TNO na jarenlang onderzoek: en dan Tl dit noq ISR VOORNEMEN REGERING: RAF-lid Schneider PvdA-Kamerlid BI Medewerker TH Delft tijdens studiedag: 01 Hl NI dringt aan op nieuw rij-examen eist vrijlating loonpeil is verkeerd 11 „Hulpmiddelen gehandicapten kwalitatief vaak erg slecht Koppeling alimentatie „GEBRUIK BEELDSCHERMEN NIET GEVAARLIJK” Gi 1 Namens Wackernagel en Folkerts Kamerleden in vragen aan minister: Met Nucleaire richtlijnen naar het parlement i i i i Installatiebedrijf door brand verwoest s 2 BINNEN- EN BUITENLAND VRIJDAG I 3 19 7 8 JANUARI V R I I 1 J Fietsenmakers I Explosie (1) Terreur in Ulster Horecava Geïdentificeerd 200-mijls-zone Lijkje gevonden Nootenboom i! Enquêtes CAI de Isr milita heeft de sta Sinaï, LO geste negei zullei I I ma: van N gisten men. een n waari wen, ken e: Boumedienne Mogelijk is ook een samengetrokken verhoging van vier procent per 1 mei. Explosie (2) Goed genoeg Naar België CDA-presidium Overleden DEN HAAG. De regering is van plan om ook de vrije beroepen, mede in verband met het inkomensmatigingsbeleid, geheel onder het prijsbeleid te brengen, via een nieuw stelsel, waarbij met zogenaamde norminkomens zal worden gewerkt. Via voor-indexering zullen de vrije-beroepsbeoefenaars vaste tariefverhogingen moeten toepassen. Dat zal in het algemeen neerkomen op een tariefverhoging van 2,5 procent per 1 februari en daarna van twee procent per 1 augustus. I n* -os SOB Kortom: is het systeem vriende- (Van onze redactie binnenland) I WEERRAPPORTEN 1 1 o 16 V - 1 1 o 1 6 I 2 1 I 1 I I I I J i Dit beleid hebben de ministers Van Aar- denne (Economische Zaken) en Albeda (Sociale Zaken) gisteren voorgelegd aan vertegenwoordigers van tal van groepen vrije-beroepsbeoefenaren. Hierbij gaat het onder meer om huisartsen, medische spe cialisten, logopedisten, notarissen, accoun tants, makelaars, architecten, fysiothera peuten. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG.Het gebruik van beeldschermen is op zichzelf niet gevaarlijk of schadelijk voor de ogen. Bij het instituut voor zin tuigfysiologie van TNO te Soester- berg doet men al jarenlang onder zoek naar dit soort apparatuur en geeft men adviezen over het ge bruik ervan. onbew. onbew. geh. bew. zw. bew. geh. bew. onbew. onbew, geh. bew. onbew. geh. bew. 1. bew. zw. bew. onbew. geh. bew. zw. bew. onbew geh. bew. onbew. geh. bew. regen zw. bew. onbew. regen onbew. h. bew. geh. bew. 1. bew. onbew. geh. bew. regen motregen geh. bew. regen regen 1. bew. geh. bew. geh. bew. zw. bew. geh. bew. zw. bew. regenbui 3 2 20 5 4 3 3 3 5 6 0 0.6 0 3 1 8 0 0 0.4 0 2 0 11 3 9 0 48 0 0 0 0 27 1 60 0.1 5 11 36 0 0 0.3 0 0 2 0.6 0.1 3 De Kamerleden Geurtsen en Joekes wij zen de minister van Justitie er in een serie vragen op, dat de koppeling van de ali- mentatie-uitkeringen aan het gemiddelde loonpeil werd ingevoerd en teneinde de genen, die recht hebben op alimentatie, te laten delen in de toenemende inkomsten van hen die tot het betalen van die ali mentatie verplicht zijn. DEN HAAG (ANP). De richtlijnen die de vijftien landen verenigd in de Nu clear Suppliers Group, de groep van vijf tien landen die gevoelig actief kernmate riaal produceren, na twee jaar openbaar maken, zullen ook naar het Nederlandse parlement worden gestuurd. Aldus ver klaarde de woordvoerder van het ministe rie van Buitenlandse Zaken. „Beseft de minister dat het hierbij niet langer gaat om een aantal individuele ge vallen, maar om een vrij grote en groeien de categorie mensen”, aldus Geurtsen en Joekes, die minister De Ruiter dan ook verzoeken zo snel mogelijk een wetswijzi ging yoor te bereiden die aan het hier gesignaleerde bezwaar tegemoet komt. De gemiddelde inkomens van mensen in de hogere inkomenscategorieën zijn sinds de invoering van deze koppeling niet geste gen maar gedaald. Dit gebeurde, volgens de WD-kamerleden, niet door toevallige omstandigheden maar als gevolg van het welbewuste nivelleringsbeleid van het vo rige kabinet. Deze mensen nu worden gedwongen