Meuleman won de Tweekamp tussen Oranje tegen buitenlanders Beckenbauer: OEFENCAMPAGNE VAN niet naar WK START OP AZ-VELD Topscorer is van slag sportpuntiq J Laseroms blijft strijd tegen staatsamateurs Cruijff: Oranje komt verder treffers en missers Clerc en Wiersma gaat toch door „Iran kansrijk” Tennissport krijgt wereldka mpioenen tototips ‘toll I I j dinsdag Trainingskamp 1 21 2 19 7 8 SPORT JANUARI 1 7 I i; i «3 'O 1 1 I I l L moet '74-75 75-76 2-0 5-0 l i i FC Utrecht is nu 360 minuten zonder goal. Slechts drie uitspelende clubs kwa men tot scoren in de eredivisie. Zeven clubs scoorden in het geheel niet en dan toch 31 goals. Sinds de winterstop bestaan de to to's uitsluitend uit 1-tjes en 3-tjes. Zo wel toto 1 als 2 telde tien 1-tjes. Er bleef voor de uitspelenden weinig eer te behalen. Bij toto 3 ziet het er niet naar uit dat deze lijn doorgezet zal worden omdat alle toppers buitens huis moeten optreden. A.Z.’67 kwam op eigen terrein tegen FC Amsterdam niet tot scoren. Op 6 maart 1977 gebeurde dat voor het laatst bij de 0-0 tegen GA Eagles. GA Eagles heeft reeds acht keer 2-1 als uitslag gehad. Zes keer verlies en twee keer winst. Het resultaat van elf seizoenen Ajax- FC Utrecht: 22 punten voor Ajax en de doelcijfers 55-5. Feyenoord verloor drie van zijn laat ste vier competitiewedstrijden en de bekerwedstrijd bij Veendam. bestrijden dat in de tweede competitie- helft nog niet tot scoren is gekomen maar er wel acht tegen kreeg. Telstar ontvangt op eigen veld het buitenshuis .wisselvallige FC Den Haag dat de laat ste weken uitstekend op dreef is. Meer dan een gelijkspel zit er niet in. Volen dam kan zich revancheren van de te grote nederlaag bij' FC WV door van NEC te winnen dat zich na een grote inzinking weer goed aan het herstellen is. De eerste divisie ploegen spelen de return van afgelopen zondag, waarvan de resultaten bij de toto-liefhebber nog volop in het geheugen liggen PSV maakte in zijn laatste drie wed strijden telkens twee goals. Men had daar vijf spelers voor nodig Alleen Adri van Kraay scoorde twee keer. De laatste winst in een uitwedstrijd voor SC Cambuur was op 1 mei ’77 toen 1-2 bij FC Den Bosch voldoende was. Nu 0-1 bij SVV. In beide wedstrijden maakte Jaap de Blaauw een goal. FC Vlaardingen verloor vier wed strijden op vreemd terrein. Drie daar van vielen in het hoge Noorden. SC Cambuur-FC Groningen en Heeren- veen lieten de Vlaardingers zelfs niet tot scoren komen. De eerste drie competitiedagen le verden 85 goals op. De vergelijkende wedstrijden in de tweede helft waren goed voor 75. Tien in de min. n it it n ;e ie t De selectie van het Nederlands elftal zal gedurende twee weken in eert trai ningskamp op het sportcentrum in Zeist bijeenkomen, waarna op 27 mei de reis naar Argentinië plaatsvindt. Tijdens het trainingskamp zullen enkele wedstrijden worden gespeeld, vermoedelijk tegen FC Köln en Club Brugge. Ook wordt nog overwogen deel te nemen aan het toernooi van Paris St. Germain op 16, 17 en 18 mei. Spanje heeft de Fransen inmiddels toege zegd aan dat toernooi mee te doen. Dries van Wijhe heeft in Heerenveen op onstuimige wijze beslag gelegd op de eer ste plaats in een wedstrijd die meetelt ih het klassement voor de KNSB-marathon- beker. Van Wijhe nam tien ronden voor het einde een ronde voorsprong op een groep van vijf man, die reeds daarvoor het peloton had gedubbeld De Llmmenaar Piet Bloedjes legde beslag op de tweede KN VB-voorzitter Wim Meuleman is een gevierd man