Bouw zelf een aanrecht Zorg in keuken vooreen goede ventilatie ft PW Publiek gaat met veilig genoeg om met aardgas Kreatieve wegwijzer opleiding handvaardigheid en textiele werkvormen. Ritsen fo to’s en tekeningen lichten de tekst toe. De prijs is 39,50. Ook bij een plavuizenvloer aardlekschakelaar verplicht SCHIMMEL OP VLOER Start nieuwe metselcursus mi Dressoir als aanrecht HfiRtuS iimiimimimimiiimimimiiiiiimimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiimiimiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiimiiiiiiiiiiimiiiiimiiin Weg met keukenluchtjes n n. O f I I Wil men vandaag de dag voor niet te veel geld de keuken veranderen, dan wordt de keus beperkt tot summier uitgevoerde standaard-keukenkastjes met een vast roestvrij stalen of kunststoffen aanrechtblad Voor iets fraaier uitgevoerde keukens moet men al gauw enkele duizenden guldens neertellen Als men echter toch een origineel aanrecht voor niet te veel geld wil hebben, dat bovendien nog aardig aan te passen is aan de rest van het keukeninterieur. dan is het volgende idee misschien iets. rl t 1 s S 25 9 I Informatie die met boormachines werken, lo pen gevaar met een stroomstoot in Binnekort starten er weer over.-.*., Z Ij al in het land metselcursussenf a s 7 a 7 7 a r 3 a LI 1 a 1 It krijgbaar, die vaak erg leuk toepas baar zijn voor het zelf te bouwen aanrecht. Ze zijn wel tamelijk prij zig Wordt het nieuw aan te brengen aanrecht geplaatst op de plek waar oorspronkelijk al het aanrecht stond en waar aan- en afvoerleidingen nog aanwezig zijn, dan zal montage geen y grote problemen met zich meebren gen voor een beetje handige doe-het- zelver. Aan het verleggen van leidingen zal een loodgieter te pas moeten komen. Vervolgens moet er een mengkraan worden aangeschaft. Bij een gootsteen is een mengkraan met een lange kraanarm en eventu eel een uittrekbare vaatdouche een welkome comfortabele luxe. Deze luxe mengkraan is vaak voorzien van een hendej in plaats van een warm- en koud-waterknop. Met deze ene hendel wordt de temperatuur en de hoeveelheid water geregeld. Zijn de spoelbak en de kraan aange schaft, dan zijn de grootste uitgaven wel gedaan. We gaan ons vervolgens beraden over het aanrechtblad. Het gunstig ste van het zelfbouwaanrecht is dat hiervoor nogal wat mogelijkheden bestaan. We kunnen het geheel dus goed aanpassen aan de bestaande situatie. Men kan het aanrecht gaan betegelen met dubbel hard gebak ken tegels of geglazuurde plavuizen. Er kan ook een houten aanrechtblad worden aangebracht (waarbij er met de dikte van het blad rekening gehouden moeten worden in ver- mogelijkheid van mechanische af- zuiging. Naast de bekende raamven- tilatoren zijn er ook muurventilato- ren en ventilatoren die kunnen wor den geplaatst op het bestaande wa- semkanaal. Juist voor het functioneren van mechanische ventilatie is het van het grootste belang, dat net zoveel verse lucht kan worden aangevoerd als afgezogen. Die lucht is ook be langrijk voor het fornuis. Zorg daar om altijd voor voldoende toevoer van lucht. Wasemkappen zijn er in twee ty pen. De circulatiekap zuivert door Teken op een lange lat de breedte van de tegels af plus de ruimte die nodig is voor de voeg Als tussen ruimte kan de dikte van een lucifer worden aangehouden Handig bij het betegelen van een aanrecht band met de werkhoogte van 90 cm). Ook kunnen we een kunststoffen aanrechtblad toepassen. In de fi guur is voor de oplossing van een betegelde aanrecht gekozen. Het aanbrengen van tegels op het houten dressoirblad levert weinig problemen op. Benodigd zijn tegel- kit, voegspecie, een tegel- of glas snijder en een lijmkam voor het opbrengen van de lijmkit. De lijm kam is een soort getande spatel waarmee de kit op het te betegelen oppervlak wordt gesmeerd. Een hulpmiddel om de tegels goed verdeeld op te plakken gaat als volgt: Teken op een lange houten lat de breedte