Israel eist geen veiligheid maar grond Negen schepen in nood op Noordzee Zes scholieren Kortsnoi eist artendor I J Uitbreiding UC- fabriek bijna zeker Kotter loopt vast op Noordpier ernstig gewond bij politiecontrole komst gezin Eli Vermoedelijk geen overlevenden Groningse kustvaarder Holmar-1 aantal pagina's vandaag: 32 Umuider Courant het woord is aan... I L DANSSCHOLEN JOHN STOL 14733 agenda pagina DANSSCHOOL HANNIE STOL I 99 TELEFOON i i Italiaanse crisis Hoger personeel Hoogovens wijst ontslagen af President Sadat verbitterd en teleurgesteld: I I I Wolkenvelden OMZET WESSANEN BOVEN 2 MLD Antiekrestauratie „DE DAMIAATJES” Geflest I I I VRIJDAG 13 JANUARI 1978 68ste jaargang no. 61 99 <- 2 2,34 TROMPSTRAAT 27 Inlichtingen uitsluitend: I KENNEMERLAAN HK. SNELLIUSSTR. TEL. 14652 5,6,7,9.10,11 13 WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Sully Prudhomme: - «3? ROME (Reuter). De Italiaanse communisten en socialisten hebben vandaag scherp gereageerd op de Amerikaanse verklaring ongerust te zijn over een mogelijke deelname van communisten aan de regering. Het communistische dagblad L’Unita schreef vandaag in een commen taar op de voorpagina: „Dit is een openlijke en ernstige inmenging in de binnenlandse politiek van Italië in een poging de situatie in ons land te beïnvloeden, in scherpe tegenstelling met de zo vaak naar voren gebrachte politiek van Carter van niet-inmenging”. Weerrapporten Binnen- en buitenland Plaatseiijk nieuws Kunst Radio en televisie/Strips19 Economic23 Beurs22 Sport27,29 Puzzel21 Medische diensten6 Gastenboek11 Foto/Film21 Schrijvende lezers21 IVe en iviel,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, 21 Filmpagina17 Vrij(e)dag25 (ADVERTENTIE) ambachtelijk gemaakte massief eiken meubelen KOOKKUNST SPgCIRL Umuider Courant Links Italië woedend over uitlating van VS (Zie ook pagina 3) (ADVERTENTIES) ■’ÏB-.W WA» if w iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin VOOR HET LEKKERSTE BROOD EN FIJN BANKET Het lichaam is geborgen door de Ne derlandse onderzeebootjager Hr. Ms. „Groningen”, die ook nog een tijd lang vruchteloos het gebied waar men de red dingsboot van de „Holmar-I” het laatst had waargenomen, heeft afgezocht. De „Groningen” zal vermoedelijk vanmor gen tegen negen uur in Den Helder bin- ZWANENBURG. Zes mavo-scholie- ren zijn vanmorgen min of meer ernstig gewond naar het ziekenhuis overgebracht, nadat ze tijdens een verlichtingscontrole van de gemeentepolitie Haarlemmermeer op de Troelstralaan te Zwanenburg door een auto omver gereden waren. De juiste toedracht van het ongeluk was vanmorgen nog niet bekend. De zes, leerlingen van de mavo aan de Troelstralaan, waren volgens een woordvoerder van de politie staande gehouden omdat het licht aan hun fietsen niet deugde. nen lopen, waar de definitieve identifica tie zal plaatsvinden. Van de „Holmar-I” zelf is ook geen spoor meer te bekennen, zodat moet wor den aangenomen dat het schip is gezon ken. Tijdens de zoekactie naar de beman ningsleden zijn gistermiddag veel stuk ken wrakhout waargenomen, die ver moedelijk van de Groningse coaster af komstig zijn. De zware storm die woensdag en giste ren over de Noordzee joeg, heeft vermoe delijk het leven van zeventien zeelui geëist. In totaal zijn er voor de Britse kust drie kleine kustvaarders gezonken. Behalve de „Homar-I”, waarbij vermoe delijk vijf mensen om het leven kwamen, waren dat de Griekse „Diamond” en de Cyprische „Gloriosa”, die samen twaalf (Van onze redactie buitenland) JERUZALEM (AFP). „Israël eist geen veiligheid, maar grond”, zo heeft president Sadat verklaard in een vraagge sprek, dat vandaag door het Israëlische blad „Jerusalem nederzettingen op Egyptisch gebied Sadat herhaalde dat over Arabisch land niet onderhandeld kan worden. Het Israëlische plan voor zelfbestuur van de Palestijnse Arabieren noemde Sadat aanvaardbaar als een overgangsregc’;ne' maar het zou uiteindelijk moeten leiden mensen aan ouui a nadden. In totaal zijn er echter nog maar drie lichamen ge borgen. Voor de kust van Vlieland raakte gis termorgen de Duitse coaster Hermann Helène in moeilijkheden. Die vier be manningsleden werden door een heli kopter van