Ambassadeur Indiase muziek in Amsterdams Concertgebouw Het doet er niet toe Vandernoot leidt NPO naar zeldzame hoogte o of Don Juan een man is of een vrouw s s 129 .89 59 98 Omroepen kritiseren mening Buma-leiding ,,Disc-jockey‘s hebben geen commerciële bindingen" Meer bezoekers in Rotterdamse musea ff n PLEZIERIGE TONEELPRODUKTIE BIJ F ACT eral. MEESLEPENDE LISZT VAN PIANIST VASARY ‘est ‘est Grammy Awards voor Star Wars en The Eagles Rookworst c o Fleurop voor..... John Kennis Witte bonen in tomatensaus iiii iliB lil Dagverse halfvolle melk aq 17 19 7 8 KUNST J A N’ H A R I WOENSDAG iest I - eral. m 1 I L_l AMSTERDAM. Music of India staat er in koeieletters op de affiches, die lang voor het recital dat de vermaarde sitarspeler, componist en ambassadeur van de klassieke Indiase muziek, Ravi Shankar,- tezamen met zijn vaste begeleider, de tabalaspeler Alia Rakha dinsdagavond in het Amsterdams Concertgebouw zouden geven, de mogelijke geïnteresseerden dienden te mobiliseren. Je kunt lang en breed filosoferen over de beweegredenen van degenen die op zo’n concert afkomen, maar de interesse voor India en alles wat met de antieke cultuur en filosofie van het land samenhangt, zal een van de belangrijkste drijfveren geweest zijn. Ongetwijfeld nog steeds, zij het sluimerend, een van de grote escapismes, vluchtmogelijkheden, van deze tijd. ELEN -VER EIIV2 ^ittebone» eral, Era halvarine Toiletpapier M IERS Jasse rtlng 85,- 185,- 85,- thuis 136 ME! lent. wieb wit voetje heeft gehaald. I Schoonheid voorop bij Ravi Shankar F] (ADVERTENTIES) il I X V r JOHAN VAN KEMPEN 4 rollen van 1,89 225 gram I; i i I i I I I L ■De 20-jarige dochter van de Amerikaan se zanger Pat Boone, Debbie Boone, kreeg vier onderscheidingen voor haar eerste single „You light up my Life”. De muziek van de film „Star Wars” en de Amerikaan se formatie „The Eagles” kregen er elk vijf toebedeeld. Andere prominente zangeres sen op de lijst van nominaties waren de Amerikaanse Barbra Streisand met haar lied „Evergreen" van de film „A Star is Born” en Linda Rondstadt met haar versie van de ballade „Blue Bayou”. Het album „Rumours” van Fleetwood Mac was het beste verkochte album van het jaar met acht miljoen stuks. In de categorie films viel de muziek van „Star Wars”, „A Star is born”, „Rocky" en „The Spy who loved me” in de prijzen. LOS ANGELES (Reuter). De populai re platenindustrie heeft in Los Angeles de jaarlijkse „Grammy Awards” toegekend. De ceremonie, waarop de prijzen worden uitgereikt, zal plaatshebben op 23 februa ri in Los Angeles. Een tijd lang werd de sitar door rockmu- sici en hun publiek gezien als een instru- ROTTERDAM (ANP). De gemeente musea van Rotterdam hebben het afgelo pen jaar opnieuw meer bezoekers getrok ken dan in het voorafgaande jaar. Het waren er 596.895 tegen 565.034 in 1976. Museum Boymans-van Beuningen noteer de 268.968 bezoekers tegen 250.521 in 1976. Het historisch museum De dubbelde palmboom werd vorig jaar bezocht door 109.964 tegen 103.377 in het voorgaande jaar. Het NPO kreeg de gelegenheid om zijn rijkdom van klankkleurpalet optimaal te demonstreren en musiceerde daarbij op een niveau zoals slechts een enkele maal in het seizoen voorkomt. En samen met het in een vorig seizoen gegeven, subliem Bar- tók-concert, reken ik de Ravel-uitvoering van gisteravond tot de hoogtepunten van geïnspireerde samenwerking tussen Van dernoot en het NPO. De balletmuziek van „Daphnis et Chloé” (naar hetgelijknamige Griekse dichtwerk van Longos dat handelt over een geiten hoeder en een herderinnetje) bestaat oor spronkelijk uit drie delen, die Ravel in opdracht van de destijds beroemde „Bal lets Russes” van Diaghilsv, tussen 1909 en 1912 schreef. In de jaren daarop stelde de componist uit deze „Symfonie choréogra- fique” twee concertsuites samen, waarvan de tweede terecht het meest wordt ge speeld, zowel vanwege de hogere artistieke kwaliteit ervan ten opzichte van de eerste, alsook omdat