Loodsdienst IJmond bracht nieuwe Winters onzeker voor IJmuider strandexploitanten Geen permanente vestiging voor Paviljoen Zeebad i Velsen start weer verkeerscursus Altaïr’ trots over uit Rotterdam I Vrouwenprogramma van Proloog maandag in Witte Tejater I I 'Eindelijk een schip, dat aan moderne eisen voldoet' II F Overdracht Even wennen Voorstelling initiatief Vrouwencafé Velsen Burgerlijke stand VELSEN 1 F 5 VELSEN-IJMUIDEN 19 7 8 JANUARI 1 I WOENSDAG - (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. De verwachtingen van strandpa- viljoenhouder Leen Koster zijn niet uitgekomen. niet laten staan in de wintertijd. Deze beslissing is gebaseerd op het officiële Rijks Zeeweringen reglement waarin staat dat de stranden van de Noordzeekust, voor de stormen van oktober en november losbarsten, vrij moeten zijn van bouw sels. Koster, die gedurende de zomermaanden zijn pa viljoen exploiteert bij het zogenoemde nieuwe strand, de IJmuider Slag, mag zijn uitspanning IJMOND. De loodsdienst in de IJmond heeft sinds gisteren een mooie en praktisch nieuwe loodsboot. Het is de „Altaïr”, die drie jaar in Rotterdam dienst heeft gedaan, nadat hij van stapel was gelopen. De komst van de Altaïr naar IJmuiden voelden de mensen van het loodswezen als een overwinning in de strijd om goed materieel in de IJmond. Het overvaren van de loodsboot van Rotterdam naar de IJmond werd dan ook bijna een triomftocht, waarbij vooral de bemanning haar weelde niet op kon. 3, GEBOREN: Standpaviljoens bij de zuidpier, staan er al zeker vijfentwintig jaar. Al die tijd „bij gedogen" van de rijksoverheid. De voorstelling in het Witte Tejater aan v.- I I I laat de gemeente weten, een vergunning voor Koster af te geven en verdere aandrang wordt daarom niet wenselijk geacht. VELSEN. Onder het motto „Ver- keerskennis vergaren is mensenleven spa ren” start de gemeente Velsen binnenkort weer een verkeerscursus. De lessen wor den gedurende vier avonden gegeven in het stadhuis te I Jmuden. De kosten bedra gen vijf gulden per persoon. Na deze inspectietocht en het vaarklaar maken van het schip, kwamen de mensen uit de IJmond in het loodsenverblijf bijeen voor de officiële overdracht. Directeur Ei- chelsheim van het Loodswezen Rotterdam wees op de historie, die aan deze plechtig heid was vooraf gegaan: een historie, waarin de 'emoties misschien hebben over heerst, als we er later op terugkijken en waarin we misschien wel eens tekort zijn geschoten in kritisch zeemanschap. Hij zei een schip over te dragen, dat in Rotterdam een aantal jaren goed heeft gewerkt, geen afdankertje, maar een schip, dat zijn kin derziektes kwijt is. Met het aanbieden van het scheepsjournaal en de Loodsvlag droeg hij het schip symbolisch over. Directeur Willemse van het district IJ mond noemde het een grote en gewichtige dag voor zijn district. „Ik sta sprakeloos over dit mooie schip. Van de twintig jaar Het moment, dat directeur Eichelsheim van het district „Rijnmond” onder het toeziend oog van directeur Willems van de IJmond de overdracht in het scheepsjournaal optekent. De nieuwe cursus begint op donder dagavond 25 januari. De overige lesavon den zijn op 2, 9 en 16 februari. De lesuren zijn vastgesteld van half acht tot tien uur. Aspirant-cursisten (vanaf 18 jaar) kun nen zich voor 20 januari opgeven bij de bode van het stadhuis, Plein 1945 te IJmui- den, telefoon 02550-19000, toestel 119. Want met de komst van de „Altaïr” zijn de tenderproeven nog niet de wereld uit. de Kanaalstraat in IJmuiden begint om acht uur en biedt als afsluiting de gele genheid om met Proloog in discussie te treden. Toegangskaarten zijn verkrijg baar en te bestellen bij buurthuis De Brulboei en tevens verkrijgbaar voor de voorstelling aan de kassa van het Witte Tejater. G. Leeuw, 76 jr„ echtgenote van J. G. Kohier, Santpoort. W. M. Brouwer, 57 jr., echtgenote van P. Geus, IJmuiden. C. M. C. Beentjes-Duin, jd., Uitgeest. M. G. van Dijk-Hoogendijk, z„ Santpoort. S. Kurt-Ustün, d., IJmuiden. A. Heilig-van Dijk, d., IJmuiden. M. M. Verhoef-de Ko- ning, d., Heemskerk. P. T. E. Kraak-Brink- man, z„ IJmuiden. OVERLEDEN: i Bij de Maasvlakte gingen de vier loodsjol- len stuk voor stuk even buitenboord om te zien of dat vlekkeloos verliep. En dat deed het: de moderne kranen lieten de jollen vlot zakken en zwiepten ze bijna het water weer uit. Bootsman L. van Belzen hield overal een oogje op en roerganger J. Hol man zat rustig in zijn stoel achter het stuurtje. ’s Morgens vroeg vertrok de bemanning voor de loodsboot naar Rotterdam, verge