van jaar op jaar een steeds groter bedrag aan alimentatie te betalen. In het andere geval zijn zij gedwongen een kostbare procedure te voeren om te proberen aan de wettelijke verplichting te ontkomen. De richtlijnen zijn bedoeld als een ge meenschappelijke gedragslijn voor de uit voer van nucleaire uitrusting en materieel voor vreedzame doeleinden en worden ge- kenemerkt door een grotere terughou dendheid dan het zogenoemde non-prolife- ratieverdrag kent. Het non-proliferatiever- drag is een verdrag bedoeld om de ver spreiding van kernwapens tegen te gaan lan landen die er nog niet over beschik ken. De nuclear Süplliers Group werd in 1975 opgericht. Sinds juni 1976 maakt ook Nederland er deel van uit. dient men rekening te houden met een aantal aspecten die tot nu toe vaak uit het oog zijn verloren: Men dient ervoor te zorgen dat de informatie verwerkbaar op het scherm wordt gebracht. Dus niet teveel tegelijk en goed gedoseerd. De helderheid moet goed regelbaar zijn. Er moet op worden gelet dat de leesbaarheid niet wordt terug gebracht door storende invloeden van verlichting, spiegeling en der gelijke. De werkruimte moet goed zijn ingedeeld, de apparatuur moet goed zijn opgesteld, men moet zor- ROTTERDAM (ANP). De hulpmiddelen, die aan lichame lijk gehandicapten worden verstrekt, zijn over het algemeen kwalitatief erg slecht. Dit is de mening van dr. ir. H. L. Jonkers, die verbonden is aan de afdeling luchtvaart- en ruimtevaarttechniek van de TH Delft. Volgens Jonkers, die gisteren sprak op een studiedag van het revalidatie-instituut van de Erasmus-universiteit in Rotterdam, wordt er op het gebied van met name de technische hulpmidde len (rolstoelen e.d.) „ontzettend veel gebeunhaasd door quasi- deskundigen, die het weliswaar goed bedoelen, maar erg ama teuristisch te werk gaan”. Jonkers is zelf blind en doet veel technische research voor visueel gehandicapten. Hij illustreerde zijn stelling met een aantal voorbeelden. Een daarvan had betrekking op rolstoelen, die, zo is gebleken uit een onderzoek van de Erasmus-universi teit, vaak gebreken vertonen. De zithoogte, de zitdiepte, de materiaalkeuze (treeplanken zakken door) e.d. laten veel te wensen over. dienen een goede, aan de beeld- schermtaak aangepaste leesbril te gebruiken. Voorts, aldus TNO, is het de vraag hoe goed het systeem bij de gebruiker is aangepast. Is bijvoor beeld de programmering zodanig dat men zich niet hoeft op te win den over bijvoorbeeld tekortko mingen in het systeem? Moet men een rare computertaal gebruiken om zich voor de computer ver staanbaar te maken? Volgens Jonkers verkeert de ontwikkeling enproduktie van rolstoelen zich op het niveau van fietsenmakers. Hetzelfde zou gelden voor tal van andere hulpmiddelen, met als gevolg dat veertig procent van de verstrekte apparaten door de gehandi capte niet wordt gebruikt, omdat zij ze te onhandig vinden. De Delftse ingenieur pleit ervoor dat de ontwikkeling, pro- duktie en verstrekking van hulpmiddelen op een wetenschap pelijke manier wordt aangepakt. Hij verstaat daaronder dat men zich om te beginnen moet afvragen wat de behoeften zijn. Daarbij is het nuttig te kijken naar de meest voorkomende klachten over de nu bestaande apparaten: geringe betrouw baarheid, slechte service, te grote fysieke belasting, bezwaren tegen de vormgeving en een onvolledige taakvervulling. „Een gehandicapte heeft weinig aan een apparaat, wat het vaak niet doet, waarvan de reparaties lang duren, dat te zwaar is, waardoor hij zich „nog afzichtelijker” voelt en wat zijn taak maar gedeeltelijk verricht”. Wat dat laatste betreft wees Jonkers op bijvoorbeeld een machine, die de bladzijden van een boek omslaat, maar die niet kan terugbladeren, zodat iemand, die wil studeren er eigenlijk niets aan heeft. De Haagse rechtbank doet over twee we ken uitspraak. lijk voor de gebruiker of was het alleen maar het beste systeem in de ogen van de systeemontwerper. Wanneer men, aldus TNO, in on voldoende mate rekening