h i pagina 1 3 ITO IV/ '"fe door Evert van Tijn 11 I ■Ji ENGELSMAN GASCOIGNE BENADERDE CHRISTENDOM ZO OBJECTIEF MOGELIJK 5T-. Ironie Amsterdam Niet afwijzend Bla-bla-bla John Inman Peter Gilmore Niet overtuigd 1 I I I „Hoe ik mezelf zie? Nou eh, als iemand die ingewikkelde geschiedenisverhalen boeiend kan maken, en ze zo vertelt dat ze geschikt zijn om door een oppervlakkig en algemeen medium als televisie te worden uitgezonden”. Dat is Bamber Gascoigne, de man van „Bambers Evangelie”, in Nederland bekend als de door de NOS op zondagmiddag uitgezonden serie „De Christe nen”. Ook in levenden lijve ziet hij er aanzienlijk jonger uit dan veertig jaar. Bijzonder Engels, al is hij niet de stereotiepe karikatuur met bolhoed en paraplu. Engelser dan oud-leerling zijn van het befaamde Eton College en afgestudeerd aan de Cambridge Universiteit kan tenslotte nauwelijks. We ontmoeten elkaar in een degelijk hotel, in het hartje van Londen nog geen vijf minuten wandelen van Piccadilly Circus. Het was zijn keuze. Hij arriveert in stijl. Een wapperende bos rossig haar, haastig, zonder de vriendelijkheid of zakelijkheid geweld aan te doen, en nog voor een plekje gevonden is om rustig te kunnen praten komt al vast te staan dat hij over exact een uur weer vertrekt en de bar van het hotel ook vóór hém niet opengaat. 7 3 Christenen anders bekeken De kerk en de massacommunicatie Ik denk, dat als je een verhaal maar Bamber Gascoigne O anders. Daar presenteert hij al 15 jaar een soort tweekamp voor studenten teams, University Challenge. Daar naast schreef hij een aantal boeken, waarvan er enkele ook in het Neder lands vertaald zijn. Behalve De Chris tenen en gelijksoortige populair-ge- schiedkundige boeken over China en de keizers van India, de Groot Mogols, zijn dat een roman en een fabel. Peter Gilmore babbelen die er maar geen genoeg van konden krijgen. Enzo Constantini en Ro berto Tondo, beiden 19 jaar, zaten 66 uur en 20 minuten onafgebroken achter de microfoon en praatten zo een wereld record microfoonverkleefdheid bij el kaar. Ze hadden een arts zo gek gekregen een oogje in het zeil te houden. Het tweetal haalde de eindstreep zonder per soonlijke ongelukken. De Hoer van Rome: houtsnede uit het atelier van Cranach als illustratie voor het Nieuwe Testa ment van Luther Afbeeldingen uit het boek De Christenen juist Engeland moet zijn waar de idee voor zo’n monsterproduktie ontstond? „Ik weet wat mijn directeur op het onderwerp deed komen, en waarom ik het leuk vond om er aan te beginnen. Dat zijn de twee grote series die in Engeland gemaakt zijn over de kunst geschiedenis en de beschaving, ge maakt door Kenneth Clarke, en Bro- novksi’s serie van de geschiedenis van de wetenschap. Ons viel op dat er nog één belangrijke stroming uit de ge schiedenis ontbrak: de invloed van het christendom. Maar er is ook nog een andere reden. Tot een jaar of tien geleden had niemand in Engeland aan een serie als De Christenen kunnen denken. Gods dienst is hier nog maar kort geleden een onderwerp geworden dat bespreek baar genoeg is om het objectief te mogen benaderen. Met opzet zijn we uitgegaan van een historische in plaats van een theologische aanpak, zonder godsdienstige propaganda. Het kan zijn, dat het in Nederland ook mogelijk zou zijn geweest. Maar Engeland is ongodsdienstiger dan Nederland. Bijna niemand gaat hier tegenwoordig nog naar de kerk. Ik denk dat in veel landen het onmogelijk was geweest een derge lijke serie te maken zonder propagan- „Ik weet niet