I Brand in Schoterhof Prinses jarig Invalide vrouw mishandeld Dajan vraagt begrip voor sporen van 30 jaar oorlog Tal van vragen opengelaten oilman het woord is aan... PVDA-FRACTIELEIDER DEN UYL BIJ OPENING TWEEDE-KAMERDEBAT: aantal pagina's vandaag: 22 het weer IJmuider Courant [agenda pagina I Kunsthandel Jos de Graaff n I Tijdens openingszitting vredesoverleg Ontpolitisering Duur verlies of Brand in Amsterdamse Kalverstraat Het werk blijft wachten Tijdelijk regen sneeuw Giro 51360 Hebt u het gisteravond gezien op de TV? DINSDAG 17 JANUARI 1978 (ADVERTENTIE) Pythagoras: V WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN 68ste jaargang no. 64 AANTJES (CDA): 2 Telefoonbeantwoordert I DEN HAAG (ANP). „Het kabinet dat gisteren zijn visitekaartje heeft afgegeven heeft duidelijk gemaakt dat het onvoldoende ant woord geeft op de grote vragen van de komende jaren”. PvdA- fractievoorzitter Den Uyl zei dit vanmiddag in de Tweede Kamer tijdens het debat over de regeringsverklaring van het kabinet-Van Agt. Weerrapporten Binnen- en buitenland 2,3,4 3 Achtergond Plaatselijk nieuws 5,6,7,9,11 Kunst13 Radio en televisie/Strips 15 Economie17 Beurs16 Sport20,21 KIP VAN T SPIT CtlNVUN Inmks Het is niet mis wat zij doen Relatiegeschenken IJmuider Courant IM antwoord op vragen voor toekomst’ I i (Van onze redacteur in Israel, Jaap van Wesel) Donderdag 19 januari hoopt prinses I (ADVERTENTIES) k Dat is het grote nadeel van opeenvolgen de politieke aardverschuivingen. De stem busuitslag met PvdA en VVD als win naars, de mislukte coalitie van de socialis ten met de confessionelen en de omme zwaai van deze laatsten naar de liberalen zijn gebeurtenissen geweest die de poli tieke gemoederen voortdurend op kook hitte brachten maar de dood in de pot betekenden voor het eigenlijke regerings werk dat hoog nodig moest worden ge daan. Het ziet er nu naar uit dat de voor zichtige, mistige en tastende coalitie van dit moment geen enkel risico zal kunnen nemen en dus zo weinig mogelijk concreet zal werken. Nu de voorlopige reacties van de meest betrokken zijden op de regeringsverkla ring binnen zijn, is het pas goed duidelijk hoe volkomen onduidelijk de omschrij ving van het nieuwe kabinetsbeleid is ge weest. Het Kamerdebat geeft nadere kan sen op opheldering, maar dergelijke mon- sterdebatten munten meestal ook niet uit door exactheid en beknoptheid, zodat er een grote mogelijkheid is dat er over het regeringsbeleid van de komende jaren een sluier Van vaagheid blijft hangen, waaron der heel wat kan worden bekokstoofd dat pas mettertijd op zijn mérites kan worden beoordeeld. i Weersverwachting van het KNMI, geldig tot morgenavond: beleid kiest het regeerakkoord met de VVD voor een koopkracht-garantie, die zo veel mogelijk moet doorlopen tot twee maal modaal, een incidentele loonstijging van 1 a 1,5 percent, terwijl de gezamenlijke belasting- en premiedruk niet of nauwe lijks mag stijgen. Daarbovenop worden de uitgaven voor defensie en nog andere pos ten verhoogd. Van alle kanten is voorgere kend dat een dergelijk beleid dwingt tot vele extra miljarden aan bezuiniging. Het is een duidelijke keus voor particuliere bestedingen boven collectieve uitgaven. In de regeringsverklaring over dit gat geen woord”, zo zei de oppositieleider. Den Uyl vraagt van de regering vóór 1 maart in concrete beleidsvoornemens aan te geven hoe het kabinet de ombuigings- operatie van vier miljard wil invullen en in welke omvang het verdere ombuigingen noodzakelijk acht. Een bankbediende uit de Griekse stad Salonica ver keert dezer dagen in een wel zeer trieste bui. Hij heeft het geluk gehad om de eerste prijs te winnen in de natio nale loterij, ter waarde van 1,5 miljoen gulden. De arme 47-jarige Nikos Kiossopou- los is echter zijn biljet kwijt. Hij was naar Bulgarije op vakantie geweest en hoorde bij zijn terugkomst van de