GYMNASTISCHE TEGENDRUK Meer HIELP J. DE WILDT NIET aandacht Drs. P. in Alpha sociëteit voor burger in de knel haven- berichten Discussie over Hoogovens-CAO Raad mogelijk in debat over Tekst en uitleg in Stadskantoor Bouwfirma op vingers getikt Het Motorhuis I Jmond U UW OPEL koopt, Inbraak in kiosk /NI leveren wij deze af tegen de nu nog geldende prijs ^sociaal- medische bouwsels „Holland op zijn (s)malsf’ Toch gymzaal bij school ,,De Tweemaster Comité verzamelde 4000 handtekeningen 0 tegen neutronenbom Bloemenkeuring Ram met ooien gestolen Huldiging van sportkampioenen Sportinstuif in Wijk aan Duin Cursus Handig thuis j 19 7 8 BEVERWIJK-HEEMSKERK JANUARI 9 1 3 VRIJDAG i. I r n ie in NIEUWJAARSTOESPRAAK BURGEMEESTER HUBERS ze e- it- ot n- (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. In alle steden en dorpen wordt het gemeentebe stuur geconfronteerd met bouwsels, die illegaal zijn opgetrokken. De Beverwijkse gemeenteraad liet er donderdagavond tijdens de raads vergadering in het Stadskantoor geen twijfel over bestaan, dat het illegaal bouwen in een gemeente met harde hand bestreden diende te worden, maar wat te doen als het illegale bouwsel om sociaal-medische redenen is gebouwd en de familie of het bouwbedrijf de gemeente achteraf om een bouwvergunning vraagt. Moet het bouwsel dan worden afgebroken? a- in II- a- re Wees de prijsverhoging voor als u KJ Illegaal bouwen door n raad scherp veroordeeld 1 C. Berghuis 1 (Van een onzer verslaggevers) A. HUBERS Drs. J. de Wildt naar Duinkerken. (ADVERTENTIE) 1 3 BEVERWIJK. In zijn nieuwjaarstoe spraak is burgemeester A. Hubers donder dagavond voor het begin van de raadsver gadering nader ingegaan op het functio neren van de plaatselijke gemeenschap, waarbij hij de relatie overheid-burger centraal stelde. Tot slot had burgemeester Hubers nog een kort woord voor het bloeiende vereni gingsleven in Beverwijk. „De werkzaam heid van bestuurders van stichtingen of verenigingen, hun niet aflatende zorg, zie ik als een belangrijke onmisbare bijdrage in het werk waar wij samen mee bezig zijn; het bevorderen van het welzijn van de gemeenschap”. Hij achtte inspraak een wezenlijke bij drage voor het plaatselijk overheidsbeleid. De positie van de raad bij een dergelijk inspraakproces blijft onaangetast, wordt veeleer versterkt, zo meende hij. „De raad vormt het uiteindelijke kristallisatiepunt van het meedenken en meepraten van de burgers bij de beleidsvorming”. Voor de ambtelijke adviseurs kan inspraak een aanzienlijke taakverzwaring betekenen, een procedure vertragen en de adviseurs zullen ontvankelijk moeten zijn voor visies van buitenaf. Tot zijn grote voldoening had burgemeester Hubers geconstateerd, dat er ook in dit opzicht een goede mentali teit viel te bespeuren bij de ambtelijke medewerkers. „Er is een gezindheid waar uit een positieve benadering blijkt”. De leerlingen van beide scholen krijgen tot nu toe gymonder- wijs in de op te grote afstand gelegen gymzaal aan de Hobbesteeg. Dit lokaal is gedoemd in de saneringsplannen ten onder te gaan. Gymonderwijs voor de kinderen van beide scholen in de sporthal wees het college af, omdat is gebleken dat met name het gewoon lager onderwijs behoefte heeft aan een „normaal” gymlo kaal nabij de school. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De gemeenteraad heeft donderdagavond, ondanks tegendruk van de CDA’er drs. J. de Wildt, besloten nabij de lagere school „De Tweemaster” een gymnastieklokaal van zeven ton te bouwen. De gymzaal zal ook worden gebruikt door de leerlingen van de vlakbij gelegen Hendrik Mandeschool. worden opgelost”, zo meldde het amende ment van het CDA, waarin maatregelen tot sloop van het zonder vergunning ge bouwde werden opgeschort, in afwachting van een verdere rapportage over de bij zondere sociale en medische omstandig heden. In het college heerste er over dit raadsvoorstel ook tweespalt, want wethouder A. Hoogeboom opperde, dat hij zich een doelma tiger gebruik van belastinggelden kon voorstellen dan 7 ton uit te geven voor een gymnastieklokaal, terwijl er in de buurt „een andere oplossing voor handen is”. Hij doelde hiermee op de sporthal. Drs. De Wildt had in zijn nota aangegeven dat het aantal gebruikers van de sporthal vanuit het ondèrwijs terugloopt. Hij vreesde voor verdere effecten. Wethouder ir. J. Camfferman zag in dit geval geen enkele reden om de bouw van een aula af te wegen tegenover de bouw van een gymzaal. „Een aula heeft een totaal andere betekenis. De spórthal is voor het basisonderwijs een onding. Dat weet iedereen. En als het gymnastiekonderwijs voor de Oranjebuurt buurtopbouwend kan gaan werken, dan is dat mooi meegenomen, zo vindt het college.” Drs. De Wildt sputterde tegen door te stellen dat al die sociale argumenten er niet bij horen. „Dat is een onjuiste wijze van beleid voeren als men een aula niet tegenover een gymzaal durft af te wegen. Het maatschappelijk rendement van een aula is veel groter dan dat van een gymzaal. Er vindt hier geen afweging plaats tegenover andere zaken. Jammer.” vingers getikt worden. En niet alleen deze firma, want er zijn in Beverwijk en Wijk aan Zee honderden bouwsels, die door particulieren en heren aannemers zonder bouwvergunning worden opgetrokken”. Na de koffiepauze kwam de socialisti sche fractievoorzitter K. Vermeulen met een voorstel om het laatste deel van de tekst van het raadsvoorstel te wijzigen. „Eerst moet gezegd worden dat de handel wijze van Lokhorst is te laken. Voorts hebben B. en W. de vergunning niet ten onrechte geweigerd en moet het beroep ongegrond worden verklaard”. Het wach ten is nu op de rapportage van de revalida- tie-arts. Daarna gaan B. en W. zich bera den over wat er te doen staat. BEVERWIJK. Het buurthuis „Wijk aan Duin” aan de Wilgenhoflaan biedt volwassenen op de zondagmiddagen van twee tot vier uur de gelegenheid deel te nemen aan de sport- en spelinstuif. Aan ouders wordt toegestaan hun kinderen mee te nemen, die dan ook bezig worden gehouden. Fractievoorzitter F. F. J. Reichenfeld (PvdA) pleitte evenals D. H. Kuijper van Progressief Velsen voor een pre-advies van de raadscommissie inzake de CAO- voorstellen, waarna een bespreking in de gemeenteraad zou kunnen plaatsvinden. Wethouder J. W. Meijer wilde echter eerst afwachten hoe de commissie oordeelt over de wijze van behandelen. Ook fractieleider ir. G. A. Schoonkind (WD) voelde nog weinig voor een principiële discussie over het arbeidsplaatsencontract. „Het einde is zoek als we hieraan beginnen. Straks krij gen we Stork-Velsen en Van Gelder-Pa- pier. Nee, ik vind het een heel gevaarlijk idee,” aldus de liberale voorman. Het raadslid R. Wagenaar van DS’70 voegde hier nog aan toe: „In dit stadium is een raadsuitspraak ongewenst. Laten de vak bonden en de bedrijfsdirecties het eerst maar onder elkaar uitvechten.” ;ze ing ne en iel. ge HEEMSKERK. Dinsdag 17 en 24 janu ari organiseeet buurthuis De Zandkraai een cursus Handig thuis, die onder leiding staat van de heer Vlietstra. Behandeld worden verschillende onderwerpen, zoals verlichting, boren, bandenplakken, hout- bewerken. De cursus begint om 20 uur en de kosten bedragen 3, exclusief