BELGISCHE STAALINDUSTRIE FAILLIET Onder handelingen over PLANNEN IN TWENTE: Zweedse begroting toont flink tekort Individuele bedrijfsbeslissing hoeft niet te worden beïnvloed Spaar- deposito’stot Bon voor veel keus uit hoge, vaste rente Beleggings- bewijzentot 8°/ cao in bouw gaan door tussen de bedrijven door postgiro en rijkspostspaarbank .1: I k 9 Bols: onveranderd interimdividend groter kapitaal v Js ABN en AMRO stoppen stimulering verkoop munt Zuid-Afrika Minister van Economische Zaken Claes: I Sporthuis Centrum en Perry van der Kar willen samenwerken VOORZITTER PRODUKTSCHAP VOOR VEE EN VLEES: 20 21 ECONOMIE 19 7 8 (Van onze redacteur in België) i! o n groeit met de dag de onrust over de op handen zijnde sanering, die vele duizenden mensen hun baan zal kosten. Verkrijgbaar in coupures van f 1.000- en f 5.000,-. Vaste rente bij looptijd van 3 jaar, 714%, 4 jaar 7 WK en 5 jaar 8%. Bij een beleggingsbewijs krijgt u rente-op-rente: aan het einde van de looptijd ontvangt u automatisch uw aankoopbedrag plus de totale rente. Tussentijds opnemen zonder renteverlies voor de aankoop van een eigen huis in Nederland is toegestaan. Werkende jeugd Sony-dochter I 1 1 I 1 Minimum storting f 1.000,-. Bij elke storting keus uit looptijden van 2 tot 6 jaar met een vaste rente van 714% tot 814%. t Deposito's komen na de looptijd automatisch vrij. De rente is jaarlijks beschikbaar. Voor de aankoop van een eigen huis in Nederland kunt u ook tussentijds zonder renteverlies geld opnemen. it 36 0 9 I G 29 8 49 Voorzitterschap CNV skui- Wilt u zeker zijn van hoge, vaste rente over spaargeld dat u langere tijd kunt missen? Bij ons hebt u keus uit 5 spaardeposito's en 3 beleggingsbewijzen. U kunt de bon insturen of bellen (020) 5 89 3137 of 0017 (gratis), als u meer wilt weten over deze aantrekkelijke spaarmogelijkheden. Of ga naar het postkantoor en vraag naar de folders. Wereldhandelsvloot Werkgelegenheid Philips UTRECHT (ANP). Vak bondsbestuurder en opleidings functionarissen van drie bedrij ven (Heemaf, Stork en Hazemeij- er) in Hengelo werken aan een nieuw opleidingssysteem dat in de plaats moet komen van de huidige „zakgeldregelingen” waarbij de leerovereenkomst van de arbeidsovereenkomst is losge koppeld. Heidemij BRUSSEL. „In strikt juridische zin is de Belgische staalindustrie failliet”. Dit zei de Belgische minister van Economi sche Zaken Willy Claes gisteren, twee da gen voordat het eindrapport van het Amerikaanse adviesbureau McKinsey over sanering van de Belgische staalindustrie wordt bekendgemaakt. Vooral in Wallonië 1 WW en ziekteverzuim WOENSDAG II JANUARI Elektronische klok Pensioen metaal I k. I Debetrente Verstikkende isolering .SpaarfePO*'’0'5’ s i I Dagonderwijs als vervanging van (ADVERTENTIE) i en Naam. im, 7 0 I lil grote besluitvaardigheid van dat bestuur. Meijer hoopt dat verbeterd inzicht als r i i 4 81% rd 263,00 5,82 6.00 Ir. G. A. Meijer, voorzitter van het pro- duktschap voor vee en vlees, sprak giste ren in zijn nieuwjaarsrede deze mening uit. In de bestuursvergadering van maart, zo kondigde hij aan, zal hij een voorstel doen inzake activiteiten die voor zo’n on derzoek zouden kunnen worden onder nomen. Met zijn standpuntbepaling en aankon diging gaf hij antwoord op de door hem zelf opgeworpen vraag, of de zich voltrek- Tot voorzitter van de Werkende Jeugd CNV is benoemd André Bal. Bal is 31 jaar. Door de benoeming is voorzien in de vaca ture van voorzitter, die was ontstaan door het vertrek van Jan van Treuren. ZEIST (ANP). Individuele bedrijfs beslissingen hoeven niet te worden beïn vloed door organen als