sigarenhandelaar pas dat hij gewonnen had. Hij kon echter zijn winnend lot niet vinden. Hij is nu terug naar Bulgarije gevlogen om te kijken of hij het daar ergens heeft laten liggen. Het kan nog een duur winnend lot worden. Hij deed een beroep op Egypte om be grip te hebben voor het feit dat dertig jaar oorlog en weigering van de Arabieren om Israel te erkennen hun sporen hebben na gelaten. Het heeft daarom geen zin om met ultimatums te dreigen (zoals Sadat de af gelopen dagen heeft gedaan): er moeten compromissen en onconventionele oplos singen gevonden worden voor de ingewik kelde problemen. Compromissen, hetgeen betekent dat ook Egypte concessies moet doen. Minister Kamel sloot aan bij Dajans punt van erkenning: juist Israel, dat dertig jaar niet erkend is, moet begrijpen wat het voor het Palestijnse volk betekent niet erkend te worden. En Kamel herhaalde de drie basisvoorwaarden voor vrede: erken ning van de rechten van het Palestijnse volk, ontruiming van alle bezette gebieden en veiligheid voor allen. Geen betere plaats om over vrede te onderhandelen dan Jeruzalem, de stad van vrede. Daar was Vance het ook mee eens. Hij vond het bovendien een goed idee als Is rael voor zijn dertigste verjaardig dit jaar JERUZALEM. Temidden van talrijke fotografen is vanmorgen in Jeruzalem de politieke commissie van de conferentie van Cairo met haar werk begonnen met drie korte openingsspeeches van de drie ministers van Buitenlandse Zaken Dajan (Israel), Kamel (Egypte) en Vance (Amerika). Dajan kwam als voorzitter het eerst aan het woord. HAARLEM. De 89-jarige P. Alders uit Haarlem is gisteravond in het bejaar dentehuis Schoterhof aan de Plesmanweg getroffen door een hartinfarct ten gevolge waarvan brand uitbrak op zijn kamer op de eerste tage. De man was vermoedelijk al overleden voordat hij slachtoffer werd van het vuur, dat ontstond uit een bran dende sigaar. De hulpbehoevende man zat in een rolstoel naar de televisie te kijken. Terwijl hij een sigaar rookte. Rond acht uur merkte een van de personeelsleden van het bejaardentehuis een brandlucht in de gang. Politie en brandweer konden slechts vaststellen, dat de man, wiens kle ding en rolstoel gedeeltelijk waren ver brand, was overleden. De huishoudelijke dienst kreeg vanmor gen om negen geen gehoor, toen zij bij de zelfstandige benedenwoning aanbelde. Zij waarschuwde daarop de politie. De vrouw had hersenletsel en haar arm was uit de kom gedraaid. vrede als verjaardagscadeau zou krijgen. Maar daarvoor moet aan drie voorwaar den voldaan worden: normale betrekkin gen tussen Israel en de Arabische landen, ontruiming van bezette gebieden en erken ning van de wettige rechten van de Pales- tijnen, inclusief erkenning dat de Palestij- nen zelf moeten deelnemen bij het bepalen van hun toekomst, een formule die ook president Carter onlangs in Assoean heeft gebruikt na zijn ontmoeting met Sadat. DEN HAAG. De regeringsverkla ring van minister-president Van Agt heeft nog wel tal van vragen opengela ten. Dat zei vanmiddag in de Tweede Kamer CDA-fractieleider Aantjes, die na oppositieleider Den Uyl in het de bat over de verklaring het woord voerde. Kamelen en mensen zijn ontoe rekenbaar, als zij verliefd zijn. Dit kabinet kan dit antwoord ook niet geven omdat het een breed maatschappe lijk draagvlak mist, vindt Den Uyl. Hoe behoedzaam het kabinet zich ook heeft gepresenteerd, hoezeer het heeft getracht elke scherpte te vermijden, zijn enkele lllllllllllfllllllllllllllllllllllllllllllllim KOOP vanaf 495,- HUUR vanaf 20,- p.m. NATEBO-AMSTELVEEN, tel. 020-456456 ROTTERDAM (ANP). De 60-jarige mevrouw Helena W. Hoek, die gedeelte lijk invalide is, is vanmorgen ernstig mis handeld aangetroffen in haar woning in het bejaardencentrum „Varenhof” in Rot terdam. Met ernstige verwondingen is zij overgebracht naar het Dijkzigtzieken- huis. De politie