AZ ’67 handelt 7 m parttimers c. en AFGEKNAPT TIJDENS VOORBEREIDING OP OLYMPISCHE SPELEN MONTREAL r5! o© door Dick Loman Bittere nasmaak Zenuwentoestand Les Chicanes Waarom? Schaduwelftal een de ij - i sen de wennen zijn Scham niet meer in de uitslagen aan te treffen Het is bepaald niet overdreven de militair-sportinstructeur Scharn te bestempelen als een van de meest opvallende Nederlandse atleten gedurende de afgelopen zeven jaar. Vooral in de eerste helft van die reeks jaren bezorgde „toemooi-atleet” Haico Scharn de over het algemeen toch vrij zwakke Nederlandse atletiekwereld een goede naam ;n Het klinkt vreemd: Haico Scharn, de recreatiesporter. I Toch is de nu 32-jarige Arnhemmer dat sinds kort. Begin november tijdens de Warandaloop in Tilburg, liep hij zijn I laatste meters als wedstrijdatleet. Eigenlijk toen al niet meer als topsporter, want de in de zeventiger jaren zo bijzonder succesvolle middenafstandloper was al aan het afbouwen. I Toch kwam zijn afscheid nog onverwacht. Het zal wel vertrouwen tonen n an in L AZ’67 is kennelijk op zoek naar part time voetballers. Jaan de Graaf, de goed-gelovige Spakenburger, is gecon tracteerd op de voorwaarde (van De Graaf, niet van AZ’67), dat hij alleen op zaterdagavonden en woensdagavon den hoeft te spelen. Nooit op zondag. Dan laat hij voor zich werken, door zijn ongelovige medespelers (bleekge- zichten noemden we die ongelovige honden altijd in de Karl May-boeken), want hij blijft wel meedelen in de premies. Principes zijn niét net zo lang als ze breed zijn, zoals u merkt, want ze zijn rekbaar. Een eerdere poging van AZ’67 om een part-time voetballer te contracteren is mislukt, zoals u zich wellicht nog her innert. De gebroeders Molenaar had den Johan Cruijff een contract aange boden, dat hem in staat stelde alleen de thuiswedstrijden van AZ’67 mee te spe len. Een waarlijk duivels plan. Cruijff hoefde dan niet elke keer naar Amster dam of Haarlem te reizen als er uit gespeeld moest worden (dat zou zijn animo om eens in de veertien dagen te spelen alleen maar verhogen), de thuis wedstrijden zouden iedere keer uitver kocht zijn (een hele generatie Neder landse voetballiefhebbers heeft Johan maar te hooi en te gras in het Neder lands elftal zien spelen en zal zijn schade willen inhalen, en de rest van de toeschouwers zal hem om dezelfde reden willen zien als waarom de toe loop naar een befaamde film opeens heel groot wordt zodra bekend is ge maakt dat hij niet langer geprolon geerd zal worden), en in de uitwedstrij- ran de Kerkhof, linksbuiten Rob Ren- senbrink en midvoor de Joegoslaaf Surjak. Het schaduwelftal van de stuggen, dravers en knallers bestaat uit Galjé (doel). Sije Visser, Guyt, Rijsbergen en Van Dord (achter), de middenlinie be staat uit Kila. Poortvliet en Schoen aker, en de voorhoede uit Kees Kist. Kees van Kooten en Stanley Bish. geprezen vanwege mijn goede mentaliteit. Een jaar later was alles blijkbaar verge ten. De limiet was weer heilig”. In al die zo succesvolle jaren was Haico Scharn dan ook wel eens verbitterd. „De keuzeheren kijken vrijwel alleen naar de tijden die ze doorkrijgen. Vrijwel nooit naar degenen die je tijdens een race hebt verslagen. Tal van prominente atleten klopte ik, maar dat gebeurde dan in een langzame race, zodat de tijd matig was. Nou, dan kleun je er weer naast. De men sen vergeten maar al te vaak dat een 1500 meter geen 100 meter is. Op de sprint is pure snelheid vereist en in veel mindere mate tactische ervaring”. kreeg uit het buitenland. Daar is dat ver trouwen in je blijkbaar veel groter. aldus Haico Scharn, de geroutineerde at leet die tijdens belangrijke wedstrijden altijd wel een gaatje vond waardoor hij zich naar voren