Kader 71-2: PROTEST VAN MEULEMAN MISTE UITWERKING NIET klasse volgde op fiasco Hermens zesde in Melbourne SPASSKI VERSLAGEN toto-lotto Kortsnoi mag nu zesdaagserenners Karpov uitdagen A sportpuntiqj een miljoen gulden aan prijzen Peter Post hekelt I I Door de knieën I i I I I I I 26 SPORT 27 I 9 7 R I 3 VRIJDAG J A N n A R I Puzzelaktie t.b.v. Nationaal Fonds Beter Leven I- 1 Het Nederlands elftal speelt zijn wedstrijden in de eerste ronde op 3, 7 en 11 juni in Mendoza. (Van onze speciale verslaggever) BUENOS AIRES. Het Nederlands elftal is voor het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal in Argentinië geplaatst als nummer één van groep vier. Dat heeft het organisatiecomité in Buenos Aires gisteren na een vier uur durende vergadering besloten. Als groepsaan- voerder speelt Nederland alle wedstrijden in de eerste ronde in Mendoza, een stad in de westelijke Andes op meer dan duizend kilometer afstand van de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires. Nederland geplaatst Peter Post ging overigens toch door de (ADVERTENTIE) De tafeltennisploegen van China be heersen het toernooi om de open Engelse kampioenschappen. Zowel bij de dames als bij de heren gaat de finale tussen het eerste en tweede team uit de Chinese volksrepubliek. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. Bij zijn voorberei ding op de Rotterdamse zesdaagse (van 26 tot en met 31 januari in sportpaleis Ahoy), is organisator Peter Post in bot sing gekomen met de vedetten en hun mentaliteit. Hij, het levende monument van de zesdaagsecoureur, kreeg af te rekenen met een onwil, die hij fel veroor deelt en waarvan hij zegt: „Ik heb in de wielersport veel meegemaakt, maar dit nooit. Het is ronduit verschrikkelijk”. Peter Post: „Veel meegemaakt, maar dit nooit”. een contract weinig aan te trekken Het deelnemersveld dat Peter Post na al deze perikelen („Het was mijn lastigste voorbereiding van alle zes de wedstrij den die ik in Rotterdam regelde”) samen stelde, ziet er als volgt uit: Knetemann-Hempel; Raas-Haritz; Priem-Wesemael; Van den Hoek-Her- mann. Waar het rennersveld ten opzichte van Tijdens het tennistoernooi van Birming ham (VS) heeft Terry Moore voor een verrassing gezorgd door in drie sets Ilie Nastase te verslaan: 2-6, 6-3 en 6-3. Tom Okker, die met de Pool Wojtiech Fibak als eerste was geplaatst in het dubbelspel, haalde de volgende ronde niet. Zij werden uitgeschakeld door Cox en Drysdale: 4-6, 7-6 en 3-6. Eddy Merckx is gisteren in Parijs uitge roepen tot de beste wielrenner van na de tweede wereldoorlog. Dat gebeurde via een enquête van het Franse sportdagblad ’TEquipe”. Jacques Anquetil werd tweede en Fausto Coppi derde. Bij de eerste tien komen geen Nederlanders voor. Betty Stöve heeft de derde ronde be reikt van een tennistoernooi in Hollywood. In de tweede ronde versloeg zij de Ameri kaanse Mona Guerrant met 6-3 en 7-5. In het toernooi om de Europa Cup II (basketbal) heeft Gabetti Cantu gewonnen van het Franse Caen BC: 89-82. De Italia nen spelen in dezelfde (halve finale)-groep als de Nederlandse bekervertegenwoordi- ger Falcon/Den Bosch. In de finalegroep van de Europa Cup I versloeg Maccabi Tel Aviv het Spaanse Real Madrid met 101-92. De Argentijnse tennisser Guillermo Vi las zal, door een enkelblessure, die hij heeft opgelopen tijdens het Masterstoer- nooi, een maand rust moeten houden. zijn geplaatst. We hoeven nu niet te verhui zen. Als nummer twee zouden we één wedstrijd in Mendoza hebben gespeeld en twee in Cordoba”. Bondscoach Ernst Happel was met de plaatsing minder in zijn sas. „Iedereen had erop gerekend, dat Italië in