vermoedt, dat een inbre ker de vrouw heeft toegetakeld. In de kamer heerste een wanorde. Diverse la den stonden open. s IS n 1, 5 De oppositie zoekt naarstig naar hand vatten om de kiepinstallatie in werking te kunnen stellen die Van Agt en zijn deelge noten moet verwijderen van het platform, maar die handvatten zijn er niet. Ook de oppositie grijpt in de nevelen en bedient zich, samen met de vakbonden van critisch klinkende algemeenheden. Als het kabinet door de eerste vuurproef heen is en wat ruimer adem kan halen, mag men pas verwachten dat er werkelijk daden zullen worden toegevoegd aan de vage bewoor dingen. Van het maatschappelijke veld uit ge zien is deze situatie bedroevend. Er wach ten zoveel problemen op snelle oplossing en er groeien intussen zoveel dingen de verkeerde kant op, dat een duidelijk be leid, hoe dat ook uitvalt, niet langer op zich mag laten wachten. ■RHHttMtftimilllllHttHIlllllllllllllHIHHHIIIIIHIIIIIIIIHIIIIIII In het algemeen veel bewolking en plaatselijk regen of sneeuw. Zwak ke tot matige wind tussen zuid en west. Minimumtemperaturen om streeks één graad, maximumtem peraturen omstreeks 4 graden. BEZORGKLACHTEN. -maandm Vm wifdag van 18.30-19.00 uur TBUrfrgi van T1 .30-12.30 uur UMutand laiafcon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 98 53 Memisa - hulp die terecht komt Gen. CronjéstraSt 31 - Tel. 253630 - HAARLEM De openingszitting duurde 20 minuten. De vertegenwoordiger van de Verenigde Naties generaal Silasvuho, die alleen waarnemer is, voerde niet het woord. Hij luistert en rapporteert alleen. De rest van de onderhandelingen vinden achter geslo ten deuren plaats. Belangrijkste punt van de agenda is een Amerikaans voorstel om een gemeenschappelijke Israelisch-Egyp- tische intentieverklaring over het Pales tijnse vraagstuk te vinden, iets waar Begin en Sadat de vorige maand in Ismailia niet in geslaagd zijn. President Sadat van Egypte heeft alle 'afspraken voor de komende tien dagen afgezegd, om zich in afzondering te gaan beraden over „bepaalde aspecten” van de problematiek in het Midden-Oosten, zo meldt het Egyptische persbureau Mena. Hij zal echter wel de Amerikaanse minis ter Vance ontvangen, die vervolgens vrij dag door zal reizen naar Turkije. Het kabinet is er redelijk in geslaagd de uitgangspunten zo algemeen, de beleids voornemens zo vaag en de conslusies zo nevelig te houden dat het duister ontstaat waarin alle katten grauw zijn. De grote grauwsluier wordt uitgespreid. De ontpo litisering wordt beproefd. „Ik proef in de toonzetting van deze regeringsverklaring een poging de te maken keuzen te ontwij ken, reële tegenstellingen toe te dekken en daarmee een klimaat te scheppen dat ik gevaarlijk acht”, zei de oud-minister- president, er aan toevoegend: „er dringen zich vergelijkingen op, met name met het kabinet-De Quay dat in 1959 optrad.” Den Uyl behandelde uitvoerig de forma- tie-periode en de partijpolitieke verhou dingen tussen PvdA, CDA en VVD. Hij wierp de vraag op: wat is het CDA-pro- gram eigenlijk waard, nu het binnen zo korte tijd zo verschillend kon worden ver taald. De regeringsverklaring, glad en vlak, is geen geruststelling. We beoordelen het kabinet op zijn daden, we zullen ook het CDA op zijn daden beoordelen. En dat zal, volgens Den Uyl, „beslissen over toekomstige samenwerkingsmoge lijkheden. De regeringsverklaring is voor al opmerkelijk om wat er niet in staat. In het kernstuk van het sociaal-economisch Wanneer men de voorlopige uitlatingen van vakbonden, werkgevers, politieke commentatoren en sommige Kamerleden beluistert, ontkomt men niet aan de indruk dat de strategie van Van Agt om de dingen niet bij hun ware naam te noemen doch slechts aan te duiden, haar uitwerking niet mist. Het is een zeer doelmatige strategie voor een regeringsploeg die nauwelijks de gelegenheid heeft gehad zich uitputtend te verdiepen