Snelle benoeming Ondanks erfpachtregeling van burgemeester RAAD VERKOOPT GROND OP INDUSTRIETERREIN I Comité-Oud-IJmuiden wijst kwaliteitsonderzoek in z'n geheel af Onduidelijkheid over taakverdeling VELSEN MACHTELOOS BIJ ERNSTIGE STRANDVERVUILING ■KK i l,tsl)l« hut STRAAR NIEUWJAARSREDE VAN GEMEENTEBESTUUR Woonwensen Kinderactie VELSEN-IJMUIDEN 19 7 8 JANUARI 1 3 VRIJDAG in erfpacht worden uitgegeven. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. „De gemeente Velsen kan op dit moment alleen olieverontreiniging van geringe om vang afdoende bestrijden. Voor ernstige verontreini ging van het strand door olie ontbreekt het materieel en is geen gespecialiseerde mankracht beschik baar”. De IJmuidense havenmeester C. Dekker komt tot die uitspraak naar aanleiding van het pas verschenen interimrapport van de Interprovinciale Commissie Strandvervuiling door Olie. Hierin wor den aanbevelingen gedaan om olielagen op het strand snel en efficient weg te werken. l”_ n P a Sleutelrol s n n :r !0 n >- t- g VELSEN. In zijn functie van loco-burgemeester heeft wethouder Th. C. Witte donderdagavond in zijn nieuwjaarstoespraak bepleit dat de gemeente een burgemeester krijgt en de huidige problemen onbe vangen en open tegemoet in treden. In zijn toespraak herinnerde de heer Witte aan het monument dat op 1 november 1977 werd onthuld ter gelegenheid van de herdenking van 100 jaar IJmuiden en het Noord- zeekanaal. „Een definitieve afsluiting van een stuk geschiedenis” aldus spreker die vervolgens de grote waarde belichtte van de heersende noden in de derde wereld en de medeverantwoordelijkheid van de hedendaagse burger met betrekking tot de ontwikkeling van het gebied rond het Noordzeekanaal. VELSEN. Na een langdurige discussie heeft de Velser gemeente raad gisteravond besloten een perceel grond aan de Kromhoutstraat, op het industrieterrein van IJmuiden, te verkopen aan het expeditiebe drijf J. Jaspers en Zonen. De fractieleden van PvdA en Progressief Velsen stemden tegen omdat zij het voorstel niet in overeenstemming achtten met de onlangs door de raad vastgestelde Nota Gronduitgifte. Daarin is bepaald dat stukken grond op het industrieterrein in principe nieuwedgenarèsse van het pand aan de VOOR AL UW ELEKTRAWERK „BRANDENBURG OUD-IJMUIDEN. Het wijk comité Oud-IJmuiden zal officieel de begroting, het bestek en de tekeningen van de vijf proefwo ningen uit het omstreden midden gebied van Oud-IJmuiden afwij zen. Een kwaliteitsonderzoek van deze bewuste vijf woningen had de gemeente doen twijfelen over extra tweeënzeventig woningen die in eerder stadium voor reno vatie waren bestemd. De uitkomst van dit onderzoek leverde een te hoge renovatieprijs op, zodat sloop dreigde. Wijkcomité en an dere bewoners van Oud-IJmuiden stellen nu als reden: het is te duur, die renovatieprijs, en daarom (Van een onzer verslaggeefsters) moeten we een andere begroting maken, een ander bestek. Er moest onderzocht worden wat de alternatieven zijn, naast het slo pen. Een nieuw samengestelde commissie zal deze opdracht gaan uitvoeren en het voornemen is nu omstreeks half maart het alterna tief aan de gemeente aan te bieden. (ADVERTENTIE) de gemeente 1- Ie I Alternatieve begroting proefwoningen Ook in 1978 zal het gemeentebestuur veel waarde toekennen aan de inbreng van de bewoners van de gemeente bij beleids bepalingen. Met name noemde de heer Witte de renovatieplannen in Oud IJmui- den en die bij de PEN-centrale in Velsen- Noord. De commissie die een nieuwe begroting voor de vijf