l sportpuntigJ| Spasski speelde VAN 1977 DE BESTEN voor zware Voor anderhalf miljoen opgave Michelle Ford zwom record Van Helden beheerst strijd in Inzell Argentijnse coach staat KNVB ontving telegram van Neuberger L I I SB deze maand f;O le s 19 4 Geen maatregelen IJ. it 1 13 SPORT 19 7 8 JANUARI ZATERDAG 7 r bijna 1 miljoen aan prijzen t.b.v. Buitenlandse vakanties voor gehandicapten 12 het januari-nummer is uit Eilandjes echt... in een plastic wereld! Noron borduurt voort op woningbouw. De lastigste handschoen makers van Europa. Ard Schenk voelt zich thuis in Noord-Holland. I 1 Geef K- Noord-Holland - I'1' 1 Bondscoaches Ernst Happel: Geen favoriet andere opening Piazza: in het buitenland vrijblij- (ADVERTENTIE) Ina Steenbruggen: vierde plaats uy E Joe Jordan naar Manchester U. arlem- en, wi i Zee- bur Michelle Ford liet haar landgenote Tra cey Twickham op vrij grote afstand finis hen: 8.38,19. Als derde klasseerde zich Annelies Maas, zilver bij de Europese kampioenschappen in Jönköping, in de tijd van 9.04,99, ver boven haar nationale record dat op 8.39,33 staat. Dubbele over winningen waren er weggelegd voor Enith Brigitha. De 100 meter vrije slag trok zij naar zich toe in 58.19 seconden, de dubbe le afstand legde zij winnend af in 2.03.16. Op beide afstanden finishte de Australi sche Rosemary Brown als tweede in resp. 59.28 en 2.04.72. Michelle Ford boekte ook twee triomfen, want naast het fabelachtige wereldrecord op de 800 meter (tussentijd op de 400 meter was 4.16.83) werd zij ook winnares op de 200 meter vlinderslag in 2.14.66. Glenda Robertson was de snelste op de 200 meter rugslag in 2.16.60 en Lisa Curry tikte eveneens tweemaal winnend aan: op de 100 meter schoolslag in 115.20 en op de 200 meter wisselslag in 2.24.13. Voor de eerste maal in de tweekamp speelde Boris Spasski in de zestiende par tij met wit als eerste zet 1. d2-d4. in plaats van 1. e2-e4. Kortsnoi kon derhalve niet meer voor de Franse verdediging kiezen. Het wekte wel verbazing dat Spasski de Verresov-variant van de damepion-ope- ning op het bord legde. Deze variant geldt als verouderd en komt in het internationa le toernooischaak zelden meer voor. Men kon al spoedig vaststellen dat Kortsnoi op afruil van de stukken aan stuurde, een tactiek, die hij nog niet eerder had toegepast. Tot nu toe deed Kortsnoi niet anders dan aanvallen, ook toen hij een comfortabele voorsprong van vier punten Op de sprint deelden de Oostduitse „An- dreassen” Dietel en Ehrig de tweede plaats met een tijd van 40.52 seconden. De heer schappij van Van Helden was op de 1500 meter zonodig nog duidelijker. De West- duitser Günter Schumacher bleef ruim twee seconden achter (2.05,23). Overigens ontbreken in Inzell de werkelijke toprij- ders van Noorwegen en de Sovjet-Unie. Vandaag rijden de allrounders in Inzell een 5000 meter. De afgebroken stand is: wit (Spasski): Kb4, Pb3, Tf4, pionnen a4, c3, g3, h2. zwart (Kortsnoi): Ke7, Ld7, Te2, pionnen a7, f7. f.5, hfl De zestien bondscoaches bepaalden hun^voorkeuren als volgt: Helmut Schön (West-Duitsland): favo riet: Argentinië of Brazilië. Verder: Ne derland, Italië, Spanje, Schotland en West-Duitsland. Ernst Happel (Nederland): Favoriet: geen. Verder: West-Duitsland, Brazilië, Argentinië, Nederland en Italië. Jacek Gmoch (Polen): Favoriet: geen. Verder: West-Duitsland, Argentinië. Bra zilië en Italië Claudio Coutinho (Brazilië): Favoriet: West-Duitsland of Nederland. Verder: Italië en Argentinië. Michel Hidalgo (Frankrijk): Favoriet: West-Duitsland. Verder: Nederland, Ar gentinië en Brazilië. BUENOS AIRES (AFP). Het Argen tijnse nationale elftal heeft nog vijf maanden de tijd om een spelwijze te vin den, die ten eerste bevredigend is voor de supporters en op de tweede plaats garant kan staan voor een redelijk eindresultaat in het wk-toernooi, dat in juni wordt gehouden. Een moeilijke opgave voor Ce sar Luis Menotti. De Argentijnse „bonds coach” heeft in de vier jaar, dat hij het nationale elftal onder zijn hoede heeft, ongeveer 150 voetballers begeleid. Hij heeft er echter slechts vijftien basisspe lers aan overgehouden, zodat hij voor juni nog zeven man moet vinden. Men verwijt hem vooral dat hij spelers toestemming heeft gegeven in het buiten land te spelen, terwijl een reglement be paalt, dat kandidaten voor het nationale team niet „het land uit mogen". De filoso fie van Menotti is dat iedere speler zich langs zijn eigen weg moet ontwikkelen. Deze theorie bleek in enkele interlandwed strijden, die het vorig jaar in Buenos Aires gespeeld werden, geen vruchtbare bodem voor goede resultaten te zijn. Vooral na het gelijkspel tegen Joegosla vië (0-0) eiste het publiek het ontslag van Menotti. Men zag op zijn plaats liever de trainer van Boca Juniors, Juan- Carlos Lorenzo, voorstander van een systemati sche en agressieve speelwijze. De tegen standers van de Argentijnse coach vinden dat Menotti nog eens goed over het selecte ren van in het buitenland spelende landge noten na moet denken. Mario Kempes en Enrique Wolff, die in Spanje voetballen, en Oswaldo Piazza, die in Frankrijk emplooi heeft gevonden, komen pas laat naar hun vaderland en dan, volgens de tegenstan ders, moet het roer plotseling omgegooid worden. Om hen in te kunnen passen in de ploeg, die half februari met de voorberei ding is begonnen. Menotti, die bij de selectieprocedure ook met het probleem van de zwakte van de Argentijnse clubs te maken heeft, is al geruime tijd in eigen land het onderwerp van kritiek, die een kern van waarheid heeft. Ook heeft Menotti Argentijnse voetbal lers, die volgens velen even goed of beter zijn dan de geselecteerde „buitenlan ders”, links laten liggen. Tot nog toe zijn bijvoorbeeld Ubaldo Fillol (door de Ar gentijnse sportpers tot voetballer van het jaar gekozen) en Cejas (die enkele jaren bij Santos heeft gespeeld) nog niet gese lecteerd. Vanaf nu verkrijgbaar bij uw tijdschriftenhandelaar. Losse nummers f 3,25 abonnement (12 nrs.) f 35,-p.j. Bureau voor Periodieken b.v., Postbus 1, Purmerend (02902) 1654. Jordan, die woensdagavond door Leeds op de transferlijst werd gezet, zal de eerste twee weken niet voor zijn nieuwe werkgever kunnen uitkomen. De transfer kwam te laat voor het meespelen van de Schotse aanvaller in de bekerwedstrijd van zaterdag tegen Carlisle en volgende week gaat een schorsing van drie wedstrijden in, die Jordan nog tegoed