VORIG JAAR GEMIDDELD 203.500 WERKLOZEN Werkloosheid Haarlem weer toegenomen Doden bij betoging in Iran Van Overbeeke Indira Gandhi Umuider Courant Hoger beroep in zaak OPBERGMAPPEN Grieks schip in in moeilijkheden voor Umuiden wordt vervolgd I 4 Antieke auto’s geveild ’Uitlevering van Folkerts is toelaatbaar’ het woord is aan... aantal pagina's vandaag: 2ó I het weer i I agenda pagina I I Officier van Justitie: Boortoren Carter presenteert begroting VS op 19 januari Het Grote Geheim Israëlische minister overlegt met Sadat Gelaarsde hond i-- I Vrouwtje van 1 Stavoren gestolen Plaatselijk buien WOENSDAG 11 JANUARI 1978 (ADVERTENTIE) William Shakespeare: k WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN 68ste jaargang no. 59, ML i I 2 2, 3, 4 VOOR KANTOOR BEDRIJF TEKENKAMER Kunst Radio en televisie/S trips Economie Beurs Sport 19 21 20 .23, 25 BRUIN ZONDER ZON GEDURENDE HET GEHELE JAAR Weerrapporten Binnen- en buitenland Plaatselijk nieuws 5, 6, 7, 9, 11 17 EXCLUSIEVE ZELDZAME EDELSTENEN Juweliershuis Haverkort Winkelcentrum Schalkwijk I (Van onze redactie economie) DEN HAAG. In 1977 waren gemiddeld 203.500 mensen werkloos, oftewel 5,3 percent van de afhankelijke beroepsbevolking (mensen die op een baan in loondienst zijn aangewezen). Dit blijkt uit het arbeids- marktverslag van het ministerie van Sociale Zaken. De werkloosheid onder de mannen was vorig jaar gemiddeld 4,8 percent, die bij de vrouwen 7,1 percent. Vergeleken met 1976 steeg de werkloosheid bij vrouwen en daalde die bij de mannen. Over 1977 stonden er gemiddeld 55.400 vacatures open bij de arbeidsbureaus, tegenover 47.000 in 1976. 1 II IJmuider Courant Geen dagtaak voor meer dan helft toekomstige onderwijzers I (ADVERTENTIE) GED OUDE GRACHT 103 HAARLEM TELEFOON 023-324650 I (AD VER TENTIES) mfflHHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiii Ik nomapbsï i i i iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim Afgaande op feiten en verklaringen van betrokkenen in het vredesoverleg in het Midden-Oosten, zou men zeer pessimis tisch moeten zijn. Dat zijn diverse poli tieke commentatoren en ivaarnemers dan ook. Toch maken ook de grootste pessimis ten gewag van een zekere verwarring, bij voorbeeld ten aanzien van de kwestie der joodse nederzettingen in de Sinaï. Opmer kelijk is daarbij dat noch premier Begin, noch president Sadat zich opwindt en dat zij beiden rustig proberen hier en daar wat olie op de golven te gieten als het te pas komt. Deze situatie is illustratief voor het wel eens te weinig aandacht krijgende gegeven, dat onderhandelingen plaatsvin den tussen de premier van de democra- tisch-parlementaire Israëlische regering en de sterk eigenmachtig regerende Egyp tische staatsleider. Het zijn twee ongelijke grootheden met volkomen verschillend ge aarde achterban. Premier Begin moet voor iedere stap op weg naar de vrede zijn regering plus het parlement in meerder heid achter zich zien te houden. Sadat kan autonoom over verdere stappen beslissen, maar moet rekening houden met de pu blieke opinie en de onderstromen in zijn land en in de gehele Arabische wereld. Maar bovenal moet hij zijn onontbeerlijke steunpilaren Jordanië en Saoedi-Arabië te vrind houden. Men zou kunnen zeggen (misschien wat melodramatisch) dat Begin en Sadat om wille van de vrede Jehovah en Allah als één en dezelfde persoonlijkheid hebben geïdentificeerd. spaame 34-hoek damstraat tel320077 letters tekstborden perspex signs vinyl I I De rest is diplomatie, maar wel een zeer riskante. JERUZALEM (UPI). De Israëlische minister van Defensie, Ezer Weizman, zou vandaag in Assoean, Egypte, president Anwar Sadat ontmoeten. Dit heeft de Is raëlische regeringsradio gisteren meege deeld. Weizman, hoofd van de Israëlische delegatie in de militaire commissie die in Cairo zal spreken over de militaire aspec ten van een vredesregeling, zal met het particuliere vliegtuig van Sadat van Cairo naar Assoean gaan. Weizman ontmoette Sadat eerder vóór de topconferentie van Sadat en premier Begin in Ismailia. (Zie