mate riaal. op en en et, ee 3P tig ;le BEVERWIJK Koningstraat 40-42/hoek Markt, Tel. 02510/29162. Wijkermeerweg 48, Tel. 02510-29162. y IJMUIDEN Z Wijk aan Zeeërweg 107-113 en 160, Tel. 02550-14360 (Van ëen onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. In de nacht van dins dag op woensdag blijken een ram met vier drachtige stamboekooien gestolen te zijn van een terrein bij de camping Rolands- duin. De waarde wordt geschat op 2400,-. BEVERWIJK. Op de tentoonstel ling Holland op zijn (s)malst” in het Stadskantoor is zowel overdag als in de avonduren iemand van de ac tiegroepen aanwezig om de bezoekers tekst en uitleg over allerlei zaken te geven. Dit is vooral gedaan met het oog op de toekomst van scholieren, al of niet in groepsverband. De ope ningstijden van de expositie zijn ’s morgens van 9-12 uur, ’s middags van 14-16 uur en 's avonds van 19.30 tot 21 uur. Burgemeester Hubers toonde alle waar dering voor de werkgroepen uit Wijk aan Zee, die de participatiegedachten het mee denken, al zoveel inhoud hebben gegeven en zelf initiatieven otnwikkelden om de gerechtvaardigde verontrusting over de toekomst van de badplaats te bundelen. De belangstelling voor gemeentelijke aangelegenheden is er zeker ook in Bever wijk als het gaat om zaken die betrekking hebben op de directe woonomgeving. „De afgelopen jaren hebben wij dat duidelijk gemerkt”, zei hij. Er zal wat sociale tech niek nodig zijn om in de stad de mogelijk heden zichtbaar te maken om mee te gaan denken over wat grotere verbanden. „De burger ervaart vaak het openbaar bestuur als ongrijpbaar en ondoorzichtig. Maar binnen Beverwijk moet het mogelijk zijn de contacten, de relaties overheid-burger te intensiveren, waar nodig te verbeteren”. Burgemeester Hubers ziet de burger niet slechts als object, maar als deelgenoot van het openbaar bestuur. De zaak die de gemeenteraad besprak, handelde over de aanvraag door het bouw bedrijf Lokhorst voor het vergroten van een woning aan de Plantage. De vrouw des huizes lijdt aan aangezichtspijnen en wilde over een afgesloten en tochtvrije verbin ding tussen keuken en schuur beschikken. Lokhorst ging aan de slag, ervan uitgaan de dat de bouwvergunning tóch wel ver leend zou worden. Maar dat pakte anders uit. B. en W. weigerden de vergunning te verstrekken en toen Lokhorst in beroep ging, vond de commissie beroep- en be- „In andere wijken geldt ook niet, dat de zaal primair het wijkbelang dient. Het komt mij voor dat in de argumentatie een zeer afgeleid argument een rol gaat spelen als we hierbij de infra structuur van de wijk gaan betrekken. Denkt men toch aan een wijkvoorziening,” zo vervolgde De Wildt, „dan kan men veel beter denken aan een goed geoutilleerd schoolgebouw met gebruiksmo gelijkheden buiten schooltijd. In dit verband is wel eens gedacht aan de bouw van een aula bij de Tweemaster”. Hij verzocht het college een afweging te maken tussen de bouw van een aula en van een gymzaal. De wethouder hield zijn partijgenoot voor, dat de raad acht jaar geleden heeft besloten alle scholen van een adequate gymnastiekvoorziening te voorzien. „Het sociaal-culturele as pect mag dan wel mee spelen, maar het is vooralsnog een onderwijsproject.” De Wildt: „Onderwijsbeleid is ook welzijns beleid”. Camfferman: „Wij trekken zeer consequent de acht jaar geleden uitgestippelde beleidslijn door.” De raadsleden hadden bij de stemming over het voorstel om een krediet van ruim zeven ton beschikbaar te stellen, géén gymnastische hoogstandjes voor het-CDA in petto. Alleen De Wildt, mr. Hoekstra, wethouder Hoogeboom, K. Reimes