iTi dl Haarlem niet verontrust het weer a\\e vloert alles óók de prijzen ta over standpunt van Velsen Vermoord meisje geïdentificeerd Brood morgen 4 cent duurder BNMKS lm i iOp dit moment! geen leger van i i vrijwilligers I Hermes tevreden met taakverdeling aantal pagina's vandaag: lö in Hoogovenstoernooi rekent op Kortsnoi ,cdsM.a- het woord is aan... Umuider Courant bezorgklachten -A_ W &e$taurant (Ojatet El I Buien en veel wind agenda pagina Samenvoeging waterbedrijven KLEURLING NIET TOEGELATEN OP DANSAVOND IN WINTERSWIJK cl KJ Bornlgarnituren Nep-bom neergelegd bij Nigeriaanse ambassade Nixon in AOW Kleurrijk Santpoort Wüstelaan 75 - tel. (0231-372226 ■I DINSDAG 10 JANUARI 1978 (ADVERTENTIE) WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN eSst^jaargangToT^ Beverwijker beëdigd I - j Rustiek restaurant in een eeuwenoud Zwitsers Huis, waar op klas- 2 20 - Teleffoonbeantwoorders BANGKOK (UP I.AFP,Reuter). De offi ciële Cambodjaanse radio heeft vandaag be kendgemaakt dat Vietnam het front in de strijd tegen Cambodja heeft vergroot en dat Vietnamese troepen de provinciehoofdstad Sen Monorm hebben veroverd. De stad ligt ongeveer 15 kilometer van de Cambodjaans- Vietnamese grens en 170 kilometer ten noord oosten van de hoofdstad Pnom Penh. Uw gastheer Jan G. Westerhoven MO >ld- Samuel Butler: vanouds WCttllOOm” Weerrapporten Binnen- en buitenland2,3,4 Plaatselijk nieuws.. 5,6,7,9 Radio en televisie/Strips11 Economie ••••••••••••••••••••••••••a 15 Beurs14 Sport16,17 sieke wijze specialité’s bereid en geserveerd worden. Voor recepties, diners, fondue- en barbecue-parties beschikken wij over een unieke accommodatie. i Staatscommissie: >r de Open sociale vrai Otto S 1 Umuider Courant I I Vietnam bezet stad in Cambodja I (Van onze correspondent) (ADVERTENTIES) vanouds HAARLEM: Gen Oranjestraat 4 - Grote Houtstraat 166- Anegang 27a veren baby-kussentjes dralon dekens (ADVERTENTIE) ider- ont- n de hure dt u Als de verovering van Sen Monorom inderdaad een feit is, houdt dit in dat Hanoi het front van de 235 kilometer van vorige week heeft verlengd naar minstens 375 kilome ter. De verovering is niet bevestigd door Vietnam, dat tot Hermes heeft wekenlang onderhandeld over de taakverdeling. De zaak hing lange tijd op de vraag wie de wetgeving en de experimenten voor het kleuter- en lager onderwijs in zijn portefeuille zou krijgen, minister Pais of het Beverwijkse Kamer lid. Men werd het uiteindelijk eens over een gezamenlijk optreden op die terreinen. In een uitgebreid vraaggesprek op onze plaatselijke pagina’s gaat staatssecretaris Hermes dieper in op de onderwijspro blemen. Intussen is er nog geen oplossing van het staatsecretariaat op Defensie. „Het wordt de VVD zo wel erg moeilijk gemaakt een staatssecretaris voor defensie te leveren”, zei WD-fractieleider mr. J. G. Rietkerk gisteren over de problemen rond de bezet ting van dit laatste staatssecretariaat in het nieuwe kabinet-Van Agt. Volgens hem zijn de bezwaren die tegen de kandidatuur van het WD-kamerlid zijn aangevoerd niet gefundeerd”. De WD heeft van het begin de heer Ploeg voorgedragen. Deze kandidatuur is veertien dagen lang niet bespreekbaar geweest omdat minister Kruisinga aan een vrouw de voorkeur gaf”, aldus de heer Rietkerk. Hij zegt het voordragen van een vrouw terwille van het vrouw-zijn onjuist te vinden. Met Hennes werd gisteren mr. K. Beyen beëdigd als staatsecretaris van handel en export (Economische Zaken). Wisselend bewolkt met winterse buien. Krachtige tot stormachtige wind uit zuidwest tot west. Minima van ongeveer drie graden aan de kust tot om het vriespunt in het binnenland. Maxima omstreeks vier graden. dusverre heeft verklaard slechts zijn grens te verdedigen. De Cambodjaanse radio benadrukte vandaag het be lang van een guerrillastrijd tegen de Vietnamese invallers, wat de indruk gaf dat de Cambodjaanse troepen zware verliezen hebben geleden in het grensconflict. Dit werd vorige week al gezegd in kringen van de Thailandse inlichtingendienst. Volgens deze berichten was de 