Mendoza zou worden geplaatst”, verklaarde de Oosten rijker. „De Italianen, die in Mendoza wo nen, zullen ongetwijfeld teleurgesteld zijn. Op hun steun hoeven we niet te rekenen. Ik had het prettiger gevonden als Neder land na Italië als nummer twee in Mendoza was geplaatst. We hadden dan wel moeten verhuizen, maar hadden dan in ieder geval het publiek niet tegen ons gehad”. Naast Nederland zijn ook Argentinië, West-Duitsland en Brazilië geplaatst. De overige twaalf landen worden morgen via loting over de vier groepen verdeeld. Het organisatiecomité heeft voor de loting de volgende regels opgesteld: Argentinië is geplaatst als nummer één van groep één. Italië is in deze groep als tweede geplaatst. West-Duitsland is ge- plaats als nummer één van groep twee, Brazilië als nummer één van groep drie en Nederland als nummer één van groep vier. Schotland, Spanje en Polen loten om de tweede positie in de groepen twee, drie en vier. Peru en Mexico loten om de derde plaats in groep twee en vier. Hongarije en Zweden loten om de derde plaats in groep één en drie. Iran, Tunesië, Oostenrijk en Frankrijk loten om de vierde plaats in de groepen één tot en met vier. BELGRADO (Caïssa). Viktor Kortsnoi is de uitdager van de wereldkampioen schaken Anatoli Karpov. Door gistermiddag de afgebroken, achttiende partij in winst om te zetten werd Kortsnoi met 10'/i punt winnaar van de tweekamp met Spasski, die op 7‘/« punt bleef staan. De voortzetting van de achttiende partij duurde nauwelijks dertig seconden. De met wit spelende Spasski had met zijn 41e zet, die hij onder couvert had afgegeven, de slechtst denkbare voortgang gekozen: 41. Dc4-c3. Onmiddellijk nadat scheidsrechter Kazic de zet op het bord had uitgevoerd, gaf Spasski op. Zonder zijn tegenstander te feliciteren verliet de Rus het strijdtoneel. „Ik heb nog nooit zo’n match gespeeld in mijn hele leven”, verzuchtte Kortsnoi. „Nog nooit ben ik zo nerveus geweest. Wat het schaken betreft, overklaste ik Spasski, maar ik verloor de psychologische oorlogvoering”. Voor de 46-jarige uitgeweken Russische grootmeester breekt nu het moment aan, waarvoor hij anderhalf jaar heeft geploeterd: de directe confrontatie met Anatoli Karpov; in Viktors ogen de verpersoonlijking van alle slechtheden, die hij het Sovjetrussische systeem aanwrijft. „Een hielenlikker van het regime”, zo noemt hij de 20 jaarjongere Tolja. „Een speler van bescheiden kwaliteiten, maar wel een die elk jaar iets heeft bijgeleerd en daarom niet onderschat moet worden.” Het toeval wil, dat Kortsnoi sinds zijn „onderduiken” in Amsterdam, na het IBM- toernooi van 1976, toen hij zijn vrouw en zoon in Leningrad achterliet, op zijn weg naar de titel uitsluitend vroegere landgenoten heeft ontmoet. Hij versloeg achtereenvolgens Petrosjan (O’/z-S’/z), Poloegajevski (8'/z-4'/z) en Spasski (10‘/i-77i). MELBOURNE (ANP). Bij internatio nale atletiekwedstrijden in Melbourne, met de sterkste bezetting sinds de Olympi sche Spelen van 1956, is Jos Hermens bij zijn tweede optreden in Australië als zesde geëindigd op de 1500 meter, een afstand die de Nijmeegse atleet zelden of nooit loopt. Afgelopen zondag was Hermens in Brisbane op de 3000 meter tweede ge worden. Onder de deelnemers in Melbourne be vonden zich vijf gouden medaillewinnaars van Montreal. Opvallend was, dat slechts twee atleten hun faam konden waarma ken. De Westduitse Annegret Richter, die aan een afscheidstoernee bezig is, won de 100 meter. De Jamaicaan Don Quarrie, student aan de universiteit van Zuid-Cali- fornië, won bij de heren beide sprintaf standen. In beide gevallen moest het 18- jarige Australische