4 Overschot op Britse betalingsbalans I Premieregeling eigen woningbezit gewijzigd tussen de bedrijven door Vacaturemelding werpt vruchten af VS krijgen zwarte en vrouwelijke astronauten 16 DAGEN MEXICO PER KLM INCL HOTEL v.a. 1661; Olga's Rijke Slapen laat uw slaapkamer ontwaken OLGA KLM Thuis in de lucht. 3375X ■h 1661; 1765;< dinsdag LIECHTENSTEIN WERKT AAN EEN NIEUWE BELASTINGWET Vijftien zwartwerkers aangehouden PvdA-Kamerlid wil maximumprijs voor patates-frites Haring ai „WERKLOOSHEID OP CURASAO NIET OP TE LOSSEN” 17 1 7 JANUARI 19 7 8 ECONOMIE bijna 1 miljoen aan prijzen tb.v. Buitenlandse vakanties voor gehandicapten rn Noorse scheepswerven AEG-Telef unken Benoeming Unilever INDIVIDUEEL VLUCHT+ HOTEL. Signalen - Tankervloot Slagersvakschool (Van onze redacteur, in België, Jan Gerritsen) BRUSSEL. De Nederlandse haringvissers krijgen dit jaar meer armslag. Nederland mag meer haring en makreel in de EEG-zeeën vangen dan was verwacht. Dat blijkt uit de voorstellen van de Europese Commissie voor een gemeenschappelijk visserijbeleid. De visserijministers van de Europese Negen zijn aan de hand van de gisteren ingediende voorstellen begonnen aan een „nu of nooit” - poging om het visserijbeleid gestalte te geven. k bip s Managers minder gevraagd VLIEG MET KLM VRAAGDE KLM-BROCHURE Scheepsjeswol COMPLEET VERZORGDE RONDREIZEN v.a. vt Waslijsten (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. „De indruk die ik nu van het totale pakket heb, is niet hoopgevend”. Zo reageerde gisteravond werknemersverte genwoordiger W. Wamsteeker op het verloop van de onderhande- I lingen tijdens de tweede dag van het overleg over de vernieuwing f van de cao voor de metaalindu- strie. Britten ^IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIR t. EEG geeft Nederlandse (ADVERTENTIE) s vissers meer armslag idsen laim. (Van onze redactie economie) (Van onze redactie economie) vers en vakbonden. Werknemers pessimistisch Een Noorse regeringscommissie heeft voorgesteld de capaciteit van de scheeps werven in Noorwegen te verminderen met ongeveer een derde omdat er een over schot aan tonnage bestaat. Het aantal werknemers, dat nu nog 20.000 bedraagt, zal in 1980 moeten zijn ingekrompen tot 14.000. Het zwaarst zullen de werven wor den getroffen die grote schepen bouwen. i i Ie In haar voorstellen voor vangstbeper king (quota) in de Europese wateren gaat de Europese Commissie (het uitvoerend orgaan van de Gemeenschap) uit van een gemiddelde vangstvermindering van 7 a 8 procent ten opzichte van de gemiddelde vangsten over de periode 1973-1976. De verdeling van de quota tussen de Negen is het belangrijkste struikelblok voor het visserijbeleid. Daarnaast zijn de Negen het nog niet eens over het instellen van exclusieve kustzones, een eis van Britten en Ieren. Nederland moet 30 procent minder van gen, zo blijkt uit de commissievoorstellen. Toch toonden Nederlandse deskundigen zich niet ontevreden over de wijzigingen ten opzichte van eerdere voorstellen van de Europese Commissie. Er is meer haring (van 4400 naar 7000 ton) en meer makreel (van 27.000 naar 32.000 ton) gereserveerd voor de Nederlandse vissers. Berekend over alle vissoorten krijgt Nederland in 1978 4400 ton méér. Tegenover een verruiming van de quota voor tong (7200 in plaats van 5800 ton) en schol (4000 ton meer) staat een verminde ring van 4000 ton aan het quotum voor kabeljauw en schelvis. Deze rondvissoor- ten zijn toebedeeld aan Groot-Brittannië, dat praktisch hetzelfde quotum (ruim één miljoen ton) mag vangen als het gemiddel de over de laatste drie jaar. Daarmee is een mogelijkheid gevonden om aan