Foto, milieu, strips, zeefdrukken en structuurplan Provincie vreest achterstand in monumenten restauraties kerkdiensten"] Damiate Pers IJmuider Courant NU CRM-POT LEEG HM 3milj L( ov ZATERDAG IJMOND 7 JANUARI 19 7 8 t Strips IJmuiden Velsen-Noord Beverwijk IJmuiden-Oost Velsen-Zuid L c G c Santpoort Bakkum Wijk aan Zee Castricum Heemskerk (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Noord-Holland heeft voor de subsidie van restau raties van kleine monumenten nog een bedrag beschikbaar van een kleine vier en een half miljoen gulden. Te vrezen is echter, dat de provincie daarmee niets zal kun nen uitrichten, nu de rijksmonu- mentenpot leeg is. Daardoor dreigt de achterstand in het res- tauratiewerk in Noord-Holland nog groter te worden, dan al het geval was. Want de verlening van subsidie door de provincie is ge koppeld aan de rijksbijdrage. De Statencommissie voor de monu mentenzorg en gedeputeerde J. C. Zuurbier maken zich ernstige zor gen over deze situatie. Uitgeest Milieu ’T ZONNETJE Vijf exposities in Beverwijk over uiteenlopende onderwerpen Eva Besnyö zoekt in de portretfotografie een combinatie van pose en natuurlijkheid 0,70 145.- i i ii i t (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. In Beverwijk zijn in de komende weken vijf tentoonstellingen te bezichtigen. Van 9 tot en met 29 januari organiseert de Stichting Tentoonstellin gen Beverwijk in samenwerking met de Nederlandse Kunststichting in de exposi tieruimte van „De Nieuwe Slof” de expo sitie „De Foto”. In de centrale bibliotheek is tot en met 3 februari een expositie van een twintigtal zeefdrukken van Marijke van Epen te zien, die wij al eerder aankondigden. In het Stadskantoor wordt maandag 9 januari om vijf uur door burgemeester A. J. Hubers de tentoonstelling „Holland op zijn (s)malst” geopend die tot en met 20 R.K. Parochie, Frans Netscherlaan, za terdag 19.00 u., 9.30 u. (zangkoor), 11.00 u. misviering. flarden van vroeger die in foto's zijn blij ven bestaan, het belangrijkste. De mensen op zijn foto's werden eerder geheimzinni ger dan duidelijker voor de kijker Eva Besnyö wil portretten maken waar bij een zekere natuurlijkheid behouden blijft. Die combinatie van pose en natuur lijkheid op haar foto's geven een goed beeld van het dilemma van de portretfoto grafie. R.K. Kerk. H. Joseph, Wijkerstraatweg. zaterdag 19 u., zondag 9, 10.30 en 12 u. Ned. Herv. Kerk. Noorderkerk, Stra- tingplantsoen, zondag 10 u. ds. W. A. van Wijngaarden. Geref. Kerk, Koningsweg 39, zondag 9.30 u. ds. A. van Leeuwen (Kindemeven- dienst), 17 u. ds. C. Meijer. Paul de Nooyer tenslotte neemt het fami lieportret op de hak. De geposeerde hou dingen, het zogenaamd spontane, de merk waardige omgeving, al deze aspecten op zijn foto’s geven op amusante wijze com- Gereformeerde Kerk, Burgemeester En- schedelaan, zondag 10 u. ds. J. Tiersma. Adventskerk, (Provinciaal Ziekenhuis), zondag 19.00 u. ds. G.J. Rijks. Hoeksteen, Willem de Zwijgerlaan, zon dag 10 uur Ds. J.F. van Woerden. Dorpskerk, Burg. Enschedelaan 36, zon dag 10 uur Ds. M.A. van Rhijn, Bergen. Volle Evangelische Gemeente, Gebouw Berea, zondag 10 uur W.H. de Leeuw van Weenen, 19.30 uur E. Jongman. Chr. Geref. Kerk, Meerstraat, zondag 8.30 u. ds. P. N. Ribbers, 14.30 u. Dienst des Woords. R.k. Kerk. O.L. Vrouw Hemelvaart, Bre- derodestraat, zaterdag 19 u., zondag 9 en 11 u. En voor Woonhuisrestauraties in Am sterdam stelde het Rijk vijf miljoen gulden beschikbaar. De Statencommissie conclu deerde dan ook, dat Amsterdam er nog