Vader voelde autodief aan de tand Muziek in Hoeve Adrichem Kroon keurt onteigeningen voor Westertuinen goed Zelfs met’n bescheiden budget kunt u zich bij Perez gedurende de opruiming waarlijk vorstelijke Perzen permitteren. KABINET-VAN AGT ZET VERSTEDELIJKINGSBELEID VOORT DIRECTEUR IR. STEIN VAN ESMIL OP CDA-VERGADERING HAARLEM I Hollandse degelijkheid in Oosterse tapijten. t dinsdag is onze gedachte! Perfect advies’’ fl BEVERWIJK-HEEMSKERK 11 1 7 JANUARI 19 7 8 door Theo Klein Herziene versie Ruime uitleg I rti l 78 275.- 89.95 15.- OVERIGE ARTIKELEN 20% KORTING 4 Amsterdam-/., Apollolaan 8 5, 020-720098, Buitenveldert, Gelderland plein 22,020*42 $4 81/ Rotterdam, Karel 1 )oormanstraat 129, 010-124 5 50/ Den Haag-W., De Sax. Lohmanplein 41, 070-2581 81/ GARO-FRANCE: Velours kostuum, div. kleuren FALKE BRISTOL: Sokken 2 paar Utrecht - Overvecht, 0 50-61 007 5/ 1 Ijlversum, ’s4 iravelandseweg 27, 0 55-14 5 54 /1 laarlem - Schalkwijk, 02 5 - 5 5 01 09/Groningen, irote Markt, 050-18 1491/Eindhoven, Nvve. Emniasingel 21, 040-44 88 72. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Niet Haarlem, maar Heerenveen krijgt vrijwel zeker de primeur van de eerste Nederlandse scheidingsinstallatie voor huisvuil. De capaciteit van de fabriek wordt 120.000 ton per jaar bij een produktiedag van zes tien uur in twee ploegen. De ver- werkingsprijs zal ongeveer veer tig gulden per ton zijn. Het wordt een gemoderniseerde en uitge breide versie van de bij de Haar lemse gemeentereiniging opge stelde grootschalige proefinstalla tie. Gewest Kennemerland maakt hier zoals bekend geen gebruik TRENCO: Beach Wear Flannel hemd van, omdat huisvuil zal worden afgevoerd naar Drente. fl 1 Exclusieve herenmode PLEIN 1945 nr. 52 IJMUIDEN TEL. 02550 - 14397 Opruiming begint 19 januari en eindigt 9 februari Doorgaande wegen De opruiming loopt vanaf 19 jan. He" -'M DEN HAAG. In de ko mende jaren zullen er op lan delijk niveau beslissingen genomen moeten worden die vooral van ingrijpende in vloed zullen zijn op het leef klimaat in de steden en ge bieden ten noorden en zuid en van het Noordzeekanaal. Er zal bijvoorbeeld besloten moeten worden of er bij IJ- muiden een voorhaven komt, of Hoogovens werke lijk uit gaat breiden; er wordt van de regering ver wacht dat er duidelijkheid komt over de inpoldering van de Markerwaard en de daarmee samenhangende aanleg van een tweede natio nale luchthaven. Voorts zal men in Den Haag in grote lijnen aan moeten blijven ge ven waar de tienduizenden benodigde woningen ge bouwd moeten worden. En die nieuwbouw hangt weer nauw samen met de manier waarop men de stadsver nieuwing aan gaat pakken en de vraag of de mensen die benoorden het Noordzeeka naal gaan wonen nog wel dagelijks bij hun werk kun nen komen. S (ADVERTENTIE) (Van onze Haagse redacteur) Recyclingfabriek voor huisvuil in Heerenveen ad jur (ADVERTENTIE) Perez BASGITARIST Willem Schoone (zie foto) is een van de musici die vanavond (dins dag) optreedt in de Adrichem-hoeve aan de Adrichemlaan te Beverwijk, waar om streeks 22 uur het muziekgeweld van start gaat. Ook present zijn de Beverwijker Ruud Jansen op piano, gitarist Rob ten Bokum en good-old Charles Buijff met zijn slag- werkinstrumenten. De toegang tot deze muziekavond is gratis. De te Afgaande op de regeringsverkla ring zoals die gisteren door premier Deze mededeling deed directeur ir. Th. Stein van Esmil zaterdag tijdens de recy- clingdag en tevens oprichtingsvergade ring Noord-Holland in restaurant de Zoe te Inval. Burgemeesters, raads- en staten leden bezichtigden de vele grondstoffen die TNO uit het Haarlemse huisvuil heeft gehaald en de produkten die daarvan wa ren gemaakt. Bakstenen, papier, compost met weelderig groeiende planten, staal