de eerste suite een zeer moei lijk uitvoerbare, op vocalen geschreven vrouwenkoorpartij bevat. De nu op dit NPO-concert uitgevoerde Tweede Suite is ook weer in drie in elkaar overgaande delen ontworpen, die alle in de praktijk onder de gedreven leiding van André Vandernoot op genuanceerde wijze in het orkest hun eigen karakteristiek kre gen. In „Lever du Jour” schildert Ravel in geraffineerde instrumentaties het aanbre ken van de dag; via geheimzinnig gemur mel in de fluiten en harpglissendi tegen een donker motief van de strijkers. Het is (Van onze kunstredactie) 'GRONINGEN. De opmerking van directeur G. Willemsen van de auteurs rechtenorganisatie Buma-Stemra, over commerciële banden die discjockeys en tv-presentatoren hebben met platen maatschappijen en muziekuitgeverijen, is hem niet door iedereen in dank afge nomen. De AVRO bijvoorbeeld heeft via de pen van directeur Siebe van der Zee onmiddellijk om een nadere uitleg van zijn woorden gevraagd. „We hebben er met verbazing kennis van genomen en we nodigen Willemsen uit om in een gesprek meer helderheid te verschaffen in wat hij allemaal beweert”, aldus AVRO-woordvoerder H. van der Molen. Toch zijn de opmerkingen van Willem sen niet nieuw. Al jaren klaagt zijn orga nisatie over de dwarsverbindingen die Niet zelden duurt het lang voordat het samenspel de dialoog tussen de sitar- en de tabla-bespeler toelaat; voor onze westerse oren de meest curieuze en sfeervolste mo menten van de composities, omdat ze qua sfeer en emotie vaak de al eerder in de „thema’s” opgeroepen emoties (Zoals rust, liefde, devotie) afronden, de structuur ver duidelijken en briljant spel laten horen. men bepaalde, van tevoren vaststaande cycli de kapstokken voor de musici. Dat element bezat het spel van Shankar en Rakha gisteravond in ruime mate. Vooral tijdens het tweede gedeelte van de avond waren beiden zeer op dreef. Rakha haalde in een tabla-solo ongekende mogelijkhe den qua klankkleur uit zijn instrumenten, daarbij af en toe de ritmen - als ter illustra tie - vocaliserend. „De insiders weten het, maar het is zo moeilijk om een waterdicht bewijs te Don Juan als emancipatiestuk dus? In de informatie die F Act verstrekt wordt dat niet met zoveel woorden gezegd. „Niet per se een strijd tussen de seksen, tussen man en vrouw, maar gewoon een gevecht tussen twee gelijkwaardige partners; de beste zal winnen” wordt daar gesteld. De uitkomst dus van wat algemeen emancipa tie genoemd wordt: de totale gelijkschake ling van man en vrouw vormt hier echter niet de slotsom, doch dient als uitgangs punt en dat is een ontwikkeling verder. In die zin is „Het verhaal van de Don Juan” toch in elk geval een stuk dat met emanci patie te maken heeft, ook al onthoudt F Act zich zorgvuldig van een gerichte me ning daarover. En tenslotte mag je als publiek waartoe ook de criticus behoort je eigen interpretatie geven van wat daar vanaf het toneel op je af komt. ganisaties hebben dat het hun verboden is commerciële banden te hebben met de platenindustrie, zoals volgens Willemsen in het buitenland wel het geval is. „We zien geen reden om nu een onder zoek in te stellen. We willen eerst een gesprek hebben met Willemsen”, zegt men bij de AVRO. En bij de NCRV zegt men ook geen wantoestanden te hebben. Hier had men liever gezien dat Willemsen wat concreter was geweest. „Nu krijg je het vermoeden dat al die presentatoren corrupt zijn”. En bij de VARA zegt men: „Commerciële bindingen hebben we na tuurlijk niet. Als we het toch constateren, dan wordt er een punt achter de arbeids overeenkomst met de betrokkene gezet”. En bij de NOS is de reactie: „Je hebt om de haverklap mensen die klachten uiten. Maar het is allemaal nooit keihard aan getoond”. Fleurop Interflora staat er voor in Kuipte 250 gram Pak Polly” Hoy I I 14» v ’25541 9 leveren. Echter, de klachten van onze leden zijn er wel. De vrije toegang tot de ether wordt belemmerd door makers van programma’s die