kon dringen. menten en de geneigdheid van Korts noi om concessies te doen en het abnor male gedrag van zijn tegenstander dan maar voor lief te nemen, zonder de grenzen van de sportiviteit uit het oog te verliezen? „Het is moeilijk een oor deel te vellen, hier vanuit Amsterdam, over de feiten daar in het verre Belgra- a do, maar men krijgt de indruk, dat Kortsnoi zich verregaand onredelijk gedragen heeft en dat hij rechten claimde, die geen enkele schaakspeler bezit”. In 1974 hadden de KNAU-keuzeheren het begrepen. Hoewel Haico maar één maal de limiet van 3.41,0 haalde twee keer was een vereiste werd hij voor de EK van Rome aangewezen. Desondanks blijft bij Haico een bittere nasmaak. „Limieten en nog eens limieten. Ze lijken wel heilig. Alles wordt daaraan opgehan gen. Zeker op de middenafstand, waar tijdens een race van alles kan gebeuren, is een limiet niet het belangrijkste. Je kunt er wel 3.37,0 lopen. Maar wie zegt dat je koersinzicht hebt, dat je ook bij een lang zame race een tactische race uit de voeten kunt? Bij internationale kampioen schappen is ervaring enorm belangrijk. Daarnaast is een stijgende vorm voor zo’n kampioenschap van veel meer belang dan een limiettijd”, aldus Haico Scharn, die zijn „stelling” tot drie keer toe zelf onder schreef’ „In 1972, toen ik met Bram inderdaad achttien pogingen deed veel te gek na tuurlijk heb ik inderdaad gezegd dat het onvoorstelbaar is hoe keuzeheren met mensen smijten. Smijten als met dingen. Dat was één jaar na Helsinki. Daar werd ik J Wilt u wel geloven dat ik blij ben niet meer in Belgrado te zijn, bij de twee kamp Spasski-Kortsnoi? Ik zat er pre cies in de week dat al het gedonder begon, een andere Nederlandse journa list heb ik toen niet gezien, maarnu het vehikel met wat horten en stoten weer op gang is gekomen, wemelt het er opeens van de Nederlandse schaakver- Nu Haico Scharn is gestopt, wil hij de keuzeheren deze les nog graag meegeven: „Ze moeten vertrouwen tonen in de at leet”. Dat is wel de belangrijkste les die hij geleerd heeft. „Ik vergeet nooit de 3.39,7 die ik samen met Bram in ’72 liep. Dat was op een woensdag. Zaterdag had ik nog niets ge hoord. Stiekem ben ik toen naar Papendal gegaan om te horen hoe de NOC-beslissing uitviel voor München. Niemand wist wat. Pas zaterdagavond kreeg ik het bevesti gende telefoontje. Het is wel erg veelzeg gend dat ik in 1976 nog veel uitnodigingen ig i) slaggevers. Ik bedoel maar: journalis tiek gezien had ik het niet beter kun nen treffen, en ook al omdat ik mij had weten op te dringen aan het gezelschap van Kortsnoi en zijn secondanten kon ik een paar wereldprimeurs naar Ne derland doorbellen - wat voor waarde je aan zoiets ook wilt toekennen. vanwege zijn prestaties tijdens internatio nale wedstrijden. Tijdens toernooien in het buitenland, waar Nederlandse atleten nogal eens fikse teleurstellingen te incas seren krijgen, was Haico Scharn altijd nadrukkelijk aanwezig. F, „Die naam heb ik inderdaad. In alle drie toernooien is me dat ook gelukt. In elke race valt er een gaatje waardoor je binnen door kunt. Dat kan ik benutten, omdat ik tijdens de race helemaal in de wedstrijd opga. Ik ben er voor de volle honderd procent bij, al zitten er 60.000 mensen op de tribune. Het is dan ook een soort van reflexbeweging om het vallen van een gaatje uit te buiten. Maar ook een tekort aan eigen snelheid. Ik was nooit erg snel. Je hebt mij dan ook nooit, zoals anderen dat kunnen, buitenom zien komen. Ik moest het hebben van die kleine gaatjes aan de binnenkant”. Slim lopen dus. Dat leer je alleen tijdens veel internationale wedstrijden. Ontegen zeglijk heeft Haico Scharn veel ervaring opgedaan, waarvan zijn huidige collega’s best