talent Paul Narracott, die in Brisbane de 100 en 200 meter had gewonnen, Don Quarrie voor laten gaan. Zo’n fantastische reis (incl. Sumatra) voor 2 personen wordt aangeboden als finale- prijs. Behoort u niet tot de gelukkige winnaars, maar u wilt toch graag naar Indone sië vraagt dan het volledige programma aan bij MET UNITRAVEL NAAR INDONESIË (Van onze sportredactie) WYCHEN. Nederland geldt als een vooraanstaande natie op biljartgebied met een riante toekomst in deze subtiele tak van sport. Dat zeggen de kenners tenminste. Zij wijzen dan op Hans Vul- tink - internationaal gezien nog altijd een gevreesde tegenstander - en talenten in de personen van Christ van der Smissen, Jos Bongers en Louis Havermans. Dit kwar tet was in zijn geheel aanwezig, gisteren in Wychen, waar het toernooi om het Nederlandse kampioenschap ankerkader 71-2 door de organiserende biljartvereni ging Woezik zonder al te veel ophef werd geopend. Na de tweede ronde hebben alle deelnemers twee punten. Van der Smissen heeft het beste moyenne (42.66), gevolgd door Vultink (27.76). .300 77 253 .300 .300 146 300 106 ...300 ...212 .300 .228 195 ...300 ...300 ...283 2 2 7 7 10 10 9 9 10 10 21 21 19 19 15 15 248 40 93 129 131 73 154 34 115 93 46 38 45 80 87 109 150.00 38.50 36.14 42.85 30.00 14.60 33.33 11.77 30.00 21.20 14.28 10.85 10.27 15.78 20.00 18.80 UNITRAVEL Den Haag, Plet Helnpl. 1, tel. 070/608837 UITSLAGEN Eerste ronde: Van Deventer Van der Smissen... Steur es Bongers Havermans Bessems Velthuis Vultink Tweede ronde: Van der Smissen... Steures Bessems Vultink Havermans Van Deventer Bongers Velthuis I i Het bestuur van Sparta overweegt de 30-jarige Joegoslaaf Serge Kresic te con tracteren. Kresic kan zowel op het midden veld, als in de spits spelen, kwam vroeger uit voor OFK Belgrado en speelt nu voor het Spaanse Burgos. Inmiddels zat de voorzitter van de KNVB ook niet stil. Meuleman: „Op een gegeven ogenblik wist ik niet meer waar ik aan toe was. Havelange had in interviews gezegd, dat Italië geplaatst was, maar toen ik hem woensdag ontmoette deelde hij me mee dat ik me geen zorgen hoefde te maken. Voor alle zekerheid heb ik het standpunt van de KNVB nog eens uitvoe rig op papier gezet en voor de vergadering van het organisatiecomité aan Neuberger meegegeven”. Voor Rotterdam bond Post René Pij nen (die een uitgesproken voorkeur ken baar maakte voor Clark) aan Gerben Karststens, waardoor een in de ogen van Post gewenste nivellering bereikt zou worden. Post: „Door Pijnen echter werd Clark als onvoorwaardelijke eis gesteld. Ik werk niet meer voor Karstens, zei hij. Het werd me duidelijk dat hij bedoelde: ik sloof me voor niemand meer uit. Hij wil gewoon steeds de sterkste partner van dat moment en dat vind ik belache lijk. Dat is in strijd met alle normen die voor een deelnemersveld gelden.” Gisteren werd het protest door het orga nisatiecomité behandeld. Meuleman: „Er is vier uur lang over vergaderd. Op een gegeven ogenblik kwam Teofilo Salinas, de voorzitter van de Zuidamerikaanse voetbalbond, naar me toe om me te felici teren. Nederland was geplaatst”. Voor de Italiaanse UEFA-voorzitter Franchi was de beslissing van het organi satiecomité een teleurstelling. De Italianen hadden graag in Mendoza gespeeld, omdat in die omgeving 300.000 Italianen wonen. De Italiaanse voetbalbond is uiteindelijk met een compromis akkoord gegaan. Italië zal worden ingedeeld in groep één bij Argentinië en speelt zijn wedstrijden in Buenos Aires. Nu Nederland in Mendoza is geplaatst, is het zo goed als zeker dat Oranje wordt ondergebracht in hotel Potrerillos. Meule- man: „Bondsarts Kessel en