betrekkelijk goed vanaf gekomen is. Maar Noord-Holland had na de opheffing van de provinciale subsidiestop voor mo numentenrestauraties met „een schone lei” kunnen beginnen met subsidiëren voor Noord-Holland in het geheel is de situatie zorgelijk. per maand per kwartaal per post per jaar per post DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr H. C. van der Mije en ker tus: ner een Un Vo< een ger ein var wo: om spe bui ven hor R.k. Kerk. H. Odulphus, Odulfstraat, zaterdag 19.15 u„ zondag 9.30 en 11.30 u. Ned. Herv. Kerk. Voorstraat, zondag 10 u. ds. R. G. J. Timmers (IJmuiden). HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning V sen het rinj bur niei V wei zin] lezi geh stri zitt Lai E Lai geh lap bre de Lai stel voc C ken eni( woi wej Sar de i reic slui uitt Sar H ten zini het: trie ven wa, vui: aar ant kor per E 's a sta* BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 R.k. Kerk. H. Pancratius, Dopsstraat, zaterdag 18 u., zondag 7.30, 9.30, 11.30 en 18 u.; Bethlehemkerk, Piet Heinlaan, za terdag 18 en 19 u., zondag 9.30, 11 en 12.15 u. Doopsgezinde Gemeente. Kapel Gees- terhage, zondag 11.15 u. ds. H. Luikinga. R.k. Kerk. Mariakerk, Spoellaan, zater dag 18.30 u„ zondag 9.45, 11 en 12.15 u.; H. Laurentius, A. Verherentstraat, zaterdag 19 u., zondag 8.30, 9.45, 11.30 en 18 u. Ned. Herv. Kerk. Hervormde kerk, Kerkplein, zondag 10 u. ds. D. Verhoef; Morgensterkerk, Vrijburglaan, zondag 19 u. ds. A. van Leeuwen (Welkomdienst). Geref. Kerk. Morgensterkerk, Vrijburg laan, zondag 9.30 u. ds. C. Meijer (Kinder- nevendienst), 19 u. ds. A. v. Leeuwen (Wel komdienst met muzikale medewerking van jongerenkoor Cantara uit Heerhugo- waard). Baptistengemeente IJmond, Maerten van Heemskerckstraat, zondag 10 u. mej. G. van Beek, 10 u. zondagschool, 20.30 u. jeugdbijeenkomst. Volgens een brief van CRM aan Gedepu teerde Staten van Noord-Holland krijgt Noord-Holland van het rijk dit jaar een totaal bedrag van zes en driekwart miljoen gulden voor woonhuisrestauraties. Daar bij is een bedrag van ongeveer een half miljoen gulden aan budgetreservering voor de gemeente Naarden, Twisk, Tebcel en Amsterdam in het kader van de rege ling voor rehabilitatiegebieden. Deze rege ling. waarmee in het kader van de stads vernieuwing ook het ministerie van Volks huisvesting bemoeienis heeft, is intussen door een andere vervangen. Aanvragen van rehabilitatiesubsidies (budgetreser- veringen) door de gemeenten Haarlem, Alkmaar, Hoorn, Marken, De Rijp, Mon- nickendam en Broek in Waterland werden door CRM afgewezen. Volkshuisvesting betaalt echter wel zijn deel. mentaar op gebruiken van de groepsfoto- grafie. Vijf fotografen en vijf werkelijkheden De fotografie geeft net als andere vormen van kunst de subjectieve beleving van de werkelijkheid te zien. De vergelijking maakt de tentoonstelling boeiend. Deze ongerustheid is er niet geringer op geworden nu ook het ministerie van Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening heeft gewaarschuwd, dat zijn budget beperkt is. Wel blijft vooralsnog de regeling van kracht, dat het ministerie van Volkshuis vesting naast dat van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk subsidie ver leent voor verbetering van woonhuizen, die tevens beschermd monument zijn. In overleg tussen de ministeries van CRM en Volkshuisvesting zal een nota worden op gesteld. Daarin zal men proberen een over zicht te geven van de stand van zaken in de monumenten-subsidiëring. En tevens zal worden gepoogd om een voorstel te formu