boord gehaald. Het schip is later gezonken. Een Duitse kustvaarder, de „Anna Graebe” (487 ton) is gisteravond vóór de kust bij het Noordhollandse Bergen met een lading ijzer en kunstmest gekap seisd, onderweg van Hamburg naar Lon den. Een vliegtuig en drie schepen zoe ken naar overlevenden van het schip dat ondersteboven ronddrijft. Hoeveel opva renden aan boord waren, is niet bekend. (Vervolg op pagina 4) DE lECHIl I BAKKER Hieruit kan bijna zeker worden afgeleid dat de uitbreiding van de UC-fabriek in Almelo kan doorgaan. De Tweede Kamer zal op korte termijn volledig worden ingelicht. De oorzaken van zijn leed weet men altijd maar al te goed, maar naar de oorzaken van zijn vreug de moet men dikwijls zoeken. Zijlstraat 62 Haarlem - Tel. 310413 SCHEVENINGEN/DEN HELDER. Het stoffelijk overschot van één van de bemanningsleden van de Groningse co aster „Holmar-1”, die woensdagmiddag op de Noordzee vóór de Engelse oostkust in moeilijkheden raakte, is geborgen. De zoekactie naar de overige bemanningsle den is gistermiddag rond half zes ge staakt. Over de identiteit van de gevon den man verkeert men nog in grote onze kerheid. Vannacht in het midden en zui den nog helder met minimumtem peraturen van ongeveer 1 graad in het noordwesten tot .omstreeks min 4 graden in het zuidoosten van het land. Overdag wolkenvelden maar op de meeste plaatsen droog en een overwegend matige weste lijke wind. Maximumtemperatu ren van ongeveer 2 graden in het zuidoosten tot circa 5 graden aan de kust. PARIJS. De naar het westen uitgewe ken Russische schaakgrootmeester Viktor Kortsnoi heeft laten weten dat een van zijn eisen voor een tweekamp met wereldkam pioen Anatoli Karpov zal zijn, dat zijn vrouw en zoon, momenteel nog verblij vend in Leningrad, zich bij hem in het westen mogen voegen. Zijn Britse assis tent Michael Stean heeft dat donderdag avond bekendgemaakt. Kortsnoi won don derdag de tweekamp van de Rus Spasski, waardoor hij nu het recht heeft Karpov uit te dagen IJMUIDEN Vanochtend kwart voor zes is de viskotter „IJmuiden 207” van de rederij Wiron bij het uitvaren vastgelopen aan de binnenkant van de Noordpier. Het schip kwam met opkomend tij vast te zitten ter hoogte van de knik in de pier en maakte zoveel slagzij dat voor de zeven koppen tellende bemanning enig risico be stond. De reddingboot „Johanna Louise” van de KNZHRM haalde vijf bemannings leden van boord en sleepte de kotter ver volgens vlot. De „IJmuiden 207” werd later op de dag versleept naar de sleephelling van het Staatsvissershavenbedrijf aan de Strandweg voor nader onderzoek naar de schade. AMSTELVEEN (ANP). Het meelbe- drijf Wessanen zal 1977 met een hoger netto concernresultaat afsluiten. Alle vijf sectoren hebben daaraan een positieve bij drage kunnen geven. De winst per aandeel zal weer een lichte stijging te zien geven. Hoewel exacte cijfers nog niet bekend zijn, staat wel vast, dat de concernomzet de 2 miljard ruimschoots heeft overschre den, aldus de voorzitter van de raad van bestuur, de heer G. H. van Driel in een nieuwjaarsrede, afgedrukt in het perso neelsblad Wessanen. In ons atelier worden uw antieke meubelen door 1e klas meubelma kers gerestaureerd Oude Groenmarkt 12, Haarlem Tel 023-322008 iHNmimmiiHiHimiwmimiiMmminiiHffliM Binnenkort aanvang voorjaarscursus voor beginners on gevorderden in onze nieuwe dansschool In de Scheldestraat 91-93. Gezellige clubs voor gehuwde en verloofde paren. Ook is er nog plaats voor de jeugd van 15-20 jaar en kinderen vanaf 9 jaar. Privéles op elk gewenst uur. Inlichtingen en inschrijvingen: Scheldestraat 91 -93, Umuiden van 19.00 tot 21.00 uur. Tel. inlichtingen 12763 en 20666. BEZORGKLACHTEN: nauRtho V* »"»dsg 18 30-1900 uur aUSKhgB Mn 11.30-12.30 uur WMuNMd Moor: 02550-1051» •oor BMNxxxt 023 -11 80 53 gen van premier Andreotti als regerings leider wellicht geteld zijn. Zijn minder heidskabinet kan in het Italiaanse parle ment alleen maar overeind blijven door het gedogen van de communisten. De PCI van Berlinguer eist nu echter wel mede- regeringsverantwoordelijkheid en dat is door de christen-democraten afgewezen. Gisteravond heeft het partijbestuur van de communistische partij vijf uren