MINISTER-PRESIDENT VAN AGT IN REGERINGSVERKLARING: SPORTEF 1 januari ’79 Slagregens teisteren Rome Dr. Van Eekelen staatssecretaris Bibliotheek Velsen-Noord dinsdagavond gesloten II II A Wetsontwerp abortus vóór II II KILD GOUO-GELE. van Defensie i het woord is aan... aantal pagina's vandaag: 20 het weer Umuider Courant DANSSCHOLEN JOHN STOL Problemen met jongeren „Beklemmende hand” Sadat zou ontslag hebben aangeboden Onvergeeflijk agenda pagina 7 Kansen Nederlands elftal goed dankzij loting 1 ■n I :Van Agts Troonrede 1 MAANDAG 16 JANUARI 1978 (ADVERTENTIE) briljant Prinses Karadja. WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN 68ste jaargang no. 63 (Van onze parlementsredactie) n e 2 TROMPSTRAAT 27 o Inlichtingen uitsluitend: TELEFOON 14733 DEN HAAG. Het kabinet-Van Agt zal in de nabije toekomst offers oeten vragen, zowel van werkenden als van niet-werkenden. Die fers zullen meer van de hogere inkomensgroepen worden gevraagd n van de lagere, waarbij de laagste inkomens zullen worden ontzien. 3t name de sociale minima zullen niet worden aangetast. 4 4 W eerrapporten Binnen- en buitenland2,3,4 Achtergrond2 Plaatselijk nieuws5,7 Kunst9 Radio en televisie/Strips 11 Beurs................................... 10 Sport13,14,15,16,17,18,19 jyr I Versterkte ombuiging vraagt van met verras- Hevige slagregens hebben de afgelopen dagen Rome geteisterd. Het hemelwater viel zo I (ADVERTENTIES) (ADVERTENTIES) M 7A ■s Auto-Europa Jansweg 47 (320232) AUSTIN PARTS tot SIMCA PARTS tot FIAT PARTS tot Inkoop Verkoop Aldus vanmiddag minister-president Van Agt in de Tweede Kamer tijdens het uitspreken van de regeringsverklaring. Hij zei dat het nieuwe kabinet pas op Prinsjes dag bekend zal maken hoeveel het extra wil gaan bezuinigen op de sociale uitkerin gen. De premier stelde dat de slechte eco nomische toestand dwingt tot een verder gaande ombuiging dan het kabinet-Den Uyl in 1975 voor ogen stond. Hoeveel het kabinet denkt te gaan besnoeien op de collectieve uitgaven vermeldde Van Agt niet. Het verslechterde economisch perspec tief noopt tot versterking van de in ’75 begonnen ombuiging. Gegeven de primai re doelstellingen van het beleid, te weten meer Werk en minder inflatie, zal matiging in de inkomensontwikkeling hand in hand moeten gaan met beperking van de groei van de collectieve lasten. Zonder inko- mensmatiging zal de ombuigingsproble- matiek vrijwel onoplosbaar worden. Zon der beheersing van de groei van de collec tieve lasten zal inkomensmatiging te zeer leiden tot vermindering van koopkracht. In de regeringsverklaring legde de mi nister-president een sterk accent op de eigen verantwoordelijkheid van de bur gers en op de ontplooiing van het particu lier initiatief. Van Agt sprak van de be klemmende hand van de overheid „die teveel wil regelen” JERUZALEM (AFP). President Sadat van Egypte zou zijn ontslag hebben aange boden, maar dit gisteren weer hebben moeten intrekken, doordat het hoogste be leidsbepalende orgaan, de Egyptische Na tionale Veiligheidsraad, het niet wilde aan vaarden en bovendien ongekend grote Amerikaanse druk werd uitgeoefend. Dit zegt het in Oost-Jeruzalem verschij nende blad „Al Shaab” uit „meer dan bevoegde” Egyptische bron te hebben ver nomen. Dat Sadat op zijn minst flink te leurgesteld is door het verloop van zijn vredesinitiatief, bleek tijdens het afgelo pen weekeinde duidelijk uit zijn verkla- (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Het kabinet gaat er van uit vóór 1 januari 1979 erin te slagen een