GISCARD Westduits protest bij Oostduitse regering Baader-Meinhof- Sjah van Iran naar Egypte gevangenen in hongerstaking achtergrond r 1 Bedoeling van Braziliaanse militairen nog onduidelijk Israëlische regering achter nieuwe joodse nederzettingen Sinaï ’OP KORTE TERMIJN NIEUW SALT-AKKOORD 5 f ■1 b Onafhankelijk AMERIKAANSE PRESIDENT SLOOT WERELDTOERNEE IN BRUSSEL AF Niet toelaten correspondent 'Der Spiegel' Druk Amerikaans rapport: Noch Sovjet-Unie noch VS kunnen kernoorlog winnen Stabiel Onvrede Lockheed-onderzoek in West-Duitsland nu afgesloten Derde Wereld w-- iS 7 2 3 19 7 8 BINNEN- EN BUITENLAND JANUARI 7 ZATERDAG lukt rika FAP iken jtest iden lode natie fstal ring (Van onze redacteur in België, Jan Gerritsen) BRUSSEL, President Jimmy Carter wil spoe dig met de Sovjet-Unie een gesprek op gang bren gen over de tactische kernwapens die in Europa zijn opgeslagen. De Amerikaanse president ont hulde dit initiatief in een gesprek met de ambassa deur van de NAVO-landen in Brussel, waarmee hij gisteren zijn wereldtoernee afsloot. Am- RIO DE JANEIRO (UPI). Generaal Joao Baptista Figu eiredo, de persoonlijke keuze van president Ernesto Geisel als kandidaat, voor zijn opvolging, is een man die met zorg is uitge kozen. Alleen is niet duidelijk voor wat hij speciaal is uitge zócht. De afgelopen maanden heeft Geisel informele bespre kingen gevoerd met burgerlijke politici om deze te betrekken bij de militaire regering. Ook heeft de president duidelijk gemaakt dat de speciale maatregelen om de politieke oppositie monddood te maken wellicht hun tijd gehad hebben. M Unie over tactische kernwapens Zoals bekend zijn de autoriteiten in I In Zweibrucken in Rijnland-Palts zijn Klaus Jünschke en Manfred Grashof, die beiden levenslang uitzitten, in hongersta king. Zij protesteren tegen hun al zes jaar durende „gesoleerde gevangenhouding", en verlangen dat ze met tenminste vijftien gevangen medestanders „uit de guerrilla” bijeengebracht worden. ranck ntreal auto- e zich an de eater. ivond □ring. :oring onder ver- duis- rgden raadplegen over „SALT-onderhandelin- gen, tactische wapens, begrotingen of de gezondheid van de dollar”. De boodschap van Breznjev had hem dinsdag middag bereikt. Giscard zei dat hij Carter gewaarschuwd had dat Frankrijk zich verzette tegen het verstoren van het strategisch militair evenwicht in Europa. Ik vroeg De Amerikaanse president, die tegen het middaguur in Brussel was aangekomen uit Frankrijk, was het met de Europese Commissie eens dat de betrekkingen tus sen de Gemeenschap en Japan verbeterd dienen te worden en dat de handelsbespre- kingen in Genève in het kader van het GATT een keuze vragen, zoals Jenkins zei, „tussen voorwaarts-gaan of meer protec tionisme”. de afhankelijkheid van Europa op het ge bied van kernbrandstof van Amerika als betrouwbaar leverancier. De presidentskandidaat zal kunnen rekenen op stevige kritiek van zowel de burgerpolitici alsook leden binnen de de president zijn beleid op het gebied van de Euro pese veiligheid opnieuw te bevestigen. De president gaf te kennen dat hij rekening zal houden met onze zorgen als hij het nieuwe SALT-akkoofd sluit. Giscard maakte verder bekend dat hij en Carter het erover eens waren dat een niet nader genoemde groep landen moet trachten via internationale orga nisaties een bestand tussen Ethiopië en Somalië tot stand te brengen „President Carter is het met ons eens dat er pogingen moeten worden gedaan om vrede te brengen in de Hoorn van Afrika”. Ook waren de presidenten het er over eens dat er (Van onze redacteur in West-Duitsland, Hans Amesz) In de DDR is de 41-jarige strijder voor de burgerrechten Rolf Mainz gisteren tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens „staatsvijandelijke hetze en staatsmisdrijf tegen een ander socialistisch land”. Het proces is achter gesloten deuren gevoerd. Ook het vonnis is niet openbaar gemaakt. Rolf Mainz was al eerder tot 4‘/z jaar gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij op 1 oktober 1976 in het weekblad „Die Zeit” een artikel over „Berufsverbote” in de DDR had gepubliceerd. Het jongste proces tegen Mainz is