25.000 man tellende oostelijke legermacht van Cambodja zo goed als in de pan gehakt bij de gevechten. China, waarvan tot nu toe .werd aangenomen dat het Cambodja steunde, maakte vandaag voor het eerst mel ding van het conflict en wel zodanig dat waarnemers de indruk kregen dat Peking pro-Vietnam is in het conflict. Het officiële Chinese persbureau Nieuw-China publiceer- HAARLEMMERMEER. Het vermoorde meisje dat gistermorgen werd gevon den langs de rijksweg Haarlem-Amstelveen, blijkt de 20-jarige Amsterdamse prostituee Theodora Hulsman te zijn. Dit heeft de politie van Haarlemmermeer bekendgemaakt. De gemeentepolitie van Haarlemmermeer verzoekt iedereen die tips zou kunnen geven omtrent het vermoorde meisje contact op te nemen met het politiebureau in Hoofddorp. Telefoon 02503-14941. de uittreksels van een officieel communiqué dat vrijdag werd uitgegeven door het Vietnamese ministerie van Buitenlandse Zaken. Nieuw China gaf ondermeer de alinea’s waarin Cambodja ervan werd beschuldigd de agressor te zijn. In een bittere aanklacht bij de Verenigde Naties heeft Cambodja Vietnam beschuldigd van het op grote schaal binnendringen op Cambodjaans grondgebied in een „bar baarse agressie”. Cambodja beschuldigde Vietnam van het doden van mensen, het stelen van duizenden tonnen rijst en vernietigen van plantages en verbranden van wouden. De aanklacht werd gedaan in een officiële brief aan VN-secretaris-generaal Kurt Waldheim, maar er was geen verzoek om een directe actie van de Verenigee Naties. WIJK AAN ZEE. De toernooileiding van het Hoogovensschaaktoernooi rekent er op dat Viktor Kortsnoi vóór 20 januari zijn schaaktweekamp met Boris Spasski te Belgrado heeft beëindigd om deel te nemen aan het schaaktoernooi, dat vrij dag 20 januari in hotel Kennemerduin van start gaat. Vermoedde men eerst, gezien getik dat uit het pakje kwam, een tijdbom, later, na de ontploffing bleek dat in het omhulsel slechts twee wekkers hadden gezeten. De politie onderzoekt nu de herkomst van het pakje. De grootmeestergroep vah '12 deelne mers behoort tot de categorie 13 van de wereldschaakbond. De groep is als volgt samengesteld: Ulf Andersson, Zweden, rating 2545; Viktor Kortsnoi, 2665; Lubos Kavalek, USA, 2570; Henrique Mecking, Brazilië, 2630; Tony Miles, Engeland, 2565; Miquel Najdorf, Argentinië, 2525; Lajos Portisch, Hongarije, 2630; Hans Ree, Nederland, 2500; Genna Sosonko, Nederland, 2575; Paul van der Sterren, Nederland, 2400; Jan Timman, Nederland, 2585 en Oscar Panno, Argentinië, 2580. Op de rustdagen 23 en 27 januari en 1 februari wordt er niet gespeeld. Burge meester A. J. Hubers zal op donderdag 19 januari ’s middags om twee uur in De Nieuwe Slof het 40ste Hoogovensschaak toernooi openen. Volgens de wethouder Thuis heeft de gemeente Velsen in de besprekingen die tot nu toe zijn gevoerd altijd vastgehouden aan het standpunt dat „het nog niet oppor tuun is om zich voor die samenwerking uit te spreken. Hij voegde daaraan toe: „Die samenvoe ging van de BDZK-bedrijven tot één regio naal bedrijf dat zich naast de produktie en winning ook bezig houdt met de distribu tie, is door'de gemeente Velsen bij mijn weten nog nimmer uitgesloten. Men is in Velsen, waar de situatie complexer is doordat voorziening van gas, licht en wa ter in één bedrijf geconcentreerd is, wel degelijk bereid om de studie voort te zetten om tot algehele samenvoeging van het waterbedrijf in BDZK-verband te komen. Velsen wil het alleen nog niet als een beginsel zien. Wij zeggen: nu samenvoe gen, Velsen zegt: we willen de zaak nog uitvoerig bestuderen”. (Van onze stadsredactie) HAARLEM. De Haarlemse wethou der Thuis, die naast volkshuisvesting ook de openbare nutsbedrijven in zijn porte feuille heeft, is zo bleek gisteren tijdens een commissievergadering over Haar lems openbare nutsbedrijven, niet veront rust over het standpunt van de gemeente Velsen om nog geen uitspraak te doen over het Haarlemse voorstel om de drin kwatervoorziening van de gemeenten Bloemendaal, Zandvoort, Velsen en Haar lem in één