureluur. De provinciale milieufederatie sprak de vrees uit dat zon der maatregelen de weidevogelstand in Noord-Holland binnen tien jaar groten deels vernietigd zal zijn. ‘II I.) I (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Het college van B. en W. is bereid de Evangelisch Lutherse Ge meente Beverwijk/Heemskerk een aanvul lende subsidie van 104.758,- toe te ken nen om de algehele restauratie van het kerkgebouw aan de Koningstraat ter hand te nemen. De restauratie kost in totaal 441.970,- van welk bedrag het rijk en de provincie een deel betaalbaar stellen. Voor de gemeente blijft een subsidiebedrag over van 132.592,-. In november j.l. stelde de raad al 27.834,- aan de gemeente beschikbaar. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De eigenaars van hon den zullen in vergelijking met de collega’s in de overige IJmondgemeenten bitter wei nig voor hun Fikkie behoeven te betalen. B. en W. stellen de raad voor het tarief van de hondenbelasting te verhogen van 30,- per jaar tot 35,- per jaar. Een alleszins verantwoord tarief, zo menen B. en W„ die wijzen op Heemskerk waar ƒ32,50 voor het houden van een hond moet worden neergelegd; in Castricum betaalt men 48,-; in Velsen 55,- voor de eerste hond en ƒ70,- voor de tweede hond en ƒ80,- voor elke volgende hond. De hondenbelas ting in Beverwijk is sinds 1974 niet meer verhoogd. Onlangs nog probeerde het PvdA-raadslid mevrouw B. de Hen-Brand de raad met een door haar ingediende motie de hondenbelasting Uit de begroting te schrappen, maar haar plan werd door een meerderheid van de raad afgewezen. Uit de voorlopige eindafrekening blijkt, dat De Nieuwe Slof ruim een half miljoen duurder is uitgevallen dan was geraamd. Krijgt de Stichting in de BTW-affaire het gelijk aan haar kant, dan blijft het financieringstekort desondanks beperkt tot rond 1,5 ton. In afwachting van de definitieve uitspraak over de BTW-tonnen vindt het Beverwijkse college het aanbevelenswaardig het finan cieringstekort voorlopig vast te stellen op iets meer dan drie ton. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De bibliotheek Bever- wijk-Heemskerk meent dit jaar aan een gemeentesubsidie van 2.2 miljoen genoeg te hebben om de begroting 1978 sluitend te maken. Er gaat dit jaar voor 2.3 miljoen om in aldus de heer De Wit. De commissaris zei wel gevoelig te zijn voor de opmerkingen van Wijk aan Zee. Hij was van mening dat Het verschil tussen de begrote en nu (in verband met de BTW- affaire) voorlopig vastgestelde bouwprijs van „De Nieuwe Slof” kan volgens het college grotendeels worden verklaard uit het feit, dat de in oktober ’74 opgestelde raming niet was gebaseerd op een bestek, maar op een betrekkelijk globaal bouwplan. De over schrijdingen, met name ontstaan op het terrein van de bouwkos- de bibliotheek, die aan contributies en leesgelden en boeten en bespreekgelden 95.000 van de burgerij int. Van de subsi die dient de gemeente Beverwijk 1.182.000 voor haar rekening te nemen. Er was gerekend op een bedrag van ƒ1.138.000. De vuilnisstortplaats in Beverwijk moet worden gesloten, waarschijnlijk per 1 oktober. Dan zal het vuil moeten worden afgevoerd naar de verbrandingsovens in Alkmaar of Zaanstad. In Heemskerk is de keuze tussen die twee mogelijkheden nog niet gemaakt, want de besprekingen daarover zijn nog in de onderhandelingssfeer. Zoovel in Zaanstad als in Alkmaar hebben de vuilverbrandingsovens nog een flinke overcapaciteit en waar een keuze mogelijk is wordt scherp gekeken naar prijzen en voorwaarden. Het gemeentebestuur wilde wachten met de vervanging van de noodwinkels. Als de bebouwing van het Noorderveld namelijk door zou gaan, zou men er de voorkeur aan hebben gegeven een klein winkelcentrum te laten verrijzen in die nieuwe wijk en gedacht werd toen aan verplaatsing van de noodwinkels naar het noorden. De 700 handtekeningen werden binnen I tien dagen opgehaald. Het aantal onderte- I kenaars van de petitie komt overeen met I het aantal inwoners van de badplaats. In de petitie staat, dat de dorpsraad iedere I ontwikkeling van een vestiging van een voorhaven ten noorden van de Noordpier I van IJmuiden met de meeste nadruk van de hand wijst. Wijk aan Zee verzoekt Ge deputeerde Staten om duidelijke garanties dat de huidige kustlijn zal worden gehand haafd. HAARLEM WIJK AAN ZEE. Tot het talrijke gezelschap, dat woensdag middag zijn opwachting kwam maken op de nieuwjaarsreceptie van de commissa ris van de koningin, behoorde voorzitter A.N. Verhagen van de dorpsraad Wijk aan Zee. Hij bood drs. De Wit een petitie aan met ruim zevenhonderd handtekeningen, waarin de verontrusting van Wijk aan Zee werd uitgesproken over de plannen van het Open Beraad voor havenontwik keling aan de noordpier van IJmuiden. In de strook langs de Maerelaan denkt men nu aan een winkelvestiging met een vloeroppervlakte van 750 vierkante meter, dus op zeer bescheiden schaal, als men daar de ruimte aftrekt die alleen al de Uitgeest van de baan schijnt te supermarkt Nijman daar zal claimen. Het zou wethouder Roozen bijvoorbeeld liever zijn als de aan de Maerelaan gevestigde apotheek zou willen verhuizen naar de kom van het dorp, omdat deze naar zijn mening een centrumfunktie en geen wijk- funktie heeft. Maar daarbij komen natuur lijk ook verworven rechten in het geding van de al aan de Maerelaan gevestigde zaken. Deze week is die kwestie besproken met de betrokken middenstanders. In elk geval zal maar op een klein gedeel te van de nu nog braakliggende strook langs de Maerelaan winkelvestiging wor den toegestaan. Voor het overige denkt men hier aan woningbouw. Plannen daar toe komen eerstdaags in commissiebespre- kingen op tafel, in samenhang met wo- ningbouwplannen voor de wijken De Maer en De Die op de grond die oorspronkelijk was bestemd voor gebouwen voor openba re en bijzondere doeleinden. Die open stukken zullen worden „ingevuld”. de problemen van de badplaats meer bij Hoogovens lagen dan bij de voorhaven. Verder wees hij er op dat besturen een kwestie van afwegen is. Thans is de visie van wethouder Roozen, dat er geen winkels in de wijk Neksloot zouden komen als die er al niet waren, zij het in noodvestigingen. Volgens de mid- denstandsdeskundigen die men heeft ge raadpleegd, moet namelijk alles worden gedaan ter versterking van het winkelcen trum in de kom van het dorp. „DE NIEUWE SLOF W

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 9