en plasticprodukten maakten duidelijk dat huisvuilscheiding een goede zaak is. Ir. Stein benadrukte dat in de nabije toekomst zuinig moet worden omgespron gen met ruimte, energie en grondstoffen en dat Esmil (dochter van Hoogovens) thans al 1200 mensen in Europa en zelfs hem werd gevraagd waarom bij dit staal bedrijf niet zo'n fabriek wordt neergezet. De heer J. G. Colon van het Centraal Technisch Instituut TNO zei desgevraagd dat gescheiden ophalen van huisvuil een te kostbare zaak is. Bij de reinigingsdiensten is dan meer personeel nodig en het is de vraag of je de mensen zover krijgt dat ze het vuil in aparte zakken afleveren. Boven dien is het voor de mensen ook erg moei lijk. „Zelfs in de periode dat oud papier veertig cent per kilo opbracht, haalden we altijd nog twintig percent papier uit het Haarlemse huisvuil.” Ir. Stein wees er op dat dan strafmaatregelen nodig zijn om het publiek zover te krijgen dat het vuil gescheiden op de stoep komt. „Wij nemen aan dat voorlopig nog alles bij elkaar in de vuilnisemmer gaat, ofschoon we wel ach ter gescheiden ophalen staan Twintig mensen van Esmil werken bij voorbeeld in het Hoogovenslaboratorium Het schept werkgelegenheid, er 2ijn goede spoor-, water- en wegverbindingen en de teruggewonnen stoffen zijn in de naaste omgeving te verwerken. Hij dacht dat er geen plaats voor was maar vertelde wel dat de activiteiten van Esmil zijn ontstaan door de stagnerende groei van Hoogovens. lijkheden meer vanuit het Catshuis kunnen verwachten. Het laatste woord is nu aan het parlement. maatregelen waarbij DEN HAAG. Niets staat de volledige verwezenlijking van het bestemmingsplan Heemskerk-Westertuinen meer in de weg nu de door de raad van Heemskerk voor genomen onteigeningen door de Kroon zijn goedgekeurd Het gaat om de onteige ning van vier percelen land en twee huizen met erf, die in handen van de gemeente moeten komen om de geplande woning bouw in het nieuwe plan mogelijk te kun nen maken. Volgens de Kroon heeft het college van burgemeester en wethouders voldoende gedaan om de percelen en pan den tegen een schappelijke prijs in handen te krijgen. Omdat men desondanks niet tot over eenstemming kon komen is deze onteige ning ing noodzakelijk geworden. De heer J. Th. Numan uit Beverwijk, eigenaar van een van de percelen, tekende vorig jaar Een van de aanwezigen was nogal hui verig met betrekking tot de afzet van de teruggewonnen stoffen. De heer Stein was er echter van overtuigd dat een markt zal ontstaan. „De garantie voor de grondstof- fenafzet is latent aanwezig. Het is een kwestie van het kip en het ei.” Hij legde aan de aanwezigen ook de niet te beant woorden vraag voor hoe lang Drente nog vuil wil hebben. „U zit hier om zich daaro ver te beraden.” Voorzitter H. W. van den Brink, burge meester van Broek op Langedijk, noemde de informatie van groot belang en stelde voor de verkregen gegevens aan CDA- kamef,- raads- en statenleden in het hele land door te geven Een initiatief dat door alle CDA'ers werd ondersteund. Ir. Stein toonde zich verheugd over het feit dat afdeling Noord-Holland van de CDA bestuurdersvereniging de technici van Esmil, CTI, Vezelinstituut TNO (ir. G. H. van Dorth), Instituut voor Grofkera- miek (ir. J. H. v.d. Velden) en Instituut voor Bodemvruchtbaarheid (ing. F. Riem Vis) de gelegenheid had gegeven de werking en mogelijkheden van de installatie toe te lichten. „De huisvuilscheiding is immers en politieke zaak." vervoer. Uit de regeringsverkla ring komt minister Tuynman, die nieuwe bewindsman op Verkeer en Waterstaat, niet naar voren als de peetvader van de auto. In de stads gewesten zal volgens de regerings verklaring veel aandacht worden besteed aan het openbaar vervoer, aan fietsers en