ook pagina 3) i Na het stormachtige succes in di verse landen, o.a. Frankrijk is nu ook in Nederland de zgn. „bruinpil" verkrijgbaar Het belangrijkste be standdeel van deze natuurzuivere bruinpil is caroteen, een bruin oranje pigment, dat in veel ge kleurde planten te vinden is en met name vooral in worteltjes. Door de voorgeschreven dosering in acht te nemen, ontstaat er een egale brui- ning van de huid over het gehele lichaam. De eerste bruine kleur ver schijnt over het algemeen na een week. Vraag Uw specialist, de drogist. Importeur: Kernpharm B.V., Veghel Tel. 04130-64016 Het ambtenarengerecht was niet ak koord gegaan met de motivering, die aan het ontslagbesluit ten grondslag lag. Bij de Centrale Raad voor Beroep in Utrecht zal de zaak opnieuw komen te dienen, waar door de uitspraak van het ambtenarenge recht is geschorst en het ontslag formeel weer van kracht is. De heer Van Over beeke was van 1963 tot 1976 werkzaam als hoofd van de afdeling onderwijs. HAARLEM. Het college van B. en W. van Haarlem tekent hoger beroep aan tegen de uitspraak van het ambtenarenge recht, dat het ontslagbesluit tegen mr. J. van Overbeeke, voormalig hoofd van de afdeling onderwijs, nietig verklaarde. Primair wordt van de feiten waarvan de opgeëiste persoon in het buitenland wordt verdacht, een dubbele strafbaarheid ver eist, dat wil zeggen dat de gewraakte han delingen ook volgens het Nederlandse recht strafbaar moeten zijn. In het geval van Knut Folkerts acht mr. Booster aan deze voorwaarden alleszins voldaan. De rechtbank zal op 25 januari uitspraak doen. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De werkloosheid in Haarlem is in december na een constante daling sinds augustus weer toegenomen met 64 tot totaal 1083 mannen, wat overeenkomt met 2,2 percent van de afhankelijke beroepsbevolking. De vraag naar personeel daalde met 161 tot een totaal van 746 (1,5%). Bij de vrouwen zette de dalende werkloosheid nog door en verminderde met 48 tot 543. De vraag daalde met acht naar 159. In de nabijheid van het schip, dat door schade boven de waterlijn water maakte, bevond zich de Britse mijnenveger Kirk Liston, die de Griek begeleidde. Deze slaagde er op eigen kracht in de haven van Rotterdam te bereiken. Het schip, met een laadvermogen van 495 ton was op weg van Antwerpen naar Aberdeen. De reddingboten, een helikop ter die stand-by werd gehouden en sleep boten behoefden niet in actie te komen. Omstreeks kwart voor zes woensdagoch tend werd de noodsituatie opgeheven. Het leven is een sprookje, verteld door een idioot. Dat dit cijfer vorig jaar hoger was, werd mede bepaald door de in 1977 in een aantal cao’s opgenomen afspraken om meer va catures te melden. Voor 29.000 van de in totaal 52.500 on derwijzers die tussen nu en 1982 afstude ren, is geen volledige dagtaak in het on derwijs beschikbaar. In diezelfde periode zullen ook 10.000 van de in totaal 21.000 pas afgestudeerde kleuterleidsters geen aanstelling kunnen krijgen als leerkracht. Dat blijkt uit een gisteren verschenen publikatie van de Commissie Prognose Kleuter- en Basisonderwijs. Behalve het ministerie van Onderwijs zijn ook de on- derwijs(vaklbonden in die commissie ver tegenwoordigd. Hoewel de commissie nog geen schatting heeft gemaakt van de te verwachten werk loosheid na 1982, waarschuwt zij dat de tot nu toe ervaren problemen rond de vraag en het aanbod nog maar een begin zijn van wat verwacht kan worden. In dit verband wordt het jaar 1977 gekenmerkt als een keerpunt. In dat jaar is het aantal kinderen dat naar het kleuteronderwijs ging met 40.000 gedaald. Die sterke daling zet zich verder door, ook in de jaren ’80. Het afnemend aantal geboorten werkt ook door naar het lager en voortgezet onder wijs. Volgens de schatting neemt het aan tal kinderen in de leeftijdsgroep van zes tot zeventien jaar tot 1982 in totaal met 400.000 af. De werkgelegenheid in de schildersbe drijven is in 1977 vergeleken met 1976 verbeterd. Tot december 1977 was de werkloosheid afgenomen met 31 pct. ten opzichte van de