proefwoningen gaat ontwer pen telt een aantal bouwdeskundigen. Het wijkcomité heeft de relatie met het Lan delijk Ombudsteam Stadsvernieuwing (LOS) weer hersteld en weet zich nu weer in de rug gesteund door de daar aanwezi ge deskundigheid. Voorzitter Mettes stel de hierover zeer verheugd te zijn. Hij verklaarde dat met het LOS de afspraak is gemaakt dat advies zal worden gege ven, op aanvraag door het wijkcomité. De heer Dekker heeft als hoofd van de IJmuidense haven dienst zitting in de interprovinciale commissie. Velsen is naar zijn oordeel onvoldoende toegerust voor ernstige strandveront- reiniging door olie. „De gemeente mist de middelen voor slag vaardig optreden”. Hij pleit daarom voor instelling van een coördinerende instantie die in opdracht van de interprovinciale commissie naar methoden moet zoeken voor doeltreffende be strijding van olie op het strand. Een dikke stroperige olielaag die een verblijf aan het strand onmogelijk maakt. Een beangstigende situatie voor degenen die in Velsen en andere kustgemeenten voor de verwijdering verant woording dragen. geïrriteerd uitriep: „Mijnheer Schiltmeij- er, u zit lang genoeg in de raad om te weten dat het hier een voorlopig-koopcontract betreft, onder voorbehoud van goedkeu ring door de gemeenteraad”. Ook D. H. Kuijper (Progressief Velsen) klampte zich vast aan het feit dat de Volkerakstraat een verhuisonderneming is. „Wat schieten we er dan eigenlijk mee op?” vroeg hij zich in twijfel af. Wethouder J. W. Meijer (PvdA) bena drukte in zijn verdediging dat met de komst van het verhuisbedrijf de hinder voor de omgeving wel degelijk .wordt be perkt. De huidige expediteur bezit een wagenpark van veertien auto’s die steeds af en aanrijden voor opslag en overslag van goederen. De verhuizer zal van de ruimte slechts gebruik maken voor de stal ling van twee grote vrachtauto’s. Ander zijds was hij enigszins in verlegenheid gebracht door de constatering dat Jaspers nimmer tot last is geweest van de bewo ners uit de Volkerakstraat. Daarmee was ook voor hem de noodzaak van de hele transactie twijfelachtig geworden. Tijdens de stemming keerde wethouder Meijer zich dan ook tegen het college voorstel, daarbij gesteund door zijn partij genoten van de PvdA-fractie en de twee leden van Progressief Velsen. Het CDA, de WD, de CPN en de éénmansfractie van DS’70, alsmede de wethouders Van der Werff (CDA) en Scheeper (PvdA) betuig den eensgezind steun aan het plan tot grondverkoop. Op grond van die uitslag was het voorstel aanvaard met negentien stemmen vóór en twaalf tegen. Landelijk erkend installateur Oosterdulnweg 20 - IJmuiden Telefoon 02550-13405 s- Een punt van discussie vormde het woonwensenonderzoek, waartoe de ge meente heeft besloten. Volgens voorne men van de gemeente zou dit onderzoek plaats moeten hebben in de vorm van een enquête onder de bewoners van de 72 omstreden huizen, uitgevoerd door een ambtenaar. Het wijkcomité heeft gister avond besloten per brief aan het college voor te stellen deze enquête zich uit te laten strekken over de gehele oude wijk. Tevens wil het wijkcomité worden betrok ken bij de verrichting van het onderzoek en bij de uitwerking van de gegevens. Dit werd gemotiveerd met de ervaringen die in het verleden zijn opgedaan bij een soort gelijk onderzoek onder de bewoners van de Wilhelminakade. Zoals Mettes stelde zijn bij die gelegenheid bij de mensen door de ambtenaren illusies gewekt, die niet te realiseren waren en die tot menige frustra tie hebben geleid. Dit wil men nu voorko