Situatie bedrijven niet rooskleurig Carter naar Brussel Umuider Courant VVD blijft vasthouden aan kandidatuur Ploeg Brezjnjev weer aan het werk $PECIRLVe'310413 artendor „Ontbreken van organisatie oorzaak ontslag DANSSCHOLEN JOHN STOL Kind gered uit brandende woning het woord is aan... 1,2 miljoen voor bestrijding van jeugdwerkloosheid ambachtelijk gemaakte massief eiken meubelen HOONKUNST Haarlem - aantal pagina's vandaag: 2Ö T Porno in fabriek L VS wraken referendum in Chili Twee vermoorde mensen Wolkenvelden agenda pagina 1O Antiekrestauratie „DE DAMIAATJES” VRIJDAG 6 JANUARI 1978 r WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN 68ste jaargang no. 55 □□□□□□□□□□□□□□□□□□a Enquête Haarlemse Kamer van Koophandel onze om bij de binnen te lopen A' Nu helemaal A' zeker weten ’t Is er gezelliger! Onderwijschef weer in dienst van gemeente: Gen. Cronjéstraat 59 Haarlem i i i I I 1 I BINNENKORT AANVANG NIEUWE CURSUS VOOR ALLE LEEFTIJDEN Inschrijven dagelijks van 7-9 uur n.m. Uitsluitend: Trompstraat 27. Tel. 14733 KENNEMERLAAN HK. SNELLIUSSTR. TEL. 14652 Het is altijd de moeite waard. Achtergrond Plaatselijk nieuws 5, 7, 9, 10, 11 Kunst13 Radio en televisie/Strips 16 Economie21 Beurs20 Sport23,25 Uitwijzer15 Puzzel19 Medische diensten10 Foto/Film19 Schrijvende lezers11 Weg en wiel19 Filmpagina17 Binnen- en buitenland 2, 3, 4 3 Mark Twain. iiiiiiHiiuHiiiHiniiuiMimHHiinuiimintnHnitBuniMNMi (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Het geschil tus sen minister Kruisinga van De fensie en de WD over wie de tweede staatssecretaris op Defen sie moet worden, is nog niet opge lost. Ook na urenlang overleg tus sen de minister met de premier, de fractieleiders van VVD en CDA en de officiële WD-kandi- daat A. Ploeg - die door Kruisinga al was afgewezen - was rond vier uur vanochtend nog niets bereikt. (ADVERTENTIE) I, ir ■u Umuider Courant Nog steeds geen staatssecretaris op Defensie luiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiimiiiiiiiiiiiiiii BHIHHIHIinillllllllllllllllllllHIHWHIllHIIHHIIIHIIHNffiffll (ADVERTENTIES) ii VOOR HET LEKKERSTE BROOD EN FIJN BANKET Een rechtbank in Keulen heeft gisteren bepaald dat het vertonen van pornofilms tijdens het schaft uur in een fabriekshal geen reden is voor ontslag. Dit ontslag was gegeven aan een bankwerker in een Keulse fabriek, die tijdens het twaalfuurtje porno films voor zijn collega’s had afge draaid. Een der collega’s had er over geklaagd bij de directie en deze had de bankwerker ont slagen. De werkelijke reden voor het ontslag was volgens mede-arbei- ders, dat de bankwerker eerder was opgetreden als stakingsleider. De bankwerker is gisteren weer in dienst genomen. Tegen de uit spraak van de rechtbank is geen hoger beroep mogelijk. MOSKOU (UPI). De Russische presi dent en partijleider, Leonid Brezjnjev, is gisteren voor het eerst sinds een maand weer in het openbaar verschenen. In Mos kou reikte hij onderscheidingen uit aan zes regerings- en partijleiders, in tegenwoor digheid van de andere voormannen van het Kremlin. Op de meeste plaatsen droog weer met wolkenvelden. Meest matige wind uit zuid tot zuidwest. Mini mumtemperaturen van omstreeks vier graden in het noord-westen tot om het vriespunt in het zuid oosten van het land. Maximum temperaturen circa vijf graden. Op de Amerikaanse ambassade in Parijs heeft Carter vanochtend een gesprek ge had met de socialistische leider Mitter rand. Mitterrand was gisteren niet aanwe zig bij het diner in het Grand Trianon in het park van Versailles. Ook de commu nistische leider Marchais had verstek laten gaan, net als de burgemeester van Parijs, Chirac, die boos was dat Carter geen be zoek aan het stadhuis had gebracht. De „beweging van het Franse verzet” heeft uit boosheid over Mitterrands be zoek aan Carter een bomaanslag gepleegd