Met de viool voor het koor OVER IJMUIDEN GESPROKEN L. Filmclub vertoont nieuwe productie T "1 Wijkcomite oud-IJmuiden BEPERKING VOOR bijeen over TOERISTISCHE woonwensenonderzoek ATTRACTIE Gelria I I Kal verstraal Bridgeclub Saus Atout KIC-VOORZITTER NEEMT AFSCHEID PSP bespreekt partijprogram x MtJf r JANUARI IJMOND 19 7 8 I I (Van een onzer verslaggevers) oo oo Luit o“ IJMUIDEN/HAARLEM. De rederij „Haarlem" gaat in juni op IJmuiden varen. De rondvaart boot „Christine” zet gedurende de maanden juni juli en augustus eenmaal per week vanuit Haar lem koers naar IJmuiden. Daar mee gaat voor reder/eigenaar F. van Zeist een langgekoesterde wens maar zeer ten dele in vervul ling. De „Christine” moet noodge dwongen binnen het sluizencom plex aanleggen omdat daarbuiten geen steiger beschikbaar is. r WOENSDAG K '.XïQe I Rondvaarten niet buiten sluizencomplex IJmuiden ag 10- 10 ■o- id Ombudsteam is- id 31 V. re 10 el ?r id >r e. Zo gingen kinderen van school H omstreeks 1925 op de kiek, ach- I - - g ter de boerderij van Thijs Braam I n rubriek al vaak genoemde Ten Na- van links op de tweede rij.) 0 n r 0 e n it l' L De „Christine" die komende zomer op het voortraject wordt ingezet. ir 10 De Velsense VVV heeft slechts indirect met het rondvaartinitiatief bemoeienis gehad. Een woordvoerder onthoudt zich van commentaar maar tekent wel tegen de verkoop van alleen retourkaartjes be zwaar aan. De toerist die in IJmuiden verblijft en ook het plaatselijke vakan- tiepubliek wordt daarmee buitengeslo ten, zo wordt gezegd. Reactie van de Haar lemse reder: Voor een rondvaart buiten de sluizen hadden wij aparte tickets in gedachten. Dat vervalt nu. Iedereen die mee wil dient zich aan onze steiger in Haarlem te melden. Aan enkele reisjes IJmuiden-Haarlem doen wij niet omdat daar naar verwacht geen belangstelling voor is. Onder regie van Piet van Eerden wor den de opnamen een boeiende en leer zame aangelegenheid. De leden kregen hier alle kans zich te bekwamen in het uitlichten van de juiste scènes en de keuze van het beste camerastandpunt. VELSEN In gebouw „In de Ab eel" aan de Abelenstraat in IJmuiden- Oost begint donderdagavond om acht uur de vertoning van een recente pro ductie van de Filmclub Velsen: een verfilmde sketch van Martien Vlaming. De filmvertoning wordt gevolgd door een jaarvergadering. In de vergadering van komende donder dag zal tevens verslag worden gedaan door de redactiecommissie, het rehabilita- tieteam en zal verslag worden gedaan van de heropende gesprekken met het LOS (Landelijk Ombudsteam Stadsver nieuwing) De vergadering begint donderdag om acht uur en is openbaar. ag 10- d. re- Voor reder F. van Zeist betekent de afwijzing een grote teleurstelling, omdat nu de rondvaart tussen de pieren langs de vissershaven en langs Hoogovens noodge dwongen moet komen te vervallen. Juist de grootste aantrekkelijkheden van IJmui den blijven daarmee buiten bereik van de opvareriden. De „Christine” komt niet ver der dan de aanlegplaats binnen de Kleine Sluis. De boottocht Haarlem-IJmuiden is daarmee niet zo veel meer „dan een toeris tische lijndienst”, aldus reder Van Zeist die zijn verzoek om een andere afmeerge- legenheid zeker zal herhalen. Ook zonder de rondvaart buiten de sluizen verwacht hij een goed passagiersaanbod voor de „Christine" die voor aankoop door de Haarlemse rederij als toeristenboot op de Rijn voer. De constructie is volgens de eigenaar degelijk genoeg om de vaak stevi ge golfslag binnen de pieren te kunnen weerstaan. De afmetingen (lengte 23 me ter, breedte 4 meter) leveren verder geen enkel probleem op bij het schutten. De geschiktheid voor het ruwe buitenwater speelden bij Rijkswaterstaat echter geen De heer Van Zeist heeft Rijkswater staat mondeling benaderd