produktschappen. Het Japanse elektronicaconcern Sony Corporation gaat in of in de omggeving van Amsterdam nog deze maand een volle dige dochteronderneming oprichten. De nieuwe onderneming krijgt een maat schappelijk kapitaal van ƒ12 mln. Haar activiteiten, verkoop van professionele vi- deo-apparatuur, beginnen nog deze zomer. kende heroriëntering bij vleeswarenbe- drijven in een meer gezamenlijk beleid zou moeten worden ingepast. Hij meende dat de individuele concembeslissing zich in de komende jaren wel zal kunnen bevinden bij een steeds intensievere en effectievere samenspraak met de ondernemingsraden. De medezeggenschap komt daardoor in alle opzichten tot zijn recht De opleiding en de financiering zouden komen te vallen onder het ministerie van Onderwijs. Bij het nieuwe systeem zouden de werkgevers geen enkele betrokkenheid meer met de opleiding hebben, ook finan cieel niet. De leerlingen zouden naar be lieven zelf een baas kunnen biezen of over kunnen stappen naar een voortgezette op leiding. Als de oriënterende gesprekken zich po sitief ontwikkelen zullen de fusiegedrags- regels in acht worden genomen. De betrok ken bonden zijn over een en ander inge licht. Een groot deel van de vakbeweging wil de medezeggenschap van werknemers, on der meer in het investeringsbeleid van de bedrijven, via de produkt- en bedrijf schappen vergroot zien, of anders de deel neming aan het werk van die publiekrech telijke bedrijfsorganen stopzetten. Minister Claes sprak gisteren van een „delicaat en sociaal gevaarlijk vraagstuk". De Belgische staalon- dernemingen hebben in totaal ruim 4,5 miljard gulden schuld. Claes: „De financiële nood is zo hoog gestegen dat er feitelijk geen centime meer bij kan.” Niettemin verwacht de bewindsman dat de overheid de staalbe drijven dit jaar met „ten minste 700 miljoen gulden" Het is een zaak van een Zuidafrikaanse organisatie, de Gold Mine Corp. De twee grote banken hebben het vroegere Angola Comité, nu Comité Zuidelijk Afrika gehe ten, echter laten weten dat zij de Kruger rand niet meer uitdrukkelijk onder de aandacht van het publiek zullen brengen. AMSTERDAM (ANP). De twee Ne derlandse grote banken, de ABN en de Amrobank, zullen de verkoop van de Zuid afrikaanse Krugerrand niet meer stimule ren. Wel blijft deze gouden munt in de verkoop. Volgens de Amrobank heeft men de munt al weinig in de belangstelling gebracht. Reclame, zoals op de TV, zal er nog wel blijven, aangezien de banken bui ten dit soort van aanbeveling staan. gevolg van de door hem voor te stellen onderzoekingen in de komende jaren ook invloed zal kunnen hebben op het subsi diebeleid van zijn produktschap. Dat zou een „verfrissende transfusie” zijn voor de „geleidelijk aan toch wel bloedarmoedig geworden toestand” van het bestuur. Met dat laatste doelde hij, blijkens een toelich ting van zijn secretariaat, op een niet erg Ook in 1977 kregen de Belgische staalondernemin- gen die voor het belangrijkste deel in het Waalse landgedeelte zijn gelegen, 700 miljoen gulden aan leningen van de regering om het hoofd boven water te kunnen houden. Daarnaast moet er dit jaar ook nog geïnvesteerd worden om de bedrijven weer rendabel te maken, aldus minister Claes. In Luik en Charleroi, de twee grootste Belgische aan kredieten bij zal moeten staan om de bedrijven in staat te stellen financieel te kunnen overleven. toonde zich nogal pessimistisch (hij had het over een „moeras”). Voorzitter Bram Buys van de federatie bouw- en houtbon den (FNV) zei dat de houding van de werkgevers op verschillende immateriële staalbekkens, groeit inmiddels de onrust. In een tus sentijds