op het hoofdkwartier van de socialistische partij. In een telefoontje aan een radiosta tion eiste een woordvoerder van de bewe ging de verantwoordelijkheid voor de aan slag op. PARIJS. De Amerikaanse president Carter is vandaag vanuit Parijs doorge reisd naar Brussel. Hij zal daar ontmoetin gen hebben met NAVO-secretaris-gene- raal Luns, voorzitter van de Europese Commissie Jenkins, koning Boudewijn en enkele andere Belgische leiders. Na een bezoek aan het NAVO-hoofdkwartier ver trekt Carter weer naar Washington. ROTTERDAM. De Rotterdamse poli tie heeft een miljoenenzwendel met valse dollarbiljetten en valse vakantiezegels van het Sociaal Fonds Bouwnijverheid ont dekt. In verband daarmee zijn gisternacht drie Rotterdammers gearresteerd. In Dor drecht werden vier verdachten, onder wie twee vrouwen, aangehouden. In de woning van een van de Rotterdammers werd een hoeveelheid valse dollars en valse vakan tiezegels gevonden en een geladen „bal- penpistool”. Al drie jaar lang krijgt het provinciebe stuur voor dit doel jaarlijks enkele miljoe nen. Omdat het preciese bedrag voor 1978 nog niet is vastgesteld, heeft het ministerie alvast een voorschotje gegeven voor de eerste maanden. De miljoenen van sociale zaken zijn be stemd voor overheidsorganen en zoge naamde non-profitinstellingen die jonge ren in dienst nemen. Per werknemer kun nen ze maximaal 29.000 gulden subsidie krijgen. Aanvragen kunnen worden inge diend bij het Regionaal Coördinatie Colle ge voor Openbare Werken (RCOW), pro vinciehuis, Dreef 3 in Haarlem. WASHINGTON (UPI). De Verenigde Staten hebben gisteren laten weten dat zij het Chileense referendum van woensdag naar uitgangspunten, vorm en dus resul taat beschouwen als doorgestoken kaart. Via woordvoerder Thomas Reston deel de het ministerie van Buitenlandse Zaken mee: „Het is onze vaste stelregel, dat elke volksraadpleging alle partijen voldoende mogelijkheid moet bieden hun zaak te presenteren en dat de kiezers hun stand punt open en eerlijk moeten kunnen uit spreken”. „Deze situatie bestond niet in Chili, waar de normale politieke werkzaamheid ver boden is en waar de persvrijheid en de vrijheid van vergadering sterk zijn inge perkt”. (Zie verder pagina 3) Een Haarlemse brandweerman bikt het verkoolde plafond los in de woning, waar uit de bewoners met moeite aan het vuur konden ontsnappen. Het aantal arbeidsplaatsen in het district daalde volgens de heer Droste met twee percent in 1977 en bij de industrie was dat zelfs drie percent. In de dienstensector DE ECHIF I BAKKER •ÜORGKLACHTEN MMMtae v®118.30-19.00 uur MBwdRR van 11.30-12.30 uur UMuMmd Watoon 02550-10519 wsr tolpoort 023-31 9053 <R) Italië is geschapen naar een ont werp van Michelangelo. In ons atelier worden uw antieke meubelen door 1 e klas meubelma kers gerestaureerd Oude Groenmarkt 12, Haarlem Tel. 023-322008. (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Het bedrijfsleven in het district van de Haarlemse Kamer van Koophandel is blijkens een enquête slecht te spreken over de resultaten in 1977 en verwacht ook niet dat 1978 daarin verandering zal brengen, hoewel minder bedrijven rekenen op een absolute daling van de winst. Dit was in het kort de inhoud van de nieuwjaarsrede die gisteravond door voorzitter mr. J. Droste van de Kamer werd gehouden. De heer Droste wees daarbij ook op de gevolgen van de ingrijpende bezuinigingen bij Hoogovens voor met name de toeleveringsbedrijven. Hij zei geen voorstander te zijn van overheidssteun, maar achtte deze nu noodzakelijk omdat ook omringende EEG-landen exportsteun verlenen. nam het aantal werknemers met een half percent toe. De scheidende voorzitter, gisteren kozen de leden mr. N. C. de Groot van Embden als nieuwe voorzitter, had kritiek op de situatie in de Waarderpolder in Haarlem, waar 8500 mensen werken die