gevoerd vanwege zijn „ge drag in de gevangenis van Brandenburg”. ’ister- post- man- twee ;el op il ver- Iden. Texel j gave jk om ijdens In de anten e gra- sloop- g jaar lie bij begin lezelf- lagen, start- eding visie” rr een nt ten de lag ?ent. ielsle- ■rdam an de eidse- lor de heids- >4 een Rob- n ere- i jaar stolen A mil- aarde rgelij- ts- en velijk FRANKFORT/HAMBURG (DPA). Vijf leden van de Baader-Meinhofgroep in Westduitse gevangenissen zijn sinds enige tijd in hongerstaking, zo hebben hun advocaten gisteren meegedeeid. onald irlijke zin in ling in delijk aldus rloren vast te. ,1| De militaire regering is in de ogen van politici en andere waarnemers bereid een grotere burgerlijke participatie aan het beleid toe te staan. Hoe zal men dit echter willen bereiken? Hoe lang zal het duren? Welke vorm zal er uiteindelijk uitkomen? Allemaal vragen waarop nog geen antwoorden zijn gegeven. Geisel heeft tot nu toe angstvallig vermeden bijzonderheden te vermelden over de mogelijkheid van een „herdemo- cratisering”. Hij praat liever in duistere algemeenheden en het Portugees, niet zo'n rijke taal, leent zichzelf niet tot de omschrijvingen die populair zijn bij de Spaanssprekende buren van Brazilië. Herdemocratisering of niet, Brazilië zal waarschijnlijk tot zeker 1984 een militaire regering houden. Dan is name lijk de termijn van vijf jaren voorbij, waar Figueiredo volgend jaar maart aan E WASHINGTON (UPI/DPA). Volgens een studie, die kennelijk president Car ters militaire strategie heeft beïnvloed, kunnen noch de Verenigde Staten noch de Sovjet-Unie een kernoorlog winnen. De Franse president maakte bekend dat Frank rijk begonnen was met een herwaardering van zijn nucleaire politiek met het oog op een „vermindering van de risico’s van verspreiding van kernwapens”. Hij weigerde berichten tegen te spreken dat Frank rijk al had besloten niet zijn besluit uit te voeren voor het bouwen van een installatie voor het opwer ken van kernafval in Pakistan. De Amerikaanse economie is gezond en stabiel, betoogde Carter zowel tegen de ambassadeurs van de NAVO-landen als tegenover de Europese Commissie, het „dagelijks bestuur” van de Europese Ge meenschap, die hij als eerste Amerikaan se president een officieel bezoek bracht. De Europese commissaris van Finan ciën Ortoli wees op het belang van stabili teit in de wisselkoersverhoudingen met de dollar. Carter deed echter geen specifieke toezeggingen om de dollarkoers overeind te houden. Op het gebied van de kernenergie moe ten alle opties openblijven, dus ook die van de (Europese) snelle-kweekreactors, die plutonium gebruiken. Dit noemde voorzit ter Roy Jenkins van de Europese Commis sie de belangrijkste conclusie van de dis cussie met Carter over het energievraag stuk. De Amerikaanse president en de Commissie gaan de onderlinge contacten een meer institutioneel karakter geven, aldus Jenkins, die Carter had gewezen op Dat er toch nog onvrede bestaat met de lijn van Geisel en diens keuze voor Figueiredo, bleek echter deze week toen generaal Hugo Abreu, de regeringslei der, aftrad. Abreu gaf geen reden voor zijn vertrek, maar het is bekend dat hij een aanhanger was van Frota en niet gelukkig is met aanwijzing van Figuei redo als presidentskandidaat. De twee strijd binnen het militaire regime is kennelijk nog niet voorbij. .e van n ver-I en, zJ nbur j heefl le wel egend >r van inden tegen n. De m en gt U” eind”, n dat iwen- id be- ;e be- „Sap- vrou- Op 28 december gingen Annerose Rei- che en Christa Eckers in Lübeck in hon gerstaking, op 30 december gevolgd door Inga Hochstein in Hamburg. Ze willen daarmee bereiken dat er een internationa le commissie van onderzoek naar de toe dracht van de dood van drie vooraan staande BM-leden in de gevangenis van Stuttgart-Stammheim tot stand komt. de belangrijkste rivaal van Figueiredo bij het aanwijzen van de nieuwe presi dent. Na het ontslag van Forta werd er door de Braziliaanse pers druk gespeculeerd over geringe kansen voor Figueiredo, omdat deze onmogelijk zou zijn voor de voorstanders van de harde lijn. Er werd zelfs rekening gehouden met een staats greep door Frota. Zover