verzorger Pierre van de Akker zijn op dit moment in Mendoza om de accommodatie te bekij ken. In Potrerillos hadden we al voorlopig gereserveerd. Dat zal nu ongetwijfeld een definitieve reservering worden”. In Nederland is de plaatsing van Oranje met gejuich ontvangen. Assistent-bonds- coach Jan Zwartkruis had allang niet meer op de plaatsing van Nederland gere kend. „Na de berichten van de laatste dagen was ik ervan uitgegaan, dat Italië geplaatstzou worden. De beslissing van het organisatiecomité komt dan ook als een verrassing. Het is een geweldig voor deel, dat we als nummer één in Mendoza De plaatsing van Nederland is te dan ken aan KNVB-bondsvoorzitter Wim Meuleman, die alle mogelijke wegen heeft bewandeld om Oranje in Mendoza ge plaatst te krijgen. „Ik ben hier erg ver heugd over”, liet Meuleman donderdag avond weten. „Dinsdagavond ben ik in Buenos Aires gearriveerd. Twee dagen lang ben ik aan het lobbyen geweest. Ik heb met iedereen gesproken en steeds weer het standpunt van Nederland uiteen gezet. Wij wensten geplaatst te worden, omdat het Nederlands elftal als vice-we- reldkampioen daarop recht had”. tens, die een contract voor deze zesdaag se niet na komt. De houding van beide coureurs had tot gevolg dat het deelne- met Merckx en Sercu tot de absolute favorieten behoort. Jan Zwartkruis: „Spelen in Mendoza is een geweldig voordeel”. Meuleman heeft dagen in spanning ge leefd. „De Argentijnse kranten hebben Die gramschap betreft dan met name René Pijnen, die weigerde in te gaan op een voorstel van Post om terwille van het spektakel niet met Danny Clark te rijden maar met Gerben Karstens. Voorts is Post hevig teleurgesteld in Freddy Maer- knieën voor René Pijnen (vanwege deel name aan de zesdaagse van Kopenhagen onbereikbaar voor commentaar) die nu Reeds vier jaar geleden zaten Kortsnoi en Karpov tegenover elkaar. In de finale van het kandidatentoernooi in Moskou. Karpov won destijds met 127z1 l’/z en kreeg een half jaar later de wereldtitel thuisgestuurd, omdat Bobby Fischer het niet eens was met de voorwaarden waaronder de tweekamp om de titel zou dienen te worden gespeeld. Die regels gelden nog steeds: wereldkampioen is degene die zes partijen wint. Remises tellen niet mee. Gezien het onvoorspelbare aantal partijen zijn er slechts weinig steden, die financieel krachtig genoeg zijn om zich kandidaat te stellen. Eerste kanshebber is Hamburg. De beslissing valt na overleg met Karpov en Kortsnoi tijdens een vergadering van het FIDE-bureau volgende maand in Manila. De kans dat Kortsnoi en Karpov tegenover elkaar komen te zitten is vrij groot. Er is Kortsnoi alles aan gelegen om te bewijzen, dat hij in het Westen zijn schaaktalenten beter kan ontplooien dan hem ooit in de Sovjetunie vergund was. Toen hij zich nog schikte in de wensen van de Sovjetrussische schaakbond bereikte hij tweemaal de finale van het kandidatentoernooi. Beide malen werd hij verslagen. Eenmaal door Spasski, de andere keer door Karpov. Kortsnoi beweert nog steeds dat tegen Karpov hem destijds de zege is ’’ontstolen”, omdat de schaakbonzen in zijn land van mening waren dat er op de boerenzoon uit de Oeral beter staat viel te maken dan op de laatbloeier uit Leningrad, die bovendien van halfjoodse afkomst is. Karpov van zijn kant heeft er genoeg van te boek te staan als „gratis” en „toevals”kampioen. „Ik zal tegen de heer Kortsnoi aantreden, zodgt er eindelijk duidelijkheid komt, wie de nummer één in het internationale schaakcircus is”, aldus de wereldkampioen. DEN HAAG (ANP). De eerste lotto van het nieuwe jaar heeft één winnaar opgeleverd voor de hoofdprijs. Het totale