buiten de spitsuren volledig verstoken zijn van open baar vervoer. De bedrijven op dit indus trieterrein voelen zich verwaarloosd, aldus de heer Droste, die met name wees op het zeer slechte wegdek. Hij noemde het een goede zaak dat onderzoek is gedaan naar de mogelijkheden en consequenties van verplaatsing van bedrijven uit een stads wijk naar een industrieterrein. De vermin dering van het aantal leerlingen bij het lager beroepsonderwijs kan volgens hem fatale gevolgen hebben. De heer Droste pleitte tenslotte de export naar de rijke landen te stimuleren, om tot betere be drijfsresultaten te komen. (Zie verder plaatselijke pagina’s) (Van onze stadsredactie) HAARLEM. „Er is behoefte aan een orgaan dat zich bezighoudt met het bestu ren van het openbaar onderwijs in Haar lem. Het college van B en W, eigenlijk bestuur van de openbare scholen heeft daar geen tijd, en mijns inziens geen aan dacht voor”, aldus mr. J. van Overbeek, hoofd van de afdeling onderwijs van de gemeente Haarlem. Het ontbreken van een dergelijk orgaan en de vele problemen die daaruit voortvloeiden hebben volgens Van Overbeeke geleid tot conflicten, die uitein delijk zijn ontslag tot gevolg hadden. Van Overbeeke is van mening dat een beleids zaak op ambtelijk niveau is uitgevochten. De heer Van Overbeeke is inmiddels weer officieel in dienst van de gemeente, aangezien het ambtenarengerecht vorige week het ontslagbesluit van de gemeente nietig heeft verklaard. Over de organisatie van de afdeling on derwijs de gevolgen van de uitspraak van het ambtenarengerecht en het weerwoord van de gemeente over deze zaak meer op de stadspagina’s. Tast de Nederlandse overheid door haar manier van terreurbestrijding de grond slagen van de Nederladnse rechtsorde aan? Die vraag is de laatste tijd in het licht van gebeurtenissen die met het optreden tegen echte of veronderstelde politieke ter roristen te maken hadden, actueel gewor den. De tv-rubriek „Frontaal” van de NOS heeft zich er gisteravond mee beziggehou den, min of meer met het air van „de televisie doet uitspraak, discussie geslo ten”, maar op de keper beschouwd was deze bijdrage tot opheldering van het ge signaleerde maatschappelijke probleem zó pover en fragmentarisch dat zij nauwe lijks een bijdrage genoemd kon worden. Het mondgevecht tussen prof. Diepen horst en mr. Bakker Schut begon en ein digde met volkomen langs elkaar heen praten over de kern van het probleem: wat is terreur? Diepenhorst vlocht zijn prach tig afgewerkte volzinnen tot een indruk wekkend wandkleedje voor het burger- mansinterieur: „De staat heeft de dure plicht zijn burgers te beschermen en zijn veiligheid te verzekeren”. Bakker Schut I kwam helemaal niet aan vlechten toe en voornamelijk, doordat het monster televi sie leeft en loopt op keurig afgetelde secon den. Het is een uiterst ongeschikt medium 1 voor dergelijke debatten, omdat het een volkomen onafgemaakte gedachtenwisse- I ling plotseling op de klok af doodslaat voor een onverhoeds vonnis. Afgezien van dit waardeloze schijnpro cesje, dat alleen maar gevaarlijk is voor mensen die alles geloven wat op het scherm voor waar wordt uitgekreten, is en blijft de kernvraag interessant en belang rijk genoeg om er nog veel over te praten, te schrijven en te denken. Want in zekere zin is de toekomst van onze rechtsstaat er i wel degelijk mee gemoeid. Als men het verschijnsel kapingen, gijze lingen, politieke aanslagen enzovoort on der de verzamelnaam „terrorisme” aan duidt en daar het lijden van onschuldige mensen aan verbindt waarmee gechan teerd wordt, gééft het algemene afgrijzen de overheid erg veel ruimte om zo hard I mogelijk op te treden. Men wil dit ver schijnsel koste wat kost uitgeroeid zien. De zeer hoge straf tegen de Duitse moorde naar van een Utrechtse politieman ont moet geen protest. Begrijpelijk. Of