rapport had McKinsey al berekend dat in het minst gunstige geval in totaal 20.000 ontslagen zouden moeten vallen tot 1981. Volgens sommigen zou het eindadvies niet veel van dit getal afwijken. Aangenomen wordt dat op korte termijn een bedrijf in Luik (met 6000 werknemers) en een in Charleroi (met 5000 werknemers) gesloten moeten worden als eerste stap in het saneringsproces dat in Wallonië, volgens sommige vakbondsmensen, „een sociale revo lutie kan veroorzaken". Volgens Van Commence gaan de werk gevers ook niet akkoord met de eis van de bonden, dat de lonen op 1 juli met een half procent worden verhoogd teneinde de koopkracht van de werknemers te kunnen handhaven. Ze stemmen wel in (althans in principe) met een wijziging in de loonstructuur. Die wijziging houdt in, dat de vijf procent waarmee de werkgevers de lonen per on derneming of object mochten verhogen, nu in de basisionen wordt opgenomen. STOCKHOLM (DPA). De Zweedse regering heeft bij het parlement een be groting ingediend voor de twaalf maan den vanaf 1 juli 1978, die een tekort Iaat zien van 32,2 miljard kronen. Het tekort op de begroting van het lopende jaar wordt nu geschat op 33,2 miljard kronen vergeleken met de oorspronkelijke ra ming van 15,7 miljard. Het grote verschil is het gevolg van niet voorziene uitgaven op het gebied van ar beidsmarkt en hulp aan het bedrijfsleven. In het jongste ontwerp worden de uitgaven begroot op 151,6 miljard kronen, 21 pro cent meer dan de begrote uitgaven voor dit jaar maar slechts vijf procent meer dan de jongste bijstelling van de geraamde uitga ven in dit begrotingsjaar. De Zweedse minister van Economische Zaken, Goesta Bohman, deelde het parle ment mee dat de overheidsuitgaven van het huidige kalenderjaar naar volume ge meten ongeveer evenveel zouden zijn als in 1977. De plaatselijke overheden zullen ech ter reëel 4,5 procent meer uitgeven. Als een van de weinige lichtpuntjes die nog te bekennen zijn noemde Bohman een geringe toeneming van de Zweedse export aan het eind van vorig jaar. Met de nieuwe begroting in de hand hoopt de regering de werkloosheid in Zweden op het huidige peil van twee procent van de beroepsbe volking te kunnen houden. De verbondsraad van het CNV heeft de aangesloten bonden geadviseerd H. van der Meulen te verkiezen tot opvolger van voorzitter J. Lanser, die dit voorjaar zijn functie neerlegt. De 52-jarige Van der Meulen is sinds 1973 lid van het CNV- verbondsbestuur. Ir. Meijer ging nog wat nader in op het probleem van de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie: mag of moet de collecti viteit het antwoord op wat er te doen staat formuleren, of is het een zaak van „elkeen kan zich het beste zelf zijn tuintje schofdelen” of, erger nog, „wie zich red den kan redde zich”? NIEUW-VENNEP (ANP). NV Koninklij ke Distilleerderijen Erven Lucas Bols gaat over 1977 een onveranderd interimdivi dend betalen van 1 per aandeel van 10 nominaal over het per 9 mei vorig jaar door een uitgekeerde agiobonus met 40 procent vergrote kapitaal, zo heeft het bedrijf bekendgemaakt. Bohman verwacht een tekort van 16,9 miljard kronen op de lopende rekening van de Zweedse betalingsbalans tegen een tekort van 16,1 miljard kronen in 1977. Het tekort op de handelsbalans zal echter met twee miljard verminderen tot 3,7 miljard in het kalenderjaar 1978. iche val- i re lijk eers 5) ara- 6,50 7,00 1,60b 3,90 1,05 >65,00 I 1 '8,00e 3,00g '2,00 0,50d 14,00 13,80 •5,60 '5,00d l,50d >9,30 10,30e 2,00d >4,00 13,00 14,00 19,00 15,00 De tonnage van de wereldhandelsvloot is in de afgelopen tien jaar meer dan verdubbeld. De tankervloot