of ze het liever wat beierender hadden gewild. Waar ze on gerust over waren, denk ik, was mijn afstandelijke kijk op de dingen. Ik houd er wel van van een afstand naar de geschiedenis te kijken, er met enige ironie over te praten. Twintig jaar gele den zou dat ook in Engeland, tot schan dalen aanleiding hebben gegeven. Nu vindt men het prachtig, het trekt de mensen aan. Misschien is het voor Beieren nog wel schokkend. Niemand zal nu nog verbaasd opkijken, als je stelt dat de Renaissance-pausen slechte mensen waren. Maar dichter bij huis, zeg vanaf de ontwikkelingen uit de 19e eeuw, kan je wel in Engeland erg open zijn, terwijl dezelfde openhartigheid in sommige delen van de Verenigde Sta ten nog lang niet mogelijk is. Engeland wordt wel het meest wereldse land genoemd, en ik denk dat we dat ook wel zijn, in bepaalde opzichten”. „We hadden verwacht dat onze kijk op het christendom bij bepaalde groe peringen in Engeland slecht zou vallen. Maar gek genoeg is dat niet voorgeko men. De dominees en priesters riepen zelfs vanaf de preekstoel hun kerkvolk toe dat ze vooral het boek moesten kopen en de serie bekijken”. Was daarmee het doel bereikt, of betekent het dat De Christenen te dicht bij de kerkelijke opvattingen gebleven is. De kool en de geit gespaard? „Neen hoor, we hadden feitelijk geen ander doel. We, ik in elk geval, ben gegrepen door het verhaal. Een onbe kende Palestijn van 2000 jaar geleden was de aanleiding tot een wereldomvat tende godsdienst. De ene interpretatie van wat hij en zijn volgelingen, verkon digden, was goed, de andere misschien slecht. We hebben het zo strak mogelijk gebracht, zonder te proberen iets te bewijzen. Wat we hoopten is precies uitgekomen. Beide partijen, christenen en atheïsten, hebben ons geschreven dat we hun standpunt zo mooi ver woordden. Christenen, die schreven dat het zo fijn was de geschiedenis van hun geloof zo sympathiek verteld te zien, en atheïsten die schreven dat eindelijk ook de waarheid eens op de televisie was geweest. Een straat met huizen der monnikken In het St Antoniusklooster in een Egyptische woesti/n Links boven: een pelgrim op de berg Sinai Welk facet van het christendom was nu zo boeiend, dat het aanleiding was er zoveel jaar aan te besteden? stromingen. Meer dan andere gods diensten heeft het christendom allerlei verschijningsvormingen. Islam en het Boeddhisme zijn daar veel minder ex treem in. De hoogst verfijnde Quakers uit Pennsylvanië en het simpele boertje uit Guatemala zijn beiden christenen, ze geloven in dezelfde dingen, maar op een zo verschillende manier dat het ongeloofwaardig voorkomt. Toch halen ze alle twee het antwoord op hun vra gen uit het Nieuwe Testament. Het wijst toch op een grote kracht, als één godsdienst aan zoveel verschil lende vragen en behoeften tegemoet kan komen. De evolutie bewijst dat wie bereid is te twijfelen, in leven blijft. Dat is kenmerkend voor het christen dom, het twijfelt steeds, en bestaat daarom nog. Het is een handleiding om te overleven. Die boer uit Zuid-Ameri- ka en de Quaker staan heel wat dichter „Ik ben eigenlijk helemaal geen his toricus, laat staan theoloog. Toen ik aan De Christenen begon, wist ik niet veel meer van de Bijbel en de geschiedenis van het christendom dan elke andere leek. Ik heb Engelse literatuur en to neelgeschiedenis gestudeerd. Eigenlijk wilde ik aanvankelijk toneelschrijver worden. Maar door een boek over de geschiedenis van het toneel en de to- neelillustraties ben ik in de geschiede nis geïnteresseerd