prijzenbedrag bedroeg 1.778.911,08 gulden, waarvan de enige winnaar van de eerste prijs bruto 666.666,67 gulden ont vangt. In de eerste toto van 1978 waren dertig deelne mers die alle resultaten juist hadden voorspeld. Zij ontvangen ieder bruto 4.220,30 gulden. De resultaten van lotto en toto 1 zijn: LOTTO De inleg bedroeg 3.465.457,00 gulden en er was een prijzenpot van 1.778,911,08 gulden. De uit keringen zijn: Eerste prijs: een winnaar, die bruto 666.666,67 ontvangt. Tweede prijs: zeven winnaars, die ieder bruto 2315,60 ontvangen. Derde prijs: 378 winnaars, die elk 653,20 ont vangen. Vierde prijs: 14736 winnaars, uitkering 23,50. Vijfde prijs: 13235 winnaars, uitkering eveneens 23,50 TOTO De inleg bedroeg 666.364,00 gulden, het aantal winnaars was 8.629 en er was 316.522,90 gulden aan prijzengeld beschikbaar. De prijzenpot is als volgt verdeeld: Eerste prijs: 30 winnaars, per foutloze kolom: ƒ4220,30 bruto. Tweede prijs: 712 winnaars, ieder 111,10. Derde prijs: 7.887 winnaars, uitkering 14,00. Over de plaatsing van Nederland heeft de KNVB wekenlang in onzekerheid ver keerd. Joao Havelange, voorzitter van de wereldvoetbalbond FIFA, had al verschil lende malen te kennen gegeven dat Italië als aanvoerder van groep vier geplaatst zou worden. Meuleman tekende vorige week tegen die plaatsing officieel protest aan. „Wij hebben meerrechten dan Italië”, was het argument van Meulemans protest. Meuleman wist zich gesteund door de voorzitter van het organisatiecomité Her mann Neuberger. Woensdag liet Neuber- I ger nog weten, dat de uitspraken van Ha- t.velange niet serieus genomen moesten worden. „Havelange heeft over de plaat- I sing niets te zeggen”, verklaarde Neuber- r ger. „Dat is een zaak van het organisa- I tiecomité”. In samenwerking met de KLM organiseert reisbureau UNI TRAVEL 27-daagse verzorgde reizen naar Indonesië met be zoeken aan Jakarta, Ban dung, Yogja, Solo, Surabaya en Bali voor rond 7500,-. aan het protest van de KNVB uitvoerig aandacht besteed, maar telkens las ik dat aan het protest van Nederland voorbij zou worden gegaan en Italië geplaatst zou worden. Ik was dan ook bang dat ik me met mijn pleidooi hier in Argentinië erg onbemind zou maken”. Het genoemde viertal, dat zoveel kwali teit wordt toegeschreven, slaagde er eerst in de avondpartijen in de aanwezige klasse ten toon te spreiden nadat de openings- seance voor hen allen op een regelrecht fiasco was uitgedraaid. Na de eerste ronde waren slechts de laatste vier posities hun deel. Dat die klassering geenszins bij hun status paste, bewezen zij eerst later op de dag. Toch passen de nederlagen van Van der Smissen (tegen Willem van Deventer), Bongers (tegen Willy Steures) en Vultink (tegen Ben Velthuis) in feite best aardig binnen de verhoudingen die zich al sinds het begin van dit merkwaardige biljartsei- zoen op nationaal gebied openbaren. Waar zij na de partij eigenlijk nuchter hadden moeten terugblikken op weer een overwinning, reageerden zij nu hun teleur stellend verlies af door met een aantal aloude excuses op de proppen te komen. Zo gaf de Willebrorder Christ van der Smissen te kennen totaal niet met het materiaal in Wychen overweg te kunnen („De tafels zijn hier erg langzaam in verge lijking met het driebandentoernooi van vorige week. De omschakeling is vreselijk moeilijk”), en beweerde een even zeer ter neergeslagen Hans Vultink uit Groenlo wegens een ontsteking aan zijn vinger slechts op halve kracht te kunnen spelen. Maar de triomf in de tweede ronde ver goedde veel, zo niet alles. Weg waren de materiaalbesognes, weg was een groot deel van het blessureleed. Christ van