is het echter niet gekomen en aan het einde van vorig jaar scheen het dat de aanhangers van Frota niet meer zoveel in te brengen hadden. De beschul digingen van Frota dat er communisten in de regering zitten, vonden weinig ge hoor meer. Geisel en Figueiredo hebben rjuim een jaar de tijd om de wonden te helen van het gevecht over de presidentsopvolging. Mocht dat in die tijd niet lukken, dan kan de nieuwe Braziliaanse president reke nen op flinke kritiek van links en rechts, waar hij zijn handen vol aan kan hebben. De Braziliaanse militaire hiërarchie houdt zich echter aan haar gewoonte om opvolgingskwesties in een zo mistig mo gelijke sfeer te regelen en het ontslag van Frota wijst erop dat orders van bovenaf geaccepteerd worden, ook al gebeurt dat dan schoorvoetend. aerso- maat- r een ichten n Ma- soneel ilsnogi mgen, ns de ia te De V.S. zouden moeite hebben een con ventionele oorlog in Europa of in het Verre Oosten te winnen. In Amerikaanse regeringskringen is gis teren verklaard, dat de studie, die 117 bladzijden beslaat en in juni werd vol tooid, de grondslag vormt van een beleids onderzoek, waarmee Carter rekening ge houden heeft om meer nadruk te leggen op conventionele strijdkrachten in Europa en het vermogen om crises in het Midden oosten aan te pakken. In genoemde kringen is verder ver klaard, dat de conclusie van het rapport, volgens welke de V.S. minstens 140 mil joen mensen zullen verliezen bij een grote kernoorlog en de Sovjet-Unie 113 miljoen en dat driekwart van de economie van beide landen zal worden vernietigd, gelijk is aan die van vorige beleidsrapporten. begint. De keuze van Geisel betekent vrijwel zeker dat deze ook de definitieve opvolger wordt. Joao Baptista Figueiredo is een afkeri ge kandidaat die te kennen gaf alleen president te willen worden als Geisel hem persoonlijk daarvoor zou vragen. Hij is hoofd van de Braziliaanse inlich tingendienst, maar verder is er niet zo veel over hem bekend. Burgerpolitici verwachten dat hij voorstander is van een soort herdemocratiseringsproces en hij behoort niet tot degenen die voorstan ders zijn van de harde lijn, en iedere deelname van burgers aan de regering afwijzen met de verklaring zo communis ten in huis te halen. Hoewel Figueiredo dus een meer gematigde figuur is voor Braziliaanse begrippen, kan van hem toch niet worden verwacht dat Brazilië onder zijn leiding zal terugkeren tot een democratie naar Westerse maatstaven. De Braziliaanse inlichtingendienst is door verscheidene mensenrechtenorga nisaties beschuldigd van politieke ter reurdaden. Ook zouden er banden be staan met de fascistische „eskaders des doods”, die al de nodige tegenstanders van het militaire regime uit de weg heb ben geruimd. Het leiderschap van deze inlichtingendienst lijkt dan ook moeilijk te rijmen met vergaande democratische opvattingen. Figueiredo staat niet bekend als een groot redenaar en hij heeft weinig of niets verteld over hoe hij de politieke zaken zou aanpakken. President Carter wees daarbij op de Russische SS 20-raket (voor middellange afstand), die hij de „meest de-stabiliseren- de factor” in de militaire krachtsverhou ding tussen Oost en West in Europa noem- I de. Een groot aantal van deze wapens is I volgens Amerikaanse inlichtingen thans I op Westeuropese steden gericht. Hij prees president Carter die ermee instemde dat Frankrijk als westelijke bondgenoot zijn onaf hankelijke buitenlandse politiek wil voeren. Hij zei dat eerdere Amerikaanse regeringen getracht hadden druk op Frankrijk uit te oefenen teneinde zijn onafhankelijke houding op te geven. 