9 I FANTASIELOOS AZ: TE LANG MOEITE MET VERZWAKT AJAX ENQUÊTE BETAALD VOETBAL Ajax de dupe' o f r Jr r M 1 n h w t I u •1 Si SI 3* BI I' I lil I 13 12 SPORT 19 7 8 J AxN U A R I MAANDAG 9 beleidsplan voor het betaalde acht zijn: Sparta, FC VVV, PSV, het onderzoek krijgen derzoek Naar aanleiding van het schrij- de club. ■FM d Copie 9 I «WWW Op verzoek naar de grootte van de plaats, de de stuurgroep van het minis- stand op de ranglijst, het al dan zorgvuldig uitgezocht, van de thuiswedstrijden en vijftig, Vier clubs uit de ere-en vier uit de die vroeger wel kwamen kijken, eerste divisie. Verder is gekeken maar zich nu niet meer in het de eerst volgende thuiswedstrijd zijn de meeste gegadigden al ge- van de betreffende club. De kos- vonden. De bedoeling is dat elke vereni- ten, begroot op 2000 gulden, zullen 1 Ajax laf J (Van onze sportredactie) v de geen probleem op. Gisteren, tij- voetbal en in samenwerking met Haarlem, FC Groningen, Willem moeite een toegangsbewijs voor dens de wedstrijd tegen Utrecht, de KNVB, zullen acht clubs deze II, SC Amersfoort en Heracles, maand een enquête organiseren. Een moeilijkheid is echter het De acht clubs zijn door het Insti- ging honderd mensen gaat onder- worden vergoed door het ministe- vinden van ex-bezoekers, waar- tuut voor Psychologisch Markt- vragen. Vijftig vaste bezoekers van CRM. van Haarlem hoopt, dat zij zich, na kennis te hebben genomen van dit onderzoek, zullen melden bij DEN HAAG. Op verzoek naar de grootte van de plaats, de stadion laten zien. De enquêtefor- ven van URM heeft Haarlem een van de stuurgroep van het minis- stand op de ranglijst, het al dan mulleren moeten door deze hon- tweetal brieven opgesteld. Het terie van CRM, die zich bezig- niet beschikken over kunstlicht derd personen op één avond wor- uitreiken van de brief voor de houdt met het opstellen van een en de binding metjeen streek. De den ingevuld. De deelnemers aan- vaste bezoekers levert natuurlijk fedrwW SPORTIF best, maar wel ;..-x s twee punten 1 1 h JAN PREENEN (Van onze sportredactie) HAARLEM. Voor Haarlem en nog een handvol ploegen is de periode aange broken, dat aantrekkelijk voetbal terzijde geschoven dient te worden. Punten halen is voor die ploegen, waarvan er één met Telstar zal moeten degraderen naar de eerste divisie, de hoofdzaak. Barcelona zal dit jaar vrijwel zeker niet deelnemen aan het Amsterdam 703-toemooi. Ook zullen geen Westduitse clubs worden uitgenodigd voor het voetbalevenement, dat in verband met het wereldkampioenschap voetbal in Argentinië pas op 18 en 20 augustus zal worden gehouden. Organisator Jack van Zanten: „Nu Cruijff en Michels te kennen hebben gegeven weg te gaan bij Barcelona heeft het geen zin om deze ploeg uit te nodigen. Op Duitse clubs kunnen we geen beroep doen, omdat de Westduitse Competitie al op 11 augustus begint. Tot nu toe staat alleen vast dat Ajax van de partij zal zijn. Daar kunnen we niet onder uit. AZ is nog een vraagteken, ook al heeft het vorig jaar gewonnen. Aan de hand van het competitieverloop zal de komende zes weken het deelnemersveld worden samengesteld”. aldus Van der Hart, die daarmee de in druk wekte alsof Van Marwijk hem met het scoren van zijn doelpunt acht minuten voor tijd (onbewust) in het gelijk had gesteld. zijn dijbeen al na 19 minuten plaats moet maken voor Peter Jager. Zijn mening over de wedstrijdinstelling, die Ajax er in de Alkmaarder Hout min of meer noodge dwongen op na moest houden was dan ook een vrij goedkoop excuus voor de eenzijdi ge en vaak fantasieloze manier van aan vallen van AZ, die zo lang tot een pat stelling leidde. Vóórdat Van Marwijk met de finish in zicht zo verrassend alsnog de