in Argentinië. Niet alleen forceerde Hij tot genoegen van de WK-gastheren de plaatsing van Oranje als aanvoerder van groep IV, maar ook op een ander belangrijk front kwam Meuleman als triomfator uit de strijd. Zo werd zijn omstreden voorstel om in wedstrijden voor plaatsing voor en ook tijdens de Olympische Spelen geen spelers meer toe te laten die deel hebben genomen aan duels voor de WK (zowel kwalificatie- als finalewedstrijden) met ruime meerderheid aangenomen. Julien Cools, (foto) middenvelder bij de Belgische kampioensclub Brugge en het nationale elftal is gisteren gekozen tot Belgische voetballer van het jaar 1977. Hij is de winnaar geworden van de gouden schoen met een totaal van 284 punten. De laatste drie thuiswedstrijden van NEC hebben een duidelijke lijn t.w. 3-2 (Feyenoord)-3-l (GA Eagles) 3-0 (Tel star). 2-1 1-2 0-1 2-2 2- 2 0-1 3- 0 3-2 3-0 1-0 Meuleman: belangrijk voorstel haalde het Franz Beckenbauer, aanvoerder van de Amerikaanse kampioen New York Cosmos, zal geen deel uitmaken van het Westduitse team dat in Argentinië zijn wereldtitel moet verdedigen. De vroeger captain van de titelhouder heeft in Monaco verklaard dat de Westduitse voetbalbond onlangs de voorzitter van Cosmos, Ahmet Erte gun, op de hoogte heeft gesteld van zijn besluit Beckenbauer niet te selec teren. „Der Kaiser” is het volkomen eens met deze beslissing. „Ik ben minder gemotiveerd om weer voor het nationa le elftal uit te komen”, verklaarde hij. „Een bovendien zou ik helemaal nog niet zeker zijn van mijn plaats’’. oor- i de drie ach- arde voor iette Fre- ense sei- agen egin start Kees Kist, de nationale topscorer, is sinds 11 december zonder doelpunt. Op die dag won A Z.’67 met 0-3 van Haar lem en kwam hij tot twee goals. Het vorig seizoen had hij bijna een iden tieke situatie op de 18-19 en 20ecompe- titiedag. Toen slechts één goal, maar op de 21e dag plotseling vijf treffers tegen FC VVV 1-0 1-1 0-4 4-0 3-1 1-0 .0-2 1-1 77-78 0-3 1-2 0-3 0-4 0-4 1-1 0-0 1-3 1-4 0-5 0-2 1-1 0-1 tip 3 1 3 3 2 3 1 2 3 1 1 3 1 y it de vier eid- ioss aar- ibel- Hier ries, een f. pen ien ine- ras- >rie iik- Zij 'ed- ter- zier het be- lere ties Iran is verheugd over de loting voor de eindronden van het WK-toernooi. Het team van trainer Mohadjerani Hechmat wordt over het algemeen ge zien als de zwakste in groep 4 met Nederland, Schotland en Peru, maar voetbalautoriteiten en -deskundigen in het land zelf hebben daar een andere mening over. Zij geloven dat het resultaat van de loting goede kansen biedt op een ver volg van het WK-avontuur in de kwart finales. ite lie he eg 12- ÏS- er jr- lat ;e- ia- sn. le en ld nd iet sn. ?e- el- or- de an en en im ars nd lit- :n ■n in n- O >n se 76-77 8-3 ;n ie >g it- re id ie- 3-1 3-3 2-0 1- 2 2- 0 it e- at le. Engels clubteam in het programma op te nemen. De Oostenrijker heeft hieraan be hoefte nu Schotland een van de tegenstanl ders is die Oranje in de eerste ronde van het WK-toernooi ontmoet. In de drie wedstrijden die er tot op heden in de tweede competitiehelft zijn gespeeld heeft Haarlem vier keer ge scoord. Piet v.d. Berg, de eerste compe titiehelft goed voor één goal, nam deze gehele produktie vor zijn rekening en voegde daardoor vier punten aan het totaal toe. Meulemans tweede succes is in Buenos Aires nog nauwelijks in het nieuws gekomen De KNVB-voorzitter daarover: „Dat vind ik wel begrijpelijk. Het kon ook niet anders dan dat die zaak door die plaatsingsaffaire wat op de achtergrond zou