en mevrouw Ruurda-Dekker stemden tegen. Drs. J. de Wildt ging aan de hand van een uitvoerige nota nader op dat punt in. „De laatste tijd is een kentering gaande, er is zelfs sprake van een duidelijke erkenning van het nut van sporthallen als multi-functionele accommodatie voor schoolgymnastiek Zelfs de minister van onderwijs schaart zich in de rij van deskundigen die menen dat een sporthal zo doelmatig mogelijk gebruikt moet worden en dat daarin schoolgymnastiek zeker past,” aldus De Wildt. De hoofden van beide scholen gaven de voorkeur aan gymonderwijs in een „normaal” lokaal. De Wildt vond die subjectieve voorkeur van de hoofden begrijpelijk, maar niet doorslaggevend. Fel verzette hij zich tegen de algemeen aanvaarde opvatting, dat de Oranjebuurt, waarin de scholen zijn gevestigd, een „opkikkertje” nodig heeft en dat het gymlokaal zonder meer als een wijkvoorziening wordt afgeschilderd. I In de zomer van 1977 werd bekend dat het Pentagon een nieuw atoomwapen, de neutronenbom, had ontwikkeld. In Neder land werd medio augustus de initia tiefgroep „Stop de Nuetronenbom” opge richt. De actie is sindsdien stormachtig verlopen. Werkgroepen in ons land verza melden ongeveer 600.000 handtekeningen. Ook het Heemskerkse comité is in die zin actief. Reeds verscheidene malen is men de straat opgegaan om handtekeningen te verzamelen. Op dit moment hebben zo’n 4000 mensen uit Heemskerk en Beverwijk met hun handtekening geprotesteerd te gen de ontwikkeling van de bom. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. De Beverwijkse Sportraad houdt dinsdag 24 januari van kwart voor acht af een feestelijke bijeen komst in het Stadskantoor. Tijdens deze jaarlijkse ontmoetingsbij- eenkomst van alle plaatselijke sportbe stuurders zullen de Beverwijkse nationale kampioenen 1977 officieel worden gehul digd. IJMUIDEN. Bij een inbraak in de tijdschriftenkiosk is in de nacht van woensdag op donderdag ingebroken. Het ongewenste bezoek drong binnen door het forceren van een deur aan de achterzijde. De buit bestond uit tijdschriften en een hoeveelheid rookartikelen. Speciale aandacht vroeg hij voor de burger die door overheidsmaatregelen, beslissingen of lokaal beleid in de knel kan komen te verkeren. „Die burger vraagt niet zomaar om aandacht. Hij heeft recht op een tijdige afdoening, maar bovendien op een zorgvuldige afweging van de belangen die in het geding zijn. De burger heeft ook recht op een goede moti vering wanneer aan zijn wens niet kan worden voldaan”. Volgens burgemeester Hubers zou een wat speciale aandacht voor deze materie een goede bijdrage kun nen zijn aan het verbeteren van de relatie burger-lokaal bestuur. „Het wantrouwen dat hier en daar toch wel aanwezig is tegenover de overheid zou omgebogen moeten worden naar een stuk ver trouwen”. geval niet aangewezen, want de revalida tiearts, die in opdracht van de commissie een rapport over de noodzaak van de ver binding tussen keuken en schuur samen stelt, is nog niet met een eindrapportage gekomen. Het onderzoek naar de oorzaken van de aangezichtspijnen bij de mevrouw kan nog wel geruime tijd duren. En al die tijd staat het illegale bouwsel er. Drs. J. de Wildt van het CDA stelde, dat zijn fractie geen behoefte heeft aan een bepaling bij bestemmingsplannen inzake vrijstelling op medische en sociale gron den. „Het past niet in het objectieve karak ter van de wetgeving op het gebied van de ruimtelijke ordening. Medische en sociale problemen dienen op een andere wijze te De cabaretier Drs. P. treedt zaterdagavond 14 januari van half tien af op in de Alpha- sociëteit