regionaal waterbedrijf Zuid- Kennemerland te bundelen. Alle dieren, behalve de mens, we ten dat de voornaamste plicht van het leven is, ervan te ge nieten. KOOP vanaf 495,- HUUR vanaf 20,- p.m. hATEBO-AMSTELVEEN, tel. 020-456456 i Bg een lieu- int u idere En vin- die 10de, Ijoen (Zie verder plaatselijke pagina’s) DEN HAAG. In het algemeen zullen de broodprijzen met ingang van morgen 11 januari met 4 cent stijgen. Dat is de verwachting nadat de broodproducenten maandag toestemming van de ministers van Economische Zaken en Landbouw hebben gekregen hun afleveringsprijs te verhogen met 3,2 cent per brood van 800 gram. De minimumprijzen voor brood zullen ook met 4 cent stijgen. De minimumprijzen worden nu als volgt: verpakt gesneden wit X 1,32 en onverpakt 1,25; verpakt gesneden bruin 1,30 en 1,23. cn er- l u Gen. Cronjéstraat 3t - Tel 253630 - HAARLEM DEN HAAG. Vanmorgen om kwart over vijf heeft de explosievenopruimings dienst een klein pakje, dat in het portiek van de Nigeriaanse ambassade in Den Haag was gevonden, met een lichte springlading tot ontploffing gebracht. mandag Vm vrijdag van 18 30-1900 uur Mtwdags vai 11 30-12.30 uur U*Bkinend totetoon: 02550-1051» toor Santpoort: 023-31 90 53 De pupil, een ter beschikking van de regering gestelde delinquent, werd wel toegelaten maar Albert Harridad mocht niet naar binnen. Na veel gehar rewar werd hem duidelijk dat het zijn huidskleur was die de deur gesloten hield. Mevrouw Siersma, de organisa trice van de dansavonden, verklaarde: „Als ik één buitenlander toelaat dan De Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken Arnaldo Forlani begroet zijn Israëlische collega Dajan op het vliegveld van Ciampino. Dajan voert in Italië besprekingen. (Van onze Haagse redacteur} DEN HAAG/BEVERWIJK. Volgens de gisteren beëdigde staatssecretaris Her mes is het nog een open vraag of in 1983 de samenvoeging van het kleuter- en lager onderwijs een feit zal zijn. Niet alleen op het gebied van de wetgeving, maar ook wat de noodzakelijke voorbereidingen op onderwijskundig terrein betreft, zal men nog lange tijd nodig hebben om de basis school voor kinderen van 4 tot 12 jaar te kunnen realiseren. De Beverwijkse staatssecretaris zegt dit in een interview met onze krant dat hij gisteren direct na zijn beëdiging gaf. Oud-president Richard Nixon van de VS vierde gisteren zijn 65ste verjaardag en komt thans in aanmerking voor het Amerikaan se equivalent van de AOW. Of hij die voorziening ook zal opnemen, werd niet bekendgemaakt. Dieven in Teheran stalen on langs Moesjt Jaafars witte ezel, verfden hem zwart en verkochten hem weer aan Jaafar. Toen Jaaf ars pogingen zijn verdwenen ezel terug te vinden, geen succes had den, schreef vandaag de „Tehran Journal”, ging hij naar de markt in zijn woonplaats Sjahr-E-Kord in het zuidwesten van Iran en kocht de zwarte ezel. Alles ging goed, totdat Jaafar en zijn nieuwe ezel in een regenbui terechtkwamen. „De ezel werd wit en Jaafar rood”, al dus de krant. t alleen in filiaalAnegang kwaliteits-matrassen va 49.— donszachte dekbedden va. 49.— wollen ruitplaids va 15.95 AM veren kussens va. 14.75 verpn hahw-ki icïQcintitfaQ 6.70 39.—i Voor het eerst hebben leden van het nieuwe kabinet oog in oog gestaan met vertegenwoordigers van het bedrijfsleven, in casu de ondernemers en de vakbonden. De eerste ontmoeting voltrok zich in vol slagen duisternis, omdat het licht van de nog niet onthulde regeringsverklaring ont brak. De vakbonden en werkgevers kon ten slechts gissen, de ministers konden alleen maar algemeenheden verkondigen. Duidelijke voornemens van de regering op sociale en economische beleidsgebieden konden ook niet aan het regeerakkoord worden ontleend, omdat dit tal van hiaten leeft. De nieuwe minister van sociale zaken ichtte het voldoende de vakbonden de verzekering te geven, dat de laagste inko- nens „zullen worden ontzien”. Dat is een lelotte die nauwelijks als een beleidslijn kan worden geïnterpreteerd, omdat iedere regering, van welke signatuur ook, gehou- jen is de sociale orde