groeide in om vang het meest, namelijk met 190 procent. Begin deze maand bestond de wereldhan delsvloot uit 31.387 vracht- en passa giersschepen (tezamen 586.975 mln ton). De tankervloot, thans 7.000 schepen, nam in omvang toe tot 314.259 mln ton. 1,00 3,50 i.OOd 9.30 1,31 7,00 5,30 8,70 0,00 0,00 1,40 2.00 9.90 3,10 5,00 6.70 2,50 0,50 9,90 0,00 8,50 7,00 8,10 7,50d l.20d 3,50 8,00 9,50 B,00 0,50 4,30 4,00 8,50 7,00 0,70 9,00 1,00 2,70 5,80 3,80 6,80 6,50 0,00 0,00 1,90b 1,00 6,00 0,50d 6,90 9,00 6,00 <0,10 3,00 2,00 2,50 2,00 7,20 12,30 >5,10 Wèl kunnen, van het gezante lijke werk in een produktschapsbestuur uit, de moge lijkheden van de markt en de structurele ontwikkelingen van de gezamenlijke on dernemingen in een sector meer worden onderzocht. Daarvan kan de individuele bedrijfsbeslissing alleen maar profiteren. i i De Unie van Beambten, Leidinggevend en Hoger Personeel (BLHP) wil dat Philips tijdig informatie geeft en overleg pleegt over voorgenomen investeringen. Dit blijkt uit voorstellen voor de Philips-cao 1978, die de Unie BLHP heeft ingediend. De unie wil dat de huidige vier-ploegen- diensten worden omgezet in vijf-ploegen- diensten. Maar of het uiteindelijk tot een akkoord komt is nog lang niet zeker. Voorzitter Dilo van Commence van de bouwbond CNV overleg over de werkgelegenheid en instel ling van een speciale commissie). Maar dat ze keihard nee blijven zeggen tegen meer gedetailleerde APO’s per onderneming. APO’s konjen overigens in de cao-voor- stellen van de CNV-bond niet voor. Als de collectiviteit gaat normeren en daarmee, al bevoogden, de ontplooiing van de groep of het individu aantast, gaat de collectiviteit in de fout. Als de collectiviteit de bescherming van het individu in ver band met zijn recht op een ruim bestaans minimum verwaarloost en dus eigenlijk ook diens ontplooiing, is de collectiviteit evenzeer tekortgeschoten. Ontplooiing kan dus worden verhinderd door te veel of te weinig activiteit. Heidemaatschappij Beheer zal haar dochteronderneming Aannemingsmaat- schappij Cultuurweg in Arnhem (40 man) verkopen aan Via Regia in Geleen, een volledige dochter van Strabag-Bau in Keu len. Met de bonden wordt nog onderhan deld. Strabag zal door de overhame zijn activiteiten in Nederland uitbrefden. WOERDEN (ANP). Aan het eind van het zevende onderhandeiingsgesprek over de bouw-cao 1978 hebben de onderhande laars gisteren in Woerden besloten, de tot dusver bereikte resultaten eerst aan hun besturen voor te leggen om vervolgens op 19 januari verder te praten. Dit lijkt een positieve ontwikkeling, want de ver wachting was dat het overleg zou stranden. Het experiment zou op kleine schaal van start kunnen gaan met 36 leerlingen in het Educatief Centrum Twente, waarin een aantal vormingscentra en instellin gen samenwerkt om experimenten uit te voeren. Bij de uitvoering van de ziektewet is het aantal meldingen vorig jaar ten opzichte van 1976 met 2,3 miljoen vrijwel onveran derd gebleven. Deze stilstand is opmerke lijk, gezien het feit dat in een.reeks yarj voorgaande jaren het ziekteverzuim voort durend toenam. In 1977 werd 2,3 miljard aan ziekengeld uitgekeerd. Wat de werkloosheidswet betreft, het aantal aan vragen van 160.000 om uitkering in ver band met ontslag was slechts 5 pet lager dan in 1976. Aan WW-üitkeringen werd ƒ640 mln betaald (in 1976: ƒ712 mln). punten nog net zo afwijzend is als voor heen. Volgens hem is er wel sprake van een kleine doorbraak voor wat betreft de loonstruktuur. Noch de werkgevers noch de federatie wilden nadere mededelingen doen over de inhoud van het overleg over de cao voor