geraken. Maar ik vind dat besluit om een betere scheiding tussen WK en Olympische Spelen te maken toch wel erg belangrijk. Dit punt was al eerder aan de orde geweest tijdens een bijeenkomst van de amateurcommissie van de FIFA, waar ik al enkele jaren deel van uitmaak. Mijn voorstel om een strenge scheiding ie maken kreeg toen al veel tegenstand. Niet alleen van de Oosteuropese landen, die steeds bleven volhouden dat zij alleen maar amateurs hebben, maar ook de Afrikaanse staten waren in de oppositie. Die gingen zelfs zo ver, dat zij dreigden nooit mmer aan de Olympische Spelen te zullen deelnemen als mijn voorstel zou worden aangenomen Desondanks kreeg het voorstel in de amateurcommissie een meerderheid van negen tegen vijf stemmen. Dat betekende echter nog niet dat de zaak rond was. De uiteindelijke beslissing was namelijk voorbehouden aan het uitvoerend comité van de FIFA. En dat college heeft nu hier in Buenos Aires'ons besluit bekrachtigd”. Vooral de amateursectie van de KNVB zal blij zijn met dit succes. „Eindelijk krijgen onze amateurs nu een eerlijke kans”, meent Meulemans. „Tot nu toe waren alleen spelers, die aan WK-finalewedstrijden hadden deelgenomen uitgesloten voor duels in het kwalificatie- en eindtoernooi van de Olympische Spelen Daardoor waren wij al bij voorbaat kansloos tegen Oosteuropese landen. Zo moesten wij de laatste keer een dure reis naar Rusland maken om daar met 4-0 te verliezen En bij de return, die al zo oninteressant was geworden dat daarvoor het terrein van Zwart-Wit werd uitgekozen, kwam geen kip kijken Nu zal dat ongetwijfeld beter gaan worden .-.yaw plaats. Bij de dames zegevierde Atje Keu len, die in de sprint gemakkelijk haar rivalen Sophie Westenbroek en Sjoukje Dam de baas bleef. De jaarlijkse prijs voor sportgenees kunde is in Rotterdam toegekend aan dr. J P. Clarijs. De medewerker aan de Vrije Universiteit in Brussel ontving de prijs van vijfduizend gulden uit handen van de voorzitter van de jury prof. dr. P. A. Biersteker. Dr. Clarijs behoort tot het team van onderzoekers, dat al een jaar of zeven bezig is met sleepproeven met zwemsters en zwemmers in het scheep- bouwkundig proefstation in Wageningen. Van de daar geboden faciliteiten maken ook de leden van de nationale zwemploeg gebruik Wereldrecordhouder op de mijl John Walker werd in Sydney verslagen door de Ier Eamon Coghlan. Coghlan noteerde een tijd van 4.01 1 tegen Walker 4.01.3. Na afloop verklaarde de Nieuwzeelander dat hij gedurende enige tijd geplaagd wordt door een ..geheimzinnige” blessure, waar door hij niet voluit kan trainen. Hij wil zich binnenkort laten opereren voordat hij zich gaat voorbereiden op de Gemenebestspe- len die in augustus in Canada worden gehouden Feyenoord-FC Twente is een duel met wisselende kansen. De laatste zes seizoenen won ieder drie keer; een dui delijker voorbeeld hiervan is niet te geven Bij FC Utrecht-AZ’67 komen de Alkmaarders er meestal slecht af In negen seizoenen slechts één keer winst en twee gelijke spelen. Ook nu zal het erg zwaar worden omdat de Utrechters de laatste weken niet scoren en van deze negatieve balans wel eens af wil len. Haarlem gaat op zaterdagavond naar Breda waar het een NAC Happel- ..Geen uitnodiging aan Cruijff gestuurd" (Van onze sportredactie) ZEIST. De oefenwedstrijd van het Nederlands elftal tegen Griekenland op 25 januari in Athene gaat niet door. Hoewel de Griekse voetbalbond het duel afgelopen zaterdag schriftelijk bevestigde, kreeg de