de Britse bezwaren tegemoet te komen, aldus een Nederlandse zegsman. Het tekort op de Britse handelsbalans verminderde in het afgelopen jaar aan zienlijk, namelijk van 3,57 miljard pond (15,6 miljard gulden) tot 1,66 miljard pond (7,25 miljard gulden). Dat was vooral te danken aan de olie uit de Britse sector van de Noordzee. Het gebruikelijke overschot Hij vond het overigens wel positief, dat de FME in principe bereid is haar leden te adviseren de volledige automatische prijs compensatie te betalen. De FME wil echter de door de vakbonden geëiste extra verho ging van een half procent, in verband met de stijging van de BTW op aardgas, niet toekennen. Het advies aan de leden laat de FME overigens vergezeld gaan van een uitdruk- NIJMEGEN (ANP). De politie heeft gistermiddag aan de grens met West- Duitsland, in de Noordlimburgse plaats Ottersum, vijftien personen uit Groesbeek aangehouden. Deze mensen, die als WW-er ingeschreven staan bij het gewestelijk ad ministratiekantoor (GAK) in Nijmegen, waren op weg naar werk in de Duitse grensstreek. Tegen hen is proces-verbaal opgemaakt. In het wetsontwerp wordt nog niet ge sproken over belastingtarieven, lastenver deling of vrijdom van belasting. Deze niet te verwaarlozen elementen in een belas tingwet als die van een klein land als Liechtenstein, worden pas ter discussie gesteld als men het eens is over de princi pes van de nieuwe wet. WENEN. De regering van het vorsten dom Liechtenstein, dat over de hele wereld met name in handelskringen bekend is om zijn soepele belastingregels, werkt aan een nieuwe belastingwet. De bestaande wet dadeert uit 1923, toen de bevolking van het vorstendom nog voornamelijk uit land bouwers bestond. De regering vindt dat het tijd is de op de landbouw ingestelde belastingwet volledig te wijzigen en aan te passen aan de bestaande economische ac tiviteiten in het vorstendom, die neerko men op ontelbare in Liechtenstein geregi streerde papieren firma’s en het toerisme. De Liechtensteinse regering heeft het wetsontwerp voor de nieuwe belastingwet voorbereid in samenwerking met een Oos tenrijkse economische hogeschool. De te genwoordige belastingwet richt zich op het belasten van personen en hun vermogens. De directie van AEG-Telefunken-Neder- land NV is voor dit jaar niet erg optimis tisch en gelooft dat een stabilisering van de situatie van vorig jaar verwacht kan worden. Voor volgend jaar en het jaar daarop verwacht het bedrijf een groei. Dit heeft president-directeur G. Wesley gezegd tijdens een persexcursie in de Bondsrepu bliek. Drs. E. Wellenstein, tot begin 1976 direc- teur-generaal buitenlandse betrekkingen van de EEG, is benoemd tot adviserend lid van de raad van bestuur van Unilever. Tijdens de jaarvergadering in mei zal dr. J. van Roijen aftreden als adviserend lid omdat hij de daarvoor geldende leeftijds grens heeft bereikt. Olga maakt 't bereikbaar Wat de voor Nederland gereserveerde haring betreft, het gaat daarbij om haring ten westen van Schotland en Ierland. De Europese Commissie lijkt- minder star te willen vasthouden aan een haringvangst- verbod voor de Noordzee in 1978. Land bouwcommissaris Gundelach wil wachten i DEN HAAG (ANP). Het PvdA-Ka- meflid Kolthoff heeft minister Van Aar- denne (Economische Zaken) gevraagd een maximumprijs in te voeren voor patates- frites. In schriftelijke vragen informeert hij, of er een goede reden is om de leveran ciers van grondstoffen en de vervaardi gers van patates van bijstelling van het prijsbeleid uit te sluiten. Hel Rijke Slapen 14,00 49,50 60,00 1.21 56,00 33,40 6,70 90,00 31,70 50,50 10.10 48,10 62,00 55,00e 55,50 42,00 58,80 16,50 00,50 97,50 26,30 09,50 66,20 .32,50 53,10 45,80 39,30d 60,00 52,50 42,50 527,00 48,20e 37.00 69,00e 57,40 31,40 32,00 128,80 32,50 46,20 86,10 60,80 47,10 2,00 61,00e 134,00 125,00 58,50 184,00 54,80 51,40 126,00 61,10 31,20 130,50 76,00d 82,00 56,50 29,60 96,50 92,00 70,10 60,00 161,50 32,50 93,60 103,50 69,30 58,30 40.40t 43,00 254,00 96,00 425,00 126,00 90,00 358,00 I Uw hotel is voor u gereserveerd, verder' doet u wat u wilt. Prijzen? 