had. Jordans verklaring voor zijn keus: „Ik koos Manchester United gewoon omdat het Manchester United was". De Schot kwam zeven jaar geleden van de Schotse club Morton als een nauwelijks bekende voetballer naar Engeland. LONDEN. Joe Jordan heeft gisteren zijn handtekening gezet onder een contract van Manchester United, dat een transferbedrag van 350.000 pond (ongeveer 1.575.000 gulden) aan Leeds United moest betalen. Dit is hetzelfde bedrag dat Ajax op 12 december vorig jaar bereid was te betalen voor de 26-jarige Schotse international. Nadat Ajax toen overeenstemming met Leeds United had bereikt, ketste de transfer af op de persoonlijke eisen van Jordan. Ladislao Kubala (Spanje): Favoriet: geen. Verder: Brazilië, Argentinië, West- Duitsland, Nederland, Italië en Spanje. Heshmat Mohajerani (Iran): Favoriet: Brazilië. Verder: Argentinië, West-Duits land en Nederland. UIMTE led o' Eventu- loe w? doer >830 nstraa gro< useen jnhuis diepi terorr k. Tel Bij de dames draaide in feite alleen Ina Steenbruggen redelijk mee. De Utrechtse werd zesde op de 500 meter in 45,16 secon den en vijfde op de 1000 meter in 1.32,02. De Russische deelneemsters overheersen. Ljoebova Satsjikova won de 500 meter in 43,72 seconden en Valentina Golovenkina zegevierde op de 1000 meter in 1.30,78. Satsjikova werd op deze afstand derde en leidt in de rangschikking na twee afstan den, voor haar landgenotes Golovenkina en Averina. Ina Steenbruggen is vierde en Haitske Pijlman bezet de zevende positie. De KNVB zal geen maatregelen nemen tegen een aantal amateurclubs, waarvan leden, volgens de Drentse zakenman Klaas Oosterhof, de amateurbepalingen zouden hebben overtreden. Oosterhof noemde in het voetbalweekblad V.I. de noordelijke verenigingen Be Quick, Oranje Nassau, Heerenveen, SC Assen en ACV. Naar aanleiding van die beweringen heeft het bestuur amateurvoetbal de commissie voor amateurisme opgedragen een gesprek te hebben met de heer Oosterhof. Dat gesprek heeft geen feiten opgeleverd, omdat Oosterhof, die geen lid is van de KNVB, voor de commissie van onderzoek geen namen heeft genoemd. Er zal daarom geen nader onderzoek worden ingesteld. Het bestuur amateurvoetbal zal wel aandacht schenken aan de suggestie van de heer Oosterhof de amateurbepalingen zodanig te wijzigen dat een hogere vergoeding moge lijk zal worden. in de 1 na® d-Hoi- >0845 nuisje. >p me! d-Hoi >0845 rhuren aende :apter ne zo 310, Tel ZEIST (ANP). De KNVB heeft naar aanleiding van het bericht dat Nederland niet tot de geplaatste landen zou behoren, een telegram ontvangen van Hermann Neuberger, lid van het organisatiecomité van het toernooi om het wereldkampioen schap, waarin deze een gesprek .beloofde over deze affaire. Neuberger deelt daarin mede dat nog geen beslissing is gevallen over plaatsing en dat dit besproken zal worden tijdens de bijeenkomst van het organisatiecomité op 12 januari in Buenos Aires. Op diq datum is een delegatie van de KNVB in de Argentijnse hoofdstad en zal daar van gedachten wisselen met de offi cials. Tijdens een bijeenkomst van het WK- bestuur met trainer Happel is het oefen programma besproken van het Neder lands elftal voor het toernooi om het we