zouden kunnen profiteren. Op dit moment traint hij echter voornamelijk motorcrossers die conditioneel sterker wil len worden. „Ik heb de opleiding atle- tiektraining gevolgd en ga binnenkort be ginnen met de cursus atletiekcoach. Ik hoop dan toch óf bij de KNAU óf bij mijn vereniging training te kunnen geven. Atle- den zal de belangstelling voor het be zoekende AZ’67 zonder Cruijff zo mini maal zijn, dat alle concurrenten in li- quiditeitsmoeilijkheden komen en hun beste spelers tegen een zacht prijsje aan AZ’67 moeten verkopen. Een prachtig plan dus van de Molenaars, maar Cruijff schijnt niet te willen. Elke veertien dagen helemaal naar Alkmaar, daar zou ik ook niet veel puf in hebben, moet ik eerlijk bekennen. Mijn eerste neiging, als ik zoiets lees, ïs met een spandoek voor het huis van Donner te gaan posten en de leuze .LEVE DE REDELIJKHEID, WEG MET DE CHICANES!" aan te heffen, maar ik weet precies hoe dat dan gaat. Donner steekt een slaperig hoofd bui ten zijn slaapkamerraam, zwaait ver manend met zijn wijsvinger en zegt: „Jij bent geen journalist, jij bent een partijganger!” Daar zit iets waars in. Ik heb de kant van Kortsnoi gekozen. Omdat hij een halfje dissident meer is dan Spasski? Nee, domweg omdat hij het gelijk aan zienlijk meer aan zijn zijde heeft dan Spasski c.s. Ik begrijp dan ook niet dat Donner de schuld zo pertinent en een zijdig naar Kortsnoi kan toeschuiven. Het verre Belgrado, ja ja. Je hoeft toch niet in het verre Chili geweest te zijn om te weten dat Pinochet niet deugt en dat zijn methoden nog veel minder deugen? STOPPER Records die bijdroegen tot zijn reputatie als ook internationaal sterk atleet. Niet meer dan een bijdrage overigens, want Haico Scharn kreeg vooral naam Scharn liep niet, zoals Jos Hermens en Gerard Tebroke op de lange afstanden nu doen, wereldtijden, al mag zijn in 1973 gerealiseerde 3.37,8 op de 1500 meter er nog best zijn. Uiteraard waren er meer nationale records. Zelfs twee staan er nog overeind: op de Engelse mijl (3.57,2) en op de 1500 meter (3.42,3). tiek blijft mijn grootste hobby”, aldus Hai co Scharn. Maar waarom is hij nu eigenlijk gestopt? Scharn: „Ik wilde nog naar de Olympische Spelen van Montreal. Ik heb er verschrik kelijk hard voor getraind. Té hard, en dat is me later opgebroken. De wil was er wel, maar het manneke kon niet meer. Nu ben ik 32 jaar en heb aantrekkelijke mogelijk heden op het maatschappelijke vlak. Bo vendien kan ik het niet meer opbrengen om twee keer per dag te trainen. Het gevolg is dat je je niet meer echt kunt meten met de huidige top of subtop. Toch merk je dat de mensen nog steeds van je verwachten dat je vooraan blijft meedoen. Je hebt nu eenmaal die naam. Ik vind dat ongelukkig. Ik kan niet meer aan het ver wachtingspatroon van die mensen en van de organisatoren beantwoorden. Daarom vind ik dat ik moet stoppen. Ik heb nog even met de gedachte gespeeld dat af scheid uit te stellen tot de nationale cross- kampioenschappen begin dit jaar. Ik ben toch blij dat ik de knoop heb doorgehakt. Ik fiets nu en doe veel aan mijn nieuwe hobby: het oriënteringslopen. Dat bevalt me best, te meer daar ik kan terugzien op een geweldig plezierige topsportcarrière”. Wellicht kan de KNAU Haico Scharn een waardiger afscheid bereiden dan zijn voortijdige in Tilburg. dat ze de eigen man zo weinig mogelifk schade berokkenen en de buitenwereld niet afstoten. De organisatoren tege lijk wantrouwen en te vriend houden. De gekte niet te ver doorvoeren. En ondertussen 'voor de volgende partij een nieuw strijdplan uitdokteren, de juiste opening, maar ook het effec tiefste gedrag aan het bord, of juist niet, de juiste kleding, de handigste verklaringen aan de pers, en