in de gezamenlijke aanpak en het slechts over één ding roerend eens is kunnen worden: namelijk over de nood zaak om de eerste veldslagen in de Kamer te overleven en zich de scherpe speren van de oppositie van het lijf te houden. Deze effectieve strategie betekent overi gens wel, dat er ook binnen het kabinet grote onzekerheid blijft bestaan over de praktische aanpak ten aanzien van diverse zeer urgente problemen en de wegen die men moet volgen, zodat er eigenlijk op dit ogenblik al evenmin iets wordt gedaan aan de wachtende vraagstukken als in de maandenlange formatietijd. Doelend op de haast dit* CDA en VVD hadden met de ombuigingen „waarmee ze het vorige kabinet hebben achtervolgd”: De grote uitschuifoperatie is begonnen. U had zo’n verschrikkelijke haast. Van tweeën één: of u mist de moed te doen wat u heeft aangekondigd, of u bent mislei dend bezig geweest. AMSTERDAM (ANP). Een uitslaan de brand heeft vanmorgen twee etages verwoest van een pand aan de Amster damse Kalverstraat. pe brand brak om streeks half elf uit in de eerste verdieping en sloeg via de voorgevel over naar de tweede etage. Beide verdiepingen werden verwoest. Er raakte niemand gewond. Zo wilde Aantjes onder meer weten wat het precies inhoudt als de regering aankondigt dat het bedrijfsleven meer zal worden ingeschakeld bij de ontwik kelingssamenwerking. Evenals Den Uyl had Aantjes vragen over de invulling van het bezuinigings- programma en ook wilde de CDA-frac tieleider nadere informatie hebben over het kabinetsbeleid ten aanzien van Zuid-Afrika. Over de kabinetsformatie herhaalde Aantjes andermaal zijn standpunt dat hij „tamelijk verbitterd” is geweest over het feit dat het PvdA- CDA-D’66-kabinet niet tot stand is gekomen. Aantjes beloofde het kabinet wel een loyale en constructieve opstelling. Hilariteit in de Kamer nadat Marcel van Dam de fotograf en er op attent maakt, dat de regering vanaf dat moment op een andere plaats zit. bestaan betekent een levensgroot pro bleem voor het functioneren van onze democratie. „Democratie, het zelfbestuur van een gemeenschap, kan op twee manieren wor den ondermijnd. Door invloeden van bui tenaf en door onverschilligheid van binnenuit. Als de burgers, de rechten die zij vaak in moeilijke strijd hebben verwor ven uit handen geven, omdat ze het geloof in de zin van het gebruik van die rechten verliezen. Wat de formatie die achter ons ligt tot een nachtmerrie en de uitkomst, het kabi net, dat vóór ons zit tot een schikbeeld maakt is de tegenstelling tussen de kiezers- uitspraak en het optreden van dit kabinet. Dit kabinet klopt niet op de verkiezingsuit slag en betekent uit dien hoofde een belas ting voor de werking van onze democratie, en dat zou het kabinet zich bewust beho ren te zijn. Dat blijkt niet uit de regeringsverkla ring”, aldus de oppositieleider. „Voor het kabinet zou er alle reden zijn zich af te vragen hoe de te vrezen gevolgen van deze formatie-uitkomst ondervangen kunnen worden”. Den Uyl denkt daarbij niet in de eerste plaats aan het weer opnemen van de draad van de staatkundige hervormingen, hoe belangrijk ook, maar aan het ver schaffen van duidelijkheid over het te voe ren beleid, zodat de kiezers weten wat ze aan dit kabinet hebben. De indruk die deze regeringsverklaring geeft, is dat het kabi net er vooral op uit is om dat niet duidelijk te maken. Gierstraat 47-53 - Telefoon 31 28 01 Showropms: Breestraat 30 en 24 De brandweer slaagde erin het vuur binnen twintig minuten te bedwingen. Over de oorzaak is nog niets bekend. Op de begane grond van het pand is een sexwinkel gevestigd. Memisa Rotterdam Eendrachtsweg 49 - Tel. 010-144 888 j isunaeraag itr januari noopt Margriet haar 35e verjaardag te vieren. I Ter gelegenheid daarvan werd deze fo- to gemaakt. j I ’Regeringsverklaring onvoldoende

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 1