der Smissen gaf na afloop van de door hem imponerend gespeelde partij tegen Willy Steures niet meer af op het langzame bil jart en Hans Vultink toonde ondanks zijn blessure even goed te kunnen winnen. Tenslotte verloochent klasse zich niet al tijd. De snelheid (twee beurten) en subtili- tiet waarmee Van der Smissen Steures oprolde, spraken boekdelen. Zijn hoogste serie loog er eveneens niet om (248). Ook Vultink herstelde zich kranig. In een confrontatie die vorig jaar nog als een eindstrijd gold, namelijk met titelverde diger Jean Bessems, won hij de van beide kanten goed gespeelde partij in zes beur ten (300-253). En omdat ook Jos Bongers en Louis Havermans zich revancheerden voor hun zwakke middagoptreden, ston den alle acht spelers na de eerste dag van het NK 71-2 in Wychen broederlijk met twee punten gerangschikt. Wim Meuleman: Wij hebben meer rech ten dan Italië. Post: „Ik moest wel. Mijn hart zei: blijf geeft. „Die objectiviteit en eerlijkheid alsjeblieft thuis, maar door de zakelijk- kan ik best opbrengenheid die je in dit werk moet hebben, kon ik niet om hem heen. Hij is de beste Nederlander en hij droeg in het verleden belangrijk bij tot het succes van deze zesdaagse. Dat erken ik. In feite ben ik in deze hele affaire totaal machteloos en dat is een gevoel dat ik niet kende. Pijnen drong me in een hoek. Ik kon geen kant op.” Hetzelfde deed Freddy Maertens. Post: „Hij tekende een contract, maar hij komt niet omdat zijn sponsor hem verplicht deel te nemen aan een trainingskamp in Frankrijk. Nou, daar sta je dan. Maer tens zelf nam niet de moeite om het me persoonlijk uit te leggen ik moest het via-via horen en de waarde van zo’n contract is niks gebleken. Maar het schijnt in deze tijd modern te zijn, je van mersveld in vergelijking tot vorige jaren op papier aan aantrekkelijkheid heeft ingeboet, iets wat Peter Post ronduit toe- caprace (koppelkoers over één uur) en een motor van 10.000 gulden voor de sterkste van een speciaal klassement dat een grote sponsor instelde. PETER HEERKENS Merckx-Sercu; Karstens-Schuiten; Ponsteen-Van Gerwen; Bal-Schutz; I Bracke-Debosscher; Peffgen-Fritz; Rit- ter-Frank; Venix-Allan; Pijnen-Clark; j Knpf.pmann-Hpmnpl! Raas-Harit.v.? j In de houding van Pijnen en Maertens mann. j meent Post een terrorisme waar te ne- Waar het rennersveld ten opzichte van men dat voortvloeit uit het feit dat er nog andere jaren verzwakte, steeg de pu- - maar zo weinig echt goede zesdaagseren- blieke belangstelling. In de voorver- ners zijn (zoals Pijnen) en dat men de koop zijn tot nu toe 20.000 kaarten ver- vedetten van de weg (zoals Maertens) nauwelijks voor de baan kan contracte ren (Moser, Hinault en Thurau werden tevergeefs benaderd). Post: „Degenen die I wel kunnen en wel willen, krijgen daar- door een machtspositie waar nu mis- J bruik van kocht en dat is een record (verbetering I van 10 percent). Voor de renners ligt in de Rotterdamse zesdaagse een prijzen- I geld te wachten dat uniek is: ruim een ton. De grootste premies: 10.000 voor k winnaars van het eindklassement; een wordt gemaakt. Wat Pijnen auto van 15.000 gulden voor de nummers I doet is regelrecht tegen de ongeschreven één van het sprintklassement; een reis wet dat de vedette te zorgen heeft dat het om de wereld (waarde ongeveer 10.000 j deelnemersveld aantrekkelijk blijft, ook gulden) voor de winnaars van een handi- al gaat dat ten koste van hem zelf. In Rotterdam was dat wenselijk geweest omdat gezien de verhoudingen Pijnen en Clark eigenlijk een te sterk kopi pel vormen.” bij de zilversmeden in Yog/a

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 27