aan de Beverwijkse Moensstraat. Hij presenteert een avondvullende show van zijn meest bekende nummers. Van Drs. P. zijn een reeks platen in de handel. Hij werkt mee aan radiostrips, doet veel toneelwerk en schrijft scenario’s voor Teleac. Van zijn hand verschenen onder meer de boeken „Zeden en Onzeden, „Des Vondelings Wraak” en „Maak thuis uw eigen tekst”. zwaarschriften dat het college de bouw vergunning terecht had geweigerd. Het college wilde niet afwijken van de geldende voorschriften uitsluitend om so ciaal-medische redenen. Voorschriften dienen nageleefd te worden. De commissie van beroep- en bezwaarschriften ging daar wel in mee, maar gaf de raad in overweging in de voorschriften bij bestem mingsplannen de mogelijkheid op te ne men om vrijstelling te verlenen om sociale en/of medische redenen, indien de nood zaak daartoe duidelijk wordt aangetoond. Die noodzaak was in het onderhavige PWM HEEMSKERK. De landelijke actie „Stop de Neutronenbom” heeft ook in Heemskerk weerklank gevonden. Het con tactadres van het Heemskerkse comité is: A. Vanacker, Ardennenlaan 28, telefoon 38269. Op dit adres zijn bulletins, stickers, handtekeningenlijsten en affiches ver krijgbaar. Donderdag aangekomen: Prins Hamlet, Hamburg, Boekanier 1, Margate; Adrett, Rotterdam; IJmuiden; Bomma, Oslo; Fri- del, Randers, IJmuiden; Hein von Bargen, Casablanca) Summit Venture, Singapore; Helga S„ Frederiksvaerk. Donderdag vertrokken: Atlas, Rotter dam; Imke, Bengarie; Iris Rowan, Tempa, Velsen; Ajfos, Bilbao, Beverwijk; Bomma, Antwerpen. Vrijdag aangekomen: Vaermland, van Karlstad, Zaandam. Vrijdag vertrokken: Talarah, (per febr. *78 prijsverhoging van ca. 4%) Kom even langs om de nieuwste modellen te zien. BEVERWIJK. Zaterdagmorgen van half tien tot elf uur gaat in buurthuis Wijk aan Duin een kinderjury bekijken wie van de deelnemers(sters) aan de hyacinthen- tentoonstelling de fraaiste bol heeft ge kweekt. De kinderen, allemaal tussen de 4 en 12 jaar, hebben de bollen zelf in bloei getrokken. VELSEN. Als er in de raadscommis sie voor economische aangelegenheden behoefte zou bestaan aan een openbaar debat over de zogenoemde arbeidsplaat senovereenkomst in het bedrijfsleven zal de gemeenteraad van Velsen aan dit on derwerp een discussie wijden. Deze af spraak maakten de raadsleden gistera vond naar aanleiding van de ontvangen nota’s van de Industriebond NVV over de CAO-voorstellen voor 1978 bij Hoogo vens en over een eerlijke verdeling van de arbeid. De PvdA kon zich bij monde van mevrouw W. Albrecht wel vinden in het raadsvoorstel en wees op het sociale aspect van het gymzaaltje voor de Oranjebuurt. C. Speets van de VVD vond de bouw van de zaal een juiste oplossing. Ook C. Berghuis (CPN) wees op de noodzaak van het gebouw. In het CDA-voorstel, waarin aan het college werd overgelaten welke maatre gelen er genomen kunnen worden, werd de legalisering van het bouwsel verwor pen. Wethouder ir. J. Camfferman en bur gemeester Hubers waren daar wel tevre den over en hielden de raad voor, dat het college zal bespreken hoe verder te han delen. Volgens wethouder Camfferman was het niet mogelijk een boete- of kettingbe- ding in te voeren, zoals de heer Eiff van de WD had gevraagd. „Als we dit toelaten komt de hele buurt met bouwplannen en de erven van de woningen aan de Plantage lenen zich niet voor uitbouw”. De CPN’er C. Berghuis hield de raad voor, dat eigen lijk de bouwfirma de hoofdschuldige is van het lastige parket waarin de familie zich thans bevindt. „Die firma moet op de

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 9