houdt met de aanpassing van de appara tuur aan de mens en met andere aspecten zoals verlichting, inde ling, plaatsing van de apparatuur, en een verantwoorde programme ring, zal het samenspel tussen I mens en computer mislukken. De mens zal dan afknappen, zoals dat ook zal gebeuren onder andersoor tige slechte werkomstandigheden. In een proefstation voor onkruidverdel- gingsmiddelen in Wolfenbüttel in de West- duitse deelstaat Nedersaksen zijn gisteren drie medewerkers gedood bij een tweetal zeer zware explosies. Vier collega’s liepen deels zeer zware verwondingen op. Het twee etages hoge bedrijfspand werd beschadigd en in verschillende afdelingen brak brand uit. Over de oorzaak van de ontploffingen is niets bekend. zullen op 16 februari een bezoek brengen aan hun Belgische collega’s. Volgens de Rijksvoorlichtingsdienst gaat het om een kennismakingsbezoek dat de nieuwe be windslieden in Benelux-verband brengen. De terreur in Noord-Ierland is gisteren weer aanzienlijk toegenomen. In Belfast werden tien bomaanslagen gepleegd, ken nelijk in verband met het debat over Noord-Ierland in het Britse Lagerhuis. De door de aanslagen aangerichte schade is geschat op twee miljoen pond sterling. Doelwit waren o.a. twee pakhuizen, een café, vier winkels en een postkantoor. Er vielen geen slachtoffers. In het RAI-gebouw in Amsterdam is gistermiddag de Horecava ’78 afgesloten met een bezoekersaantal .van 81.775. In vergelijking tot vorig jaar heeft deze vak beurs, die voor de 22ste maal werd gehou den, ruim 1400 belangstellenden meer ge trokken, aldus de organisatoren. De politie van Vhssingen heeft de identi teit kunnen vaststellen van de vrouw die woensdag levenloos op de glooiing aan de Westerschelde in Vlissingen werd aange troffen. De vrouw, afkomstig uit Kortgene, blijkt niet het slachtoffer van een misdrijf te zijn geweest. Suriname zal een economische zone van 200 mijl uit de kust instellen. Het parle ment in Paramaribo is akkoord gegaan met een desbetreffend wetsontwerp en deed dat met algemene stemmen. Het lijk van de driejarige Gerben ten Dam uit Raalte is gistermiddag op een open terrein in de buurt van Raalte geven de. Volgens de rijkspolitie van Zwolle is er geen sprake van een misdrijf, maar er zal sectie worden verricht. Het jongetje was sinds zaterdagmiddag spoorloos. Hij was die middag met vriendjes op straat gaan spelen. Plotseling was hij verdwenen, zon der dat iemand in zijn omgeving iets was opgevallen. Over de doodsoorzaak van de kleuter kan de rijkspolitie in Raalte nog niets zeggen. De christen-democratische fractie van het Europese parlement heeft gisteren de heer H. Nootenboom (CDA) gekozen tot vice-voorzitter van de fractie. In Neder land is de heer Nootenboom vooral bekend als woordvoerder van de KVP-fractie voor financiële aangelegenheiden. Hij is sinds 1971 lid van het Europese parlement. In verste nieuw de Ve parlei i 4 I DEN HAAG (ANP). Twee VVD-Ka- merleden hebben schriftelijk bezwaar ge maakt tegen het feit dat sommige mensen uit steeds minder inkomen steeds meer alimentatie moeten betalen. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Las Palmas New York Tel Aviv Tunis 4 3 6 3 1 14 11 4 5 5 3 0 1 2 2 11 2 3 3 6 12 11 1 9 -2 4 16 14 0 -0 0 -2 0 2 1 -2 10 Om een beter inzicht te krijgen in de brutoverdiensten en de kostenmarges van I I I I I nno ono nno no no nno no nno no nno wzw o nnw nnw no nno no wnw o windst. w n nno n no n nw windst. nno n windst. no zzw o zw zo ono nno no windst. windst. De g Was di bijeen! hen on de ver; bleek, terech In d de sta door i uit het nen" - gens d deden Britse Een doen staakt den w van oi AN) lent 1 rings, voort; trefti „besli ander I drag en aan de Nederlandse Uitleverings- I 1 3 1 2 -12 -0 -0 -2 6 -12 3 10 11 -9 1 1 15 W) het weer k J De betogi mens< de jot dag ir hij op regeri morr< het b« za. B twinti In v zijn v TNO wijst erop dat de invoering van beeldschermapparatuur zeer snel is gegaan en zich als een lawi ne over de bedrijven in Nederland