een artiest pas willen opnemen als ze een joint venture met hem afsluiten. En daar maken we ons ernstig zorgen over. We zijn dan ook van plan om met de omroeporganisaties en het ministerie van Justitie, waar wij on der vallen, informeel contact op te ne men om de problematiek aan te snijden”, aldus de heer Willemsen, die zegt dat één artiest een officiële klacht heeft inge diend bij het ministerie van CRM. De benaderde omroeporganisaties rea geren verbaasd en zeggen zelf geen pre sentatoren in dienst te hebben die hun privé- en zakelijke belangen niet kunnen scheiden. Toch zijn er geruchten genoeg en staat er nergens in de standaardcon tracten die discjockeys met de omroepor- langrijk - is nauwelijks ontwikkeld. De raga drukt de melodische structuur uit, vaak in bepaalde reeksen van noten (the ma’s zou je kunnen zeggen) waarop geïm proviseerd wordt, zij het dat de tempi en de volgorde daarvan vaststaan. De tala drukt de ritmische structuur uit. Hier vor- „Het verhaal van de Don Juan” heeft als uitgangspunt hetzelfde verhaal dat de Spaanse middeleeuwse schrijver Tirso de Molina bedacht en dat ook Mozart ge bruikte voor zijn opera Don Giovanni. Ceelen en Hoogenboom tillen het voor een deel uit de irreële romantiek en schreven een nieuw verhaal dat je misschien het best opnieuw geromantiseerde nuchter heid zou kunnen noemen. Hoofdpersonen in hun stuk zijn Daponte en Rosina Elvira, hij een alom gevierd acteur, zij een actrice van hetzelfde ni- De belangstelling voor het maritiem mu seum Prins Hendrik was erg groot. Meer dan 67.000 mensen trokken naar het mu seum. In 1976 waren dat er 58.828. De Atlas van Stolk had 26.217 gasten tegen 16.128 in 1976 sinds de opening op 1 juli van dat jaar. Het Zakkendragershuisje, dat wegens verbouwing en reorganisatie in november gesloten was, ontving 74.248 bezbekers tegen 86.367 in het jaar daar voor. Het Museum voor land- en volkenkunde tenslotte boekte een kleine vooruitgang: 50.020 bezoekers tegen 49.813 in 1976. In de betere klasse 450,- Exclusieve hemden en strikken AmsterdamVijzelstraat 76 Rotterdam le Middellandstr. 78 Utrecht Voorstraat 58 Haarlem: Ged Oude Gracht 51 Doet 'n mens goed: een bloemengroet. Maak keus uit het Fleurop ideeënboek bij uw bloemist. Koninginnegrai hl I15. Den RAVI SHANKAR was gisteravond in het Amsterdams Concertgebouw vooral tijdens het tweede deel van zijn recital op dreef. (Foto Lex van Rossen) De schoonheid van de muziek staat bij de estheticus Shankar voorop, niet zijn eigen virtuositeit, maar de rijke klank van de sitar moet tot uiting worden gebracht. Vooral tijdens de laatste dialoog waren zijn herhaalde invallen van een grote hel derheid. Terecht vielen de musici dan ook staande ovaties ten deel. JOHN OOMKES ROTTERDAM. Onder auspiciën van de Toneelraad Rotterdam speelt het regis- seurscollectief F Act momenteel een nieuw stuk dat ontstaan uit improvisaties geschreven is door Aat Ceelen en Leo Hogenboom. Het betreft de derde op zich zelf staande eenheid van een trilogie die vooraf werd gegaan door „Het verhaal van de nar” en „Het verhaal van de vuist”. Die vorige stukken gingen overeen naren over een bokser. Deze laatste telg van de verha- lenfamilie kreeg de klassieke Don Juanfi- guur als onderwerp met als voor de hand liggende titel „Het verhaal van de Don Juan”. Dat woordje „de” staat er beschei den tussen maar is van essentieel belang: het gaat F Act om de universele mens die voor Don Juan model staat. Met die inten tie doet het er ook niet meer toe of de Don Juan nu een man is of een vrouw. De voorstelling die bij het gezelschap onder regie van Leo Hogenboom is ontstaan le vert daarvoor het bewijs. '<v. De belangstelling voor Shankar is al sinds het einde van de jaren vijftig in brede kring aanwezig. Na zich in eigen land te hebben opgewerkt tot een natio naal symbool voor de oude muziekcultuur, zette hij zijn streven om de waarde van die cultuur ruime ingang in het Westen te