de I overheid ter beteugeling van deze soort ((misdaden een soort officiële terreur tegen overdachten of bij de opsporing pleegt, laat Ide meeste mensen koud. Op dit punt ech- iter past de overheid een grote mate van J zelfbeheersing, want zij moet de verleiding I weerstaan met groter geweld tegen poli- Itieke wandaden van bepaalde kleur op te I treden dan tegen andere criminaliteit. Die I verleiding is al bijvoorbeeld in West-Duits- Jland geen verleiding meer, want de over- Iheid daar heeft al duidelijk gekozen. Wat Nederland betreft: men kan de J rechtsstaat ook beschadigen door niet I meer het menselijke lijden, maar het pres tige van de staatsoverheid als belangrijk- I ste norm voor „hard optreden” te nemen. I Voorbeeld: twee mannen die in Amster- I dam een Turkse voorbijganger in een I gracht smeten en als een hond lieten ver- 1 drinken, hebben.3*/2 en 2 jaar gekre- J gen. Is een Utrechtse politieman belangrij- I ker dan een Turkse gastarbeider? Als de I staat daarop „ja” zegt, is hij op de verkeer- j de weg, die inderdaad kan leiden tot aan- I tasting van het grote grondbeginsel van de I rechtsstaat. MMWHHUIIIIIIIIIIIIIIItlIllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll HAARLEM. Noord-Holland heeft voor januari en februari 1,2 miljoen gul den toegekend gekregen voor de bestrij ding van de jeugdwerkloosheid. Het mi nisterie van sociale zaken heeft dit aan het provinciebestuur meegedeeld. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Een Haarlemse brand weerman heeft vanmorgen ternauwer-, nood een kind kunnen redden uit een brandende woning aan de Bakenesser- gracht 33. Een oudere man moest door de brandweer eveneens in veiligheid worden gebracht. Twee andere bewoners raakten bedwelmd door de sterke rookontwikke ling en kregen zuurstof toegediend. De brandweer kon niet voorkomen, dat een aanzienlijk deel van de woning verlo ren ging. De schade wordt geraamd op vijftig mile. De brand is vermoedelijk ontstaan door dat er kleren op een gaskachel lagen te drogen. Het wordt niet uitgesloten dat een defect aan de gaskachel oorzaak van de felle binnenbrand is geweest. De brand weer was het vuur overigens binnen een kwartier meester. President Carter bracht ook een be zoek aan de begraafplaats waar vele Ame rikaanse militairen begraven liggen, die tijdens de invasie sneuvelden. Zoals bekend konden minister Kruisin ga en kandidaat-staatssecretaris Ploeg het eerder deze week niet eens worden over de taakverdeling op Defensie. Ploeg wilde alleen staatssecretaris worden als hij ma- terieelzaken zou kunnen gaan beheren. Kruisinga wilde dat echter zelf doen. Hij zag liever dat de tweede staatssecretaris - naast de CDA-er Van Lent, die personeels zaken behartigt - zich zou gaan bezighou den met straf- en tuchtrecht en de ver maatschappelijking van de strijdkrachten. Ook had hij al gezegd dat hij daarvoor liever een vrouwelijke staatssecretaris wil de hebben. Hij had daarvoor jusitievoor- lichtster mw. Toos Faber al bereid gevon den, maar de WD erkende haar niet als kandidaat. Kruisinga heeft WD-fractieleider Rietkerk gisteren officieel om een andere WD-kandidaat gevraagd, maar Rietkerk liet weten dat de WD vasthoudt aan de kandidatuur van Ploeg. Op verzoek van de WD werd gisteren premier Van Agt in het overleg betrokken. De liberalen hoopten dat hij Kruisinga tot andere gedachten zou kunnen brengen. In politieke kringen in Den Haag wordt het niet uitgesloten geacht dat, als WD en Kruisinga onverzoenlijk blijven, er uitein delijk helemaal geen VVD-staatssecretaris op Defensie komt. Dezer dagen is de beëdiging te verwach ten van de heer A. Hennes (CDA) tot staatssecretaris van Onderwijs en Weten schappen. Dit heeft het ministerie van O. en W. meegedeeld. w I i I

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 1