periode januari-december 1976. Voorzitter J. Koeman van het bedrijf schap schildersbedrijf heeft dit vandaag in Rijswijk tijdens een openbare vergade ring meegedeeld. Hoewel een daling van de werkloosheid niet beslist eenzelfde groei van de werkgelegenheid betekent zag hij toch een verbeterde situatie van de werkgelegenheid De zeventig Duitse-herdershon- den in dienst van de Nieuwzee- landse politie worden voorzien van laarzen twee paar per hond. De honden zullen de laarzen dragen bij speciale gelegenheden, bijvoor beeld wanneer caféruzies moeten .worden beslecht en de dieren hun poten zouden kunnen bezeren aan glasscherven. NU OOK IN NEDERLAND de „bruinpil” BRONZACTIVE NEW DELHI (AFP). Mevrouw Indira Gandhi zal worden vervolgd omdat zij heeft geweigerd als getuige op te treden voor de enquêtecommissie, belast met het onderzoek naar eventuele excessen tij dens haar regering gedurende de uitzon deringstoestand van 1975 tot 1976. I Negentig „oliemannen” zijn in staking op een boortoren in de Noordzee, ter ondersteuning van een eis tot betaling van achterstal lig loon, zo is door woordvoerders van de groep vandaag meege deeld. De stakers zeggen, dat zij ontslagen zijn omdat zij niet op hun werk waren verschenen. Zij zullen blijven staken zolang hun werkgever hun eisen negeert. De desbetreffende boortoren produ ceert niet meer sinds juni in ver band' met de plaatsing van een nieuwe installatie voor de winning van gas. MAASTRICHT. Officier van Justitie mr. J. Booster heeft vanmorgen de recht bank in Maastricht geadviseerd de door West-Duitsland gevraagde uitlevering van het RAF-iid Knut Folkerts toelaat baar te verklaren. In een uitvoerig betoog zette mr. Booster uiteen dat naar zijn mening is voldaan aan alle voorwaarden die zowel door het Europees verdrag be treffende uitlevering als door de Neder landse Uitleveringswet aan inwilliging van een dergelijk verzoek worden gesteld. Verscherpte bewaking rond het ge rechtsgebouw in Maastricht, waar het uit leveringsverzoek rond Folkerts wordt be handeld. WASHINGTON (UPI). De Ameri kaanse president Jimmy Carter zal op donderdag 19 januari de „State of the Union-boodschap” uitspreken in het Con gres. De begroting, van 500 miljard dollar, zal de Amerikaanse president op 23 janua ri overhandigen aan het Congres. UMUIDEN. Dinsdagavond om streeks kwart over negen zijn de redding boten Johanna Louisa uit IJmuiden en de Bernard van Leer uit Scheveningen uitge varen nadat de Griekse vrachtvaarder Psiloritis, die zich op dat moment onge veer 20 mijl uit de kust ten westen van IJmuiden bevond, om onmiddellijke hulp had gevraagd. (Van onze redactie buitenland) TEHERAN. Bij botsingen tussen poli tie en Iraanse dissidenten in het stadje Oom ten zuiden van Teheran zouden 20 doden en 300 gewonden zijn gevallen. Vier agenten raakten gewond. Dissidenten ver weten de politie „meedogenloos op treden”. Volgens het Iraanse persbureau Pars ging de betoging over een protest tegen landhervormingen. Zaterdag was hier ook al om gedemonstreerd maar gisteren liep de betoging volledig uit de hand toen de politie het vuur opende op de demon stranten. Het gewestelijk arbeidsbureau vindt deze toename van de werkloosheid nor maal, veroorzaakt door seizoeninvloe den. In vergelijking met december 1975 toen 3,4% werkloos was laat 1977 een aanzienlijk beter cijfer zien namelijk 2,2 percent. Opmerkelijk is dat de werkloosheid onder de vrouwen de laatste jaren in december afneemt. Dit jaar voornamelijk in de sectoren kan toor en onderwijs. De vraag naar jonge ren is afgenomen en heeft voorname lijk betrekking op metaalbewerkers, bouwvakarbeiders, winkelpersoneel en algemene dienst. In de nieuwbouw en verbouwsector blijft de vraag naar va klieden onverminderd bestaan, hoewel de totale vraag terugliep en werkloos heid toenam. Mede als gevolg van de bereidheid van onderwijzeressen om ander Werk te gaan doen nam de werkloosheid met 9 af tot 74. Het aantal werkloze jeugdige vrouwelijke winkelbedienden daalde in december in verband met de grote ver