KNVB maandag te horen dat de wedstrijd om financiële redenen toch geen doorgang kan vinden. Het is de Griekse voetbalbond namelijk niet toegestaan valuta uit te voeren, zodat aan de KNVB geen vergoeding betaald kan worden. Bondscoach Ernst Happel deelde dat maandag tijdens een bijeenkomst op het KNVB-sportcentrum in Zeist mee. De Oostenrijker had negen clubtrainers uit genodigd om met hen van gedachten te wisselen over de voorbereiding van het Nederlands elftal op het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal in Argen tinië. grand slam), het Davis-be- kertoernooi, het Master- stoernooi en de finale van de WCT-toernooien. In de damesjury komen te zitten de Australische Margaret Court (won in 70 grand slam), de Fran?aise Margaret Dupont (winna res van Parijs, Forest Hills en Wimbledon) en de Britse Ann Jones (oud-winnares van Parijs en Wimbledon). Voor de toekomstige we reldkampioene worden de resultaten in de volgende wedstrijden bekeken: de vier toernooien van grand slam, de wedstrijden om de federation cup, het Virgi nia Slims-toernooi en de fi nale van de Colgate-reeks. De reden voor aanwij zing van officiële wereld- Happel liet tijdens de besprekingen we ten dat niet aan 40, maar aan 28 spelers een bereidverklaring om deel uit te maken van de selectie van het Nederlands elftal is gezonden Een twintigtal bereidverklarin gen heeft Happel inmiddels terug ontvan gen. Aan Johan Cruijff is geen verzoek gestuurd. Happel: „Maar ik ga binnenkort nog naar Barcelona om van Cruijff per soonlijk te horen of hij voor het WK- toernooi al dan niet beschikbaar is”. Tijdens de bijeenkomst op Zeist is niet gesproken over een begeleider voor het Nederlands elftal in Argentinië Wel heeft Happel gesteld, dat hij het noodzakelijk vindt een begeleider naar Argentinië mee te sturen nu de Spelers daar zo dringend om vragen Op maandag 6 februari komt het WK- bestuur van de KNVB met de technische staf en alle geselecteerde spelers voor het Nederlands elftal in Zeist bijeen om zich nader te beraden over het probleem van een begeleider. Ted Troost, fysiothera peut van AZ’67, is door de Alkmaarse ploeg kandidaat gesteld. Ajax heeft zich inmiddels achter die kandidatuur gesteld. „Ik verwacht zeker dat Nederland zich voor de finale van de wereldkam pioenschappen kwalificeert”, aldus Johan Cruijf in zijn reactie op het lotingsresultaat. „Schotland heeft in vergelijking met Peru en Iran de meeste kansen om Nederland in deze ronde te verslaan, maar de Oranjeploeg moet het tegen de Schotten toch zeker kunnen bolwer ken Ik blijf bij mijn beslissing en zal niet meespelen op de WK Of Neder land in Argentinië een kans heeft? Na tuurlijk, maar ik kan onmogelijk een voorspelling doen”, vervolgde de Ne derlandse voetbalster peinzend „Op het ogenblik wordt er druk ge speculeerd over wat ik volgend jaar ga doen. Ik blijf bij mijn oude standpunt; ik houd op met voetballen Waarschijn lijk zal ik veel tussen Spanje en Neder land reizen. Cosmos in New York? Alle maal verhalen Iedereen valt mij mo menteel lastig over Ernst Happel, die naar Spanje zou komen om mij-te over reden om toch in Argentinië te blijven spelen. Hoe komen ze erbij? Ik weet van niets. Ernst Happel heeft nog nooit contact met me opgenomen”, aldus Jo han Cruijff. Bij die bijeenkomst waren, naast de technische leiding van de KNVB, Ernst Happel en Jan Zwartkruis, aanwezig de trainers Ivic (Ajax), Boskov (Feyenoord), Rijvers (PSV), Kohn (FC Twente), Kraay en Van der