doorbraak forceerde, maakten vele AZ-spelers duide- lijk geen oplossing te weten voor het „pro- bleem-Ajax”. Met breedtepasses schoven de Alkmaarders vaak de verantwoorde lijkheid af en als de risicofactor werd ingebouwd gebeurde dat via hoge voorzet ten in de richting van de door Van Dord knap buitengesloten Kist. AZ had vaak een groot overwicht, forceerde een flink aantal corners (elf, tegen Ajax nul), maar mocht uiteindelijk vaststellen dat het nog goed was weggekomen. Van der Hart mocht dan in zijn nabeschouwing tot de conclusie komen dat Ajax 90 minuten had verdedigd maar zag daarbij over het hoofd dat de danig teleurstellende Ling twee maal voor Meskovic in gebreke was gebe- leven en dat Meijer eenmaal met een vrij veld voor zich van afstand op doel schoot in plaats van een rush richting Meskovic te wagen. AZ kwam voor rust niet verder dan een kopbal van anderhalve meter afstand van Van Hanegem, waarop Schrijvers met een reflexreactie antwoordde. Voor het overi ge ging er alleen maar dreiging uit van AZ. Krol, de onervaren Lamain (de andere invallers waren Zuidema en Tahamata) die zich aanvankelijk steeds verkeerd op stelde tegen Van Marwijk en Everse moch ten grove fouten maken, zonder dat het vaak vleugellamme AZ er voordeel ujt wist te trekken. Verheyen liep steeds recht op Everse af om dan tot de verrassende ontdekking te komen dat deze vleugelver- dediger niet, vrijwillig opzij was gegaan. De twedde helft werd ondanks de roep van Van der Hart om meer risico 37 minu ten lang een copie van het eerste bedrijf. Ajax kon Van Hanegem rustig zonder bewaker laten voetballen omdat diens soms schitterende acties toch niet aan zijn medespelers waren besteed. Omdat Ajax in tegenstelling tot vorig seizoen, toen het in Alkmaar vanuit de verdediging driemaal hard toesloeg (sinds dien is AZ op eigen veld ongeslagen geble ven) aanvallend weinig voorstelde, kregen de 19.000 toeschouwers eep teleurstellende show voorgeschoteld, die niets te maken had met de topper die was aangekondigd. In zlijn behoudzucht beperkte Ajax de be zetting van zijn voorhoede tot de meestal onzichtbare Mayer en Ling, die ditmaal te veel moeite had om de bal onder controle te krijgen, terwijl in het begin Tahamata en later Arnesen via „op hoop van zegen solo’s” de onmacht van hun collega’s trachtten de camoufleren. Van der Hart had nog een opvallende opmerking. Hij noemde Ajax laf, maar vergat daarbij dat Geels (angina), Erkens liesblessure) en Lerby (knieblessure) bij de tegenstander ontbraken en dat doel man Piet Schrijvers na een schop tegen I Met handen en voeten probeert de op de grond liggende Kees Kist de Ajacied Pim van Dord af te stoppen. Links matchwinnaar Bert van Marwijk i I Slechts eenmaal stelde Jan Peters zich niet onderdanig op en verscheen hij na een solo ook prompt voor doelman Jager. Pe ters miste, zoals hij het ook later liet afwe ten toen hij, voor een leeg doel staande, een voorzet van Nygaard miste. Verder kwam AZ vooralsnog niet, omdat precisie en voetbalintelligentie te moeilijke begrip pen bleken, totdat Kist zich, al dan niet Via een overtreding, wist te ontdoen van Van Dord en Van Marwijk in staat wist te stellen om met een diagonale schuiver voor 1-0 te zorgen. Van Dord: „Ik dacht dat het geen pro bleem voor me zou zijn om ook op dat moment de bal uit te verdedigen, maar omdat ik een duw in mijn rug kreeg en daardoor weggleed kon ik het wel verge ten. Het is jammer, al is die overwinning voor AZ natuurlijk wel verdiend”. Van der Hart: „Natuurlijk verdienen we die twee punten. Zo’n spelletje als Ajax speelde mag toch niet worden betaald”. Collega Tomaslav Ivie van Ajax, die een tweejarig contract heeft