men en de vergadering achtte het juist om herhaling te vermijden door er een „objec tief” onderzoek van te maken: de uitvoe ring door gemeente en wijkcomité samen ter hand te laten nemen. De Rijkshavendienst in IJmuiden vervult bij olielampen een sleutelrol. Een alarmnummer (02550-21150) bovenin het dienstge- g i- Inmiddels zijn ook de kinderen uit Oud- IJmuiden in actie gekomen. Ze hebben een eigen actiecomiteetje opgesteld ten behoe ve van een speelplaats op het Willems- plein. Onder de buurtkinderen heeft een groepje handtekeningen verzameld en is daarmee op bezoek gegaan bij wethouder Scheeper. Het resultaat van deze „actie” is nog niet bekend. Het moreel in Oud-IJmuiden is momen teel best. De vergadering van het wijkco mité trok meer belangstellenden dan ge woonlijk en het vooruitzicht dat er wat gaat gebeuren, de spanning omdat een goed alternatief als laatste mogelijkheid wordt gezien, deed duidelijk goed. Voor de opbouwwerker van de Stisa, Simone IJben, die gisteravond kwam kennisma ken, kon het geheel aardige impressies geven. Ook van het ongeduld en de strijd vaardigheid. Een van de aanwezige be woonsters kon tenminste niet nalaten op te merken: „We moeten op het Willems- plein maar een standbeeld oprichten van wethouder Meijer. Zelf komt hij er niet staan omdat het daar een te grote troep is”. Ji e s Is i- it n •e i. it a) ït ,e le n le n - De heer Jager van de Velsense reinigingsdienst zegt met de rol van zijn dienst bij olievervuiling in zijn maag te zitten. Wat hem verontrust is de onbekendheid met de bestrijding bij érnstige vervuiling van het Velsense strand. De schoonmaakactie van vier jaar geleden mag geslaagd heten. Voor hem ligt een bundel tje instructies voor de oliebestrijding die in Velsen echter nog nimmer aan de praktijk zijn getoetst. Over de mogelijkheid van een doeltreffende bestrijding bij ernstige verontreiniging door olie heeft hij ernstige twijfels. bouw bij de Noordersluis is dag en nacht bereikbaar. Wie op zee en in het binnenwater olieverontreiniging waarneemt kan dit nummer bellen. Ook Rijkswaterstaat benadert deze centrale meldpost bij aanvaringen of beschadiging van tankers in volle zee. De havendienst in IJmuiden belt vervolgens mensen van Rijkswaterstaat in het kustgebied waar olieverontreiniging dreigt of al olie op het strand ligt. Het hoofd van de betrokken dienstk- ring van Rijkswaterstaat waarschuwt op zijn beurt de burge meester van de kustgemeente. In Velsen gaat direct een telefoon tje van het havengebouw naar de burgemeester. CDA-woordvoerder W. N. Koopman be toogde dat uit het oogpunt van doelmatig heid de verplaatsing van het expeditiebe drijf uit de bebouwde kom naar het indus trieterrein dringend gewenst is. Omdat de firma zich bereid heeft getoond zich elders te vestigen, wilde Koopman de voorkeur die het bedrijf heeft uitgesproken voor aankoop van het stuk grond op het indus trieterrein honoreren. Mevrouw A. J. P. van Heel-Montijn zei namens de WD- fractie dat de Nota Gronduitgifte op de juiste wijze was toegepast. Zij steunde dan *ook het voorstel tot verkoop. Wel drong J mevrouw Van Heel er bij het college op aan voortaan in voorkomende gevallen toelichting te geven op het besluit af te wijken van de uitgangspunten van de Nota. Hij wijst in dat verband op recente proeven van Rijkswater staat met een wals van lichte constructie die het grootste deel van olielagen op de kust „meenam”. Dit experiment is in eerste aanleg geslaagd te noemen. Rijkswaterstaat is er echter mee gestopt omdat