16 Dagen Mexico City al v.a. 1661,-. Een week Mexico City en een week Acapulco al v.a. 1797, (ADVERTENTIE) Deze zomer nog naar Mexico! Land van sombrero's, fiesta’s, eeuwenoude cultuur monumenten,meeslepende muziek, zonnestranden van Acapulco. Vlieg er heen met de KLM voor een fascinerende en relatief goedkope vakantie. sche val- ilfjk zers kelijke verwijzing naar de bezwaren die ze heeft tegen de automatische compensatie. Die betreffen de voor de ondernemingen bestaande onzekerheid over de hoogte van de prijsstijging en het automatisch ten laste van de bedrijven komen van die stijgingen. „Er zijn vanuit de bedrijven signalen geKomen dat 1978 wel eens een slechter De wereldtankervloot is, aldus het Insti tuut voor Maritieme Economie in Bremen, voor het grootste deel in handen van zes landen: Liberia, Japan, Groot-Brittannië, Noorwegen, Griekenland en Frankrijk be schikken samen over een tankertonnage van 224.408 miljoen. Dat is 69,6 percent van alle oliescheepsruimte. 32,3 percent van het totaal 103.979 miljoen ton is in handen van Liberia. Liberia is een land met eèn zogenoemde „goedkope vlag”. Veel schepen uit andere landen staan daar geregistreerd om financiële redenen. legatie acht het onjuist dat in de eigen cao voor de bedrijfstak daar nog een schepje bovenop wordt gedaan. Per 1 januari jl. kan een jaarlijkse pre mie worden verstrekt tot de grens van 136.000 (was 127.000) aan stichtingskos- ten. De eerste jaarlijkse bijdrage wordt dan 4000, verminderd met 15 procent van het verschil tussen 113.000 en de werke lijke stichtingskosten. Bij 136.000 bete kent dit een eerste jaarlijkse premie van 550. Per jaar wordt de premie met onge veer 10 procent afgebouwd, De grens van de stichtingskosten waar bij nog een gemeentegarantie kan worden verleend, is per 1 januari opgetrokken van 180.000 naar 192.000. Het gaat hierbij om gemeentegaranties waaraan het rijk deelneemt. Morgen over een week zal burgemeester J. Reijnen van Heerlen de eerste Limburg se slagersvakschool openen. In deze school zullen ook part-time opleidingen voor brood- en banketbakkerij worden gege ven. Dat is volgens het bedrijfschap voor het slagersbedrijf een uniek samenwer kingsverband. 42, W 34,50 1,20 3.90 21,55 e 277,00 teerd LONDEN (Reuter). De lopende rekening van de Britse betalingsbalans wijst over 1977, voor het eerst na vijf jaar, een overschot aan en wel van 59 miljoen pond sterling (258 miljoen gulden) vergeleken met een tekort van 1,23 miljard pond (5,38 miljard gulden) over 1976, zo blijkt uit cijfers van het Britse ministerie van Handel. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De hoogte van het bedrag aan stichtingskosten van een koopwoning waarbij een maximale rijkspremie wordt gegeven, is opgetrokken. De maximale premie blijft echter gelijk. Per 1 januari van dit jaar wordt de maximale jaarpremie van 4000 voor een nieuw te bouwen woning verstrekt als de stichtingskosten van het huis ten hoogste 113.000 bedragen. Tot 1 januari lag dat bedrag op 105.000. De wijziging in de subsidieregeling voor eigen woningen heeft staatssecretaris mr. G. Ph. Brokx (Volkshuisvesting) gisteren bekendgemaakt. Op iéder