reldkampioenschap in Argentinië. Defini tief is de ontmoeting die op 22 februari in Israel zal worden gespeeld tegen Israel. Vermoedelijk zal oranje daarvoor nog aantreden tegen Griekenland op 25 janua ri in Athene. Na de loting in Buenos Aires voor het wereldkampioenschap zal, afhan kelijk van de indeling, nog contact worden gezocht met Polen, Frankrijk en Oosten rijk voor het spelen van een aantal duels. Drie van hen (Piazza, Wolff en Kempes) zijn in het buitenland werkzaam. In princi pe wil Menotti een speeltrant scheppen, die vergelijkbaar is met die van Brazilië. Het is echter een duidelijke zaak, dat de harmonie in het team van Argentinië even als de mentaliteit en de kwaliteit per speler minder is dan in het Braziliaanse elftal. MKEL- staab a rage, arlerr order Aan me jor er noge 61 of nerf lal laats Gisteravond hadden de Denen Ole Rit ter en Gert Frank de leiding in de zesdaag se van Bremen. Er rijden nog vijf koppels in dezelfde rbnde. waaronder de Nederlan der René Pijnen met zijn Westduitse kop- pelgenoot Günther Haritz. De voorzitter van het Westduitse Olym pische comité, Willy Daume, is voor onge veer 100.000 gulden aan juwelen kwijtge raakt. De inbrekers hadden de tv-gids goed bestudeerd. Op het moment dat Dau me aan een quiz deelnam, sloegen zij toe. In de strijd om de Koning Gustav-beker zijn twee wedstrijden in de hoogste divisie gespeeld. Zweden won met 2-1 van Groot- Brittannië en Hongarije met dezelfde cij fers van Frankrijk BRISBANE (SID). De 15-jarige Aus tralische Michelle Ford heeft gisteren in de Australische plaats Brisbane voor het eerste zwemwereldrecord van het nieuwe jaar gezorgd. Zij leverde deze prestatie op de 800 meter vrije slag met een tijd van 8 minuut en 34,86 seconden. Daarmee ver beterde zij het voormalige repord van de Oostduitse Petra Thümer met 0,18 secon den (8.35,04). Van de overige landen werden Neder land (vijftien keer), Argentinië (vijftien) en Brazilië (veertien) ook ruimschoots getipt. Verder werden Hongarije, Italië, Spanje en Schotland genoemd. 2k fla o ra 100 n febr mnc >/mnd )n/cr >id et e Be 2846 zoek! ruin’® EID if it prijS- 889 KA 22938 jngeb d. v.d I elcen- rzonk n met aapk Geer 4-78 d. o.g 15 o! 4YP0 men lijvent I B.V Rijks n. Te 8 uui INZELL (ANP). Hans van Helden, de solist van het Nederlandse schaatserswe- reldje, heeft gisteren weinig moeite gehad op de kunstijsbaan van Inzell de 500 me ter en 1500 meter voor allrounders tijdens de wedstrijden voor de Driebanentoernee te winnen. Door de slechte weersomstan digheden bleven de tijden van matige kwaliteit: 40,16 seconden en 2.02,92. Niemand van de 33 concurrenten kon in de schaduw van Van Helden staan. De eerste divisieclub Cambuur mag voorlopig geen wedstrijden bij kunstlicht spelen. De KNVB heeft de lichtinstallatie van de Friese club afgekeurd. Cambuur heeft inmiddels plannen opgevat, de in stallatie te verbeteren. De twee op zater dag geplande competitiewedstrijden, wor den nu gewoon op zondag afgewerkt. De Finse skispringer Kan Yliantila heeft het Vierschansentoernooi gewonnen. De 24-jarige gymnastiekleraar won giste ren in Bischofshofen, nadat hij eerder een derde (Oberstdorf) en twee tweede plaat sen (Garmisch-Partenkirchen en Inns bruck) had behaald. Oostduitsers legden beslag op de tweede tot en met de vierde plaats. De houdster van de wereld-skibeker bij de dames, de Oostenrijkse Annemarie Mo- ser-Pröll, heeft gisteren een afdeling ge wonnen, die meetelde voor het klassement van dit jaar. In Pfronten was zij 1/10 van een seconde sneller dan de Amerikaanse Cindy Nelson. In het klassement heeft Moser acht punten voorsprong op Hanni Wenzel uit Lichtenstein. Bij de heren werden alle' afstanden ge wonnen door Australiërs met uitzondering van 100 meter vlinderslag, die een zege opleverde voor de Westduitser Michael Kraus in 58.82. De Europese zwemmers hadden allen vrij veel last van de onge woon hoge temperaturen, 30 graden in de schaduw, waardoor enkelen te kampen hadden met ademhalingsmoeilijkheden. De andere uitslagen bij de heren zijn: 100 meter vrije slag: 1 Mark Tonelli (Aus) 54.22, 2 Andreas Schmidt (Wdl) 54.55. 200 meter vrije slag 1 Ron McKeon (Aus) 1.54.68, 2 Peter Knust (Wdl.) 1.56.43 400 meter vrije slag: 1 Max Metz- ker (Aus) 4.00.06, 2 McKeon 4.02.87. 200 meter schoolslag. 1 Lindsay Spencer (Aus) 2.26.99, 2 Gerald Mörken (Wdl 2.27.34. 100 meter vlinder slag 1 Michael Kraus (Wdl) 58.82, 2 Peter Broscienski (Wdl.) 59.14. 100 meter rugslag 1 Tonelli 59.05, 2 Glen Hurnn (Nw-Zeel.) 59.74. 400 meter wisselslag. 1 Paul Moorfoot (Aus) 4.40.04. (ADVERTENTIE) Ally McLeod (Schotland): Favoriet: Hongarije. Verder: Nederland, West- Duitsland, Italië en Brazilië. Cesar Menotti (Argentinië): Favoriet: West-Duitsland. Verder: Brazilië, Neder land en Argentinië. Helmut Senekowitsch (Oostenrijk): Fa voriet: West-Duitsland of Nederland. Verder: Argentinië en Schotland. Jose Antonio Roca (Mexico): Favoriet: West-Duitsland. Verder: Argentinië. Bra zilië, Italië en Nederland. Georg Ericsèon (Zweden): Favoriet: West-Duitsland. Verder: Brazilië, Argen tinië en Nederland. Lajos Baroti (Hongarije): Favoriet: Ar gentinië. Verder West-Duitsland, Brazi lië en Nederland Miel Govaert was gisteren het parade paardje van de sprintkernploeg. De Amersfoorter werd Zesde op de 500 meter in 40,36 seconden en zegevierde op de 1000 meter in 1.21,03. Op die laatste afstand troefde Govaert de voltallige Russische sprinttop af. In het algemeen klassement is Govaert tweede, met geringe achterstand op Jevgeni Koelikov (80.795 tegen 80.875 punten). Jos Valentijn vloog letterlijk en figuurlijk uit de bocht op de 1000 meter en verspeelde zijn kansen. Op de 500 meter eindigde de Enschedeër als zevende in 40,41 seconden. HAMBURG (DPA). Uit een onder zoek dat het Westduitse persbureau DPA heeft gehouden onder de trainers van de zestien landen, die in juni 1978 deelnemen aan het toernooi om het we reldkampioenschap voetbal in Argenti nië, blijkt dat West-Duitsland favoriet is voor het behalen van de wereldtitel. De zestien trainers, die zowel één of meer dere favorieten als verdere titelkandi daten mochten noemen, gaven xtelken male een stem aan West-Duitsland. Daarbij werd de wereldkampioen door acht oefenmeesters als favoriet geken merkt. Mejid Chetali (Tunesië): Favoriet: West-Duitsland. Verder: Brazilië, Argen tinië en Nederland. had opgebouwd. De aanval bleek later niet de beste verdediging te zijn voor de uitge weken Rus, die nu nog één punt voor sprong heeft. Het zettenverloop van dé zestiende partij was als volgt: Wit Boris Spasski Zwart: Viktor Kortsnoi 1 d2-d4, Pg8-f6, 2. Pbl-c3, d7-d5, 3. Lcl-g5, h7-h6. 