de oliebestrijding aan het strand tot de taak van de kustprovincies wordt gerekend De heer Dekker houdt zich bewust buiten de discussie over de verantwoordelijkheid voor de oliebestrijding. Is dit een specifieke taak voor de kustgemeenten of moeten provincie of rijk zich daarin verdiepen? „Het is voor mij duidelijk dat de gemeenten afzonderlijk onmogelijk voor de bestrijding van ernstige oliever ontreiniging zijn toe te rusten. Overigens, wie dit aanpakt doet er niet zoveel toe. Als het maar gebeurt!” Het contact van de burger met de ge meentelijke overheid zal worden geconti nueerd in de vorm van zogenoemde infor matiebijeenkomsten die driemaal per jaar op verschillende plaatsen in de gemeente zullen worden belegd. Refererend aan de uitslag van de laatst gehouden verkiezingen sprak de heer Wit te dat de koers die het schip van Velsen in de komende jaren zal gaan varen in be langrijke mate zal worden bepaald door de uitslag van de komende gemeenteraads verkiezingen. In dat verband zei hij de constante aanwezigheid van een kapitein (burgemeester) van groot belang te vinden. Namens ds raad sprak PvdA-frac- tievoorzitter F.F.J. Reichenfeld. Hij zei het te betreuren dat omstandigheden er toe hadden geleid dat in 1977 opgelopen ach terstanden niet konden worden ingelopen. Het vertrek van burgemeester Reehorst en de werkzaamheden van de ingestelde ver trouwenscommissie waren een verzwaring van de bestuurlijke taak gebleken, aldus de heer Reichenfeld. Ook hij bepleitte dat voor de invulling van belangrijke problemen de benoeming van een burgemeester dringend gewenst was. Terzijde suggereerde hij dat het mo gelijk zinvol kon zijn om eens te denken over het aanstellen van een vijfde we thouder en de gemeentelijke bestuurlijke taak te verlichten. Adviezen zijn inmiddels verstrekt inzake de opzet van de nieuwe begroting en het maken van bestek van de bewuste vijf woningen en ook over het aandeel dat het wijkcomité kan hebben bij de realisering van de nieuwbouw in Oud-IJmuiden. Het licht staat hiervoor weliswaar al op groen, zo werd gezegd, maar het wijkcomité - zo is ook besloten - moet inspraak hebben. Ge poogd zal bijvoorbeeld worden om tot huurprijsafspraken te komen. Garan- tiehuur, zoals dat heet, is een regeling waarbij op basis van de schetsplannen voor woningbouw tot een prijsafspraak met de overheid wordt gekomen. Dit soort zaken, in het verleden gerealiseerd in de vier grootste steden van Nederland, in Groningen en in Leiden, loopt via het ministerie. De garantie betekent dat wan neer bij afronding van de bouw blijkt dat de huurprijzen hoger komen te liggen, het ministerie het verschil bijlegt tussen de overeengekomen en de nieuwe prijzen. Ook zal worden onderzocht of voor deze woningbouw in Velsen locatiesubsidie te regelen is, waardoor de totaalkosten kun nen worden gedrukt. Dankbaar voor het groene licht dat Pro vinciale Staten hebben gegeven voor de woonbebouwing van de Velserbroekpol- der, verwachtte hij dat nog veel belemme ringen van procedurele en technische aard moeten worden overwonnen voordat de eerste paal kan worden geslagen. Bij de uitwerking van de woonvorm zal de bevol king een medebepalende stem krijgen. De heer Witte achtte het noodzakelijk de voor waarden veilig te stellen die er toe zullen moeten bijdragen dat de woon- en werkontwikkeling geen belemmering zul len zijn voor de groei Van een harmonieuze I mensengeneratie. In dit verband merkte I hij onder meer op dat uitbreiding van Hoogovens en ontwikkeling van de haven ten