eiland zullen de stichtingen worden samengesteld uit vertegen woordigers van overheid, werkge- E 1-11 DEN HAAG. Het Loonbureau van het ministerie van Sociale Zaken heeft gecon stateerd, dat in 45 bedrijfstak-cao’s een aanbeveling is opgenomen om openstaan de vacatures te melden bij de Gewestelijke Arbeidsbureaus. Onder deze 45 cao’s val len 1.032.000 werknemers. In totaal be staan in Nederland 156 bedrijfstak-cao’s, die de arbeidvoorwaarden regelen voor te zamen 1.973.000 werknemers. Deze bijna 2 miljoen vormen 52 procent van het totale werknemersbestand in Nederland. De opneming van de aanbeveling is een uitvloeisel van het in februari 1977 tussen werkgevers en werknemers overeengeko men zogenaamde Haagse Protocol. In dit protocol is een aanbeveling opgenomen, welke partijen die cao’s afsluiten adviseert in de cao’s de aanbeveling op te nemen openstaande vacatures te melden. Als ge volg van deze bepaling kon het ministerie van Sociale Zaken eind december consta teren, dat het gemiddeld aantal openstaan de vacatures was gestegen van 47.000 in 1976 tot 57.000 eind -1977. De macro-economische, sociale en poli tieke onzekerheden maken het erg moei lijk een voorspelling te doen over de „markt voor managers” dit jaar in de hoogstontwikkelde geïndustrialiseerde landen in West-Europa. Dit staat in een door de Eurosurveygroep uitgegeven pu- blikatie. Vooral voor de vraag in België en Nederland bestaat pessimisme. Veel reisorganisaties hebben rondreizen door Mexico en Guatemala op hun programma. Variërend in reisduur en prijs. 19 Dagen Mexico bijv. 3375.-. De KLM vliegt u rechtstreeks naar Mexico City en Guatemala City. Snel en comfortabel,in een Boeing 747 resp. een DC-10. Met alle informatie, prijzen, beschrij vingen van compleet verzorgde reizen en talloze tips. Ga 'm halen bij uw KLM- agent of KLM-kantoor, of stuur een briefkaartje aan: KLM Nederland, Afd. SPL/UC, Postbus 7700, Schiphol. In de eerste zes maanden van het op mei j.l. begonnen boekjaar is de geconsolideer de omzet aan derden ten opzichte van het vorig boekjaar van NV Koninklijke D.S. van Schuppen (Scheepjeswol) gestegen van 36,9 miljoen tot 37,6 miljoen. U reist dan op eigen houtje en bepaalt de dag van vertrek zelfl’n Voordelig 14/45-daags Vroegboek-tarief Mexico City kost buiten het hoogseizoen 1765. Richtprijs. bepaalde maatregelen genomen, het werkloos heidsprobleem worden opgelost. De werkgroep verwacht deze week met haar eindrapport te kun nen komen Een van de aanbevelin gen van de groep zal zijn dat op ieder eiland en stichting in het leven wordt geroepen, die zich bezig zal gaan houden met werkverschaffing d.m.v. het opzetten van projekten. Deze projekten zullen voornamelijk in de milieusector liggen op de dienstenbalans (verzekeringen, scheepvaart, toerisme, etc.Jzorgde voor het batige saldo op de lopende rekening. In december ontstond op de balans van de goederenhandel een nadelig saldo van 80 miljoen pond (350 miljoen gulden), het eerste sedert juli. Juni had een overschot van 72 miljoen pond (315 miljoen gulden) opgeleverd. De lopende rekening over de cember sloot met een batig saldo van 65 miljoen pond (284 miljoen gulden). De Britse uitvoer nam de afgelopen maand in vergelijking met november met zes pro cent toe tot 2,82 miljard pond (13,32 mil jard gulden) en de invoer met tien procent tot 2,9 miljard pond (12,67 miljard gulden). Op de lopende rekening van de beta lingsbalans ontstond in het vierde kwar taal van 1977 een overschot van 473 mil joen pond (2,07 miljard gulden) vergeleken met een batig saldo van 405 miljoen pond (1,77 miljard gulden) in het derde kwartaal