7W* Joao Baptista Figueiredo Op een persconferentie na het bezoek van presi dent Carter aan Parijs zei hij dat de Amerikaanse president hem had verzekerd dat de veiligheid van Europa geen gevaar zal lopen door de verwachte SALT-overeenkomst. „Tijdens onze besprekingen over de betrekkingen tussen Oost en West kwam ik tot de slotsom dat op Giscard zei dat de overeenkomst met Pakistan niet rechtstreeks met Carter was besproken. Carter verzekerde dat de V.S. de normale leveranties van kernbrandstof aan Frankrijk zullen vobrtzetten. PARIJS (UPI). De Franse president, Valery Giscard d’Estaing, heeft gisteren verklaard te ver wachten dat spoedig een nieuw akkoord ter beper king van de strategische bewapening (SALT) tus sen de VS en de Sovjet-Unie zal worden gesloten. CAIRO (UPI). De Sjah van Iran zal maandag Assoean in Egypte bezoeken voor besprekingen met president Anwar Sadat over de vredesstappen van Egypte. Dit hebben Egyptische regeringsfunctio narissen gisteren meegedeeld. Tot andere leiders die naar verwachting spoedig Cairo zullen bezoeken, behoren koning Hoessein van Jordanië en koning Hassan van Marokko. basis van de informaties van president Carter en van een boodschap die ik zojuist van de heer Brezn jev ontvangen heb, tijdens de SALT-onderhandelin- gen vorderingen moeten worden gemaakt. Men kan concluderen dat bij de hervatting van de onderhan- delingen op 9 januari een positief resultaat zal worden bereikt”. Carter wil gesprek met Sovjet I De SS 20, die met kernladingen kan worden uitgerust, kan van mobiele lan- ceerinrichtingen worden afgeschoten en is als zodanig zeer moeilijk van tevoren uit te schakelen. Dit Russische wapen valt tot nu toe buiten de SALT-onderhandelingen over beperking van de strategische kern wapens, omdat het bereik tot ongeveer I 2000 km is beperkt. Carter wil met Moskou over de tactische kernwapens gaan praten, zodra tussen Amerika en de Sovjet-Unie een akkoord is bereikt over de beperking van de strategi sche kernwapens (SALT II), aldus een welingelichte zegsman in het NAVO- hoofdkwartier. Daarbij wil de Amerikaan se leider ook het, zoals hij zei, „grijze gebjed” tussen strategische en tachtische kernwapens betrekken. De SS 20 wordt hiertoe gerekend, evenals de Amerikaanse I Cruise-raket. Carter beloofde wederom intensiever overleg met de Europese bondgenoten over dit „grijze gebied”. Daarop werd an dermaal aangedrongen door verscheidene woordvoerders van de Europese NAVO- landen, onder wie o.a. de Westduitse am bassadeur. Dit is voornamelijk een gealli eerd probleem, aldus nog de Amerikaanse president, die eraan herinnerde dat over de tactische kernwapens, waarvan er vele duizenden in Europa zijn opgeslagen, „nog nooit langer dan vijf minuten met de Rus sen is gesproken”. Carter, die ook het belang van de NAVO -houd voor de Verenigde Staten onderstreepte, i zei nog dat de betrekkingen van Amerika j met de Sovjet-Unie de laatste zes maanden sterk verbeterd zijn. „Toon en houding” rval van de Russische onderhandelaars wor den in Washington overwegend positief beoordeeld, aldus Carter, die de bondge noten in zijn slotwoord een direct ant woord toezegde in geval ze hem wilden BONN (DPA). Evenals voorheen zijn er geen bewijzen dat de Amerikaanse Loekheed-fabrieken direct of indirect steekpenningen hebben betaald aan per sonen of partijen in West-Duitsland. Dit is gisteren meegedeeld door het ministerie van Justitie als „slotresultaat” van het onderzoek naar de kwestie. Voormalig Lockheed-man Ernest Hau ser had destijds gezegd dat de CSU, de Beierse zusterpartij van de christen-demo- cratische unie, in verband met de aankoop van de Starfighter-gevechtsvliegtuigen aan het eind van de jaren vijftig 41 miljoen mark had gekregen. De CSU heeft dit steeds tegengesproken. In Italië is het onderzoek nog in volle gang. Daar arriveerde gisteren onder poli- tie-begeleiding uit Rio de Janeiro de Itali aanse advocaat Ovidio Lefèbvre, die als tussenpersoon zou hebben gefungeerd tus sen de Amerikaanse vliegtuigfabrieken en Italiaanse functionarissen bij de verkoop van veertien Lockheed-Hercules-toestel- len. Italië had zijn uitlevering gevraagd. militaire hiërarchie. Van uiterst rechtse zijde in het leger, de zogenaamde voor standers van de harde lijn, kan hij voor lopig niet rekenen op e’en warm onthaal. Hoewel de problemen binnen de mili taire hiërarchie weer een beetje aqhter de rug waren toen Geisel zijn kandidaat voor de opvolging bekendmaakte, zijn er toch aanwijzingen dat Geisel Figueiredo heeft aangewezen zonder overleg te ple gen met de andere topgeneraals. De hui dige president heeft zich kennelijk van de oppositie binnen de strijdkrachten