leren, waarmee in de situatie verbetering kap worden gebracht Dat is geen overbo dige luxe, want de subsidiëring van de monumentenrestauratie is onderhand een onoverzichtelijke chaos geworden, waar uit zelfs de specialisten in de Statencom missie geen wijs meer kunnen worden. De achterstand in de restauratie van monumenten is gigantisch en de monu mentenpot is leeg. Bij het ministerie van CRM liggen stapels subsidieaanvragen uit voorafgaande jaren op afhandeling te wachten. Wanneer rfien bij wijze van spre ken nu een subsidie zou aanvragen, dan is men zo omstreeks 1982 aan de beurt om die subsidie mits terecht aange vraagd ook te ontvangen. Het bedrag, dat op de rijksbegroting van dit jaar voor de monumentenzorg is uitgetrokken 98 miljoen) wordt grotendeels opgesoupeerd voor toekenning van subsidies die in voor afgaande jaren werden aangevraagd, zo legt een ambtenaar op de provinciale grif fie uit. Verder werd van de zijde van CRM een bedrag van één en een kwart miljoen gul den toegeschoven ten behoeve van woon huisrestauraties via de zogenaamde „woonhuispotten” (waarmee ook in Haar lem restauraties kunnen worden uitge- ^voerd). Hervormde Gemeente Engelmundus- kerk, zondag 10 uur Ds. H. Stoof, Bever wijk jeugddienst. Twee Beverwijkers, Ruud Rozemeyer en Ger Apeldoorn, hebben in de centrale bi- bliötheek een expositie ingericht van origi nele tekeningen en schetsen van Neder landse tekenaars die deze maakten voor het tweemaal per maand verschijnende striptijdschrift „Striprofiel”. Ger Apel doorn zit in de redaktie van dat blad en is als zodanig in de gelegenheid om aan zeer origineel en niet eerder tentoongesteld ma teriaal maar in enkele gevallen ook nog niet eerder gepubliceerde tekeningen of schetsen te komen. Er hangen ook gete kende zelfportretten van een aantal beken de striptekenaars en cartoonisten In totaal hangen er dertig lijsten met zo’n vijftig tekeningen die van toelichtin gen zijn voorzien. Tot de bekendste teke naars van wie er werk hangt behoren Fred Julsing, Paul Postma, Jean Dulieu en Toonder. De tentoonstelling geeft ook een beeld van de technische produktie van een stripverhaal met onder meer werktekenin gen, drukproeven en dergelijke. Op de hierbij afgedrukte striptekening geven Paulus van Jean Dulieu en Douwe Dabbert van Piet Wijn elkaar in één strip tekening de hand. Die tekening is gemaakt ter gelegenheid van de Stripdag 1976 die toen in het teken van de kabouter stond Gereformeerde Kerk, Bethelkerk, zon dag 9.30 uur T. Wielsma, Zaandam, 17.00 uur Ds. J.P. Dondorp. Vereniging van Vrijzinnig Hervorm den, Zeeweg 265, Braambos, 10.30 u. Ds. W.C. Smits, Edam. R.K. Laurentiuskerk, Willemsbeekweg, zaterdag 19 u. H. Mis met zang, zondag 9.30 u. Hoogmis 10.45 u. bijzondere dienst, ge zinsmis, 12.00 u. H. Mis met zang. Oud-Katholieke kerk, Sparrenstraat, zaterdag 19.00 u. Lof, zondag 10.30 u. Hoogmis. Gezien het grote aantal geregistreerde monumenten in deze provincie (circa 30 percent van alle Nederlandse monumen ten) kan volgens GS worden verwacht, dat de voortgang van de restauratie-activitei- ten zal worden afgeremd. En in deze pro vincie is al een achterstand van veertig percent op het landelijk gemiddelde met betrekking tot het aantal geregistreerde monumenten, die met rijkssteun worden gerestaureerd. De gevolgen voor het provinciaal monu mentenbeleid betekenen, dat met de af doening van verzoeken voor restauraties, waarvoor een rijkssubsidie is aange vraagd een grotere achterstand is ont staan. Concreet houdt dat in, dat