en met tekorten van 305 miljoen pond (1,33 miljard gulden) in het tweede en 514 mil joen pond (2,25 miljard gulden) in het eerste kwartaal. Tijdens de achturige bespreking hebben de partijen in het overleg behalve over de werkgelegenheidsproblematiek ook ge sproken over een aantal kleinere punten, zoals het vervroegd uittreden van oudere werknemers uit het arbeidsproces. „Het is gebruikelijk dat werkgevers nogal eens „nee” zeggen. Daar worden nogal eens trappen over gemaakt, maar bij hele was lijsten van vage punten van de kant van de werknemers is het de verantwoordelijk heid van de werkgevers „nee” te moeten zeggen”, aldus FME-voorzitter Prins. Werknemerswoordvoerder Wamsteeker maakte naderhand bezwaar tegen de uit drukking „vage” waslijsten. Hij achtte de vakbondsvoorstellen vrij duidelijk. Langzamerhand is ook bij de Liechtenstei ner het inzicht gekomen dat voor de belas ting betalende boeren een heel ander volk je in de plaats is gekomen en dat de economische verhoudingen anders zijn ge worden. Vandaar dat de nieuwe belasting wet, als deze door het parlement komt, in het bijzonder zal drukken op de inkomens van de in het vorstendom gevestigde en ingeschreven bedrijven en onderne mingen. Het wordt hoog tijd dat uw slaapkamer ontwaakt, dat kan nu door Olga’s Rijke Slapen De unieke kollektie springboxen, hoofdborden, matrassen, spreien en gordijnen is een streling voor t oog en maakt van uw slaap kamer een leefkamer Welke stijl u ook prefereert Olga biedt u de keus en u haalt het Rijke Slapen in huis De kwaliteit van alle Olga produkten is de onbetwiste top vanwege de gebruikte materialen, de gekozen dessins en de vormgeving Betrek uw slaapkamer optimaal in uw dagelijks leven, geef het de smaak die het verdient op de adviezen van de visserij biolbgen, die doorgaans in maart hun ponclusies opstel len over de haringstand. Als déze verbe tert, krijgt Nederland zijn vroegere aan deel in de Noordzeeharingvisserij terug De Europese Commissie houdt wél vast aan een haringvangstverbod gedurende het hele jaar in de Ierse Zee, waar Neder landse vissers in goede jaren wel eens 15.000 ton aan haring vingen. Aan de ver mindering van het Nederlandse schelvis quotum met 2000 - ton voor 1978 wordt minder zwaar getild. Tenslotte kan erop gewezen worden dat de Nederlandse vis sers theoretisch ook nog 130.000 ton aan horstmakreel kunnen vangen (quotum voor alle EEG-landen behalve Engeland), een vis die tot nu toe nauwelijks werd gevangen. De onderhandelingen in de Raad van Overleg in de Metaalindustrie (ROM), waarin de werkgeversvereniging FME, de industriebonden N W, NKV en CNV en de Unie BLHP vertegenwoordigd zijn, zijn vandaag voorlopig beëindigd. „Ik ben alles bij elkaar niet al te optimistisch over het verloop van het gesprek”, aldus de heer Wamsteeker. Of de Negen het in hun gisteren begon nen visserij-driedaagse eens worden over een Europees visserijbeleid, is voorname lijk afhankelijk van de Britten. De Britse minister John Silkin liet zich gisteren min der afwijzend uit dan het afgelopen jaar meestal het geval was. Maar hij bleef vast houden aan controle door de kuststaat op de bevissing in de kustwateren tot 50 mijl. De andere EEG-landen willen de Britten en Ieren slechts een „exclusieve zone” (voorbehouden aan de' kustvissers) tot 12 mijl toekennen. Niettemin leken de mogelijkheden op een alomvattend akkoord gisteren beter dan ooit in de anderhalf jaar dat het touw trekken over de visserij in de Europese 200-mijlswateren nu al voortduurt. In de cember bleven de ingewikkelde onderhan delingen nog zonder resultaat. Naar be proefd EEG-gebruik moest