om een van de houten steigers buiten de Kleine Sluis te mogen gebruiken. Hij kreeg nul op het rekest omdat bedoelde steiger voor toeris tisch gebruik onbruikbaar zou zijn. „Voor rondvaartboten is deze voorziening ten enenmale ongeschikt”, aldus een woord voerder van de onder Rijkswaterstaat ressorterende havendienst. Daar komt bij dat de twee steigers buiten de Kleine Sluis te intensief door vaartuigen van Rijkswaterstaat gebruikt worden. hem gewijd omdat hij in zoveel verenigingen zat kynologenclub, han- delsreizigers enz.” allemaal zuiver, glashelder op het grote toneel van Thalia kon worden gezongen repeteerde Jan Post vele uren met de kinderen in het gebouw Tivolr aan de IJmuiderstraatweg. Hij had een engelen geduld. Alleen wanneer de grote genera le werd gehouden kon je aan hem mer ken dat hij gespannen was. Zoals hij ook bij het leiden van de koren der ouderen een en al rust was tot de laatste repetitie voor de uitvoering plaats had. Sommigen der de maat bleef. De heer Van Zeist geeft daar achteraf de ongunstige datering (elke week op maandag) en de wat overhaaste voorbereiding als verklaring voor. Op de dag van de rondvaart zaten de passagiers bij het aan land stappen op een droogje omdat een aantal horecabedrijven die dag gesloten is. Bovendien stond de tocht niet in de WV-programma’s voor de regio Haarlem vermeld. De dag en startdatum van de boottocht Haarlem-IJmuiden is nog niet definitief vastgesteld. Daarvoor wordt eerst ijverig gestudeerd op de schoolvakanties in de regio waarop bij de programmering inge speeld wordt. Wat nu wel vaststaat: Wie passage boekt voor IJmuiden moet daar een volle dag voor uittrekken: Vanaf de steiger aan het Spaarne gaat het rechttoe rechtaan naar IJmuiden. Onderweg vor men fabrieken en andere bedrijvigheid op de kanaaloever de enige attractie. Rederij e 0 n is- ag at (Reacties op deze ru briek: schriftelijk aan het bureau van dit blad met vermelding „IJmui den wat vertel je me nou?”, telefonisch 023- 3786011’ et id n. 1. ar „BEDENK HET WEL, bedenk het goed, ’t is de naam, ’t is de naam, die de wonderen doet”. Als men kinderen in het oude IJmuiden en in Velseroord dit lied hoorde zingen dan behoefde men niet lang te raden waar ze die wijs en die woorden hadden geleerd: bij de kindero- perette. Luisterde men verder nog even dan wist men precies om welke uitvoe ring het ging: „Geen mens ter wereld weet, dat ik Repelsteeltje heet”. Voor het M. Dijk. herinneringen voort aan het werk dat hij in IJmuiden en Velseroord tot stand bracht, in het allang verdwenen Tivoli, in het nu voor de kunst gesloten Thalia, in het nog bestaande pand van Flora aan de Zeeweg, vlakbij het deel van Velseroord waar zoveel veranderd is dat je het oude centrum niet of nauwelijks terugvindt. MEVROUW POST-DE WEERS denkt wanneer ze er weer eens rondwandelt aan de drie huisjes die op de hoogt bij de Stationsweg stonden. In een daarvan woonde haar grootvader, de algemeen bekende Sis de Weerd, hier gekomen toen het Noordzeekanaal werd gegraven. Ze herinnert zich de wandelingen die ze als kind maakte met de eveneens alge meen bekende Cees Hellings, man van de trawlers die zich voor de jonge vakorga nisatie inzetle, eerst voor het NAS, later voor de IJmuider Federatie, sociaal n- id k. sn en en 90 90 Ie 4- in- er ai- ri n; e- 1- s. s. S, g 1. e. n. 00 n- M il- >r- voorman en groot vriend van de jeugd. Fascinerende wandelingen voor een kind de Velserduinweg tot de hoek waar bij Steenbakker een lekkernij werd gekocht, de Trompstraat waar je voor een prik bij Marcelis een half pond pinda’s haalde, de Zeeweg eens Kanaalweg voor een brok van dit of dat bij Jamin. De gezelli ge Zeeweg, de drukke Beurs, de bedrijvi ge Kalverstraat - het zijn evenzoveel herinneringen