wetsontwerp ter zake van abortus gereed te hebben. Het besef van de noodzaak tot herziening van de huidige wet noopt tot een uiterste in spanning om te komen tot een regeling die in brede kring aanvaardbaar is. Dit zei premier Van Agt vandaag in de regeringsverklaring. Dit betekent anderzijds, aldus Van Agt, dat geen van de geestelijke stromingen in ons volk haar benadering onverkort in de te ontwerpen regeling zal kunnen terug vinden. Verder kondigde de premier aan dat het kabinet hoopt nog deze maand de nota over de problematiek van de Molukkers in Nederland aan de Tweede Kamer aan te bieden. Het neemt zich voor over de concretisering van het beleid op zo kort mogelijke termijn met alle betrokkenen overleg te plegen. 4 BMflNEN -30% -40% -50% Nederlands elftal twijfelen er niet aan dat Nederland de eerste ronde zal „overleven”. PSV’er René van de Kerkhof merkte op: „De aan loop is niet zo moeilijk met tegen standers als Peru en Iran”. Aja- cied Ruud Krol zei niet zo erg blij te zijn met de Schotten, maar voeg de er aan toe: „Dat we de Schotten niet in de tweede ronde zullen ont moeten. Want óf Nederland óf Schotland eindigt als eerste in groep 4. Daarna komen we elkaar niet meer tegen”. Meer nieuws over het wereld kampioenschap voetbal op de eer ste twee sportpagina’^. pagina 6 Bekervolleybal singen. Vandaag verder in onze sportbij lage: pagina 3 Vitesse in laatste minuut naast Haarlem; NEC had maar vier kan sen nodig om drie keer te scoren tegen Telstar. pagina 5 EDO versloeg koploper VUC in Den Haag. pagina 4 Kampioen Van der Smissen: „Dat moyennerecord komt ook nog wel”. De wereld is een dierentuin, met lammeren en wolven in dezelfde kooi. pagina 7 IJmond versloeg KIC in regio naal handbaltreffen. 1 IJmu ider Cou r ant Spekstraat 10 Haarlem Tel. 023-320274 )l\l i Volgens de „Sunday Mirror” in Londen is de Britse koninklijke familie boos op Peter Townsend, omdat hij in zijn memoires zijn romance van bijna 25 jaar geleden met prinses Margaret heeft opge rakeld. Townsend onthult volgens de krant weliswaar niet veel nieuws, maar de koninklijke familie had erop vertrouwd dat hij er het zwij gen toe zou doen. Dat hij het niet gedaan heeft, zou zij onvergeeflijk vinden. Prinses Margaret zelf zou zich een en ander erg aantrekken, te meer waar de mislukking van haar huwelijk met Lord Snowdon twee jaar geleden al zulk een beproe ving voor haar was. Volgens de „Sunday Mirror” wordt verwacht dat het huwelijk in maart of april officieel wordt ontbonden. DEN HAAG (ANP). Minister Krui- singa heeft ingestemd met het voorstel van de voorzitter van de VVD-fractie in de Tweede Kamer om de 46-jarige dr. W. F. van Eekelen voor te dragen voor le functie van staatssecretaris van Defens.e. Dr. Van Eekelen werd na een 20-jarige loopbaan in de buitenlandse dienst bij de verkiezingen van vorig jaar gekozen tot lid van de Tweede Kamer. De taak van de beoogde staatssecretaris zal betreffen: herziening van het militair strafrecht, het militair strafprocesrecht en het mili tair tuchtrecht; de ruimtelijke ordening, zoals oefenterreinen, vliegvelden, kazer nes in binnensteden en munitie-opslag; militaire werkplaatsen en bedrijven. Re search en ontwikkeling alsmede de aan schaf van materieel, voor zover bepaalde aspecten niet door de minister zelf worden behandeld en beheer en verzorging van materieel. BEZORGKLACHTEN: mMndm Vm vrijdao 18.30-10.00 uur nNnNQB van 11.30-12.30 uur UfcUtend Metoon: 02550-10510 nor Santpoort 023 - 31 0053 ring dat hij vastbesloten is af