behoeve van Amsterdam de belangen in de woonomgeving van de IJmond niet zullen mogen belasten. Met zorg wordt door het college de situatie bij Hoogovens, Van Gelder en Stork gevolgd. En overleg met de nabuurgemeenten wordt gezocht naar wegen en de werkgelegenheid zo veel mogelijk veilig te stellen. Een woordvoerder van de kustwacht noemt de mogelijkheid van een „olieramp” nihil. In het Zuid-Afrikaanse Durban kwa men kort geleden twee uitgaande tankers met elkaar in aanva ring. Met een secure beloodsing als in IJmuiden sluit hij de mogelijkheid van zo’n aanvaring op dit deel van de Noordzeekust vrijwel uit. Bij waarneming van olieverontreiniging door de kustwacht moet onverwijld met de centrale meldingspost van het loodswezen in Rotterdam contact worden opgenomen. En daarbij blijft het. De mensen op de semafoor aan de seinpostweg zijn attent op olieverontreiniging van het strand en de zee voorzover dat binnen hun gezichtsveld ligt. De bestrijding is een taak voor anderen. Velsen en andere gemeenten langs de kustlijn zijn tot nu toe voor grote verontreiniging door olie gevrijwaard gebleven. De kustwacht maakt zich geen zorgen als het wél ooit zover komt. Uit gesprekken met mensen van de Velsense reinigingsdienst en de kustwacht in IJmuiden blijkt verontrusting als de moge lijkheid van ernstige strandvervuiling door olie wordt genoemd. De ervaring van de reinigingsdienst blijft beperkt tot een schoonmaakactie in 1974 toen een dun olielaagje met schop en vrachtwagens van het strand werd verwijderd. Alles werd onder een zandlaag in een duinpan weggewerkt. De benodigde vrach tauto’s moesten bij een plaatselijk expeditiebedrijf worden gecharterd. Volgens het PvdA-lid A. Schiltmeijer was het voorstel echter in strijd met eerder gemaakte afspraken. Hij vond dat ten on rechte een beroep is gedaan op de uitzon deringsmogelijkheden die de Nota Grond uitgifte biedt. Immers, zo stelde hij, er is niet aangetoond dat de bedrijfsvoering in de Volkerakstraat hinderlijk is voor de omwonenden. Er waren nooit klachten uit de buurt ontvangen. En alleen ernstige overlast zou een reden kunnen zijn voor een min of meer gedwongen verplaatsing waarbij het bedrijf dan de keuze zou wor den gelaten tot aankoop van een stuk grond elders of een erfpachtregeling. Die vrije keuze was als bepaling in de Nota opgenomen ter bevordering van verplaat sing van ondernemingen die in de woonge bieden „als minder wenselijk worden be schouwd”. Gezien de omstandigheden vond Schiltmeijer dat het expeditiebedrijf geen recht had op de keuzemogelijkheid. Hij toonde zieh uiterst teleurgesteld over de gang van zaken. Zijn ergernis was nog vergroot door de toestemming van het college aan de firma Jaspers om de vrijko mende bedrijfsruimte aan de Volkerak straat te verkopen aan een verhuisbedrijf. Waarop loco-burgemeester Th. C. Witte Veilig, door goede kwaliteit. Bedrijfszeker, door deskundig ontwerp. Snelle service. Maar de overige raadsfracties steunden het college in zijn standpunt dat in dat geval een uitzondering kan worden ge maakt. Die bijzondere omstandigheid is gebaseerd op het feit dat het expeditiebe drijf Jaspers momenteel op een „minder wenselijke” plek in de gemeente, name- t lijk in de Volkerakstraat in IJmuiden, is gehuisvest. Er was veel belangstelling voor de vergadering van het wijkcomité Oud-IJmuiden, gisteravond in buurthuis De Brulboei. Er werden eindelijk weer eens spijkers met koppen geslagen. gaat half maart naar

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5