van een tegel af plus de ruimte die nodig is voor een voeg. Als tussenruimte voor de voeg kan de dikte van een lucifer worden ge nomen. Leg vervolgens de lat waar- Zorg ervoor dat aan de zijkanten een gelijke marge wordt behouden. Teken de verticalen volgens welke verdeling de tegels aangebracht worden. Bij het aanbrengen, waar bij steeds kleine oppervlakken met kit worden behandeld, gebruiken we lucifers als afstandshouders tus sen de tegels. Het snijden van de randtegels doen we door op de ge glazuurde zijde van de tegel met viltstift een lijn te trekken volgens welke we daarna de tegel met een tegelsnijder inkrassen. Vervolgens tikken we de niet benodigde helft van de tegel los. Het breukvlak kan. met water en grof schuurpapier glad gemaakt worden. op de teggels zijn uitgezet op het aanrechtblad waarop de teggels zul len worden aangebracht. SM Tegels rond een doorvoering, bij voorbeeld een kraan, kan men met een tegeltang, door voorzichtig klei ne stukjes af te knippen, passend maken. Wanneer de lijm na 24 uur gedroogd is, kan men de voegen met voegspecie inwassen. Zijn de tegels gezet, dan worden liefst hardhouten lijsten langs het tegelwerk aangebracht als afwer king en voor de bescherming van de tegel. Het beschreven aanrecht is maar één voorbeeld van vele mogelijke varianten. Het aardige van het ge bruik van een oud dressoir is, dat het meestal een apart model bezit en met een leuk verfje en een goede keuze van het materiaal voor het aanrechtblad een origineel en goed aangepast element in de keuken kan vormen. „Het grote publiek is nog on voldoende vertrouwd met de voorzorgsmaatregelen die men ten aanzien van het op zich wel veilige aardgas moet treffen”, zegt men bij het Apeldoornse VEG-Gasinstituut. „Aardgas is in huis heel makkélijk en uiterst praktisch, maar de nonchalance waarmee men met die ener giebron omspringt, maakt dat het aantal ongevallen door ont ploffingen en lekkages stijgt. Vo rig jaar kwamen door explosies en gaslekken zelfs 23 mensen om het leven”. aanraking te komen. De aardlek- schakelaar zorgt ervoor dat al bij een miniem stroompje van driehon derdste ampère de elektriciteit auto matisch wordt uitgeschakeld. Het monteren van zo’n veiligheids klep moet worden verricht door de vakman. Maar er is sinds kort ook een aardlekautomaat in de handel die men zelf tussen het stopcontact (een wandcontactdoos met aarde) en het elektrisch gereedschap kan plaatsen. Dat kan de boormachine zijn of de stofzuiger, de grasmaaier of de elektrische heggeschaar. De Steckmat is een Kema-contact- stop met aardlekbeveiliging, die be schermt tegen ongevallen door elek triciteit. Die past op elk stopcontact en is voorzien van een kabel met een koppelcontactstop, waarop men het te gebruiken elektrische apparaat kan aansluiten. Bij een defect wordt de stroom afgesneden voordat er levensgevaar ontstaat. Naast de Steckmat is er ook een aardlekschakelaar die geen kabel met koppelcontactstop heeft, maar een aansluitklemmenkastje. Dat maakt dit apparaat geschikt voor caravans of voor verlengkabels met meervoudige contactdozen, zo dat meer apparaten gelijktijdig be veiligd zijn. Landré-Mijnssen BV, Visseringweg 40 in Diemen. Het basisidee bestaat hieruit, dat we niet van keukenkasten uitgaan, maar van een aardig uitziend buffet of dressoir. Het meubel hoeft niet in een puntgave toestand te verkeren. Het moet wel een model bezitten dat na enige opknapwerkzaamheden aardig in de keuken zal staan. Heeft men zo’n meubel niet direct voor handen, dan kan enig speurwerk op rommelmarkten of bij tweede hand s-meubelzaken snel het gezoch te opleveren. Het dressoir moet wel aan enige maatvoorwaarden voldoen om tot aanrecht omgebouwd te kunnen worden. De werkhoogte van een aanrecht is door de Nederlandse bond van huisvrouwen op 90 cm vastgesteld. Het dressoir zal dus ook een hoogte van rond de 90 cm moe ten hebben. Is