geworden. Thuiskomend hoort mevrouw Post echter nog steeds de muziek die haar aan haar schoonvader doet denken. Haar man, Wim, arrangeert en geett ook les, zuiver uit liefhebberij, in de stad waar ooit de première is gegeven van een operette die zijn vader maakte, met de tekst geheel in het Fries een glansrijke uitvoering voor de vereniging van Haarlemmers die met Jan Post hun Friese afkomst in ere hielden. rol bij de weigering van de aanlegvergun- ning die in de praktijk op een vaarverbod buiten de sluizen neerkomt. „Voor de vaar tochtjes tussen de pieren moet de- rijks- scheepvaartinspectie een oordeel vellen. Het punt is dan: is een schip daarvoor solide genoeg. Op zich kunnen wij daarte gen geen bezwaar inbrengen”, aldus de zelfde woordvoerder. De rederij Haarlem heeft op dit moment twee rondvaartboten in gebruik. De „Christine" biedt plaats voor 16(Lpassa- giers. De wekelijkse boottocht naar IJmui den komt als nieuwe attractie in het vaar- programma van „Haarlem” voor komende zomer. Verder wordt er melding van ge maakt in de eerstvolgende editie van de toeristische agenda „Uit” die eind deze maand van de pers komt. Het Haarlemse rondvaartbedrijf voer twee jaar terug al op IJmuiden maar stop ovmoo omdat het passagiersaanbod on- De heer J. Bergsma. Driehuis: „Met genoegen gelezen over de Pioniers van Velseroord. De 86- jarige Piet Luit laat er zich niet op voorstaan dat hij een voorvechter is geweest van een school met de bijbel. Hij was jarenlang secretaris van de Vereniging voor Christelijk Volksonder wijs (Juliana- Emma-en Beatrixschool) te IJmui- den-Oost en Driehuis. Door zijn liefde voor het kind en voor de Grote Kindervriend heeft hij dit werk met grote inzet gedaan. Een pluim voor zijn ijverig en liefdevol werken ais eenvoudige „melkboer” geeft hem gaarne het gepensioneer de hoofd van de Emma- schooi, J. Bergsma, Hof- dijklaan 15, Driehuis.” vrouw is. Het is wel niet van belang maar de naam schijnt toch ver basterd te zijn.” „Haarlem” ziet met het wegvallen van de havenrondvaart een attractie van de eer ste orde aan l^gar neus voorbijgaan Oud-IJmuidencoördinator Bert Ummels I heeft van gemeentebestuur opdracht ge- kregen een onderzoek te doen naar de woonwensen van de bewoners van de hui zen die eerst als renovatiewoningen waren aangemerkt en die na het kwaliteitsonder zoek tot sloophuizen zijn bestempeld. Het wijkcomite heeft de suggestie gedaan een afgevaardigde aan dit woonwensenonder zoek mee te laten werken. Hoewel de wet houder in eerste instantie negatief heeft gereageerd op dit voorstel, wil het comité donderdagavond toch een formule zien te vinden waarmee met het gemeentebestuur overeenstemming kan worden bereikt, omdat veel waarde wordt gehecht aan deelname <^n betrokkenheid bij dit onder zoek BEVERWIJK. De uitslagen van de onderlinge competitie van bridgeclub „Sans Atout” zijn als volgt: 1. Roos-Koster 126; 2. Kuil-Luijéndijk 125; 3. Plezier-Geer- ling 122 en 4. Groot-Den Heijer 122. Groep 2: 1. Gebr. Welagen 130; 2. fam. Zwaneveld 128; 3. Schipper-De Wit 120 en 4. fam. Van Roon 110. Groep 3 N-Z: 1. Zoontjes-Porte- gies 107; 2. De Lugt-Smolenaars 91; 3. Hoen-Hoogeboom 82 en 4. Hilbers-Kluft 75. Groep O-W: 1. Van Leeuwen-Rumpt 101; 2. Liéfting-Waasdorp 99; 3. Leitner- VELSEN-NOORD. De heer J. E. van Dongen neemt afscheid als voorzitter van de voetbalvereniging KIC. Hij kondigde dit aan tijdens de jongste bestuursverga dering. Zijn uittreding houdt verband met een kandidaatstelling voor een raadszetel bij de Partij van de Arbeid. De heer Van Dongen staat op een verkiesbare plaats en meent het raadslidmaatschap niet met de bestuursfunctie bij het voetbal te kunnen combineren. De heer J. de Koning, Alkmaar: „Tot 1924 heb ik gewoond in de