geraakt.JVIijn vrouw begon in die tijd te fotograferen, en ik vond haar briljant. Na dat dikke, geïl lustreerde boek over het toneel, ben ik naar mijn uitgever gestapt en heb ge zegd dat wij samen wel een geïllus treerd boek over een historisch onder werp wilden maken. Bedenk maar wat, zei hij. Mijn vrouw studeerde Perzisch, en zo ontdekten we dat de Indiase kei zers, De Groot Mogols, Perzisch spra ken, en dat er over hen nog nooit zo’n soort boek geschreven was. De uitge ver accepteerde het voorstel, en het werd een redelijk succes. Het gevolg was dat we allerlei onderwerpen kre gen aangedragen. We beschouwen ons eigenlijk als een team dat over ieder willekeurig onderwerp, mits visueel genoeg, een boek kan schrijven”. De geschiedenis, en de gevolgen, van 2000 jaar christendom zijn nu beschre ven door een Engelsman, en door een Engelse maatschappij in beeld ge bracht. Is er reden aan te geven waar om het van alle landen ter wereld waar een christelijke cultuur bestaat, nu „Ik ben een agnosticus. Je zou kun nen zeggen een sympathiserend agnost. Het Christusverhaal vind ik absoluut boeiend, maar in de kerk kom ik nooit. Een van de onafhankelijke radiostati ons in Italië heeft twee jongens laten Het Engelse blad de Daily Mirror heeft haar lezers gevraagd om op een briefkaart te schrijven waarom ze be paalde tv-persoonlijkheden voorlopig niet meer op het scherm willen zien. John Inman, bekend van de serie „Wordt u al geholpen”, kreeg het volgende naar zijn hoofd geslingerd: „Hij was zo ont zettend leuk in „Wordt u al geholpen" maar sinds hij zijn eigen serie heeft gekregen wordt zijn act erg vervelend. Ik geloof”, aldus de briefkaartschrijver, „dat hij zichzelf een goede dienst zou bewijzen als hij op z’n minst twee jaar niet meer op de buis komt”. Kapitein Onedin (Peter Gilmore) gaat binnenkort weer beginnen met de opna- distische lading, voor of tegen. Ik denk bijvoorbeeld aan Italië of Zuid-Duits- land. Onze Duitse co-producenten wa ren nogal bezorgd dat we ons te objec tief zouden opstellen”. Ik denk dat het leven van degenen die hun geloof presenteren als een getuige nis van een persoonlijke ervaring een goed voorbeeld is van christendom. De intolerante, sectarische groepen plegen bij elkaar dan de hedendaagse christe- in mijn ogen verraad aan wat hun ge- mes van een nieuwe serie van de „One din Line”. Maar voor hij daar aan begint maakt hij eerst een speelfilm die de titel „Seven Lost Cities to Atlantis” heeft. De film wordt momenteel opgenomen in de Pinewood-studio’s in Engeland. Gilmore speelt in de film een jonge ontdekkings reiziger die het mysterie van de stad op de bodem van de zee, Atlantis, wil gaan oplossen. Het wordt een reis die niet van grote gevaren is ontbloot, aangezien Gil more onder meer een mensen-etende oc topus móet overwinnen. Eén ding is ze ker, Peter Gilmore overleeft alle geva ren, maar of hij het geheim van Atlantis naar boven weet te brengen moeten we nog maar afwachten. nen en hun middeleeuwse geloofsgeno ten. We hebben het christendom be schouwd als een cultureel gegeven, een belangrijk en groots verschijnsel met verstrekkende gevolgen. Het is onvermijdelijk een gekozen, en daarom persoonlijke getinte benade ring. In het spoor van wat je beschrijft, klinkt altijd je eigen mening door. Uit de serie blijkt wel, dat ik het ronduit belachelijk vindt klakkeloos ieder woord van Genesis voor waar aan te nemen. Maar ik ben er niet vanuit gegaan dat de wereld moest weten wat Bamber Gascoigne van het