het lager, dan kan dat in de meeste gevallen opgelost wor den door het dressoir op een sokkel te plaatsen en een plint ter afwer king voorlangs aan te brengen. De diepte kan variëren tussen de 60 en 75 centimeter. Verder verdienen dressoirs met kastdeurtjes in het midden de voorkeur boven die wel ke laden in de middenpartij bezit ten. Dit in verband met de aan te brengen spoelbak(ken). Wat hebben we nu behalve de dressoirkast nog verder nodig? Ten eerste een losse spoelbak. Dit kan een enkele of bijvoorkeur een dub bele spoelbak zijn. Roestvrij stalen spoelbakken kan men tegenwoordig in zeer fraaie vormgevingen krijgen. Ook zijn stalen geëmailleerde bak ken in verschillende kleuren ver- Het VEG-Gasinstituut is een samenwerking van het VEGIN (de Vereniging van Exploitanten van Gasbedrijven) en de KVGN (de Koninklijke Vereniging van Gasfabrikanten). „Wij streven naar goede openbare gasvoor zieningen, een veilige en doelma tige toepassing van gas en vooral voorlichting over het verstandig gebruik. Er is voor de bewoners Houten vloeren, die door schimmel zijn aangetast, moeten grondig aangepakt worden. Doorgaans begint de schimmelvorming aan de onderkant, bijvoorbeeld door een opvulmateriaal dat te veel vocht vasthoudt. Zijn alleen de vloerdelen zelf beschimmeld, dan moeten die vervangen worden. Maar de onderconstructie verdient in dat geval stellig ook een controlebeurt. Houtdelen die nog in goede staat zijn worden goed gedroogd, door flink ventileren (eventueel met behulp van een ventilatiekachel die zonder verwarming wordt ingeschakeld) en daarna met een impregneermiddel behandeld. Vloerplanken zijn in de meeste gevallen met messing en groef aangebracht, zodat ze in elkaar passen. Het zal niet meevallen één plank los te maken. De beste kans heeft men wanneer een plank dichtbij de lengtemuur genomen wordt. Lukt dat niet, dan moet de koevoet eraan te pas komen. Dit heeft echter bijna onvermijdelijk scheuren en splinteren van het hout tot gevolg. Belangrijk, zeker bij een open keu ken, is een goede ventilatie. Dat be tekent niet alleen dat gebruikte |,;cht wordt afgevoerd, maar ook en 'vooral dat evenveel frisse lucht bin nen kan komen. In de keuken ont staat nu eenmaal in korte tijd veel luchtverontreiniging (vooral water damp). Het gasfornuis en de geiser produceren het meeste vocht, ter wijl kokende gerechten tevens geurtjes in het vertrek brengen. Om die weg te werken en frisse lucht toe te voeren is er naast bouwkundige voorzieningen zoals een beweegbaar raam, een bovenraampje, een venti latiekanaal of ventilatierooster de kap waarvan de motor separaat wordt geïnstalleerd, dus bijvoor beeld op zolder. Om de afzuigkap een optimaal ef fect te doen geven, kan men hem het best al in de laagste stand zetten op het moment dat men aan het voorbe reiden is (uien snipperen en andere sterk ruikende groenten). Er ont staat dan een luchtstroom, die voor komt dat geurtjes zich in het vertrek kunnen verspreiden. Daardoor wordt gedurende het koken (dan al tijd de hoogste stand gebruiken) een maximale reiniging verkregen. Ook nadat men klaar is moet de wasem- kap even aan blijven. zelf veel te doen aan veilig om gaan met aardgas”, zegt het hoofd van de informatiedienst A. van Brero. Het Gasinstituut adviseert dan ook: laat kinderen in de keuken geen gevaarlijke karweitjes doen. Draai de gaspit uit wan neer de telefoon rinkelt of de deurbel gaat. Kleuters kan men overigens beter helemaal niet rond het fornuis hebben, maar als het niet anders kan, moeten ze in elk geval naar een ander vertrek zodra rond de kookbron geen toezicht meer is. Laat nooit lucifers slingeren. Een inspectiebeurt voor het bakken, waarbij gelet wordt op eventuele gaslekken, is uitterst nuttig. Doe dat controlewerk na tuurlijk nooit met een brandende lucifer, maar smeer wat zeepsop over de pijp bij de aansluitingen. Wanneer zich luchtbelletjes