des lands op een zodanige manier te dirigeren dat de men sen die het met een minimuminkomen moeten doen, niet nog eens extra hard in de hoek worden getrapt. Met andere woor- Iden: niemand verwacht met een asociale (regering te maken te krijgen. Een andere kwestie is of minimumlonen len sociale uitkeringen volgens geijkte ter men van rechtvaardigheid in één adem zullen worden genoemd. „Wie niet werkt zal niet (of nauwelijks) eten” is geen be schaafd uitgangspunt, zeker niet in tijden dat een grote werkloosheid duizenden ver hindert hun werklust dienstbaar te maken. En als men bij een eventuele poging tot ontkoppeling van minimumlonen en socia le uitkeringen zou willen suggereren dat het bij velen aan werklust ontbreekt, moet de vakbeweging in de eerste plaats het bewijs daarvan eisen. Onderzoekingen hebben aangetoond dat er heel andere factoren in het spel zijn dan een gebrek aan werklust of een op grote schaal profi teren van gemakkelijk verkrijgbaar over heidsgeld: de aard van de vakatures is in de meeste gevallen niet adequaat aan scholing en ervaring. Het heeft in het ver leden ontbroken aan een visionaire plan ning in scholing en opleiding, zelfs aan situering van bedrijven en vervoersmoge lijkheden. Er is een onvoldoende, gebrek kige, amateuristische arbeidsplanologie gevoerd. Nood breekt wetten en dat geldt ook voor spontaan ontstaande wetten van vraag en aanbod in de arbeidsvoorziening. Wij leven in eeh overgangssituatie, die zich kenmerkt door aanpassing. Maar voor het zover is dat de in Nederland voorhanden zijnde werkkracht volledig kan worden benut voor de in Nederland voorhanden zijnde behoefte aan die werkkracht, heb ben mensm die tussen de tandraderen ratten, recht op hulp. Recht op een be staansminimum, leiding bij herscholing, aanpassing van onderwijs en vaktechni sche scholing van jongs af aan. De vakbeweging vreest dat de nieuwe regering een deel van de thans levende en graag werkende generatie wil opofferen door de sociale steun omlaag te schroeven. Zij wil een betere controle en een nauw keuriger aftasting van de mogelijkheden om de kloof tussen werkgelegenheid en werklust te dichten, maar intussen het bestaansminimum garanderen. De rege ringsverklaring zal volgende week moeten onthullen welke weg het kabinet heeft gekozen. ch- veg Ma- Weersverwachting van het KNMI, geldig tot morgenavond: WINTERSWIJK. „Zeven jaar woon ik nu in Nederland en ik voel me echt niet gediscrimineerd. Al die tijd heb ik aan alle mogelijke activiteiten kunnen deelnemen zonder dat mijn huidskleur me in de weg stond. Daar om heeft dit voorval mij erg pijnlijk getroffen.” Dit zegt de 34-jarige Albert Harridad, een in Winterswijk wonende sociaal-pedagogisch medewerker van de Rekkense inrichtingen. Albert Har ridad deed een discriminerende erva ring op toen hij als begeleider van een pupil van de Rekkense inrichting een bezoek bracht aan een dansavond van de Gelderse bond voor alleenstaanden in Groenlo. DEN HAAG. De vorming van een 1 uit vrijwilligers bestaande krijgs- 1 macht, in plaats van het huidige 1 dienstplichtigen-leger, is zeker op kor- te termijn ongewenst. Op langere ter- I mijn is zo’n vrijwilligersleger wel rea- I liseerbaar, al kleven er veel nadelen I aan. Wellicht verdient het aanbeveling I om een krijgsmacht te vormen waarin I meer functies dan tot nog toe door F CH vrijwilligers worden uitgevoerd en waarin het aandeel van dienstplichti- 1 M I; gen geleidelijk terugloopt. Dat zijn enkele van de conclusies uit [het rapport van de Staatscommissie I Personeelsvoorziening Krijgsmacht, die zich de laatste drie jaar heeft bezig- gehouden met een studie naar de moge- J [lijkheden en wenselijkheden van een J vrijwilligersleger (Zie verder pagina 2) I ïgere H 1 ndste llilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllll ipese I in de ekers o.a. aan ti een ngels te s van myn gheid men. net zo’n troep als in tal van andere plaatsen waar gastarbeiders op dans avonden worden toegelaten.”

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 1