heeft uitgestort, terwijl men er in feite niet goed op was voorbereid. Bij de installatie en de ingebruik name van dit soort apparatuur De E van Oo ten net gevond landen zeggen echte z het se Achrar bespre! het vol Vol! Sinaï t Geei Sjeich, havenf desakk in de C ren vi gebied Volc litarise heid vt trekkir Gee: de one komst. Ont: ven ba Sinaï. Ves1 aan be de Egj Ves! de vrije beroepen zullen de afzonderlijke groepen nu enquêtes houden onder hun leden. Deze onderzoeken moeten worden onderworpen aan de goedkeuring van het ministerie van Economische Zaken. Hoewel van sommige categorieën al ge gevens beschikbaar zijn zal de gehele gang van zaken nog in verder overleg worden opgezet. Algehele kostendoorberekening moet, aldus Van Aardenne, mogelijk worden. De minister van Economische Zaken zal binnenkort voor de afzonderlijke groepen zogenaamde sectorbeschikkingen uitvaar digen. Pas nadat het benodigde cijferma teriaal op tafel is gekomen zullen de vrije beroepsbeoefenaars tot een tweede pro centuele verhoging mogen overgaan. Daarbij zijn bepaalde verfijningen nodig voor beroepen, waar in sterke mate met tarieven wordt gewerkt, zoals notarissen en makelaars. Er zijn duidelijke afspraken gemaakt dat de eerste verhoging (voor-indexering) kan worden gevolgd door de tweede (na calculatie). Zoveel mogelijk zullen nu de berekende inkomens worden vergeleken met overeenkomstige van werknemers, met die in het midden- en kleinbedrif en met die van ambtenaren. Blijken de norm- inkomens ver boven het vergelijkbaar ge middelde te liggen, dan kan „bevriezing” volgen, dus reële daling. Wordt een achter stand geconstateerd, dan zal inhalen mo gelijk zijn. meegedeeld naar aanleiding van berichten over een in Genève ge houden congres, waar is gesteld dat het langdurig kijken naar beeldschermen allerlei oogklach ten en claustrofobie tot gevolg zou kunnen hebben. DEN HAAG (ANP). Het PvdA-Ka merlid Wöltgens wil kortere wachttijden en een snellere herkansing, alsmede een nieuwe opzet van het rij-examen. De rij schoolhouder moet zelf het examen gaan afnemen, in het bijzijn van een rijksge- commiteerde. Het Kamerlid heeft deze eisen in schriftelijk vragen aan de minister van Verkeer en Waterstaat vervat. Het lijkt de heer Wöltgens nuttig om gebruik te maken van de ervaringen in West-Duitsland, waar, volgens de vorige minister van Verkeer en Waterstaat Wes- terterp, 90 procent van de kandidaten de eerste maal slaagt. De aspirant-leerling dient bovendien inzage te hebben in het geslaagdencijfer per rijschool, aldus dit Kamerlid. De Algerijnse president Boumedienne is gisteren vanuit Damascus in Moskou aan gekomen voor een „vriendschappelijk werkbezoek”, zoals het Russische persbu reau Tass het noemde. In de Syrische hoofdstad had Boumedienne gesproken met president Assad en de leider van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie (PLO), Jasser Arafat. gen voor goede stoelen en er moet een goede werkhouding mogelijk zijn. Ook mag men niet te lang achtereen met een beeldscherm werken. Als gevolg van een dynamietontploffing zijn in de Spaanse plaats Huerta del Rey twee mensen omgekomen en vijf gewond, zo heeft de Spaanse politie gisteren be kendgemaakt. De explosie ontstond toen twee broers in hun huis bezig waren met staven dynamiet. Waarvoor zij de explo- sieVen wilden gebruiken is niet bekend. De woning werd verwoest. ZATERDAG 14 JANUARI Zon- en maanstanden Zon op 8.43 uur onder 16.57 uur Maan op 11.11 uur onder uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 7.22 uur en 19.41 uur Laagwater 3.00 uur en 15.26 uur Van groot belang is voorts de vraag of de ogen van de gebruiker goed genoeg zijn voor de beeld- schermtaak. Teksten op beeld schermen zijn moeilijker te lezen dan die op drukwerk. Wie een bril nodig heeft, zal dit bij een beeld- schermtaak eerder merken dan bij ander werk. Oudere werknemers Weer in binnen- en buitenland Minister-president Van Agt en minister wet Hij verklaarde bovendien dat de de- Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken lieten die de RAF-leden gepleegd hebben, zuiver terroristisch van karakter waren. DEN HAAG. Het RAF-lid Gert Schneider heeft gisteren, tijdens de be handeling in Den Haag van het Westduit- se verzoek om hem en Wackernagel we gens medeplichtigheid aan overvallen en ontvoeringen uit te leveren, mede namens de ook in Nederland gevangen zittende RAF-leden Wackernagel en Folkerts, di recte vrijlating geëist. Zij willen per vliegtuig naar een land van hun keuze gebracht worden. De bewindslieden hebben, zo verklaar den zij na afloop van het gesprek met de vrije-beroepsbeoefenaars, begrip ge vraagd en gekregen voor hun streven naar inflatiebestrijding en inkomensmatiging. De samenhang van matiging ook voor deze categorieën met die voor loontrekkers (niet en wel onder een cao vallend) is duidelijk, aldus Albeda. De matiging bij de een is voorwaarde voor de ander. Het zal echter, volgens de minister van sociale zaken, een vrij moeilijke operatie worden om te zorgen dat de verschillende groepen óp gelijke wijze worden behan deld. Maar omdat de matigingseis voor iedereen geldt is brede aanvaarding daar van gemakkelijker. De instrumenten die we nu hebben, dragen nog een experimen teel karakter. Hiermee is wel een verdere steen gezet voor het gebouw van een totaal inkomensbeleid. Prof. dr. Van Hulst gaat optreden als voorzitter van de CDA-fractie in de Eerste Kamer. Eerste vice-voorzitter wordt de heer Teijssen en de heer Elfferich gaat het tweede vice-voorzitterschap vervullen. Een en ander blijkt uit een mededeling van de CDA-fractie. Schneider vroeg verder om opheffing van de bestaande isolatie waarin de RAF- leden in de gevangenis verkeren. Evenals eerder Folkerts al had gedaan, hebben nu ook Wackernagel en Schneider politiek asiel in Nederland aangevraagd. De verdedigers van Schneider en Wackernagel, mr. G. Sprong en mr. J. Th. Duynstee, hadden eerder op de dag aan de rechtbankpresident gevraagd om de mi nister van Justitie te ontraden tot uitleve ring over te gaan. Beide RAF-leden zijn niet schuldig aan misdaden, maar hebben politieke delicten gepleegd, aldus de ver dedigers. Op grond van politieke delicten kan geen uitlevering plaatsvinden. Officier van justitie mr. C. van Steende ren zei in zijn requisitoir dat uitlevering van het tweetal wel toelaatbaar is. Volgens hem voldoet het Westduitse verzoek aan de eisen van het Europees Uitleveringsver- Samuel Leibowitz, de Amerikaanse strafpleiter die naam maakte in de ge schiedenis van de Amerikaanse recht spraak door het voor executie behoeden van negen zwarte jongens die bekend wer den als „The Scottsboro Boys” is woens dag op 84-jarige leeftijd overleden. Als strafpleiter verdedigde Leibowitz 140 van moord beschuldigde beklaagden. Slechts één werd er terechtgesteld. Meer overheidsgreep op inkomens vrije beroepen WATERINGEN.Het regeninstal-latiebe- drijf Revaho te Wateringen is gistermid dag totaal door brand verwoest. Volgens voorlopige schattingen van politie en brandweer loopt de schade in de miljoe nen. De brand, die werd aangewakkerd door de storm, heeft een nog onbekende oor zaak. In de grote loodsen van het regenin- stallatiebedrijf lag voor tonnen materiaal zoals plastic pijpen en slangen opgeslagen, bestemd voor de Westlandse tuinbouw. Vooruitzichten voor zondag. Temperaturen boven nul met plaatselijk buien. Aantal uren zon: 0 tot 3; Min. temp.: omstreeks +2 graden; Max. temp.: omstreeks 5 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. A O I O /“’i ederlandse kust heeft het met de storm van gisteren zwaar te verduren gehad. Bij y \f J J I g**j J I 1 Scheveningen werd een aanzienlijk deel van een duin weggeslagen. Vele kubieke meters w w w 1 1 zand verdwenen hier in de golven. In al die jaren hebben wij nog nooit een aanwijzing kunnen vin den dat het gebruik van beeld schermen schadelijk is voor de ogen,” zo wordt van TNO-zijde Sm d gü sa

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 2