Zan- dersstraat no. 35 in Vel seroord, thans Muiderw- aard 15, Alkmaar. Op 2 april 1924 kwam ik als 17-jarige jongen in dienst van de Koninklij ke Hollandsche Lloyd, Amsterdam, op het stoomschip Gelria waar ik tot 16 april 1931 op gevaren heb, daarna s.s. Orania, de Flandria en weer Orania, tot in 1934 de ramp met dit schip plaats had in de haven van Portugal, Leixoes. Nu mijn vraag over de door een lezer in uw ru briek genoemde Abe van der Sluis en in het bij zonder over de Zeppe lins in welk jaar voer Abe op de Gelria? Zelf was ik aan boord toen de Graf Zeppelin voor de kust van Brazilië de Gel ria opzocht en de groet bracht. Later was ik op de Orania en toen kwam het luchtschip de Hin denburg ons opzoeken. Bij het „zwarte koor” heb ik nog één reis de IJmuidenaar Job Wijker meegemaakt. Zelf was ik bediende derde klas, ci viele dienst." weten het zich nog goed te herinneren: dan was hij niet te genieten. Want het moest allemaal tot in de puntjes. Maar als de uitvoering er eenmaal was dan toonde Jan Post zich niet alleen een be kwaam dirigent en regisseur maar ook de vaderlijke vriend die jong en oud liet zingen dat het een lust was. JAN POST, een IJmuidenaar tot en met, iemand die veel van de plaats wist en zeer velen goed kende toch heeft hij er nooit gewoond. Hij werd als volbloed Fries geboren in de tijd dat de kanaalgra- vers nog op de Heide woonden en IJmui den zijn naam nog moest krijgen. Waar schijnlijk heeft hij vele jaren niet ver moed dat hij er ooit met zijn viool onder de arm heen zou gaan. Waar hij zich vestigde: Haarlem, een stad met cultuur en voor het levensonderhoud bovendien goed werk in de kleermakerij. Al gauw leidde hij kinderkoren en muziekvereni gingen, ook in plaatsen als Zandvoort, Hillegom en Beverwijk. Met de tram of de bus trok hij daar na een lange werk- dag heen. Hij kreeg het er zo druk mee dat hij de kleermakerij vaarwel durfde te zeggen. Wat de beschikbare tijd betreft moest dat ook wel want hij bereidde zich grondig op alle repetities voor. Als het donderdag was en dus de avond van de Stem des Volks in IJmuiden zag men hem daar al tegen half vijf uit de bus stappen, een grote man, getooid met de toen gebruikelijke artistieke hoed, onder de arm zijn viool die eigenlijk onafschei delijk van hem was. „Bij een repetitie ga ik niet achter de piano zitten", placht hij te zeggen; „Ik moet de mensen kunnen zien". Daarom leidde hij iedere oefena vond met de viool in de hand. Zijn zoon Piet mocht achter de piano plaats nemen. KINDEROPERETTES, De Kleine Stem, de Stem des Volks - Post telde de uren niet. Als hij tegen half vijf was gekomen werd het toch altijd wel half elf voor hij naar Haarlem terugging, naar zijn woning in de Riauwstraat. Blij om dat de sfeer weer goed was geweest, tevreden omdat hij zijn prachtige hoge stem weer bij de sopranen had kunnen laten horen, voldaan over het ledental van het koor der groteren: zeker zo’n vijfenzeventig. En ook thuis was er een en al zang en muziek: zijn dochter Elly, zijn zoons Piet, Wim en Simon, met juist zijn naamgenoot als de uitzondering die de regel bevestigde Jan voelde er niet zo veel voor. HERINNERING aan het vijftigjarig bestaan van IJmuiden: Jan Post leidde een prachtig concert in het Gebouw voor Christelijke Belangen met het graag ge zongen Ecce Quomodo Moritur van Gal lus, het toen veel gehoorde Bruidsvaart. in Hardanger van Kjernef, Het Liedje van Verlangen van Alfons Vrancken, de Lentezang van Fred. J. Roeske en het stoere Morgenrood van Otto de Nobel. Herinnering van een oud-leerlinge die al als zesjarige bij het kinderkoor kwam en zijn schoondochter zou worden, me- De heer C. M. van Put ten, Haarlem: „In het ar tikel over de Kalver straat anno 1900 werden vele namen van bewo ners