doen vinden kracht bij. Dankzij hem groeide hier de interesse voor de andere structuur, het aandeel van de improvisatie in de raga’s en de typerende instrumenten. Aan vankelijk beperkte die belangstelling zich tot de wereld van de klassieke muziek, maar gitarist George Harrison van The Beatles ontketende een plotselinge „boom” toen hij in 1966 af reisde naar India om daar Shankar’s muziek te bestu deren. De drie gebroeders Gibb, beter bekend als de „BeeGees", ontvingen twee „Awards”, terwijl hun jongere broer Andy twee nominaties kreeg voor de beste ver kochte singel „I just want to. be your Everyting”. „The Eagles” en „Fleetwood Mac” schoten eruit bij de rockgroepen. HEINZ literblik (ADVERTENTIE) daqm-yyt Zandvoort, Santpoort Wagenweg, Schaepmanstraat S. HAARLEM. Het Noordhollands Philharmonisch Orkest speelde gistera vond zijn hoogste troeven uit. Onder An dré Vandemoots leiding werd op het in de Gemeentelijke Concertzaal gegeven vierde A-serieconcert. een partituur ver klankt die binnen het symfonisch reper toire toch nog altijd tot de moeilijkst realiseerbare behoort: Ravels Tweede Sui te uit „Daphnis et Chloé". Een stuk waar in de geniale orkestrator die Ravel is geweest voortdurend alle registers van zijn talent opentrekt en van maat tot maat een fascinerend koloriet schept. lai I .1'1 ment waaraan bepaalde klanktrucjes („gimmicks”) ontleend konden worden of als een geluid waarbij onder invloed van bepaalde stimulantia zalig kon worden ge tript. Shankar gruwde daarvan en deed alles om de plotse cultus rond zijn persoon te zuiveren. Hij trad op op grote rockfesti vals om de materie beter toe te kunnen lichten en ik vermoed dat zijn optreden op het fameuze Concert for Bangla Desh (eveneens een initiatief van Harrison, 1972) daartoe veel bijgedragen heeft. Al een tiental jaren komen steeds meer Indiase musici, niet zelden daartoe door Shankar zelf aangespoord, naar het Wes ten om hun vakmanschap en muzikaliteit ook hier te laten bewonderen en aldus een groter begrip te kweken voor de schoon heid van de raga’s en tala’s. De Indiase muziek gaat in zijn huidige vorm meer dan 2000 jaar terug en kent een verleden dat gepaard is aan religieuze beleving en de grandeur van vorstenhoven. De essentie ligt in de combinatie van melodie en ritme; de harmonie - in westerse muziek zo be- Literpak t og radio- en tv-presentatoren hebben met de platenindustrie. Hij baseert zijn mening op de klachten die hij zegt te ontvangen van de leden. „Er zijn artiesten die kla gen dat ze pas in een bepaald program ma komen als ze een plaat laten opnemen bij de maatschappij waar de discjockey, die zelf zoveel mogelijk werk uit eigen stal draait, commerciële banden mee heeft. Nee, namen noem ik niet, omdat je er dan slechts een paar uitpikt, terwijl het juist onze bedoeling is de langzaam tot systeem ontwikkelde situatie aan te pakken. Maar we weten zo, dat er vijf discjockeys zijn die een eigen muziekuit geverij hebben, terwijl er daarnaast meer presentatoren kunnen zijn die ook banden hebben met de platenindustrie”. veau. Zo zijn ze eikaars rivalen. Daponte heeft alle belangrijke rollen al vertolkt, alleen koestert hij nog de heilige wens Don Juan te spelen. Wanneer hij aan de voorbe reidingen daartoe bezig is verschijnt Rosi na Elvira. Ooit is zij door Daponte verleid nu is zij zelf een belangrijk toneelspeelster. Zij stuurt aan op een krachtmeting met Daponte, wint het degengevecht overtui gend en dat betekent ook het einde van Dapontes heerschappij. Dat het er niet om gaat dat de vrouw voortaan als overwin naar te boek zal staan wordt door de auteurs benadrukt met het latere falen van Elvira wanneer zij zelf op het toneel de rol van Don Juan zal spelen. Man en vrouw doen voor elkaar niet onder, zijn als meselijk individu gelijk. Dat het schermgevecht nu door een vrouw gewonnen wordt komt niet omdat de man als man verliest, maar eenvoudig doordat hij als mens niet tegen het, gevecht