zeld van dit^cteur M. Willemse en C. Pel en C. Hoogland van de Abva, die zich bijzonder voor het naar IJmuiden halen van deze boot hadden ingezet. In de haven van Maassluis lag de Altaïr al te wachten op de nieuwe ploeg, een schip met een mooie lijn, maar vooral met moderne uitrusting en een ruime accommodatie. Bij hun inspectietocht van de brug tot onder de machinekamer konden de be manningsleden, die het schip nog niet ken den, hun weelde niet op. Enkele mensen uit de IJmond waren in Rotterdam op deze nieuwe schepen al ingewerkt. De machine kamer is een staaltje moderne techniek met een automatische storingsbewaking. De bemanningsverblijven zijn fuim opge zet en bieden de mogelijkheid om ook bij slecht weer binnen te zitten en de vrije tijd door te brengen. Ook de hutten bieden de mensen, wat ze in deze tijd verwachten mogen, een stukje privacy inplaats van het „veel makke schapen in een hok”-idee. Ook voor de loodsen is er een ruim opgezet en gezellig verblijf met bovendien grote ramen, zodat ze zich bij een stevige haal van het schip in een aquarium kunnen De cursus die al sinds 1964 wordt gehou den, trok de laatste keer, in november 1977, twintig belangstellenden. De praktijk heeft uitgewezen dat vooral diegerien die autorijles volgen, gebruik maken van het lessenpakket. Het onderwijs wordt gege ven door verkeersdeskundige P. van Desnen. Hij was eerder betrokken bij de oprichting van het Bureau Verkeersopvoe- ding en Propaganda van de gemeentepoli tie van Haarlem. Van Deenen verzorgt bovendien het verkeersonderricht op de lagere scholen in Velsen. Op de moderne brug bij het binnenlopen van IJmuiden: een ernstig kijkende stuurman, een vrolijke roerganger, een kapitein, die alles in de gaten houdt en op de uitkijk een tevreden directeur, die weet, dat zijn mensen nu goed materieel hebben. De directeur wees nog even op de terug gang van de scheepvaart op Amsterdam. Hij zag echter een lichtpuntje in een top dag als 4 januari met 60 scheepsbewegin- gen. „Misschien komt nog eens de dag, dat IJMUIDEN. In het Witte Tejater komt aanstaande maandag de vormingstoneel- groep Proloog spelen. „Vrouwen, als het aan ons ligt” is de titel van het programma dat wordt gespeeld. De uitvoering is een initiatief van het Vrouwencafé Velsen. De Eindhovense groep Proloog is aan het werk gegaan met het thema: wat is dat eigenlijk, vrouwenonderdrukking. Een vooral, hoe kunnen vrouwen de strijd aanbin den tegen die onderdrukking? Het wordt allemaal aangetoond in een verhaal, een levensbeschrijving van één vrouw, Hilde. Om half twaalf werd de tocht naar IJ muiden begonnen, op het moment, dat de wind al zo was toegenomen, dat de loods dienst in Rotterdam werd gestaakt. Vlot ploegde het schip zich een weg naar IJmui den met zo nu en dan een flinke haal door het woeliger wordende water. Daarbij ging wel de eerste mok thee en fles melk omver, maar het schip bewees meteen zich in ruwe zee goed te houden. Rond twee uur kwam men voor de pier van IJmuiden, waar de „Pollux” zijn loodsactiviteiten ook had gestaakt en trots werd de „Altaïr achter de oude „Pollux” in de vissersha- ven afgemeerd, klaar voor de dienst in de IJmond. Men beschikt nu over een goed schip en als later de tenderproeven weer worden opgenomen heeft men in ieder geval goed vergelijkingsmateriaal tussen tenders en een moderne loodsboot op zee. Jaren en jaren is de situatie bij de zuidpier al hetzelfde. Gemeente en Rijkswater staat knepen een oogje dicht. De paviljoens stonden er ’s winters bij gedogen, zoals dat officieel heet. Niets aan Het was even wennen op het schip, maar van het district Rijnmond waren wat per soneelsleden aan boord. Een enkeling blijft voorlopig in de IJmond de mensen inwerken, maar kapitein Parlevliet maak te zijn opvolger Harmenson snel wegwijs. Hilde is te zien, allereerst, als typiste op een bedrijf. Ze ziet wel wat daar loos is (vrouwen die als vanzelfsprekend eerder worden ontslagen dan de mannelijke colle ga’s bijvoorbeeld), maar ze is te druk met haar vriendje. Ze heeft het idee toch niet lang meer te werken, want de roze schijn van het huwelijk wacht en ze is dan ook vol verwachting over de toekomst. Het huwelijk, de monotonie, het isole ment, de dagelijkse verplichte zorg van man en kind, de supermarkt als enige contactmogelijkheid: het valt allemaal be hoorlijk tegen. Hilde besluit dan ook èen baan te zoeken. Dat lukt niet zo maar, ze moet er voor knokken: thuis met haar man en buitenshuis om een baan te vinden. Toch lukt het haar aan de slag te komen, al