vor men, is dat het bewijs dat er gaslekkage is. Het Grote Handvaardigheids- boek van Gert Lindner is een aantrekkelijke wegwijzer in de doolhof van de creatieve activi teiten. Er is zoveel te doen in je vrije tijd, waarbij je je hoofd en je handen kunt gebruiken. Wat kun je allemaal niet doen met papier, met klei, met gips, met steen, met mortel, met mozaïek, met glas, met metaal, met hout, met knopen, met weven, met leer, met grafische technieken? Het lijkt een soort overstroming aan informatie op dat gebied, die je overspoelt in dit handvaardig- heidsboek. Van alle materialen, die we hier voor noemden, of van alle technieken, die er verband mee houden, krijg jé een schat aan gegevens. En dan gaat het niet alleen om het maken van zo maar wat aardige dingen (leuke maskers, bakjes, poppen, schaaltjes, mandjes, kettinkjes, ringen, lampen, bootjes en wat niet al), maar ook om in het huis houden uiterst nuttige tech- niektoelichting. Zoals solderen, houtbewerking, rietvlechten, me taalbewerking, glaszetten en - snijden. Bas de Groot bewerkte en vertaalde het boek uit het Duits in samenwerking met een aantal docenten aan de leraren- georganiseerd door de Vereni ging De Nederlandse Baksteen-'; industrie. Elke cursus duurt twaalf avonden (of zaterdagoch~-ZZ jjjl tenden ook nog in Groningen^ Rotterdam, Zeist, Amsterdam en. Gennep). Drie avonden theories en negen praktijk). De prijs is f285 inclusief gereedschap eft Z metselboek. Men kan zich opge-- ven bij de organiserende Vereni-Z ging, die gevestigd is in Arnhem, 1 Sonsbeekweg 12. L' De cursusplaatsen zijn: start 10 of 12 januari - steeds dinsdag of donderdagavond naar wens - Emmeloord, Groningen, Rotter dam en Zeist. Start 17 of 19 janu ari Amsterdam, Den Bosch, Roosendaal, Zutfen. Start 24 of 26 januari Boxtel, Huissen (G), Leeuwarden, Schagen. Start 31 I januari of 2 februari Gennep en Schaesberg (L). middel van vet- en koólstoffilters of door vetfilter en ozonlamp het mengsel van vet, stoom en geurtjes en blaast dit aan de bovenzijde weer vetvrij de ruimte in. In de afvoer van vocht voorziet dit apparaat niet. Bij sommige modellen wordt een nieuw filter gebruikt dat geurtjes niet ab sorbeert maar afbreekt. Het tweede type is de afzuigkap met uitneembaar vetfilter, die via een ventilator is aangesloten op een ventilatiekanaal. Hoewel dit als voordeel heeft dat het alle vuile lucht afvoert, is het nadeel dat het nogal wat geruis veroorzaakt. Om daarvan af te zijn is er nu een afzuig- lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll III llllllll lllll lllllllllllll lllllllllllll lllll Ilf lllll IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH^^ Sinds maart 1975 is een wettelijke regeling van kracht die bepaalt dat alle nieuwbouw- en renovatiewonin gen voorzien moeten worden van een aardlekschakelaar die be schermt tegen stroomstoten door defecte bedradingen of storingen in de elektrische apparatuur. Deze voorschriften gelden voor alle ruim ten met een woonfunctie, zoals woon- en slaapkamers en gangen. In keukens en badkamers moeten ge aarde wandcontactdozen en schake laars worden aangebracht die voor zien zijn van niet-geleidende koorden. Wat velen niet weten, is dat in een huis met plavuizen vloeren, verwar- mingsradiatoren en gasleidingen ook deze veiligheidsvoorziening aangebracht moet zijn. Wie dus een oude boerderij gaat opknappen en een tegelvloer neemt, is verplicht een aardlekschakelaar te laten aan brengen. In bestaande woningen laat de overheid het tot nu toe aan de bewo ners over een aardlekschakelaar toe te passen. Maar de grote voordelen zijn inmiddels wel gebleken. Een stroom van enkele honderdsten am pères kan al dodelijk zijn. Kinderen die voorwerpen in stopcontacten steken, huisvrouwen die steeds meer elektrische apparatuur om zich heen hebben en doe-het-zelvers

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 23