Noord- Holland met het bedrag van een kleine vier en een half miljoen gulden niet dat kan doen, wat de provincie graag zou willen. BUREAU: Redactie en administratie Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, IJmuiden tel. redactie: 02550 - 15389 na kantoortijd: 02208 - 3577 tel adm. en adr02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN - bij vooruitbetaling - 14,35 41,30 55,- 162,50 215,- losse nummers buitenland per kwartaal Maar dat dreigt nu door het gebrek aan middelen bij het Rijk gefrustreerd te ra ken. Eerder hebben GS ten laste van de provinciale begroting 1978 reeds subsi dies toegezegd tot een bedrag van ƒ627.922. Max Koot, de meest bekende van de vijf, maakt de meest klassieke foto's. De gepor tretteerde gezinnen zijn, tegen een volko men neutrale achtergrond, -zorgvuldig door de fotograaf opgesteld. Ze glimla chen dapper in de lens. Ze staan er haar scherp en op hun paasbest op De tweede fotograaf Michel Krzyza- nowski vindt echter dat zo’n portret niet veel meer dan uiterlijkheden geeft Voor hem hoort de omgeving, waarin iemand - zich thuisvoelt er onverbrekelijk bij. Hij maakt de foto bij de mensen in de huiska mer. Hun meubels staan er even duidelijk op als zijzelf. Voor Gprnrd Fieret is het toeval, de Zon in 1978. Vat moed en los de kruiswoordpuzzel en/of rebus op Stuur die in (op een aparte kaart) en u hebt de eerste goede daad in het-sprankelende nieuwe jaar verricht. Laat de zon deze zomer schij nen voor uw gehandicapte medemens. De Stichting „Buitenlandse vakanties voor gehandicapten” verschaft u de mogelijkheid de zon nu al in uw huis te laten schijnen via een compleet Philips Solarium. Bovendien behoort uiter aard ook de traditionele vijf mille tot het uitgebreide prijzenpakket, dat op de goede oplossers ligt: te wachten. Intussen is de twee en een kwart miljoen dik gepasseerd. De juiste tus senstand (inclusief de opbrengst van puzzel vijftien ad ƒ106.191,21) is ƒ2.241.094,41 De extra duizendjespot gaat steeds meer knellen en bevat 1.921,85. De oplossing van kruiswoordpuzzel vijftien is: HOE MEER KAARTEN HOE MEER KILOMETERS De oplossing vétn rebus vijftien is: STAP ER IN VOOR HUN UITSTAPJE Prijswinnaars in onze regio waren deze keer: P J. M. Ledeboer Stevens, Zandvoorter Allée 23, Heemstede: een Hooghoudt drankenpakket; Mevr. C. J. Boeree, Ledeboerstraat 15, Haarlem: een Hooghoudt drankenpakket; G. J. M. van Stam, Borgerstraat 242, Amster dam: een Rexin autolakonderhoud- sjrakket; C. van Baaren, J. C. van Oost- zaanenlaan 19, Heemstede: een Inven- tum snelhaardroger; G. F. Musegaas, Kerkstraat 11, Noordwijkerhout een Jagoshawl R.k. Kerk. H. Agatha, Breestraat 101, zaterdag 19 u., zondag i.30, 10, 11.30 en 18 u.; O.L. Vrouw van Goede Raad, Arends- weg, zaterdag 18.30 u., zondag 9, 10.30 en 18 u.; Regina Caeli, Hilbersplein, zaterdag 19 u., zondag 10, 11.45 en 19.39 u.; Apostel kerk, Van Riemsdijklaan, zaterdag 19 u„ zondag 9.15,11 en 12 u.; H. Jozef, Laan der Nederlanden, zaterdag 19 u„ zondag 9.30 en 11 u. Voor directe bediening (H. Oliesel) voor Beverwijk, Wijk aan Zee en Velsen-Noord op zondag en werkdagen bellen 29044 (te lefoonnummer St. Jozefrustoord). Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk, Kerk straat, zondag 10 u. ds. G. J. Rijks (Sant poort); Opgang, Florastraat, zondag: zie Grote Kerk; Prinsesselaankerk, Prinsesse- laan, zondag 10 u. ds. W. van Wijngaarden (Velsen-Noord). Kerk en samenleving. Opgang, Flora straat, zondag 10 u. dr. R. G. van Boon (Utrecht). Geref. Kerk Middelaarkerk, Moen- splein, zondag 9.30 u. ds. L. J. G. IJkel (Kindernevendienst), 17 u. kand. H. v. Dam; Vredevorstkerk, Laan der Nederlan den, zondag 9.30 u. kand. H. van Dam (Kindernevendienst); 17 u. ds. L,. J. G. IJkel. Geref. Kerk (vrijgemaakt). Immanuël- kerk, Olieslagerslaan, zondag 9 en 16.45 u. Leesdienst. Vrije Evangelische Gemeente, Van Riemsdijklaan, zondag 10 en 17 u. evang. W. van ’t Hoenderdaal (Alkmaar). Petruskerk, Venusstraat 1, zaterdag 19 u. Bijzondere dienst of gezinsdienst. Zon dag 9.30 u. Hoogmis, 10.45 u. H. Mis met Zang. Nieuwe Kerk, Kanaalstraat 10 uur Ds. Lagerweij, 19.00 uur Ds. G. van Doorn. Christelijk Geref. Kerk, Marconistraat, zondag 10.30 en 17.00 uur Ds. P.N. Ribbers. Oud-Katholieke Kerk, Kon. Wilhelmina- kade, zaterdag 19.00 u. vesper, zondag 10 uur Hoogmis. Leger des Heils, Edisonstraat 10 en 19.30 u. Samenkomst. Petrakerk, Spaarnestraat, 9.30 uur Drs. H.W. Nusselder, Castricum, 17.00 uur Drs. N. Nusselder. Zeewegziekenhuis, Aula, zondag 9.30 uur Ds. F. Minnema. Baptisten Gemeente, J.P Coenstraat 10 uur student G. de Jonge, Bilthoven, 17.00 uur Ds. A.H. Agtereek. Vergadering der Gelovigen, Abeelen- straat 1, 10.00 uur eredienst. Pinkstergemeente IJmuiden, 10 uur D.P. Hartendorp, 19.30 uur K. Glas, Em- meloord. Gereformeerde Kerk, (Vrijgemaakt) zondag 9.30 en 17.00 uur Ds. T. Wendt, bees. Doopsgezinde Gemeente, Helmstraat 9, zondag 10 uur J. Kroninga, Amsterdam. Geref. Ichtuskerk, zondag 9.30 uur Ds. J.P. Dondorp, 17.00 uur T. Wielsma, Zaandam. Bethlehemkerk, Gijzenveltplantsoen 10 u. ds. R.G.J. Timmers. Goede Herderkerk, Vélserdtunweg 52, zondag 10 u. Ds. J. van de Berg. Pinkstergemeente Beverwijk-Heems- kerk, Lingestraat 29, Zondag 10 u. de heer H. Huyboom (Heerhugowaard). R.k. Kerk. O.L. Vrouw Geboorte, Lange- buurt, zaterdag 19 u., zondag 8, 9.30, 11.30 en 18 u.; aulaWrijburgschool, zaterdag 19.30 u., zondag 9.30 u. Hervormd-Gereformeerde Federatie. Dorpskerk, Kerkbuurt, Uitgeest, zondag 10 u.; Hervormde Kerk, Dielofslaantje, Akersloot, zondag 10 u. Doopsgezinde Gemeente, Meerstraat, zondag 10 u. ds. H. Luikinga. Leger des Heils, Geijsendorfferlaan, zondag 10 en 18.30 u. samenkomsten. 11.30 u. zondagschool. Jehova’s Getuigen, Koninkrijkszaal, Lingestraat 31, zondag 10 u. openbare le zing, 11 u. wachttorenstudie; dinsdag 19 u. theocratische school, 20 u. dienstvergade- ring. o au6' i. Vo< tiat sta, stri den crei ten Hai ori< Het onderwerp van de tentoonstelling „Holland op z’n (s)malst" zijn de planologi sche en milieuhygiënische problemen in het IJmondgebied. Deze problemen kwa men onlangs weer in de belangstelling door de bekendmaking van de plannen van het zogenoemde Open Beraad. van 9 tot 12 uur, van 14 tot 16 uur en van 19.30 tot 21 uur. Onder de titel „Strippen in de biblio theek” is er van 9 januari tot 5 februari een tentoonstelling in de bibliotheek die vooral de stripliefhebbers zal boeien. In de hal van „De Nieuwe Slof” is dan ook nog de tentoonstelling in het kader van de inspraakprocedure met betrekking tot het gemeentelijk structuurplan. De collectie „Op de foto” in „De Nieuwe Slof” werd samengesteld in opdracht van het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk door een project groep, bestaande uit Marjnus Fuit uit Haarlem, Hen Mes en Jeanne Roos uit Amsterdam en Aart Verhoog uit Den Haag. De expositie toont het werk van vijf fotografen die vijf verschillende visies ge ven op één thema, namelijk het portret en speciaal het familieportret.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 4