aangeboden gekregen waarover hij deze week een be slissing zal nemen, voegde eraan toe dat „spelers opleiden en resultaat boeken niet samen kunnen gaan. We speelden vanmid dag met te veel jonge spelers, zodat je tegen een AZ’67 geen positief resultaat mag verwachten”. Haarlem: niet Ook in de tweede helft behield Haarlem een overwicht. Ook nu kwamen er weer kansen, maar een schot van Haar ging naast en een kopbal van Van den Berg had te weinig kracht. De beste kans op 2-0 kreeg echter Martin Haar, drie minuten voor tijd. Hij kreeg de bal aangespeeld van Piet van den Berg, passeerde twee verde digers en doelman Istatov en schoof de bal vervolgens tegen de paal. Martin Haar later: „De bal sprong op en toen kreeg ik hem tegen mijn scheen been”. De definitieve beslissing bleef daarom nog even uit. Utrecht bezat echter niet de kracht om in de slotfase nog iets positiefs uit te richten. JAN VAN DER NAT -<■ Van Marwijk volgde namelijk de eerste competitiewedstrijden van AZ in dit sei zoen als toeschouwer en keerde pas terug in het veld, nadat Van der Hart weer in ^Ikmaar was opgedoken: het laatste kwartier tegen Volendam, waarin Van Marwijk op de valreep tegenscoorde en in de bekerwedstrijd tegen FC Amsterdam. De linkervleugelspeler vindt het echter bepaald niet juist om daaruit de conclusie te trekken dat Van der Hart van hem een karaktervoetballer heeft gemaakt en zijn genezingsproces heeft versneld: „Bijna een jaar heb ik last gehad van mijn rug. Vorig seizoen kwam daar ook nog eens een meniscus bij. Omdat de genezing van mijn knie veel sneller verliep dan ik had ver wacht ben ik weer snel in training gegaan. Op eigen gelegenheid in de vakantie”. „Achteraf zeg ik, had ik dat maar niet gedaan, had ik toen mijn rug maar goed laten behandelen. Pat is pas later gebeurd, toen bleek dat een zenuw bekneld was geraakt in mijn rug. Toen heb ik een paar behandelingen en ook een spuit gehad. Dat was allemaal nog voordat Van der Hart bij ons kwam. Toen ik weer helemaal fit was ben ik vier, vijf weken geleden weer kei hard gaan trainen. Een normale gang van zaken. Daarom vond en vind ik het niet terecht dat’Van der Hart zo over me sprak en kennelijk nog spreekt. Ik dacht dat deze kwestie goed was uitgesproken”. J f 1 v’ dat de Haarlem-spits in de laatste minuut van de eerste helft scoorde. Maar ook eerder hadden de Utrecht-verdedigers al eens misgetast. In de vierde minuut al kreeg Rob de Kip een kans na een mislukt schot van Martin Haar. Hij schoot voor- \yaarna Danny Lensen het doel veel te hoog zocht. Er kwamen in die eerste fase nog meer kansen voor Haarlem. Voor Van den Berg bijvoorbeeld, die in goede positie kwam, maar onnodig de bal terug legde op Mar tin Haar. Utrecht kwam pas na twintig minuten voor de eerste maal voor het doel van Boersma, die echter de kopbal van /an Veen gemakkelijk pakte. Waarschijnlijk door het gebrék aan werk miste Boersma, vooral in de eerste helft de nodige concentratie en toen hij een voorzgt van André Hulshorst niet onder controle kon krijgen ontstond er een goede mogelijkheid voor Utrecht. De meegeko men Ton Wickel schoot goed in, maar Huyg - met Haar de beste speler van het veld - wierp zich in de baan van het schot. Totaal onverwacht kwam Haarlem in de eerste helft toch nog op een voorsprong. In de laatste seconden voor de rust zag Rob de Kip, dat De Kruyk te veel vrijheid liet aan Piet van den Berg. Hij leverde een voorzet-op-maat af, die door de Haarlemse aanvoerder fraai achter de kansloze Ista tov werd gekopt. Wanneer er dan twee van die degrada tiekandidaten tegen elkaar spelen, zoals gisteren Haarlem en FC Utrecht, is het ijdele hoop een fraai duel te verwachten. De 