verga derd over de politieke toestand. Premier Andreotti zal maandag een ontmoeting hebben met de fractievoorzitters van de zes partijen, die zijn kabinet tot nu toe overeind hebben gehouden. Wanneer, zoals wordt verwacht, die communisten, socialisten en republikei nen hun steun intrekken, is Andreotti ver plicht af te treden. President Leone kan hem echter vragen een nieuwe regering te vormen. De christen-democratische leider zou dan steun zoeken bij de communisten voor een „vruchtbare parlementaire sa menwerking”, zoals zijn partij hem heeft aanbevolen. Indien de communisten op die vrijage niet ingaan, komt er waarschijnlijk een nieuwe één-partij-regering, die vermoede lijk een parlementaire vertrouwensstem- ming niet zou overleven. Het enige wat dan nog overblijft is vervroegde verkiezingen. De communisten lijken daar echter weer weinig voor te voelen. Een directeur van het Italiaanse tele foonbedrijf, de 53-jarige Lello di Rosa, is vanochtend bij een aanslag in Rome ge wond. Hij werd voor zijn woning door twee jongelieden beschoten en door kogels in zijn benen getroffen. Di Rosa is in het ziekenhuis opgenomen en zijn leven zou niet in gevaar zijn. De daders namen de vlucht en sprongen in een wachtende auto. In Italië zijn gisteren ook weer verschei dene aanslagen gepleegd, o.a. in Potenza, Gagliari, Bolzano, Napels en Grottaferrata bij Rome. In de hoofdstad patrouilleerden sterke politie-eenheden na de incidenten van de afgelopen dagen. Een misgreep heeft een inbreker in de Perzische stad Sjiras achter slot en grendel doen belanden. De man had het gemunt op de drank in een particulier huis. Waar schijnlijk door dorst geplaagd, had hij naar de eerste de beste fles gegrepen en die leeggedronken Toen de huisbewoner thuiskwam, trof hij de jongeman buiten be wustzijn op de vloer aan. Een arts stelde vast dat hij een fles after shave lotion met onbekende bij werking had leeggedronken en de politie nam hem mee. W x - DEN HAAG. Brazilië, West-Duits- land, Nederland en Engeland hebben overeenstemming bereikt over de voor waarden waarop Urenco in Almelo ura nium kan verrijken. Aldus heeft vandaag een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken vandaag bekend gemaakt. tot zelfbeschikking voor de Palestijnen. Over het tijdvak waarvoor die overgangsregeling van kracht zou zijn valt volgens Sadat te praten, hij is bereid wat dat betreft flexibel te zijn. Egypte is ook bereid in te stemmen met Israëlisch-Jordaan se patrouilles op de Westelijke Jordaanoever, ook na de vestiging van een Palestijnse staat. Ten aanzien van de Sinaï is Egypte bereid tot demilitarisering en uitdunning van het leger, op basis van wederkerigheid, al zal met de kleine omvang van Israel in verhouding tot de grotere Sinaï reke ning worden gehouden. Maar volgens Sadat is het belangrijkste dat Egypte, het grootste land in de Arabische wereld, bereid is vreedzame betrekkingen met Israel aan te gaan, met openbare grenzen. „Dat is de beste garantie voor de vrede”. Sadat sloot de mogelijkheid niet uit dat hij zal aftreden als zijn vredesiniti atief mislukt. „Maar ik heb geen spijt van mijn reis naar Jeruzalem. Ik heb voor de komende generatie bewezen dat ik al het mogeiijke heb gedaan”. IJMUIDEN. De Vereniging van Ho ger Hoogoven Personeel (VHHP) blijft de gedachte aan gedwongen ontslagen bij Hoogovens van de hand wijzen. Boven dien zegt de VHHP in haar voorstellen aan de directie voor een aparte CAO voor het hoger personeel, dat zij bij de aanpak .van de reorganisatie bij Hoogovens een toekomstvisie mist. De organisatie ontkent niet dat het nood zakelijk is maatregelen te treffen om het sociale en economische klimaat te herstel len. Men wil echter geheel zelfstandig ana lyseren in welke mate niet valt te ontko men aan inkrimping van arbeidsplaatsen. In tegenstelling tot de leden van andere bonden die met de directie CAO-onder- handelingen voeren, leveren de VHHP-ers geen inkomstenverbetering in. Het socialistische dagblad Avanti schrijft: „Dit kan slechts worden geïnter preteerd als een totale inmenging die slechts gebruikt kan worden door degenen die de Italiaanse crisis willen dramati seren”. De Amerikaanse verklaring