koopdrukte. Een stijging van het aan bod van losse arbeiders en algemene dienst werd veroorzaakt door het aflo pen van tijdeljke contracten. Ook lieten zich uitzendkrachten inschrijven we gens het ontbreken van opdrachten. Als gevolg van terugkeer van vakantie is de werkloosheid onder de buiten landse krachten toegenomen. De werkloosheid in rayongemeenten: Bennebroek 22, Bloemendaal 81, Haarlemmerliede 12, Heemstede 88 en Zandvoort 161. Alleen in Haarlem merliede daalde de werkloosheid. In de bollenstreek is de werkloosheid onder mannen met 85 toegenomen tot 497. Volgens het arbeidsbureau in Lisse is deze toename in zijn geheel te wijten aan het ontslag van „losse” werkne mers in de bloembollenbedrijven. In de overige beroepsgroepen blééf dé töë- stand stabiel. Bij de vrouwen nam de werkloosheid met 29 af tot 200. De vrouwen konden werk vinden dankzij het feit dat de winterpakkerij bij de bollenbedrijven weer is begonnen. Ook hier bleef de toestand in de overige sectoren stabiel. De werkloosheid in Noord-Holland is in december toegenomen met 380 mannen en kwam daarmee op een to taal vn 17.380 (3,3 percent). De grootste toeneming deed zich voor in de bouw waar 230 mensen zonder werk kwa men. De vraag daalde met 770 naar 10150 man. De werkloosheid onder de vrouwen liep met 320 terug naar 8690. Met name in het onderwijs konden 90 vrouwen geplaatst worden. De vraag daalde met 120 naar 2190. BEZORGKLACHTEN 4naandag t/m vrijdag van 18 w-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur UMuNend telefoon: 02550-10519 Vxx Santpoort: 023 - 31 90 53 In het Nationaal Automobielmuseum in Leidschendam is gisteren onder auspiciën van Christie’s een veiling gehouden van antieke auto’s. Een koper (zie foto) strekt de moede leden op een treeplank van een 6'A pk Corvert uit 1904. De andere foto toont een overzicht van de veiling. De opbrengst ervan viel met f 820.500 tegen. Men had op meer dan één miljoen gerekend. I STAVEREN. Het standbeeld van I het „Vrouwtje van Stavoren”, dat aan de haven van Staveren staat, is gesto- len. De ijzeren staven waarmee het beeld aan de sokkel was verbonden, zijn doorgezaagd. Het beeld is in de nacht van zondag op maandag ver- dwenen. Dit alles bepaalt de houding en de mate van openhartigheid van Begin en Sadat, maar principieel zijn zij beiden gelijkelijk gebonden aan „Het Grote Geheim”: de basisafspraak die zij samen in hun twee persoonlijke ontmoetingen hebben gemaakt. Niemand ter wereld, behalve misschien president Carter van de V.S., weet hoe die afspraak precies heeft geluid. Maar dat zij er is en dat zij door dik en dun wordt gehonoreerd is duidelijk, want anders was de bom tussen Israel en Egypte al eerder gebarsten. Sadat en Begin hebben, blijkbaar op initiatief van de grote diplomaat Sadat, besloten elkaar te vertrouwen en tot een contract tussen hun beide landen te komen dat de komende jaren (en misschierï zelfs eeuwen) moet kunnen doorstaan. Zij wa ren op het moment van hun afspraak op het punt gekomen, dat zij slechts twee alternatieven hadden: een alles vernielen de, vruchteloze oorlog te beginnen die een inleiding tot de Derde Wereldoorlog had kunnen zijn óf: vrede te sluiten, maar dan voorgoed. Zij hebben het tweede geko zen, maar daarbij hun ogen niet kunnen sluiten voor de politieke gevolgen in hun regio. Zij hebben iets gedaan wat zelden in de politieke wereldgeschiedenis is voorge komen: een heilige belofte, ongeacht de opschudding die zou ontstaan. Sadat moet begrepen hebben hoe een parlementair regerend premier moet kronkelen en ma noeuvreren om thuis de baas te blijven. Premier Begin moet begrepen hebben hoe een demagoog als Sadat met redevoerin gen en verklaringen moet schipperen om zijn onmisbare steunpilaren intact te hou den. Wat zij beiden doen en zeggen, is secundair. Half tot zwaar bewolkt en plaat selijk hagel of sneeuwbuien. Krachtige aan de kust af en toe stormachtige noordelijke wind. Minimumtemperaturen rond 1 graad, maxima circa 3 graden.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 1