te treden als het Israelisch-Egyptische vredesoverleg mislukt. (Zie oofc pagina 3). Ricardinho Teixeira, de driejari ge kleinzoon van FIFA-voorzitter Joao de Havelange, heeft het Ne derlands voetbalelftal in groep 4 van de eindronden van het toer nooi om het wereldkampioen schap gewenste tegenstanders ge loot. De kans op plaatsing bij de laatste acht is met tegenstanders als Schotland, Peru en Iran be paald groot. Nederland en Schot land zijn favoriet in de groep. Het lot was Nederland ook gunstig ge zind bij de indeling van de wed strijden. Nederland speelt eerst te gen Iran (3 juni), vervolgens tegen Peru (7 juni) en pas op 11 juni tegen Schotland. Indien Neder land en Schotland hun wedstrij den tegen Iran en Peru in winst omzetten is de wedstrijd tegen de Schotten alleen nog van belang voor de bezetting van de eerste plaats in groep 4, maar staat kwali ficatie bij de laatste acht al vast. De spelers, die straks deel gaan uitmaken van de selectie van het Weinig verandering Droog weer met wolkenvelden, maar ook enkele opklaringen. Zwakke tot matige zuidoostelijke wind. Minimumtemperaturen om het vriespunt. Maxima rond 3 graden. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN-NOORD. De openbare bibliotheek heeft de dinsdagavond van het openingsrooster geschrapt. Door steeds terugkerende moeilijkheden met groepen jongeren is het onmogelijk ge worden de lezers op dinsdagavond te ontvangen en op een normale wijze van dienst te zijn. De leiding van de biblio theek aan de Wijkerstraatweg heeft op allerlei manieren geprobeerd deze noodmaatregel te voorkomen. Voorlo pig zullen de inwoners van Velsen- Noord hun bibliotheek nog kunnen be zoeken op maandag-, woensdag- en vrijdagmiddag en op zaterdagmorgen. Op donderdagavond is het filiaal alleen open voor volwassenen. jeu jzal ïzal we: werkenden en niet-werkenden offers De aankondiging van een vermogens winstbelasting op onroerend góed en ef fecten is weliswaar niets nieuws, maar het zal menigeen verbazen dat ook dit kabinet hier een beleidspunt van zegt te willen maken. De term „het kabinet zal zich bera den” die hier en daar wordt gebruikt kan misschien doen veronderstellen dat met dergelijke plannen weinig haast zal wor den gemaakt, maar in het sociaal-economi- sche ombuigingsbeeld dat het kabinet op hangt zouden dergelijke punten niet kun nen worden gémist. Het valt op dat het kabinet-Van Agt veel heeft overgenomen van het vorige kabinet en de indruk wekt alsof het een onvoltooid werk wil afmaken. De ombuigingen die kenmerkend voor de nieuwe ploeg zullen zijn, zullen pas in de aangekondigde nota's en wetsontwerpen strak omlijnd kunnen worden onderscheiden. Voorlopig blijven sterke gevoeligheden nog zorgvuldig ontzien. iimmifiiHiiiiiiiiiiiiimiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiiiiiiiiiiiiiiii Evenals in het door het voorgaande kabi net gepresenteerde ombuigingspakket, an derhalf jaar geleden, zal de nadruk moe ten vallen op beperking van de groei van de overdrachtsuitgaven. De uitwerking daarvan op de werkgelegenheid is op lan gere termijn aanzienlijk gunstiger dan een beperking van de materiële overheidsbe stedingen of overheidsinvesteringen. Daarom kunnen ombuigingen in de socia le zekerheidssector niet worden gemist, aldus Van Agt. overvloedig dat de riolen het niet meer konden verwerken. Als gevolg daarvan kwamen de straten blank te staan. Op de foto: het verkeer baant zich een weg door de overstroomde straten. Op de achtergrond het Colosseum. Hij drong aan, bijvoorbeeld