4000 toeschouwers hebben dan ook geen mooi voetbal gezien. Negentig minu ten lang was Haarlem-Utrecht eigenlijk het aankijken niet waard. Maar de 1-0 overwinning van Haarlem, dankzij een doelpunt van Piet van den Berg op slag van rust, vergoedde veel. Zowel Han Berger, de trainer van Utrecht, als zijn collega Barry Hughes wilden niet ontkennen, dat er slecht was gespeeld. Hughes: „Het uitgangspunt was winst. Dat alleen was belangrijk en dat er dan veel schoonheidsfoutjes gemaakt wor den, moet je op de koop toe nemen”. Tegenover de schoonheidsfoutjes van Haarlem stonden veel grotere fouten van Utrecht. Problemen waren er vooral voor de verdediging, waarin Joop van Maurik door een kuitbeenblessure ontbrak. Han Berger over zijn laatste lijn: „Jongens als Wim Flight en Ton de Kruyk zijn goede l voetballers, maar het is alleen jammer dat ze vaak een beslissende fout maken. Dat deed ditmaal De Kruyk, die Van den Berg helemaal vrij liet staan”. I Berger doelde daarbij op het doelpunt, langs, (Van onze sportredactie) ALKMAAR. In plaats van Bert van Marwijk, die toch de enige treffer voor zijn rekening had genomen, had het er alle schijn van dat zijn trainer Cor van der Hart er met de winst op Ajax (1-0) van door' wilde gaan. De trainer van AZ’67 herinnerde na afloop van het ver beneden Alkmaars en Amsterdams peil afgewerk te duel aan de moeilijkheden met Van Marwijk, waarop hij bij zijn rentree in Noord-Holland een aantal weken geleden was gestuit. „Ik wilde dat Van Marwijk niet langer zou blijven zeuren over aller lei blessures, maar zich voor de volle honderd procent zou gaan inzetten. Daar om heb ik tegen hem gezegd: spelen of vertrekken. Ik wilde dat hij niet langer zou worden ontzien, maar vooral ook op de training goed zou worden aangepakt”. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Voorzitter Jaap van Praag van Ajax heeft zaterdag in zijn nieuwjaarstoespraak weer eens afgerekend met de KNVB en de verte genwoordiging van de VVCS en WON in het sectiebestuur betaald voetbal. Naar aanleiding van het we reldkampioenschap in Argentinië merkte hij op dat de spelers van Ajax geen gehoor zullen geven aan de op roep om zich te laten inenten: „Pas na afloop van het seizoen zullen onze spe lers zich laten inenten gezien de belan gen in de competitie en de Europa Cup voor Ajax. Belangen, waarmee de KNVB gewoon geen rekening houdt”. „Zoals er ook geen rekening wordt gehouden met het feit dat de clubs, die spelers voor het Nederlands elftal af staan geen vriendschappelijke wed strijden kufmen spelen. Compensatie daarvoor wordt niet gegeven, terwijl wij vorig jaar via vriendschappelijke wedstrijden 400.000 gulden hebben bin nen gekregen. Een dergelijk bedrag lo pen wij nu mis”, aldus de Ajax-voorzit- ter. Over de nieuwe samenstelling van het sectiebestuur zei Van Praag: „Ik heb niets tegen het feit* dat mensen van de WCS en de WON zitting hebben in dat bestuur, maar wel tegen de wijze, waarop zij zich opstellen. Ik heb nu de eerste vergadering met die heren mee gemaakt, waarbij de zaken rondom het Nederlands elftal werden behandeld. Als ik dan zie hoever men van elkaar afstaat en hoe venijnig deze bestuursle den onderling in zo’n vergadering con verseren dan denk ik dat na de heer Knobel, die al is weggelopen, nog wel meer van deze heren zullen volgen.” Voor Van Praag was het zijn laatste nieuwjaarstoespraak. In augustus zal hij officieel aftreden. Tot nu toe heeft zich slechts één kandidaat als opvolger aangediend, namelijk de Amsterdamse zakenman Ton Harmsen. 5 - - Piet van den Berg kopt Haarlem naar 1-0. Ton de Kruyk kan dat niet meer voorkomen

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 13