welk been het beste stijf kan worden gehouden, het linker of het rechter. Je moet wel van edelmetaal zijn om tegen zo’n situatie fysiek en psychisch opgewassen te zijn. Toen ik, weer thuisgekomen, ’s avonds via de televi sie hoorde dat Kortsnoi na de elfde ook de twaalfde partij verloren had, heb ik urqnlang wakker gelegen. Ik herinner de me nog maar al te goed wat Viktors vriendin Petra, toen hij nog drie volle punten voorsprong had, voorspelde: „Ik ken Viktor, nu verliest hij de hele match!” En als ik al wakker lag (zonder ooit van mijn 'leven geschaakt te heb ben), hoe wakker moeten Viktor en Petra, en hun secondanten Raymond Keene en Michael Stean dan wel niet gelegen hebben? Ik constateerde zelfs een licht gevoel van onpasselijkheid, toen Kortsnoi daarna ook de dertiende partij verloor! En die onpasselijkheid werd er niet minder op toen ik afgelopen fvoensdag las wat Jan-Hein Donner in de Volks krant schreef. Wat las ik, na alle chica nes van Spasski te hebben meege maakt, de ontoegankelijkheid van hem en zijn secondant voor redelijke argu- Een bevredigend weekje dus. Maar ook een frustrerend weekje. Omdat ik er zo met mijn neus bovenop zat, kon ik de kruitdamp ook beter ruiken, om nog maar te zwijgen van het angstzweet. „Wat zou ik niét graag de secondant van Kortsnoi zijn”, dacht ik, „en wal zou ik nog minder graag de secondant van Spasski zijn!” Die zenuwentoe stand! Die voortdurende staat van waakzaamheid naar alle kanten toe! Kortsnois zelfvertrouwen opvijzelen, tegenmaatregelen beramen, maar zo Alles wijst er dus op dat de gebroe ders Molenaar naar een volledig scha duwelftal streven. Een elftal voor de thuiswedstrijden, en een schaduwelf tal voor de uitwedstrijden. Klaas en Cees, zal ik maar zeggen. Een aanval lend elftal, vol klassespelers en pu- bliektrekkers voor de Alkmaarse victo ries, en een elftal stugge verdedigers, brave dravers en meedogenloze doel- knallers en goaltjesdieven voor de coun- ter-overwinningen in de provincie. Te gen die tijd zal immers alles buiten Alkmaar „de provincie” zijn, ook Am- sterdam en Rotterdam en Eindhoven, althans in voetbaltechnische zin. Door inside-information weet ik toevallig ook al hoe dat hoofdelftal en dat scha duwelftal eruit zullen zien. In het hoofdelftal staat Jan van Beveren in het doel. Epi Drost is laatste man. Van Rijnsoever is rechtsback, Hugo Hoven kamp linksback. Voorstoppcr is Johan Neeskens. De middenlinie bestaat uit Jan Peters, Johan Cruijff en Willem van Hanegem. Rechtsbuiten is René Prie grote internationale evenementen maakte hij mee: de Europese kampioen schappen van Helsinki (’71) en Rome (’74) en de Olympische Spelen van München (’72). In Helsinki was bij de enige van de grote Nederlandse afvaardiging die een (op de 1500 meter) finaleplaats (zevende) pakte; in München werd het een halve finaleplaats dus een klassering bij de beste zestien; in Rome werd het zelfs een zeer fraaie vierde plaats. Een erelijst om trots op te zijn. Ja, en dan te bedenken, dat Haico Scharn Helsinki, München en Rome pas op de valreep bereikte. In 1971 ging zijn vereniging CIKO’66 zelfs zó ver om een financiële actie te organiseren om Haico alsnog te kunnen laten starten. Een jaar later had Haico samen met „koppelge- noot” Bram Wassenaar liefst achttien pogingen nodig om in de buurt te komen van de NOC-limiet. De publieke opinie was er mede oorzaak van dat Brams en Haico’s 3.39,7 op de 1500 meter genade vond in de ogen van de NOC-keuzeheren. De limiet was toen 3.39,5. in de atleet” „KNAU moet meer Het uiterst vermoeide gelaat van Haico Scharn na z h poging het uurrecord te verbreken in 1974 -■ Tww,,. y 'S w a“ n

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 27