4 Lg5xf6, e7xf6, 5 e2-e4, Lf8-b4, 6. e4xd5, Dd8xd5. 7 Pgl-f3, 0-0, 8. Lfl-e2. Dd5-a5. 9. Ddl- d2, Pb8 d7, 10. a2-a3, Pe7-b6, 11. Tal-bl. Lb4xc3, 12. Dd2xc3, Da5xc3 schaak, 13. b2xc3, Pb6-d5, 14. Kel-d2, Pd5-f4, 15. Le2-fl, b7-b6, 16 g2-g3, Pf4- h3, 17 Lflxh3, Lc8xh3, 18. Pf3-el, Tf8-d8, 19. Pel-d3, Ta8-c8, 20 Thl-el, Kg8-f8, 21 Tbl-b5, c7-c6. 22. Tb5-b4, c6-c5, 23. Tb4-a4, c5xd4, 24 Ta4xd4. Td8-d7, 25. Td4xd7, Lh3xd7, 26. Tel-e4, g7-g5, 27. c3-c4. Ld7-e6, 28 Kd2-c3. Kf8-c>7, 29. Te4-d4, b6-b5, 30 Pd3-b2, b5xc4, 31. Pb2xc4, Tc8-c5. 32 Kc3-b4, Tc5-f5, 33. f2-f4. g5xf4, 34. Td4xf4, Tf5-h5, 35. Tf4-f2, Th5-d5, 36. Pc4-a5, Td5-d6, 37. a3-a4, Td6-b6 schaak. 38. Kb4-c5, Le6-d7, 39. Tf2-f4, Tb6-e6, 40. c2-c3, f6-f5, 41 Pa5- b3, Te6-e5 schaak, 42. Kc5-b4. Te5-e2. afge broken Ernst Happel wil zich niet uitlaten over een uitgesproken favoriet, wel ziet hij in West-Duitsland, Brazilië, Argentinië, Ne derland en Italië titelkandidaten. Zowel de Westduitse oefenmeester Helmut Schön als zijn Braziliaanse collega Clau dio Coutinho zien hun eigen ploeg niet als de grootste favoriet. Schön tipt Ar gentinië en Brazilië, Coutinho houdt het in eerste instantie op West-Duitsland of Nederland. De Schotse coach Ally McLeod vindt dat Hongarije de grote favoriet voor de wereldtitel is. Hij staaft zijn mening als volgt: „Ik hecht aan de betekenis van cycli in de voetbalgeschiedenis. Sinds de grote tij(l van het Hongaarse voetbal zijn meer dan twintig jaren verstreken. Bo vendien heeft de Hongaarse ploeg, .van alle teams die ik. heb gezien, op mij de meeste indruk gemaakt": U weeft moeiteloos en snel zonder weefgetouw dit prachtige wandkleed. De Leidse Wolspinnerij N.V., fabrikante van Neveda Wol, stelt iedere week twee weefpakketten ter beschikking. U krijgt dan een compleet pakket: 100% wol, speciale weefstof en weefnaald plus een duidelijke beschrijving. Het nummer van dit dessin Is 7619. De afmeting is ca. 50x75 cm. Winkelwaarde 45.,-. AMSTERDAM (ANP). In het Amsterdamse Okura-hotel zijn Hennie Kuiper, Betty Stöve en de Nederlandse ruiteréquipe gisteravond uitgeroepen tot respec tievelijk sportman, sportvrouw en sportploeg van het jaar 1977. Het was voor alle betrokkenen de eerste keer dan hen deze onderscheiding ten deel viel. De jeugdige tafeltennisspeelster Bettine Vriesekoop kreeg de Tom Schreurs-prijs, die jaarlijks wordt uitgereikt aan de meestbelovende sportman of -vrouw van het jaar. BELGRADO (ANP). De zestiende partij in de tweekamp tussen Boris Spass ki (wit) en Viktor Kortsnoi is gisteravond in Belgrado afgebroken. Spasski gaf zijn 43e zet onder couvert af. Kortsnoi leidt in de tweekamp met 8-7. West-Duitsland favoriet Enzo Bearzot (Italië): Favoriet: West- Duitsland of Nederland. Verder: Brazilië en Argentinië. Marcos Calderon (Peru): Favoriet: Brazilië. Verder: West-Duitsland, Neder land en Argentinië. SSSO: -■ 9

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 13