Hart (AZ ’67), Brom (Sparta), Jacobs (Roda JC), Croon (NEC) en Mala- tinsky (FC Den Haag) De trainers ver klaarden zich bereid alle medewerking te verlenen voor een zo optimaal mogelijke voorbereiding op het WK-toernooi. Nu het duel tegen Griekenland niet door gaat, zal het Nederlands elftal op 25 janua ri een wedstrijd spelen tegen een team van buitenlandse spelers die bij Nederlandse clubs in dienst zijn. Besloten werd deze wedstrijd in Alkmaar te spelen, nadat Hans Kraay namens AZ’67 minimaal 10.000 toeschouwers garandeerde. Het team van buitenlandse spelers wordt sa mengesteld door de Nederlandse Sport Pers. Een ander duel in de oefencampagne van Oranje dat vaststaat, is de wedstrijd tegen Israël op 22 februari in Tel Aviv Voorts wordt een oefenwedstrijd gespeeld op 5 april. Voor die dag heeft de KNVB uitnodigingen gekregen van Oostenrijk, Frankrijk en Tunesië. Vermoedelijk wordt Tunesië de tegenstander, omdat Happel daaraan de voorkeur geeft. Evenals tegen Israël wordt dat dan een uitwedstrijd. Op 25 april speelt het Nederlands B- elftal een wedstrijd tegen het B-team van Polen. In dat elftal worden spelers opge steld van wie nog niet zeker is of zij deel zullen uitmaken van de selectie van 22 spelers die naar Argentinië vertrekt. Deze wedstrijd wordt gespeeld in Kerkrade. DEN HAAG (ANP). De dam-twee- kamp tussen wereldkampioen Harm Wiersma en Rob Clerc gaat alsnog door. Nadat Elsevier zich als sponsor had teruggetrokken, omdat De Volks krant de aankondiging voortijdig zou hebben gepubliceerd, heeft het och tendblad zelf de organisatie ter hand genomen. Het prijzengeld van de zes partijen omvattende tweekamp, die van 8 t.m. 14 februari wordt gespeeld, bedraagt 13.000 gulden, waarvan acht duizend gulden voor de winnaar. In verband hiermee zullen Wiersma en Clerc niet deelnemen aan het Neder lands kampioenschap, dat van 15 t.m. Als tweede eindigde Jean Mane Pfaff, de doelman van Beveren en eveneens van het Belgische team, met 220. Rob Rensenbrink, die in 1976 de gouden schoen in ontvangst mocht ne men, werd derde met 106 punten. Arie Haan (Anderlecht) is 16de met 16 pun ten, Nico de Bree (Anderlecht) 19de met 13. Jan Boskamp (RWDM) 26ste met 8 en Gerrie Kleton (Cerkel Brugge) 31ste met 4 punten. Na bijna anderhalf jaar heeft de inter nationale wielrenunie (UCI) het wereld uurrecord van de Nederlandse stayerkam- pioen Fred Rompelberg achter handels- motoren op open banen erkend. Het re cord werd op 23 september 1976 in Rome gevestigd. Rompelberg reed toen achter gangmaker Koch een afstand van 79 kilo meter en 613 meter. De erkenning bleef zo lang uit, omdat de Italiaanse autoriteiten de betreffende papieren te laat in stuurden Wat Ilie Nastase betreft: hij mag een jaar niet voor Roemenië in het toernooi om de Davls-beker spelen. Deze straf werd al eerder uitgesproken, maar de Roemeense tennisbond te kende protest aan. Vorig jaar had Nastase zich in de partij tegen de Brit John Lloyd weer eens misdra gen. De straf werd nu be vestigd. Uitgerekend tegen een tweede-divi- sieclub leed Norwich City de eerste neder laag op eigen veld in deze voetbalcompeti tie. Het gebeurde maandagavond in de tweede herhaling van de bekerwedstrijd tegen Oriënt. De tweede-divisieclub won zeer verrassend met 0-1 door een doelpunt van Kitchen drie minuten voor tijd kampioenen vormde de reeks van ranglijsten, die vooral in de Verenigde Sta-, ten werden opgemaakt Het ITF-bestuur werd er ziek van. Aan de titels zijn geen geldprijzen verbon den en er mag ook niet wor sen gesponsord .