christen dom en zijn geschiedenis vindt. Het ging er eerder om te vertellen wat mij de belangrijkste gebeurtenissen toe schijnen”. „Niet het christendom zelf, als het er op aankomt, maar het verschijnsel dat er niet één christendom bestaat. Het blijkt dat iedere periode uit de ge schiedenis in het evangelie juist dat Toen ik jong was, ging ik wel. Ik kom gevonden heeft, wat op dat moment van uit een Anglicaans milieu, ik ben echt pas kwam. Ook nu nog, getuige de vele met de kerk opgevoed. Ik sta daarom niet afwijzend tegenover het christen dom, maar ergens in het midden”. „De mensen die zeggen, „dit geloof ik, en het geeft me hoop, kracht en troost, en als jij ook geloofde, zou je je net zo voelen als ik, maar ik kan alleen spreken over mijn eigen ervaring”, dat zijn de christenen die mijn sympathie hebben. Ik vind ze zelfs bewonderens- waardig. Maar er zijn er naar mijn smaak te veel die er vanuit gaan dat het mijn schuld is dat ik hun mening niet deel. Dat type staat gewoonlijk klaar met een lijstje verplichte boeken. loof zou moeten zijn. Je gelooft niet met je hersens, maar met je hart. Dat is de enige manier om iets aan te nemen, dat de rede te boven gaat. Ik kan niet zeggen dat ik sinds het maken van de strak genoeg verteld, beide kanten er serie op zoek ben naar het geloof. Wel hun vooroordelen en hun waarheden in dat theologische bewijzen mij niet kun- terugvinden. Dat betekent dat je in je nen overtuigen”. opzet geslaagd bent. Want ik wilde in elk geval geen bekeerlingen maken”. Tot wat hadden de kijkers en lezers bekeerd kunnen worden? lijk overal, vanzelfsprekend. Dit soort grote series is afschuwelijk kostbaar lom te maken. Nu er eenmaal een klaar is, redeneren de meeste landen dat Ikopen verstandiger is dan er zelf aan te beginnen, ondanks eventuele bezwa ren. Voorlopig moet ik me enigszins (beschikbaar houden voor de promotie en publiciteit. Ik reken tenminste op een maand of zes. Wat daarna volgt, zien we wel. Ik weet het nog niet”. j Tot Bamber Gascoigne een paar da gen voor de 30e oktober de imponeren de serie in het Nederlands aankondig- i de, was hij een onbekende bij het televi siepubliek. In Engeland ligt dat wat Bamber Gascoigne heeft drie jaar aan De Christenen gewerkt. Eerst een jaar lang talloze boeken en bibliotheken doorworstelen, daarna volgens een ijze ren schema gegevens sorteren en se lecteren. Ondertussen schreef hij be halve de televisie-serie nog het gelijk namige boek, waarvoor mevrouw Gas coigne de foto’s leverde (in Nederland uitgegeven door Elsevier, 42.50). Toen de serie 30 oktober bij de NOS van start ging, was hij in Engeland net afgelopen. Een week eerder vond aan de overkant van de Noordzee de laatste uitzending plaats, terwijl slechts veer den dagen daarvoor nog aan die finale werd gewerkt. Veel rust heeft Bamber Gascoigne nog niet gehad. „De Christenen overheersen nog 'steeds mijn leven. Ik ben nog aan niets jmders begonnen en daar zal ik voorlo- big ook wel niet aan toekomen, nu de aerie in allerlei landen gaat beginnen. Ik ben wel alweer gevraagd voor een pieuwe serie, maar de eerste tijd wil ik kvat anders doen. Vooral bijkomen. De Christenen wordt in ieder geval uitgezonden in de co-produktielanden, Nederland en Duitsland, en geloof ik tok in drie Scandinavische landen, Bel gië en Zwitserland. Frankrijk waar schijnlijk ook nog. En natuurlijk in Angelsaksische landen als Amerika, Canada en Australië. Ik hoop uiteinde- t, 1 i I z

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 25