voetgangers. Maar ook hierbij moeten vraagte kens worden geplaatst. De oppositie ffie i. uit )0 J0 m, (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Het autoritje, dat een 17-jarige knaap zaterdagnacht met een gestolen wagen maakte, is hem slecht bekomen. Bij garage Zentveld en Van Breemen nam de knaap een auto weg waarvan de sleutel nog in het contact stak. Eenmaal op het Heemskerkse gedeelte van de Rijks- straatweg, richting Castricum, wilde hij eens lekker uithalen en passeerde daarbij een auto. Bij deze inhaalmanoeuvre raakte hij echter de voorzijde van de auto, verloor de macht over het stuur en kwam met de gekantelde auto in de berm terecht. De licht gewonde autodief vluchtte richting Beverwijk. Later in de nacht werd de Beverwijkse politie gebeld door een man, die vertelde dat zijn zoon verwondingen had opgelopen na een val op straat. Een uurtje later was hij weer aan de telefoon om zijn eerder verstrekte verhaal in te trekken en de politie te informeren over de escapades van zijn zoon. protest aan tege het voornemen van de gemeente zijn lan te onteigenen. Hij wil er zijn tuindersbedrijf voortzetten. De heer Numan vindt dat de gemeente onvoldoen de met hem heeft onderhandeld over een voor hem gunstige oplossing. De Kroon is het daar niet mee eens. In de uitspraak waarin de bezwaren van Numan zijn afgewezen stelt de Kroon dat er wel degelijk voldoende overleg is geweest. Bo vendien heeft de gemeente een vervan gend stuk land aangeboden, waar de Be verwijkse tuinder echter geen gebruik van wilde maken. De Kroon stelt dat de ge meente Numans stuk grond niet kan mis sen. Zij acht geen reden aanwezig om die onteigening niet toe te staan en wijst de bezwaren van Numan af. Ex-minister Lubbers kwam daar in zijn nota regionaal sociaal-econo- misch beleid nauwelijks aan toe. De regering-Van Agt neemt die nota, waar nodig in aangepaste vorm, ov er. Tegelijkertijd signaleerde de premier gisteren echter dat zich ook binnen de Randstad herstructure- ringsproblemen aandienen die moe ten worden aangepakt. Bij een ver dere uitwerking van het regionale sociaal-economisch beleid wil de re gering de betrokken provinciale besturen nauwer betrekken.' Wat dat in de praktijk betekent, zal ook in de komende maanden (jaren) moeten blijken. Dat geldt ook voor de houding die men aan zal nemen ten opzichte van de plaatselijke economische proble men. In de slotfase van Den Uyls regeerperiode werd de roep om steunmaatregelen voor bepaalde noodgebieden in de Randstad (Am sterdam met zijn hoge werkloos heidscijfer. de gcoeikernen Purme- rend, Hoorn en Alkmaar met hun sterk achtergebleven werkgelegen heid) steeds sterker. Wat dat laatste betreft, geven de ontwikkelingen van de laatste jaren weinig hoop. Er blijken nog steeds erg weinig bedrijven bereid om de volksverhuizing uit de oude steden naar het noorden te volgen, terwijl adequate (openbaar-) vervoersvoor zieningen uitblijven. Het gevolg is dat de massa’s dagelijks van hun nieuwe woonoorden naar hun werk ten zuiden van het Noordzeekanaal moeten reizen, wat steevast tot de inmiddels beruchte files bij de Coen- en Velsertunnel leidt. Sinds Dries van Agt voor de eer ste maal met Hans Wiegel in een Haagse bistro werd gesignaleerd, bestaan er angstige vermoedens dat maatregelen die nodig zijn om al deze genoemde ontwikkelingen in goede banen te leiden, in de komen de regeringsperiode achterwege zullen blijven Men vreest in pro gressieve kring onder andere voor het wetsontwerp voor de stadsver nieuwing, waarin de sanering van de oude stadsgedeelten wordt gere geld en voor de WD-voorkeur voor een eigen auto, hetgeen gevolgen zou kunnen hebben voor het open- baar-vervoersbeleid. Voorts vraagt de noodzakelijke verhuizing van de