toen de klok worden stilgezet tot eind januari. Voor het eind van deze maand moet dus een ak koord over nieuwe regelingen zijn bereikt, omdat de oude dan aflopen. De Britse bewindsman Silkin zei dat Londen en Dublin afbouw wensen van de zgn. historische rechten van andere vissers om in de kustwateren van Ierland en Groot-Brittannië te mogen opereren. Daartoe behoren o.a. Nederlandse en Franse vissers, die in de Ierse Zee zeer actief zijn. Bovendien is er nu de vraag wat die historische rechten (waaraan Neder land altijd heeft vastgehouden) eigenlijk inhouden, aldus minister Silkin. Stop uw naam en adres met daarbij f 1.- aan postzegels ingesloten, in een als brief gefrankeerde envelop en stuur deze naar Olga of maak f 1- over per giro U ontvangt dan de uitgebreide. kleurrijke brochure van 24 pagina’s Ss over Olga’s Rijke Slapen Olga. Postous 16, Leiden. Postgiro 12002 v.a. )0 262.51 T8 5,71 )0 6.11 De financiering van de projekten E is een probleem. Zowel het land als E de eilandgebieden hebben te kam- E pen met een groot gebrek aan finan- E ciën. De werkgroep denkt aan een speciale heffing, waarvan de be- stemming vooraf is vastgesteld. Dit E zal een politieke beslissing moeten E zijn, die zowel op landelijk als eilan- delijk niveau zal moeten worden ge- E nomen. Is deze beslissing eenmaal E gevallen dan zal het functioneren E van de stichtingen geheel buiten de E politieke sfeer worden gehouden. Elllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ inzake overleg metaal-cao jaar kan worden dan 1977. We zullen ons dus zeker niet meer kunnen permitteren dan in het afgelopen jaar”, aldus de heer A. Prins, voorzitter van de ROM. Hij zei verder dat de werkgeversdelegatie de zgn. aftopping van de prijscompensatie die de Industriebonden NVV en NKV hebben voorgesteld, nadrukkelijk afwijst. Volgens de heer Prins komen er uit het bedrijfsle ven geluiden dat de nivellering van hogere inkomens nog doorgaat. De werkgeversde- Het totaal aantal werklozen op de E Nederlandse Antillen wordt geschat E op ongeveer 16.500, waarvan Cura- E ?ao er alleen al ongeveer 13.500 voor E E zijn rekening neemt. Van de ge- E schatte werklozen op Curasao zijn E er 8000 ingeschreven bij de dienst E arbeidszorg. De werkgroep zal aan- E bevelen een wetswijziging te be- E werkstelligen waardoor het werklo- E zen verplicht wordt zich in te schre- E ven, zodat men een nauwkeuriger beeld van de omvang van de werk- |j loosheid krijgt. WASHINGTON (UPI). De NASA, het Amerikaanse bureau voor de ruimtevaart, heeft voor het eerst ook vrouwen en negers opgenomen in zijn astronautenkorps. Gis teren maakte de NASA de selectie van 35 nieuwe astronauten bekend, die in de ja ren tachtig het ruimte-veer zullen beman nen. Onder hen zijn zes vrouwen, drie negers, en een inwoner van Hawaï. Tot dusver waren alle Amerikaanse astronau ten, vanaf het begin van de ruimtevluchten in 1959, blanke mannen. De 35 zijn gekozen uit 8.079 kandidaten, onder wie 1.544 vrouwen. Zij zullen dienst doen als boord werktuigkundigen en wetenschaps mensen. i WILLEMSTAD (ANP). Het E aantal werklozen op Curasao is zó groot dat het onmogelijk zal zijn E alle werklozen tijdelijk werk te ge- ven, ook niet via de werkverschaf- fing. Op de overige vijf eilanden van de Nederlandse Antillen kan, E indien er E worden Tot deze conclusie is de werkgroep integrale ontwikkelingsplanning gekomen, die door de Antilliaanse regering is aangezocht om de om- E vang van de werkloosheid op alle eilanden vast te stellen en aanbeve- E lingen te doen om dit probleem op E te lossen.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 17