beginnen dan pas echt de moeilijkheden. Het volledige huishouden doen, een hele baan, de verwachting dat zij altijd thuis moet blijven als het kind ziek is; Hilda wordt tot een keuze gedwongen. Op dat moment gaat ze prat,en met de andere vrouwen in het bedrijf en ze komen tot de ontdekking dat al die problemen niet per soonlijk zijn, maar algemeen. Dat de op lossing van die maatschappelijke proble men gezamenlijk aangepakt moeten wor den, dat er een gemeenschappelijke strijd moet worden gevoerd. Proloog wil met dit stuk aantonen dat de achterstand van de positie van vrouwen ten opzichte van die van mannen niet alleen een cultureel-maatschappelijke achtergrond en oorzaak heeft maar tevens een gevolg is van het kapitalisme. ■*ii& Het is aan Rijkswaterstaat om dit reglement, waarin de belangen van zeewering, strand en duinen worden be schermd, uit te voeren en om de uitvoering daarvan door gemeenten te controleren. In de gemeente Velsen is echter in de loop der jaren een pre caire situatie ontstaan: de vier paviljoens bij de zuid pier blijven gewoontege trouw in de winter staan. Eén daarvan blijft ook open voor klanten en dat is Vers wij ve ren. Talloze vissers en strandwandelaars lopen er binnen. Ongetwijfeld heeft Koster ook een dergelijk visi oen voor ogen gehad, maar zijn verzoek mocht niet baten. ciële gesprekken met het ge meentebestuur heeft ge voerd, kan echter niet zeggen welke maatregelen men voor ogen heeft en aan welke ter mijn moet worden gedacht, vermoedelijk zal het zo’n vaart niet lopen. Deze achtergrond heeft in middels binnen de gemeente wel een uiterst voorzichtige opstelling opgeleverd ten aanzien van Rijkswaterstaat. Het verzoek voor een winter- vergunning van Koster, wiens paviljoen vergeleken met de andere dichter bij wa ter staat, is dan ook niet offi cieel bij de Rijkswaterstaat ingediend. Dit om gevolgen voor de andere vier pavil joens te vermijden. Want al zijn deze vier paviljoens, na de enorme verbreding van het strand langs de pier, voor de meest woeste zee onbe reikbaar geworden, regels zijn regels, zo is de officiële redenering. Rijkswaterstaat heeft al ronduit geweigerd, zo scheepsjournaal de overdracht officieel was vastgelegd, droeg de heer Willemse het schip vervolgens over aan kapitein H. Harmenson. Direct, daarop was het „Voor en achter” en ging de „Altaïr” los van de kant. V; W S3 wanen. Evenals de machinekamer is de brug een stukje moderne techniek, ruim opgezet en goed voor de bediening van het schip uitgerust. En een ruimte, dat er op de brug is, een zee vergeleken met de oude Pollux. oude „Pollux” naar dit schip is een grote we in de IJmond zelfs twee loodsboten stap. Maar ik dacht, dat de IJmond er nodig hebben”, zei hij. Nadat in het langzamerhand aan toe was. Terecht heeft het personeel gestreefd naar beter materieel in de IJmond. Daar sta ik volle dig achter”. In de Europoort werd het strijken van de vier jollen van de „Altaïr” nog even uitgeprobeerd. „Niets in de weg”, concludeerde men tevreden. De wandelaars op het nieuwe strand moeten het in de Ginter zonder de erwten soep of een verwarmende borrel doen. Koster heeft zich er al bij neergelegd. Hij zal het van de zomer moeten hebben. „Het is vechten te gen de bierkaai, al wil ik het het volgend jaar toch weer proberen”. De gemeente, zo blijkt, staat hier niet zozeer afwijzend tegenover, maar het is de hoek van de rijkso verheid waaruit de wind waait. Leen Koster ziet wel. „Ik zal in eik geval blij zijn wanneer in de zomermaan den tenminste een toiletwa- gen op het strand wordt ge plaatst, want dat is het enige waar het in de zomer aan mankeert en dat vind ik nu belangrijker”. de hand dus. Tot het nieuwe strand, door de verlening van de Heeren- duinweg, werd ontsloten en de behoefte aan voorzienin gen ontstond. Koster gaat ko mende zomer zijn vijfde sei zoen in. Nog steeds echter moet hij bouwen en afbre ken, bij gebrek aan vergun ning voor de wintermaande. En die vergunning zal er ook niet komen, zo blijkt uit de woorden van het hoofd dienstkring Noordzeekust van Rijkswaterstaat, de heer J. P. Kerkhof. „Nergens is het toegestaan, volgens het regle ment, iets op het strand ach ter te laten. Ook bij de zuid pier mag dat niet. In feite is de situatie daar ten onrechte zo gegroeid. Er zullen ook wel pogingen worden onderno men de paviljoens daar weg te krijgen, ook ligt dat gebied daar minder gevoelig. Het ge heel vormt wel een pro bleem”. De heer Kerkhof, die over deze zaken geen offi- I

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5