werkgelegenheid naar de nieuwe woongebieden verregaande over heidsbemoeienis; een ingreep waar men in liberale en sommige confes sionele kringen per definitie afkerig van is. Samen met de stadsvernieuwing is het verkeersbeleid vooral in de oude binnensteden van Haarlem en Amsterdam van evensbelang. De nauwe centra dreigen te verstikken door de verkeersstroom. Met name in Amsterdam is men bezig met ingrijpende maatregelen (vrije trambanen), waarbij voorrang wordt gegeven aan het openbaar l Brazilië heeft die zich hier mee bezighou den. De recycling van huisvuil is daar een onderdeel van. Hij zei dat de economie van hergebruik erg moeilijk is omdat de lusten en lasten door het hele maatschappelijk bestel gedragen moeten worden. Ir. Stein achtte het noodzakelijk dat de overheid op landelijk, provinciaal en gemeentelijk ni veau de wetgeving regelt, voorschriften opstelt en maatregelen neemt die de opzet en het bedrijven van huisvuilscheidingsin- stallaties mogelijk moeten maken. Hoofdzaak noemde hij dat in samenwer king met het Ministerie van Volksgezond heid en Milieuhygiëne, de Stichting Ver wijdering Afvalstoffen, TNO en het Insti tuut voor Bodemvruchtbaarheid een vol waardige recyclingtechniek is ontwikkeld waar thans gebruik van kan worden ge maakt. „Het onderzoek spitste zich niet toe op scheiding, maar op toepassing van te ruggewonnen stoffen. In dit verband werd met vele industriële bedrijven in binnen en buitenland contact gezocht. De resultaten waren verrassen.” Ir. Stein toonde zich bijzonder verheugd over de gastvrijheid van de Haarlemse gemeentereiniging waar de enige Nederlandse vermalingsmo- len stond die nodig was om praktijkproe ven te kunnen doen. Op een vraag waarom niet eerder op grote schaal aan raads- en statenleden van alle politieke groeperingen voorlichting is gegeven over de mogelijkheden van recyc ling antwoordde de heer Stein dat Esmil gesteund door TNO er zo hard mogelijk tegenaan is gegaan. „We hebben altijd gezegd we zijn bereid alle informaties te verschaffen” Ing. W. Weppner voegde er aan toe dat er alles aan is gedaan om verandering te brengen in het politieke besluit van de Kennemerraad om huisvuil af te voeren naar Drente. „Men wilde ech ter hoe dan ook het vuil uit de regio vandaan hebben. Wat de achtergronden daarvoor zijn geweest weet ik niet". Hij wees er op dat met ingang van 1 januari 1979 elke provincie verantwoordelijk wordt gesteld voor eigen huisvuilverwer- king. gaat al definitief verloren, maar ook het resterende stuk lijkt belangrijk genoeg om als groengebied behou den te blijven Wat de vorige regering wilde op het gebied van de verstedelijking in de jaren tachtig staat in de verstede- lijkingsnota. Van Agt wil dat die nota zo snel mogelijk door de Twee de Kamer zal worden behandeld. Ex-minister Gruijters heeft er steeds naar gestreefd zelf dat stuk nog te kunnen verdedigen, maar de kabinetscrisis maakte dat onmoge lijk. Nu staan de eerste openbare commissievergaderingen van de ka mer voor 6 en 13 maart op de agen da. Afwerking in een plenaire ver gadering zou dan niet zo lang meer op zich hoeven laten wachten Tuynman lijkt aan te willen stu ren op „selectief autogebruik”, in die zin, dat de mensen die naar de grote steden komen hun auto aan de rand van de stad kunnen parke ren om vervolgens met het open baar vervoer verder te gaan. Of de ploeg van Van Agt er voor de grote forensenstromen de voorkeur geeft aan een verdere verbetering van het doorgaande wegennet (met de daarbij behorende tunnels en brug gen) boven een uitbreiding van het openbaar vervoer werd nog niet duidelijk. In de regeringsverkla ring wordt alleen gezegd dat ter wille van de doorstroming en de veiligheid de meest storende knel punten in