in de wel zijnssector, op de centralisatie en herwaar dering van het vrijwilligerswerk. Van Agt besloot zijn eerste confrontatie met de Kamer aldus: „Het kabinet komt niet met een dictaat, maar met een uitnodiging tot een dialoog, zowel met de bevolking als met het parlement. Voor die dialoog stelt het kabinet zich open”. Op sociaal-economisch terrein schetste de premier een somber beeld van de huidi ge toestand. De werkloosheid is ernstiger dan het officiële cijfer van 200.000 doet vermoeden, omdat velen onder andere so ciale regelingen (bijvoorbeeld WAO) val len, zei hij. De schuld gaf Van Agt voor een deel aan de snelle groei van de collectieve lasten en de arbeidskosten, waardoor de winsten van het bedrijfsleven zijn „afgeta keld”. Doelstelling van het kabinetsbeleid zal daarom zijn: versterking van het eco nomisch draagvlak en bevordering van de economische groei. (Zie verder pagina 4) I volksvertegenwoordiging heeft aanbevo len, heeft veel weg van een Troonrede, i meer dan van een duidelijke stellingnemende beleidsbekentenis. - Evenals een Troonrede verwijst deze re- geringsverklaring naar op komst zijnde wetsontwerpen, nota’s, studies en begro tingen, zonder krachtige uitspraken te doen over de kernvraagstukken die toch vanuit dit kabinet geheel anders moeten worden belicht dan vanuit het standpunt van het vorige kabinet. Op enkele punten waagt de ploeg van <7 an Agt zich aan het etaleren van geheel ïiieuwe gezichtspunten, met name over de 'iconomie en de structurele aanpak van ■problemen in dit vlak, over het onderwijs jen over begeleiding van langdurig werklo- L Jzen. In de eerste plaats blijkt dit kabinet niet onverwacht! uitsluitend heil te ver wachten van economische groei, een standpunt dat in het kabinet-Den Uyl zoal niet overwonnen dan toch onderwerp van grote bezinning was geworden. Het aan zwengelen van de consumptie en export, met een daaraan gepaard gaande opvijze ling van de produktie, ziet het kabinet-Van Agt als de vrijwel uitsluitende mogelijk heid tot overwinning van de huidige eco nomische impasse. Wat het onderwijs be treft kondigt het kabinet maatregelen aan die gericht zijn op een sanering van de dreigende werkloosheid in deze sector, waarbij gezinspeeld wordt op nieuwe on derwijsvormen en op een „actieplan” dat vraag en aanbod van leerkrachten in even wicht moet brengen. Het hoger onderwijs kan van dit kabinet verwachten dat het zal worden verlost van de loting als middel tot numerus fixus en in de nabije toekomst door het aanleggen van strengere criteria voor toelating inhoudelijk sterker zal wor den geïntellectualiseerd. De regeringsverklaring stelt in het voor- uitzicht dat langdurig werklozen, zoals v -iongeren die moeilijk een baan kunnen 'inden en oudere werknemers die met •mscholingsmoeilijkheden zitten, een >ort werkverschaffing zullen krijgen in ociaal-culturele sectoren. Dit laatste past ..eheel en al in de sfeer die deze regerings- 'erklaring vervult, namelijk dat op het (ebied van de sociale zekerheid ingrijpend I worden bezuinigd en „niets voor niets” l worden gegeven. Ofschoon concreet ,'einig positiefs over de te verwachten naatregelen wordt gezegd, valt een stren- ..e controle op de toewijzing van werkloos- eidsuitkeringen en een rigoureuze ver mindering van de uit te keren bedragen te verwachten. 'W| I. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll I De regeringsverklaring, waarmee het cabinet-Van Agt zich vandaag aan de

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 1