«HUM' ROB CLERC bij dit kampioenschap nieuwe stijl ver tegenwoordigd zal zijn. Van hen is Harm Wiersma als rege rende wereldkampioen zeker van een plaats in de finale-poule, waarvoor de wedstrijd van 11 t.m. 22 oktober wor den gespeeld. De overige elf deelne mers plaatsen zich vanuit de kwalifica- tieronden FC Amsterdam-FC VW Volendam-NEC Telstar-FC Den Haag GA Eagles-Sparta Roda JC-PSV Feyenoord-FC Twente NAC-Haarlem Vitesse-Ajax FC Utrecht-AZ’67 Fortuna SC-FC Groningen FC Vlaardingen-Heerenveen SC Amersfoort-Eindhoven Wageningen-Heracles 25 maart a.s. in Zevenaar wordt gehou den Wiersma en Clerc behoren tot de zeven a acht actieve internationale grootmeesters, die direct zijn toegela ten tot het wereldkampioenschap, dat op 30 september a.s. in de Italiaanse plaats Arco begint. De overige zijn Gantwarg. Tsjegolev en Koeperman (allen Sovjet-Unie). de Frans Hisrad. Baba Sy (Senegal) en Kuyken (Zwitser land). Van laatstgenoemde is nog niet bekend of hij wel aan de kwalificatie- eis heeft voldaan. Het deelnemersveld wordt aangevuld met de nationale kampioenen en eventueel de nummers twee of drie De mogelijkheid bestaat dus dat Nederland met vijf dammers (Van onze sportredactie) VLAARDINGEN. Theo Laseroms blijft nog twee jaar verbonden aan FC Vlaardingen. De ex-Feyenoorder voldoet uitstekend bij de eerste-divisieclub, reden 'oor het bestuur om de trainer een drieja rig contract aan te bieden. Na ampel be raad prefereerde Laseroms echter een tweejarig contract. Een andere eerste-di- visieclub, SVV, is dermate tevreden over hot werk van trainer Pim Visser, dat zonder meer werd besloten om nog een jaar met elkaar in zee te gaan. Björn Borg heeft in Birmingham het eerste WCT-toernooi van 1978 gewonnen Hij versloeg in de eindstrijd Dick Stockton met 7-6 en 7-5 en verdiende daardoor ruim 70.000 gulden Stocktons troostprijs was 35.000 gulden PARIJS. - De internationale tennisfederatie (ITF) heeft besloten met ingang van dit jaar officiële wereldkampioenen (dames, heren en jeugd) te erkennen. Voor komend seizoen is dat niet de enige belangrijke beslissing want de ITF nam in een vergadering voorts het besluit dat Nastase een jaar lang Roemenië niet mag vertegenwoordigen in het Davis-euptoernooi. Bovendien besliste men negatief over het dubbelbesnaarde racket („wonderracket”). Twee panels van voor malige internationale kam pioenen zullen aan de hand van de resultaten in de be langrijkste toernooien in januari van volgend jaar een speler en een speelster tot wereldkampioen kro nen. In de herenjury ne men plaats. Donald Budge (de eerste speler die grand slam won), de Brit Fred Perry (hij was de laatste speler die Wimbledon drie keer achter elkaar won) en de Australiër Lew Hoad (hij won in ’56 drie van de vier grand slam-titels). De voor de wereldtitel meetel lende toernooien zijn de open kampioenschappen van Australië, Frankrijk, Engeland (Wimbledon) en Verenigde Staten (samen Ernst Happel is nog op zoek naar een mogelijkheid om een wedstrijd tegen een ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin miiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiHiitiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiii Willem II verloor slechts één (1-0 bij SC Cambuur) van zijn laatste elf wed strijden. Zestien punten uit deze serie brengen de Tilburgers verrassend dicht bij de koplopers. ■s K--

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 21