is opgewassen. De spelers van F act hebben er met Hogenboom een verfrissende voorstelling van gemaakt waarin de accenten veel min der zwaar liggen dan uit bovenstaande misschien blijkt. Als vorm is hier gekozen voor toneel binnen het toneel. De plaats van handeling is een repetitieruimte van een groot theater in Parijs en de spelers van F Act spelen toneelspelers, een af stand nemen dat tegelijk vrijheden biedt. Ceelen en Hogenboom hebben voor hun tekst ook gebruik gemaakt van gedeeltelij ke scènes uit andere stukken (denk aan Hamlet die het tegen Polonius over de vormen van een wolk heeft) en deze soms bijna ongemerkt behendig verweven. Er zijn ook lijnen zichtbaar naar een verholen kritiek op het hedendaagse toneel. Zo is in de geldschieter monsieur Le Loupe ge makkelijk de commercieële producent in de vrije theatersector te herkennen. De spelers in deze eigentijdse geactuali seerde Don Juan zijn Ineke ter Heege, Ria van Meurs, Eilberf Gieske (een soms de monische Don Juanfiguur), Pascal Dever- werre en Aat Ceelen zelf. In de voorstel ling die ik woensdagavond zag leverden zij alle vijf heel verdienstelijk spel deels in travestie en in dubbelrollen, gerugge-, steund vooral door merkbaar plezier in wat zij doen. De opvoering is daardoor heel aantrekkelijk geworden, al kan zij in totaliteit best wat meer vaart krijgen. Op zich is deze F Act-produktie zeker een theaterbezoek waard, ook al zijn er nu nog wat zwakkere momenten. Over enkele we it Wilbert Gieske als Daponte (Don Juan) ken komt „Het verhaal van de Don Juan” en Ria van Meurs als zijn stervende schrij- naar de Toneelschuur in Haarlem. ver. (foto Tom Omloo). KO VAN LEEUWEN een van de meest indrukwekkende muzi kale uitbeeldingen van een natuurstem ming, een prachtige climax van onwezen lijke, vage geluiden: de langzaam wijken de nacht, iet ontwaken van de vogels en de stralende zonsopgang. En als zodanig wer den die veranderende stemmingen ook door het gedisciplineerder dan ooit spelen de NPO getroffen. Het middendeel, „Pantomime” ge naamd, illustreert de sage van de bosgod Pan de nimf Syrinx en vormt de inleiding tot de „Danse Générale”, het bacchanaal waarin Chloé op de verleidende fluittonen van Pan begint te dansen. Die dans wordt steeds hartstochtelijker, van alle kanten komen nimfen, saters en bacchanten toe stromen om aan de wilde orgie deel te nemen. In Vandernoots handen werd het ook een klankenorgie, maar dan één van berekend effect, die het fantasievolle Griekse verhaal in Ravels instrumentale rijkdom grote intensiteit meegaf. Degenen die dit concert waarop het Haarlemse or kest in topvorm te horen was, niet bezoch ten, krijgen tezijnertijd alsnog de gelegen heid om het niet alledaagse, muzikaal ge- bodene via radiouitzending te beluisteren. Behalve deze heuglijke Ra vel-vertolking kreeg het publiek een spanningsrijk voor gedragen Derde Symfonie van Brahms te genieten. Geen uitvoering die van subtili teiten aan elkaar hing, maar waarvan vooral het heroïsche element indringend naar voren werd gebracht, in niet altijd even fijn dynamisch afgewogen, maar wél in betrokken orkestspel. Ook de solist van de avond, de 44-jarige Hongaarse pianist Tamas Vasary (leerling van Annie Fischer) sloot zich goed aan bij die uitvoeringsatmosfeer van niet overal even fijnzinnige maar steeds suggestieve benadering. Zijn vertolking van het Eerste pianoconcert in Es van Liszt kreeg in elk geval het verbluffende en meeslepende karakter dat de componist aan dit werk heeft meegegeven. Met soms haast agres- sief-wilde dan weer helder parelende maar altijd uiterst virtuoze pianistiek - en in 'Uitstekende samenwerking met Vander noot en het orkest - veroverde Vasary in de twintig minuten die dit bondige romanti sche pianoconcert vol briljant effect duurt, de harten vat het Haarlemse publiek. Pak Gala koffie 250 gram bonen ot fa A A sneltiltermahng fA J J

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 17