kwam toen steeds duidelijker werd dat de laatste da- De dreigende Italiaanse regeringscrisis vordt niet alleen in Europese kring met grote zorg gadegeslagen. Terwijl echter de Europese landen, partners van Italië in de Europes samenwerking en politieke coör dinatie, zich zorgvuldig onthouden van een oordeel over de merites van de interne Italiaanse ontwikkeling, is het Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Zaken ge komen met een verklaring die de Italiaan se democratie meer kwaad dan goed zal doen. De Amerikaanse verklaring betreft voornamelijk de steeds reëler wordende mogelijkheid dat communisten in de Itali aanse regering zullen moeten worden op genomen om een functionele parlementai re vertegenwoordiging te garanderen. Tot dusver hebben de Italiaanse communisten genoegen genomen met het feit, dat de christen-democraten in een minderheids kabinet de macht uitoefenden zonder com munistische kabinetsleden maar met „ge dogende” steun van de communistische fractie in het parlement. Die steun is nu echter opgezegd, omdat de grote commu nistische fractie haar vertrouwen zegt te hebben verloren in het kabinet-Andreotti, vooral met betrekking tot de activiteit van dit kabinet tot oplossing van de enorme economische problemen waarin Italië steeds meer verwikkeld raakt. De uiterst-rechtse vleugel van de chris ten-democraten heeft tot nu toe weten te verhinderen dat Andreotti een coalitie met de communisten aanging. De socialisti sche en republikeinse formaties in het parlement zien in een verbreding van de kabinetsbasis met onder meer de commu nisten de enige weg naar een effectief economisch beleid, omdat zij ervan over tuigd zijn dat de steun van de grote com munistische partij en de met haar samen werkende vakbonden onontbeerlijk is om definitief af te rekenen met de neergang naar economische en sociale chaos. Bo vendien voelen deze gematigd-linkse par tijen de hete adem van het herrijzende Italiaanse fascisme, waartegen alleen van overheidswege iets concreets kan worden ondernomen als links en midden een zeke re verstandhouding weten te bereiken. De ultra’s in Italië van links naar rechts I zijn eigenlijk al aan een kleinschalige bur geroorlog toe. De Italiaanse communisten hebben zich als „Eurocommunisten” aan Moskou ontworsteld, willen daar een belo ning voor in de vorm van een erkenning ais mogelijke regeringspartij. Bovendien hebben zij steun nodig in wijder verband, om aan de drammerijen van hun uiterst- linkse geestverwanten weerstand te kun nen bieden. De ontactische inmenging van Ameri kaanse kant, nog altijd geïnspireerd door de oude „Marshall-geest” die vindt dat Europese economische welvaart in dienst van een actief anticommunistisch rege ringsbeleid moet worden gesteld, compro mitteert de christen-democraten en moe digt de neo-fascisten aan. Als Italië het ultra-radicale communistische gevaar zou kunnen bezweren door de gematigde com munisten regeringsbevoegdheid te geven, zou het grote gevaar van een gewelddadige uitbarsting tussen uiterst-links en fascis me iets minder gaan dreigen, maar in de V.S. denkt men er blijkbaar anders over. MHniiinititiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiik •b De verwrongen resten van een deel uit de loopbrug van een pier in de Engelse badplaats Skegness, die door de krachtige golven werd getroffen. jyiiiiiiiHHiiiimiiiiiiiiHiHiHiniiHimiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ Post” is gepubliceerd. Dit is overigens het eerste vraagge- sprek dat ooit van Egyptische zijde aan een Israëlisch blad is toegestaan. Het Egyptische staatshoofd voegde er op een toon I vol bitterheid aan toe: „De geest van mijn vredesinitiatief schijnt de verantwoordelijken in de Israëlische politiek niet beroerd te hebben. Dat leeft blijkbaar alleen in mij”. i Sadat was in het bijzonder verbitterd over Israels politiek I ten aanzien van nederzettingen in de Sinaï, en Begins dreigen- de woorden eerder deze week, dat Israel mogelijk zijn vredes- I voorstel zal intrekken als Egypte bezwaren blijft maken tegen de blijvende aanwezigheid van Israëlische militaire of burger- 1

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 1