niets aangetrokken. In oktober vorig jaar ontsloeg Geisel („een zuiver persoonlijke beslissing”) generaal Sylvio Frota als mi nister van het leger. Frota was de leider van de uiterst rechtsen in het regime en werd gisteren geantwoord dat de DDR Vater als toekomstig correspondent van „Der Spiegel” het land niet zou inlaten, tenzij het weekblad „zijn praktijk van bronnenvergiftiging” zou opgeven. President Car ter (midden) in Brussel in gesprek met de Belgische premier Tinde- mans (links) en ko ning Boudewijn. Jenkins benadrukte dat meer aan de belangen van de Derde Wereld tegemoet moet worden gekomen, o.a. op het gebied van grondstoffenakkoorden en dat van het schuldenvraagstuk. Volgens de Europese Commissie moeten de westelijke landen meer zelf het initia tief nemen in plaats van af te wachten. Jenkins pleitte voor vooruitgang bij de onderhandelingen over een gemeenschap pelijk fonds en het afsluiten van eventuele grondstoffenakkoorden, bijvoorbeeld over rubber. I JERUZALEM (Reuter/AFP/UPI). De Israëlische regering heeft gisteren be-| kendgemaakt achter de vestiging van nieuwe joodse nederzettingen te staan in del I Sinaï-woestijn, die president Begin weer onder Egyptische soevereiniteit wil| brengen. „De regering heeft de voorbereiding goedgekeurd van land voor de landbouw in de j Rafah-saillant”, aldus een regeringsverklaring. Donderdag kwamen daar bulldozers in actie om de grond te effenen voor acht nieuwe nederzettingen. „Iedereen die onze vredesvoorstellen bestudeert moet zich realiseren dat wij willen j dat het grootste deel van het gebied wordt bestuurd door de Verenigde Naties, i waarbij de kolonisten aan de Israëlische wet zijn onderworpen en worden verdedigd J I door onze soldaten”, aldus de verklaring verder. President Sadat van Egypte heeft in een vraaggesprek voor de Amerikaanse I televisie gezegd geen blijvende Israëlische nederzettingen te zullen toestaan in gebied j dat weer onder Egyptische controle komt. Een Israëlische nederzetting in Egyptisch J 3 gebied heeft premier Begin en zijn echtgenote als lid opgenomen en de Begins een I huis ter beschikking gesteld. Volgens een bericht van gisteren in de „Jerusalem Post” had de leider van de nederzetting Itzhak Regev, gezegd dat hiermee voldaan was aan I een uitdrukkelijke wens van de premier. De nederzetting ligt in de omgeving van El J I Arisj in bezet Egyptisch gebied. De leider van het volksfront voor de Bevrijding van Palestina (PFLP), George I I Habasj, heeft tegen de correspondent van het Libische persbureau Jana gezegd dat „de liquidatie van verraders met kracht zal worden voortgezet die de weg van de i capitulatie van de Egyptische leider (Sadat) volgen”. Voorts zei hij dat „de gewapende strijd van de Palestijnen binnen bezet gebied zich zal ontwikkelen en zal toenemen”. I j „President Sadat dient wegens politiek verraad voor een Arabisch tribunaal te worden gedaagd”, zo heeft het congres van Arabische volkeren, dat vorige maand in J Tripoli in Libië werd gevormd door de Arabische „confrontatiestaten” die tegen I Sadat’s vredesinitiatief zijn, laten weten. BONN. De permanente vertegen woordiger van de Bondsrepubliek in Oost-Berlijn, Gunter Gaus, zal maandag bij de DDR-autoriteiten protesteren tegen het niet toelaten van Karl-Heinz Vater als Oost-Berlijn zeer verontwaardigd over de correspondent van het Westduitse week- publikatie in het weekblad van een „mani- blad „Der Spiegel”. fest” van Oostduitse dissidenten, functio narissen van de Socialistische Eenheids- Donderdag had „Der Spiegel” aange- partij- Volgens de DDR is dit manifest, kondigd dat Vater, ondanks de bezwaren waarin heftige kritiek wordt geuit op het van de DDR, toch maandag in Oost-Ber- DDR-en Sovjet-systeem, een westerse ver- lijn zijn opwachting zou maken. Daarop valsing. „Der Spiegel” heeft gisteren we derom aan Oost-Berlijn geschreven dat het manifest is gepubliceerd, omdat aan alle gebruikelijke journalistieke voor waarden was voldaan. A geen gewelddadige wijziging van de grenzen, voort spruitend uit Afrika’s koloniale verleden, moet komen.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3