genoemd. Frans en Jan werden hier als „Kochx” aangeduid. In een petitie van 1875 aan de raad van Velsen (voor een bestrating), voorzien van de handtekeningen van de bewoners, tekent Franciscus Johannes echter met „Koks”. Ik weet dit omdat het de grootvader van mijn OUD-IJMUIDEN. Donderdag 12 ja nuari vergadert in buurthuis De Brulboei het wijkcomité Oud-IJmuiden. Op de agenda staan naast de kennismaking met de nieuwe opbouwwerkster van de Stisa Simone Yben de bespreking van het voor stel van de gemeente om een woonwen senonderzoek te houden. vrouw B Post-De Weest in Haarlem- Noord: „De repetities van de Stem des Volks waren stuk voor stuk heerlijke avonden. Ik weet nog dat er een keer een eerste prijs werd veroverd, met lof van de jury voor de dirigent. Daar moet nog een foto van zijn". Trouwe leden van het koor die mevrouw Post direct kan noe men: de familie van Bugnum, mevrouw Schaar, Heiligers, Dienaar, Bos, Van Nierop, Heiligersberg, De Waal, Rolloos. TOEN DE OORLOG uitbrak kreeg Jan Post de ene desillusie na de andere te verwerken. De Kultuurkamer kwam, een Duits bedenksel. Aansluiting was ver plicht. Post en de mensen van de Stem weigerden zich aan te melden. Dat bete kende het einde van een brok leven swerk. Post overleed kort na de oorlog, op 29 april 1947, tweeënzeventig jaar oud. Maar nog altijd leven bij velen goede VELSEN. De PSP-afdeling Velsen bespreekt tijdens haar ledenvergadering van maandag 16 januari het partijpro gramma voor de komende gemeente raadsverkiezingen. het conceptprogram wordt opgesteld in samenwerking met de PPR. Ook wordt met de voorbereidingen gé- start van de campagne voor de Staten verkiezingen die eind maart worden ge houden. Op 4 maart doet de PSP-Veisen mee aan een demonstratie in Almelo tegen de uitbreiding van het ultracentrifugepro ject. En 1 mei, de dag van de arbeid, ligt eveneens in het verschiet. De PSP wil deze dag op waardige wijze vieren. De organi satie ervan zal binnenkort ter hand wor den genomen. De PSP-bijeenkomst wordt maan dagavond om acht uur gehouden op het adres Dennekoplaan 68 in IJmuiden. ijmuiden^fi wat vertd je me nou? Mevr. Bornkamp-van Rotterdam: „Vdn een IJ- muidense kreeg ik de krant gestuurd waarin u over mijn vader schreef. Wat jammer dat hij 87z jaar geleden gestorven is. Wat zou hij geglun derd hebben. Hij was overigens geen ketelbik- ker maar walkapitein. In IJmuiden is hij be gonnen als korporaaltje op het Fort. Later was hij daar hulpkokkie. Ook was hij gymnas tiekleraar. Hij was een ontzettend harde wer-. ker. Later is hij hoofd vertegenwoordiger van een Zweedse fabriek ge worden. In de oorlog stond hij met één been in het graf en met z’n ande re in de gevangenis en dat wist hij. Op zijn fiets kwam hij van Apel doorn, waar hij was gaan wonen, naar Rot terdam met twee volge- iaden fietstassen: pakjes en brieven voor de hier ondergedokenen, valse „Ausweise” e.d. Het was werkelijk een pracht vent. Zo heeft hij inder tijd ook echt leven ge blazen in de dorpssfeer van IJmuiden. De men sen waren er gelukkig mee en wat kun je voor mooier werk doen? Met de zuster van mijn moe der heeft mijn vader ook in het kerkkoor gezon gen; ze namen tevens graag duetten voor hun rekening. Mijn vader is bijna vijfentachtig jaar geworden. Na zijn dood (toen hij nog leefde woonde hij in Apel doorn) is er een hele pa gina van een krant aan i omsireeKs iuzo op ae Kiek, acn- J I ter de boerderij van Thijs Braam I bij de Kennemerlaan. Geheel rechts I het hoofd van de school, de in deze rubriek al vaak genoemde Ten Na- pel. Op de voorgrond de onderwijze- res Rijkers. (Foto beschikbaar ge- I steld door de heerD. van der Linden I te IJmuiden, op de plaats de tweede

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 7