het interlokale wegennet zullen worden opgeheven. Dat wijst in ieder geval niet op een ongelimiteerde stimulering van de wegenbouw. Het nieuwe kabinet pleit voor een evenwichtige ontwikkeling van de groeisteden en groeikernen die de overloop op moeten vangen. De premier noemde dat een belang rijke voorwaarde voor zowel het stadsvernieuwings- als het ruimte lijke ordeningsbeleid. Van Agt c.s. wil een snelle behandeling van het wetsontwerp op de stadsver nieuwing dat door Schaefer is inge diend. De premier stelde dat de hoge prioriteit van de stadsver nieuwing gehandhaafd zal blijven, maar of zijn minister van volks huisvesting en ruimtelijke orde ning daar op een zelfde manier als Schaefer uitvoering aan wil geven, is nog de vraag. En dat is van groot belang, vooral voor Amsterdam, waar in de jaren tachtig 41.000 wo ningen tegen de grond moeten. De gevolgen daarvan zijn ingrijpend; niet alleen voor de hoofdstad, maar voor de hele provincie. deed dat gisteren onmiddellijk Er werd terecht gewezen op versluie ring van de belangrijkste proble men. Kant en klare oplossingen voor alle probleemgebieden kan men van eerl kersvers kabinet in de regeringsverklaring echter nauwe lijks verwachten; de daden van Van Agt en de zijnen zullen in de komen de tijd bepalen waar deze regering precies staat. Het duidelijkst heeft Van Agt dat uit laten komen met betrekking tot het verstedelijkingsbeleid. De nieuwe regering zal er veel aan dóen om natuur en landschap te bescher men tegen de oprukkende steden. Van Agt noemde met name de Wad denzee als een onvervangbaar na tuurgebied. „Behoud hiervan is zo wel uitgangpunt als einddoel”, al dus de premier. Die instelling klinkt hoopgevend voor bijvoorbeeld de Noordhollanders die strijden voor het behoud van de groene Purmer. Het noordwestelijk deel daarvan Ir. Stem die zijn installatie de beste op lossing noemde voor het huisvuilprobleem zei geen baas bij Hoogovens te zijn toen M Ir. G H van Dorth van het TNO Vezelinstituut (links) toont een papiersoort die is vervaardigd uit resten Haarlems huisvuil. •^*1*’T*•T’ Angst voor radicale ommekeer lijkt ongegrond Van Agt werd voorgelezen, zou die gerezen angst grotendeels onge grond kunnen lijken. Hierbij past echter een sterk voorbehoud. In de eerste plaats is de regeringsverkla ring een stuk waarin in algemene termen de voornemens van de nieuwe ploeg staan. Die teksten zijn vaak voor een ruime uitleg vatbaar. Bovendien vertelde Van Agt gisteren dat zijn team zich nog niet over alle onderwerpen een oor deel had gevormd. Er past daarom enige voorzichtigheid, en niet al leen om die reden. Goede voorne mens zijn altijd prima, maar er moet nog worden afgewacht wat er in de praktijk van terecht komt. Maar al die voetangels in aanmer king genomen, lijkt het erop dat het beleid van de regering-Van Agt. waar dat de overloop, de stadsver nieuwing. en de regionale sociaal- economische ontwikkelingen be treft, erop gericht is het werk van Den Uyl en de zijnen in grote lijnen voort te zetten. In de herziene versie van de ver- stedeiijkingsnota staat dat er in het noordelijk deel van de Randstad in de jaren tussen 1980 en 1990 ruim 100.000 nieuwe huizen gebouwd moeten worden. Almere, Lelystad, Purmerend, Alkmaar en Hoorn ne men daarvan zoals bekend het leeu- wedeel voor hun rekening. De vori ge regering liet het aan de provin cie over uit enkele alternatieven te kiezen waar de bouwplaatsen ten zuiden van het Noordzeekanaal zouden moeten komen. Inmiddels heeft de provincie zich uitgespro ken voor de Velserbroekpolder en bebouwing in de driehoek Hoofd- dorp-Vijfhuizen-Cruquius. Ge hoord de regeringsverklaring zou men op die punten dus geen moei-

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 11