de 256.000 bouwvakkers. Van Commenee liet wat meer los. Hij zei dat de werkgevers wei iets voelen voor een arbeidsplaatsenovereenkomst (APO) op bedrijfstaksniveau (twee keer per jaar I i De vakbonden zijn tegen die „^kgeldre- gelingen”. Ze vinden dat leerlingen die in opleiding en in dienst zijn bij een werkge ver het gewone cao-loon moeten krijgen en geen zakgeld. Bovendien zien de bonden eigenlijk nog liever dat ondernemers er zelf helemaal geen schooltjes op na hou den. De bonden geven er de voorkeur aan dat er een nieuwe onderwijsvoorziening komt voor zestien-, zeventien- en acht- tienjarigen die normaal deel uitmaakt vaiji het totale voortgezet onderwijs. Dit jaar zullen naar verwachting 720.000 elektrische en/of elektronische klokken in Nederland worden verkocht. Dat is 25 pro cent meer dan vorig jaar. Als de prognose uitkomt zal eind dit jaar 60 pet van de Nederlanders een dergelijke klok in ‘ge bruik hebben, aldus een onderzoek van Braun Electric Nederland. Werknemers in de metaalindustrie die werkloos worden zullen zes maanden lang verzekerd blijven voor het weduwen- en wezenpensioen. Tot voor kort bleef na ontslag alleen het premievrije weduwen pensioen verzekerd en dat is vooral bij jonge werknemers erg laag. Het systeem waaraan momenteel in Bel gië wordt gesleuteld, voldoet aan die vak- bondsverlangens, aldus „Industrierevu”, het blad van de Industriebond NKV. Als het ministerie van Onderwijs het Hengelo se experiment wil gaan financieren, kan dat het begin van het eind betekenen vari de zakgeldcontracten. In het nieuwe sys teem zijn de jongeren niet meer in dienst van een werkgever, maar volgen ze ge woon dagonderwijs. Het onderwijs komt dan geheel buiten invloed van de werkge vers te staan, aldus de Industriebond NKV. Bovendien zijn er dan doorstro- mingsmogelijkheden naar andere (voort gezette) opleidingen en komt de opleiding niet geïsoleerd te staan zoals nu wel het geval is. In het nieuwe systeem zouden de leerlingen volledig participatie-onderwjjs krijgen, hetgeen wil zeggen dat op een onderwijsinstituut wordt gewerkt aan kennisvermeerdering, vaardigheidstrai ning, persoonlijkheidsvorming en maat schappijleer. Het bruto nationaal produkt (alle gele verde goederen en diensten) zal dit jaar 0,2 procent groeien na een vermindering van 2,4 procent vorig jaar. De particuliere con sumptie zal reëel met één procent vermin deren, vergeleken met eveneens één pro cent minder in 1977. De inflatie wordt geschat op negen procent tegen 13,5 pro cent in het afgelopen jaar. I i i I I In B AMSTERDAM (ANP). De besturen van Sporthuis Centrum en Koninklijke Bijenkorf Beheer (KBB)zijn besprekingen begonnen over de mogelijkheid van een toevoeging van de winkelvestigingen van Sporthuis Centrum aan die van KBB- dochter Perry van der Kar. De recreatiecentra van Sporthuis Cen trum zijn niet in de gesprekken begrepen, aldus een communiqué. In verband met de recente daling van de tarieven op de geldmarkt zal de Algemene Bank Nederland de opslag op debetrente voor kredieten in rekening-cöurant per 12 januari met een half procent vèrlagen. De opslag zal dan 0,5 pet bedragen. In een brief aan het College van B. en W. van Sittard heeft de progressieve fractie uit de gemeenteraad verkocht een onder zoek in te stellen naar het gebrek aan zuurstof in twee flatcomplexen. De flats werden onlangs geïsoleerd om warmtever lies te voorkomen en energieverbruik te gen te gaan. Volgens de briefschrijvers is onlangs een kind door Zuurstofgebrek be wusteloos geraakt in de keuken. zakgeldregeling’

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 21